Uit den omtrek. f»T E Ml LION WIJNHANDEL J1 SCHOTERMAN Zn. Utrechtschestrast 34. Telef. 145. STADSNIEUWST Worden, de aanvoer van grondstoffen weder £an worden verzekerd. Onderhandelingen tot dit doel schijnen reeds te worden ge- .Voerd. Ontvlucht e krijgsgevangenen. Zaterdagmorgen zijn te Gendringen acht krijgsgevangenenover de grens gekomen, r\.l. 4 Franschen en 4 Russen, die uit We- tel ontsnapt waren. Mijnen. In de maand Maart zijn op de Neder- Iandsche kusten aangetroffen 6 mijnen, ..waarvan 1 van Engelschen en 5 van Duit- schen oorsprong. In het geheel zijn thans, sedert het uit breken van den oorlog aangespoeld 924 mij nen. aldus naar oorsprong verdeeld: Engel- sche 465, Fransche 58, Duitsche 180, onbe kend 201. De Medusa III. Uit Terschelling wordt gemeld: De „Me dusa Hl" kan als verloren worden beschouwd. Men is bezig met het bergen der inventaris. De Haagsche Burgerwacht. De Commissie uit de Haagsche Burger wacht, in Augustus 1914 opgericht om in kritieke omstandigheden de politie bijstand te verleenen, heeft thans stappen gedaan om, ter versterking van de brandweer in oorlogstijd, de burgerwacht uit te breiden met 150 personen, onder wie 15 voorman nen. Bakstee n-industri e. Uit ver schillende berichten en rapporten is den minister van Binnenlandsche Zaken geble ken, dat hier te lande groote partijen Bel gische steen worden ingevoerd en tegen bij zonder lage prijzen worden geleverd. Een gevolg hiervan is, dat het product der Nederlandsche nijverheid, de Ned. bak steen, onverkocht blijft, wat leidt tot werk loosheid in onze baksteenindustrie. Blijkens het oordeel van bevoegde des kundigen wordt bij aanschaffing van buiten landsteen wel een financieel voordeel ver kregen, doch dat weegt vaak niet op tegen het verschil in gehalte tusschen de binnen- en buitenlandsche steensoorten. De buiten- landsche baksteen kan toch naar het oor deel van die deskundigen in gebruikswaarde -niet gelijkgesteld worden met de Ned. bak steen, mits deze naar den aard harer be stemming in haar verschillende soorten wordt toegepast en goedgekeurd. Daarbij komt, dat het noodig schijnt om bij bouw met Belgische steen een specie te bezigen van sterker samenstelling dan hier te lande gebruikelijk is. Na te hebben opgesomd, wat hem omtrent de technische nadeelen aan het gebruik van Belgische steen verbonden, wordt gerappor teerd, verzoekt de minister aan Gedeputeer de Staten der provinciën het vorenstaande ter kennis te brengen van de gemeentebe sturen en er daarbij ten zeerste, namens hem, op aan te dringen, dat zoowel in het belang van een soliden bouw als van de Ned. baksteenindustrie bij werken, waarvan de bouw geheel of gedeeltelijk, direct of in direct uit de openbare geldmiddelen wordt bekostigd, het gebruik van Belgische steen niet worde toegelaten. Voor zoover vanwege zijn departement voor den bouw van soortgelijke werken gel den beschikbaar moeten worden gesteld, wordt het gebruik van, Belgische steen daar bij bepaald verboden. Voor zoover zeer bijzondere omstandig heden in eenig geval bij uitzondering tot het gebruik van Belgische steen zouden moeten doen besluiten, moet daartoe vooraf zijn toe stemming worden gevraagd. (N. R. Ct.) Mr. Jan Pieter Adolf Ver- eeniging. De mr. Jan Pieter Adolf Ver- eeniging (Vereen, tot verzorging van nood- druftigen, zwervers, drankzuchtigen en ont slagen gevangenen tusschen Amersfoort en Barneveld), heeft Zaterdag 8 April haar al gemeene vergadering te Amsterdam gehou den, onder praesidium van den heer prof. mr. P. A. Diepenhorst. Uit de verslagen van secretaris en direc teur bleek, dat het totaal der in 1915 op- genomene verpleegden bedroeg 51, waar van er 31 December nog 21 aanwezig wa ren, terwijl een 25-tal buiten het paviljoen gehuisvesten arbeid werd verstrekt en zoo doende aan levensonderhoud geholpen. Een groote moeilijkheid werd bij de ver pleging ondervonden doordat alle verpleeg den in één paviljoen moesten worden onder gebracht. Om het resultaat doeltreffender te doen zijn is het noodig dat valide armen, dronkaards en ontslagene gevangenen in afzonderlijke paviljoens ondergebracht wor den. Ter verkrijging van deze paviljoens ont breekt nog het noodige geld. Op sprekende resultaten kan na een ar- bcM van ruim tien maanden natuurlijk nog niet gewezen wordentoch werden som migen, die in den maalstroom van het leven dreigden verloren te gaan, te rechter tijd oo^enomen en,,-pay,e£i> verblijf van korteren of langeren duur/_in 'de .een of andere be trekking geplaatst, waardoor zij toegerust met nieuwen levensmoed, voor dieper inzin ken bewaard werden en hun plaats in de maatschappij terugvonden. Er werd heel wat verricht. 6 H.A. heide, moeras en kreupelhout werden aangelegd tot weiland. 10 HA. woeste grond werd gereedgemaakt voor den bouw van" rogge, haver, tarwe, aardappelen, boonen en erw ten. 1 H. A. werd tot boomgaard, bessen en groententuin ingericht en 6 H. A. zijn nog In bewerking. Tn 916 zal plm. 18 H.A. bezaaid worden hooot men de grondopbrengst te ver- fP udigen. biet grondbezit aangekocht voor plm. 52.000, is nu volgens taxatie door de Nederl. Heide-Maatsch. 89.200 waard. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. W. Mekking, directeur van de Handels- en Landbouwbank te Gorinchem, bleek, dat de finantieele toestand der ver- eeniging gezond is. Meerdere steun in den vorm van toetre den als lid of begunstiger is dringend nood zakelijk. Ooit moeten er steeds 4J4 Hypothe caire Obligatiën geplaatst worden, zal het begonnen werk voortgezet kunnen worden. Om het grondbezit van een waarde van 52.000 op te voeren tot 89.200 is na tuurlijk veel geld noodig geweest. Ook voor het bouwen van nieuwe paviljoens, lanti- bouw- en varkénsschuren is steeds geld en nog eens geld noodig. De winst- èn verliesrekening sluit zonder nadeelig saldo. In 1914 werd aan ledencontributie ont vangen 275, in 1915 600, een vooruit gang al zoo met 325. In 1914 werd van begunstigers ontvangen 167.50, in 1915 Q20, alzoo een voor uitgang met 452.50. Totale vermeerdering 777.50. Aan giften ontving de Vereeniging in 1914 261.50, in 1915 1859.01, alzoo een voor uitgang met 1597.51. Men hoopt op een meer algemeenen steun van de zijde der Burgerlijke Armbesturen en Diaconieën, waarvan een aantal reeds leden en begunstigers zijn. De aftredende bestuursleden mevrouw C. J. Mander Smyth geb. Gravin van Limburg Stirum en de heeren C. Roeterdink en mr. H. B. Verloren v. Themaat, werden tot be stuursleden herkozen. Aanranders gearresteerd. De politie te Vlissingen is er in geslaagd den matroos en den soldaat op te sporen, die Zondag een 50-jarige vrouw in haar wo ning op schandelijke wijze hebben aange rand. Zij zijn, na door den commissaris van politie te zijn verhoord, ter beschikking van de militaire overheid gesteld. Doodgeschoten. Tusschen Ven- Io en Arcen hebben surveilleerende ambte naren den landbouwerszoon v. d. H. uit Blerik, die, deel uitmakend van een groep smokkelaars, op hun aanroepen niet bleef stilstaan, doodgeschoten. Twee andere per sonen liepen kwetsuren op, terwijl nog een persoon vermist werd. Nekkramp. Te Delft komt voor de tweede maal een geval van nekkramp voor. Verdronken. De 30-jarige land bouwerszoon D. van de Hoeve, „Vredeoord", te Woensel, geraakte te water in een z.g. plukselkuil en verdronk. D. was lijdende aan zenuwtoevallen. Verworgd in een gymnas- tlektoest-el. Zondagmiddag Is te Lei den de 19-jarige L. Wagenaar, die op zolder bezig was met het doen van gymnastiek-oefe- ningen, met den hals in een der werktuigen verward geraakt, waardoor hii geworgd werd. Zijn moeder vond hem levenloos. In den rook gestikt. Bij een brand die Zaterdagmorgen in de gasfabriek te Vught woedde, was de werkman W. Schuurmans niet in de gelegenheid door de vlammen een uitweg te vinden. Hij is in den rook gestikt. De man laat een groot gezin achter. Marktberichten. Eiermarkt ta Rotterdam. 7 April 1916. Kipeieren V. P. N. 6 25 - 6.60. Regeering f 4 9*- 6 60. Eendeieren V. P. N. f 6850.0". Regeering f 5.95 - 0 f>0. Ganseieren V. P. N. f 0.000.00. Aanvoer V. P* N. 2113". Regeering 879371. School, en Kerknieuws. Lector militair strafrecht. B. en W. van Amsterdam hebben een voordracht l»ij den Raad ingediend tot de instelling van een lectoraat in het militair straf- en procesrecht cn stellen voor tot lector in deze vakken voor den tijd van drie jaar te benoemenmr. L. M. Rol- liu Couquerque, administrateur bij het departe ment van Koloniën, vroeger hoofdambtenaar hij het departement van Oorlog en algemeen se cretaris in Suriname B a a r n. - Na een rede van den heer van Ravesteijn uit Hilversum werd j.l. Vrijdag al hier een afdeeling opgericht van den VriJ- zinnig-Democratischen Bond, met aanvanke lijk 34 leden. Er werd een bestuur gekozen bestaande uit 7 leden. Als voorzitter werd benoemd de heer Stoker, als secretaris de heer van den Brink. Huldiging oud-burgemees ter Gülcher. Aan den heer J. C. Gül- cher, oud-burgemeester yan Hilversum, is Zaterdag ten gemeentehuize aldaar namens raadsleden, enkele oud-leden van den raad en oud-wethouders, als blijk van erkentelijk heid voor zijne verdiensten jegens de ge meente Hilversum, een huldeblijk aangebo den, bestaande in een monumentalen ma honiehouten stoel) ontworpen door dén beeldhouwer Rien Hack van Amsterdam. Harderwijk. Er is een geval van nekkramp geconstateerd bij een meisje van negen jaar, dochtertje van K. aan de Lutte- kepoort; het is in het Piusgesticht ter ver pleging opgenomen. Reclame* Jk B m per anker f 34 «si? per llesch - 0.85. pin» I 1.5» per anker accijns. Kennisgeving. Nederlanders, die voor zaken naar Duitsch- land moeten reizen, worden, ter verkrijging der daarvoor benoodigde verklaringen, uitgenoodigd zich te melden aan den Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken in hun ressort. Amersfoort, 10 April 1916. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, J. GER. KLEBER, Voorzitter. H. P. VAN HASELEN, Secretaris. Bouwcrediet. In de Raadsvergadering van 26 Januari 1915 werd besloten, B. en W. te machtigen tot het verleenen van credieten aan nijveren te Amers foort tegen eene rente van 5 pCt. en onder voorwaarde van zakelijke zekerheidsstelling ten behoeve der Gemeente en verdere voorwaarden door ons te bepalen. Het voorstel van 19 Januari 1915 bedoelde die ondernemingen te steunen, waardoor werk loosheid kon worden voorkomen, had dus een ruime beteekenis; door het begrip „nijveren" daarentegen wordt het doel begrensd, hoewel zulks nietde opzet was; bijv. thans kunnen daaronder niet worden gerangschikt particulie ren die grond wcnschen te koopen ten einde deze te bebouwen, maar de betaling voorloopig wenschen te doen in anderen vorm dan contant geld, of in het stellen van voldoende zekerheid. En toch zouden B. en W., in voorkomende ge vallen, ook dan gaarne de bevoegdheid wen schen te bezitten om crediet te verleenen, wijl langs dezen weg eveneens het beoogde doel kan worden bereikt. Zij stellen daarom voor in het besluit van 26 Januari 1916 in plaats van de woorden „aan nijveren te Amersfoort" te lezen: „ten behoeve van ondernemingen, waardoor werkloosheid kan worden voorkomen". Volkshuisvesting. In ons nummer van Zaterdag deelden we reeds de belangrijke voorstellen mede van B. en W. inzake de Volkshuisvesting. Aan de toelich ting daarbij ontleenen we het volgende: Het rapport der woningtelling 1913 gaf duide lijk aan, dat er een tekort was aan woningen in verschillende typen. Wel zijn sedert tal van wo ningen gebouwd door Volkshuisvesting en St. Bonifacius, maar ook daardoor is en zal het vraagstuk niet zijn opgelost. B. en W. zijn tot de overtuiging gekomen, dat het vraagstuk van breeder standpunt moet wor den bekeken en zijn oplossing moet worden ge vonden door uitvoering van een vast, omlijnd plan. De Inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht heeft daarom een rapport uitgebracht omtrent de. kleine-^WDninet opstanden met een advies omtrent te nemen maatregelen, waarme de B. en W. zich over het geheel kunnen veree nigen. Tot voor korten tijd huldigden B. en W. het standpunt, dat aan particulieren bouw de voor keur moet worden gegeven boven directen ge meentelijken bouw. B. en W. zijn van oordeel, dat naast het mo tief, de moeilijkheid voor bouwvereenigingen om eigen kapitaal te verkrijgen de omstan digheden er toe dwingen, tot eigen bouw over te gaan. Zooals reeds is gezegd, eischt de toe stand waarin het vraagstuk der volkshuisvesting verkeert, een oplossing op breeden grondslag. Een aantal van niet minder dan 400 wonin gen wordt in de naaste toekomst vereischt. Het schijnt wel uitgesloten, dat op den duur, de bouw, de administratie en het beheer hiervan aan particulieren kan worden overgelaten. Oók dient te worden bedacht welke de positie van de Gemeente is bij bouw door particulieren, met name of de Gemeente voldoende waarbor gen bezit of zich deze kan verschaffen, dat de strekking, die aan den bouw en de exploitatie ten grondslag moet liggen, steeds voldoende in het oog wordt gehouden. Met volle waardeering voor hetgeen door par ticulieren en vereenigingen op dit gebied is ge daan, mag worden geconstateerd, dat de Ge meente dien waarborg niet bezit en zeer be zwaarlijk voldoende kan krijgen; eenvoudig niet, omdat- zij niet geregeld en volledig de beschik king heeft over de gegevens, ter beoordeeling daarvan noodig en geen macht bezit, veel in vloed op de handelingen van derden uit te oefe nen zonder te vervallen in een zeer bureaucrati sche dus onpractische behandeling van zaken. De conclusie, waartoe zij zijn gekomen is de ze, dat tot eigen bouw dient te worden overge gaan. Nog een andere omstandigheid heeft tot het komen tot deze conclusie medegewerkt. Naast de behoefte aan kleine woningen be staat ook een dringende vraag naar woningen met een huurwaarde van 180 tot 300 oer jaar. Het schijnt, dat het particulier bouwbedrijf er geen voordeel in ziet, tot den bouw van dit soort woningen te besluiten. Een ingesteld on derzoek naar de oorzaken hiervan, heeft aange toond, dat met betrekkelijk weinig meer bouw kosten typen van woningen kunnen worden ge sticht, welke voor den bouwer een in verhou ding hooger rendement oplevert. Bij alle navra gen daaromtrent werd gewezen op de wensche- lijkheid van het beschikbaar stellen van goed- koopen bouwgrond; dan zou het wellicht moge lijk zijn, dat tot den bouw kon worden besloten. Naar bleek, doet dit zelfde verschijnsel zich ook elders voor en daar werd getracht, de be zwaren van de eigenbouwers te ondervangen, bijv. door het verleenen van premies, het ver leenen van bouwcrediet op lagen rentevoet of het beschikbaar stellen van bouwgrond bene den den werkelijken ppjs. B. en W. hebben deze middelen aan een ernstig onderzoek onderwor pen. Zij meenen evenwel, dat het hanteeren hier van geen aanbeveling verdient. Zoodra steun wordt verleend buiten de Wo ningwet om, zal deze; door de Gemeente alléén moeten worden gedragen. Meer klemmend even wel nog is de overweging, dat ook zelfs d&n nog geen zekerheid kan worden verkrègen, dat de huren niet abnormaal zullen stijgen, zooda't niet de gemeenschap wordt gebaat door het ge brachte offer, maar dit geheel ten goede komt aan den particulieren bouwer. Er is getracht, dit bezwaar te ondervangen door een termijn te bepalen, waarbinnen de hu ren een vooraf overeengekomen bedrag niet te boven mogen gaan. Ook dit middel komt hun niet bruikbaar voor. Bij een langen termijn zal de lust tot bouwen verdwijnen, wijl de kans om winst te maken zeer beperkt wordt; bij een kor ten termijn wordt de beteekenis van het voor deel der bepalingen illusoir. Nu dus vaststaat, dat aan dit type van wonin gen behoefte bestaat en het particulier initiatief daarin nipt althans niet in voldoende mate voorziet, achten zij het de plicht van de Ge meente, ook den bouw dezer woningen ter hand tc nemen. Indien deze bouw oordeelkundig wordt ter hand genomen, zien B. en W. hierin ook nog andere voordcelen. Nu een zóo groot aantal klein-woningen moet wOrden gebouwd, zal het mogelijk zijn, een plan te ontwerpen met gemengde typen, Wein-wonin- gen met meer grootere, waardoor het geheel aan schoonheid belangrijk kan winnen. Tevens zal de Gemeente dan, door het bezit van een aantal grootere woningen, een heilzo- men invloed kunnen uitoefenen op de huurprij zen, zonder dat daarvan het gevolg behoeft te zijn, dat particulieren den bouw van zoodanige woningen staken. Al zijn B. en W. de meening toegedaan, dat zoowel de grond- als de woningkwestie dient te worden opgelost door „eigen beheer", toch zijn ze ook de stellige meening toegedaan dat de particuliere nijverheid zooveel mogelijk dient te worden gesteund. Daarom willen zij door een bekwaam architect een voorloopig plan op laten maken. De onder- deelen kunnen dan uitgewerkt worden door ver schillende architecten, onder wier toezicht de bouw kan plaats vinden. Huis Kamperbinnenpoort. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het adres van G. J. van Lent, om het door hem van de Gemeente gehuurde perceel Kamperb.poort no. 2 in be teren staat te brengen of den huurprijs te verminderen. Een grondige verbetering en herstelling zou 800 tot 1000 vorderen en daar deze woning destijds is gekocht om haar te sloo- pen, vinden B. en W. geen termen een zoo groot bedrag aan herstelling te besteden. De huursom van 325 per jaar komt B. en W. niet te hoog voor. Onbewoonbaar verklaarde woningen. De heer E. de Neeling, eigenaar van de in de Coninckstraat onbewoonbaar verklaar de woningen, heeft verzocht den ontruimings termijn, welke reeds verlengd is tot 29 April en 30 Juni a.s., wederom met zes maanden te verlengen. Met den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht en de Gezond heids-Commissie zijn B. en W. van oordeel, dat de groote woningnood inwilliging van het verzoek billijkt. Daarom stellen zij voor, den ontruimingstermijn te verlengen tot 29 Oct. en 30 Dec. 1916. Rioolputjes. Naar aanleiding van een verzoek van den heer A. M. Tromp van Holst om vergunning tot het plaatsen in Gemeentegrond van drie .rioolputjes tegen den voorgevel van het per ceel Sectie B, no. 2256/57 aan den Bis- schopsweg, stellen B. en W. voor op het ver zoek gunstig te beschikken. onder eenige voorwaarden. Verkiezing Prov. Staten. De centrale R. K. Kiesvereeniging in het hoofddistrict Amersfoort stelde in de vaca ture H. C. A. de Jong voor de Provinciale Staten candidaat den heer Herm. Kroes. Verder werden de aftredende leden op nieuw gecandideerd. Kruis van verdienste. Z. K. H. Prins Hendrik heeft persoonlijk het kruis van verdienste van het Nederi. Roode Kruis uitgereikt aan dr. S. de Jong, dirige erend officier van gezondheid 2e kl., thans chef van het militair hospitaal in Den Haag. Garnizoen. De militaire apotheker le kl. J. F. A. Muzeri, van het OJ. leger, is geplaatst bij het militaire hospitaal te Amersfoort. De reserve-2e luitenant P. A. Blauw, van het 4e reg. inf., is gedetacheerd bij het in- terneeringsdepot te Amersfoort Lager onderwijs in de Interneeringskampen. Mag de interneering bogen op haar Werk- school, nog meer mag zij dit op haar ele mentair onderwijs. Nut van hooge waarde wordt daarmee gesticht. Als slotnummer van het feestprogramma op Zaterdag was gesteld een uitreiken van prijzen aan hen, die bij de gehouden exa mens de beste proeven hadden geleverd den cursus van gewoon schoolonderwijs met vrucht te hebben gevolgd. Groot is de deelname geweest. Velen der 15 klassen telden bij aanvang 200 leerlin gen. En het meerendeel is trouw blijven komen. 't Was een schoon gezicht, zooals de Vla ming zegt, menschen van over de 30 jaar te zien naar voren komen om hun prijs in ont vangst te nemen uit de hand van mevr. van Stockum. Wat ijzeren wil en taaie volharding hebben die menschen getoond om zich op te wer ken, menschen van dertig jaar prijswlnners bij de gewone vakken van onderwijs. Voor elk der 15 klassen waren in doorsnee tien prijzen of prijsj'es beschikbaar, loopend van horloge of handkoffer tot pakjes sigaren of sigaretten. Bovendien was daaraan verbonden een extra permissie op Zondag j.l. Voor deze prijsuitdeeling was men bijeen in de theaterzaal van Kamp I, waar een or kestje het samenzijn tot en dubbel feest maakte. Twee der onderwijzers, de sergeanten Gheyser in 't Fransch en Borlez in het Vlaamsch, syaken de leerlingen toe. Zij herdachten hun heldenkonirg, zij prezen hun élèves voor de betoonde wilskracht, een voorbeeld voor menig student. Eens de oor log voorbij, dan zal het herstelde België ont wikkelde menschen noodig hebben. Dank werd gebracht aan den luitenant Van Stockum en aan den heer Buijze, voor hun werk ten nutte der geïnterneerden. Daarna voerde de luitenant Van Stockum het woord in 't Fransch en daarna In het Hollandsch, eerende het werk en de to v. wijding der onderwijzers en der raadgeven de officieren. Hij drong aan op voortzetten met 't toe ren, 't zij voor algemeene ontwikkeling, 't zij bij het vakonderwijs. Na het spelen van Brabanconne en Wien Neêrlandsch Bloed, ving de prijsuitdeeling aan, welke een klem uur in beslag nam. Nog lang bleven de aanwezigen bijeen om van het concert te genieten. Vele Belgische officieren woven bij dc e prijsuitreiking^egenwoordig. Theosof. Lezing. De lezing van Dr. de Hartog uit Haarlem over Nietsche, die 23 Febr. j.l. werd uitge steld, zal nu Vrijdag a.s. worden gehouden in het Iogegebouw van de Theosof. Veree niging aan de Wilhelminastraot. P i s u i s s e. Hedenavond in Amicitia de aangekondig de cabaret-avond van Pisuisse, Antoinette van Dijk en Jan Hemsing met een geheel nieuw programma. Voetbal. Op Birkhoven had gisteren de bekerwed strijd plaats tusschen Quick en het Utrecht- sche Kampong. Beide elftallen verschijnen onvolledig. Quick had zelfs zes invallers. Daardoor kwam het zeker, dat het spel, voor al aan Quick's kant, zeer slecht was en ge durende de eerste speelhelft was Kampong voortdurend de sterkere. Met rust leidde het met 20. Al spoedig nè rust maakt Kampong haar derde en laatste punt, terwijl Quick, dat nu den zeer sterken en daardoor hinderlijken wind in den rug heeft, tweemaal weet te doelpunten. Als de scheidsrechter, die zijn taak zeer verdienstelijk vervulde, de elftallen laat inrukken, heeft Kampong wel verdiend met 32 gewonnen en zich daar door in de tweede ronde gewerkt. Er wat niet veel publiek, wat we maar zullen toe schrijven aan het koude weer en den venen afstand van het sportterrein. H. V. C. speelde met een elftal met veel invallers tegen een elftal uit de militairen van de VHIste divisie en hier was de uitslag 52 in het voordeel van de militairen. Kamer van Koophandel. Onder voorzitterschap van den heer J. Gerkleber vergaderde de Kamer van Koop handel Zaterdagavond 8 dezer, ten stad- huize. Afwezig met kennisgeving de heer Hamers. De notulen van 22 Februari wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren, behalve de gewone pe riodieken, verslagen van de Kamers te Dordrecht en te Leiden, een verslag van de Rijks Verzekeringsbank en een verslag van de N.V. Blaauwhoedenveen. I. Een missieve van het Bureau voor If an»» delsinlichtingen, afdeeling werkwijze. Be sloten werd bij de leden rond te zenden.' H. 4 Maart ingekomen een missieve van het hoofdbestuur der Post- en Telegrafie, dienst Amersfoort, meldende, dat blijkens klachten in de Amersf. Courant het post kantoor betreffende, de noodige maatreg^ len zullen worden getroffen om de verbete ringen tot stand te brengen. Aangenomen voor kennisgeving. Hl. Een schrijven dato 18 Maart, van ds Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, mel dende, dat de toestand aan de halte Kleine Koppel zal verbeterd worden. Voor kennis geving. Besloten werd nog hiervan aan het Ge meentebestuur kennis te geven. IV. Een missieve van de Kamer te Nij megen, vragende om steun van het adres aan de 2e Krrner, betreffende wijziging van de wet tot heffing der kv -iti:s. Wordt aan de leden rondgezonden. V. Een kennisgeving van het Bureau voor Handelsinliohtingen te Amsterdam omtrent het ingediend verzoekschrift aan de Kamer te New-York. Voor kennisgeving. VI. Een missieve van de vereeniging „Hou en Trou", oud-leerlingen van de open bare Handelsschool te Amsterdam, waarin adhesie gevraagd wordt voor een adres aan de 2e Kamer. Dit adres wordt dadelijk behandeld en op verzoek van den heer Eysink door den se cretaris voorgelezen. Hierin wordt gevraagd een onderzoek te willen instellen naar dn oorlogswinst-belasting en naar den invloed van dit wetsontwerp op den handel. Hoewel de heer van Haselen het niet in alle opzichten met het adres eens is, ia hij „Hou en Trou" er toch dankbaar voor. Ook de heer Meursing en de voorzitter deelen deze meening. Aangenomen met algemeene stemmen hei adres te steunen. De heer van Haselen als lid van de markfr» commissie zegt, dat de toeloop groot zJ worden. Het terrein Is te klein. De commit sie zal een plan van uitbreiding en verboo wing met B. en W. bespreken. De voorzitter verklaart, dat de Kamer hier* aan haar adhesie kan betuigen en geeft d* marktcommissie volkomen machtiging. De voorzitter zegt met genoegen te hebbeni gezien, dat de toestand van de Eem in dem Raad is ter sprake gebracht. Evenwei merkl hij op, dat niet de grootte van de tonnen* maat, doch de eigenlijke diepgang de lowest!* it. De heer Eysink verklaart, dat de ondiep ten in de Eem minder worden. Ieder lid geeft hierover zijn zienswijze, waarna d* voorzitter de vergadering sluit onder danit* betuiging Yoor de trouwe opkomst-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3