E HU LI 9 N WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Utrechtschflstraat H. W. 145. Uit den om trek. barend groot. Op die wijie word» de goede naam van het ïegiment benadeeld en niet Blinder de naam van de inwoners der pro vincie Drente. Ten einde hen, die niet op eigen beenen kunnen loopen, te helpen, wordt het volgen de bepaald: leder soldaat, die na heden zich schuldig maakt aan misbruik van sterken drank, moet zich voortaan om 6 en 8 uur 'savonds mel den op een appel voor zwakkelingen, dat door den commandant der politiewacht zal worden gehouden. Zondags is er bovendien voor hen om 9 uur een buitengewoon appel. Op die wijze zal tegengegaan worden, dat zij te lang achtereen op een slechten weg zouden kunnen wandelen. Voor permissie op Zondag komen zij natuurlijk niet in aan merking. Voor ieder zal aangevraagd worden een of meer maanden Inhouding van verlof, want het verlof is gegeven voor ontspanning en familiebezoek, niet om gemakkelijk te kun nen drinken. Huisvaders, die het geld verdrinken, dat vrouw en kinderen toekomt, zullen bij de burgemeesters bekend gemaakt worden. De hoop wordt uitgesproken, 'dat allen dit ernètig woord ter harte zullen nemen. (Tijd.) Oud-minister Col ij n. De Ned. schrijft uit goede bron te vernemen, dat de oud-minister Colijn, lid van de Eerste Ka mer, eerlang ons land zal verlaten om te Londen te gaan wonen. Van de drie direc teuren der Bataafsche Pefroleum-Mij. moe ten er twee te Lot»der\. wonen; thans woont er slechts één. Het definitief vertrek van den heer Colijn laat nog ongeveer een jaar op zich wachten. Directeur Amsterd. tele foon. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, zal de heer W. A. J. van der Hurk, directeur van de gemeentetelefoon te A^-'-'Mam, we gens gezondheidsredenen binnen kort eer vol ontslag aanvragen Een 4 0-jarig jubileum. Op har telijke wijze werden den kamerbewaarder bij het departement van Buitenlandsche zaken, den heer W. F. Bruens, die Zaterdag 40 jaren bij het departement werkzaam is, de blij ken gegeven hoezeer deze jubilaris daar ge waardeerd wordt. Na eerst in het kabinet van den Minister te zijn ontboden, waar Zijne Excellentie hem ook namens mevrouw Loudon een prachtige mand met Hortensia's aanbood met een zeer vriendelijk woord, werd de jubilaris ontbo den bij den secretaris-generaal mr. Hanne- ma; die hem met veel lof gelukwenschte, terwijl namens de chefs der verschillende nfdeelingen van het departement de kamer bewaarder vereerd werd met een reusachti- gen mand met rhododendrons. Overigens complimenteerden de afdeelingschef nog ieder afzonderlijk den heer Bruens, die in den loop van den dag door de overige hoofd- en verdere ambtenaren en door de beambten geluk werd gewenscht. A. van der Drift. Gisteren is te Rotterdam plotseling, in den leeftijd V8n 64 jaar, overleden de heer A. van der Drift, directeur van de Algem. Nederl. Hypotheek- briefbank. Nederland en da oorlog, Comité-Generaal Tweede Kamer. Thans staat vast, dat het Comité-Generaal van de Tweede Kamer morgenvoormid dag bij den aanvang der zitting zal worden gehouden. Ce politieke toestand. Naar de Maasbode verneemt, hebben de gezanten van alle mogendheden, die hier vertegenwoordigd zijn, j.l. Zaterdag een be zoek gebracht aan het ministerie van Buiten landsche Zaken om inlichtingen in te win nen. Aan alle gezanten werd de verzekering gegeven, dat de genomen maatregelen tegen geen enkele mogendheid gericht zijn. De Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg. schrijftDe bekende gebeurtenis sen en geruohten van den laatsten tijd heb ben, zooals de uit Nederland ontvangen be richten bewijzen, bij de Nederlandsche re geering eene opvatting doen ontstaan, die haar aanleiding gaf tot het nemen van zekere militaire maatregelen. Men heeft fn Duitsch- land de beste meening van de helderheid en omzichtigheid, waarmee de Nederlandsche regeering tegenover iedere mogelijke nieuwe ontwikkeling zal handelen in den zin van de belangen van hare onzijdigheid. De betrekkingen tusschen Duitschland en Ne derland bleven, zooals nog pas de laatste onderhandelingen in de Tubantiazaak toon den, in de stormen van den wereldstrijd onveranderd loyaal en vriendschappelijk. Daarom heerscht ook in Duitschland het vaste vertrouwen, dat de Nederlandsche regeering, door de openbare meening van het land ondersteund, met alle geestkracht en betrouwbaarheid, gelijk tot dusver, ook verder de onzijdigheid van Nederland zal weten in stand te houden. Uit Weenen bericht het Correspondentie- bureau, dat de avondbladen de berichten uit Nederland met des te grooter reserve be spreken, omdat nooh eene officieele mede- deelmg is uitgegaan over de oorzaken van de militaire voorzorgen in de Nederlanden, mooh de omvang daarvan tot dusver bekend ts. De dagbladen stemmen overeen in de fneening, dat, daar Nederland van de zijde van Duitschland geene schending van de onzijdigheid he^ft te verwachten, waarvan aan Nederland ondubbelzinnig mededeeling werd gedaan, en de verhouding ook in de Tijbantiazaak^geene verscherping heeft on dergaan, men slechts te doen zpu 1 hebbpn met eene po~:r.g van de 77 ;nte- ir.ttgendheden om #en aanval op de onzij digheid van Nederland te ondernemen. De dagbladen drukken de overtuiging uit, dat Nederland niet alleen beslo1*»^ maar ook in staat zou zijn, zijne onzijdigheid en onaf hankelijkheid, zoo noodig met geweld van wapenen, te verdedigen en le handhaven. Het Fremdenblott schrijft, dat alle berich ten, die de dag van Vrijdag bracht uit den Haag en Amsterdam, het vaste en onwrik bare besluit van de Nederlandsche regeering deden kennen om elke inbreuk op de onzij digheid van de Nederlanden af te wijzen en niet te dulden, dat Nederland van zijn recht om zelf over zijn lot te beslis.-' word be roofd. Het blad doet uitkomen, dat de cen trale mogendheden niet de gedachte gekoes terd hebben het recht van zelfbepaling van Nederland aan te tasten. Zij hebben gedu rende den ganschen oorlog zich laten leiden door de gedachte, de onzijdigheid van Ne derland in den vollen omvang te eerbiedi gen. Oostenrijk-Hongarije en Duitschland kunnen, dus met volledige gerustheid de militaire maatregelen van Nederland be schouwen. Verlof. Ter kennis wordt gebracht lo. dat zoowel de door den minister van oorlog als de door den compagnies- (batte rij-, eskadrons-, fort-, detachements), com mandanten, op grond van het gestelde in punt 3o van L. O. 1915 B 305verleende onafgebroken en met tusschenpoozen toe gestane bijzondere verloven moeten door gaan en eventueel toegekend worden, met inachtneming van het bepaalde in punt 7o. dier legerorder; 2o. dat overeenkomstig het bepaalde in punt 14° van bovengenoemde legerorder, in dringende gevallen overeenkomstig de doof den opperbevelhebber van land- en zee macht gestelde regelen verlof behoort te worden verleend. Onder de verloven, bedoeld in punt 3 van de Leger-Order T9I5 B 305 moeten worden verstaan de zoogenaamde bijzondere verlo ven, verloven voor uitoefening van zaken, land- bouw-verloven e. d., in 't kort, verloven om tijdelijk in burgerbetrekkingen terug te keeren. De zeevaart- Naar wij vernemen, zijn door den heer Nierstrasz, lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam, aan de Regeering eenige da gen geleden de volgende vragen gesteld A. lo. Is de Regeering bereid, door over leg met buitenlandsche Regeeringen, zich zekerheid te verschaffen, dat, of wel in hoe ver de Nederlandsche scheepvaart kan wor den uitgeoefend zonder kaps op vernieti ging van schepen en lading en het daarmee verbonden levensgevaar voor passagiers en bemanning 2o. Is de Regeering, op grond van zooda nige zekerheid bereid onder hare verant woordelijkheid aan de Nederlandsche scheepvaart de aanwijzingen te geven, wel ke zij heeft te volgen, ten .einde voor ge- heele of gedeeltelijke vernieling te zijn ge vrijwaard B. lo. Is de Regeering voornemens, ge zien het door het Departement van Marine gepubliceerde feit, dat de ondergang der „Tubantia" door een torpedoschot is ver oorzaakt, het onderzoek naar den Staat die daarvoor verantwoordelijk is aan de ree- derij van het schip over te lateny dan wel dat onderzoek als een nationale zaak, waar mede het aanzien van ons volk en zijn plaats tusschen de. volken gemoeid zijn, zel ve en onder haar uitsluitende verantwoor delijkheid ter hand te nemen? 2o. Is de Regeering in het laatste geval, in aanmerking nemende de onrust die in alle lagen der bevolking ten gevolge van het gebeurde met de „Tubantia" en talrijke andere Nederlandsche handelschepen heerscht, bereid de instructie van de „Tu- bantia"-zaak met de uiterste voortvarend heid en de meeste nauwgezetheid en ge strengheid in haar vollen omvang ook voor zoover die zich buiten het nautische tech nische gebied uitstrekt, ter hand te nemen en ten einde te brengen, zoodat twijfel aan den hoogen ernst, die bij Regeering en volk voorzit öm den oorlogvoerenden Regeerin gen duidelijk te maken, dat Nederland het tot zinken brengen zijner handelsschepen door roekeloosheid of opzet beschouwt als een vergrijp, dat niet kan worden geduld, onmogelijk is Is de Regeering bereid het feitenmateriaal, naarmate het verkregen is, benevens de resultaten van de instructie en de conclusies uit een en ander te trekken, openbaar te maken, opdat het Nederland sche volk In vollen omvang weten zal, dat en hoe de Regeering waakt over wat een hoog levensbelang van het volk is Men meldt van bevoegde zijde het volgende communiqué: „Zooals bekend is werd Zaterdag begonnen met het dagelijks bevorderen van de veilig heid der vaart tusschen het lichtschip Noord-Hinder en de Engelsche territoriale wate-en. Mitsdien mag worden aangenomen, dat dit gedeelte van het traject daardoor vei liger zal worden. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren, dat overigens de vaart door het Kanaal dezelfde gevaren, voortspruitende uit de daar gelegde mijnenvelden, blijft op leveren." Hangende besprekingen, welke alsnog tusschen de directies der groote stoomvaart maatschappijen gevoerd worden over de vraag betreffende de vaart van het zuiden of het noorden van Engeland, hebben de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij en de Kon. West-Indische Maildienst besloten, volgens het Hhld., hunne schepen nog niet te laten varen. Het verkeer met Engel a h d. Men meldt van Zondagavond uit Vlissin- gen, dat de mailboot Prins Hendrik, daar te 5 uur uit Engeland is binnen gekomen, met 25 passagiers aan haord. Het verkeer met Ne d.-I n d i Blijkens aankondiging van het bestuur der posterijen zal aanst. Woensdag het stoom schip Sindoro \an de Rotterdamsche Lloyd naar Nederlandsch-Indie vertrekken. Een nieuw mijnenveld. Uit vertrouwbare bron wordt aan het Hbld. medegedeeld, dat door Engelsche schepen tusschen hét Noordhinder-vuur- schip en de Galloper boei een groot, uitge breid mijnenveld is gelegd. De Tubantia. Men meldt uit Katwijk aan Zee, dat door den logger K. W. 170 Zondag een groote sloep, gemerkt Tubantia 21, aan het strand is gébracht. Ook op Terschelling is een reddingboot van de Tubantia, gemerkt 23, binnenge bracht. Er was niets in aanwezig. De Duivelend. Naar het ongeval aan het stoomschip Duiveland, van de scheepvaart- en steen kolen maatschappij te Rotterdam overko men, wordt, naar Ons medegedeeld wordt, door de Marine Autoriteiten een onderzoek ingesteld. De mail van de „Gelri a". De mail van de „Gelria" is te Falmouth door de Engelschen van boord gehaald. Een deel ervan is echter reeds te Amsterdam aangekomen nog voor de „Gelria" binnen was. Geen zeeslag. Men deelt ons mede dat de berichten om trent een zeeslag welke in de nabijheid van den Noord-Hinder geleverd zou zijn, vol strekt onjuist zijn. Kanongebulder. Men meldt uit Vlissingen, dat Zondag den geheelen dag uit Westelijke richting hevig schieten werd gehoord. Verboden van uitvoer. Met 31 Maart is verboden de uitvoer van sinaasappelen en mandarijnen, van spiering, kleiner dan 9 cM., van heide- en van zink- erts en zinkoxyde. Met 1 April is ingetrok ken de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van katoen in eiken vorm, toe gestaan bij Kon. Besluit van 18 Augustus 1914 Stbl. 416, voor zoover zulks niet reeds geschied is bij Kon. Besluit van 3 Sept. 1914 Stbl. 442 van ruwe katoen en katoe nen garens. Groenten-voorziening. De Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- eeniging Groenten Centrale heeft een nota ge zonden aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, waaraan het volgende is ontleend: Het feit, dat voor enkele weken, tengevolge van sneeuwstorm, de aflevering der stapel producten uit de verschillende centra van groententeelt groote vertraging ondervond en dot niet lang daarna de voorraden van enkele groentensoorten niet meer toereikend waren, om aan alle aonvragen te voldoen, heeft tot luide klachten aanleiding gegeven, die o. m. in de pers, in vraaggesprekken, verslagen van ver gaderingen en redactioneele artikelen tot uiting kwamen. De Rijkscommissie zou deze persstemmen met stilzwijgen voorbijgaan, indien niet van offi cieele zijde een ten eenenmale onjuist licht op het werk der „Groenten Centrale" geworpen was en ernstige beschuldigingen waren geuit, die niet onweersproken mogen blijven. Dot de kóolvoorraad reeds uitgeput is en dat hetzelfde spoedig ook het geval zal zijn met andere stapelproducten behoeft geenszins ver wondering te wekken en is in de eerste plaats aan zeer natuurlijke oorzaken toe te schrijven. Verhooging van het percentage, dat van den uit voer der verschillende groentensoorten voor binnenlandsch verbruik beschikbaar moet wor den gesteld, zou geen invloed van eenige be- teekenis hebben kunnen uitoefenen op een lan ger beschikbaar blijven van den voorraad. Het abnormaal zachte winterweer was oor zaak, dat de bewaarbaarheid van alle stapelprod- ducten zeer veel te wenschen overliet. Het is ten eenenmale onjuist, dot bij het ge ven van consenten, geene waarborgen worden geducht om te verzekeren, dat hetgeen in het land moet blijven ook inderdaad op de markten of in het vrije verkeer komt. „Officieele zijde", die blijkbaar goed op de hoogte van de normale behoefte van ons land is, geeft eerst toe, dat hetgeen de Regeering beschikbaar liet stellen, voldoende was, maar zegt don, dat het beschik baar gestelde gedeelte niet in het vrije verkeer werd gebracht, maar voor speculatie doelein den gebruikt werd, teneinde door beperking van den aanvoer, de prijzen op te drijven. Dit laat ste nu is niet olleen onjuist, maar houdt zelfs een zeer ernstige beschuldiging in, niet alleen jegen tuinders en exporteurs, maar ook tegen over de „Groenten-centrale" en de Rijkscom missie van Toezicht op die vereeniging, die zulke ergerlijke misbruiken dan toch maar zou den hebben gedoogd. Indien het beschikbaar gestelde percentage van den uitvoer in het „vrije verkeer" had moeten worden gebracht, dan zou het geroep over dure groenten veel grooter en dan zouden de klachten over een tekort veel eerder vernomen zijn geweest, wrnt, indien zich dan ten slotte een tekort voordeed niettegen staande de vastgestelde percentages ook door „officieele zijde" voldoende' wérden geécht voor de groenténvoorziening van het Nederlandsche volk don is zulks, behalve ean de hiervoren vermelde weersinvloeden, zeker in niet geringe mate te wijten geweest aan de onoordeelkun dige distributie en het laksche of dikwerf ten eenenmale ontbrekende toezicht van vele ge meentebesturen, waardoor geknoei met bescliik- baur gestelde groenten en vatgroenten in de hand werd gewerkt en het mogelijk was, dat belangrijke hoeveelheden, aan gemeenten reeds afgeleverde levensmiddelen aan hare bestem ming werden onttrokken en werden verkwanseld aan opkoopers, die ze wéér met grooten winst voor export van de hand wisten te deen. In en kele gemeenten was de toestand zelfs van dien aurcJ, dat de „Groenten-Centrale" genoodzaakt was verdere levering ven regecringsgroenten te weigeren tot tijd en wijle, dat een beter toe zicht op het gedistribueerde gewaarborgd was. Hetgeen de tuinders en de exporteurs uit hoofde van hunnen uitvoer beschikbaar moesten stel len, werd aanstonds gedistribueerd of, zoonis bijv. het artikel uien, in doelmatig ingerichte be waarplaatsen opgeslagen om van daar, naor ge lang der behoefte, gedistribueerd te worden en over hetgeen beschikbaar moest worden gehou den (peen, knolrapen en in latere maanden ook sommige vaigioénten) verloren de exporteurs, reeds \oor het verlcenen van het consent, e'k beschikkingsrecht, terwijl zij bovendien ten aan zien vair peen en knolrapen nog eene belang rijke cautie moesten stellen. Waar dus zelfs de gelegenheid ten eenenmale ontbrak om beschikbaar gestelde voorraden achter te houden, ten einde de prijzen op te drijven en het zelfs meermalen voorkwam, dat de tuinders en exporteurs, indien de door de ge meenten gevraagde hoeveelheden belangrijk grooter waren don de hoeveelheden, die tot op dat oogenblik beschikbaar moesten worden ge steld, met de meeste bereidwilligheid er voor zorgden, dat er toch voldoende beschikbaar was, kunnen de ten deze uitgesproken verdacht makingen verder gerust voor rekening gelaten worden van hen, die ze hebben uitgesproken. Intusschen mogen de volgende cijfers een beeld geven van het werk der „Groenten-Cen trale" van de eerste tot en met de zeventiende week der distributie, d. L dus tot op het tijdstip, dat de storm over het tekort in de pers losbra*. In die tien weken werken afgeleverd Vatgroenten Heele andijvie Kilogrammen 28.305 Gesneden andijvie 153.590 Pronksnijboonen 684.328 Dubbele spercieboonen 238.750 Enkele spercieboonen 215.850 Zuurkool 2.117.540 Stapelgroenten. Grove peen 568.904 Fijnere peen 1.590.193 Friesche knolrapen 1.030.125 Geldersche knolrapen 201.499 Uien 3.660.367 Grt>ve kroten 52.330 Fijnere kroten 23.155 Roode kool 8.089.340 Gele kool 2.602.704 Totaal 17.463.406 of per week een trin van ruirn 100 volgeladen tien tons wagens. Voor het vervoer van de versthe groenten naar de inmaakfabrieken waren voorts nog 551 wagons van 10000 K.G. noodig. Van de beide artikelen peen en knolrapen moesten in den aanvang van het seizoen, op grond van de voorloopige opgaven der ge meenten, reeds zeer belangrijke hoeveelheden worden opgeslagen en terwijl in normale jarep wel degelijk ook zeer veel grove peen wordt verbruikt, wenschen de gemeenten in hoofdzaak slechts fijnere peen te ontvangen. De voor raden, waarover de groenten centrale beschikte, konden vrijwel tot op 't laatste met die wen schen rekening houden en toch toonde men zich in hooge mate teleurgesteld, toen er eindelijk veel later dan in andere jaren de grove peen de fijnere in de hutspot moest vervangenf Toen in verband met wagongebrek en dc zwa re verplichtingen aan de exporteurs opgelegd dc prijs der koolrapen voor het buitenland te duur werd en de export van dit artikel gedurende eenigen tijd vrijwel geheel stilstond, daalde de prijs der koolrapen hier te lande tijdelijk be neden den distributieprijs. Vele gemeenten, voor welke op grond der voorloopige opgaven, belangrijke hoeveelheden waren gereserveerd, wenschten toen geen knol rapen van dc „Groenten-centrale" te ontvan gen; het gemeentebestuur van Amsterdam kocht zelfs 120,000 K.G. op de vrije markt en liet de Groenten-centrale met de toch ook voor de hoofdstad gereserveerde zittenf Doch nu ten gevolge van omstandigheden, die de Groenten- centrale toch zeker niet in hare hand had, ook dat artikel, in goede bewoarbare kwaliteit, opraakt, wordt er in dc pers heftig over ge klaagd, dat de Regeering en ook de Groenten- centrale er niet beter voor zorgden, dat vol doende voorraden in het land blevenl In het begin van Februari had het gemeente bestuur van Amsterdam reeds sedert weken te veel peen ingeslagen en verzocht het aan dc Groenten-centrale dien voorraad te mogen ver- koopen en daartoe hare bemiddeling te verlee- nen. Een exporteur kocht van dien voorraad 80,000 K.G. en naar zijne mededeelingen was er zeker nog 30 40,000 K.G. onverkoopbaar en slechts voor de stadsbelt geschikt. Ook Rotterdam en enkele andere plaatsen kregen vergunning het te veel betaalde te ver- koopen. De Rijkscommissie van toezicht op de Vereeniging „Groenten-Centrale". J. H. A. SCHAPER, Voorzitter. K. DE BOER Czn. Mr. V. .H. RUTGERS. C. VAN LENNEP, gedeleg. lid. Geen conceessie meer voor kaas. Naar wij vernemen, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de Rijks commissie van Toezicht op de beschikbaar stelling en den uitvoer van kaas opgedra gen, voorloopig geen consenten voor kaas af te geven. De reden hiervan moet worden gezocht in het feit, dat men in Friesland in gebreke is gebleven te zorgen, dat tijdig de distributie in Zuid-Holland werd gesteund door leve ring van een voldoende hoeveelheid Gouda's 40, gevoegd bij de omstandig heid, dat men in Friesland ten achter is met de distributie tot een hoeveelheid van 1.600.000 K.G. Om zi 1 v e r I Evenals In het begin der mobilisatie vormde heden weder het publiek een queu voor het Agentschap der Nederl. Bank te 's Gravenhage. Wij vernemen dat vooral uit de kringen van den geldhandel werd ingewisseld. De vr ij spraak van den heer J. C. Schroder. De Telegraaf ont ving heden het volgende telegram: „Vives félicitations justice hollandaise et vous. Vive la Hollande Vive la France. (w. g.) CLEMENCEAU." Brand in een interneeringskamp. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 2 uur 40 min. ontdekten de Ned. soldaten in het Interneeringskamp te Gro ningen brand in de tent, die dient voor het geven va^ voorstellingen en tot recreatie zaal, een gebouw, dat ligt op het meest Ooj* telijke gedeelte van het terrein ter grootte' van circa 1000 vierkante meters. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en troÜ* ken de geïnterneerden met man en maéhl uit om met eigen bluschmateriaal den brand te bedwingen en werd de Groningscha brandweer gealarmeerd. Het bleek al dode*' lijk, dat aun het behoud van het gebouw niel meer viel te denken, zoodat de kompbevol' king 2ich bepaalde tot het nathouden van de dichtstbijstaande tenten. Daardoor mocht het gelukken den brand tot de groote tent te beperken, hoewel de vensters van een op 8 meter afstand staande tent werden be- schadigd. De brandweer van Groningen maakte daarop met eenige stralen den vuurgloed uit. Van het geheele gebouw bleef niets over dan de asch. Er kon niets worden gered van den inhoud dan een weinigje muziekstuk' ken. Drie piano's, vier biljarts, stoelen, tafels en ander meubilair ging verloren. De Follies zagen al hun tooneel-requisieten, ter waarde van naar schatting 150 tot 200 pond ster ling, in de vlammen opgaan. Ook de Gro ninger Dagblad-beker, een wisselprijs door de brigade het vorige jaar gewonnen, ligt in de asch versmolten. Hoe de brand ontstaan is, weet niemand, 's Avonds hadden de Follies er nog een voorstelling gegeven. Te half elf was het ge bouw gesloten. Wel brandde er nacht en dag een kachel. Of deze te hard gestookt is, weet men niet. De watersnood. Met pompen oangevnn g e n. Het was Zaterdag een gewichtige dng voor Waterland, schrijft de N. R. Ct. Toen is met pompen begonnen. Zoowel het electrische hulpgemaal bij Monnikendam, als de voste gemalen De Rijp, De Poel en die te Kadoe- len en Oostzaan zijn in werking gesteld. Het hulpgemaal te Uitdam is nog niet geheel ge reed. Er was geen bijzonder feestbetoon, zoo als op den 23en 1.1., toen de dijken gedicht waren en te Monnikendam de vlag werd uitgestoken. Toch zal de le April 1916 zeker in de annalen van Waterland met een kruisje worden geteekend. Reclames per anker f 34.—. w per flesch - 0.85 pln« I 1.50 per suiker neeilnn. School- en Kerknieuws. Prof. d r. H. W i n d i s c h, hoogleeruur in de geschiedenis der oud-christelijke letter kunde en de uitlegging ven de evangeliën te Leiden, is ernstig ongesteld en heeft in het Dia* conessenhuis aldoor een operatie or.dergoan. Kunsf en Wetenschep Een tooneelstuk van Quéri- d o. De N. V. „Tooneelvereeniging", deelt mede, dat zij ter opvoering heeft aangeno men het nieuwe stuk van Is. Quérido „Aron Laguna", tooneelstuk in 3 bedrijven. Pierre Mols gaat het volgend sei zoen van Het Ned. Tooneel naar het gezel schap van W. Royaards. Jan Musch bij de „Tooneel- vereenigin g." De N. V. „Tooneelver- eeniging" laat mededeelen, dat de heer Jan Musch in het komende seizoen 19T61917 te zamen met den heer Herman Heijermans de directie zal voeren. Het Vrijthof te Maastricht. Naar de Limb. Koerier verneemt, is na den dood van jhr. mr. V. de Stuers door een groep Haagsche heeren een bod gedaan op de Zuidzijde van het Vrijthof, het z.g. „Spaansche Gouvernement", welke door den heer De Stuers voor enkele jaren werden aangekocht om ze voor slooping te behoe den. Door hetzelfde consortium is een bod gedaan op de belendende panden, toebe- hoorende aan mr. Nyst, advocaat bij het Cour d'Appel te Luik, en waarin thans het huis van jhr. mr. Testa en de lokalen van het Duitsche consulaat zijn gevestigd. De bedoeling moet zijn het gansche blok gebouwen, begrensd door het Vrijthof, St. Jacobstraat en PapenstTaat, tot aan de ka pitale huizing van den heer Pyls, vrij te maken en er een groot hotel-café-restaurant op te bouwen in den trant van het Hotel Central in Den Haag. De Bilt. Zaterdagmiddag kwam op den Utrechtschen weg, nabij de Kerklaan, een® motorfiets met zijspanwagen in aanrijding, met een boom. De motorwielrijder, die met groote vaart reed, passeerde een rijtuig, ter wijl van de andere zijde een auto aankwam. De motorbestuurder raakte zijn stuur kwijt en reed tegen een boom aan. Zijn dochtertje» dat in den zijspanwagen zet, werd eruit ge- slingerd, doch bekwam geen le sel. Het zoontje, dat op den Lagagec-cger zat, viel eveneens, doch kwam met den schrik vrij. De zijspanwagen was totaal vernield. De be* stuurder meent dat de chauffeu* de auto

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3