ëmTlion WIIHKANDEL Ü.SCHOTEHMAH 8 Zn. Uit den omtrekT STADSNIEUWS. •Jrt\liü«ten ter koopvaardij en de Zeemans- Urereenigfng Volharding is ook gisterenavond geen enkel Nederlandsch schip den Water weg uitgevaren. Geen enkele Batavierboot is Haar Londen vertrokken. De Nieuw-Amsterdam echter, van de Hol land—Amerika-lijn is in den afgeloopen nacht te ruim 2 uur van Rotterdam naar New-York vertrokken. De sleepboot Witte Zee, van Cardiff komend, kreeg order de Nieuw-Anisterdam te vergezellen. K«t Galloper vuurschip getorpedeerd Reuter bericht uit Londen, dat volgens eene mededeeling van Lloyds gemeld wordt, 'dat het vuurschip op de Galloper is getorpe deerd. Onze visschersvloot b e m o e i 1 ij k t. De Telegraaf bevat het volgende bericht uit Umuiden: Van de aan de visscherij alhier onttrok ken stoomtrawlers en stoomdrifters, die voor levering naar het buitenland gereed lagen, indien de laatste verkooponderhandelingen waren geëindigd, werden onmiddellijk na aanneming van de wet, die den verkoop ver bood, een aantal schepen, na bekomen ver lof van de marine-autoriteiten, naar de vis- schershaven gebracht en voor de visscherij gereedgemaakt. Nu evenwel de schepen ge heel gereedliggen, bemanningen zijn aange komen, kolen en ijs ingeladen, komt een be richt van de marinestaf, dat de schepen niet ter visscherij mogen uitstoomen, zonder con sent van het ministerie van Landbouw, Han del en Nijverheid. Alle dringende telefonische en telegrafi sche verzoeken voor dit consent bleven on beantwoord. Alleen werd telefonisch mede gedeeld, dat er bepalingen in bewerking waren,' regelende het uitvaren van stoom trawlers en dat men zoo lang moest geduld hebben. Voor de reederijen der gereedliggende trawlers beteekent dit nu reeds dagen lang durende oponthoud een belangrijke schade Rcgeeringsgroentcn. De directeur van het R. Centraal Ad- ministratiekantoor voor de distributie van le vensmiddelen heeft heden aan alle gemeen ten een circulaire verzonden van den vol genden inhoud: „Ik heb de eer u te berichten dat de Groenten-Centrele met 1 April a.s. de afle vering van knolrapen, peen en uien zal be ëindigen. Ten gevolge van den zachten en natten winter hebben de knolrapen en de peen zoo danig gebroeid, dat hetgeen nu nog opge- kuild is, voor 't grootste gedeelte tot rotten is overgegaan, terwijl de uien reeds begin nen door te schieten. Aanvragen voor stapelgroenten zullen 'dus, behoudens die voor kleine partijtjes kro ten, door mij worden terzijde gelegd. De distributie der vatgroenten wordt op de gewone wijze voortgezet." Aanvragen voor consenten. Naar het V a d. meldt, maakt het groote aantal aanvragen van landbouwvereenigin- gen om uitvoerconsenten voor rundvleesch noodzakelijk, deze aangelegenheid meer te organiseeren. Daarom is de rijks-commissie van toezicht op de yarkensvleeschvereeni- ging in overleg getreden met het bureau van het Ned. Landbouwcomité, dat een nadere regeling zal ontwerpen. Dientengevolge kun nen voor de loopende periode (tot 1, April a. s.) geen consenten worden afgegeven. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan hier van worden afgeweken. Peulvruchten voor zaad. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat wordt over wogen bij het voortbestaan van de tegen woordige buitengewone omstandigheden den uitvoer van peulvruchten voor zaad van den volgenden oogst, evenals dien van an- 'dere peulvruchten dienstbaar te maken aan het beschikbaar stellen van peulvruchten \oor lagen prijs voor het binnenland. Gasfabriek stopgezet. De Vianensche gasfabriek is stopgezet, de gasvoorraad is geheel verbruikt. Belgen naar Engeland. Uit het vluchtoord te Uden zijn in de laatste dagen ruim 000 personen over Rotterdam naar Engeland vertrokken, waar zij werk hebben gevonden. Ontvluchte krijgsgevange- n e n. Dinsdagnacht is te Deventer door de politie op straat aangetroffen eén Rus, die ,iiit Duitsche krijgsgevangenschap was ont vlucht. Ruim acht dagen had hij rondge zworven, uitsluitend des nachts marchee- rend; uit een woord op een locomotief had hij eerst begrepen op Nederlandsch grond gebied zich te bevinden. Hij werd in 't bezit gevonden van een vrij goed geteekende kaart. Al dien tijd heeft hij geleefd van acht broodjes zooals aan de krijgsgevangenen in Duitschland worden verstrekt. Ze hebben precies den vorm en de grootte van honden brood, z.g.n. dog-cakes. De Rus vertelde dat leder krijgsgevangene in Duitschland slechts een zulk een broodje per dag kreeg. Na van voedsel te zijn voorzien, is de 24- jarige Rus naar Rotterdam vervoerd. In verschillende grensplaatsen zijn ge vluchte Russische krijgsgevangenen aange komen. Het R- K. Statenlid voor het district Leiderdorp mr. L. M. J. H. Kerstens, te Lei den, stelt zich bij de a.s. verkiezingen niet meer herkiesbaar. rigen jare zou hij, wanneer de Godsvrede gehandhaofd had kunnen worden, zijn man daat ter beschikking hebben gesteld voor een ander katholiek raadslid. Nu de toe stand echter strijd meebracht, heeft hij aan een prijsgeven van zijn zetel niet meer ge dacht. Ned. Journalistenkring. De gedane opgaaf van de samenstelling van het bestuur van den Nederlandsch en Journalis tenkring moet nog aangevuld worden met de namen der heeren J. J. Vinkesteijn en J. Boersma. Moedige redding. Door het be stuur van het Carnegie Heldenfonds te 's Gravenhage', is aan Jan Zwiers, te Hol- landscheveld (Zuid-Drente) een gratificatie van 40 verleend wegens de moedige red ding met eigen levensgevaar op 8 Decem ber 1915 van Thijs Snippe, uit het Coevor- derdwarsgat. Legaat. Aan de weesinrichting te Neerbosch is 10,000 vermaakt door iemand die geen vermelding van zijn naam wenscht. Neerbosch. Onder de vele giften, die de weesinrichting te Neerbosch dezer dagen ontving, komt ook een legaat voor van 1000 uit Zevenbergen, van wij len P. de V. en E. N. v. S. Toekomstige katholieke werkgevers. Volgens De Tijd is op ini tiatief van prof. L. van Aken te Heeswijk een comité gevormd, om de oprichting voor te. bereiden van een vereeniging van toe komstige katholieke werkgevers. Hyacinthen. Het zachte weder der laatste dagen heeft de hyacinthen sterk vooruit gebracht. Het riet is van de velden geheel verwijderd, op enkele plaatsen ziet men de vroegste soorten reeds kleur vertoo- nen. De bloei kan met een veertien dagen verwacht worden. De kermis. Ook dit jaar zal de kermis te Dordrecht doorgaan. De gemeen teraad heeft daartoe besloten. Pokken. Het aantal gevallen te Amsterdam vermeerderde gisteren met twee, van wie een vrouw, die reeds in observatie was, en een meisje, terwijl één patiënt werd ontslagen. Het aantal in het Wilhelmina- Gasthuis verpleegden bedraagt dus thans 8 mannen en 12 vrouwen. Het aantal in observatie genomenen ver- meerdere met 5, terwijl er 4 uit de observa tie werden ontslagen, zoodat het thans 69 bedr&agt. Pokken. Naar het N. v. d. D. ver neemt, hebben vele grooté instellingen, kan toren en dergelijke, hun personeelen, opt straffe van ontslag, aangezegd, zich te laten inenten, waartoe aan de instellingen zelve gelegenheid wordt gegeven. Het motief daarvoor is, dat de directies zich anders niet verantwoord achten zoowel tegenover de le den van het personeel zelf, als tegenover het publiek, waarmede zij in aanraking komen. Het dienstweigerings-manifest. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren in hooger beroep behandeld de zaken tegen de predikanten A. J. P. Boeke te Schoorl, F. J. C. Boenders te Abbekerke, Menno Huyzinga te Schagerbrug, N. J. C. Schermerhorn te Nieuwe-Niedorp en J. A. R. Teriet te Zuid-Scharwoude, die den 18en Januari 1.1. voor de rechtbank te Alkmaar terecht stonden wegens opruiing tot dienst weigering, doch allen waren vrijgesproken, Het O. M. was daartegen in hooger beroep gegaan. De advocaat-generaal mr. van Geuns heeft gisteren tegen ieder der beklaagden één maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. Appèl aangeteekend. De audi teur-militair bij den krijgsraaad te 's Graven hage heeft namens den advocaat-fiscaal bij Hr. Ms. land- en zeemacht appèl aangetee kend tegen het vonnis van den krijgsraad waarbij A. V., milicien-huzaar van den Etap pen ziekenstal te Rotterdam, werd veroor deeld tot 5 jaren gevangenisstraf, in te gaan 15 Januari, met vervallenverklaring van den militairen stand, ter zake van mishandeling in den avond van 25 December 1915, den dood tengevolge hebbend, in de Banket straat te Rotterdam, gepleegd op juffrouw v. Duijzen, en waarbij S. H. B., milicien- trompetter der huzaren van denzelfden zie kenstal, werd veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf, in te gaan 15 Januari, ter zake van mishandeling in dezelfde straat en bij dezelfde gelegenheid gepleegd op K. de Vaal. veem té Amsterdam en aldaar in beslag ge nomen. In verband hiermede is een opkoo- per te Rotterdam gearresteerd. In drift. De varensgezel H. J. V. te Rotterdam, die, zooals gemeld, zijn kind met een bajonet ernstig verwond heeft, is naar het huis van bewaring overgebracht. Het kind is, hoewel de toestand ernstig is, nog niet overleden. De watersnood. Gisteren werd een begin gemaakt met afspuiing van den Zuidpolder onder Edam. Marktberichten. Eiermarkt te Rotterdam 21 Maart 1916. Kipeieren V. P. N. f 6.95— 7.60. Regeering f 6.25-6.95, Eendeieren V. P. N. f 7.80 - 7.50. Regeering f 7.00-0 u& Ganseieren V. P. N. f 0.140.16. Aanvoer V. P. N. 26762. Regeering 204696. Reclame per anker f 34. per flesch - 0.85 plns f 1.50 per anker acclfns. OlmUgslinl 34. r. IiM. 145. School- en kerknieuw». De duurtetoeslag en de onder wijzers. In een buitengewone vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers heeft het duurtetoe- slag-ontwerp een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Het hoofdbestuur kwam tot de con clusie, dat dit ontwerp voor de leden van den bond in opzet en uitvoering geheel onaanne melijk is en niet anders kan en mag zijn dan een voorwerp van felle oppositie. Het hoofdbestuur is voornemens, binnen kor ten tijd, denkelijk tegen den tweeden of derden Zondag in April, in Den Haag een protestmee ting te beleggen tegen dit wetsontwerp. Zondag werd op plechtige wijze het gouden priesterfeest gevierd van den heer J. S. Canoy, kanunnik en deken te Sittard. Aan De Tijd wordt gemeld, dat de Paus dr. H. A. Poels, aalmoezenier van den arbeid in de Limburgsche mijnstreek, heeft benoemd tot eere-kamerheer. Kunst en Wetenschap. Het raadslid Sutorius. De heer Sutorius heeft aan de N. R. Ct. mee gedeeld, dat het door haar overgenomen be richt van het Handelsblad als zou hij voor nemens rijn af te treden, volkomen uit de lucht gegiepen is. Hij heeft geen voornemen In dien zin. NederlandschTooneel. Naar het Hdbl. ter oore kwam, is in het beheer der Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel eene wijziging op handen, waardoor het dage- lijksoh bestuur van drie leden de beeren Verkade, Roelvink en Van Riemsdijk zou komen te vervallen en de Raad van Beheer in zijn vroegere functies zou worden her steld. Van dien raad blijven de drie ge noemde heeren deel uitmaken. Vervalsching van post stukken. De officier van justitie, mr. Bijnen, heeft dezer dagen een onderzoek in gesteld op het postkantoor te Leiden. Daar bij zijn nieuwe vervalschingen aan het licht gekomen, ditmaal betrekking hebbende niet op postwissels, maar op postbewijzen. De vervalsching moet hebben bestaan in het veranderen van het bedrag van 1 in 10. Twee beambten moeten hierbij betrokken zijn. Een hunner, V. genaamd, is na verhoor naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. Diefstal. Van een bewoner der Prins Hendriklaan is in een woning aan den Visschersdijk te Rotterdam ruim ƒ650 aan bankpapier gestolen. Gestolen koffie. Van 73 balen Santos-koffie, die begin Maart te Rotterdam werden gestolen uit het Belgische schip „Repos Ailleurs", waarin zij geladen waren door de Belgische Reliefcommissie met be stemming naar Frankrijk, zijn door de Rot- terdamsche recherche 72 balen teruggevon» Montfoort, 22 Maart. Vijftig jaren gemeente-ontvanger. De 78-jarige heer J. Vlooswijk, alhier, heeft heden onder vele blijken van belangstelling zijn gouden ambts- feest gevierd als gemeenteontvanger van Willeskop. In eene expresselijk daarvoor be legde raadsvergadering werd de algemeen geachte jubilaris gecomplimenteerd door den burgemeester, die hem namens den Raad een enveloppe aanbood, benevens een tabakspijp met echt meerschuimen kop, „een feestexemplaar van het genotmiddel, het welk u zoo trouw overal vergezelt", zooals de voorzitter zich in zijne rede uitdrukte. Uit alle-windstreken ontving de jubilaris brieven en telegrammen en de receptie ten zijnen huize werd druk bezocht. Barneveld. Morgen zal hier wederom een groote oefening van het Roode Kruis gehouden worden, waaraan ook door afdee- lingen uit naburige plaatsen zal worden deel genomen. Vermoedelijk zal hieraan tevens een nachtelijke oefening worden verbonden. Ermelo. Door den heer T. v. Hogevest, te Amersfoort, aannemer van het bouwen van een paviljoen op Lozenoord en verdere werkzaamheden, is het schilderwerk van een en ander opgedragen aan den heer M. Co- zijnsen en Zn., te Barneveld. H a r d e r w ij k. Wederom is een geval van nekkramp geconstateerd; thans bij een on derofficier in de Nieuwe Kazerne. De door f. deze ziekte aangetaste 18-jarige visscher Mons is Zaterdag reeds overleden. Van be voegde zijde deelt men ons mede, dat deze lijder niet in het Piusgesticht is opgenomen en dat zijn huisgenooten niet geisoleerd worden; dat de kinderen uit het gezin ge woon ter school zijn gegaan en dat zelfs een soldaat uit Amersfoort bij den lijder heeft gewaakt. Zijn deze mededeelingen juist, dan rijst de vraag waarom dit geval zoo geheel anders werd behandeld dan een voorafgaand. De vrouw van den politie-agent De Bruin werd onmiddellijk afgezonderd en het ge- heele gezin in den Hortus geisoleerd. Van beide een, isolatie is noodig of ze is niet noodig. En zijn de geneesheeren het in deze niet eens, laat men dan, terwille van het ont zettend groote belang, gaan inwinnen de oordeelen van specialiteiten, opdat de bur gerij door de gansch verschillende wijzen van behandeling niet noodeloos worde ver ontrust (Harderwijker Crt.) Handelsschool. Wij ontvingen het jaarverslag van de vereeni ging „Handelsschool voor Amersfoort en Om streken waaruit blijkt, dat de school in 1915 Bij de periodieke raadsverkiezingen te vo-' den in een pakhui* van het Groenhoeden- 1 weer vooruit ging. Bedroeg het aantal leexli»" gen einde 1914 107, einde 1915 bedroeg het I reeds 135. Na de school van de Algemeenc Win- keliersvereeniging te Amsterdam is de school de meest bevolkte handelsdagschool in ons land. De school wordt uit 10 omliggende ge meenten door 65 leerlingen bezocht. Als gevolg van de splitsing van de 2e klasse in 1911 moest in 1915 voor de 3e klasse ook een paralel-klasse worden ingesteld en het laat zich aanzien, dat in 1916 ook de 4e klasse zal moe ien worden gesplitst. Het behoeft geen lang beloog, dat deze nieu we uitbreiding van de school met grootere kos ten gepaard gaat. Zoo moest andermaal het personeel met een leeraar worden uitgebreid. Door dezen maat regel kwam het bestuur tevens nader aan het doel, dat het zich heeft gesteld, t.w. dat voor ieder to doceeren vak een leeraar met middel bare bevoegdheid beschikbaar zij. Doch ook andere omstandigheden werken mede tot een voortdurende stijging van uitgaven. De leeraar Y. Dubosq b.v. is nog steeds in Frankrijk ge mobiliseerd, wat gelijk bekend is, een extra uit gaaf van f 750 'sjaars medebrengt. Sloot het jaar 1914 met een nadeelig saldo van f 676.45, over het afgeloopen jaar valt een tekort van f 303.77$ te boeken, niettegenstaan de de schoolgelden f 3208, dus belangrijk meer dan de raming f 2400, hebben opgebrucht, en het beheer met groote zuinigheid werd gevoerd. De vereeniging, die in 1914 bij de firma La- maison Bouwer Co. een tegoed had van 1171.37, zal op deze vordering een bedrag van f 1000 moeten afschrijven. Voor het totaal tekort van f 1980.22$ zullen voor 1917 de noodige middelen tot dekking moe ten worden gevonden. Tot noodzakelijke aanschaffing van mobilair in 191 f, werd in 1913 een bedrog van f 500 gereserveerd. Evenmin als in 1914 hebben wij in het afgeloopen jaar de vrijheid kunnen vin den, om die gelden voor het aangegeven doel te besteden. Het tekort over de afgeloopen jaren moet zoo spoedig mogelijk worden aangezuiverd en het bestuur is van oordeel, dat bedoeld reserve fonds moet worden aongewend tot gedeeltelijke dekking van het tekort. Blijkens schrijven van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken van 2 October 1.1. No 4148 ofd. O. was op de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1916 een bedrag v$n f 8000 uit getrokken als subsidie aan de Vereeniging voor het jaar 1916. De Staten der Provincie Utrecht mochten bij besluit van 20 Juli 1915 goedvinden, het sub sidie der Provincie voor 1916 te verhoogen tot f 1943, terwijl krachtens besluit van den Raad onzer Gemeente van 30 Maart 1915 het Ge meentelijk subsidie voor dat jaar op 5900 werd gesteld. Behalve de subsidies van de Gemeenten Baain en Zeist wordt thans bovendien door de ver eeniging van de gemeente Soest een subsidie van hoogstens f 25 per leerling genoten, tot een maximum van f 100, onder bepaling, dat het subsidie per leerling en het voor dezen te betalen schoolgeld te zamen niet meer dan f 60 zal bedragen. Op adressen oen de Stoten der Provincies Noord-Holland en Gelderland om subsidies uit de Provinciale kas werd afwijzend beschikt; de beslissing op een dergelijk adres aan den Raad der gemeente Hilversum werd aangehouden. Het jaar 1915 was overigens van bijzondere beteekenis, omdat voor het eerst het eindexa men van onze school werd afgenomen. Zooals nader in het verslag wordt vermeld, kon aan alle leerlingen het diploma worden uitgereikt, en hebben deze bijna allen aanstonds een werk kring kunnen vinden. Hieruit blijkt wel het best het nut van de school, maar, gezien den vrij belangrijken werk kring waarin deze jongelui voorloopig een be staan trachten te vinden, valt vooral vast te stellen hoe de waarde van het diploma door derden wordt erkend. Zoo werd o.a. blijkens schrijven von 25 Mei 1915 de Directie van de HolL IJzeren Spoorweg maatschappij bereid bevonden, de einddiploma s onzer school gelijk te stellen met die eener H. B. S. met 3-jarigen cursus, wat betreft de sollicitatie van oud-leerlingen naar de betrek king van leerling-klerk bij genoemde maat schappij, mits de' door sollicitanten behaalde eindcijfers voldoende zijn geweest. Von den Directeur-Generaal der Staatsspoor wegen mochten wij d.d. 14 Juni 1.1. bericht ont vangen, dat het einddiploma van onze Handels- degschoói met 4-jorigen cursus vrijstelling zal geven van het examen voor surnumerair bij die maatschappij, bij voorkomende sollicitaties van oud-leerlingen. Voorts werd op een verzoek onzerzijds door Z. E. den Minister van Oorlog bepaald (schrij ven van 28 Augustus 1915 No. 699 Be afd.), dat aan de leerlingen der Handelsschool die met goed gevolg het 4e studiejaar hebben doorloo- pen, vrijstelling zal worden verleend van het wetenschappelijk toelatingsexamen voor het re servekader bij de Infenterie, de Vesting-Artil lerie en de bereden korpsen onder voorwaar den. De vereeniging telde op 31 December 107 le den. Wegens gebrek aan vrijen tijd zag de se cretaris Mr. R. P. van der Mark ziéh in Januari 1915 genoodzaakt zijn ontslag te nemen. Het be stuur is er nog niet in geslaagd in deze vaca ture te voorzien. Voor den cursus 1915/16 meldden zich In het geheel aan 55 candidalenn.l. 37 voor de eerste, 15 voor de tweede en 3 voor de derde klasse. Hiervan werden er 12 afgewezen, zoo dat tot de school werden toegelaten 43 nieuwe leerlingen. Nadat de nieuwe cursus reeds was aangevan gen, meldden zich ook dit jaar nog telkens can- didaten aan; deze konden echter wegens gebrek aan plaatsruimte niet meer worden toegelaten. Tengevolge van de splitsing der 3e klasse was het schoolgebouw in de Koestraat te klein ge worden. In de behoefte aan ruimte werd voor zien, doordat de Gemeente een zeer doelmatig hulplokaal liet bouwen in den schooltuin. Met erkentelijkheid wordt in dit verslag ge waagd van de verbetering, die het Gemeente bestuur wederom heeft aangebracht ten opzichte van de schoolbanken; er werden n.l. in twe< lokalen nieuwe geplaatst. De behoefte aan een behoorlijk, volgens de eischen des tijds inge richt schoolgebouw, doet zich intusschen meer en meer gevoelen. Hond elsovondcunuï. In de algemeene vergadering van de Vetv eeniging Handelsschool voor Amersfoort eiii omstreken op 21 dezer, deelde de voorzittef mede, dat bij het bestuur pionnen vordert overwogen tot oprichting van een Handels avondcursus. Evenals in andere plaatsen doet zich ooK hier ter stede, bij jongelieden die overdag op kantoor of winkel werkzaam zijn, de be* hoefte gevoelen aan eenige meerdere ont wikkeling $n kennis op handelsgebied. Het geldt hen te helpen, die niet zoo ge lukkig waren de Handelsdagschool te kun nen bezoeken. Het bestuur wil trachten door het oprich ten van een Handelsavondcursus daarin te voorzien, indien althans de bezwaren van fi- nancieelen aard kunnen worden overwon nen. Uitbreiding St. Jorisschool. Het Centrum weet te berichten, dat do uit breiding van de St. Jorisschool aan de Schimmelpenninckade spoedig in aanbeste ding zal komen. Benoemd is met ingang van 1 April tot onderwijzer aan de St. Jorisschool (Schim- melp. kade) de heer Schneider, uit Volen- dam. Centrum. Ex. Handwerken. Te Utrecht slaagde gisteren voor het exa men nuttige handwerken onze stodgenoote mej. E. T. Maas. Jubileum. Het was voor de familie Ruitenberg en het personeel op Maandag 20 Maart een heuglijke dag, daar de heer II. v. d. Pijpe- kamp op dien dag 25 jaar als schilder bij hun in betrekking was. De jubilaris werd 's morgens niet zijn echt- genoote om tien uur per rijtuig naar de woning van zijn patroon gebracht, waar hij werd ontvangen door zijn ouden en zijn te- genwoordigen patroon. Na ontvangst werd de jubilaris door zijn patroon een gouden horloge met inscriptie aangeboden, terwijl door den ouden heer Ruitenberg hem een enveloppe met bedrag werd ter hand gesteld. Ook door het perso neel en familie werden hem geschenken aangeboden. Nadat de jubilaris zijn donk had gebracht voor de blijken van waardee ring, bleef men nog eenigen tijd gezellig bij elkander. In den loop van den dag werden hem van verschillende zijden nog blijken van be langstelling toegezonden. Kook- en Broa d-d emonstratle. Gedurende twee dagen heeft de firma R S. Stokvis en Zn., te Rotterdam, in de groote zaal van Amicitia kook- en brandproeven doen zien en het moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan het slechte weer, dat hef 'bezoek maar matig was. En dat was jammer, want er was veel te zien en te leeren. De bedoeling was natuurlijk, om de moderne gasfornuizen en -stellen bij het publiek be kend te maken en.te verkoopen. De leuke manier van vertellen en demonstree- ren van den heer Uiterwijk maakte, dat de aanwezigen gezellig zaten te luisteren en belangstellend te kijken. De duidelijk zichN baar opgestelde experiment-meters lieten zien hoeveel of liever hoe weinig gas gebruikt werd bij zaakkundige bediening der fornuizen. Neemt men b.v. een middagmaal, bestaande uit groentensoep, varkensrib, aardappelen en rijst toe, dan kost dit, gere kend voor drie personen, In totaal slechts aan gasverbruik 4 cent, terwijl een maal, be staande uit spek, knolrapen en aardappelen, waarbij tegelijkertijd nog een krentenbrood werd gebakken, sledhts drie cent gas kost Duidelijk werd verder gedemonsteerd het braden van vleesch zonder vet of boter, het kóken van visch zonder water, alles in ep op het volksfornuis. Datzelfde fornuis stelt de gemeente op het ooeenblik verkrijgbaar te gen afbetaling van 40 cent per week en we vernomen, dat verschillende aanwezigen reeds plan hadden tot aanschaffen. In een persoonlijk onderhoud, dat wij hadden met den explicateur, den heer Uiterwijk, verna men we nog, dat de gemeente Amsterdam In zeer korten tijd reeds duizend zulke gasfon- nuizen bij de firma Stokvis had besteld en laten plaatsen in arbeiderswoningen bij de nieuwe gasfabriek. We zijn overtuigd, dat zul ke demonstraties, als ze maar vaker gehou den worden, tot gevolg' zullen hebben, dal de ouderwetsche kolenfornuizen moeten plaats maken voor het gasfornuis. Dat komf èn gasverbruiker èn ook het gasbedrijf ten goede. Specialiteiten en Clrcut. Wij herinneren nog even aan de Speel alU teitenvoorstelling, hedenavond in Amicitia, die reeds om half acht aanvangt en aan de voorstellingen van het Circus Klnsbergen heden- en morgenavond in de bioscoop d« Arend om 6 en om 8 uur te geven. Voetbal. Het wedstrijdprogramma vóór April is doof den N. V. B. voor zoover het de Oost 26 klasse B betreft, vastgesteld als volgt: 2 April: H. V. C-Quick (K). 9 April: P. E. C- Z. A. C. Promotie-Competitie der Oostelijke 2e klasse. 2 April EnschedeH. V. C. (terredfl Be Quick Z.); 9 April: G. V. C—H. V. G. (terrein H. V. C.); Enschede-V. V. O. (te*, rein Be Quick Z.); 16 April: G. V. C.V. V| O. (terrein Quick N.). Voor de promotie Oost. 3e klasse speefl Daventria op 7 Mei tegen S. M. L. op hel Qirickterrein (Birkhoven) alhier. Sluiting Sigarenwinkel Onder de sigarenwinkeliers hier ter stedi heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren Vierdag, Tinufterman ilea

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3