BINNENLAND. 'jpmngtn. Bij Ket terugweren van onze aan brallen maakten de Duitschers gebruik van Verstikkende gassen. In de streek ven het Sosnomeer, ten zui den van Pinsk, deden de Duitschers eene .verkenning van booten; zij werden terugge slagen. In de streek ten noorden van Czar- torysk wierpen vijandelijke vliegers bom men. In de streek van de Boven S try pa bom bardeerden wij met succes vijandelijke bat terijen; wij namen waar, dat onze schoten goed insloegen, en talrijke ontploffingen ver- kwekten. De pogingen van den tegenstander om sommige batterijen aan ons vuur te ont trekken, waren zonder vrucht. Ten noorden van de Boyana blies de vijand een mijnhaerd voor onze loopgraven o. Weenen, 7 April. <W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan het front in het kustland onderhield 'de vijand gister namiddag een levendiger artillerievuur, dat tegen het brughoofd van rTolmein ook des nachts aanhield. Het noor delijke gedeelte van de stad Görz is met kanonnen van zwaar kaliber beschoten. jOver Adelsberg kruisten twee Italiaansche vliegers, waarvan een zonder succes bom men neerwierp. In het Tirolsche grensgebied kwam het op verscheidene plaatsen tot kleinere ge vechten. Aan den Rauohkofelrug ten noor den van den Monte Cristallo was een vijan delijke afdeeling er in geslaagd zich op een kam te nestelen. Heden nacht zuiverden onze troepen dezen kam van den vijand; zij namen 122 Italianen, waaronder 2 officie ren, gevangen en maakten twee machinege weren buit. Ten noorden van het Sugana-dal vielen Sterke Italiaansche krachten onze stellingen bij St.-Oswald aan; de vijand werd terugge slagen en leed groote verliezen. Hetzelfde lot had een vijandelijke aanvolspoging in 'den sector van het Ledrodal. Ten noorden van den Tonalepas werden e enige pas aan gelegde loopgraven van de Italianen heden nacht door mijnen vernield. B e r 1 ij n7 April. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De toestand op het Balkan-oorlogstooneel Is onveranderd. Weenen, 7 April. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het Balkan-oorlogstooneel geene bij zondere gebeurtenissen. Kon8tantinopel, 7 April. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Den 4en vlogen acht vijandelijke vliegtui gen over het schiereiland Gallipoli. Kapitein Buddeken viel hen met zijn vliegtuig aan en bracht in den loop van den luchtstrijd een vijandelijken vlieger voor Kundere naar 'den grond. Het vliegtuig zonk dadelijk in de xee. De nasporingen van de vijandelijke tor pedobooten, die het te hulp waren gesneld, bleven zonder succes. Petersburg, 7 April. (Tel.-agent schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front verdreven onze troepen door een verrassing den vijand uit zijne stellingen aan den rechteroever van de Karadere en wierpen hem over de rivier. In bet bekken van den Boven Tsjorokh gaan onze troepen vooruit ondanks de hevige vorst en den sneeuwstorm. Konstantinopel, 7 April. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront waren in verschil lende sectoren onbeduidende gevechten van vekenningsaf deelingen. Bij een daarvan maakten wij 60 Russen gevangen. Londen, 7 April. (R.) Officieel be richt. De operatiën in Mesopotamië, op den Noordelijken oever van de Tigns, bepaal den zich den 6en April tot verkenningen van de verdedigingswerken te Sannaiyat en tot uitvoering van de noodige maatregelen, opstelling van geschut en dergelijken, die een aanval op deze stelling moeten voorbe reiden. .Te gelijker tijd bleef de derde divisie op den Zuidelijken oever voortrukken, tot zij stellingen bereikt bad, van waar het mo gelijk is de Turkscbe verdedigingswerken op den linkeroever van ter zijde onder vuur te nemen. Konstantinopel, 7 ApriL (WB.) Communiqué van bet hoofdkwartier. Van het Irakfront is niets van gewicht bericht. Londen, 7 April. (R.) Officieel be richt. Generaal Smuts rapporteert, dat de bere den troepen van den Boerengeneraal van Deventer den 4en eene Duitsche strijd macht met machinegeweren, opgesteld in een beigversterking in het Arushadistrict, heeft verrast en omsingeld. De vijand heeft zich den 6en overgegeven. Londen, 7 April. (R.) Bericht van Lloyds Het Fransche zeilschip Saint-Hubert is getorpedeerd. De bemanning werd gered door het Deensche schip Livornia. Het Engelsche stoomschip Simla is in den grond geboord; van de bemanning zijn elf personen verdronken. Londen, 7 April. (R.) Uit Malta wordt bericht, dat het Deensche schip Stierborg in de Middellandsche zee door een duikboot in den grond is geboord. Weenen, 7 April. (W. B.) Prins Mir- Jco van Montenegro is heden avond hier aangekomen, om zich te laten opnemen in een sanatorium. B e r 1 ij n, 7 April. (W. B.) De Rijksdag heeft heden de oorlogsbegrooting in twee de lezing aangenomen. Slechts Davidsohn (soc.-dem.) en Cohn (Nordhausen), lid van de sociaal-democratische arbeidersgemeen schap, en de plaatsvervangende minis ter van Oorlog, voerden kort het woord. Daarna werd een aanvang gemaakt met de tweede lezing van de begrooting van Ma rine. Hierbij sprak slechts Liebknecht, die de verwisseling aan het hoofd van het de partement, het oorlogsdoel en de reeds be handelde duikboot-kwestie wilde bespreken. Hij werd door den onder-voorzitter Paasche herhaaldelijk tot 3e orde geroepen, en ten slotte werd hem door een besluit van het Huis, het woord ontomen. Weenen, 7 April. (W. B.) De Wiener Zeitung bevat een keizerlijk besluit tot ont binding van den landdag van Istrie. Bij een tweede besluit wordt eene bestuurscommis sie benóemd tot voortzetting van het lands bestuur. B e r 1 ij n, 7 April. (W. B.) Uit het groote hoofdkwartier is het volgende telegram van den keizer gezonden aan maarschalk von Hindenburg: Mijn waarde veldmaarschalkl Voor den vijand viert gij heden den dag, waarop gij voor 50 jaren uit het kadettenkorps werdt in gelijfd bij het derde garderegiment te voet. Met voldoening en trots moogt gij op uwen diensttijd terugzien. De in uwe jeugd opge- zamelde oorlogsondervinding hebt gij in lan gen, trouwen vredesarbeid weten te verdie pen en met uitnemend succes aan de oplei ding van aanvoerders en troep dienstbaar weten te maken. In het bijzonder herinner ik mij hierbij uwe veeljarige werkzaamheid aan het hoofd van het vierde legerkorps. De geest, dien gij u tot taak gesteld hebt te koesteren, heeft zich ook in den tegenwoor- digen oorlog prachtig doen kennen. U zelf echter was het beschoren de hoogste en moeielijkste eischen, die aan een legeraan voerder in het veld kunnen worden gesteld, met voorbeeldeloos succes te vervullen. Gij hebt een in aantal zeer overmachtigen vij and met geduchte slagen uit de grensmarken verdreven, door handige operatiën verdere invallen voorkomen, in zegevierend voor waarts dringen uwe stellingen in het vijande lijke land vooruitgebracht en tegen den krachtigsten storm gehandhaafd. Deze daden behooren tot de geschiedenis. Ik echter weet mij één met het leger en het geheele vader land, wanneer ik u verzeker, dat de dank en waardeering voor alles wat gij hebt ver richt, nooit zal worden uitgewischt. Als uiterlijk herinneringsteeken verleen ik u mijne beeltenis in olieverf, dat u heden zal worden gezonden. WILHELM I. R. Berlijn, 7 April. (W. B.) Het gouden Jubileum van veldmaarschalk von Hinden burg is in het Oostelijk hoofdkwartier door den staf van den opperbevelhebber met een eenvoudig feest gevierd. De chef van den staf, luitenant-generaal Ludendorff, overhan digde den maarschalk een door von Manzei vervaardigd borstbeeld en hield daarbij een toespraak, waarin hij zeide: De weg van Tonnenburg naar de slagvel den bij het Naroczmeer, Dwinsk en Jacob- stadt heeft uw naam onsterfelijk gemaakt, gij hebt het hart van het Duitsche volk ver overd, dat in u gelooft en zijne verwachting op u stelt. De veldmaarschalk antwoordde kort en nam de gelukwenschen van het legerbestuur en de verdere officieren en autoriteiten in ontvangst. Hij had een bijzonder woord van welkom voor de deputatiën van de beide re gimenten, die hem het naast stonden, name lijk het 147e en het derde garderegiment. Bij de lunch bracht de maarschalk een dronk uit op den „Obersten Kriegsherrn". Ge neraal Ludendorff voerde ook hier het woord en zeide: Met vreugde heeft men uit de rede van den kanselier, die zoo levendigen bij val bij den staf van den opperbevelhebber in het Oosten gevonden heeft, vernomen, dat aan het veroverde gebied de zegen van het Duitsche bestuur ten deel zal vallen. Hin denburg zal er wel niet van gedroomd heb ben, dat hij eens 's keizers eerste bestuurder op dezen veroverden grond zou zijn. Dit was een reusachtige taak; het land moest tot nieuw leven opgewekt worden en er moest een richtsnoer vastgesteld worden, waarnaar de Duitschers moeten werken tot heil van het Duitsche vaderland en van het land zelf. Met dat doel moet de geest van toewij ding en plichtsbesef, die de veldmaarschalk vijftig jaren lang heeft gekoesterd, ook In het nieuwe land ingeburgerd worden. Dat geve Godf Met de gelofte, dat alle leden van het bestuur hunne beste pogingen zul len aanwenden om deze taak te vervullen, eindigde de rede met een Hochf op den veldmaarschalk. Brussel, 7 April. (W. B.) In het offi- cleele orgaan van het Duitsche post- en te- legraafbestuur is eene aanschrijving opge nomen van den gouverneur-generaal over de diensttaal van de Duitsche autoriteiten in de provinciën Antwerpen en Limburg, de kantons Brussel en Leuven en de tot bet generale gouvernement behoorende deelen van de provinciën Oost- en West-Vlaande ren. De brieven van de Duitsche autoriteiten aan de Belgische autoriteiten en aan bij zondere personen worden ïn het Dultsch ge schreven; eene Vlaamsche vertaling kan daarbij gevoegd worden. De openbare ken nisgevingen van de Duitsche autoriteiten zijn in het Duitsch gesteld met bijvoeging van eene Vlaömsche vertaling. Eene verta ling in de Fransche taal kan hieraan toege voegd worden, wanneer daaraan behoefte bestaat, hetgeen geacht wordt het geval te zijn in de gemeenten van Groot-Brussel. B e r I ij n, 7 April. (W. B.) De totale som van de inschrijvingen op de vierde Duitsche oorlogsleening bedraagt, naar de eindberich- ten, zonder de inschrijvingen bij het leger en de nog te verwachten inschrijvingen uit het overzeerche buitenland, 10.712 millioen mark. Het aantal afzonderlijke inschrijvingen be draagt 5.279.645. Hiervan komen 2.406.118 (tegen 984.358 bij de derde leening) op in schrijvingen tot 200 mark, 967.929 op in schrijvingen van 300 tot 500 mark, 885.941 op inschrijvingen van 600 tot 1000 mark. De leening draagt dus in nog hoogere mate dan de vorigen het karakter van eene echte volksleening, waaraan alle lagen der bevol king, ieder naar zijne krachten, deelnamen. Budapest, 7 April. (W. B.) Men ver neemt, dat het voornemen bestaat tot uitgif te van eene 6 pets. leening. Er zullen echter ook 5Y: pets. schatkistbiljetten met tienjari gen omloopstijd uitgegeven worden. De inschrijving op de vierde Hongaarsche oorlogsleening zal in de Paaschweek begin nen. Londen, 7 April. (R.) Uit de door den Board of Trade medegedeelde cijfers blijkt, dat de invoeren in Maart bedroegen f86,029.894 (vermeerdering bij 1915 10.630.845) en de uitvoeren £37,598,119 (vermeerdering bij 1915 £7,422,053.) In de drie maanden, eindigende met 31 Maart, was de totale vermeerdering van den invoer 20,455,526 en van den uitvoer 26,090,473. Londen, 7 April. (R.) De London Ga- zette van heden avond bevat eene nieuwe lijst ven 37 firma's in neutrale landen, waar mee het aan personen in het Vereenigde koninkrijk verboden is handel te drijven. De nieuwe lijst bevat 26 firma's in Nederland, 5 in Nederlandsch-Indië en 6 in Portugeesch Oost-Afrika. Christian! a, 7 April. (W. B.) Na onderhandelingen tusschen de Noorweeg- sche, Engelsche, Fransche, Russische en Duitsche regeeringen is overeengekomen, dat de personen, die behooren tot de vloten van de oorlogvoerenden en naar de bepa lingen van het volkenrecht in Noorwegen mochten worden geïnterneerd, vergunning kunnen krijgen naar hun land terug te kee- ren, wanneer hun gezondheidstoestand hen ongeschikt maakt voor den dienst. China. Sjanghai, 6 April. (R). Kwantoeng heeft gisterenavond zich onafhankelijk ver klaard. Peking, 7 April. (R.) De stad Canton heeft zich onafhankelijk verklaard. .Vereenigde Staten. Par ij s, 7 April. (R.) Roosevelt heeft eene verklaring bekend gemaakt, waarin hij het Amerikaansche volk verzocht hem niet aan te wijzen als candidaat voor het presi dentschap, tenzij het een president wil, die het leven en de eer van de Amerikaansche burgers beschermt. Brazilië Rlo de Janeiro, 7 Apr!. (R.) De po litie heeft eene revolutionaire beweging on derdrukt, die op touw was gezet door den bondsafgevaardigde^Mauricio Lacerda met het doel de politie\n het leger aan te spo ren, den regeeringsvorm van de parlemen taire republiek omver te werpen. Er zijn tal rijke personen in hechtenis genomen; een onderzoek is geopend. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de zdtting van Vrijdag gispte de heer Rutgers (a.-r.) de houding ten aanzien van den plicht de Invaliditeitswet in te voe ren. De termijn van 3 jaar voor het in wer king treden dier wet is niet gegeven voor politieke haspelingei), doah voor technhische voorbereiding van de uitvoering. De regee ring had te eer aan den plicht moeten vol doen nu zij bij verwerping van de Ouder domswet niet zal heengaan en dus de ver antwoordelijkheid voor de dan natuurlijk doorgaande uitvoering der Invaliditeitswet wil aanvaarden. Hij herinnert aan het feit, dat de heer Tydeman in 1913 vasthield aan het onverbrekelijk verband tusschen vrijwillige ouderdomsverzekering en staatsuitkeering. Ook de sociaal-democraten moeten met ge mengde gevoelens tegenover het ontwerp staan, dat in „Het Volk" bijv. heftig is be streden. Hij ontwikkelt daarna de bezwaren tegen het ontwerp zelf. Het neemt de grens tusschen arbeidersstand en pauperisme weg. De heer Limburg (V. D.) zal vóór het ontwerp stemmen. Hij komt op tegen de vraag van den heer Rulgers of de regeering in erqst meent dat het ontwerp ooit wet zal worden. Een zoodanig uitspelen der Eerste Kamer is onbehoorlijk. Hij gaat de geschie denis, aan de indiening van het ontwerp voorafgegaan, na, om daaruit te concludee- ren, dat regeering en regeeringsmeerderheid tereoht met het ontwerp zijn gekomen en thans willen behandelen. Te half vier worden de beraadslagingen verdaagd tot Dinsdag elf uur. Regeling van werkzaamheden. Het voorstel-Teenstra, om ook Maandag middag en Maandagavond te vergaderen, werd verworpen met 40'tegen 27 stemmen, na bestrijding door de he eren Duymaer van Twist, Tydeman, Nolens en Lohman en na verdediging door den heer Schaper, en na dat de Voorzitter intrekking heeft aange raden omdat de algemeene beschouwingen Maandag toch niet aflqopen. De lichting 1917. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strek king heeft om, met het oog op de heerschende buitengewone omstandigheden voor de lichting 1917, evenals is geschied voor de lichtingen 1915 en 1916, de gelegenheid te openen zoo noodig vroegtijdig tot inlijving te kunnen over gaan. Om daartoe te geraken, zullen gelijke rege len kunnen worden gesteld als voor de wet tot het treffen van bijzondere maatregelen met be trekking tot de lichting 1916. Alleen zal de bepaling be treilende verkorting van den in art. 61 eerste lid, der Militie wet gestelden termijn van tien dagen voor het aanvragen van herkeu ring zonder bezwaar achterwege kunnen blij ven. Behoudens dit laatste en een klein verschil tusschen de artikelen nopens de inwerkingtre ding, is het ontwerp dan ook gelijk aan de wet van 11 Juni 1915. Bestend igingvand en staat van beleg. Verslag. Verscheidene leden verklaarden weinig ge neigd te zijn aan wetsontwerpen van deze soort hun stem te blijven geven, zoo de Regeering niet door spoedige indiening van het toegezegde wetsontwerp tot wijziging van de wet van 23 Mei 1899 blijk gaf rekening te willen houden met de herhaaldelijk te berde gebrachte bezwa ren, waartoe de toepassing dier wet, bepaalde lijk ten aanzien van de verordenende bevoegd heid van gemeenten en waterschappen en van de uitzettingen, aanleiding geeft. Ook de in menging van militaire autoriteiten in de ge meentelijke huishouding, o. m. waar het 't slui ten van winkels en herbergen betreft, de eigen aardige moeilijkheden welke zich voordoen in plaatsen als Arnhem, waar de stad niet, doch wel het spoorwegemplacement tot het in staat van beleg verklaard gebied behoort maken drin gend noodzakelijk een regeling, waorbij met de eischen der practijk en de thans in ruime mate verkregen ervaring rekening wordt gehouden. Berichten. Tweede Kamer. Naar uit Den Haag aan de Tel. gemeld wordt, bestaat bij eenige vrijzinnige leden der Tweede Ka mer het vaste voornemen, om binnenkort opnieuw te komen met een voorstel tot het houden van extra-vergaderingen. Zooals men weet, is gisteren een soortgelijk voor stel-Teenstra verworpen. Militielichtingen 1908 en 1916. Naar de Avp. meldt, is door het legerbestuur thans definitief bepaald, dat de militie-lichting 1908 op 12 April a.s. zal worden overgeplaatst naar de landweer. Op dienzelfden dag gaan de miliciens der le ploeg der lichting 1916 van de dejpöts over naar het veldleger. D r. D. B o s. De Tel verneemt, dat het Kamerlid dr. D. Bos, wederom ongesteld is geworden, zoodat hij deze week de verga deringen niet heeft kunnen bijwonen. Kapitein Bruinsma. In den ouderdom van 54 jaar is overleden de heer B. G. Bruinsma, oud-gezagvoerder bij de Hollen d-Amerikalijn. De N. R. Ct. herinnert er aan, dat dank zij zijn kalmte en vastberadenheid o.a. in dertijd bij de aanvaringen van de stoom schepen Leerdam en Edam, alle opvarenden werden gered. Nederland en de oorlog* De Palembang. (Officieel.) Het ministerie van buitenland- sche zaken maakt bekend, dat de Duitsche regeering aan de Nederlandsche het vólgen de heeft medegedeeld, nopens den uitslag van het door de Duitsche overheden inge stelde onderzoek in verband met den onder gang van het stoomschip Palembang. Thans zijn de berichten van alle ook maar eenigs- zins in aanmerking komende Duitsche oor logsvaartuigen ingekomen. Volgens deze berichten heeft géén hunner de Palembang aangevallen. Op het oogenblik dat het on geval der Palembang plaats vonh, is^geen enkel tot de Duitsche oorlogsvloot behoo- rend vaartuig zelfs maar in de nabijheid van de plaats des onheils geweest. De mogelijk heid van een onopzettelijk treffen van het Nederlandsche stoomschip door een op een vijandelijk oorlogsvaartuig gemunten torpe do moet daarom eveneens als volkomen uitgesloten worden beschouwd. Averij aan Nederlandsche stoom schepen. Naar Reuter ons seint, verneemt Lloyd's uit St. Catherines Point (de zuidelijke punt van het eiland Wight), dat het Nederland sche stoormschip Eemdijk van Baltimore naar Rotterdam, St. Catherines Point op weg naar het Kanaal is voorbijgekomen op sleeptouw van sleepbooten. Er was geen zichtbare schade. Het stoomschip lag vrij laag op het water. Reuter seint ons nog het volgende Lloyds- bericht: Het Nederlandsche s.s. Eemdijk, dat beschadigd was, is naar de haven gesleept. Alle opvarenden zijn gered. Reuter seint ons uit Londen: Lloyd's be richt, dat het Nederlandsche s.s. Rijndijk ter hoogte van de Scilly-eilanden met averij is gezien. Nederlandsche ambulance in Duitsch- land en Oostenrijk. Het Centraal Comité voor een Ned. Am bulance voor Duitschland en Oostenrijk- Hongarije deelt uit rapporten van Gleinitz (Silezië) mede, dat in de eerste drie maan den 307 gewonden werden opgenomener kwamen 7 transporten, sommige van 50 ge wonden aan; 5 patiënten zijn overleden. Er werden 126 operatiën en 260 Röntgen- opnamen verricht. Herhaaldelijk werden de chirurgen, dr. van der Goot, leider der am bulance en dr. Metz, plaatsvervangend lei der, uitgenoodigd ook in andere hospitalen ernstige operatiën uit te voeren, terwijl den leider de behandeling der officieren In een voor deze ingerichte, kleine kliniek werd toevertrouwd. Voor kaak- en tandbe- handeling werden 115 patiënten door dr. Witthaus, de tandheelkundige specialiteit van de ambulance, behandeld. De ambulance werd herhaaldelijk bezocht door medische specialiteiten en autoritei ten, die eenige operatiën bijwoonden, lang durige bezoeken aan de gewonden brach ten en op duidelijke wijze hun tevreden heid en dankbaarheid kenbaar maakten. Eenige vrijheid van bewe ging voor militairen. Het Hbld. meldt, ter aanvulling en verbetering van een vorig bericht, dat de helft van de militairen in de stelling Amsterdam (van eiken rang van militairen de helft) eiken dag permissie kon krijgen van 5 uur namiddag tot II uurv namiddag om kazerne of fort te verlaten, doch zij mogen bij het zich verwijderen van' hunne standplaats niet van treinen of stoom-) booten enz. gebruik maken. In geen geval mogen zij den nacht buiten de kazerne doorbrengen. Des Zondags krijgt de eene helft der mili tairen permissie van 7 uur 's ochtends tot 3 uur 's namiddags, de andere helft van 3 uur. s namiddags tot 11 uur 's avonds. Molest risico mailschepen. Naar de Telegraaf v©rr»p«mt, hebben de stoomvaartmaatschappijen, die de maildien sten waarnemen, zioh tot de R^-aerin^ ge wend, een deel der mo'estrisico over te nemén. Me elvoorraden. Men schrijft aan het Hbl.: Het weekblad „In- en Uitvoer" deelt mede, dat de voorraad tarwe in Rotterdam niet veel meer is dan 15,000 ton, terwijl circa 50,000 ton onderweg is. Het verbruik is 15,000 ton per week, zoodat er dus voor één week voorraad tarwe zou zijn. Toch meent „In- en Uitvoer' dat de voorraad Amerikaansch meel hier te lande voor twee maanden voldoende is. Uit de balansen van hef Rijksgraanbureau blijkt, dat op 31 Januari de voorraad Ame rikaansch meel was: 38,693 ton. Daarvan is sindsdien in publieke veiling verkocht: dOO ton, zoodat dus de geheele voorraad niet grooter is dan 30,000ton, waarbij nog inbegrepen is, het beschadigd meel dat vol gens gemeentelijke gezondheidsdiensten niet voor menschelijk voedsel geschikt is. Totaal is dus de voorraad voldoende, niet voor twee maanden, maar voor twee weken. De inlandsche tarw e-p roductie. Men schrijft aan de N. Ct.: Wegens de hooge prijzen van beetworte len en andere zaadgewassen ploegen niet alleen landbouwers in Friesland hun tarwe velden om, doch dit geschiedt ook reeds in den Haarlemmermeerpolder, waar het ge was er zeer mooi bijstaat. Dit is een ernstig verschijnsel bij de mo gelijkheid dat ons land eens verstoken mocht worden van den aanvoer van buiten- landsoh graan. M a i s. Wij vernemen dat de commissie van toe wijzing inzake de maisdistributie aan eiken aanvrager, wiens aanvrage voor de April- levering is geldig verklaard, evenals over de vorige maand dertig procent van de aangevraagde hoeveelheid heeft toegewe zen. Ook nu was door den beperkten voor raad geen hoogere toewijzing mogelijk. De werkzaamheden der commissie zijn nog in vollen gang, daar vele aanvragen nog in on derzoek zijn en eenige honderden verzoe ken om herziening van ongeldig verklaarde aanvragen behandeld moeten worden. WOL. De voorzitter van de Wol-Commissie geeft kennis, dat volgens ontvangen bericht van den secretaris, de Engelsche Regeering geen licences meer zal geven voor cross bred- en gekamde wol, zelfs niet voor wol, die reeds gekocht is. De kaasmarkt te Alkmaar. Men meldt uit Alkmaar: Een flinke markt met kaas en geen koo- pers, zóó was Vrijdag weder het aspect van de Alkmaarsche kaasmarkt. De regeling van de afgifte der consenten laat nog steeds op zich wachten, in verband waarmede de vereenigde kaashandelaren hadden besloten niet te koopen. Slechts werden een 5-tal stapels voor db Regeering aangekocht; de rest werd weder opgeladen, om tot betere tijden bewaard te worden. Naar men hoopt de volgende week. Gebrek aan Chilisalpeter. (Officieel). In verband met de vele schriftelijke en persoonlijke tot hem gerichte vragen deelt de minister van Landbouw, Nij verheid en Handel aan degenen, die behoefte hebben aan beschikbaarstelling van chili salpeter, het volgende mede: Op 21 Maart j.l. passeerde de „Lodewijk van Nassau" van de Koninklijke West-Indi sche Mail Dover en kwam 22 Maart in da Downs voor anker. Het schip is uitsluitend geladen met Chili salpeter, geadresseerd aan de Nederland sche Regeering. Ondanks herhaalde pogingen van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken om hef schip vrij te krijgen, werd het heden 7 April nog steeds in de Downs (Engelsche Kanaal) vastgehouden. De eveneens met Chilisalpeter geladen en aan de Nederlandsche regeering geadres seerde schepen „Maartensdijk" en „Maas dijk", kunnen morgen In de Downs verwacht worden. Op welk tijdschip deze schepen in Neder land zullen aankomen is in verband met den duur van aanhouding van de „Lodewijk van Nassau" niet aan te geven. De verbouwers van rogge en andere win tergroenten, bieten, aardappelen en andere gewassen kunnen er op vertrouwen dat alles wordt gedaan om de benoodigde chilisalpe ter nog zoo tijdig in Nederland te doen aan komen, dat de anders te verwachten hoogsl bedenkelijke gevolgen voor den oogst woi* den afgewend. Vergoeding wegens kost winnerschap. Het is wensohelijk, dal met ingang van 17 April op de omslagen waarin bescheiden betreffende vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplicht!* gen van de militie te land, van de landweef of van den landstonn worden toegezonden aan den Minister van Oorlog, behalve hel gebruikelijke adres nog als bü"~-J'sre adres# aanduiding wordt geplaatst het woord Hooi# straat

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2