"Uit den omtrek. ST E tU N WIJNHANDEL WSCHOTERMWU Zn. WmHsslnstnH 34. Hit 145, "~Sf A DS N lÈlj WS.~ bevorderd tot kapitein ter zee de kapi tein-luitenant ter zee C. L. van Duuren tot kapitein-luitenant ter »e de luitenant ter zee le klasse jhr. J. C. F. von Mühlen, ad judant van H. M. de Koningintot luitenant ter zee le klasse, die der 2e klasse L. C. Carbin voor 1 jaar benoemd tot conservator assistent aan de Rijksveeartsenijschool le Utrecht, dr. N. H. Kolkmeijer te Amsterdam; benoemd bij het Staatsboschbeheer tot houtvester G. Gerbrander, thans adjunct- houtvester en tot adjudant-houtvester C. M. van 't Hoff, thans tijdelijk tot boschwachter B. van Ernst, thans tijdelijk; belast met de waarneming der betrekking van lid der aan het Koloniaal Etablissement te Amsterdam verbonden commissie van keuring voor het departement van koloniën de militaire apotheker le klasse van het Indische leger N. L. A. Warnier, thans met verlof hier te lande; bepaald dat bij afzonderlijke dagorder, zoowei in Indië als Nederland, alsnog eer vol zal worden vermeld de le luitenant der infanterie van het Indische leger G. Beren schot, ter zake zijner verrichtingen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden gedurende 1910 tot en met 1912. verlof verleend aan de no le noemen perso nen tot het aannemen van de onderscheidings- tcekenen achter hunne namen vermeld jhr. mr. H. W. L. de Beaufort, te Driebergen, burgemeester der gemeenten Driebergen en R'.j- senburg mr. H N. C. boron van Tuyll van Seroosker- ken, te Geldrop jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, te Bloe- mendaol, en K. G. W. baron van Wassenaer van Hoekelum, te Driebergenallen de versierselen von cereridder der orde van St. Jan, hun door Zijne Majesteit den Koning van Pruissen ge schonken J. A. P. Bijl, te Amsterdam, de versierselen van ridder der Koninklijke Wasa-orde, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken dr. M. L. H. S. Menko, arts, te Amsterdam, cn A. Staverman, arts, te Vlissingen, beiden de versierselen van ridder der orde van den Ver losser, hun door Z. M. den Koning van Grieken land geschonken; W. H. R. Heggen, te Groenlo, president der Conferentie van den H. Callixtus van de Ver- eeniging van den H. Vincentius a Paulo, te Groenlo, en douairière E. H. Wiltert van Hoog land, geboren le Bron de Vexela, te Maastricht, beiden het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hun door Ziine Heiligheid den Paus geschonken. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Marine en Waterstaat zullen op Vrijdag 7 April a. s. niet plaats hebben. De nieuwbenoemde Spaansche gezant bij Hr. Ms. Hof, de heer F. G. de Agifera, is In het Hotel des Indes te 's-Gravenhage aan gekomen. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke geb^Men wordt heden te half twaalf ure, is volgens de agenda aan de orde Wetsontwerp tot verleenmg van ouder domsrenten aan behoeftigen. Bij den aanvang der vergadering zal de voorzitter voorstellen eene vergadering met gesloten deuren te houden, teneinde de Regeering in staat te stellen aan de Kamer an Comité-Generaal mededeelmgen te doen. Bij het einde der vergadering trekking der afdeeKngen. Militaire Gezondheids commissie. Bij het algemeen hoofd kwartier en bij het veldleger Is een afzon derlijke gezondheidscommissie ingesteld. Zulks houdt geen verband met in het leger sporadisch voorkomende gevallen van nek kramp. Tot de instelling der commissie was reeds eenigen tijd geleden besloten. Hooge waterstanden R o t- terdamsche waterweg. De Staats commissie inzake buitengewoon hooge wa terstanden op den Rotterdamschen waterweg is gisteren namiddag door minister Lely in het Departement van Waterstaat geïnstal leerd met een toespraak, waarin hij herin nerde aan de jongste stormvloeden, waarbij duidelijk bleek, dat het zeekeerend vermo gen onzer dijken op verschillende plaatsen niet voldoende kan worden geacht. Ten aan zien van het gebied der Zuiderzee zal meer dere zekerheid aanvankelijk slechts verkre gen worden door het voor zooveel noodig Verhoogen en verzwaren der dijken, zoo spoedig mogelijk gevolgd door het terug dringen der zee. Wat den Rotterdamschen Waterweg be treft, hebben wij echter te doen met een ten deele kunstmatig tot stand gebrachten toegang, waardoor deze in plaats van terug gedrongen, zooveel mogelijk het land wordt binnengehaald. Een voorloopige beschouwing van de vra gen, of dit binnenhalen der zee in ge wone omstandigheden zoo heilzaam voor de scheepvaart bij hooge storvloeden aan leiding kan geven tot hoogere waterstanden en zoo ja, of die verhooging niet door bij zondere werken kan worden voorkomen, gaf de Minister den indruk, dat verhooging der ■waterstanden, hoewel niet onmogelijk, vol strekt niet zeker van de verdieping te ver wachten is, althans njet in eenigszins be- teekenende mate, en voorts det het geens zins buitengesloten zou zijn om door bij zondere werken eventueele verhooging te voorkomen of wellicht zelfs verlaging te bevorderen. De minister had daarbij o.a. het oog op de mogelijkheid tot bespreking van den watertoevoer bij storm langs de Briel- cche Maas en tot vergrooting der ruimten, waarover het stormvloedwater zich kan ver spreiden. Intusschen gaf die voorloopige beschou wing den minister de vaste overtuiging, dat wii hier te doen hebben met een zeer inge wikkeld vraagstuk en dat alleen een veel zijdig en nauwgezet onderzoek licht zal kun nen geven. De voorzitter der Staatscommissie, prof. dr. Van de Sande Bakhuijsen, verklaarde in zijn antwoord, te gelooven, dat de commissie door hare beraadslagingen positieve uitkom sten zal verkrijgen en dat haar verslag niet zal bestaan uit eene verklaring, dat de des kundigen het niet eens konden worden. J. Pennington de J o n g h.f Te Tiel is op zestigjarigen leeftijd overleden de heer J. Pennington de Jongh, Fransch con sulair agent, correspondent van de Neder- landsche Bank, directeur van de Geldersche Landbouwbank. P. H. H o 11 z m a n. h Op 85-jarigen leeftijd is overleden de heer P. H. Holtzman, oud-lid der Tweede Kamer en van de Pro vinciale Staten. De overledene was van 1867—1881 lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. In den ouderdom van 68 jaar is te Den Haag overleden de heer E. W. L. Wüp- permann, oud-directeur van het postkan toor te Haarlem, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nederland en de oorlog* Ce politieke toestand. Reuter's bureau te Londen bericht ons, dat het officieel vernomen heeft, dat er niets gaande is tusschen Groot-Brittannië of zijne bondgenooten in Nederland, wat een reden zou kunnen zijn voor de alarmeerende ge ruchten, die in Nederland hebben geloo- pen. Er is niets, wat tegen Nederland ge richt was besproken of vermeld in de con ferentie te Parijs. Er is geen waarheid in het bericht, dat bij de geallieerden het aan land brengen van eene gewapende macht op Nederlandsch gebied in overweging is of geweest is. De verhalen, die daarover heb ben geloopen, zijn zuiver verzonnen. De Parijsche correspondent van het Hbld. seint: „In hunne beschouwingen over de voorzorgsmaatregelen, genomen door de Nederlandsche regeering, houden de bladen zich vooral bezig met de verklaringen in de Duitsche pers, die het geloof trachten te wekken, dat die maatregelen tegen Enge land gericht zijn. Zij wijzen er op, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Enge land van uitstekenden aard zijn en dat de onderhandelingen tusschen de N. O. T. en. de Engelsche regeering betreffende het (in voer-) verbod van sommige nieuwe artike len op bevredigende wijze verloopen. De „Petit Perisien" spreekt de meening uit, dat er in Holland geen politiek man is, die ge looven zal, dat Engeland de al-Duitsche methodes zal toepassen en de neutraliteit van Nederland schenden volgens een zoo genaamd offensief plan, dat te Parijs ge maakt zou zijn. Duitschland, dat meent zeer handig te zijn geweest door de uitvinding van dit verhaal, zou wel eens spoedig van dien waan verlost kunnen worden en de „Tubantia"-zaak in haar vollen omvang tegen zich gekeerd zien. Herbette schrijft in de „Echo de Paris": „Wanneer Nederland werkelijk van meening was, dat Engeland de aanvallende bedoelin gen heeft, dié Duitschland het toeschrijft, zou het geen publiciteit hebben gegeven aan een maatregel van zoo weinig gewicht als de opheffing der verloven en zou het niet aan kondigen, dat het de redenen daarvoor zal mededeelen in een geheime zitting van de Kamer. Het zou zich dan met koortsachtigen ijver wapenen en niets zeggen en de Duit sche pers zou evenmin wat zeggen, als het werkelijk geloofde, dat Nederland zich wa pent tegen de geallieerden. „In den loop van den oorlog hebben som mige neutrale staten militaire maatregelen genomen, die gunstig waren voor Duitsch land, maar dan verkondigden de „Frankf. Zeit." noch de „Berl. Lok. Anz." dit van de daken." Volgens de algemeene opvatting is de of- ficieele Nederlandsche verklaring volkomen plausibel. De oorlog zal zich spoedig uitbrei den en Nederland moet dan gereed zijn voor alle eventualiteiten." De Tubantia. Gisteren is de. juiste plaats van het wrak der Tubantia bepaald en een eerste onderzoek door duikers ingesteld. Heden morgen was het weder te ongun stig om daarmee voort te gaan. Naar aanleiding van de in de buitenland- sche pers geuite en door de Nederlandsche pers overgenomen onderstelling, dat bij de vernieling van de „Tubantia" op de Noord zee een Oostenrijksche duikbopt betrokken zou zijn geweest, heeft de Oostenrijksch- Hongaarsche gezant te Den Haag aan den minister van buitenlandsche zaken kennis gegeven, dat op dat tijdstip geen enkele duikboot der Oostenr.-Hongaarsche marine zich ter plaatse bevond. Schip getorpedeerd. De Nederlandsche schoener Helena is gisterennamiddag om drie uur in de Noord zee getorpedeerd; de bemanning Is aange bracht op het lichtschip Noordhinder. Men meldt ons dat het op 5 April a.s. be paalde vertrek van het stoomschip „Sindo- ro" der Rotterdamsche Lloyd uitgesteld is. Het is niet bekend tot wanneer. De „Tambor a". De „Tambora" (thuisreis) wordt heden middag 4 uur te Rotterdam verwacht. Kon. Ned. Stoombootmaat schap p ij. Gistermiddag zijn naar het Hbl. meldt drie booten van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, de „Luna" (bestem ming West-Indië), de „Jan van Nassau" (be stemming Noord-Amerika) en de „Tellus' (bestemming Spanje en Portugal) uit Amster dam vertrokken. De schepen zullen geza menlijk varen an vermoedelijk tusschen de Noord-Hinder en de Engelsche wateren voor afgegaan worden door de beide sleer' m, welke de regeering daarvoor t° beschikking heeft gesteld. Engeland en onze brievenmalen Zooals eerst thans is gebleken, hebben de stoomschepen Zaandijk en Veendijk respec tievelijk 23 en 24 Maart j.l., van Rotterdam naar New-York vertrokken, op de terugreis de post in Engeland moeten lossen. Ook de Tambora die op 10 Februari van Batavia naar Nederland vertrok, heeft de mail in En geland moeten ontschepen. De vaart op Engeland. De mailboot „Prins Hendrik" van de Zee land, die gisteren te Vlissingen binnenkwam, heeft op de heenreis Zaterdag in één uur 13 mijnen gezien; daarentegen op den te rugreis geen. De boot bracht Zondag slechts 25 passa giers mede, hetgeen vermoedelijk een ge volg is van het stopzetten van de vaart over het Kanaal, waardoor van Frankrijk geen passagiers komen. De vrijwillige landstorm. De luitenant-generaal inspecteur van den landstorm heeft het volgend schrijven ver zonden aan de commandanten van land stormkorpsen, -conpagniën en -afdeelingen. Ik heb de eer u er op te wijzen, dat meer malen klachten bij mij zijn ingekomen, in houdende de moeilijkheid om onze manne lijke medeburgers, warm te maken voor het instituut van den vrijwilligen landstorm. Het ligt nu eenmaal in ons volkskarakter geen gevaar te willen zien, alvorens het van dien aard is, dat het moeilijk meer af te wenden is. Nu ieder Nederlander echter weder voelt, dat ons vaderland nog steeds bedreigd wordt, ligt het op den weg van ieder vrij williger van den landstorm en dus zeer ze ker op dien van commandanten, officieren en kader, om hun medeburgers er op te wijzen, hoe deze zich nog steeds kunnen bekwa men voor hun oorlogstaak, waaraan zij zich als Nederlander toch zeker niet zullen wil len onttrekken. Ik verzoek u dan ook met uwe officieren, kader en manschappen te overleggen op welke waardige en kalme wijze u tal van mannelijke ingezetenen, die hoewel ten volle geschikt, nog geen militaire verbinte nis hebben aangegaan, op de eenvoudigste wijze kunt duidelijk maken welke gevaren ons bedreigen en hoe ook hun militair ge oefende krachten noodig zijn om daaraan het hoofd te bieden. Gaarne ontving ik te zijner tijd een kort bericht van hetgeen door u in dit opzicht is verricht kunnen worden. M a x i m u m-p r ij zen voor mals. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire gericht aan de burgemeesters: Het blijkt mij, dat uit mijne circulaire 13663/35 van 24 Maart jl. door enkele bur gemeesters gelezen wordt, dat de daarin vastgestelde maximumprijzen alleen betrek king zouden hebben op mais, welke door de Regeering is gedistribueerd. Deze lezing is niet juist: de gestelde maximumprijzen hebben betrekking op a 11 e mais, welke wordt verkocht, dus ook op die mois, welke niet door de Regeering is of wordt gedistribueerd. Beleefd verzoek ik u hiervan goede nota te nemen. De Engelsche markt en de Hoilandsche varkens. Het bestuur van het Nederlandsche Land- bouw-comité heeft blijkens mededeeling in het Ned.è Landbouw Weekblad een schrij ven gericht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarin het op 't vol gende de aandacht vestigt: De omstandigheden hebben er toe geleid, dat gedurende maanden de Engelsche markt niet van varkens wordt voorzien op een wij ze als dit vroeger geschiedde. Het wil ons voorkomen, dat dit moet leiden tot een ver vreemding van de Engelsche markt ten op zichte van ons varkensvleesch. Dit resultaat zal na den oorlog ongetwijfeld zijn invloed doen gevoelen en het schijnt ons een wijze van handelspolitiek toe als getracht wordt op de een of andere wijze hierin verande ring te brengen. Wij verzoeken U. Exc. wel te willen over wegen maatregelen te nemen, waardoor de Engelsche markt weer voorzien kan worden van varkensvleesch, zonder dat dit behoeft te geschieden ten nadeele van de volksvoe ding in Nederland en op dusdanige wijze dat de fokker en mester van varkens zijn on ontbeerlijke medewerking con amore kan verleenen. Het bestuur mocht reeds mondeling van den minister de verzekering ontvangen, dat de inhoud van het schrijven ernstig in over weging zal worden genomen. Een militaire maatregel. Naar wij vernemen, hebben gisteren de militaire autoriteiten in de provincie Zee land last gegeven, dat geen aardappelen uit die provincie mogen vervoerd worden. De schippers die geladen hadden, mochten niet vertrekken. Wat de aanleiding is geweest tot het ne men van dezen maatregel, is tot dusver niet bekend geworden. •*- Regeeringszink. Door be**-' Me ling van de Nijverheids-commissie is het bladzink uitsluitend ten beho'het bouwbedrijf en voor de maand Aoril, als mede voor de maand Mei in beperkte hoe veelheid beschikbaar eesteld tegen ^rijs van 76 de 100 K'.G. Vliegtuigen en luchtschepen. Zondagmiddag passeerden 2 vliegtuigen in W. richting noordelijk van Ameland. Gis terenmorgen passeerden 2 Zeppelins in oos- lijke richting en 1 in westelijke richting. Provinciale Staten van Noor d-H o 11 a n d. Naar wij vernemen is in de gisterenmiddag gehouden vergadering der Vrijzinnige Statenleden van Noord-Hol land besloten in de vacature, ontstaan in het college van Gedeputeerden, door de ver kiezing van mr. J. Kappeene v. d. Coppello tot Eerste Kamerlid candidaat te stellen mr. M. Slingenberg, vrijzinnig-democratisch Statenlid voor Haarlem. Over de vacature, ontstaan door het bedanken van jhr. Boreel van Hogelanden en die van prof. mr. G. A. v. Hamel, die eveneens heeft te kennen ge geven, zich niet meer herkiesbaTr te stellen, zal met de rechtsche en de sociaal-demo cratische fractie overleg worden gepleegd. Een eeuw levens. Te M' 'el- burg is op ruim 100-jarigen leeftijd overle den mej. de wed. Van der PoelHartman. De watersnood in Ned.- Indië. De Turksche gezant heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken een be drag van 2363 gulden ter hand gesteld als gift van de Ottomaansche Regeering, be stemd voor de slachtoffers van de over stroomingen in Nederlandsch-Indië. Het dienstw ei gerings'- n i f e s t. De 5de oplaag van het Manifest voor Dienstweigering draagt 912 namen van onderteekenaars. De 4de oplaag van dit Manifest -n op 18 December 1915 en droeg 577 °n. Daarvan zijn bij bet verschijnen der 5de op laag op 31 Maart 1916, deels op eigen ver-»- zoek, 17 namen afgevallen. Moord. Zondagavond heeft te De venter een bewoner van een woonwagen bij een twist een bewoner van een anderen woonwagen verraderlijk doodgeschoten, door hem van achteren te treffen. De dader is voortvluchtig. Valsch postbewijs. Op verzoek van de posterijen is te Dieren een man ge arresteerd, die aan het postkantoor aldaar een postbewijs ter uitbetaling aanbood, dat bleek valsch te zijn. Uit het onderzoek bleek, dat deze man zich ook in andere plaatsen aan dergelijke praktijken had schuldig gemaakt. Inbraak. Toen gisterenochtend het typografen-personeel met den chef der drukkerij het bureau van het te Watergraafs meer verschijnend Weekblad „De Meer bode" wilde binnengaan, bleek dat de deur niet gesloten was. Toen het personeel bin nentrad, zag het, dat in het achter den boek winkel gelegen kantoor de brandkast open stond. Onmiddellijk werd toen de eigenaar der zaak, de heer K. Wille, gewaarschuwd, die niet aan de drukkerij, doch op den Lin- naeusparkweg te Amsterdam woont. Nadat deze zich overtuigd had, dat er 191 uit de brandkast ontvreemd was, be nevens een spaarbankboekje (groot 175), werd allereerst de politie gewaarschuwd en de administratie der posterijen verwittigd van het ontvreemde spaarbankboekje. Het eigenaardige bij deze inbraak is de omstandigheid dat nöch aan de buitendeur, nöch aan de brandkast eenige sporen van braak aanwezig zijn. De dader moet dus op de een of andere manier in de gelegenheid zijn geweest, de op genoemde sloten pas sende sleutels te laten namaken. Hbld. Inbraak. Te Bussum is in een tijde-' lijk onbewoonde villa van den heer B., in de Wichmanlaan, ingebroken. Verschillende goederen werden ontvreemd, die de politie bij een opkooper in beslag heeft genomen. De dader, een 13-jarige knaap, is door de politie aangehouden. Tusschen de buffers. Zaterdag namiddag is in het St. Andreasgesticht te Tiel binnengebracht de wisselwachter D. Heymans, die aldaar bij het rangeeren tus schen de buffers geraakt en wien de borst kast ingedrukt was. Zijn toestand op hope loos. De man is kortgeleden gehuwd. Knaapje verdronken. Bij de Westerdoksluis te Amsterdam is drijvende gevonden het lijk van een ongeveer 7-jarig knaapje, dat vermoedelijk kort te voren te water was. geraakt. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam. 3 April 19lt>. Kipeieren V. P. N. f 7.0)-/" 8.00. Reeeering f 6.?»"f 7 00. Eendeieren V. P. N. f 7.25-7.30. Regeering f 7.00—0.00. Ganseieren V. P. N. f 001 00..00 Aanvoei V. P. N. 11254 Retreering 22*5^75. Midden prijs per 100 P. N. f 7.13. Regeering f H 74. Utrechtse'» Prov. en £ted. Dagblad In de gisteren onder voorzitterschap van den heer mr. L. van Lier gehouden vergade ring van aandeelhouders in bovengenoemde vennootschap, werden de balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1915 goedgekeurd en werd het dividend vastge steld op 150 per aandeel. Tot Directeur werd benoemd de heer A. van der Giessen te Gorinchem. Tot commissaris werd herkozen de heer mr. W. Dolk. Verder had de gewone uitloting der beide obligatie-leeningen plaats. Vechten. Naar de Telegraaf verneemt is onder de militairen van het fort Vechten een geval van nekkramp voorgekomen. De geheele bemanning blijft voorloopig in observatie, terwijl niemand tot het fort wordt toegelaten,- Nekkramp. In het hospitaal te Harderwijk is een 19-jarige milicien aan nekkramp overleden. Barneveld. Hoewel de handel in schors gewoonlijk niet voor midden Mei be gint. wordt nu reeds J 100 per voer (816 K.G.) geboden, een prijs, die nimmer t« voren besteed is. N ij k e r k. Het dijkherstel is thans zoo» ver gevorderd, dat zeer waarschijnlijk te^ gen het midden der week de beide gatenf gedicht zullen zijn. De boot, die met dei^ stormnacht in den polder sloeg, is nog nie{j daaruit verwijderd. Spakenburger visscher* moeten den aannemer hebben aangeboden/ voor 75 de boot In zee te zullen brengen, doch dit aanbod moet afgeslagen zijn. In-, dien de boot niet in zee gebracht wordt, zaj men er toe moeten overgaan het vaartuig te sloopen. Reclame b) per anker f 34 per flesch - 0.35. pins I l.riO per :>nlcer nccilns. Garnizoen. De nieuwbenoemde officier van gezond- heid 2e kl. S. T. Bok, is geplaatst bij het mi litair hospitaal te Amersfoort. Naamdag Koning Albert. In de interneeringskampen te Soesterberg zal 8 April de naamdag van koning Albert worden gevierd met sportuitvoeringen, spe- len en concerten. Nachtdienst. Over de bekende klucht „Nachtdienst", van Neal en Ferner, die de N V. Intern. Too- neelvereeniging hier a.s. Vrijdag in Amicitia komt opvoeren, schreef de Oprechte Haarl. Courant„Kreeft, die de hoofdrol vervult en om wien alles draait, houdt er den lach in door zijn komische Hageman-figuur en ook mevr. Bouwmeesterde Clermont als mevr. Hageman en mevr. Chr. van Meeteren als Selma, deelden mede in het groote succes. Een aardig, onschuldig stuk, waarmede men zich den gansohen avond kan vermaken" en de N. Rott. Courant schreef er van „Kreeft heeft ons drie bedrijven lang vermaakt. Hoe kostelijk was al zijn opkomen als de moede man, die telkens indut en dan wakker wordt met een uitroep aan zijn kellnersbestaan ont leend, en hoe uitnemend werd deze figuur volgehouden." Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal op Zaterdag den 8ste April 1916, des na middags te 8 uur ten Raadhuize eene open bare vergadering houden. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De jaarvergadering der vereen. R. K. Lee»» zaal en Bibliotheek vond gisteravond plaats in het gebouw Kampstraat, onder leiding van den voorzitter, den heer B. H. Kuiper. Na opening werden de notulen der buiten» gewone vergadering van 27 Juli gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris den heer Thien, noemt 1915 weer een jaar van stijgenden bloei. Zonder gefor» ceerde propaganda klom het aantal vereen! gingsleden tot 275. 15216 personen be zochten de leeszaal; uitgeleend werden 8972 banden. Het getal banden in bezit be draagt thans 8843, dank zij een gift van meer dan duizend werken van wetenschappelijken aard, geschonken door de familie Houbaer. Grooten dank wordt betuigd voor deze prach tige gift. Het Rijksonderzoek wees uit, dat aan c. !e eischen wordt voldaan. Zuinig betheer en belanglooze toewijding heeft mogelijk gemaakt, dat met het budget kon worden rondgekomen. Het verslag releveert de goede diensten der vereeniging bewezen door den geestelij ken adviseur, den eerw. heer C. van Dijk. Het verslag -wordt goedgekeurd, onder dank, ook voor al het werk dat*de secretaris de heer Thien, in het bestuur verricht. Het finantieel verslag van den penning meester, den heer M. van Wessum, geeft aan 1662,31 Yi met een batig saldo van even ƒ3.-. Voor aankoop boeken is uitgegeven 365,10, voor tijdschriften 196,40, voor dag- en weekbladen 71,20. De rekening zal worden nagezien door de heeren Termaat, Dijkstra en Dullaert. De aftredende bestuursleden, de heeren Haan, Kuiper en van Wessum, werden her kozen. Bij de mededeelingen stelt de voorzitter de vergadering in kennis met het tot stand komen eener federatie van R. K. Openbare Leeszalen. De stoot hiertoe is van Amersfoort uitge gaan. Op heden bestaan er zes van deze lees zalen; vermoedelijk is einde dezes jaars dit getal tot twaalf geklommen. Tevens wordt medegedeeld, dat een drietal dames zich' bekwamen voor assistente, onder leiding van de heeren Haan en Thien. Amersf. Tram. De Amersf. tram vervoerde in de afge« loopen maand Maart 7436 passagiers, tegen 7819 in dezelfde maand 1915. De vervoer* opbrengst was 371.55 of 17.40 minde* dan vorig jaar Maart. De totale opbrengst was 32.67Vi minder n.l. 409.09tegen 441.77 in Maart 1915. Nutsspaarbank. Zaterdagavond werd de eerste zitting gfc* houden van de nieuw opgerichte Nutssp^ar* bank alhier. Als een bewijs, dat deze inrich* ting wel aan een behoefte voldoet, kan zeket dienen, dat deze keer reeds ongevee® 1000 werd ingelegd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2