T EMILION WIJKHAHDEL J.A.SCHOTERMAH Zn. Utrechtschestraat 34. Iel el. 145. Uit den omtrek. "STADSNIËUWSr deeld ten deze diligent en er worden ver- •chillende maatregelen overwogen, die de vaart in het Kanaal minder gevaarlijk zou den kunnen maken. Daaromtrent zouden binnen enkele dagen nadere mededeelingen Worden gedaan. De minister van Marine sdheen van mee ning, dat wellicht de vaart om Schotland voorloopig de voorkeur zoude verdienen. De conferentie duurde ongeveer VA uur en des avonds werd in het Verkooplokaal te Rotterdam een druk bezochte huishoudelijke vergadering gehouden van zeelieden, waar mededeeling werd gedaan van het resultaat der conferentie. Na breedvoerige gedachtenwisseling be sloot de vergadering, dat ook heden door de leden niet gemonsterd zal worden. De op het stoomschip Batavier ID aange monsterde bemanning, die gisterenavond naar zee zou vertrekken, vertrekt niet. De stoomschepen Avona en Larenberg, welke hedennacht zouden vertrekken, zijn evenmin naar zee gegaan. Het stoomschip van de Holland-Amerika- lijn, de Nieuw-Amsterdam, is hedennacht niet vertrokken. De Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij besloot in haar gisterenavond gehouden vergadering niet te gaan varen, alvorens bevredigende maatre geleen zijn getroffen voor het verzekeren van de veiligheid op zee en tevens een regeling Is gemaakt ten opzichte van de nagelaten betrekkingen. De vereeniging heeft in ver band daarmee tegen vandaag een confe rentie aangevraagd met den minister van Binnenlandsche Zaken. De Bond van machinisten ter koopvaardij beeft eveneens te Rotterdam vergaderd en besloten een conferentie aan te vragen met de_ ministers van Marine, Binnenl. Zaken en Landbouw en met de Scheepvaartvereeni- ging inzake maatregelen ter beveiliging der zeevaart en verhooging van de uitkeeringen ingevolge de oorlogszeeongevallenwet. Geen machinist zal varen, voordat de uit slag dezer conferentie's bekend is. Naar aanleiding van het bericht, dat de Stoomvaart-Mij. Nederland heeft besloten het stoomschip „Koningin der Nederlanden", dat Zaterdag zou vertrekken, thuis te houden, meldt het N. v. d. D.: Met het laden van dit schip wordt evenwel toch voortgegaan, ten einde het te kunnen laten vertrekken, zoodra meer geruststellende berichten van de regee ring ontvangen worden. 'Wijl nu geen datums van vertrek der sche pen vastgesteld kunnen worden, wordt aan degenen, die goederen willen afzenden, aan geraden voorloopig te wachten. Hetgeen ter verzending reeds ontvangen is, wordt in de loodsen opgeslagen. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: De directies van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij en van den Kon. West- Indischen Maildienst hebben besloten, voor loopig, als tot dusver, haar schepen in de vaart te houden. Mais. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters een cir culaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de prijs van mais, welke door de Regee ring na de Maart-distributie zal worden ver- kooht, zal bedragen voor La Plata mais 255; voor Mixed-mais (ouden oogst) en voor Indische mais 265 per last van 2000 K.G./ Deze prijsverhooging geldt niet voor mais, die wordt verstrekt aan gemeentebesturen voor ruiling tegen rogge. Oe roggeprijs. In een te Groningen gehouden vergade ring van de Provinciale Groninger Bakkers- verccniging werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, die ter kennis van de Roggecommissie zal worden gebracht en waarbij, gezien de op de vergadering geuite •klachten, die commissie verzocht wordt den prijs van de rogge te verlagen of dien van üivL roggebrood te verlioogen. Deze motie behelst voorts een verzoek om het verkoopen van rogge voerbrood geheel te verbieden en nauwlettend toe te zien, dat hieraan de hand wordt gehouden. Zuiderzee-haring. De minister van L., N. en H. heeft be paald, dat de uitvoer van Zuiderzeehóring in verschen en gerookten toestand alsnog tot 27 Maart zonder consent zal kunnen plaats hebben. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze vrijstelling niet geldt voor onvol wassen haring. Stijging van de papierprijzen. Het rapport over de vraag: Wat zou kunnen worden gedaan om de stijging der papierprijzen in ons land tegen te gaan, door de papiercommissie, ingesteld door den Centralen Raad van Vakbonden in het Gra fisch- en Boekbedrijf en bestaande uit de heeren W. L. Brusse, G. Groen J.Jzn., A. Loeber en mr. J. A. Veraart, secretaris, komt tot de volgende conclusie: De besprekingen en correspondentie ge voerd tusschen de vertrouwenspersonen der consumenten, handelaren en fabrikanten lei den tot de gevolgtrekking, dat er weinig of niets te doen is, om de stijging hier te lande van de papierprijzen tegen te gaan; dat die stijging zoo goed als geheel moet worden toegeschreven aan de stijging der kosten, waartegen, blijkens de besprekingen en de correspondentie, geen maatregelen zijn te nemen. De indruk der commissie is, dat het overleg tusschen de belanghebbenden vol komen naar goede trouw is gepleegd, zoo- tiat de commissie geen aanleiding vond, om «onder bijzondere opdracht van den Cen tralen Raad zich uit eigen beweging om in-< lichtingen te wenden tot de regeering. Willen drukkers en uitgevers dus niet de dupe worden van de thans bereikte papier prijzen, willen zij niet steeds meer gebukt gaan onder toenemende stijging, dan rest hun niets anders dan de prijzen der boeken en de prijzen voor het vervaardigen der boe ken zoo goed als voor het andere drukwerk naar de mate van den grooteren kostprijs te verhoogen. Naar wij vernemen heeft de uitvoeren de commissie van de N. O. T. besloten den aanvoer van cacao-boonen tot nader order geheel stop te zetlen. Weer naar Londen. Naar wij vernemen is de heer Van Vollen hoven voornemens tegen het eind dezer week weder naar Londen te vertrekken tot af doening van nog enkele aangelegenheden. Ned. Journalistenkring. Het bestuur van den Neder!. Journalisten* kring Is thans samengesteld als volgt: Mr. L. J. Plemp v'an Duiveland, voorzitter; dr. C. Easton, tweede-voorzitter; G. G. van As, secretaris; H. Dekking, penningmeester; L. Schotting, tweede-secretaris; D. Hans, (één vacature). Poging tot uitvoer. De recht bank te. Assen veroordeelde Pieter S. gedom. te Muntendam, wegens poging tot uitvoer van 3000 K.G. spek en 1450 K.G. vet, tot 6 maanden gevangenisstraf. Doodelijk ongeval. Een korpo raal der etappendienst uit Delft, die te Vlaardingen was ingekwartierd, reed Zater dagnacht met zijn motorfiets tegen een boom. De ongelukkige werd bewusteloos gevonden. Zijn eene hand was bijna ge heel van het lichaam gerukt. Naar het zie kenhuis vervoerd, werd dadelijk tot ampu tatie overgegaan. Maandag is de man over leden. Verdronken. Te Hardinxveld is op de Merwede een roeiboot, waarin twee rivier-venters, door een sleepboot aangeva ren. De roeiboot kantelde en de inzittenden vielen te water. Een werd gered, doch de andere venter, De Joode uit Woudrichem, verdronk. Brand. Maandagmorgen is de oude R.-K. kerk te Buren, thans bewoond door J. Jansen, gedeeltelijk uitgebrand. De waterschade is groot. Watersnood te Anna Pau- lowna. De herstelling van de doorbraak te Anna Paulowna is reeds zoover gevorderd, dat men hoopt, over een paar dagen met de afmaling van den Oost- polder te beginnen. Daarvoor wordt aan den dijk tegenover het Oude Veer een groote centrifugaalpomp opgericht. In den Westpolder gaat men met Het droogleggen geregeld voort. Om het werk te bespoedigen, heeft men de beschikking gekregen over een motorgemaal der marine, dat 350 kub. M. water per minuut kan ver plaatsen. De bewoners zijn in dit gedeelte voor een groot deel teruggekeerd. Zij, wier huizen on bewoonbaar bleken, worden door het ge meentebestuur in barakken gehuisvest. De openbare school te Kleine Sluis wordt reeds door meer dan X van het aantal leerlingen bezocht. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam* 60 Maart 1916. Kipeieren V. P. N. f 6.80—f 7.85. Regeering f 6.50f 9.00. Aanroer V. P. N. 6988. Regeering 169127. Middenpr\js per 100 vP. N. f 7.14. Regeering f 6 68. Reclames. S K per anker f 34. per flesch - 0.85 pins f 1.50 per anker accijns. H. M. de Koningin zal Maandag a.s. een bezoek brengen aan de gemeente Utrecht en het Zuidwestelijk deel der pro vincie. Wij kunnen uit goede bron mededee- len, dat redenen van gezondheid Mr. W. A. van Zijst, Wethouder der gemeente Utrecht, genoopt hebben aftezien van het aanne men eener benoeming tot Burgemeester van Batavia. Baarn, In de Dinsdag j.l. gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Baarn- sche Bad- en Zweminrichting is besloten tot liquidatie der Vennootschap. Harderwijk. Door de Visscherijveree- niging „Onze Toekomst" waren aan de re geering vier requesten gezonden: le het ver zoek om ten gerieve der walvisschers niet over te gaan tot het met gasboeien afzetten van een gedeelte der Zuiderzee; 2e. het verzoek om een belton te leggen op een droogte ten W. van Harderwijk; 3e. het ver zoek om geen maat op netwant in te voeren en 4e. het verzoek om geen gedeelte der Zuiderzee af te zetten voor de zalmteelt. Op de beide eerste verzoeken is gunstig be schikt, op de laatste twee echter afwijzend. Raa<l s verslag. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 21 Maart, I des avonds 8 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heerenvan Achterbergh, van Duinen en Koning. 1 De Voorziter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld, zooals ze ter visie hebben gelegen. Daarna wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 6 Maart 1916, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsverslag van 21 De cember 1915, tot wijziging van de begroo ting der inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1916. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 29 Fe bruari 1916, tot overneming van twee stroo- ken grond aan de Wilhelminastraat van J. C. L. Huiskamp. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 29 Fe bruari 1916, tot aankoop van eenige per- ceelen grond aan de Laan 1914, van A. Looxma van Weideren, baron Rengers. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 29 Fe bruari 1916, tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Johan van Oldenbar- neveldtlaan, van O. L. G. F. Aberson. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 29 Fe bruari 1916, tot overneming van een strook grond aan den Utrechtschen weg van T. L. Blok. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 29 Fe bruari 1916, tot ingebruikgeving van een perceel grond aan het Rijk. Kennisgeving. Adres van de firma Gebrs. Nefkens, dd. 4 Maart 1916, waarbij deze verzoekt het uitsluitende recht tot 9tationneering van een of meer automobielen op het stations plein. Advies. Adres van de Koninklijke Nederlandsche Automobielenclub, ingekomen 10 Maart 1916, waarbij verzocht wordt eene bepaling betreffende het afronden van straathoeken in de Bouwverordening op te nemen. Afdoening. Adres van de Koninklijke Nederlandsche Automobielenclub, ingekomen 10 Maart 1916, waarbij wordt medegedeeld dat aan Gemeentebesturen een subsidie kan worden verstrekt ter tegemoetkoming in de kosten van het wegruimen van belemmeringen voor snelverkeer. Kennisgeving. Adres van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Be drijven, afdeeling Amersfoort, dd. 16 Maart 1916, houdende verzoek tot loonsverhoo- ging voor het personeel in dienst der Ge meente, dat minder dan 1000 per jaar aan inkomen heeft. Advies. Brief van het College van Curatoren van het Gymnasium, dd. 16 Maart 1916, waar bij wordt geadviseerd tot aanvaarding van een schenking van den heer I. Scheltema de Heere aan het gymnasium. Wethouder Rijkens stelt voor het ge schenk te aanvaarden onder dankzegging. Aldus besloten. Brief van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Werklieden in Openbare Dien sten en Bedrijven, dd. 20 Maart 1916, hou dende dankbetuiging voor het besluit tot verbetering der loonen van de concierges. Kennisgeving. Rapport met bijlagen van de Commissie, die opdracht ontving een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de kwestie— Holmer, betrekkelijk het opleggen van taken aan een leerling van de Hoogere Burger school. B. en W. stellen voor dit punt ln de vol gende vergadering aan de orde te stellen. De heer Jorissen herinnert er aan, dat het rapport is rondgezonden, maar hij heeft het niet geteekend. Hij begrijpt dus niet hoe dit bij den Raad is gekomen. Er is wel een ontwerp-rapport maar geen definitief. De heer Hofland gelooft, dat er een misverstand bestaat bij den dokter. Het rap port is bij de leden der commissie rondge zonden en daarna door spr. als rapporteur geteekend. Dat rapport is niet aan de leden toegezonden, maar wel ter visie gelegd. Daar het een lijvig rapport is, konden de le den er geen voldoende kennis van nemen. Wil de heer Jorissen het rapport dus laten drukken en rondzenden, dan is spr. er voor. De heer Jorissen heeft als voorzitter der commissie gedacht, waar blijft dat rap port toch. Hij wil er niet verantwoordelijk voor zijn, alvorens hij het onderteekend heeft. De Voorzitter meent dat de heeren B. en W. er geen verwijt van zullen maken, dat dit punt op de agenda is geplaatst. Nu de authenticiteit door den voorzitter der commissie in twijfel wordt getrokken is het wellicht het beste het rapport aan de com- misie terug te zenden. Dan vervalt de con clusie van B. en W. Aldus wordt besloten. 'V-- h-: AGENDA: 1. Voorstel om de tijdelijke aanstelling van den heer J. D. Meerwaldt als leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium te veranderen in eene vaste aanstelling. De heer J. D. Meerwaldt wordt met alge meene stemmen tot vastleeraar benoemd. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lager# School C, daar de heer I. C. Knoot voof zijne benoeming heeft be dankt. De voordracht luidl; 1. F. C. Hoek te Maartensdijk. 2. S. Gotlieb te Winterswijk. 3. J. B. Th. Kelch te Baarn. Benoemd wordt de heer T. C. Hoek met algemeene stemmen. (Bedoeld zal wel zijn den heer Hoek te be noemen aan -school E.) 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de regeling van de jaarwed- I de van den Directeur der Burgeravond school. B. en W. stellen voor de jaarwedde ie brengen van 750 op 500, zulks in ver band met het verminderd aantal leerlingen, tengevolge van de uitbreiding van het on derwijs op da Ambachtsschool. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van een strook grond aan de Koningin Wilhelminastraat van J. C. L. Huiskamp en L. C. Huls. Als voren. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. Als voren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan mr. R. P. van der Mark. B. en W. stellen voor aan mr. R. P. v. d. Mark te verkoopen een perceel grond ach ter zijn perceel aan de Koninginnelaan no. 14, groot 775 ML of zooveel meer of min der als bij kadastrale afmeting zal blijken voor den prijs van 2.50 per ML Wordt door B. en W. teruggenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan W. van Genderen. B. en W. stellen voor aan W. v. Genderen te verkoopen een perceel bouwterrein, ge legen ten N. O. van de Puntenburgerlaan, groot 650 ML of zooveel meer of minder als bij kadastrale afmeting zal blijken, voor den prijs van 2.50 per ML De heer Kroes heeft van bevoegde zij de gehoord, dat de heer van Genderen die twee stuken reeds gekocht heeft van de ge meente onder nadere goedkeuring natuur lijk. Hij heeft het voorstel dat B. en W. hem deden -geaccepteerd, maar daarna is de secretaris bij hem gekomen en heeft gezegd, dat hij het hoekterrein niet kon krijgen, daar hij het dadelijk moest bebouwen. Daar aan kon hij niet voldoen en toen Is dit voorstel gekomen. De Voorzitter deelt mede, dat er geen overeenkomst met den heer van Gen deren hoegenaamd was aangegaan. De heer Kroes constateert dan, dat de heer v. Genderen hem onwaar heeft Inge licht. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de aanstelling van een op zichter voor het GrondbedrijT. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van de boerenhofste den genaamd „De Vurige Wagen" en „De Platluis" met bijbehoorende gronden, gele gen in de gemeente Soest en een tweetal stukken grond daaraan grenzende. Het voorstel strekt tot aankoop van ge noemde hofsteden en 59.02.20 HA. grond voor de som van 165.500. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, alvorens over te gaan tot behande ling van punt 9 eerst een vergadering te houden met gesloten deuren. Te 9.T5 wordt de vergadering heropend. De heer Jor-issen zou het onbillijk vinden te beweren, dat de Raadsstukken niet steeds correct zijn opgesteld. Een en kele maal komt er een uitzondering en ook ditmaal is het een slordig stuk, dat de se cretarie heeft verlaten. Waarom is niet de prijs van elke boerderij opgegeven. Wij krijgen in eens het heele complex. En dan volgen de voorwaarden, die de eigenaren hebben gesteld. Eigenaardig is het, dat we niet weten welke som we moeten beste den voor die eigendommen, opdat we een basis zouden hebben. Spr. mist de gegevens om zich een oor deel te vormen. Een heel nieuwe zinsnede is, dat de eigenaars gemeene zaak hebben gemaakt. Wie is daarvan de dupe? Natuur lijk de gemeente. Want die eigenaren zul len geen gemeene zaak maken om de ge meente een koopje te bezorgen. Verder staat er, dat de gemeente stTeeft naar het verkrijgen van gronden voor indu- strieele doeleinden, en nog kort te voren is daar ter plaatse grond verkocht. Maar dat was er minstens een kwartier af. En die gronden liggen in de gemeente Soest. We kunnen komen met heel mooie wegenplan nen, maar dan moeten we aan Soest vra gen: mag dat? Het argument van eigen baas zijn, gaat dus niet op. Nu zouden we veronderstellen, dat we die gronden koopen in de verwachting dat de industrie er zich zal vestigen. Maar nu staat er nadrukkelijk, dat we het in kleine stukjes voor bouw- en weiland kunnen ver koopen. Daar begrijp is niets van. Dat is weer een slordig stukje werk, dat kan niet door den beugel. De heer Hofland onderschrijft het be zwaar, dat de grond ligt in de gemeente Soest. Dat industrie daar ter plaatse kan worden opgericht is mogelijk, daar de gron den liggen aan de Eem. Maar als B. en W. niet kunnen verzekeren, dat we baas zullen z~ijn in eigen huis, weegt dat bezwaar van den heer Jorissen zwaar. Heeft het Dag. be stuur zich de volle medewerking verzekerd van het college van B. en W. van Soest? Zoo niet, dan heeft spr. bezwaar zijn stem aan het voorstel te geven. Uit geen enkel stuk blijkt het gevoelen van de commissie van Financiën. Maar misschien was de Commissie van Fabricage meer aangewezen om te adviseeren. Spr. heeft daar vroeger al eens op gewezen bij de gronden aan den Berg, maar toen bleken geen bezwaren te bestaan. Maar nu heefé spr. die zekerheid niet. Willen wij de indu strie tot grooten bloei brengen, zullen we de Eem meer bevaarbaar moeten maken. Dat staat in nauw verband met het uitge ven van grond voor industrieele doeleinden. De heer Hofland deelt de genoemde' bezwaren ten volle. Als niet de zekerheid bestaat, dat dat deel van Soest zal worden geannexeerd zal spr. tegenstemmen. De Voorzitter wijst er op dat de gronden economisch onder Amersfoort hooTen. Nu 3 jaar geleden zijn gronden aan gekocht aan den Kalkweg en den Dóode- weg in de gemeente Léusden. Men heeft geen oogenblik gedacht, dat dat een be zwaar was. Juist door de verkregen privaat rechtelijke rechten is de grensregeling ge makkelijker geworden. Amersfoort heeft verschillende uithoeken, die moeten wor den afgesneden. B. en W. gelooven dan ook, dat bij Ged. Staten geen bezwaren zullen bestaan om de grenswijziging te ver krijgen. De grond die economisch behoort bij Amersfoort, behoort ook Staatsrechte lijk te worden beheerd door Amersfoort. B. en W. hebben zich niet vooraf op de hoogte gesteld maar houden zich overtuigd, dat bij Ged. Staten geen bezwaren bestaan. De Commissie van Febricage is gehooid en stemt er mee in. Bij mindere slordige lezing zou de heer Jorissen gezien hebben, dat er feitelijk maar een aanbieding is. Het feit, dat we nu een complex kunnen krijgen, pleit juist voor het voorstel, daar dit beter zal gaan dan stuk' voor stuk. Ook het begrijpen van den heer Jorissen is slordig geweest. We koopen 52 H.A. en ieder kan toch begrijpen, dat die niet in eens worden uitgegeven voor indusöieele doeleinden. Daarom zullen kleine stukjes worden uitgegeven. Ook was een grief dat de prijs niet kon worden berekend. De opbrengst per bunder is 100, terwijl de pachten zeer zijn geste gen, zoodat die prijzen wel hooger zullen worden. Verder verkeeren de gronden in uitstekenden staat, zoodat er uitzicht is op een behoorlijke huursom. Het laatste bezwaar van den heer Joris sen was tegen de waarden daar ter plaatse. Wanneer we ons de indeeling der stad denken, verdeelen we de stad in verschil lende kwartieren en zoo ligt de grond, die verkocht is in het Soesterkwartier. De heer Jorissen meent heel goed te hebben gelezen. De voorzitter haalt er heel wat bij, wat hij weet maar niet de Raad. Dat hadden de leden ook moeten weten, dan had men het zaakje niet zoo slordig moeten opstellen. Had men ook in de stukken ge zet, dat er maar één aanbieding was, dan had men wat wijzer geweest. B. en W. wis ten misschien meerj'tnaar hebben niet allef meegedeeld en dat is te meer jammer, daar het een zaak ven groot belang is voor do Gemeente. Men begint met het axioma, dat die industrie zich daar zal vestigen. Maar li dat wel zoo waar. De automobielenfa- briek is niet op den Soesterweg, maar op het Julianaplein. De Raad heeft niet te de- creteeren, waar de fabriek moet komen, dat zal de fabrikant zelf wel weten. Een groote vraag blijft nog of de industrie wel zal ko men. Tot nog toe lijkt Amersfoort daarvoor niet zoo 'n geschikt punt. De heer v. d. Wal gelooft, dat de uit breiding van Amersfoort is te danken aan het grondbedrijf, dat wereldkundig heeft ge» maakt, dat hier terreinen waren en dat die terreinen voor bebouwing heeft geschikt ge maakt. Spr. leest uit een brochure een gedeelte voor over grondbedrijf, dat Spr. geheel van toepassing vindt op het voorstel. De gron den op zich zelf zijn aangewezen voor in dustrie terreinen. Op gemakkelijke wijze kani men daar spoorverbinding krijgen en water verbinding heeft men. Waar men die twee vereenigd heeft is het de aangewezen^ plaats voor fabrieken. Ook koopen we voor prij zen, die feitelijk niet in rekening kunnen komen. In andere plaatsen koopt men voor 20 en meer. En waar we nu koopen kun nen voor zulke minieme prijzen, moeten we ze met graagte aannemen. Tot nog toe heb ben we terreinen gekocht die niet rente- gevend zijn, maar deze gronden zijn direct rentegevend. Spr. heeft de gronden gezien en het is voor hem een openbaring ge weest De grond overtreft den besten Frie- schen grond. Nu is de grond in bijzonder# cultuur daar Hoksbergen veemester is. Hij heeft soms 200 300 varkens en de mest verwerkt hij in zijn land. Zomers heeft hij ook nog tot 60 koeien toe. Nu wat de prijzen betreft. In den Eemwijker polder zijn gronden verkocht voor 3000 per H.A. eij hier in de stad hebben we gronden zien ver koopen voor 4500 per H.A. De aangö» boden prijzen zijn daarbij vergeleken laag. Ook moeten we letten op het veebedrijf dat in de toekomst gunstig zal zijn. De vee stapel van midden Europa is vrijwel vernie tigd. Dat moet later worden aangevuldb Thans zijn de prijzen al zeer hoog. Om die gronden rendeerend te maker* hebben ze dan ook alle voordeel. Ook liggen er nog 12 13 HA. geschikf voor tuinbouw. Het tuinbouwbedrijf ii$ Amersfoort breidt zich uit. Dat bewijst dd Proeftuin en de tuinbouwcursussen. Verge* lijkt men de gronden die hier niet minde^ zijn met het Westland, dan zijn de prijzen laag. De heer Jorissen; Bn we willen et fabrieken op bouwen. De heer v. d. Wal; Dat willen we ooi* 1 maar zoolang ze nog niet zijn uitgegeven kunnen we de gronden exploiteeren. Dat dd aanbieding gezamenlijk werd gedaan ia dut

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2