BINNENLAND. KOLONIËN. In weerwil van dit felt, verspreidt de Por tugeesche regeering in de officieuse pers het bericht, dat er geene Duitsche protestnota bestaat. In de ritting van het Portugeesche congres onttsnde de minister van justitie Celts officieel het bestaan van deze nota. Een joor den keizerlijken gezant verlangde rec tificatie van het persbericht bleef achter wege. Eerst den 4en Maart vgrscheen de Jiier aanwezige Portugeesche gezant in op bracht van zijne regeering in het- departe ment van buitenlandsche zaken om eene pota te overhandigen, die den Duitschen (Msch weigerde. Een afschrift van deze nota Werd denzelfden dag aan den keizerlijken gezant in Lissabon overhandigd. Deze ontving daarop de instructie om de Portugeesche regeering de volgende verkla ring te doen toekomen: Sedert het begin van en oorlog ondersteunt de Portugeesche re- eering door met de onzijdigheid strijdige andelingen de vijanden van het Duitsche riik. Aan Engelsche troepen werd vier malen de doormarsch door Mozambique toege staan. De verzorging van Duitsche schepen met kolen werd verboden. Een met de neu traliteit strijdig langdurig verblijf van En gelsche oorlogsschepen in Portugeesche ha vens werd toegestaan. Aan Engeland werd vergund Madera als vlootsteunpunt te ge bruiken. Aan de Entente werden kanonnen en oorlogsmaterieel, aan Engeland boven dien torpedojagers verkocht. Een Duitsche kabel werd verbroken. Het archief van den keizerlijken vice-consul te Mossamedes werd fn beslag genomen. Naar Afrika gezonden expeditiën werden als tegen Duitschland gericht aangeduid. Aan de grens van Duitsch E.-W.-Afrika en Angola werd een Duit sche burgerlijke ambtenaar met twee of ficieren en manschappen door eene uitnoo- 'diging naar Naulila gelokt, den lQen Oct. 1915 gevangen verklaard en toen zij zich han de arrestatie wilden onttrekken, gedeel telijk neergeschoten, gedeeltelijk met geweld pevangen genomen. Tijdens den duur van den oorlog gingen de pers en het parle ment onder meer of minder openlijke be gunstiging door de Portugeesche regeering tich te buiten aan de grofste beschimpingen van het Duitsche volk. Wij hebben tegen iedere van deze gebeur tenissen afzonderlijk geprotesteerd en bij verschillende gelegenheden een ernstig pro- lest ingediend en de Portugeesche regeering voor alle gevolgen verantwoordelijk gesteld. Onze eisohen werden niet ingewilligd; de Duitsche regeering vermeed echter tot he den, lankmoedig rekening houdende met den moeilijken toestand van Portugal, ernstige consequenties uit het optreden der Portu geesche regeering te trekken. Den 23en Februari werden de Duitsche fchepen in de Portugeesche havens in be- llag genomen en door militairen bezet. Op tns protest heeft de Portugeesche regeering geweigerd, deze gewelddadige maatregelen bi te trekken en beproefd ze door een ver wrongen uitlegging van het bestaande ver drag zich te rechtvaardigen. De verklaring der Portugeesche regeering schijnen echter slechts uitvluchten, want het staat vast, dat cij meer Duitsche schepen fn beslag nam dan noodig was, om in het gebrek aan scheepsruimte, waarmede Portugal te kam pen had, te voorzien en dat zij ook volstrekt niet gepoogd heeft, zich met de Duitsche reederijen rechtstreeks of door bemiddeling der Duitsche regeering te verstaan. Het ge- heele optreden der Portugeesche regeering fs dus als een ernstige rechts- en verdrags breuk te beschouwen. De Portugeesche re geering heeft door dit optreden openlijk te Kennen gegeven, dat zij zich als een vazal van Engeland beschouwt die aan de En gelsche belangen en wenschen al het an dere ondergeschikt maakt. Ten slotte heèft zij de inbeslagneming der schepen voltrokken op een wijze, waarin eene uitdaging van Duitschland moet wor den gezien. De Duitsche vlag werd op de Duitsche schepen neergehaald en vervangen üoor de Portugeesche vlag met den oorlogs- wimpel, terwijl het admiraalschip saluut schoten loste. De keizerlüke regeering ziet zich gedwongen uit de houding der PnVu- geesche recrer ing de noodzakelijke ,rin- clusies te trekken. Zij beschouwt zich van heden af als zijnde in oorlogstoestand met ie Portugeesche regeering. B e r 1 ij n, 9 Maart. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De toestand op den Balkan is onveran- dt:d. Konstantinopel, 9Maart. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Van de verschillende fronten zijn geene berichten ontvangen, die melding maken van veranderingen van beteekenis. Petersburg, 9 Maart. (Tel.-agent- t >ap)_ Communiqué van den grooten gene- ralen staf. in de kuststreek dreven onze troepen de Turken terug over de Karapotamosrivier. L o n <f e n, 9 Maart. (R.) Cfficieel com muniqué. Generaal Aylmer trok den 6en JJ. langs de vechteroever van den Tigris op en be reikte eene vjjandelijke stelling, zeven mij ten ten Oosten van Koet-el-Amara. De stelling werd aangevallen, maar Ayl mer was niet in staat den vijand'te verdrij ven. Aylmer verklaart, dat de vijand ernstige verliezen heeft geleden en dat hij, behalve dat hij riine stelling versterkte, geen werk zaamheid toonde. Onze verliezen waren niet kw aar. Londen, 9 Maart. (R.) Officieel com muniqué. In Oost-Afrik.a zijn de troepen onder ge neraal Smuts in de Kilimandjarostreek voor uitgegaan tegen de Duitsche strijdmacht. Den 7en werden de overgangen van de Lu- mirivier eenomen met onbeduidend verlies. Verscheidene tegenaanvallen werden met succes teruggeslagen. B e r 1 ij n, 9 Maart. (W. B.) Van welin gelichte zijde wordt ons medegedeeld, dat de door Reuter verspreide mededeeling over de door graaf Bernstorff aan staatssecretaris Lansing overhandigde memorie, betreffende den duikboot-oorlog, zooals gewoonlijk niet op alle punten juist is. Bernstorff overhandigde weliswaar dezer dagen aan de Amerikaansche regeering een uitvoerige memorie, die een historisch over zicht bevat van de geheele ontwikkeling der kwestie van den duikboot-oorlog en vqn de met de Amerikaansche regeering gevoerde onderhandelingen, maar daarin werden gee ne nieuwe voorstellen gedaan. Londen, 9 Maart. (R.) De militaire schrijver Hilaire Belloc heeft in het tijd schrift Land and Water een berekening ge geven van de Duitsche verliezen in den oor log. De uitkomst van zijne berekening is, dat tot einde 1915 het aantal dooden was een millioen, dat der gevangenen een kwart miliioen, dat der blijvend ongeschikt gewor den gewonden een millioen, dat der blijvend ongeschikt geworden zieken 600,000, ma kende een totaal van 2,850,000. Daar moet nog bijgeteld worden het vlottende verlies cijfer van de in het hospitaal opgenomen personen, die later naar het front zullen terugkeeren. Het algemeene totaal mag in geen geval gesteld worden op minder dan 3'/t millioen, en men moet zich er niet over verbazen als het komt dicht bij de vier mil lioen. Londen, 9 Maart. (R.) In de oorlogs- begrooting, die hedenavond bekend is ge maakt, zijn, zooals reeds is aangegeven, gel den opgenomen berekend naar eene leger- sterkte van vier millioen man. Londen, 9 Maart. (R.) In het Lager huis verzocht een afgevaardigde den minis ter van Handel, om mede te deelen, hoe de toestand van de Engelsche scheepvaart he- heden was in vergelijking met een overeen komstige periode vóór den oorlog, wat den tonneninhoud betreft. Minister Runciman antwoordde, dat de totale netto-tonneninhoud die op het einde van 1915 stond ingeschreven, 12.416.406 ton was, tegen 12.119.891 ton op het einde van 1913. Stockholm, 9Maart. (W. B.) Door twee leden van de uiterste linkerzijde is bij de beide Kamers een voorstel ingediend, dat de rijksdag de regeering zal uitnoodigen de mogelijkheid te overwegen om door het initiatief van de Skandinavische staten of van Zweden alleen eene vredesconferentie van de neutrale staten bijeen te brengen tot het verkrijgen van een duurzamen vrede. De Eerste Kamer heeft dit voorstel verworpen na een debat, waarin de leider van de con servatieven Frygger verklaarde, dat zulk eene conferentie eerder schadelijk dan nut tig zou zijn en den wensch van alle Zweden om den vrede zoo spoedig mogelijk te zien tot stand komen, vooral onder Zweedsche medewerking, in gevaar zou kunnen bren gen, zoo niet onmogelijk maken. Kopenhagen, 9 Maa-rt (W. B.) De Noorsche en Zweedsche minister-presiden ten en de ministers van buitenlandsche za ken zijn hier aangekomen om met de Deen- sche ministers besprekingen te voeren. Na hunne aankomst werden de Zweedsche en Noorsche ministers door den koning ont vangen. Weenen, 9Maart. (Corr.-bureau). Uit het oorlogsperskwartier wordt bericht: fn Cettinje zal eerstdaags eene courant ver schijnen, die ten doel heeft de bevolking van Montenegro in te lichten over den wer- kelijken toestand op de verschillende oor- logstooneelen en haar geleidelijk op de hoogte te brengen van de Instellingen in Oostenrijk, Hongarije en de bezette streken, en voorts ook haar te orienteeren over den toestand in Montenegro zelf. Bern, 9Maart (Havas). De koers van de mark is gister namiddag weer met 25 centimes gedaald op de beurs te Genève tot 93,25, hetgeen eene totale daling is ven 1.70 sedert 25 Februari. Londen, 9 Maart. (R.) De Daily Ex press bericht uit New-York, dat de Duitsche wisselkoers heden gedaald is tot 72K, het geen nog een half percent is beneden den koers van 7 Januari, die tot heden de laag ste was. Tegelijk is de Britsche wisselkoers gestegen tot 4 dollars en 76"/» cent. De Amerikaansche financiers beschouwen dit als van groote beteekenis en als een bewijs, dat de stemming niet in optimistischen zin beinvloed wordt door het Duitsche spel voor Verdun. B e r 1 ij n, 9 Maart. (K. N.) De Lokal- anzeiger verneemt uit Leipzig, dat handels- raad Rosenthal, directeur-generaal van de porceleinfabriek Rosenthal en tevens voor zitter van het bureau van belanghebbenden in een modeljaarmarkt te Leipzig, over het verloop van de modeljaarmarkt, die In dit voorjaar gehouden werd, zich als volgt heeft uitgelaten: Het resultaat van de jaarmarkt in oorlogstijd komt overeen met dat van de jaarmarkt in vredestijd. Het is niet alleen Duitschland geweest, dat getoond heeft vol doende koopkracht te bezitten en daarbij tevens de voorkeur gegeven heeft aan voort brengselen van beter gehalte; doch ook het buitenland heeit flink bijgedragen tot het succes door groote inkoopen. De Duitsche industrie heeft getoond hoe snel zij zich aan den toestand door het vervangen van grond stoffen, vooral van metalen waaraan de in dustrie door <fe inbeslagneming gebrek had, heeft weten aan te passen. Het resultaat van de huidige jaarmarkt wordt door vertegen woordigers van de belangrijkste afdeelingen op jaarmarktgebied algemeen als buitenge woon gunstig beoordeeld. Zurich, 8 Maart. (Havas). De Schle- sische Zeitung verklaart, dat het rijk in de onmogelijkheid verkeert aan ieder bewoner Y> pond boter of vet per week uit te deelen. Wanneer de regeering op de boerenarbei ders het rantsoen van 3 ff pond aardappelen per dag toepast, zullen deze aanstonds het werk staken, want aardappelen is hun eenig voedsel, en de minimum-hoeveelheid, die noodig is, is 4 a 5 pond. Perzië- Teheran, 8 Maart. (R.) Prins Firman Firma heeft ontslag genomen als eerste mi nister en minister van binnennlandsche za- •én. Hij zal worden opgevolgd door den pro- Rus Sepah Salar. Japan. Londen, 9Maart. (R.) Wij vernemen dat aan een op den 6en Maart te Tokio gehouden banket, waarbij de Amerikaan sche gezant, de minister-president, baron Ishi, en de minister van buitenlandsche za ken mede aanzaten, de laatstgenoemde de volgende belangrijke verklaring afgelegd heelt aangaande betrekkingen tusschen Ja pan en Amerika: „De betrekkingen tusschen Amerika en Japan zijn nooit beter of zelfs even .goed geweest als op het oogenblik. Een zekere Europeesche mogendheid heeft getracht de twee landen met elkaar in conflict te bren gen, maar met de uitschakeling van deze bron van intriges zullen de betrekkingen elk jaar nauwer en beter worden." Mexico. New-York, 9 Maart. (R.) Een tele gram van de Associated Press uit Columbus (Nieuw Mexico) bericht, dat 500 bandieten van de partij van Villa vroeg in der» morgen de stad aanvielen. Zij doodden een aantal burgers en bleven anderhalf uur in het be zit van de stad. Door Amerikaansche cavaf- lerie verdreven, trokken zij zich terug en lie ten de stad gedeeltelijk brandende achter. Een groot aantal Mexicanen zijn gedood, ook verscheidene Amerikaansche soldaten. Oost-lndlê. Bij het departement van Koloniën is telegrafisch bericht ontvangen, dat Soerio Soeparto aangewezen is als hoofd van het Mangkpenegarasche Huis te Soerakarta. (Soerio Soeparto was vroeger reserve-lui tenant bij het regiment Grenadiers). Kameroverzicht» Eerste Kamer- In de zitting van Donderdag werden de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting voortgezet. De heer Van Kol (S. D.) dringt tegen over den Japanschen annexatie-geest aan op aanstelling van een werkzaam gezant te To kio; op godsdienstige verdraagzaamheid in Indië; op meer zorg voor de volksgezond heid; op alcohol- en opiumbestrijding; op betere exploitatie der hulpbronnen voor de welvaart door bevordering van industrie en landbouw; op verbetering van bestuurswegen; bevordering van onderwijs, irrigatie en kre dietwezen. Hij hoopt, dat de nieuwe gouverneur-gene raal vooral aandacht zal wijden aan de eco nomische ontwikkeling van Indië en niet de dienaarder bureaucratie zal worden. Hij dringt aan op decentralisatie en locaal zelfbestuur; op het geven van leiding aan de sociale strooming in de inlandsche maat schappij; op positie-verbetering der ambte naren bij het binnenlandsch bestuur. Als de minister geen toezegging doet omtrent dit laatste, zal spreker tegen de begrooting stemmen. Hij is voorstander van staats-ex- ploitatie ten aanzien van den mijnbouw. De heer G i 1 i s s e n (R. K.) wijst op het belang eener spoedige directie draadlooze verbinding van Nederland met Indië. Minister Pleyte deelt mede, dat de nieuwe gouv.-gen. verklaard heeft, zich ge heel te kunnen vereenigen met de politiek door den minister sinds 1913 gevolgd. Aan gouv.-gen. Van Limburg Stirum was niet de bevoegdheid verleend, zich rechtstreeks tot andere mogendheden te wenden. De min. betreurt dat de heer Van Kol grie ven, in Japan geuit tegen onze koloniale politiek, onweersproken heeft gelaten, niet tegenstaande zeer vele volkomen ongegrond zijn. Hij verdedigt zich uitvoerig tegen het verwijt, dat hij hij de behandeling der Djambi-concessie in de Tweede Kamer, zijn mede-contractant in den steek liet. Een wij ziging der Mijnwet ligt gereed, waarbij de opsporing van fossiele brandstof aan den Staat wordt voorbehouden, doch de exploi tatie aan derden kan worden overgelaten. Het middel tot behoud van Indië is een vrijzinnige inlandsche politiek, gericht op vooruitgang en ontwikkeling der inlandsche bevolking. De cursus voor de opleiding van Indische artsen moet te Amsterdam blijven. Decentralisatie en bestuurswezen acht de minister van groot belang voor Indië? Positieverbetering voor ambtenaren zal zoo spoedig mogelijk worden voorgesteld. De begrooting van Koloniën wordt zonder stemming aangenomen, evenals, het ontwerp betreffende de beschikbaarstelling van melk tegen verminderde prijzen. Eveneens wordt zonder stemming aange nomen het ontwerp betreffende maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer en dat tot heffing van vergoeding van kosten voor afgiften van consenten voor uitvoer, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen gaat, vermoedelijk tot Woensdag avond. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 10 Maart bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui- ten herbenoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Ommen mr. D. J. W. Muller Massis te Ambt-Ommen; in het arrondisse ment Almelo mr. E. J. Sybrandy te Almelo; in het arrondissement Amersfoort J. Stam- perius te Baarn; in het arrondissement Rhe- nen L. Adriaanse te Zeist; ingesteld de betrekking van inspecteur voor het militair onderwijs bij de zeemacht en belast met die betrekking de gepens. vice-admiraal G. F. Tydeman, voorzitter van de commissie tot het examen voor zee-offi cier; benoemd tot opzichter van den arbeid R. C. van Ree, chef van de electrische centrale der Staatsspoorwegen te Zwolle; bij het departement van Landbouw bevor derd tot hoofdcommies de commies" J. H. Polman, tot commies de adjunct-commiezen mej. E. M. van Gelsdorp, G. C. Groen, J. C. Eelvelt, J. Schermer Jr., H. G. van Hoesen Korndörffer, mr. dr. H. H. A. van Gijtland Oosterhoff, mr. P. H. Ritter Jr. alsnog benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, die, te rekenen van 1 Augustus 1915, voor den tijd van één jaar te Amsterdam belast is met het afnemen van de practische examens van arts, W. H. Smit, arts te Amster dam goedgekeurd, dat aan L. Bosselaar, burge meester der gemeente Meliskerde, op zijn ver zoek, met ingang van 1 April 1916, eervol ont slag is verleend als secretaris dier gemeente eervol on.slag uit den militairen dienst ver leend aan den tijdelijk benoemden reserve-eer- ste-luitenant der infanterie J. H. T. van Kervel; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-eerste-luitenant bij het 34ste bataljon, de heer van Kervel, voornoemd. Z. K. H. de Prins deT Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van het eerste Koloniaal Onderwijscongres, dat in Augustus van dit jaar te 's-Gravenhage zal'worden gehouden. De Tweede Kamer is bijeenge roepen op Dinsdagmorgen half 12, ter be handeling van het wetsontwerp tot het.aan- gaan van een leening van 125,000,000. Tweede Kamer. Op de agenda der vergadering van de Tweede Kamer komt voor a.s. Dinsdagochtend half twaalf, behalve het leeningsontwerp ook voor het wetsont werp tot vrijstelling van successierecht voor verkrijging van een collectie oud-Delftsch aardewerk uit de nalatenschap van jonk- vrouwe L. W. F. F. de Stuers, douairière jhr. mr. J. Loudon. Daarna zal worden overgegaan tot regeling van werkzaamheden. Des namiddags te half twee vergadert de 2e afdeeling voor het onderzoek der ont werpen voor de Grondwetsherziening. Indien de openbare behandeling van het Leenings- ontwerp des Dinsdags niet vóór de pauze afloopt, zal de 2e afdeeling den volgenden ochtend te half twaalf vergaderen. De „fSevcedigings^cómmiaale". De Haagsche redacteur van het Hbld. meldt; Wat ons in den laatsten tijd omtrent den arbeid der „Bevredigingscommissje" ter oore is gekomen, komt niet overeen met den op- timistisohen indruk, dien minister Cort van der Linden er van heeft weergegeven. Naar wat wij van meer dan één zijde vernamen, schijnt de kans op een algemeen com promis-voorstel, dat dus alle partijen zou kunnen bevredigen, zoo goed als uitgesloten. Ja zelfs moet men zich misschien voorberei den op het uitkomen van belangrijke afwij kingen van het meerderheidsvoorstel, niet al leen ter rechter-, maar ook ter linkerzijde van de Kamer. Wij vernamen daaromtrent nadere bijzonderheden, doch het komt ons beter voor, die in de pen te houden. StaatsraadQuarles van U f- f o r d. De toestand van Staatsraad jhr. mr. Quarles van Ufford blijft steeds zorgelijk. De patient is zeer zwak. De hoofdofficier-machinist 2e klasse J. Verschoor, geplaatst bij het commandement der Marine te Willemsoord, heeft met 1 Mei e.k. ontslag uit den zeedienst aangevraagd. Tengevolge van de goedkeuring door de wetgevende macht van het IVde Hoofd stuk der Staalsbegrooting voor het dienst jaar 1916 is de gelegenheid opengesteld om te dingen naar de betrekking van 5den rechter in de~arrondissements-rechtbank te Breda. Nederland en de oorlog» Landweerlichting 1912. De onderofficieren, korporaals en man schappen van de Landweerlichting 1912, met uitzondering van die van 13 bataljons en van de landweer grens- en kustwacht, gaan op 24 Maart e.k. met voorloopig (klein) verlof huiswaarts. De overigen keeren op 20 Maart naar hunne haardsteden terug. De miliciens der lichting 1906 van de be reden wapens worden op 28 Maart e.k. met voorloopig (klein) verlof huiswaarts gezon den. Kon. Nat. Steuncomité. De 80ste lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen (van 20 tot en met 26 Februari 1916) vermeldt een totaal bedrag van 1535.32, makende met het totaal der vorige lijsten ad 3.596.747.97 een totaal-generaal van 3.598.283.29JL Goederen voor 0ost»lndl8. Naar wij vernemen zal het departement von.Koloniën tot het verkrijgen van verschil lende goederen, waarvan de uitzending dot*, de Indische regeering is, of zal worden ge- vraagd, en welke niet in ons land kunneW worden geleverd, een beroep doen op dg Amerikaansche nijverheid. In verband daarmede zullen de heeren J, E. Inckel, directeur, en J. C. Ankersmit, in* genieur le klas van het technisch bureau van het Dep. van Koloniën, in 'den loop de*! zer maand naar de Ver. Staten vertrekken» De Bandoeng. Bij de marine-overheid is thans ingeko* men het rapport omtrent de beschieting vai^ het Nederlandsche stoomschip „Bandoeng'5, in de Middellandsche zee, \selk door de di- rectie der Rotterdamsche Lloyd ingezonden verslag op de hoofdzaken overeenkomt met het verhaal, dat van de beschieting van het schip door den Duitschen onderzeeër U 3, dezer dagen in de pers voorkwam. Regeeringsgroenten. Van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen is te Amsterdam bericht ontvangen, dat roode en gele kool niet anders dan in kleine hoeveel heden ter beschikking van .de gemeenten worden gesteld. De voorzitter der Levensmiddelencommis*. sie aldaar heeft op grond daarvan, in over- leg met den burgemeester, moeten besluiten, aan het Centrale Administratiekantoor te be richten, dat op de levering van zulke kleine hoeveelheden kool voor die gemeente geen prijs wordt gesteld, wijl distributie op aan nemelijke grondslagen voor een groote ge meente onder die omstandigheden niet mo gelijk is en deze dus voor roode en gele kool geheel moet worden gestaakt. De beschikbaarstelling van peen, wortelen en uien en van vatgroenten wordt nog voort gezet, zoolang door het Administratiekantoor mm of meer regelmatige levering van voor de distributie ongeveer voldoende hoeveel heden zal plaats hebben. Zwavelzure ammoniak. De kunstmestcommissie maakt bekend, dat zij tengevolge van dè onzekerheid, wel ke er bestaat betreffende den aanvoer van verdere partijen zwavelzuren ammoniak uit Engeland, voorloopig 5 pCt. van de totale voorjaarsbestellingen zal afleveren aan die bestellers, welke niet reeds meer dan 50 pCt. hebben ontvangen. Beschikbaarstelling en uitvoer van kaas. De Commissie tot behartiging van den Noord- en Zuidhollandschen Kaashandel heeft- aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel feen adres gezonden, waarbij zij verklaart overtuigd te zijn van de wenschelijkheid: -a. dat tot regeling van de beschikbaarstel ling en den uitvoer van kaas in de plaats van de thans bestaande „Koasvereeniging" en de Rijkscommissie van Toezicht slechts één Rijksinstelling in het leven geroepen worde; b. dat een nieuwe regeling tot stand kome vóór den aanvang van het nieuwe seizoen, daar de thans reeds belemmerend werkende regeling dan ten eenenmale onvoldoende za' zijn voor een geregelden gong van zaken. De Commissie geeft daarom den minister in overweging: 1. vóór 1 April a.s. de thans bestaande „Kaasvereeniging" en de Rijkscommissie van Toezicht op te heffen en daarvoor in te stellen een Rijkslichaam, bestaande ui- een Commissie van deskundigen, onder voorzitterschap van een gesalarieerden di recteur, en wat de controle betreft gesteund door een voldoend aantal accountants en controleurs; 2. .vóór 1 April a.s. een nieuwe regeling voor de beschikbaarstelling en den uitvoer van kaas uit te vaardigen; 3. de afwikkeling der loopende zaken na de opheffing der „Kaasvereeniging" en der Rijkscommissie vart Toezicht op te dragen aan een Commissie van deskundigen, waar in Friesland, Noord-Holland en Zuid-Hol land met Utrecht gelijktijdig zijn vertegen woordigd. Het adres gaat vergezeld van een uüvoe* rige toelichting. Cacaopoeder. Men meldt ons uit Den Haag: Het bericht in het Handelsblad omtrent - een conferentie van cacaofabrikanten met een lid der Uitvoerende Commissie der N. O. T., vereischt naar wij vernemen op de meeste punten rectificatie. Vooreerst had men hier niet te doen ^met een bespreking met één lid der Uitvoerende Commissie, maar woonden de bedoelde fa brikanten de gewone vergadering bij van de Uitvoerende Commissie der-N. O. T., welke Dinsdag j.l. werd gehouden. Verder zijn niet gelijk dit bericht meld! door de N. O. T. nieuwe, bijzondere klem mende bepalingen gesteld of voorgesteld om de cacaoverkoopende winkeliers onder rechtstreeksche controle te brengen. Maar ter vergadering werd door een der beide ver tegenwoordigers van cacaofabrieken het denkbeeld geopperd om op een of andere wijze, buiten een uitvoerverbod om, even- tueele misbruiken tegen te gaan, b.v. door een distributiebureau. Maar in het algemeen was men in de ver gadering van meening dat er geen aanlei ding bestond om zulk een distributiebureau op te richten, maar gaf men de voorkeur aan een uitvoerverbod van alle cacao-arökelen, waartegen echter van de zijde van een der aanwezige fabrikanten bezwaar werd geop perd in verband met de vrees, dat dan even tueel in het geheel geen consenten tot uit voer naar andere landen meer zouden wor den verleend. De duurte in Duitschland. Nederlandsche arbeidersgezinnen, die uit Duitschland naar ons land terugkeeren, ver klaren dat ofschoon er nog werk genoeg 1* en de Duitschers dat goed betalen, het va*y

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2