BINNENLAND. f Aan het Russische front hadden geen bij zondere gebeurtenissen plaats. J Petersburg, April. (Tel.-agent- tchap). Communiqué van den grooten gene ral en staf. Er was artillerie- en geweervuur op 't Dwi- jiafront. In de «treek van Dwinsk opende onze '(artillerie een geconcentreerd vuur op een 'Wer sectoren bij Illoekst. Op dezelfde plaats lieten wij vier mijnhaarden soring en, waar- *ldoor Duitsche loopgraven en een blokhuis Vernield werden. In de «treek tegenover Postawy en de Madzlol- en Naroozmeren was de vijandelijke (artillerie zeer werkzaam; 6oms werd er met ftikbommen geschoten. In Galicië beproefden de Oostenrijkers m He streek van de Midden Strypa, ten oosten van Podgaue, een offensief met belangrijke fa-achten; maar zij gingen haastig terug, voordat zij bij onze stellingen kwamen, voor Onzen dreigenden tegenaanval. Petersburg, 9 April. (Tel.-Agent- fchap). Communiqué van den grooten ge- Heralen staf. In de streek bij Riga bombardeerde de Zijand het dorp Sjlock. In de streek bij Ja- ïobstadt werd een levendig geweervuur go- ivisseld. In het gebied van Dwinsk lieten de Duitschers een floddermijn bij een van onze loopgraven springen. Op verschillende plaatsen aan het front bij de Dwina wierpen Duitsche vliegers bommen. Onze aviateurs kleden eenige welgeslaagde vliegtochten, fn de streek tegenover Postava en ten Noor den van het Naroczmeer werd aan beide tijden een hevig geweervuur gewisseld. In Heze laatste streek poogden de Duitschers ra een bombardement onze loopgraven te raderen, maar werden teruggeslagen. Van liet overige gedeelte van het front is niets bijzonders te vermelden. Weenen, 8 April. (W. B.) Officieel bericht van heden. Op de hoogvlakte van Doberdo werd de vijand hedennacht uit eenige vooruitgelegen loopgraven verdreven.-* Ten zuiden van de Mrzli Vrh namen onze troepen een Italiaan- «che stelling, waarbij hun 43 gevangenen en een machinegeweer in handen vielen. Aan het front in Tirol onderhield de Ita liaansche artillerie in verscheidene sectoren, speciaal echter tegen onze stellingen ten westen van Riva, een. levendig vuur. Een vij andelijke afdeeling die in één van onze sap pen op de zuidelijke helling van de Rochetta vasten voet gekregen had, werd door een tegenaanval daaruit verdreven. Het aantal bij de zuivering van den Rauchkofel ge maakte gevangenen is tot op 3 officieren en 450 man gestegen. Alle andere daar strij dende Italianen vielen in het handgemeen. Gisteren bij het aanbreken van den dag viel een vliegtuig-eskader de stations Secar- sa en San-Giorgio di Nogaro met goed waar Ie nemen succes aan. Van de dappere vlie gers, die neerdaalden om bommen te wer pen, zijn er drie niet teruggekomen. Rome, 8 April. (Stefani). Officieel communiqué. Langs het geheele front waren de artil lerie en kleine infanterie-afdeelingen In werking. In het gebied van Cristallo con centreerde de vijand het vuur van talrijke batterijen van allerlei kaliber tegen de door ons onlangs op den Rauchkofel bezette stel lingen. Om onze troepen niet aan nuttelooze ver liezen bloot te stellen, hebben wij de meest vooruitgelegen linie in goede orde ont ruimd. In Carnia werd een kleine aanval op den grooten Pal afgeslagen. Onze artillerie heeft vijandelijke colon nes, die langs de dalen van Vaientina en Kronhof (Gail) oprukten, uiteengejaagd. Op den Vodil (Monte Nero) heeft de Vijand een verrassenden aanval gedaan op een door ons bezetten lunet; hij werd door een snellen tegenaanval in wanorde terug gedreven en liet 76 gevangenen, onder wie twee officieren en een mitrailleur in onze handen. In den sector van Globna (Midden-Isonzo) verd een vooruitgelegen post omsingelden veroverd. Rome, 8 April. Het agentschap Ste fani bericht, dat de Oostenrijkers strooibil jetten in de Italiaansche liniën werpen, waar op is afgedrukt een kaart van het oorlogs- tooneel, aanwijzende 1. wat Italië had kun nen krijgen door aanneming van het Oos- lenrijksche aanbod van April 1915; 2. wat Italië heeft veroverd na negen maanden oorlog voeren. Het agentschap vermeldt dit als een bewijs, dat in ieder <*eval de bewe ring onjuist is, dat de strijd thans gevoerd wordt op dezelfde liniën als in het begin van den oorlog. Weenen, 3 April. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Op het Italiaansche oorlogstooneel werd hier en daar levendig artillerie-vuur gewis seld. Anders hebben er geen noemenswaar dige gevechten plaats. Rome, 9 April. (R.) Officieel commu- niaué. Uit de nader ontvangen berichten blijkt, dat wij bij den vijandelijken aanval tusschen de Mrzli en Nodil 136 gevangenen maakten. De vijand kwam, vertrouwende op zijne ver- sin"?, in dichte formation en leed zeer zware verliezen. e e n e n, 9 April. (Corr.-bureau). Uit het oorlogsperskwartier wordt bericht; De bewering in het Italiaansche bulletin van 1 April, dat eene Italiaansche afdeeling bij verrassing in een klein werk aan den Passo de Cavalla is gebroken en aan de bezet ting verliezen heeft toegebracht, is verzon nen. Eveneens komt de in het officieele Ita liaansche bulletin van 3 April vervatte mede deel-»g over branden, die in Adelsberg «ouden zijn ontstaan door bommen van Ita liaansche vliegers, niet met de feiten over een. Weenen, 8 April. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Op het Balkan-oorlogstoon eel is niets bij zonders gebeurd. Weenen, 9 April. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. De toestand op het Zuid-Oostelijk oor logstooneel is onveranderd. Konstantinopel, 8 April. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan de kust van Smyrna, ten Noord-Wes ten van Urla, schoot een vijandelijke moni tor zonder succes 25 granaten af op de om geving van Karatatsj Boeroen. Onze artille rie die hierop antwoordde, trof driemaal de vijandelijke monitor, die buiten gevecht ge steld werd en die in volle zee door een an dere monitor, die ter hulp was komen op dagen, werd weggesleept. 9 April. Gisteren naderde een vijande lijken kruiser Kemikli Liman, en loste eenige schoten. Onze artillerie dwong hem zich terug te trekken. Twee vijandelijke vliegers verschenen boven het schiereiland Gallipoli; zij vlucht ten echter bij het opstijgen van ons strijd- vliegtuig naar Imbros. Petersburg, 8 April. (Tel.-agent- sohap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op het Kaukazisohe front trachtten de Turken in den nacht van den 6en over te gaan op den rechteroever van de rivier Ka- radere. Zij werden verdreven door ons vuur en door handgranaten. Konstantinopel, 8 April. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasus-front mislukte een in het centrum door den vijand ondernomen nachtelijke aanval. De vijand werd door on zen tegenaanval, na een gevecht van slechts enkele uren, geheel uit de door hem te voren ingenomen stelling verdreven. Op de andere sectoren van ons front hadden slechts onbeteekenende gevechten plaats. 9 April. Aan het Kaukasusfront was geene onderneming van beteekenis. Konstantinopel, 8 April. (W.- B.). Communiqué van het hoofdkwartier. Aon het Irak-front brachten de Turken de Engelschen bij een gevecht op 5 en 6 April in een loopgraaf der vooruitgeschoven linie op 4 K.M. ten O. van de Turksche hoofd stellingen van Telchie door een Turk sche vliegende colonne bezet, een Verlies toe van 500 man en maakte eenige gevan genen. De Turken sohoten verder een vliegtuig neer. Dit tweedaagsch gevecht speelde zich als volgt afDaar tengevolge van het stij gen van den waterstand in de Tigris in de laatste dagen de Turksche loopgraven aan deze rivier een deel van de Turksche voor uitgeschoven linie, op 4 K.M. ten O. van de hoofdstelling waren overstroomd en ver nield, trokken de Turken het grootste deel hunner troepen des avonds op 4 April uit de loopgraven terug, waarin zij ongeveer 2 compagnieën achterlieten. In den morgen van 5 April beschoten de Engelschen, die de oorzaak dezer ontruiming niet kenden, deze loopgraven urenlang met hunne artille rie en vielen deze met ongeveer 3 brigaden aan. Hoewel beide compagnieën het bevel hadden voor deze veel sterkere macht terug te trekken, hielden zij tooh urenlang de En gelschen door bajonetaanvallen en bommen tegen en weken daarop naar de h«^'^telling terug. Tegelijkertijd trokken de uit zwakke troepen samengestelde voorposten op den rechteroever van de Tigris eveneens op den vleugel van deze hoofdstelling terug. Bij deze aanvallen constateerden de Turken, dat een aantal Engelsche troepen in de door overstrooming gevormde moerassen -in- ken. Door deze schermutseling aangemoedigd naderden de Engelschen op 6 AprH op enkele plaatsen tot op 800 M. ling en deden een aanval, doch werden daarop door een Turksohen te^enaanvd on der hevig vuur gedwongen 2 K.M. naar het oosten terug te trekken. Daarbij lieten zij een groot getal dood en en achter. De Engelsche verliezen werden op 500 man geschat, terwijl de Turksche gering zije. In den morgen van 7 April was slecht» het wederzijdsch gesch"* -• 9 April. Aan het Irakfront geene ver andering. Ons artilleriev'" beschadigde een vijandelijke kanonneerboot en verwekte daar eene ontploffing. De boot werd door een motorboot naar het oosten <»fges!o-~*. Ten westen van Korna had een gevecht plaats met vijandelijke vonr»>—sr—de Engelschen werden vijf man gedood en een officier gewond. Wij vernielJ~** t^'-f3 l#^ 'rngen van den vijand in d^-^ streek. Brindisi, 8 April. (Havas). Een Pran- sche duikboot heeft in de Adriatische zee een Oostenrijksch transportschip tot zinken gebracht. Londen, 10 April. (R.) De Times be richt uit Aalesund, dat 15 Duitsche oorlogs schepen gezien zijn, stoomende noordwaarts in de richting van Bergen. Londen, 8 April. (R.) Bericht van Lloyds. De Fransche visschersboot Sainte Marfe is in den grond geboord. De bemanning is gered. Londen, 9 April. (R.) Bericht van Lloyds. Het Britsche stoomschip Avon, groot 670 ton, is in den grond geboord. Het Britsche stoomschip Adampton, groot 2304 ton, wordt als gezonken opgegeven. N e W-Y ork, 9 April. (Havas). Volgens de New-York Herald is Wilson van mee ning, dat de torpedeering van de Sussex het bewijs levert, dat men, wat het houden van beloften betreft, niet meer od Duitsch- land kan rekenen. Men verwacht een ver klaring van Duitschland. Als deze niet in volstrekte tegenspraak is met de in den Rijksdag aanbevolen handelwijze, zal de toe stand een nieuwe phase intreden. Washington, 9 April. (R.) Volgens de dagbladen heeft Duitschland de verant woordelijkheid voor het verlies van de Sus sex afgewezen. Dè ambtenaren van het de partement zijn van meening, dat dit den toestand ernstig compliceert, want zij zijn in het bezit van overstelpende bewijzen, dat de Sussex getorpedeerd is. Parijé, 9 AjSril. (R.) Professor Bald win heeft van Lansing het volgende tele gram ontvangen: Professor Baldwin, Wimereux. De president heeft uw telegraam van den len April tot mijne kennis gebracht. Het departement wijdt aan het geval van de Sussex zeer zorgvuldige aandacht en de grootst mogelijke zorg. (w.g.) LANSING. P a r ij s, 8 April. (Havas.) Op 27 April zal te Parijs de Internationale Parlementaire Handelsconferentie van de geallieerden ge opend worden. De openingszitting zal door president Poincaré, met Dubost, Deschanel en Briand aan zijne zijde, gepresideerd wor den. De openingsrede zal worden gehouden door Charles Chaumet, die als voorzitter van de conferentie zal-fungeeren. De conferentie zal hare zittingen houden in het Palais du Luxembourg. B e r 1 ij n, 8 April. (W. B.) Bij de be handeling van de begrooting van het de partement van financiën heeft de afgevaar digde Liebknecht (wild) zich wederom op eene wijze geuit, die elk vaderlandslievend gevoel grievend moest beleedigen. Het Huis gaf duidelijk te verstaan, dat het dezen spreker niet langer wenschte aan te hoo- ren. President Kömpf drukte zijn leedwezen uit, dat een Duitscher zoo kon spreken en sloot Liebknecht, wegens zijne aanhouden de handelingen tegen de orde, van de zit ting uit. Toen Liebknecht niettemin op de rede naarstribune bleef, kwam het tot opgewon den tooneelen, in den loop waarvan gecon stateerd werd, dat er te weinig leden waren om besluiten te kunnen nemen, waarop de zitting gesloten werd. Londen, 8 April. (R.) De London Gazette maakt de namen van 74 vijande lijk firmas in Egypte bekend, met welke het drijven van handel verboden is. Petersburg, 9 April. (Tel.-agent- schap). Naar aanleiding van een bericht van het Nederlandsche dagblad het Vaderland over de inbeslagneming van de Poetilow- werken kan worden medegedeeld, dat daar onlusten waren ontstaan tengevolge van on handige maatregelen van het bestuur, dat zich in financieele moeielijkheden bevond. Er was geen aiidère-^fltweg' uit de moeielijk heden, dan dat op de' werken door de regee ring besla g werd gelégd. Oostenrijk-Hongarije- Biala, 8 April. (WB.) De stadhouder van GaKcië, generaal der infanterie van Co- lard, is hedenmorgen gestorven. Griekenland. Athene, 8 April. (R.) Dragoemis is afgetreden als minister van financiën. In zijne plaats is Rallis opgetreden. Verspreide Berichten. Hereford, 8 April. (R.). Vrijdag heeft zich een verschrikkelijk treurspel afgespeeld in den schouwburg. Tijdens eene voorstel ling, die door kinderen gegeven werd ten voorde ele van de soldaten, brak een brand uit. Vijf van de kinderen zijn dood; een twaalftal werd in kritieken toestand in het ■hospitaal opgenomen. De Staatscourant van heden Zater dag 8 April bevat o. m. de volgende Ko ninklijke besluiten: benoemd tot adjudant in. buitengewonen dienst der Koningin de luitenant-generaal van het Indische leger H. N. A. Swart, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden; op verzoek met dank eervol ontslagen W. L. H. Koster Henke als commissaris van politie te Amsterdam; benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en van den Us- seliam H. J. Besier, te Utrecht. met afwijking, voor zooveel noodig, van de bestaande organisatiën, benoemd: A. Bij het wapen der infanterie, tot kapi tein de eerste luitenants G. J. Huijbregtse, J. J. J. van Stuijvesant Meijen, C. D. Vie- hoff en A. G. C. Gaillard, onderscheidenlijk adjudant van het 7e regiment, adjudant bij' het regimeent Jagers, van het 19e regiment en adjudant bij het 11e regiment; bij den staf van het wapen: tot majoor, de kapitein jhr. C. A. J. Meijer, van het regiment jagers en tot kapi tein de eerste luitenant E. C. A. Lazonder, van dien staf, werkzaam bij den hoofdcur sus; bij het 12e regiment, tot majoor, de kapitein K. L. L. H. van Nistelrooij, van het 8e regiment; bij het I7e regiment, tot majoor de kapitein A. van Lieshout, adjudant van de IXe Infanteriebrigade; bij het 20e regi ment, tot majoor de kapitein J. H. de Haas van het 3e regiment; bij het 22e regiment, tot majoor de kapitein C. M. G. van Rijs wijk de Jong, van het 11e regiment; B. Bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, tot re- serve-kapitein, de reserve-eerste luitenants J. H. P. Janssen, B. E. Spanjaard, G. W. E. de Quaij, D. J. Wiersma, mr. J. H. W. Nico- lai. H. van Lochem. W. van Rede en W. Donkersloot, onderscheidenlijk van het 13e, het 17e, het 6e, het 12e, het 16e, het 4e, het 6e en het 11e regiment. H. M. de Koningin heeft Zondag te 12 uur ten Kon. paleize in afscheidsgehoor ont vangen den gezant van Spanje bij Hr. Ms. hof Don Ferdando Osorio y Elola. Ver jaardag Koning Albert. Ter eere van den verjaardag van Koning Albert woei Zaterdag van 't Belgische Lega tiegebouw op den Vijverberg te Den Haag de Belgische driekleur. Van de gelegenheid tot 'het teek enen op de lijsten van gelukwensching werd een druk gebruik gemaakt., In de kapel van de stichting Groenenstein aan den Loosduinschen weg, waar de Belgi sche kolonie in Den Haag geregeld gods dienstige samenkomsten houdt, wer.d voorts een plechtige Mis en Te Deum gezongen. De Belgische aalmoezenier in Den Haag, de Zeereerw. heer Barette, leidde de plechtigheid. Opgemerkt werd de Belgische Minister van kunsten en wetenschappen, de heer Poullet, de Belgische generaal Dottin, de Belgische gezant baron Fallon, de Legatie- raad, de Prins de Ligne, de graaf d'Oultre- mont en baron de Traux de Wardin, resp. de eerste en tweede secretarie d»r Belrieche Legatie, en voorts nog verschillende andere vertegenwoordigers van dat gezantsr^o. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel ge vuld en velen der Belgische kolonie woon den dezen dienst bij. Ook Monseigneur Valega, secretaris van de Internuntiatuur, d heer Bruynzeels, afgeva'»r^T-Jo van Zijn Eminentie Kardinaal Mercier en Mons. Mer- tens, prelaat der abdy van Steenbrugge, wa- ren er tegenwoor-dig. Onder leiding van Broeder Menodore werd er zeer mooi p~-*">T><ren. Comité-generaal van da Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer, des namiddags halftwee. Naar het Correspondentiebureau meldt, is deze bijeenroeping geschied op verzoek van eènige leden, die wenschten dat hun in een vergadering der Kamer de gelegenheid werd geboden, voor te stellen dat de Re geering namens de Kamer worde uitgenoo- digd, aan de Eerste Kamer dezelfde mede- deelingen te doen als door haar in comité- generaal zijn gedaan aan de Tweede Kamer. Aangezien dit verzoek door meer dan vijf leden is gedaan, moest hieraan over eenkomstig art. 10 van het reglement van orde worden gevolg gegeven. Tot eenige ongerustheid behoeft deze bijeenroeping derhalve hoegenaamd geen aanleiding te geven. Van een initiatief der Regeering tot het houden van een comité-generaal der Eerste Kamer is, blijkens het bovenstaan de, geen sprake. Alleen wenschen eenige leden te vernemen, wat de Regeering aan de Tweede Kamer op 4 dezer heeft mede gedeeld. Commissie Schepen- uitvoerwet. Bij Kon. Besluit is ingesteld een Com missie als bedoeld in den Algemeenen Maatregel van Bestuur ingevolge de Sche penuitvoerwet. Daarin zijn benoemd tot lid voorzitter mr. A. J. Cnoop Koopmans, voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, tot leden J. M. Bottemanne, hoofdinspecteur voor de Visscherijen te 's Gravenhage, A. D. Muller, hoofdinspec teur voor de scheepvaart te Rotterdam, B. Nierstrasz, directeur van de Holl. Stoom boot-maatschappij te Amsterdam, en mr. J. Smit, directeur van de Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen. Vacature Tweede Kamer Weert. Mr. J. R. H. van Schaik, te Arn hem, heeft, naar de Tijd verneemt, voor de hem aangeboden candidatuur bedankt. G. van Diesen. f Onder groote belangstelling is op Nieuw-Eijk-en-Duinen, te 's Gravenhage, teraarde besteld, het stof felijk overschot van den oud-hoofdinspec teur van den waterstaat G. van Diesen. Onder de breede schare van belangstel lenden, die op den doodenakker den rouw stoet wachtten, werden opgemerkt: de mi nister van Waterstaat, dr. Lely; eene depu tatie van de Technische Htfógeschool, be staande uit den rector-magnificus, prof. Behrens, prof. Nelemans en prof. Heuve- link; de senaat van het Delftsche Studenten corps eene deputatie van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs en tal van anderen, vooral autoriteiten uit waterstaatskringen. De schoonzoon van den overledene, de heer van der Vegt, en de heer Rutgers, pre sident van den Senaat van het Delftsche Studentencorps, hielden korte toespraken. Nederland en de oorlog# Rijndijk en Eemdijk. Uit Londen wordt gemeld: Volgens een Lloyds-bericht is het Neder landsche stoomschip Rijndijk Vrijdagmor gen 8 uur op een mijn geloopen. Het stoom schip ligt thans in de haven en maakt veel water. De Stoomvaart-Mpij. Solleveïd en v. d. Meer, te Rotterdam, heeft van haar agent te Southampton telegrafisch bericht ontvan gen, dat het stoomschip „Eemdijk" bescha digd is en in de haven van Southampton wordt binnengesleept. De Tubantia. Men herinnert zich, dat het de aandacht heeft getrokken, dat de Duitsche regeering reeds zoo spoedig na het zinken van de Tu bantia wist te zeggen, dat de duikbooten, die er voor in aanmerking kwamen, aan het geval onschuldig waren gebleken. De Deut sche Wochenzeitung lür die Niederland# und Belgien tracht dat in dezer voege te ver* klaren: Den 2en Maart werd de verscherpte duik* bootoorlog verklaard en staken de duikboo ten, als gebruikelijk, voor een veertiendr.ag- sche dienstheis in zee. Den 16en Maarf werd de Tubantia getorpedeerd, den I7en' Maart kwamen alle duikbooten weer op haan stations aan, waar officieren en manschap pen aanstonds over het geval ondervraagd werden. Een Nederlander op de „S u s s e x." Naar de Tel. meldt, was er aan boord van' het s.s. Sussex een Nederlander, de hee* Gerard Menke. Blijkens telegrafisch bericht van hel Fransche ministerie van marine behoort de heer Menke niet tot de geredden, die te Parijs zijn aangekomen, zoodat het zóo goed als zeker is, dat hij is omgekomen. De „Arena" is gezonken. Volgens rapport van een te Umuiden bin nengekomen stoomtreiler, is het Nooreche stoomschip Arena, dat door een Duitsche duikboot door negen schoten getroffen werd en nog tusschen water en wind drijvende gezien was, Dinsdagmorgen gezonken. Nederjandsche w aarde- zendingen/ Naar de „N. Ct." meldt, heeft Engeland alle in beslag genomen Nederlandsche waardezendingen teruggegeven, evenwel on der beding, dat voortaan dergelijke zendin gen niet meer zullen geschieden. Reddingsschip. (Officieel.) Het Departement van Marine deelt mede, dat het door de Regeering in de nabijheid van het lichtschip „Noord Hin der" in de Noordzee, gestationneerde Ne derlandsche reddingsschip „Atlas", he denavond voor eenige dagen zal worden afgelost door Hr. Ms. Schoener, voor politietoezicht op de zeevisscherij „Zee hond." Kaasuitvoer. Men meldt ons, dat met ingang van 10 April de Rijkscommissie van Toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van kaas, daartoe gemachtigd door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, weder consenten tot uitvoer zal afgeven. Zij heeft waarborgen ontvangen, dat ver schillende tekortkomingen in de distributie (die behalve in Friesland ook in Zuid- en Noord-Holland voorkwamen) in '4 zullen vermeden worden. Kaas. Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van Kaashandelaren heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del een telegram gericht met beleefd zoek de afgifte van consenten voor voer van volvette Goudsche kaas dade. doen hervatten, opdat de exporteurs van soort kaas niet de dupe worden van de on regelmatigheden In Friesland, die volgons de dagbladen de aanleiding zijn geweest tot dezen maatregel. Boter. Gedurende de week van 9 tot 16 April zullen voor 75 der boterproductie certi ficaten van uitvoer worden verleend en zal 25 voor het binnenlandsch verbruik moe« ten worden beschikbaar gesteld, en zullen de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging op grond van die certificaten, gelden tot Dins dag 25 April a.s. des voorm. 12 uur. Eieren. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat voor iedere 100 volversche eieren, waarvoor uitvoerconsent wordt afgegeven, voor zoover volversche kip-, eend- en gan zeneieren betreft, voor de dagen 9 tot en met 15 April een hoeveelheid van 40 vol versche eieren van de betrokken soort be schikbaar moet worden gesteld. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van eieren, afkomstig van eendenhouders uit de ondergeloopen streken in Noord-Hol land en van hen, die onder toezicht staan van het Centraal Comité van eendenhou ders. Kievitseieren mogen vrij worden ultge» voerd. Reg eeringsgroenten. Aan de gemeentebesturen is bericht g^ zonden, dat de Groenten-Centrale nog een groote hoeveelheid kroten (roode bletenj voorradig heeft. Zij acht het noodig een overzicht te hebben van 't geen voor hel binnenland alsnog benoodigd is, teneind# te voorkomen, dat groote partijen aan den uitvoer blijven onttrokken om straks ten gevolge van het vergevorderde seizoen waar* deloos te worden. Voor Vrijdag 14 April worden mitsdien' opg evenly erwacht van de hoeveelheid kro ten, die men dit seizoen nog wenscht te be trekken. Daar df Groenten-Centrale ook ten op zichte der vatgroenten maatregelen moet ne men, wordt tegen denzelfden datum eei« (bindende) opgave verzocht van het aantal vaten zuurkool, pronksnijboonen en enkel# of dubbele sperciebóonen, die de gemeente- besturen nog willen ontvangen. Hbld. Werkloosheid In de oeceo-induatri# Naar wij vernemen moest, in verband met onvoldoenden aanvoer van grondstof fen, in verschillende cacaofabrieken het bot drijf worden gestaakt. Andere werken haaff geringen voorraad nog op, waarna ook dez# zullen komen stil te staan. Hoewel niet if aön te nemen dat de cacaofabrikanten hierin aanleiding zullen vinden om hwme arbei ders nu maar onmiddellijk gedaan te geven* zal toch in de wellicht naaste toekomst recdl met eene toenemende werkloosheid reke ning gehouden moeten worden, tenzij do£g een verbod van uitvoer van cacaoboonen è,n van de producten welke daaruit vervaardigd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2