Uit den omtrek. (gT E Ml LION limtmEUUtlOTEIMUt Zi. STADSNIEUWS. Wlitbislnil 34. Wel 145. Mr. Troelstra. Naar de Avp. verneemt, zal mr. Troelstra a.s. Zaterdag weder in de Residentie terugkeeren. Mr. H. K u n e m a n. Te Brussel is in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer mr. H. Kuneman, oud-directeur van binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. J. M. B r o o s h o o f t. f Te Rot terdam is overleden mr. J. M. Brooshooft, oud-president van den raad van Soerabaya. ■edertand da oorlog, Officieels verklaring van de Fransche Regeering. (Officieel.) He£ departement van buiten- landsche zakenlevens mede, dat de Fran sche gezant met machtiging zijner regeering aan den minister van buitenlandsche zaken de verzekering heeft gegeven, dat noch Frankrijk, noch een zijner bondgenooten er ooit een oogenblik aan heeft gedacht om rechtstreeks of zijdelings de onzijdigheid van Nederland of de onschendbaarheid van zijn grondgebied aan te tasten, onder bij voeging dat de laatstelijk te Parijs gehouden conferentie der getüieerden zich in het ge heel niet met Nederland heeft bezig gehou den. Moeilijkheden bij den aanvoer van tarwe- (Officieel). De kwaliteit van den "Ameri- kaanschen tarweoogst van 1915 maakt de tarwe over het algemeen slecht bewaarbaar. De Regeering heeft zich dan ook reeds ge durende geruimen tijd genoodzaakt gezien om bij den aanvoer met dit feit rekening te houden. In den aanvang van dit jaar is met de Holland-Amerika-lijn, den Kon. Holl. Lloyd en de Ned. Reeders Vereeniging eene overeenkomst gesloten, welke, als overigens geen moeilijkheden bij den aanvoer ontston den, een volkomen voldoenden aanvoer van tarwe zal waarborgen. Ten gevolge van het vooral in den laat- sten tijd steeds bezwaarlijker scheepvaart verkeer is de aanvoer van tarwe kleiner ge worden dan met 't oog op 't maken van een voorraad wenschelijk geoordeeld mag wor den. Getracht is en wordt om met behulp van de schepenuitvoerwet verbetering in den toestand te brengen. Er doen zich thans nieuwe moeilijkheden voor. Zes schepen van de Hoïland-Amerika- lij, bestemd om in April circa 45.000 ton regeeringstarwe van Amreika te verschepen, worden hier reeds sedert geruimen tijd op gehouden ten gevolge van een geschil tus- schen directie en personeel, en zullen dus ook bij spoedige oplossing van dit geschil, veel later dan verwacht was, de tarwe kun nen aanvoeren; twee andere schepen, be stemd om na aankomst te Rotterdam tarwe te gaan halen, zijn met schade op xee aan getroffen, terwijl een derde schip wegens schade moet worden gedokt. Hoeveel sche pen nog in een gelijke omstandigheid zullen komen, is uit denn aard der zaak nfet aan te geven. De „Lodewijk van Nassau" van den Koninklijken West-Indischen Maildienst geladen met chilisalpeter voor de Neder- londsche Regeering, wordt reeds sedert 22 Maart in de Downs vastgehouden. Deze boot was voor haar volgende reis ook be stemd voor den aanvoer van graan. Ook de voortaan te volgen reisroute om het Noor den van Schotlènd zal, zooals van zelf spreekt, den duur vairide reis aanmerkelijk verlengen. Uit één en ander mag veilig worden af geleid, dat de aanvoer van granen in de e.k. tijden groote bezwaren zal ondervinden, Geen wittebrood «neer. Aan een officieel communiqué wordt ontleend, dat de minister van landbouw be sloten heeft maatregelen te nemen om de zuinigheid bij het tarweverbruik te bevorde ren. Van 14 dezer af zullen de meelfabrikan ten voorloouig geen tarwebloem meer mogen malen. Zoodra de in den landé bij de fabri kanten en bakkers aanwezige voorraden bloem zijn verbruikt, doch in ieder geval uiterlijk van Maandag 24 April af, zal slechts bruin tarwebrood (brood van ongebuild tar wemeel) gebruikt mogen worden. Het rijks-graanbureau zal echter op verzoek varr de burgemeesters bloem beschikbaar stellen ten behoeve van die personen, voor wie op medische gronden het gebruik van bruin tarwebrood onraadzaam gevonden wordt. De minister meent te mogen verwachten, •dat zoodra algemeen bruin tarwebrood zal imoeten worden gebruikt, dit voor 'hen, die te voren gewoon waren wittebrood te gebrui ken, geen reden zal zijn om zich te bedienen van het goedkoope bruin tarwebrood, dat op broodkaarten wordt varkrijgbaar gesteld. ne .-Columbia". Naar wij vernemen, zal het Nederlandsche stoomschip „Columbia" behouden op de Theems kunnen aankomen. Er is voldoende hulp aanwezig. Het schip Is vermoedelijk op een mijn geloopen 3H miil oost van de Galloperboeï. Geen gewonden. De „Columbia" deed haar eerste reis. Ze bad 4500 ton mais voor de regeering aan boord. Gisteren middag kwam bij de Directie van den Kon. West-Indische Maildienst nog het volgende telegram binnen van den ka pitein van het s.s. Columbia: „Bestek middag 51 gr. 33 min. N. B., 1 gr. 30 min. O. L. Worden goed geëscorteerd. Diepgang voor 31 voet, 6 duim; achter 17 voet, 6 duim Schip zakt niet dieper. 3 gr. slagzijde stuurboord. Loopen met 48 slagen. Dun en niet harder. Groot ruim droog, voor- rufcn vol. Voor tusschendek 5 voet water, voorpeik vol. Hebben goede hoop op be houd. Zee beduidend kalmer." De Prinses Juliana. De directie van de maatschappij Zeeland heeft aan de Middelb. Ct. meegedeeld, dat er haar niets bekend is van een voornemen der Engelsche regeering, 't wrak van de mailboot „Prinses Juliana" zoo spoedig mogelijk op te blazen. Het wrak is nog het eigendom der maatschappij, en zij tracht alsnog er een koo- per voor te vinden. Natuurlijk zal op den duur de Engelsche regeering de opruiming van het wrak ter hand nemen, wanneer dat niet door anderen geschiedt. Maar daarvan is, meent de directie, nu nog geen sprake. De R ijn d ijk. De Rijndijk ligt thans geankerd bij de St. Mary's (Scilly Eilanden). Het stoom schip heeft eenige slagzij naar bakboord; er bestaat geen gevaar voor zinken. Een sloep van de „Tubantia" aangespoeld. Te Callantsoog is ter hoogte van strand- paal 10 een sloep van de „Tubantia" aange spoeld en door den strandvonder aldaar voorloopig geborgen. Engelsche vuurschepen v e r w ij d e r d. De Msb. meldt, dat 3 kleine Engelsche vuurschepen, welke lagen tusschen de Gal loper en de Theems, zijn verwijderd, nadat boeien er voor in de plaats zijn gelegd. Gebrek aan Chfli-salp.eter. (Officieel.) Naar aanleiding van ver schillende vragen over de gevolgen van het vasthouden van de Lodewijk van Nassau, uitsluitend geladen met chilisalpeter, gea dresseerd aan de Nederlandsche regeering, in het Engelsche Kanaal, deelt het ministe rie van L., N. en H. het volgende mede: De sterke regens in den nawinter, waar door de grond veel oplosbare stikstofverbin dingen heeft verloren, en het thans heer- schende schrale weer zijn oorzaak, dat de rogge dit voorjaar groote behoefte heeft aan een krachtige salpeterbemesting. Door het niet tijdig aankomen der sche pen met chilisalpeter zal deze bemesting echter veel te wenschen overlaten. Dit zal vrij zeker ten gevolge hebben, dat de rogge- oogst in 1916 zeer onvoldoende zal zijn. Laat daarbij de maisaanvoer te wenschen over, zoo zal meer rogge aan het vee moe ten worden gevoederd. Een en ander zal leiden tot een sterke ver mindering van de voor brood beschikbare hoeveelheid rogge. Engelsche steenkool. Volgens order van het Engelsche consu laat te LJmuiden mogen, zoo meldt men aan het N. v. d. D. van daar, de Nederlandsche stoomvisscherijschepen te Umuiden niet met Engelsche steenkolen beladen worden, tenzij de reederijen er borg voor spreken, dat de door hun treilers gevangen visch niet naar Duitschland uitgevoerd wordt. Daar'niet de reederijen visch exporteeren, doch de handel en de eerstgenoemde die verzekering dus niet kunnen geven, worden de met Engelsche "steenkolen beladen sche pen leeggehaald en van Duitsche steenkolen voorzien. De weefschool bedreigd. Naar ons uit Den Haag gemeld wordt dreigt ook de Ned. Weefschool te 'sGravenhage het gevaar bij gebrek aan arbeidsmateriaal den arbeid te moeten stop zetten. Voor het In den regel kostbare weefwerk als o.a. go belin-restauraties en anderszins, dat aan deze school meer en meer wordt toever trouwd, kan om haar kleurenvastherd uitslui tend Belgische en Zweedsche wol in aan merking komen. En voor den uitvoer van deze grondstoffen zijn de grenzen van België zoowel als van Zweden gesloten, terwijl de presidente, mevr. BoonClemens, die zich zonder resultaat tot de Zweedsche autoritei ten wendde, van de haar gedane aanbiedin gen van smokkel-adressen uit beide landen geen gebruik wenscht te maken. Tal van werksters aan deze langzaam opbloeiende nijverheidsinrichting dreigen dus werkloos te worden. Gestrafte boeren. Naar het Hbld. verneemt zijn er een aan tal landbouwers, die weigeren de hun opge legde verplichting tot het leveren van con- sumptiemelk na te komen. De Rijkscommis sie van Toezicht op de Kaasvereeniging heeft nu verboden van deze landbouwers kaas te koopgn. Ontvluchte krijgs- gevangenen. Gisterenmorgen kwamen te Winterswijk twee Fransche krijgsgevangenen aan, gebo ren Corsïcanen, die op 26 Maart uit Stock- hausen bij Gottingen ontvlucht waren. Vredesbemoelingen De correspondent van de Tijd. te Rome seint Naar Ik van welingelichte zijde verneem, worden ten Vaticane stappen overwogen, om naar aanleiding der redevoeringen van den Duitschen Rijkskanselier en den En- gelschen miister Asquith, langs diploma- tieken weg zekere vragen te stellen. De For d-g edeputeerden. Mevr. Bakker—Van Bosse, die door haar persoonlijke relaties voor zich de moeilijk heden, verbonden aan den terugkeer der leden van de Nederlandsche deputatie ter Ford-conferentie wist te overwinnen, is in Den Haag teruggekeerd en verwacht, dat ook de andere leden daartoe weldra wel in staat zullen zijn. Twee malen was hun dat reeds toegezegd, maar beide malen kwam er weer iets in den weg. De vrees van een der leden, dat het nog wel een paar maan den zou kunnen duren, voordat men terug kon zijn, kan dus nog worden beschaamd. N. O. Prijsvraag Teyler. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Tey- ler's Tweede Genootschap hebben de vol gende prijsvraag uitgeschreven^ De hypothese van Rutherford, volgens welke een atoom zou bestaan uit een posi tief geladen kern waarom zich electronen bewegen, is in de laatste jaren zeer vrucht baar gebleken. Daarom v.ordt gevraagd de betcekenis en de waaide van deze hypothe se en de heeds gemaakte gevolgtrekkingen te beoordeelen en haar, zoo daartoe aanlei ding wordt gevonden, verder uit te werken of wel dienstbaar te maken aan de verklaring van verschijnselen, die tot nog toe niet uit dit oogpunt werden beschouwd. Uitgeloofd wordt de groote gouden me daille des Genootschaps. Antwoorden wor- d enmgewacht tot 1 Augustus 1917. Ongeschikt examinator. In de le inspectie, waartoe behooren Breda, Arnhem, Zutphen en Venlo, zijn voor de examens voor hulpacte L. O. dit jaar de vol gende schriftelijke opgaven gedaan in het vak Aardrijkskunde (1 uur): Behandel één der beide eerste en één der beide laatste opgaven. A. 1 Wat weet ge, met betrekking tot ons land, van de haring- en beugvisscherij op de Noordzee, van de haringvisscherij op de Zuiderzee en van de visscherij op onze bin nenwateren? Hoe bevordert de Heide-Maat- schappij den rijkdom van visch op onze ri vieren? Welke plaats is tegenwoordig de groote vischmarkt van ons land? 2. Langs welke wateren liggen hier te lan de bijzonder zwaré dijken? Op welke wijze worden een van die geweldige aarden dam men nog versterkt? Waardoor veroorzaakt een dijkbreuk zulke vreeselijke ongelukken in ons land? Wat weet ge van het beheer der dijken? B. 1. Welke Europeesche Staten liggen langs het Westelijk bekken der Middelland- sche Zee? (Zoo gij de landen van Afrika kent, die er langs liggen, moogt gij ze ook noemen). Noem van elk der Europeesche Staten de havens aan dat bekken, die een drukke scheepvaart hebben. Verklaar, hoe het komt, dat het genoemde bekken een be trekkelijk hoog zoutgehalte heeft. Wat weet ge van het eiland Sicilië? 2. Midden-Java, van Preanger Regent schappen en Cheribon tot en met Kedoe. Beschrijft de kusten en het binnenland! Geef verder op: de staatkundige indeeling, de voorname plaatsen (naar de residenties) en de belangrijke producten. Dr. H. Blink, de aardrijkskunde-specialL teit, komt in „Het Vaderland" krachtig ln verzet tegen het stellen van dergelijke vra gen, die hij voor een schriftelijke beant woording door candidaat-hulponderwijzers en -onderwijzeressen absurd en bespottelijk noemt. Hij oordeelt, dat jonge lieden, die in een uur tijds over deze boven hun kracht gaande onderwerpen een opstel moeten schrijven, waarnaar dan hun bekwaamheid In het vak beoordeeld wordt, mishandeld worden. Hij acht den examinator, die de vra gen heeft gesteld, onbekwaam voor dit werk en vindt het hoogst wenschelijk, dat er eens een enquête naar onze examens wordt inge steld. Het wordt soms te ergf Een vreerad verschijnsel. Men schrijf! uit Durgerdam aan het „N. v. d. D.*: Het Kinselmeer bij Durgerdam, de 40 tot 70 voet diepe doorbraak van 1825, vertoon de Dinsdagmorgen een vreemden aanblik. Een uitgestrekte vlakte van circa 50 H.A. was bedekt met een zwarte, drijvende laag modder, ter dikte van een meter, zooals men die op den bodem der slooten aantreft. De toeschouwers meenden eerst dat er plotse ling land was ontstaan. De visschen waren mede naar boven gekomen en kregen het benauwd. Honderden ponden baars, snoek, aal, bliek, spiering enz. spartelden op de troebele massa en werden in menigte opge schept. Besmettelijke ziekten. De Staatsct nr. 88. bevat een opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen Ge zondheidsraad in de week van 5 tot en met 11 April 1916. Wat pokken en nekkramp betreft, zijn in genoemde week ter kennis gekomen: Pokken: 12 gevallen te Amsterdam en 1 geval te 's Gravenhage. (Dit geval was waargenomen den 2en April, doch kwam te laat ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad om nog in de vorige opgave te kunnen worden vermeld.) Meningitis (nekkramp): 1 geval te Groningen, 5 gevallen te Utrecht (waarvan 1 geval afkomstig uit Bynnik. en 3 uit Woer den), 1 geval te Delft, 1 geval te Dordrecht, 5 gevallen te 's Gravenhage, 4 gevallen te Leiden en 2 gevallen te Harderwijk. De Amsterdamsche pok- kengevallen. Sedert de vorige opgave zijn geen nieuwe lijders in het Wflhelmina- g as thuis te Amsterdam opgenomen, terwijl een man ei\ een vrouw uit de verpleging ontslagen zijn, zoodat het aantal verpleegden thans bedraagt 9 mannen, 8 vrouwen en 5 kinderen. Het aantal in observatie genomenen is on veranderd gebleven, zoodat het thans 77 bedraagt, behalve de 44 in de barak aan het einde van de Bellamystraat onder ge- brachten. Wekelijksche mededeeling betreffende mondr en klauw zeer. Sedert de vorige opgave, d.d. 5 April 1916, werd mond- en klauwzeer geconsta teerd, in Zuid-Holland één geval te Hof van Delft. De zieke en verdachte dieren zijn afge maakt De maatregelen werden opgeheven te Teteringen, Nieuwerkerk ö.d. Ussel, Wees- perkarspel, Bruinisse en Sluis, alsmede op de nog bestaande besmette hoeven te Poor- iugal en Spijkenisse en op 1 hoeve in elk der gemeenten Beek (L.) en Meerssen. Besmette hoeven beslaan th^ns nog te Vlaardingen (1), Pijnacker (1), Vrijenban (2), Beek (L.) (2), Meerssen (2), Geulle (1), Ulestraten (1), Sittard (2) en Broeksittord (2). Een dissonant. Gedurende den dienst in de Gereformeerde kerk aan de Vlamingstraat te Delft hoorde de organist afgrijselijke jammerklachten tusschen de muziek. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een kat in het orgel zat en razend van angst zich verscholen Meld. De gemeente behielp zich verder zonder orgelspel. Eerst 's middags gelukte het de poes uit haar vrij willig gekozen gevangenschap te verlossen. Over een afgebeten arm. Destijds werd gemeld, dat tegen het bestuur van het Kon. Zool. Bot. Gen. te Den Haag een eisch tot schadevergoeding was inge steld namens de kinderjuffrouw, aan wie destijds door beren, toen zij den Dierentuin bezocht, een arm was afgebeten. Dit is onlangs geschied bij dagvaarding, waarin gesteld wordt, dat eïscheresse, toen rij op 16 Augustus T9I5 met kinderen den Dierentuin bezocht, terwijl zij daar bij dén berenkuil vertoefde, plotseling door een of meer beren is aangevallen, die haar de rechterhand en. een gedeelte van den rech terarm hebben afgerukt. Op grond o.a. van het feit, dat zij, daar door gebrekkig geworden, niet meer in haar onderhoud kan voorzien en ter vergoeding van de kosten van geneeskundige behande ling enz., vraagt eischeresse een schadever- goeding'van 25,000. Procureur van eischeresse is mr. W. Francke, die op de burgerlijke terechtzitting der Keagsche rechtbank van 28 Maart jl. conclusie heeft genomen. Mr. A. M. de Groot, procureur voor het K. Z. B. G., heeft daarop 4 weken uitstel gekregen, om te dienen van conclusie van antwoord, hetgeen zal geschieden op de te rechtzitting van 25 April, tenzij nieuw uit stel mocht worden gevraagd. Oplichting. Schipper J. H., van de Rijnaak Brussel, en de bootenbaas G. van H., van Rotterdam, maakten te Amster dam kennis met een Duitscher, die zich bijzonder interesseerde voor den verboden uitvoer van koopwaren. Met dien Duitscher werd overeengekomen, 50 zakken rijst en T20 vaten lijnolie te laden aan boord van de Brussel en te trachten, deze goederen over de grens te krijgen. Daartoe vertrokken do schipper en de bootenbaas in Maart jL met de Rijnaak Brus sel van Rotterdam naar Krimpen a. d. IJse!, waar bij nacht de balen rijst en de vaten lijnolie met een stoomboot aan boord wer den gebracht. Van daar vertrokken zij met de Brussel naar Nijmegen, waar men een veertien da gen stil bleef liggen. Uit Nijmegen werd aan den Duitscher geschreven, dat men te ver geefs getracht had over Harlrngen en over Kampen de koopwaar naar Duitschland te krijgen, hetgeen niet waar was, zooals bei- dij bekenden aan de rivierpolitie te Rotter dam, toen deze hen dezer dagen aanhield. Ook zeiden zij, er geen oogenbhk aan ge dacht te hebben, het verbod van uitvoer te overtreden. Uit Nijmegen te Rotterdam teruggekeerd, werden de balen rijst en de vaten lijnolie in een pakhuis aan de Feyenoordkade op geslagen en werd aan den Duitscher ge schreven, dat zij 2500 moesten hebben voor moeite en kosten; ontvingen zij dit be drag niet, dan hielden zij de koopwaren vast. Zij rekenden er op, dat de Duitscher hiervan geen aangifte durfde te doen. Bijna het geheele gevraagde bedrag is hun dan ook uitbetaald, waarna de Duitscher zijn goederen terugkreeg. Later is toch ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, hetgeen de arrestatie van den schipper en den bootenbaas tengevolge heeft gehad. Beiden zijn thans als verdacht van oplichting, naar het huis van bewaring te Rotterdam gebracht. (N. R. Ct.) Verpletterd. Te Wormerveer is het zevenjarig zoontje van dan heer Ten Hope aan het Wandelpad met het hoofd on der een zwaren verhuiswagen geraakt, waar door dit lichaamsdeel verpletterd werd en de dood onmiddellijk intrad. Fabrieksongeluk. In de ma chinefabriek der firma Zimmermann te En schedé hed Dinsdagavond bij het gieten van ijzeren ringen een noodlottig ongeval plaats. Door het springen van een der toestellen, stroomde plotseling het gesmolten ijzer uit den vorm, waardoor een viertal arbeiders aan beenen en voeten'zeer ernstige brand wonden bekwamen. Twee werklieden, res pectievelijk uit Borne en Hengelo, werden naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd, de beide anderen werden naar hun woning te En schedé overgebracht. Marktberichten. Eiermarkt te Rotterdam. 11 April »«1«. Kipeieren V. P. N. 1 7.05 -7.3G. Reee*nns;Y WO-JTtl Eendeieren V. P. N. f 7.00—7.1 Re^eerine f 7.30 - 0 ^0. Ganseieren V. P. N. f 0.150.16. Resreeriiur f 0.14. Kievitseieren f 0.11. Aanvoer V. P* N. 37?06. Regeering 85«»344. Achterveld. Op de „Mr. Jan Pie- ter Adolf-Stichting" te Achteveld zal dit jaar de bloemenkweekerij op groote schaal wor den toegepast. Voor Oost-Indische kers is o.m. 1 HA. bestemd, terwijl voor scheef- bfoem en esoholtzia elk een half bunder ge reserveerd is. Voorts zullen nog de bekende blauwe korenbloem en andere soorteiè bloemen verbouwd worden, too dat In hel geheel 2 'j H.A. met bloemen bezet mulién zijn. Beminnaars van kleurenpracht zullen liv den bloeitijd hier dut hun hart (en neut? kunnen ophalen. Hoevelaken. De kiezerslijst dezégt gemeente, dienst 191617, bevat de namen van 162 personen. Elf kiezers zijn er bij^«'4* komen en zes zijn van de kiezerslijst afge*" voerd. Reclames per anker f 34 per fleaeh - 0.85. pin» II.Ito p», nnber norljas. De financfêele toestand. IL De phase van ontwikkeling, waarin de ge-* meente verkeer!, en de vele wenschen, die vroeg ol laat in vervulling moeten worden ge* bracht, zullen in de naaste toekomst groote offers vragen en de toename der inkomsten, hoe voldoende ook, zal die offers niet kunnen dragen. De volgende uilgaven mogen wordeu ver wacht; onderwijs: f 500.(100. verbetering bin-, nenstad: f 500.000, reiniging f 900.000. De hoogere kosten van de gewone huishou ding zullen moeten worden gevonden uit de gewone ontvangsten, die de gewone dienst zal opleveren. De uitgaven ten behoeve van handel en industrie zullen moeten worden gevonden, deels uit de rechten, die de belanghebbenden moeten betalen, deels uit de exploitatie van de grondel. Op het Grondbedrijf rust een dubbele taak: te zorgen dat de oogenblikkclijke lasten door de gemaakte winsten kunnen worden gedokt, maar ook en vooral, om zorg te dragen, dat de blijvende lasten eveneens door het bedrijf zelf kunnen worden gedragen. Een grondbe drijf mag wel winst afwerpen, als -zijnde deze de meerwaarde, die de grond heeft verkregen door de werkzaamheid von de gemeenschap. Het erfpachtstelsel, hoezeer in theorie ook t! Verdedigen, is practisch voor de gcmecnli onbruikbaar, daar de huidige stand der \vct« geving moeilijkheden schept voor hel finan- ciëel beheer. Maar wel moet het grondbedrijV blijvende inkomsten nalaten. Een middel hier voor is het kweeken van reserves uit de winst te vormen De toekomst zal meer en meer nnn- toonen, dat de moderne gemeente haar taak niet kan volbrengen, wanneer zij alleen is aan gewezen op belastingen van de levende bur gers. Daarom moet worden uitgezien naar andere middelen. Voert de gemeente nu een grond- politiek als hier in Amersfoort het gevaï is, dan schijnt mij dat alleen geoorloofd, wanneer dat bedrijf zelf de lasten draagt die het veroor zaakt. De kosten van het nieuwe stadskwar.i r vin de men dus in dc winst op den grond ge wonnen. Naar schatting zal de Jaarlljkschc toename der inkomsten f 5827.50 bedragen. Voor dc meerdere uitgaven zullen dus nieuwe bronnen moeten worden aangewezen. Naast «en matige rioolbelasting kan zeer goed een verhooging der straatbelasting wor den ingevoerd, vooral wel. wanneer vast wordt gesteld dat gemiddejd elk jaar f 50.000 ral worden aangewend tot verbetering van de Oude Stad. De eigendommen, door de belasting te treffen, ondervinden daarvan toch ook den invloed. Met de reorganisatie van het onderwijs enz. zou kunnen gewacht worden lot tijd en wijle de nieuwe belastingen, waarvoor het jong9te ontwerp tot wijziging van de gemeentewet perspectief geeft, geheven kunnen worden. Maar dit zou te betreuren zijn. De ontwikke ling der gemeente eischt meer spoed Dus zul len directe middelen moeten worden aange wezen en wel voor de eerste jaren voor een bedrag van f 30.000 per jaar Zou dit bedrag uit de inkomstenbelasting moeten worden gevonden, dan is een verhoo ging met ongeveer 1 noodig. Ik aarzel niet, dit noodlottig te noemen. Het is mijn vaste overtuiging, dat deze gemeente alleen dan blijvend in bloei zal toenemen, Indien de inkomstenbelasting blijft wat ze nu Is. En dit argument weegt bij mij zwaarder, naarmate de Rijkslasten zullen toenemen. En hierom ach", ik opvoering der inkomstenbelasting onge- wenscht, omdat de thans bestaande wettelijke bepalingen cr toe dwingen dat een te groote druk wordt gelegd op de kleinere ïaar vooral op de middelmatige inkomens. "Wanneer wordt aangenomen dat opvoering van de inkomsten belasting den groei der gemeente zal tegen houden, dan hebben alle lagen van de bevol king er belang bij. dat dit ook niet geschiedt. ,En dan is een verhooging van gasrccht daar door meieen gerechtvaardigd, te eerder nog, indien het mogelijk blijkt als in casu daé het miwtcas buiten de verhooging kan vallenu Volgens de begrooting 1916 wordt gerekend op een afzet van 1.750000 M». gas aan lichtgag aan narticulieren en 900.000 M*. aan Icoolc- etf krachtgas Wanneer deze belden met 1 cent in prijg worden verhoogd, wordt een verhoogde ops brengst verkregen van f 28-500. Hiervan zou ik f 20.000 willen voegen bij de verplichte uifr keering van t 55.000, zoodat deee dan cal ba- dragen f 75 000, maar met weglating van d« tegenwoordige bepaling, dat verder 50 va* de winst wordt genoten. Geleidelijk kan dn* weer op vermindering worden aangestuurd De resteerende f 6500 zou ik bij de reaerve wil<, len voegen, opdat deze zal toenemen, hetgeetS gewenscht is. Eindelijk nog een enkel woord over dg saldo's. Er is op gewezen dat deae daleoda fij% en dit mag niet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3