BINNENLAND. KOLONIËN; ploegen wij eenige pogingen van den vijand éerug om onze loopgraven te naderen en fach daar te verschansen. W e e n e n1 2 A p r i 1. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De vrij levendige artillerie-gevechten in eenige sectoren van het front duren voort, jfcij Riva werd de vijand, die zich in eenige ^vooruitgelegen loopgraven en een verdedi- ^ingsmuur ten zuiden van Sperone had ge nesteld, weder verdreven uit deze stellin gen. De Italiaansche aanval is dus volkomen afgeslagen. t Rome, 12 April. (Stefani). Officieel Communiqué. In het Ledrodal brachten wij door metho dische offensieve operatiën onze bezetting op de hoogten ten noorden van de Rio Po enale tusschen het Conceidal en Garda (vooruit. Onze infanterie nam, met den gebruike- bjken krachtigen steun van de artillerie, in Wtorm de sterke verschanste liniën en re routes langs de zuidelijke hellingen van den 'Monte Pari en de Cima d'Oro en op de rotsen van den Monte Sperone. De vijan den konden, na zware verliezen te hebben geleden, met gebruikmaking van de terrein- jdekking, zich terugtrekken; wij namen in- tusschen een 20-tal gevangenen. Gisteren duurden de intense artillerie- actiën voort in de streek tusschen de Adige en de Brenta en langs de Isonzo. Het werkzamevuur van onze batterijen belette den tegenstander het fort Luserna (Boven-Astico) te herstellen en vernielde bergplaatsen en voorraden in Santa Cate- rina en Uggowitz (Fella-dal). Rome, 12 April. (Stefani.) Behalve de actie van onze marine bij gelegenheid van den luchtaanslag van den vijand op Ancona, den 4en April, waarin de vlootartillerie drie Katervliegtuigen neervelde, namen onze ma chines sedert het begin van de maand aan tie volgende oorlogsgebeurtenissen deel: Den 2en gingen onze watervliegtuigen in de Beneden Adria op een punt van de kust Ban land; zij staken een huisje in brand, dat yoor seinpost diende, lieten een kleine mu nitiebergplaats in de lucht springen, staken eenige hoopen steenkolen in brand en ver nielden eene landingsplaats. In de Boven jAdria wierp een van onze luchtschepen 500 KG. ontplofbare stoffen op den spoorweg bij Nabresina. Batterijen afweerkanonnen vel den in de Boven Adria een vijandelijk wa tervliegtuig neer; twee marine-officieren, die er in zaten, werden gevangen gemaakt. B e r 1 ij n, 1 2 A p r i 1. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Van den Balkan niets nieuws. W e e n e n12 April. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Van het Balkan-oorlogstooneel niets bij zonders. Petersburg, 12 April. (Tel.-agent- •chap.) Communiqué van den gTOOten gene- ralen staf. Aan het front in den Kaukasus, ten wes ten van Erzeroem, hebben onze troepen zich opnieuw meester gemaakt van gedeelten der Tinksche stellingen. In de streek van Bitlis sloegen wij alle aan vallen van den vijand af. Ten zuiden van het Oermia-meer zijn af- 'deelingen Koerden, die wij verslagen heb ben, In alle haast op den terugtocht naar het zuiden. Brest, 12 April. (R.). Twee man van de bemanning van de Unione zijn gered door een Britsche patrouilleboot, 17 door een Fransche torpedoboot. Deze zijn hier aan land gebracht. De machinisten worden allen vermist. De kapitein verklaarde aan de vloot- outoriteiten hier, dat de Unione is getorpe deerd zonder waarschuwing. De machinisten hadden geen tijd om aan dek te komen; de onderen sprongen in zee en hielden rich zwemmende boven totdat de torpedoboot kwam. Londen, 12 April. (R.) Bericht van Llovds uit Thurso van den 12en: Het Zweedsche stoomschip Murjak, groot 2335 ton, van Philadelphia naaT Narwik met kolen, is gisteren gezonken ten gevolge van eene ontploffing. De bemanning is aan land gebracht Tweede telegram. Nader wordt door Lloyds bericht, dat de Murjek in den grond werd geboord zonder voorafgaande waarschuwing. P a r ij s, 12 April. (Havas.) De Spaan- Bche Kamer van Koophandel te Parijs heeft aan den minister-president een adres ge- tonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de Duitschè aanslagen, waarvan de Vigo, ide Sant Andeuno, de Sussex en vele andere schepen slachtsoffers zijn geworden, en met tien meesten nadruk wordt opgekomen tegen «ene oorlogshandeling, waarvoor geen naam le vinden is, die krachtig genoeg de afkeu ring uitdrukt, en die de heiligste wetten van het volkenrecht schendt. De Kamer ver trouwt op de flinkheid van de Spaansche re geering. Parijs, 12 April. (Havas). De Temps Schrijft over de torpedeering van het Deen- Bche stoomschip Caledonia: Het is onmoge lijk daarop iets af te dingen. Dit is een wer kelijke oorlogsdaad tegen een onzijdige, een zoodanige daad, dat hei thans onmogelijk is er aan te twijfelen, dat de Oostenrijkers en Duitschers zonder onderscheid bevriende en vijandelijke schepen torpedeeren in een ver nielingswoede, die door niets wordt gestuit. :Vele onzijdigen wilden gelooven, dat vergis sing mogelijk was, en de Duitschers zelf de- tien hun best om deze meening geloofwaar- tiig te maken, want zij aarzelden niet even tueel schadeloosstellingen toe te staan, ten einde hunne goede trouw te doen uitko men. Maar de werkelijkheid der feiten laat niet toe te gelooven, dat de veelvuldige tor pedeeringen van onzijdige schepen het re sultaat van eene vergissing kunnen zijn, want zij zijn te talrijk en te goed vastgesteld om er niet gewilde daden in te zien. De on zijdigen weten nu, waaraan zij zich hebben te houden; zij zijn even goed als wij in staat om de Oostenrijkers en Duitschers te be schuldigen, dat zij de verklaarde vijanden van de menschheid zijn. Londen, 12 April. (R.) Een draad loos telegram, uit Berlijn, door de Associa ted Press in New-York ontvangen, bericht, dat in eene nota van de Duitsche regeering aan de Vereenigde Staten wordt toegegeven de torpedeering van de stoomschepen En glishman, Eaglepoint, Manchester Engineer en Berwindele. Er wordt getracht de torpe deering met de oorlogsregelen te recht vaardigen. Verder wordt gezegd, dat een Duitsche duikboot een stoomschip in de buurt van de Sussex heeft getorpedeerd. Er wordt echter verklaard, dat het aanwezige bewijsmate riaal aanduidt, dat het getorpedeerde schip niet de Sussex was. Washington, 12 April. (R.) De ambtenaren van het departement verklaar den na het lezen van den korten inhoud van Duitschland's nota, dat het materiaal betreffende de duikbootrampen sedert het vergaan van de Lusitania wordt bewerkt voor een nieuwe nota aan Duitschland, die bestemd is het slotwoord van Se Vereenigde Staten te zijn over het onderwerp der on wettige aanvallen op vreedzame schepen, die Amerikanen aan boord hebben. Bukorest, 12 April. (Havas.) In de politieke kringen wordt verklaard, dat de ko ning in eene langdurige audiëntie, die hij aan Filipescu verleende, dezen heeft aanbe volen geene moeielijkheden te berokkenen aan de regeering, die een zekeren schijn moet in acht nemen. De koning verzekerde hem nogmaals, dat de beslissende maatre gelen van de regeering in overeenstemming zullen zijn met de wenschen der natie. Tokio, 10 April. (Havas). De eerste minister graaf Okuma heeft in een inter view, dat in een dagblad van Tokio is op genomen, de volgende verklaringen afge legd: Wij doen alles wat wij kunnen om Groot-Brittannië te helpen in het bestrijden van den vijand. Ik verzeker uitdrukkelijk, dat Japan trouw blijft aan het vriendschapsver bond en aan alle verbintenissen tegenover Engeland. Het Engelsch-Japansche bondge nootschap is heden even sterk als ooit. Japan vindt daarin zijn voordeel en Enge land ook. Wij moeten ons nauw verbonden houden met onze bondgenooten om te ko men tot de vernietiging van Duitschland, onzen gemeenschappelijken vijand. Londen, 1 2 Apri 1. (R.) Het Lagerhuis heeft de verschillende nieuwe belastingen, die in de begrooting zijn opgenomen, goed gekeurd. De regeering heeft echter de voor gestelde belasting op spoorkaartjes ingetrok ken en de belasting op lucifers gewijzigd. Londen, 12 April. (R.) De London Gazette bevat een besluit, waarbij goud, zil ver, papiergeld en alle verhandelbare stuk ken en waardepapieren, die in geld kunnen worden omgezet, tot absolute contrabande worden verklaard. P a r ij 12 April. (R.) De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, dat strekt om de regeering te machtigen den invoer van vreemde goederen te verbieden of de in voerrechten te verhoogen. Londen, 1 2 A p r i 1. (R.) De bladen ge ven een artikel weer, in de Duitsche bladen gepubliceerd door een regeerings-ambte- naar, dr. Stockmann, uit Kiel, om de waarde van Duitsche koloniën voor de Duitsche in dustrie aan te todhen. Zijn doel is, aan al len, die mochten twijfelen, duidelijk te ma ken, dat Duitschland onmogelijk zonder ko loniën kan bestaan. Hij spreekt van de mil- lioenen aan copra, katoen-pitten, die.vroeger uit de Duitsche koloniën werden ingevoerd, om te bewijzen, hoe noodzakelijk het voor Duitschland is zijne eigen koloniën te heb ben en besluit: Het is duidelijk, dat Duitsch land een zelfs nog grooter koloniaal gebied moet hebben. Melbourne, 12 April. (R.) Eene druk bezochte vergadering, bijeengeroepen onder de auspices van den anti-Duitschen bond, keurde heden eenstemmig de pogin gen van den Australischen premier goed om den vijandelijken handel uit Australië te verdrijven. Londen, 12 April. (R.) In het Lager huis deelde lord Robert Cecil, de onder secretaris van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van vragen over het verleenen van steun aan het noodlijdende Servië me de, dat de regeering bereid was al het mo gelijke te doen voor zoover overwegingen van militairen aard dit toelieten, in overleg met het oppercommando. Met nadruk ver klaarde hij echter, dat het de plicht is van de mogendheid, die het Servische gebied bezet houdt, voor de bevolking te zorgen. Wij moeten protesteeren tegen de ongevoe ligheid van hen, die in koelen bloede eene bevolking van honger laten omkomen, en trachten ons en onze bondgenooten de le vensmiddelen af te persen, die nooit aan het land hadden onttrokken mogen worden. Wij hebben verschillende plannen, die ons werden gezonden, ie overwegen gehad; maar tot dusver hebben wij geen plan onder de oogen gekregen, dat naar onze meening de mogelijkheid opleverde om te worden uit gevoerd zonder ernstig militair nadeel. Edinburg, 12 April. (RDe oud-on derwijzer John Maclean, die getracht heeR door woorden de werving voor het leger te gen te gaan en den arbeid voor de munitie bereiding te belemmeren, is deswege tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Portugal. Lissabon, 12 April. (R.) De pers be richt, dat de eerste minister de collectieve ontslagaanvrage van het kabinet heeft inge diend. China. Sjanghai (R.) zonder datum. De onaf hankelijkheid is uitgeroepen in de provincie Tsjekiang en in Tsjangtsjoe (in het gebied van de Beneden Jangtse). Er was daarbij geen strijd. Verspreids Berichten. Een nieuw Duitse h offensief? Naar de „Corriere della Sera" uit Parijs verneemt, verwacht men binnenkort een nieuw offensief van de Duitschers in het Noorden en een grooten slag aan de Yser. In het stuk tusschen Ieperen en Noordzee hebben de Duitschers zoo heet het ver der veel geschut samengetrokken en in de Belgische steden achter het front zijn ge weldige versterkingen aan troepen aangeko men. Daarom ook heeft de Nederlandsche re geering aan de Nederlandsch-Belgische grenzen een groote troepenmacht saamge trokken; immers is het niet uitgesloten, dat een gevecht aan de Yser met een terugtocht van de Duitschers zal eindigen. Alles wijst er op, dat de Duitschers een aanval bera men op een terrein, dat er gunstiger voor is dan dat bij Verdun. De entente-bondgenoo- ten hebben echter maatregelen genomen om de noodige versterkingen naar de meest be dreigde punten te zenden. Men ziet dan ook het nieuwe offensief zonder vrees tege- moet Oost-lndfë. De onlusten bij Batavia. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen officieel telegram zijn op het in het district Meester-Cornelis der residentie Batavia ge legen particuliere land Tandjoeng-Oost on der de opwonende bevolking onlusten uit gebroken tengevolge van de tenuitvoerleg ging van rechterlijke vonnissen tot voldoe ning van achterstallige, wettige heffingen door den landeigenaar. De aanlegger der on geregeldheden werd gedood, twee inlanders werden gewond, terwijl een zestigtal hunner in verzekerde bewaring werd gesteld. De orde is thans teruggekeerd. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer D u y s zette in de zitting van Woensdag zijne rede over de Ouderdomswet voort. Hij komt op tegen de ophemeling der wetten-Talma. Dit waren niet ontwerpen van «den heer Talma, doch een sledhte copie van de Pruisische dwangwevten. Hij wijst er op, dat bij de behandeling van de Invaliditeitswet het verband met de andere sociale wetten ook niet was te overzien. Hij verwijt aan de linkerzijde, dat door hare schrielheid der regeering aan de oppositie een wapen in handen wordt gegeven, betoogt verder, dat staatspensioneering niet duurder is dan dwangverzekering en deze ook niet een be duidende vermindering in de kosten van ar menzorg veroorzaakt. Hij ontkent, dat aan de verkiezing te Apeldoorn een argument tegen staatspensioen is te ontleenen bestrijdt de bewering, dat staatspensioen het politiek be derf in de hand zou werken en ontkent, dat het ontwerp invaliditeitswet-Talma, wat pre mies betreft, beter zou zijn dan het ontwerp- Treub. Regeling der Werkzaamheden. Een voorstel van den Voorzitter om, als het noodig is ten einde de algemeene be schouwingen deze week te doen afloopen, Donderdag en Vrijdagavond te vergaderen werd, na bestrijding door de heeren Lohman, Duymaer van Twist, Rutgers en Nolens, wat 'betreft Vrijdagavond, zonder stemming aan genomen voor zoover Donderdag en met 36 tegen 32 stemmen wat Vrijdag betreft (links tegen rechts). Een voorstel-Duymaer van Twist om na afloop van den eersten termijn der algemee ne beschouwingen over de Ouderdomswet, eerst den duurte-toeslag te behandelen, werd verworpen met 38 tegen 33 (links tegen rechts). Ouderdomswet. De heer Duys zet zijn rede voort. Hij ont kent dat Talma minder laat betalen en meer geeft dan Treuballeen de wijze waar op verschilt. De heer Duymaêr van Twist (a.r.) betoogt, dat het ontwerp armenbedeeling brengt en hierdoor achterstaat bij de Inva- liditeitswet-Tahna. Het is voor den arbeider vernederend, dat hij moet aantoonen, be hoeftig te zijn. De regeering breekt de In validiteitswet-Talma af, tot nadeel der ar beiders. Spreker ontkent, dat in 1913 de kiezers zich vóór Staatspensioen hebben verklaard. Het ging toen tegen het Tarief-ontwerp. Bij aanneming van dit ontwerp zal de in validiteitsverzekering worden verdonkere maand, daar de vrijzinnigen zich aan de lei ding der sociaal-democraten hebben te on derwerpen. De heer T e e n s t r a (v. d.) brengt hulde aan de Regeering voor de indiening van het ontwerp, dat veel ellende zal lenigen en vooral van belang zal zijn voor het platteland en inzonderheid voor de vrouwen ten platte- lande. Spr. heeft uit de rechtsöhe redevoe ringen niet den indruk gekregen, dat de rechterzijde iets wil tot stand brengen. De rechterzijde zegt ook niet wat zij wel wil. De redenaar weerspreekt dat het voorstel soci alistisch zou zijn en een slechte vorm van armenzorg. Te 5 uur worden de beraadslagingen ver daagd tot heden 11 uur. Rapport bevredlgfngs-commissie. Het verslag der Staatscommissie voor het onderwijs, ingesteld bij K. B. van 31 De cember 1913, no. 10, is thans openbaar ge maakt. In totaal heeft zij 26 algemeene ver gaderingen gehouden. De opdracht, aan de commissie verstrekt, was ruim gesteld. Met name werd slechts het universitair onderwijs aangeduid als bui ten hare bemoeiingen te zijn gesteld. AI aanstonds heeft zij echter gemeend, bij het begrenzen van het gebied over hetwelk zij zou rapporteeren, ook het vakonder- w ij s te moeten uitsluiten. Voorzooveel be treft het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs (hoogere burgerscholen) heeft de commissie na rijp beraad geen wetsvoor stel te formule eren. Ten aanzien van het lager en het daar aan voorafgaande bewaarschoolonderwijs staat de zaak anders. Een nieuw stelsel, dat nu en voorgoed op dit gebied de aanleiding tot den schoolstrijd wegneemt, moet voor het vigeerend subsidiestelsel in de plaats wor den gesteld. Daartoe heeft de commissie een samen stel van regelen opgenomen in het eerste wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het lager onderwijs dat aan haar rapport is toegevoegd. Een onderdeel van dat stelsel, hetwelk voor de algemeene verheffing van het peil van ons volksonderwijs van zeer groot be lang is te achten, vormt de opleiding van de onderwijzeres voor de lagere scholen. Aan deze materie is een afzonderlijk wets ontwerp gewijd. In de derde plaats wordt een wetsontwerp overgelegd, hetwelk tot strekking heeft het bewaarschoolonderwijs te regelen. Meent de commissie door het aanbieden van deze wetsontwerpen uitvoering te heb ben gegeven aan de haar in de plaats ge geven opdracht wettelijke voorschriften te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bij zonder onderwijs, waardoor de deugdelijk heid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd, onder behoud van de opvoedkundige zelfstandig heid van het bijzonder onderwijs), zoo kwijt zij zich door daarbij tevens te voegen een voorstel betreffende eene nieuwe redactie van art. 192 der Grondwet, welke met deze wetsvoorstellen in overeenstemming is ook van het tweede gedeelte dier opdracht (zoo noodig eene redactie te ontwerpen om art. 192 der Grondwet, welke met deze voor schriften niet in strijd is). De Commissie is in hare grootst moge lijke meerderheid tot eenstemmigheid over het geheel geraakt Zij stond immers voor tie vraag„hoe kan onder de tegenwoordige omstandigheden bij de bestaande uiteen gaande opvattingen een einde worden ge maakt aan den staatkundigen schoolstrijd?" Deze vraag meent zij bevredigend te heb ben beantwoord. Het besef dat lang gedra gen onrecht wordt weggenomen, de over tuiging dat samenwerking mogelijk wordt, welke het peil der volksontwikkeling snel doet stijgen, de verbetering, welke deze samenwerking reeds blijkens de voorgestel de ontwerpen in uitzicht stelt,, het inzicht eindelijk dat eene regeling, als thans wordt voorgesteld, door den loop der gebeurte nissen onvermijdelijk is geworden, ziedaar verschillende, bij onderscheidene leden be staande overwegingen, welke de Commissie doen aanbevelen, deze voorstellen in hun nen onderlingen samenhang tot wet te ver heffen. Het lid der Commissie, de heer Tyde- man, heeft gemeend In eene afzonderlijke nota van zijn van dat voor de meerderheid afwijkend gevoelen te moeten doen blijken. Het voorgesteld nieuw art. 192 der Grondwet luidt 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering; 2. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der Overheid, en bovendien, voorzoover het algemeen vormend zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, behoudens het on derzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; het een en ander door de wet te regelen 3. Het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging voor ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld 4. Overal in het Rijk wordt van Over heidswege de gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs 5. De eischen van deugdelijkheid, aan het geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld, met inachtneming, voor zoover het bij zonder onderwijs betreft, voor de vrij heid van richting. 6. Het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekos tigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop voor het bijzonder algemeen vormend middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs bijdragen uit de open bare kas worden verleend. 7. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten- Generaal verslag geven. De toelichting tot dit artikel luidt: 1. In overeenstemming met hetgeen in de Grondwetscommissie van 1910 algemeen werd goedgevonden, wordt thans gesproken van de aanhoudende zorg voor het onder wijs en niet uitsluitend van die voor het openbaar onderwijs. 2. Overal waar in het bestaande artikel sprake Is van lager en middelbaar onder* wijs wordt thans gesproken van „algemeen vormend" lager en middelbaar onderwijs ter onderscheiding van het vakonderwijs van lageren en middelbaren graad, bij regeling van welke de wetgever vrij is. 3. De wijziging in de redactie brengt geen wijziging in de bedeeling mede. De term is in ruimen zin op te vatten. Het onderv/ijs moet niet voor alle tijden en plaatsen onveranderlijk worden en ver- steenen, maar zich met plaats en tijd en verschillende opvoedkundige inzichten kun nen meebewegen, mits slechts steeds ieder ouder, die zijne kinderen op de openbare school wenscht te brengen, er van verzekerd kan zijn, dat de godsdienstige begrippen, in zijn gezin levende, wordentgeëerbiedigd. 4. De redactie is ruhneV gesteld dan in het overeenkomstige IkFvan het bestaande Grondwetsartikel. Zij biedt den waarborg, dat niemand verstoken blijft van de gelegen heid om voor de kinderen, aan zijn zorg toe vertrouwd, het onderwijs te erlangen, dat allen in de maatschappij noodig hebben en waarbij ieders godsdienstige begrippen worden geëerbiedigd. In de eerste plaats zal de gelegenheid kun nen bestaan in het van overheidswege te geven onderwijs. Vermits er echter ook thans gemeenten zijn, waar een open bare school niet bestaat, behoort er voor te worden gewaakt, dat de enkele kinderen, welke daar openbaar onderwijs zouden wil len genieten, de gelegenheid daarvoor ont vangen. Dit kan o.a. geschieden door samen werking van gemeenten of het verleenen van vergoedingen ten behoeve van het be zoek eener elders gelegen school. 5. Onder dit lid valt zoowel het openbaar als het bijzonder onderwijs. De eischen, aan de deugdelijkheid te stellen, zullen uiteraard soms gelijk, soms alleen gelijkwaardig zijn, wijl de vrijheid van richting der bijzondere scholen moeten worden in acht genomen. 6. De bepaling is thans opgenomen, dat het bijzonder algemeen vormend lager on onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, naar denzelfden maat staf als de openbare overeenkomstige scho len uit de openbare kas wordt bekostigd. Ook voor het bijzonder algemeen vormend middelbaar en het voorbereidend hooger on derwijs is thans de verleening van bijdra gen uit de openbare kas voorgeschreven. De financieele regeling kan voor dit onderwijs, dat niet overal en voor allen noodig is, niet dezelfde zijn als voor het lager onderwijs, weshalve de wetgever hier meer vrijheid ver. beweging behoort te hebben. De heer Mr. Tydeman heeft zijn van de meerderheid der commissie afwijkend in zicht neergelegd in een afzonderlijke nota. Berichten. De Staatscourant van Woensdag April bevat o. a. de volgende Koninklijk besluiten: benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het onder wijs in de physische chemie dr. H. R. Kruijr, thans assistent aan die universiteit; op verzoek eervol ontslagen met dank J. Bosch Bruist als burgemeester van Nieuw- Leusen; benoemd tot hoofdopzichter der landsge- bouwen H. E. van de Water, thans opzichter le klasse; op verzoek eervol ontslagen mr. W. Vis sering, secretaris van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten met dankbetuiging voor de goede diensten gedurende een reeks van jaren den lande bewezen; benoemd tot secretaris in genoemden raad mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, thans referendaris en tot commies mr. C. G. van Eek, thans adjunct-commies onder gelijktij dige aanwijzing van den commies mr. van Eek als plaatsvervangend secretaris; op verzoek eervol ontslagen dr. A. J. Kluij- ver te Delft, als assistent voor de microsco pische anatomie aan de Technische Hooge- school te Delft. goedgekeurd, dat aan G. de Hartog, burge meester der gemeente Hemmen, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier ge meente toestemming verleend om tot 1 Mei 1917 te Voorburg te wonen, aan J. Feitsma, ontvanger der gemeente Zegwaart; toestemming verleend om tot 28 Dec. T92T te Goes te blijven wonen, aan jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester der gemeente 'sHeer Arendskerke vergunning verleend tot het geven van hoogetf onderwijs aan de te Uden gevestigde inrichting van bijzonder hooger onderwijs, genaamd „het Missiehuis St. Willibrordus", aan Jozef Johan Unkel, geboren te Borbeck (Duitschland). De heer Goeman Borgesius, weder her steld, leidde gisteren wederom de vergade ring der Tweede Kamer. Ouderdomsrentewet. Naar de Ned. verneemt, zal de Regeering ten aan zien van de Ouderdomsrentewet een bemid delend voorstel doen, ongeveer van de strekking der door de heeren Limburg en Tydeman ontwikkelde denkbeelden. Uitstel opkomst militie eit landstorm (Officieel.) Door het departement van oorlog wordt medegedeeld, dat m verband met het voorkomen van gevallen van nek kramp in verschillende gemeenten van ons land, de opkomst van de miliciens der lich ting 1916 en landstormmannen die in hal tijdvak van 1620 April e. k. was vastg©- steld, tot eéh later te bepalen tijdvak wordt uitgesteld. De relletjes der milital* ren te Leiden. De majoor Muller Massis, van het departement van Oorlog, heeft gisteren in opdracht van den minlstsc van Oorlog een onderzoek ingesteld nmr de Dinsdag morgen te Leiden plaats gehad hebbende relletjes onder de militairen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2