"BINNENLAND. Home, 10 Maart (R.) Officieel com muniqué. De berichten van het front gewagen van lecht weer, geïsoleerde infanterieaanvallen 'in artillerie-bombardement Berlijn, 10 Maart (W. B.) Bericht kan het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Op het oorlogstooneel in den Balkan rijn veene bijzondere gebeurtenissen voorgeko- tnen. Petersburg, 10 Maart. (Tel.-agent- ichap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. Aan het Kaukazische front iduurt de vervolging voort. Londeh, 1° Maart. (R.) Officieel lelegTam van generaal Smuts. Na de bezetting van Chala rukte gisteren He strijdmacht van generaal van Deventer op raar Taveta en werd die plaats gedeeltelijk Ontruimd door den vijand. Eenige Duit- schers met machinegeweren gaven zich over Ban generaal Berenger. Wij bezetten nu Ta veta. Tegelijk met deze voorwaartsche be weging begon generaal Tighe den aanval en het bombardement van Salaita, dat wij nu bezetten. Londen, 10 Maart. (R.). Wij verne men, dat de Britsche gezant te Lissabon sijne regeering heeft medegedeeld, dat Duitschland Portugal Donderdagavond den oorlog heeft verklaard. Men verklaart, dat deze daad van Duitschland louter eene uit daging is,omdat Portugal volkomen het recht had de schepen op te eischen, die daar «oo lang-nutteloos lagen. Portugals optreden was niet, zooals de Duitschers beweren, eene «chending van het handelsverdrag tusschen Duitschland en Portugal, want de schepen waren niet in doorvoerverkeer. Washington, 9 Maart (R.) Staats secretaris Lansing heeft eene verklaring ge publiceerd, waarin als onjuist van het begin lot het einde wordt gekenschetst het door sommige dagbladen gebrachte bericht, dat de Amerikaansche burgers indirect maar effec tief eene waarschuwing zullen ontvangen om niet te reizen met bewapende handelssche pen. Par Ij s, 10 Maart. (Havas). De Matin heeft kennis gekregen van een brief, waar- In een hooggeplaatste Duitscher schrijft: Onze verliezen zijn enorm. Het cijfer van ide dooden is ongeveer 1.400.000 en er sijn minstens even vele verminkten. Het looneel van de ellende is verschrikkelijk. B e r 1 ij n, 10 Maart. (K. N.) Naar de Voss. Ztg. verneemt, zijn door het bestuur van financiën maatregelen genomen om aan ambtenaren in het rijk en in Pruisen de In schrijving op de vierde oorlogsleening te vergemakkelijken door voorschotten op hun aalaris toe te staan. Het voorschot kan tot een vierde gedeelte van hun jaarlijksch In komen worden toegestaan tegen 5 pCt. rente en is uiterlijk op 30 Juni 1917 aflosbaar. Berlijn, 10 Maart. (W. B.) Met stel- fgheid kan worden medegedeeld, dat de be hoefte aan broodgraan tot aan den nieuwen eogst volkomen gedekt is. De reserve, die eerst op omstreeks 200,000 ton werd ge schat, is zelfs tot het dubbele, ongeveer 400,000 ton, gestegen. Londen,10 Maart. (R.) De Financiel Times bericht, dat er eene beweging gaande Is in de City om het moeielijker, zoo niet onmogelijk te maken, personen van vijande lijke afkomst toe te laten tot de groote han delsinstellingen. Gisteren werd de kwestie besproken op eene vergadering van de ef fectenbeurs. Ook op de goedermarkterr zal de zaak aan de orde gebracht worden. Vereenlgde Staten. Columbus (Nieuw-Mexico), 10 Maart. <R.) De bandieten van Villa hebben meer dan 100 dooden en 200 gebonden verlo ren. Aan Amerikaansche zijde waren de ver liezen 16 dooden, soldaten en burgers. Washington, 10 Maart. De Ame rikaansche troepen «hebben bevel gekregen de grenzen van Mexico te overschrijden om de bandieten te straffen. Londen, 10 Haart. De Amerikaan sche troepen zijn gisteren avond naar de grens teruggekeerd, na drie gevechten met de Mexicanen, die versterkingen ontvingen een den opmarsch van een klein groepje Amerikanen tot staan brachten. Naar ver luidt, zijn de Amerikaansche troepen vijf vermeerdering von inkomenlo. zij, die binnen het Rijk wonen2o. zij, die niet binnen het Rijk wonen, doch a. het genot hebben van een bin nen het Rijk gelegen onroerend goed of van een op zoodanig goed gevestigd recht; b. per soonlijk of door een vertegenwoordiger een be drijf of beroep (ambt, waardigheid, bediening en betrekking, daaronder begrepen) binnen het Rijk uitoefenenc. anders dan als aandeelhouder deelgerechtigd zijn in do opbrengst van een be drijf of beroep dat binnen het Rijk wordt uit geoefend. Volgens art. 3 zijn belastingplichtig wegens vermeerdering van winst lo. de binnen bet Rijk gevestigde naaml. vennootschappen, comman ditaire vennootschappen op aandeelen, coöpe ratieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen; 2o. de binnen tet Rijk gevestigde reederijen; 3o. de binnen het Rijk gevestigde stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen; 4o. de niet binnen het Rijk gevestigde lichamen die verkeeren in een der gvallen, in art. 2 onder de letters a, ben c ver meld. Art. 7 bepaalt o.a. dat als vermeerdering van inkomen of winst wordt beschouwd het bedrag waarmede het zuivere inkomen of de zuivere winst over eenig jaar te boven goat het zuivere inkomen of de zuivere winst over het jaar waar toe dc eerste Augustus 1913 behoorde. Volgens artikel 26 wordt de belasting wegens vermeerdering van inkomen of winst slechts ge heven over het bedrag, waarmede die vermeer dering over eenig jaar f 2000 te boven gaat. Dot bedrag wordt, zoo noodig, naar beneden op een geheel veelvoud van f 100 afgerond. Voor de heffing der belasting over een jaar, waartoe de eerste Augustus 1914 behoorde, komt voor de in het eerste lid genoemde som van f 2000 in de plaats een som van f 165 voor iedere maand, die in dat jaar niet of na diep datum eindigt. De belasting bedraagt 30 pet van het bij het eerste lid bedoelde bedrog. Van de opbrengst der belasting wordt een zesde gedeelte te goed geschreven aan eene rekening ten laste van welke, nadat de oorlogs toestand geëindigd is, bij de wet vast te stellen uitkëeringen kunnen worden verleend aan ge meenten welker financiën tengevolge van den oorlogstoestand in buitengewoon sterke mate schade hebben geleden. In de Memorie van Toelichting van den Mi nister van Financiën wordt er op gewezen, dat de rechtmatigheid van eene rijksbelasting op oorlogswinsten algemeen wordt erkend. Van alle zijden is daarop aangedrongen en terecht. Volstaan moet worden met belasting van de vermeerdering van het inkomen of de winst. De Minister zet voorts uiteen dat ook in de buitenlandsche wetgevingen voor het meeren- deel het in het ontwerp gekozen systeem is ge volgd. Berichten. Hel vraagstuk der remonteerlng. Naar aanleiding van het door den gep. ngeneraal-majoor der artillerie J. H. Knel in aflevering Q van het Orgaan der Vereeni- ging, behandelde onderwerp„Hoe zal Nederland zich voortaan kunnen remontee ren?'' werd gisteren avond te Breda eene vergadering gehouden, waar gelegenheid geboden was, om over het door generaal- majoor Knel beweerde, van gedachten te wisselen. De vergadering was zeer druk bezocht. H. M. de Koningin had naar men weet, graaf Bentinck als vertegenwoordiger ge zonden. De voorzitter, luitenant-generaal J. de Waal, zeide in zijn openingswoord, de be langstelling van H. M. ten zeerste op prijs te stellen. Hir verzocht baron Bentinck, mon deling den dank van de vergadering aan Hare Majesteit over te brengen en stelde vervolgens voor, het volgende telegram aan de Koningin te zenden: „Hare Majesteit de Koningin, Haag. De zeer druk bezochte en door vele personen uit de fokkerswereld bijgewoonde vergade ring van de Vereeniging ter beoefening van. de kriigswetennschap, is diep getroffen door de belangstelling, door H. M. aan den dag gelegd, en betuigt H. M. daarvoor eerbie dig haar dank en hulde. Generaal De Waal, voorzitter." Prins Hendrik-had gemeld, tot zijn leed wezen verhinderd te zijn, doch met belang stelling het verslag van de besprekingen té- gemoet te zullen zien. Generaal-majoor Knel was door ernstige ziekte eveneens verhinderd persoonlijk het artikel, dat het onderwerp van het debat uit maakt, te komen verdedigen. Hij had zich echter laten vertegenwoordigen door zijn mijlen in het Mcxicaansche grondgebied zoon, luitenant der huzaren, die het eerst doorgedrongen. Men verneemt uit Washington, dat de re- gearing haar vollen steun verleent aan ge neraal Slocjm, die de Amerikaansche troe pen naar Mexicaansch grondgebied stuur de. Uit goede bron komt het bericht, dat de regeering het leger volfe vrijheid zal la ten, om de bandieten te vangen. Dit zou niet beschouwd worden als een inval in het woord voerde. De generaal De Waal vestigde er de aan dacht op, dat er per jaar 650 paarden be- noodigd zijn, waarvan Nederland er zelf slechts 120 kan leveren, zoodat circa 530 paarden per jaar uit het buitenland moeten komen. Aangezien voor elk paard ongeveer 600 moet betaald worden, gaat dus ieder jaar 318 000 het land uit. Voor de benoo- Mexico, maar eenvoudig als achtervolging t digde 650 paarden zou voor de fokkerij van een bende „outlaws", over welke de f 390.000 besteed kunnen worden, waar- plaatselijke regeering geen gezag heelt. Washington, 10 Maart. (R.) Het staatsdepartement heeft van Carranza eene betuiging van leedwezen over den inval in Columbus ontvangen. Sfaten-UeneraaL Oorlogswinstbetasting* Ingediend is een wetsontwerp tot heffing eener oc -logswinstbelesting. In art. 1 von het wetsontwerp wordt bepoald, dat onder den naam van oorlogswinstbelasting eene belasting wordt geheven wegens de ver meerdering van inkomen of winst, als onmiddel lijk of middellijk gevolg van den oorlogstoe stand. Ieders vermeerdering van inkomen of winst wordt geacht een gevolg van den oorlogstoe stand te zijn, Indien en voor zoover het tegen deel niet aannemelijk is gemaakt. Volgtrs art. 2 ziin belastingplichtig wegens het houden van een dienstpaard.' (toeken- om de genereal den wensch uitsprak, dat deze som ten bate zal komen der nationale fokkerij. Indien in dit opzicht samenwerking ware te verkrijgen tusschen de militaire au toriteiten en particuliere fokkers zou het geld in eigen land blijven en Indirect kun nen dienen tot verdediging van het eigen land. Als eerste spreker voor dien avond trad op dr. M. H. J. C Thomassen, militair paar denarts Ie klasse, verbonden aan de Kon. Mil. Academie te Breda, die het volgende uit zijne ervaringen mededeelde: Aangezien het wenschelijk Is, dat een ieder gelegenheid geboden wordt, zelf een paard te kiezen, moet zulks vergemakkelijkt worden, en wel: lo. door meerdere tegemoetkoming bij eerste aanschaffing: 2o. door het K. B. van 13 Mei 1857, No. 58 wederom van kracht te doen zijn en uit te breiden tot alle officieren, verplicht tot nen van een ration fourage gedurende een, door den minister te bepalen tijd.) Het vermeerderen van het aantal rijpaar den kan bovendien bereikt worden doon lo. de twee of drie oudste compagnies commandanten der regimenten infanterie en genie te rechtigen een dienstpaard aan,te schaffen; 2o. den bereden reserve-officieren vrij dom van belasting, fourage en stalling in rijksgebouwen voor een paard toe te staan. Generaal-majoor Knel komt in het Or gaan tot de slotsom, dat het weiden niet bevorderlijk is voor de ontwikkeling van het remonte-paard. De paarden-arts Thomassen toetst deze uitspraak aan zijne ondervinding van 1903 tot en met 1908, opgedaan in de weiden om Utrecht en Voorschoten, toen hem gedu rende die 6 jaren het toezicht op de jonge remonten was toevertrouwd. Volgens spr. is het verblijf in de weide niet de oorzaak van verslapping, doch moeten de redenen gezocht worden in: lo. De levenswijze en behandeling der paarden kort voor hun vertrek uit Ierland. Het jonge veulen, doorgaans in Mei ge boren, blijft gewoonlijk reeds den eersten winter in de weide, waar het slechts onder een afdak beschutting tegen weersgesteld heid kan vinden. Tegen den tijd van ver koop worden de veulens in warme stallen gebracht en met brei-achtige meelspijzen gevoed, teneinde hun een welgedaan voor- i komen te geven. Onmiddellijk voor den verkoop worden de paarden geschoren en de staart afgehakt. 2o. De reis van jonge paarden (laden overladen, verladen) in het vroege voorjaar en de invloed der weersgesteldheid van dat seizoen. Het verzenden uit Ierland geschiedde tus schen 10 en 25 Mei in groepen van 30 40 stuks. In 't geheel waren de dieren ruim 3 maal 24 uur onderweg en waren daarbij minstens zesmaal in- of uitgeladen. In 1904 waren binnen 6 dagen 37 en binnen 10 dagen 50 %,van het totaal zie ken van dat jaar aangemeld. Dr. Thomassen acht het in het belang van onze paarden de weide te behouden en het verblijf daarin te verlengen tot en met Sep tember. Na hunne ontscheping te Rotter dam zouden zij direct vervoerd moeten wor den naar loodsen, te bouwen In de nabij heid der weiden, waarin spr. ze tegen Juni zou wenschen over te brengen. Voor het bouwen van de gewenschte lood sen bestaat In de nabijheid der weiden om Utrecht ruimschoots gelegenheid op rijks- terreinen achter de Lunetten en achter het fort Rijnauwen. Deze forten liggen binnen de linie en zouden tevens kunnen dienen tot afzonde ren van jonge remonten in getallen van 80 tot 100, hetgeen ten goede zou komen aan de hygiène der dieren. Na di. Thomassen verkreeg het woord de heer V. 01 ij, secretaris der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereentging. Hij verde digde in hoofdzaak het course-wezen als van grooten invloed ten goede aan de fokkerij van volbloeds, zoo noodig ter verbetering van ons paardenras, en bepleitte opheffing van het totalisatorverbod. Z. i. kan er zon der courses geen volbloed zijn, zonder vol bloed geen halfbloed en draver, zonder half bloed en draver geen paard met voldoende practische bruikbaarheid voor den degelijk- schen dienst. Voor spreker staat onweerleg baar vast, dat iedere zaak, welke met succes gedreven wordt, móet uitgaan van het par ticulier initiatief. Welke maatregel ook van regeeringswege zal geschieden, het kan naar sprekers meening niet anders zijn dan een trachten het particuliere initiatief aan te moedigen. Z. i. kon het ministerie van oorlog het landsbelang op de beste wijze dienen door: lo. dat de regeering het nood zakelijke inziet, dat de bevordering van de fokkerij van het paard met bloed, gepaard moet gaan met het houden van verrichtings- proeven; 2o. dat Oorlog aan het leidend li chaam op de courses-terreinen der N. H. R. V. eenige bekwame militaire adviseurs toevoegt, ter vaststelling der programma's om zoodoende zooveel mogelijk partij te trekken voor het leger van de proeven die worden genomen; 3o. adviseeren die auto riteiten de genoemde vereeniging bij den aankoop van fokmateriaal, waarvoor, het is genoeg bekend, evenals voorheen, zij jaar lijks een ruim bedrag wil reserveeren; 4. be vorderen de commandanten dat jonge offi cieren zooveel mogelijk deelnemen aan ren nen; 5o. verstrekke het departement van Oorlog een ruime subsidie aan de N. H. en R. V., om daaruit fokpremiën te kunnen vol doen; 6o. neme het depart, van Oorlog zoo danige maatregelen, dat minstens eenmaal 's jaars den fokkers de gelegenheid worde geboden op alle coursebanen van ons land hun fokmateriaal der» remonte-commissie ten verkoop aan te bieden; 7e neme het de partement van oorlog het initiatief der volks vertegenwoordiging te overtuigen van dit eene belang, dat alle bovenomschreven za ken niet tot hun recht kunnen komen zonder dat de totalisator weder binnen de terreinen onzer Nederlandsche coursebanen worde toegestaan. En ik wil hier nog ten slotte als mijn ab solute overtuiging uitspreken, zeide spre ker: Wanneer de courses hier te lande niet regelmatig kunnen worden gehouden en dat kunnen ze niet zonder to talisator, dan zal, welke maatregel dan ook wordt genomen, dit een lapmiddel zijn. Ik spreek het hier uit. Eerder zullen de zeedij ken in het geteisterde Noord-Holland met baar goud zijn te dichten, dan zonder cour ses de fokkerij van het paard met bloed in goede banen zal zijn te leiden, zoodanig, dat binnen eenige jaren kan worden gezegd: Holland is wat remonteering betreft onaf hankelijk van het buitenland en dit moet, gelet op de ervaringen van de beide laat ste jaren elk rechtgeaard Nederlander an niet het minst onze volksvertegenwoordi ging inzien. Na de pauze stelde de voorzitter de vraag: „Heeft het Nederlandsche paard be hoefte aan meer bloed?". Die vraag is door generaal Knel reeds bevestigend beant- j woord. Aangezien niemand zich ter bestrijding dier vraag opgaf, concludeert de voorzitter dat allen daarmede instemmen en verzoekt aan den heer A. W. Heidema, secretaris der Nationale Vereeniging van de Paarden fokkerij om te willen toelichten, welke mid- delen er genomen kunnen worden om con tact te krijgen met onze paardenfokkerij. In breede lijnen gaf de heer Heidema aan hoe het deparement van oorlog moet samenwerken met de fokkers, o.a. door het verleenen van financieelen steun. De zaak moet aan Oorlog worden overgelaten, niet aan Landbouw. Dit kardinale punt moet nog worden uit gemaakt Ritmeester Reygersberg V e r- s 1 u y s achtte dit eene quaestie van later zorg. De zaak dient zijns inziens dadelijk te worden aangevat. De heeren Hasselman, burgemeester van Zoelen, en baron Van Voorst tot Voorst, uit Elden, wezen er op, dat de fokkers die de nieuwe ricjiting zullen uit gaan, financieel gesteund moeten worden. Overste Goossens, directeur remon- te-dépót, zette uiteen, dat de fokkerij van het tegenwoordige type tuigpaard ook ge steund moet worden, daar we dit andere ook verliezen. Luitenant Knel beantwoordde de spre kers, waarna de heer Van Rappard, voorzitter der Gelderech-Overrijsselsche Maatschappij van Landbouw, verzoekt ad- haesie te betuigen aan het adres dier maat schappij, waarop zoo gunstig antwoord van den minister van oorlog was ontvangen, en aan te dringen op opheffing van het totali satorverbod. Overste B e n t e y n achtte het 't beste, dat de gelden beschikbaar gesteld werden door het departement van landbouw, daar bij de verkiezingen toch steeds op het oor logsbudget gehamerd wordt. De vergadering kwam tot de conclusie, dat moeten bevorderd worden alle pogingen tot verkrijgen van een paard deux fins en dat alle beletselen daartegen, waaronder ook het totalisatorverbod moeten worden opge heven. Nederland en de oorlog. Maildienst op Engeland. Zaterdag 18 dezer wordt de maildienst van de Maatschappij "Zeeland hervat en wordt weer viermaal per week In belde richtingen gevaren, namelijk Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van Vlis- singen en Dinsdag, Donderdag, Zaterdag en Zondag van Engeland. Da cacao- en chocolade-lndustrl*. Uit verschillende berichten is reeds ge bleken, dat onze cao- en chocolade-indus trie op het oogenblik in een zorgvolle posi tie verkeert. Reeds hebben enkele fabrieken geheel of gedeeltelijk stopgezet en men ver wacht in de komende weken, dat door ge brek aan grondstoffen zeer vele, zoo niet alle fabrieken zullen moeten sluiten. - Bij onderzoek bleek ons het volgende de oorzaak van deze moeilijkheden te zijn. Duizenden zakken cacaoboonen uit neu trale en ook uit Engelsche havens op N. O. T.-contracten in Nederland aangekomen, en door de fabrikanten betaald, worden door de N. O. T. niet aan de eigenaars uitgele verd, tenzij dezen een nieuwe overeenkomst willen teekenen, waarbij zij verklaren, dat alle op 11 Februari in hun bezit zijnde, of na dien datum afgeleverde N. O. 'T.-vrije cacaoboonen en producten daarvan onder N. O. T.-verband komen. De fabrikanten die N. O. T.-vrije producten verkocht hebben voor dien fatalen termijn, mogen na 11 Fe bruari deze reeds afgesloten koopen niet uitvoeren, tenzij zij zich aan boeten willen blootstellen, welke tot 10 maal de waarde van het product bedragen. Teekenen zij deze verklaring niet, dan krijgen zij geen grondstoffen en worden de door hen reeds betaalde en opgeslagen voorraden naar En geland gezonden. Aan de andere zijde staan de koopers, die met processen dreigen, indien de fabri kanten niet aan hun verplichtingen vol doen. Force majeure kon in deze niet gel dend gemaakt worden. De fabrikanten stel len zich op het standpunt, dat aan de reeds gesloten N. O. T.-contracten geen nieuwe bepalingen mogen worden vastgeknoopt en zeker niet zulke, die hun beletten, in goed vertrouwen gesloten verkooporders behoor lijk uit te voeren. Een waarschuwingstijd is niet gegeven en de bloote mededeeling om trent de' nieuwe voorwaarden, op 11 Fe bruari gedaan aan eén comité uit de cacao fabrikanten, werd eerst in de eerste dagen van Maart door voorlegging van een N.O.T. contract gevolgd. Het behoeft geen betoog, dat vele fabrikanten dit nieuwe contract niet kunnen teekenen: zij loopen dus de kans geen aanvoeren meer te krijgen. Men hoopt dat de N. O. T. alsnog tot billijke concessies bereid is; zoo niet, dan blijft een werkloosheid op groote schaal in deze in dustrie niet uitgesloten. Ned. Anti-Oorlogsraad. Vanwege den Ned. Anti-Oorlogsraad j wordt het volgende medegedeeld Naar aanleiding van de „Ministersconfe rentie" te Kopenhagen, waaraan, gelijk be- j kend is, deel nemen de Eerste Minister en de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Denemarken, Noorwegen en Zweden, heelt het Bestuur van den N. A. O. R. een tele gram van den volgenden inhoud aan de Deensche, Noorsche en Zweedsche comité's voor een duurzamen vrede gericht „U in herinnering brengend, dat de „Ne derlandsche Anti-Oorlog Raad^ In Augus tus van het vorige jaar zich tot de Neder», landsche regeering heeft gewend met hel verzoek te willen bevorderen, dat een confe rentie van bijzondere vertegenwoordigers van onzijdige staten zal worden bijeengeroe pen tot het doel, dat uitvoerig in onze bro chure ,,De plicht tot samenwerking van on zijdige Staten" is beschreven, veroorloof! zich nu het bestuur van den Nederlandsdren Anti-Oorlog Raad, de Deensche, Noorscha en Zweedsche vredes-organisaties en vredes- vrienden dringend te verzoeken, om het sa menkomen van de ministersconferentie ta Kopenhagen te benutten, en thans hunner zijds, ieder bij hun eigen regeering, er op aan te dringen, dat uit deze ministereconferentie moge voortvloeien het initiatief tot een uit gebreidere, algemeene conferentie van ver tegenwoordigers van onzijdige staten." Teer kleur verfstoffen. In de Nederlandsche pers doet een be richt uii de „Deutsche Farberzeitung" de ronde, waarin wordt medegedeeld, dat de Duitsche verfstoffabrieken haar prijzen an dermaal met 100 pCt. hebben moeten ver hoogt: en zij alle zaken met het buitenland moeten afbreken. Dit bericht berust op een misverstand. De voor het verleenen van uit- eerconsenten voor teerkleurstoffen door da Dmtsche Regeering ingestelde, te Berlijn zetelende commissie, heeft nè 26 Januari f.1. de prijzen met 400 500 pCt. verhoogd. Doch een algemeen verbod van uitvoer is nog niet uitgevaardigdeen der grootste ververijen heeft, naar zij mededeelde, nog enkele partijen annline, begin Januari be steld, ontvangen. Ook andere stoffenverve- rijen krijgen, zij het ook op zeer langen ter mijn, haar orders uitgevoerd, doch tegen fabelachtig hooge prijzen. De meeste groote weverijen zijn dan ook huiverig groote be stellingen te accepteeren. Voor de kleine weverijen is het nagenoeg ondoenlijk teerkleurstoffen uit Duitschland te krijgen. Doch van een verbod van uitvoer is nog geen sprake. Een dorp tusschen draden. Te Overslag is de electrische daaadver- sperring gisteren zoodanig verplaatst, dat ook het geheele Belgische dorpsgedeelte van België is afgesloten. Heden verhuist de Duitsche wacht naar de andere zijde van „den draad". Door de Nederlandsche mili tairen zal thans een draadafsluiting worden gemaakt, waardoor de .gemeenschap tus schen Nederlandsch en Belgisch Overslag zal worden verhinderd. De Belgische Inge zetenen zullen echter hun levensmiddelen ontvangen van Nederlandsche zijde. 16 deserteurs. De T e 1. meldt, dat de 16 geïnterneerde deserteurs, na aanvankelijk naar het kamp teruggebracht te zijn, naar het Huis van Bewaring te Alkmaar zijn getransporteerd; de mannen zullen voor hun vlucht voor den krijgsraad terechtstaan. Samenwerking bij de Sta tenverkiezingen. In een te Arnhem gehouden vergadering van een aantal kie zers uit Arnhem, Velp, Dieren en Rosen- daal, is na een voorafgaande bespreking een concentratie-comité gevormd, waarin een groot aantal der aanwezigen werd be noemd. Dit comité heeft ten doel bij de aanstaan de verkiezingen voor de Provinciale Staten de verkiezing van de vrijzinnige candidaten te bevorderen. Uit het comité werd weer een subcomité gevormd, dat aJs werk-comité zal optreden. Het dagelijksch bestuur bestaat uit da heeren: K. Goedhart Jr., voorzitter; mr. G. L. van Oosten Slingeland, secretaris, en M- Niemeyer, penningmeester. E e n w a a r s c h u w i n g a a n pen- s o n e e L De directie der Werf Conrad ta Haarlem heeft aan haar personeel een schrijven gezonden, waarin het wordt aan gemaand groote zuinigheid te betrachten. Daarbij wordt onder de aandacht gebracht, dat er thans wel werk is, doch werk, waarop de fabriek eigenlijk niet is ingericht De mogelijkheid bestaat, dot aan dit tijdelijke werk en ook door gebrek aan aanvoer van materialen een eind komt en dan zou de directie misschien genoodzaakt zijn de fa briek stop te zetten. Dat voor oogen houdend, wordt de waar schuwing gegeven. Oplichting van ƒ4150. Ter beschikikng der justitie zijn gisteren naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht de kantoorlooper A. F. W„ ver dacht door middel van een valsche kwitan tie een daar ter stede gevestigde bankiers firma voor 4150 te hebben opgelicht en de koopman J. van B., de vleeschhouwers- knecht J. J. H. en de loopjongen P. C. P. V. verdacht van heling van het door oplichting verkregen geld. (N. R. CL) De directie der Disconto- en Effecten- bank aan den Kloveniersburgwal ta Am sterdam heeft op 16 Februari op telefonisch verzoek van een firma aldaar een cheque, groot 2700, afgegeven, te trekken op een filiaal van de Disconto- en Effectenbonk te '8 Gravenhage. Eerst thans is gebleken, dat dit vertoeK door een onbevoegde was gedaan. Het ba» drag is reeds aan dezen onbevoegde uitbe taald. Op 7 Maart heeft men getracht de firma op dezelfde wijze op te lichten. Toen mie- lukte het echter. Van een en ander ls aangifte gedaan bi| de politie. Nekkramp. Te Mferlo (N.-Br.) fa da 25-jarige K. aan de gevolgen van nekkramp overleden. Doodgevallen. Op 't Spui te Anw sterdam had gisterenmiddag een werkmaa van den Steenkolenhandel van de firm*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2