"BinnenlandT" Verspreids Berichten. t potte vloog de Duitsche hulp1 rtriser door tlgen toedoen in de lucht. Van de bemanning van het schip zijn on geveer 150 in Engelsche gevangenschap teraakt. Hunne namen zijn jiog niet bekend. ij worden door de Engelschen, die over het jgeheele voorval een streng stilzwijgen bewa- gen, van elk verkeer met de buitenwereld pfgesloten. Hiertegen zijn maatregelen in geleid. Havre, 2 4 Maart. (R.) Het Noor- üveegsche stoomschip Konig is zonder waar- Schuwing in het Kanaal in den grond ge boord. De bemanning is gered. Londen, 24 Maart. (R.) Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Fulmar en het Deensche stoomschip' Christiansand zijn in 'den grond geboord. Van de bemanning van de Fulmar zijn 18 man gered, van het an dere schip de geheele bemanning. Londen, 24 Maart. (R.). Bericht van Lloyd? uit Waterford. De Noorweegsche bark Silas heeft de be manning van het getorpedeerde stoomschip Silas aan land gebracht. Londen, 24 Maart. (R.). Het Cana- deesche mailschip England is in den grond geboord. Tot dusver zijn 86 overlevenden opgepikt. Men gelooft, dat de stoomboot Sussex ge zonken is in het Kanaal. Tweède telegram. Een later be richt houdt in, dat de Sussex in het Kanaal is getorpedeerd. Zij had 350 passagiers aan boord, meest Franschen en 50 koppen be manning. Het schip is nog drijvende; an- idere schepen staan het bij. De Sussex deed dienst op de lijn Dieppe- Folkestone. Washington, 24 Maar t. (R.) Er wordt bericht, dat de Entente-mogendheden In hunne antwoorden ieder voor zich op den door staatssecretaris Lansing gegeven wenk om hunne handelsschepen te ontwapenen, feitelijk dit denkbeeld hebben afgewezen. Men bericht, dat Lansing nu bezig is aan het opstellen van een omzendbrief, waarin de houding der Vereenigde Staten in deze kwestie wordt uiteengezet. Londen, 24 Maart. (R.) Officieel be richt. Met het oog op de bevredigende mili taire positie van Egypte, nadat de Turksche pogingen aan de westelijke grens zijn mislukt, is eene reorganisatie tot stand gebracht van de strijdmacht in Egypte. Generaal A. Mur ray is belast met het opperbevel in Egypte; generaal Maxwell is naar Engeland vertrok ken. Eerlijn, 24 Maart. (W. B.) In de zit ting van den rijksdag van heden deelde staatssecretaris Helfferich mede, dat volgens de tot heden verkregen opgaven, de inschrij vingen op de laatste oorlogsleening bedra gen 10 milliard 600 millioen mark. De in schrijvingen te velde cn die uit hot buiten land zijn daaronder niet begrepen. B e r 1 ij n, 2 4 Maart. (W. B.) Van de sociaal-democratische rijksdagfractie hebben zich heden achttien leden afgescheiden, die onder de benaming: „Fractie van de sociaal democratische arbeidsgemeenschap" eene nieuwe fractie hebben gevormd. De afgescheidenen zijn: Bernstein, Book, Brichner, dr. Oskar Cohn, Dittmann, Geyer, Haase, Henke, Herzfeld, Horn (Saksen), Kuh- nert, Ledebour, Schwartz, Stadthagen, Stelle, Vogtherr, Wurm en Zubeil. Voorzitters van de nieuwe fractie zijn Haase en Ledebour. Keulen, 24 Maart. (W. B.) Naar aanleiding van hst bericht in de Italiaan se he bladen, dat de paus door den kardi naal-staatssecretaris Gasparri een lang tele gram heeft laten zenden aan kardinaal von Hartmann te Keulen, het verzoek bevatten de, dat hij bij den keizer tusschen beide zal women om maatregelen tegen kardinaal Mer- cier te verhoeden, kan de Köln. Volksztg. mede deelen, dat ter bevoegde plaatse eene dergelijke opdracht van den paus niet ont vangen is. Berlijn, 24 Maart. (W. B.) Kardinaal Mercier heeft zich op heftigen toon beklaagd bij den_ gouverneur-generaal van België on der bedreiging, dat hij bij het hoogere ge zag eene klacht zal indienen, wegens het volgende voorval: In de particuliere woning van een secretaris van den kardinaal, die onder verdenking staat betrokken te zijn bij eene onderneming van brievensmokkelarij, werd eene huiszoeking verricht. Daartegen heeft de kardinaal zijn beklag ingediend in naam van de godsdienstvrijheid. Konstantinopel, 24M a art. (W. B.) Het Mili-agentschap deelt mede: Gene- raal-veldmaarschalk von Mackensen, die de last heeft den sultan den maarschalksstaf te overhandigen, welke hem door keizer Wil helm verleend is, kwam gisteren met zijn ge volg te Adrianopel aan, waar hem een schit terende ontvangst bereid werd. Von Mackensen zal heden te Konstanti nopel aankomen en door den sultan in bij zondere audiëntie ontvangen worden. Des avonds zal in het paleis ter eere van den veldmaarschalk een diner worden gegeven. Londen, 24 Maart. (R.) Wij verne men, dat telegrammen uit Perzië berichten, dat met het oog op de verbetering van den toestand in het land de Imperial Bank of Persia hare bijkantoren in Hamadan, Sul- tanabad en Kermanshah weder heeft ge opend. De toestand van de zaken in Teheran is zeer verbeterd. De AhmuzIspahan weg is weer geopend voor den Europeeschen handel. Londen, 24 Maart. (R.) De Londen- Sche mis wordt morgen gesloten. Deze po ging om den vreemden handel aan ons te trekken, is uitmuntend geslaagd. De firma's, die hebben geëxposeerd, hebben volgens laming kooporders gekregen tot eene waar de van anderhalf millioen p. st. Men ver wacht, dat op de volgende Londensche mis meer dan duizend firma's zullen exposeeren en dat dan extra-gebouwen noodig zullen zijn. Londen, 24 Maart. (R.) Wij verne men, dat er slechte tijding is ontvangen over de Zuidpoolexpeditie van Shackleton. Een draadloos telegram meldt, dat de Auro ra, het schip van de expeditie op de Ross Sea basis, van de ankers is losgeraakt en in de Zuidpool-zee is gedreven, terwijl tien leden van de expeditie met den kapitein Mackintosh aan land waren, bezig met het uitvoeren van onderzoekingen aan de Australische zijde van het Zuid-pool-vaste- land. Het gevolg daarvan zal zijn, dat als Shackleton er in slaagt het vasteland over te steken, er geen schip zal zijn om hem op te nemen, waardoor hij nog een jaar aan de Ross-Sea-kust zal moeten blijven. De Daily Chronicle deelt mede, dat de Engelsche luitenant Graham Price in een luchtgevecht met een Duitschen vliegenier op een hoogte van 8000 voet gedood werd. Dit noodlotige gevecl was het 16e van den Engelschen vliegenier. De Amerikaansche gezant te 's Graven- hage, dr. Henry van Dyke, die in Januari j.l. naar Amerika was vertrokken voor officieele aangelegenheden, is met het stoomschip „Rotterdam" teruggekeerd en te 's Graven- hage aangekomen. In hotel Paulez is aangekomen de heer Poullet, minister van schoone kunsten en we tenschappen van België. Tweede Kamer. Voor de tegen aanstaanden Woensdag 29 Maart, des mid dags half twee, bijeengeroepen vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aan de orde gesteld behandeling van het wetsontwerp nopens verleening van ouder domsrente aan behoeftigen; terwijl aan het einde der vergadering trekking der afdeelin- gen zal plaats hebben. Reservekader. Aangezien het or ganiek aantal vrijwilligers van het reserve kader bij het regiment grenadiers, het regi ment jagers, het 4e en het 15e regiment in fanterie aanwezig is, kunnen bij vermelde regimenten voorloopig alleen ter vervulling van openvallende plaatsen vrijwilligers van het reservekader worden aangenomen. Watersnoodverlof. De mi nister van oorlog heeft bij beschikking van 22 Maart 1916 bepaald, dat die militairen, die als van hun korps gedetacheerd worden beschouwd, gedurende het hun verleende watersnoodverlof tevens recht op mobilisa tietoelage blijven behouden. Het ministerie van bvffenlondsche za ken verzoekt ons mede te deelen, dat blij kens bericht van Hr. Ms. gezant te Bern de afsluiting van de Duitsch-Zwitsersche grens weder Is opgeheven. Begrafenis van jhr. mr. Victor de Stuers. Te ruim 5 uur stoomde de trein gisteren middag het station te Maastricht binnen, waar het stoffelijk overschot van jhr. mr. Victor de Stuers ter aarde zou worden be steld. Aan het station waren aanwezig het Da- gelijksch Bestuur der Gemeente, vertegen woordigd door den Burgemeester mr. Van Oppen, wethouder Paulussen en den secre taris, het bestuur van het Provinciaal Oud heidkundig Genootschap, waarvan de over ledene niet alleen lid, maar ook bescherm heer was, het bestuur van den R. K. Volks bond en het Jongens-teekenpatronaat, beide gevestigd in de stichting De Stuers, een fa miliestichting, waarvan de overledene op zichter was en waarvoor hij de lokalen af-? stond, de Commissaris der Koningin jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, en het lid der Tweede Kamer mr. Ch. Ruys de Beeren brouck. Freule De Stuers, dochter van den overle dene en eenige familieleden waren met den trein meegekomen. De lijkbaar was als bedolven onder een schat van kransen en bloemstukken, terwijl er te Maastricht nog twee bijkwamen van de beide families Ruys de Beerenbrouck. Lang zaam reed de stoet, waarbij ook tegenwoor dig waren mr. Kolkman, burgemeester van We^rt en afgevaardigde van de Kamer van Koophandel, graaf De Geloes uit Eysden en enkele anderen, naar het kerkhof. Hier werden de kerkelijke gebeden ver richt door den heer M. Rutten, rector van het R. K Weeshuis, en pater Albers. Nadat beide geestelijken, de Commissa ris der Koningin, freule De Stuers en enkele anderen wijwater in de groeve hadden ge sprenkeld op de naar beneden gelaten kist, dankte de Commissaris der Koningin na mens de dochter van den overledene voor de belangstelling, in deze voor haar zoo droevige omstandigheden bewezen, 't Was ruim half 7, toen de plechtigheid was afge- loopen. Het sneeuwde voortdurend. Nederland en de OGr!og9 De zeevaart. Gisterenavond vergaderde te Amsterdam de Vereeniging van Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, de Amsterd. machin. vereen, het Stoomwerktuig en de Bond. van Machinisten ter Koopvaar dij, onder voorzitterschap van mr. Seret. Be sloten werd den uitslag van de conferentie met de regeering, die hedenochtend wordt gehouden, af te wachten en voordien niet te varen. Een uitzondering werd toegestaan ten aanzien van een voor Kopenhagen be stemd schip van de Kon. Ned. Stoomvaart Mij., omdat cle te nemen veiligheidsmaatre gelen voor dit traject niet van invloed zijn en de K. N. S. M. zelf in voldoende mate voor de nagelaten betrekkingen zorgt. De vergadering werd bijgewoond door 162 gezagvoerders, stuurlieden en machinisten. De besluiten werden met algemeene stem men genomen en-gelden voor alle scheep vaartmaatschappijen. Naar wij vernemen zal de regeering ten einde over de noodige zeesleepbooten te kunnen beschikken tot het convoyeeren van schepen, zoo noodig deze requireeren. Nederland en Duitschland. Onder het opschrift: „Holland en Duitsch land" publiceert de Kölnische Ztg. een te legram uit Amsterdam, waarin wordt ge meld, wat het „Handelsblad" en „N. v. d. D." geschreven hebben over hetgeen Duitsch land zou moeten doen, indien bewezen was, dat de Duitsche marine schuld had aan den ondergang van de Tubantia. Naar aanleiding van de opmerking van het Nieuws, dat Ne derland Duitsche schepen in onze havens liggend zou kunnen requireeren om de scheepvaart voort te kunnen zetten, schrijft de „Köln. Ztg.": „Wij zijn overtuigd, dat de Duitsche re geering over ernstig gemeende voorstellen, die den noodtoestand, waarin Nederland ver keert, zou kunnen verlichten, te spreken zou zijn. Dat is recht en billijk en komt overeen met de gevoelens van nabuurschap, die het Duitsche volk voor de Nederlanders koes tert. Indien echter Nederland de in zijn ha vens liggende Duitsche schepen zou wegne men en zich vergrijpen zou aan Duitsch eigendom, dan zou men een dergelijke daad ongetwijfeld bij den naam noemen die haar toekomt en Nederland zou in de achting van het Duitsche volk op dezelfde trap dalen als Portugal. Uitvaren van schepe n. In de vergadering van de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvissche- rij heeft de heer Groen, voorzitter van de Vereeniging van visschersvaartuigen te IJmuiden, verslag gedaan van een bespre king, die hij gehad had met den heer Sti- priaan Luïscius, adviseur van de regeering, inzake het verbod vafT schepenuitvoer. Deze bespreking kan ten gevolge hebben, dat heden reeds wordt gevaren. Een collectieve aansprakelijkheid wordt toegestaan, met een waarborg 1 X zoo groot als het bedrag, waarvoor het schip in verzekering is geno men. IJmuiden zou bovendien een bankga rantie moeten stellen van 500,000 en een waarborg gelijk aan het volle bedrag in de verzekering genoemd. Degenen, die niet collectief aansprakelijk zijn, moeten een waarborg stellen, gelijk aan het verzekerings-* bedrag en een bankgarantie voor het volle bedrag. Als overgangsbepaling wist de heer Groen 14 dagen te verkrijgen. De visschersvaartuigen te IJ m u d e n. Nog voor het officieele bericht ter kennis van belanghebbenden was gebracht, waren drie stoomtreilers en een stoomdrifter naar zee vertrokken, doch daarna kon noch mocht eenig visschersvaartuig naar zee vertrekken. Door de onvermoeide zorgen van den wa terschout waren tegen 4 uur de beletselen voor de schepen van niet meer dan 125 M." inhoud opgeheven en werd voor twee stoom treilers een bankgarantie gesteld van twee ton gouds, zoodat die schepen heden och tend mogen uitvaren. De sloepen uit Vlaardingen en Maassluis hebben blijkbaar hun garantie eveneens ver zekerd. Thans is vanwege het bureau uitva ren van schepen telegrafisch bericht ont vangen, dat tegen het uitvaren dier schepen op Zaterdag geen bezwaren meer bestaan. Een groot aantal stoomtreilers en loggers moest het vertrek uitstellen, omdat de voor zieningen niet zoo spoedig getroffen konden worden. Molestverzekering. De Nederlandsche reederijen zullen zich met eert adres wenden tot de Tweede Kamer om aan te dringen op spoedige be handeling van het aanhangige wetsontwerp in zake de Molestverzekering. Itta's. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters een cir culaire gericht, waarin hij mededeelt, dat de maisprijzen hooger loopen dan naar zijn oordeel wenschelijk en met het oog op de regeerings-distributie tegen billijke prijzen, noodzakelijk is. Dit geeft den minister aanleiding van he den af een maximum-prijs vast te stellen voor den verkoop van mais, welke prijs wordt gesteld voor: Mixed- en Indische mais op 290 en voor La Plata-mais op 280 per last van 2000 K.G. afgehaald van magazijn of winkel van den verkoöper, terwijl voor maismeel 10 per last meer mag worden gerekend. De minister verzoekt de burgemeesters maatregelen te willen nemen, dat deze maximum-prijs strikt worde in acht geno men. De levensmiddele n-v oor- z i e n i n g. Door het Kamerlid Ter Laan (Rotterdam) zijn de volgende vragen aan den minister van Landbouw gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat tenge volge van de goede vooruitzichten in de beetwortelsuikerindustrie door de fabrikan ten tegen zeer hooge. prijzen voor de cam pagne 1916 wordt gecontracteerd met ge volg, dat een veel grooter aantal hectaren land dan in normale tijden voor den ver bouw van suikerbieten zal worden bestemd en de landbouwers vermoedelijk met winter tarwe bezaaid land zullen omploegen en eveneens landerijen, oorspronkelijk bestemd voor den verbouw van andere producten, aan de teelt van suikerbieten zullen dienstbaar maken? 2. Is de minister bereid, indien hier ge vaar dreigt voor den verbouw van een vol doende hoeveelheid graan en andere voor de volksvoeding benoodigde producten, maatregelen tot voorkoming te treffen? Hulden. Wij kunnen met zekerheid melden, dat de zaak van de 100.000 huiden opgelost en gisteren door den makelaar Grisar Co. met de Huidenclubs van Amsterdam en Rot terdam volkomen overeenstemming verkre gen is. Deze huiden gaan naar Engeland ;n ruil voor huiden en looistoffen als tegen waarde. Kristalsoda. In verband met onze mededeeling omtrent de onevenredig hooge prijzen welke in volks winkels voor kristalsoda worden in rekening gebracht, vernamen wij heden uit vakkun dige kringen nog de volgende bijzonderhe den: De fabrieken, welke dit product vervaar digen, berekenen hiervoor, behoudens in een enkel geval, op het oogenblik niet bo ven de 6 per 50 K.G. aan de grossiers. Dezen verkoopen nu de kristalsoda aan kleinere tusschenhar.delaars of rechtstreeks naar de winkeliers, tegen sterk.uiteenloo- pende prijzen, welke vaak buitengewoon hoog zijn. Sommigen vragen zelfs 11 per zakje van 50 K.G. De beteekenis van deze prijsopdrijving, voornamelijk voor den kleinen man, in een tijd waarin alle levensbehoeften in prijs ge stegen zijn, valt niet te onderschatten. In verband met den hierboven genoemden grossiersprijs van hoogstens 6 per 50 Kg. is een winkelprijs van 8/4 a 9 cent stellig voldoende te achten. Vóór den, oorlog, toen er overvloed van soda was, bedroeg de gros siersprijs ongeveer ƒ1,50 per zak, en de winkelprijs 3 cent per pond. De marge voor den winkelier was toen dus slechts 1J4 cent op ieder pond. De kleinere omzet van het artikel in verband met de stijging der alge meen e onkosten ook voor den winkelstand, motiveeren thans een grooteren marge. Van daar dat een verschil tusschen grossiers- en detailprijs voor 3 cent tegenover de win keliers billijk is te achten. Maar een marge van 8 cent per pond, of meer dan 130 pro cent, kan niet worden geduld. Intusschen wordt nog gewezen op de ge ringe voorraden in ons land. Eén der fabrie ken, waarin dit artikel wordt bereid, staat thans weder stil en anderen hebben voor nog ongeveer een week voorraad, terwijl nog steeds geen afdoende zekerheid schijnt te zijn verkregen, dat de levering aan ons land voor het ruwe product door de Engelsche fabrieken in de toekomst geregeld zal kun nen worden voortgezet. De Timbertown Follies. Thans is op een vraag van den heer Malcolm in het Lagerhuis door Sir Edward Grey geantwoord dat de straffen van alle leden der Timbertown Follies zijn geroy eerd en hun namen op het strafregister doorgehaald. Volgens den Engelschen mi nister zouden zij gestraft zijn omdat ver moed werd, dat zij wisten wie eenige meu belen uit een andere kamer had weggeno men. Niet een der leden van het gezelschap doch een betaalde bediende was de schul dige. „Geen verdere inmenging van Hr. Ms. regeering wordt noodig geacht." Deserteurs. Te Losser zijn over de grens gekomen 2 Duitsche landweerman nen, die voor den derden keer naar het front moesten vertrekken, en een jonge ïecruut,.die over enkele weken eveneens naar het front had moeten gaan. De a.s. verkiezingen te Am sterdam. In een ledenvergadering van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen is, na breedvoerige bespre kingen, aangenomen het accoord tusschen de politieke partijen, met uitzondering van de anti-revolutionairen. In verband met de discussie werd van be stuurszijde nadrukkelijk medegedeeld, dat met dit accoord in geenerlei opzicht geprae-» judicieerd werd op de bezetting der zetels bij de a.s. periodieke Statenverkiezingen. De Tribune meldt, dat de S. D. P. be sloten heeft deel te nemen aan de Staten verkiezing in district IV met den heer Wijn koop als candidaat. Bij een eventueele raadsverkiezing in district V dezelfde candi daat, bij dubbele candidaatstelling ook de heer B. Luteraan. V r ij z. D e m. Bond. Voor de drie plaatsen in het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, welke open komen door het aftreden, krachtens de bondswetten, van de heeren mr. L. N. Roo- denburg, Th. M. Ketelaar en P. Ribbius, zijn, blijkens mededeeling in „de Vrijzinnig-De mocraat", door navolgende afdeelingen can didaat gesteld: SchotenP. C. Wezel; Den Haagmr. J. Limburg; Oud-Beijerland: D. Fonkert Jr.; Maastricht: J. Nypels; Dor drecht: dr. A. van Raalte; Amsterdam: dr. E. J» Abrahams; ArnhemA. Voorbrood. De heeren Limburg, Fonkert en Nypels zijn behalve door de voor hun naam ver melde afdeeling, welke de candidaatstelling het eerst inzond, nog door een of meer an dere afdeelingen gesteld. Ambulance-treinen. Het natio naal comité tot aanbieding van ambulance- treinen aan de regeering, heeft reeds met de vervaardiging van twee ambulance-trei nen een begin doen maken. (N. R. Ct.) De Teyler-quaestie. Door een van de nakomelingen van Pieter Teyler van der Hulst wordt de volgende maand een ci viele actie bij de Haarlemsche rechtbank aanhangig gemaakt tegen bestuurderen van Teyler s Stichting te Haarlem, om rekening en verantwoording te doen. Sic transit. De mooie splinter nieuwe uniformen en livreien, die de nieu we gouverneur-generaal voor het Buiten- zorgsche paleis-personeel had laten maken, liggen altegader op den bodem van het Kanaal. Ze waren, zoo vertelt de N. Ct., aan boord van de Palembang. Pokken. Sedert de vorige medei deeling is te Amsterdam een nieuw geval voorgekomen en wel bij een kindje, dat reeds in observatie was genomen. De toe. stand van de patiënten is bevredigend. Geen enkele verkeert in levensgevaar. Pokken te Scheven ingen. Het politietoezicht op het Hotel National hoek Renbaanstraat en Zandvoortstraat te Scheveningen, waar zich een geval van pok ken heeft voorgedaan, is opgeheven. Het geheele hotel is ontruimd ten einde de de finitieve desinfectie te doen plaats hebben. Onteigeningskwestie. De Hooge Raad deed uitspraak in de procedure betreffende de onteigening in het belang van de volkshuisvesting te Amsterdam o.a. vooi de Andreas Bonnstraat en het Boerhave- plein, in welke zaak de Staat der Nederlan den tegen de gemeente Amsterdam in cas satie was gekomen van het vonnis der recht, bank te Amsterdam, bewerende o.a. dat die rechtbank bij haar berekening van schade loosstelling ten onrechte den grond bestemd voor weg geheel in affrek bracht. Het cassatieberoep werd verworpen. Oplichting. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren J. J. M. D., ont slagen hoofdagent van politie te Vlissingen, thans gedetineerd, tegen wien een jaar ge- vangenisstraf werd geëischt wegens het op maken van een stuk, waarin de commissa ris van politie verklaart, op beklaagde in be slag te hebben genomen 2000, daar hij verdacht werd van spionnage er. welk stuk hij onderteekende met den naam van den commissaris, terwijl hij er gebruik van maakte om van een ander 25 te leen te krijgen, van rechtsvervolging ontslager. voor wat betreft de valschheid in geschrifte daar het bewuste stuk geen rechtsgeldigheid bezit, maar bekl. veroordeeld wegens op lichting tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Spek van regeeringsvar- k e n s. Te Deventer is ontdekt dat in een kelder was opgeslagen een partij versch spek groot 6500 K.G., welke vermoedelijk afkomstig is van regeeringsvarkens. De bur- gemeester is door den minister van Land bouw gemachtigd deze partij in bezit te re men. Zij zal nu waarschijnlijk van gemeen tewege worden gedistribueerd. Valsche zilverbons. In den laatsten tijd zijn valsché zilverbons serie B. T. no. 01946 in omloop gebracht. De valsche zilverbon is vervaardigd van een ander soort papier, de druk is flauwer, de breedte van het gedrukte is grooter er het watermerk is blijkbaar uitwendig aange bracht Doodslag te Amsterdam Uit het onderzoek van den conv missaris van politie, den heer C. van Asperen, Is gebleken, dat de Spanjaard Dinsdag avond te Amsterdam is aangeko men. Ook Woensdag reeds heeft hij het kantoor der firma Bosnak bezocht om er te spreken over zijn beweerde vordering van 35.000 peseta's. Zijn eer en die van zijn va der was er, naar hij zeide, mee gemoeid om het geld te krijgen. De firma daarentegen verzekert, het genoemde bedrag niet schul dig te zijn. Het mes, een Spaansche dolk, had hi} Woensdag middag gekocht. Toen gisteren middag de heer De Vries bleef wei geren het geld te betalen, haalde de Span jaard het mes te voorschijn, en dreigde hem te zullen doorsteken. De heer De Vries stoorde zich niet aan deze bedreiging, waar op de Spanjaard hem met zijn dolk door stak. Gisterennamiddag bezocht mr. A. J. van Royen, rechter-commissaris, met den griffier en als deskundige den heer Van Ledden Hulsebosch, het perceel Nieuwe Heeren gracht 151, teneinde de lokaliteiten waar hef drama was afgespeeld, in nadere oogen- schouw te nemen. Abortus. De assistent bij de pos terijen die betrokken is bij de gepleegde fraude aan het postkantoor te Leidenf die voorloopig op vrije voeten is gesteld, is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage overgebracht ter zake dai hij zich heeft schuldig gemaakt aan abortug provocatus. Diefstal. Te Rotterdam hebbeif twee jeugdige kantoorbedienden, de een 17r de ander 21 jaren, ten nadeele van hun finj ma een bankbiljet gestolen van 1000. Bij huiszoeking werd bij een van hen het bank* biljet gevonden. De jongens bekenden daarna den diefstal gepleegd te hebben, en deelden mee, hef voornemen te hebben opgevat, voor eigeii rekening met dit geld handel te beginnen; Reeds hadden zij papier en envelloppen mef eigen firmahoofd laten drukken. Diefstal van koper. De polfc tie te Gouda heeft bij een opkooper een groote hoeveelheid koperen machinedeeleij in beslag genomen, afkomstig van diefstal uit fabrieken te Rheden, Amerongen ei» Wijk bij Duurstede. De daders van dezerf diefstal zijn reeds gevangen genomen eé bekenden, het gestolene te Gouda te h« ben verkocht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2