stadsnuuws. feuilleton. soledad. Zaterdag 11 Maart 1916. BINNENLAND. ^Ult den omtrekT" N# 217 Tweede Stad. 14" Jaarring. ABONNEMENTSPRIJS: Bureau: UTRECHTSCH ESTfeAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. School- en Kerknieuw». Wit 8 maanden voor Amersfoortf J Idem franco per poat Per week (met gratis veraekeruig tegen ongelukken) - Alnonderlijke nummers WekeJijkecb kijroegsel „Bt Ballaaiiekt Hulteroukf (onder redactie ren 'l'hér&ae Horen) per k mod. OO eis. Wekelukeob bijroegeel „Pak m, met" per 8 mnd. 40 ets. PK IJS DER ADVERTENTIKN: Van 1—5 regelsf .1.30. Elk© regel moor0.10. Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbotaling. Grodto lotiors nnar plaatsruimte* Voor handel en bodrijt bestaan zoor voordooligo bepalingen tot het herlniald advortoeron in dit Bind, bij abonnoraent. Eeno oiiculaire, bovattonde do vojrwaardon, wordt or aanvraag toegezonden. De Staatscourant van Zaterdag 11 Maart bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten: op verzoek eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de tijdelijke officier van gezondheid 2e klasse A. B. J. Wong Lun Hing; op verzoek eervol ontslagen met ingang van 16 Maart 1916 als assistent voor de analytische scheikunde aan de Technische hoogeschool te Delft W. Wessel, techno loog te Delft en van 16 Maart tot en met 31 Augustus 1916 als zoodanig benoemd W. Spoon, te Rotterdam; benoemd tot buitengewoon lid van den Raad van Bestuur der kolonie Suriname A. M. Nassy, districts-commissaris aldaar; Onze militaire geneeskun dige dienst. De Minister van Oorlog generaal-majoor Bosboom begaf zich gister, vergezeld-van zijn adjudant, de kapitein Van Everdingen, naar Amsterdam tot het bren gen van een bezoek aan het militaire hospi taal aldaar. De Amerikaansche gezant te Den Haag, de heer Henry van Dijke, die eenigen tijd geleden naar Amerika is ver trokken, is den 9en dezer scheep gegaan op terugreis naar Nederland. De Ouderdomsrente. Aan de Tweede Kamer is een adres verzonden door de Voorzitters en Secretarissen van ChriST. Nat. Werkmansbond, NederL Werkl. Verb. Patrimonium, Federatie van R.-K. Volks bonden en Werkliedenverenigingen, Ne- derl. Luthersche Werkliedenverbond, Chr. Nat. Vakverbond, Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. bi dit adres worden bezwaren ontwikkeld tegen het ontwerp-ouderdomsrente. Adr. verzoeken de Kamer aan het ont werp ouderdomsrente goedkeuring te ont houden en haar invloed aan te wenden tot verkrijgin" van een spoedige inwerkingstel ling van de Invaliditeitswet, zij het op een enkel punt in gunstlgen zin gewijzigd. Het bureau van den nleuwbenoemden Inspecteur van het militair onderwijs bij de' zeemacht, den gep. vire-admiraal Tydeman, wordt gevestigd aan het departement van Marine, waar de vice-admlraal reeds sedert eenigen tijd werkzaam was. Nederland en de oor'og, Engeland en onze brievenmalen. Het stoomschip „Frisia", dat 1 dezer uit Amsterdam naar Zuid-Amerika is verirok- len, heeft de aan boord zijnde post te Fal mouth moeten ontschepen. De beschieting van de a"doeng" Woirf's Bureau meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van het berirht uit den Haag dat de directie van de Rotterdamsch'e Lloyd ter bevoegder plaatse een rapport zal indienen cvtr de beschieting ven het stoom schip „Bondoeng" in de Middellandsche zee, vernemen wij van betrouwbare zijde, dat het gebeurde zich als volgt heeft afgespeeld: De Bandoeng kreeg op grooten afstand door middel van vlagsignaal bevel om te stoppen, doch in plaats van aan dit verzoek gevolg te geven, koerste het stoomschip met volle vaart op den onderzeeër aan, welks comman dant uit dit optreden van de Bandoeng nood wendig de conclusie moest trekken, dat hij met een onder Hollandsche vlag varend En- gelsch stoomschip te. doen had, dat tot den aanval Overging. Daarom nam de comman dant het stoomschip onder vuur. Later stop te het stoomschip en zond het de scheepspa pieren naar de onderzeeboot ter onderzoek. Op hem gedane vragen verklaarde een Hol- landsch scheepsofficier, die zich in de scheepssloep bevond, dat de kapitein van het stoomschip slechts om een snellere af doening der verschillende formaliteiten te verkrijgen, de onderzeeboot naderbij had willen komen. De commandant der onder zeeboot was te mzer gerechtigd tot de ver onderstelling een Engelsch stoomschip voor zich te hebben, wijl de Engelschen, naar be kend is, de Hollandsche vlag plegen te mis bruiken. Dc mail en de Ameri kaansche markt. Men schrijft aan het Hbld.: Een hoogst bedenkelijk feit is het, dat se dert midden Januarb de Engelsche autori teiten effecten-zendingen per Hollandsche post van Holland naar Amerika en andere overzeesche landen in beslag hebben geno men. Volgens uit New-York ontvangen tele grammen toch is slechts een gedeelte der geadviseerde effecten en coupons aldaar ontvangen. Niet alleen ontbreken alle effec ten, waarvan blijkens de zegels vermoed kon worden, dat zij uit Duitschland afkomstig waren, doch ook effecten en coupons uit zuiver Nederlandsch bezit worden vermist. De weinig verblijdende mededeeling werd van de Engelsche autoriteiten ontvangen, dat de achtergehouden effecten voor een prijsgerecht zullen worden gebracht. Veldpredikers. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde kerk plaatst in de Kerkelijke Coura.nt, het officieel or gaan der Ned. Herv. kerk, naar aanleiding van een door haar ontvangen missieve van Z. Exc. den Minister van Oorlog over uit breiding van het aantal veldpredikers voor het geval dat Nederland in den oorlog werd betrokken, eene uitnoodiging aan predikan ten, die voor een eventueele aanstelling als veldprediker in oorlogstijd zouden willen in aanmerking komen, hiervan ten spoedig ste aan den secretaris der Algemeene Syno de (Jonastraat 100, 's-Graven'hage) mede deeling te doen. Dure varkens. Naar de Avondpost verneemt zullen bin nenkort de prijzen voor de regeeringsvar- kens worden verhoogd. Thans betalen de slagers 70 cents per K.G. schoon slachtge- wioht; dit zal bij de nleuwa regeling 80 ct. per K.G. worden. Uitvoer verboden. Het uitvoerverbod van oxaalzuur is tijdelijk opgeheven. Grondstoffen voor chocolade. Wegens gebrek aan grondstoffen, die niet worden vrijgegeven door de N O. T., zal naar gemeld wordt Rademakers chocola defabriek te 'sGravenhage over 14 dagen geheel moeten worden stopgezet, waardoor 300 personen van het fabriekspersoneel zon der werk komen. De duurtetoeslag. Gislervoormiddag had in het Tweede Ka mergebouw een conferentie plaats tusschen een delegatie van de sociaal-democratische Kamerfractie en het salaris-comité van de bij het Nederl. Vak-Verbond aangesloten Bon den van personeel in openbaren dienst, over de duurte-toeslagvoorstellen der regeering. Besproken werden: de gestelde loongren zen, het percentage van uitkeering en de wijze van uitbetaling van den toeslag en het opnemen onder den toeslag van gehuwd en los personeel. De straf der Timberto w n- Follies. In verband met de quaestie van de Tim- bertown-follies zond, naar de Tel. meldt, een correspondent aan de „Times" een brief van één van de leden van dat gezelschap, geda teerd 24 Februari en luidende ols volgt: „In het begin van het jaar kochten wij een hus; wij hadden verlof om deze hut binnen het kamp te plaatsen. Wij repeteeren en vervaardigen onze décors in het sportpaviljoen, waar wij vier stoelen en een karpet, ter waarde van 48 vonden, die door ons werden gebruikt. Toen de hut enkele meters van het paviljoen of was opgericht, plaatstee wij er deze voor werpen in, om zoodoende een schrijf-,s lees- en vepeteerlokaal te hebben. De kapitein verdreef ons met behulp van de wacht en verzegelde de deur. Benige dagen later, op den 21sten, werd ons aangezegd, dat wij op het bureau van den kapitein moesten ver schijnen. Zestien van ons verschenen de anderen waren ziek. De kapitein sprak tot ons: „Daar enkelen van ullie niets van de stoelen en het karpet af weten, worden jul lie gestraft met veertien dagen politiekamer en twee maanden intrekking van het verlof om de hut té verlaten. De stoelen en het karpet komen voor jullie rekening." Verkoop van schepen paar het buitenland. Het stoomschip Sirius van de Kon. Ned. Steomboot-Mij. te Amsterdam, is aan de ree- derij Jaca Engers te Tonsberg verkocht en vertrok Donderdagavond van IJmuiden, on der den naam Helder naar Cardiff. Passen zoekgeraakt. Te Bruinisse zijn eenige mosselschippers teruggekeerd, die in Antwerpen 17 dagen werden opgehouden, omdat de passen op de Kommandantur waren zoekgeraakt. 'Aan boord hadden zij alleen een Belgischen meetstaat, daar het vroeger gewoonte was de schepen altijd in België te laten meten. Gedurende tal van dagen mochten de schip pers en andere opvarenden niet aan wal en mochten zij zelfs niet aan boord van an dere schepen gaan buurten. Eindelijk kwam bericht, dat de zaak in orde was bevonden, tegelijk met het bevel om direct te vertrek ken. D e „J. P. C o c n." DeCapeTlmes, het voornaamste Engelsche blad van Kaap stad, zegt in een lange beschrijving van de .J. P. Coen", het schip van de maatschappij Nederland „Als Nederland had besloten een schip de wereld rond te zenden als reclame van wat het vermag in den bouw van een schip van de hoogst mogelijke klasse, met de mooiste en artistigkste salons en al de kleine gerie felijkheden, waar de meeste reizigers zoo zeer aan hechten, kon er geen beter schip zijn gekozen dan de mailboot „Jan Pieters zoon Coen." Het ls niet te veel gezegd, heet het ver der, dat het het mooiste schip is, dat ooit in de haven van Kaapstad heeft gelegen. Het eerste' klas-salon en de rookkamer „zijn net musea van kunst." Vergiftige veekoeken. De rijksveearts Frankenhuis te Sliedrecht, hééft bij verscheidene landbouwers paarden, koeien en varkens onderzocht, die verschijn selen van vergiftiging vertoonden, na te zijn gevoederd met cocoskoeken. Het scheikundig onderzoek aan de Rijks- seruminrichting van de opgezonden koek heeft uitgemaakt, dat deze zeer sterk ver ontreinigd was met de zeer giftige stof rici nus, en dat deze ongetwijfeld de oorzaak van de vergiftiging was. De koeken waren betrokken door den Sliedrechtschen Boerenbond en geleverd door de N. V. Veevoeder- en Kunstmest handel te Rotterdam. Een domme vergissln g. Tn de gemeente Tietjerksteradeel kreeg een vrouw van de militaire autoriteit een tele gram, dat haar man ernstig ziek was en haar overkomst gewenscht. Zij reisdg direct naar zijn garnizoensplaats, waar ze haar man, ge zond als een visch, aan het exerceeren vond. Het telejjram was aan een verkeerd adres verzonden. De werkelijke zieke militair was reeds overleden, die zelfs uit een andere ge-rj meente kwam. Uithetraam gevallen. Donder dagmiddag is een 66-jarige wekster, terwijl zij bezig was op de eerste verdieping van een pond aan het Zijl te Rotterdam, de rui ten aan de buitenzijde schoon te maken, uit die verdieping op de straat gevallen. Zij kwam op het hoofd terecht en brak h~ar schedel. Naar het ziekenhuis gebracht, was zij bij aankomst aldaar reeds overleden. Gevaarlijk spel. Te Nieuw-Weer- dinge had het 9-jarig zoontje van den heer H. het ongeluk, terwijl hij speelde met eeni ge kameraadjes op een los rijtuig van de le Drentsche Stoomtram, dat zij in beweging brachten, onder dien wagen te geraken. Het kind werd ernstig gekneusd opgenomert en thuisgebracht, waar het eenige oogenblik- ken Tater overleed. Aanvaring op zee. Door den logger Sch. 316 is te Hoek van Hol land in zinkenden staat en met verlies van zeilen binnengesleept het visschersvaortuig M. A. 87, waarmee de logger in de Noord zee in aanvaring was geweest. De M. A. 87 werd aan den Hoek aan den grond gezet'. De logger koos weer zee. G e z-o n k e n. In de buitenhoven te Vlissingen is gezonken het scheepje Irnma- nuel uit Goes, metende 64 ton, geladen met mest. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De watersnood. Eereteeken voor uitstekende daden. Bij Koninklijk besluit is Ier erkenning van uitstekende daden bij den jongsten waters nood verricht een eereteeken ingesteld, be staande uit een zilveren en een bronzen medaille. Naar De vrije Mcnsch, maandblad onder redactie van dr. Louis A. Btihler, meldt, is aan do Engendaalschool te Soest, -een legaat van 1000 vermaakt. Te Utrecht is in 77-jarigen ouderdom overleden Ds. P. Romijn, emeritus-predikant laatstelijk werkzaam te Arnhem, oud-secre taris van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland. De begrafenis vindt plaats Dinsdag a.s. op het nieuwe kerkhof, omstreeks 12 uur. Opgavo van personen die vertrokken zijn van 21 Jan.—29 Februari 1916. Johènna P. Dwars, N.-H., van Coninckslr. 121 naar Harderwijk. Harm Kits, N.-H., van Soesterweg 343 naar* Hoek van Holland, opzichter. Catharina v. d. Hoek, N.-H., van Beukenlaan 5 naar Leusden. Henri A. J. Alma, geen kerkg., van H. v. Vioiv* denstraat 36 naar Utrecht. Anna L. Ouwerkerk, geen kerkg., van ArnK* weg 34l noor Amsterdam. Elisabeth G. Doenen, R.-K., van St. Andricsi stront 15 nnar Amsterdam, rcligicuse. Alida v. d. Grift, N.-H., van Utr.weg 120 naaf dc Bilt, kinderjuffr. Geert J. Bukker, G. R., van Hoogeweg 1 naar Joure, schilder. Nicolaos Schaopmaker, R.-K., van Gr. Spul 33 naar Laren (N.-H.), bakkersknecht Theodorus W. Jacobs, R.-K., van Utr.weg 247 naar Avereest. Arnoldus Mudde, R.-K., van Utrechtscheweg nanr Avereest. Cornelis J. L. Bom, van Utr.weg naai Avereest De hoop is gelijk de zon, die, wanneer wij haar tegemoet gaan, de schaduw onzer lasten achter ons werpt. Roman uit het Spaansch van A. PALACIO VALDèS. 1© Deze had flink het land. Hij verontwaar digde zich over dat kwaad spraken, maar durfde niet ter verdediging van zijn liefje opkomen, uit angst Mercedes te#eleedigen. „Ik steek haar de lucht niet in, en sleep haar niet door de modder, zoorls jullie doen, beweerde Frasquio op spijtigen toon. „Ik zeg -wat heel Cadix wel weet. Dat je het niet bekennen wilt, dat is omdat je zuster er bij zit." De twist begon een leelijke wending te nemen. De moeder van Mercedes vondhet noodig zich er in te mêngen. „Laat haar zoo mooi zijn als ze zeggen, en nog mooier als je wilt. Het staat aan jou haar te beklagen, want het arme meisje ont breekt wat het mooiste is aan een neisje, •n dat is de eer." Soledad deed de deur open, en kw/ bin den. Ze naderdp de oude vrouw lai fzaarn. die verschrikt terug week, doch zich daarna met de handen op de hèupen voor haar plaatste. „Weet u, senora, waarom ik eerloos ben Omdat de man, die u hier voor u ziet, mij mijn eer heeft ontroofd. Maar in plaats van hem aan te raden dat hij me die teruggeeft, vernedert u zich tegenover hem, en vleit u hem, alleen maar om hem bij u aan huis te krijgen. En daar laat u het niet alleen bij, maar u beleedigt mij nog op den koop toe. Wie is u senora, die hem uw dochter voor geld overlevert, terwijl u mij uit liefde gaf." De verbazing had allen als aan den stoel genageld, maar toen ze wat bekomen wa ren, stonden ze allen op, om zich als wilde dieren op den indringster te werpen. „Wat? dat strijdlustige schepsel durft ons in ons eigen huis komen beleedigen? Zoon schaamteloos wijf I" En van uit de monden der vrouwen, in tijgerinnen veranderd, kwam en niet te stui ten stroom van schuldwoorden. En ze zou den zeker goed met de ongelukkige Soledad hebben afgerekend, die, al durfde ze er ook wel zijn, niet tegen zooveel vrouwen op kon, als Velasquez niet in een edelmoedige bui haar was te hulp gekomen. „Er heeft niemand het hart, haar ook maar met den vinger aan te raken l" De vrouwen durfden nu niet nader bij kom.en. De houding van den majo legde haar voor een tijdje het stilzwijgen op. Daarna keerde Velasquez zich naar Sole dad. nam ham- bi* den arm, en haar door elkaar schuddend, keek hij haar met oogen, flikkerend van woede, aan. Beiden waren doodsbleek. „Zeg, wat kom je hier doen, gekkin die je bent." „Wel, 's kijken, hoe jij pleizier hebt ge maakt" antwoordde het meisje. „Oho, waait de wind uit dien hoek. Wacht moar, dan zullen we later wel's afrekenen. „Doe dat dan maai^adelijk. Sla maar op, als ie dat pleizier kan doen. ,Vfit ik doen zal, is je onmiddellijk de deur uitzetten, snap je?" „Zonals je wilt. Tc was niet binnengeko men, als dat wijf me niet beleedigd had. \X eer begonnen nu de vrouwen op te spe len, en wilden de herbergierster te lijf, maar Vel. squez duwde haar naar buiten, en deed de deur achter haar dicht. Toen begonnen de vi ouwen te krijschen, dat er geen eind aan kwam. Velasquez liet ze een tijdlang haar gang gaan, en dronk ondertusschen kalmpjes zijn glas leeg. Eindelijk begon het hem echter te vervelen, zoo dat hij het niet meer uit kon houden. „Floor's, senoras" riep hij uit, met de vuist op den tafel slaand, „hoe lang willen jullie dat die grappenmakerij duurt." De vrouwen hielden met gröote moeite nu hun woede wat in, want ze wisten wel dat Velasquez kwade oogenblikken kon hebben. Men begon over koetjes en kalfjes te praten, alsof er niets was voorgevallen er werd weer gezongen en gitaar gespeeld. Maar de woede bleëf in alle haften, al wa- ran ellen uiterlfik ook kalm, tot. zonder dat iemand er idee op had, de storm op nieuw losbarstte. Velasquez had de gitaar weer in handen genomen, en begon een solea te spelen. Allen zwegen. Eensklaps begon Isabel te schaterlachen, wat El guapo vervelend aan deed. „Waar lach je om," vroeg hij haar langs zijn neus weg. „Wel, ik moet lachen als ik je daar zoo kalm zitten zie, met je gitaar op je knieën. Neem me niet kwalijk, maar ik l$an er heusch niets aan ,doen." En ze begon op nieuw te lachen. „En hoe wil je me dan soms hebben, liefje?.... Met het mes in de vuist? vroeg de majo, zich opwindend, ofschoon moeite doende dit te verbergen. „Nee, maar ze zeggen van je, dat je zoo'n vreëselijkè beul bent, en dat de vrouwen flauw vallen als je maar even nijdig kijkt, dat ze geen vinger durven verroeren, als jij 't niet goed vindt. Werkelijk, daar moet 'k om lachen." „Hoor's meisje, tot nu toe heeft nog nie mand me den voet dwars durven zetten. Als jij er soms eens mee beginnen wilt...." Isabel antwoordde niet, maar bleef op een beleedigende manier doorlachen. El guapo werd rood van woede, stond haastig van zijn stoel op, en naderde het imperti nente meisje, zeggend „Zeg, grappenmaakster, zou je eens wil len proeven hoe oorvijgen van een schijn heilige smaken." Frasquito en Gregorio hielden hem tegen. De vrouwen trachtten bevend van angst den majo tot bedaren te brengen, 't Was im mers maar een grap geweest. Hoe was 'i mogelijk, dat hij de gekheden van Isabel voor ernst had opgenomen. Deze haastte zich nu hem haar verontschuldigingen aan te bieden, en de kalmte keerde terug. Ve lasquez ging nu weer zitten, maar nam na een oogenblikje afscheid op een manier, waaruit men wel afleiden kon, dat hij nog lang niet op zijn gemak was. Toén hij thuis kwam, was Soledad nog beneden. In plaats van naar boven te gaan en droog goed aan te trekken, was ze liever op de majo blijven wachten. Toen ze hem binnen zag komen, ging ze hem tegemoet en de armen om zijn hals slaande, smeekta ze hem met bevende stem: „Vergeef mef" Maar de majo kwam thuis, nog woedend over de woorden van Isabel. Hij wees haat liefkozingen af en wierp haar terug. Sole dad hierop niet verdacht, struikelde over een stoel, en viel achterover, haar hoofd verwonderde aan de toonbank. Velasquez stak geen hand uit om haat te helpen. Hij liet haar op den grond liggeni en sloot zich in- zijn kamer op. Wordt ver vol ad,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 5