BINNENLAND. biedsdriehoek. Dit kleine gebied, dat door He Rovuma van het overige protectoraat is gescheiden en daardoor niet verdedigbaar is, is blijkbaar van Duitsche zijde ontruimd en daarna door de Portugcezen bezet. Van .een hernemen door de Portugeezen kan geen sproke zijn, omdat het hun nooit heeft behoord en nog nooit door hen bezet is ge weest. Petersburg, 13 April. (Havas). De correspondent te Sebastopol van de Birshe- vijft Wjedomorri bevestigt, dat den 5en een Vijandelijke duikboot getracht heeft een Rus sisch oorlogsschip aan te vallen. Een torpe doboot viel de duikboot krachtig aan, verniel de de periscoop en doorboorde het schip door en door. De duikboot dook onder en kwam niet weer boven. Barcelona, 13 April. (R.) Een Ne- derlandsch stoomschip, dat uit Mexico hier is aangekomen, bracht negen matrozen mee, waarvan verscheidene gewond, behoorende tot de bemanning van het Russische zeil schip Imperator, dat door een Oostenrijk- eche duikboot in den grond is geboord. Londen, 12 April. (R.) Bericht van Lloyds. De Britsche bark Inverlyon is door een duikboot tot zinken gebracht. Twaalf man van de bemanning zijn opgepikt. Londen, 13 April. (R.) Bericht van Lloyds. Het stoomschip Aufu, groot 3600 ton, is den 11 en April getorpedeerd en in den grond geboord. Het schip was onbewapend. De Robert Adamson, een schip van 3000 ton, is eveneens getorpedeerd en tot zinken gebracht; de bemanning is aan land gezet. Berlijn, 14 April. (W. B.) Officieel bericht. In de maand Maart zijn 80 vijandeb'jke handelsschepen m et 207.000 registerton- nen in rond getal door Duitsche U-bootëh In den grond geboord of door mijnen verloren gegaan. Chrlstiania,l 3April. (Havas). De minister van buitenlandsche zaken heeft al les wat officieel en officieus is vastgesteld over het torpedeeren van Noorweegsche •chepen door de Duitschers, laten bekend maken. Alle dagbladen van Chrtstiania ver baren, dat na de officieele mededeeling van de Fransche regeering het onbetwistbaar is, dat het Noorweegsche schip Silius door een Duitsche torpedo in den grond geboord is. Berlijn, 12 Aprib (W. B.) Op de vraag van de Vereenigde Staten wegens de aanvallen op het stoomschip Sussex en an dere schepen is aan den Amerikaenschen ambassadeur een antwoord gegeven, waarin o.a. gezegd wordt; Ondergeteekende heeft de eer aan den gezant der Vereenigde Staten in zake de Sussex, Manchester Engineer, Englishman, Berwind Vale en Eaglepoint mede te deelen, dat bovengenoemde gevallen aan een nauw keurig onderzoek onderworpen zijn gewor den. Een stoomschip, dat de Berwind Vale kan zijn geweest, werd op den avond van den I6en Maart ln het gezicht van den vuurtoren van Bullrock bij de Iersche kust door een Duitsche duikboot aangetroffen. Door een waarschuwingsschot ontving het bevel te stoppen. Het gaf echter geen acht op deze waarschuwing, maar doofde alle lichten en beproefde te ontsnappen. Daar op werd het schip beschoten tot het stopte. Nadat de bemanning in de booten gegaan was, en voldoende tijd had gekregen om weg te roeien, werd het schip tot zinken ge bracht. De naam van dit stoomschip is niet vastgesteld, doch voor de identiteit van dat schip schijnen de gegevens voldoende te zijn. De bewering, dat de Berwind Vale zonder waarschuwing getorpedeerd is, zou dan in ieder geval met de feiten in strijd zijn. Het stoomschip Englishman ontving den 24sten Maart van een Duitschen duikboot circa 20 zeemijlen ten westen van Islay door twee waarschuwingsschoten bevel tot stoppen. Het schip voer echter door zonder zich aan de waarschuwing te storen en werd daarom door de duikboot na een vrij lange vervolging, tot stoppen gedwongen. Nadat (de Duitsche commandant zich er van over- tuied had, dat de bemanning in de booten gegaan was en zich van het schip verwij derd had, boorde hij het stoomschip in den grond. In het geval van het stoomschip Man chester Engineer is door het onderzoek tot dusver niet kunnen worden vastgesteld of de aanval aan een Duitsche duikboot is te wijten. Het zou daarom gewenscht zijn nturwkeuriger opgaven te doen over plaats, tijd en bijkomende omstandigheden, om het onderzoek ten einde te kunnen brengen. Het stoomschip Eagle Point werd den 28en Maart voormiddags op omstreeks 100, niet 130 zeemijlen van de Zuidwestkust van Ierland door een Duitsche duikboot door signaal en schot gewaarschuwd te stoppen, maar voer verder; er werd daarna op het schip geschoten totdat het stopte. Nadat de commandant zich had overtuigd, dat de te water gelaten booten zeil hadden opgezet en van het stoomschip vrijgekomen waren, boorde hij het schip in den grond. De vaststelling of het Kanaalstoomschip Sussex door een Duitsche duikboot bescha digd is of niet, is hierdoor buitengewoon be- moeielijkt, dat er geene nauwkeurige opga ven over plaats, tijd en bijzondere omstan digheden van het in den grond boren be kend waren; ook kon een afbeelding van dit schip niet verkregen worden. Dientenge volge moesten alle ondernemingen, die den 24en Maart tusschen Folkestone en Dieppe hebben plaats gehad, onderzocht worden. Daar werd den 24en Maart in het midden van het Engelsche Kanaal door een Duit sche duikboot een lang zwart vaartuig zon der vlag met grijzen schoorsteen, een kleinen grijzen bovenbouw en twee hooge masten aangetroffen. De Duitsche commandant kreeg de bepaalde overtuiging, dat hij een oorlogsschip, en wel een mijnlegger van de nieuw gebouwde Engelsche Arabisklasse, voor zich had. Hij werd door den op een oor logsschip gelijkenden bouw, de kleur, de groote snelheid en den voor handelssche pen nie gebruikelijken koers van het schip tot deze overtuiging gebracht. Dientenge volge viel hij het schip aan om 3.55 in den namiddag. De torpedo verwekte in het voor schip eene zóó zware ontploffing, dat het geheele voorschip tot aan de brug werd weg geslagen. De bijzonder sterke ontploffing leidt met zekerheid tot de conclusie, dat er groote menigten munitie aan boord waren. Een door den U-boot-commandant ver vaardigde schets van het schip en eene af beelding van de Sussex, aan een Engelsch dagblad ontleend, worden ter vergelijking hierbij gevoegd. Deze vergelijking toont, dat de Sussex met het aangevallen schip niet identiek is. Een andere aanval heeft op het tijdstip en de plaats in kwestie niet plaats gehad. De Duitsche regeering neemt daarom aan, dat de ondergang van de Sussex aan eene andere oorzaak is te wijten. Tot opheldering kan misschien dienen, dat alleen op 1 en 2 April in het Kanaal 26 Engelsche mijnen door Duitsche zeestrijdkrachten ontladen zijn. Het geheele zeegebied is daar door drijvende mijnen en niet gezonken torpe do's in gevaar gebracht. Voor de Engelsche kust wordt het ook door Duitsche mijnen, die tegen de vijandelijke zeestrijdkrachten uitgelegd zijn, in toenemende mate met ge vaar bedreigd. De Duitsche regeering ver zoekt om verder materiaal van onderzoek en verklaart zich eventueel bereid den feitelij ken toestand door eene gemengde commis sie van onderzoek, overeenkomstig de Haag- sche conventie, te laten vaststellen. (Get.) Jagow. New-York, 13 April. (R.). De Ame- rikaansche bladen bespreken in scherpe be woordingen de Duitsche nota betreffende het tot zinken brengen van koopvaardijsche pen en spotten met de „opheldering." De World vraagt wat er anders overblijft dan de diplomatieke betrekkingen met Duitseh- land af te breken. Washington, 13 April. (R.) Op het door Duitschland geopperde denkbeeld van arbitrage in zaken het in den grond boren van handelsschepen, wordt In regeerings- kringen gezegd, dat de Vereenigde Staten zaken, waarmee het leven van Amerikaan- sche burgers gemoeid is, niet voor arbitrage vatbaar achten. Washington, 13 April. (R.) Het ontwoord van Groot-Brittannië op de Ame- rikaansche vertoogen over de verwijdering van 78 Oostenrijkers, Duitschers en Turken van het stoomschip China bij Sjanghai is door het staatsdepartement bekend ge maakt. Het voert tot rechtvaardiging van hunne aanhouding aan, dat deze vijandelij ke vreemdelingen bezig waren met het clan- distien verzamelen van wapenen voor ver voer naar Indië en andere misdadige oog merken, en zegt dat als hun was toegestaan in Manilla aan land te gaan, zij zouden zijn voortgegaan met hunne slechte handelin gen, die de onzijdigheid van de Vereenigde Staten compromitteerden. Grev zegt, dat het eenige internationale stuk dat over deze zaak handelt is de verklaring van Londen, waartoe Groot-Brittanië niet is toegetreden. Die beperkt de aanhouding tot de leden van de gewapende macht der oorlogvoerenden. De tegenwoordige oorlog echter geeft geene grenzen aan voor de methoden, waardoor de vijanden van Groot-Brittannië, in zonderheid Duitschland, de overwin ning trachten te behalen. Er zijn pogin gen van den vijand ontdekt, op neutralen grond in vele deelen van de wereld, in den vorm van revolutionaire samenzwerin gen, plannen tot vernietiging van den zee handel enz. De nota wijst in dit verband op de talrijke pro-Duitsche samenzweringen in de Vereenigde Staten. Aan het slot drukt Grey de meening uit, dat met het oog op de feiten, die hij aan haalt, de Vereenigde Staten niet zullen blij ven bij de opvatting, dat deze daad van aanhouding van Duitschers ter hoogte van Sjanghai ongerechtvaardigd was. Washington,, 13 April. (W. B.) (Draadloos.) Staatssecretaris Lansing heeft medegedeeld, dat door Engeland's nota over de wegvoering van 38 Oostenrijkers, Duit schers en Turken, van het Amerikaansche stoomschip China, de kwestie niet tot tevre denheid van de Vereenigde Staten is opge lost. Berlijn, 13 April. (W. B.) Uit het gToote hoofdkwartier wordt gemeld, dat de keizer heden een door den aartsbisschop van Keulen, kardinaal Hartman, geleiden oorlogsgodsdienstoefening heeft bijge woond. Weenen, 13Aprll. (W. B.) De minis ter van buitenlandsche zaken Burian begeeft zich heden avond naar Berlijn om bespre kingen te houden met den rijkskanselier. Stockholm, 13 April. (Havas). De Zweedsche regeering heeft officieel de le den van de doema en den rijksraad uitge- noodigd zich in Stockholm op te houden op hunne reis naar Engeland en Frankrijk. Deze uitnoodiging maakt een zeer gunstigen indruk in Rusland. Stockholm, 13 April. (W. B.) Bel de huizen van den Rijksdag hebben het door de regeering ingediende wetsontwerp op den oorlogshandel, overeenkomstig het advies van de daartoe benoemde commissie, zon der discussie aangenomen. Weenen, 13 April. (Corr.-bureau). Blijkens het heden uitgegeven prospectus van de vierde Oostenrijksche oorlogslee- ning bedraagt de inschrijvingsprijs voor de nieuwe veertigjarige 5Ü pets. aflosbare staatsleening 93 pet. en voor de belasting vrije 5jf pets. staatsschatkistbiljetten, aflos baar 1 Juli 1923, 95JS pet. De inschrijving begint op 17 April en wordt gesloten 15 Mei des middags. Kopenhagen, 13 April. (Havas). De koers van de mark is deze week weer gevoelig gedaald. In het begin van de week was de koers 61.80; thans is hij 60.70. De normale koers is 89. New-York, 13 April. (R.) Agenten van het departement van justitie hebben gisteravond vier mannen in hechtenis geno men, die beschuldigd worden van mede plichtigheid aan het vervaardigen van bom men, bestemd voor schepen, die oorlogs munitie voor de geallieerden vervoeren. Drie van hen waren in dienst van Duitsche stoomvaartlijnen. N e w-Y ork, 13 April. (R.) De Duit schers, die in hechtenis zijn genomen op de beschuldiging van medeplichtigheid aan het vervaardigen van brandbommen en het plaatsen daarvan aan boord van schepen, die munitie voor de geallieerden vervoeren, zijn: Ernst Becker, electricien van de Kaiser Friedrich der Grosse, van wien beweerd wordt, dat hij heeft bekend honderden bom- hulzen te hebben gemaakt; Karl von Kleist, opzichter van een maatschappij in landbouw en chemische artikelen te Hoboken, die heeft bekend, dat de bommen in de gebou wen van zijn maatschappij werden gevuld; Otto Wolpert, chef van de drukkerij der Atlas-lijn te Hoboken, die heeft toegegeven te hebben gehandeld als agent van kapi tein von Papen en beschuldigd wordt van de uitdeeling van de bommen. Een in Juni begonnen onderzoek, inge volge een klacht van de Fransche regeering, dat onontplofte bommen in suikerzakken op het stoomschip Kirkoswald waren gevonden, heeft tot de arrestaties geleid. Becker bekende, dat de bommen aan boord van het schip Kaiser Friedrich der Grosse vervaardigd, aan von Kleist waren geleverd, die ze vulde en uitdeelde. Naar de politie mededeelt, werden de gelden door een rijken Duitsche, wiens naam niet be kend is, gegeven. Verscheidene bommen werden gevonden in de woning van von Kleist en in de chemische fabriek. China. Sjanghai, 13 April. (R.) De gouver neur van Kiangsi heeft officieel de onafhan kelijkheid uitgeroepen. Mexico. M e x i c o,„ 13 April. (R.) De Mexi- caansche regeering heeft eene nota gezon den aan de regeering der Vereenigde Sta ten, waarin gevraagd wordt, dat de Ameri kaansche troepen zullen worden terug ge roepen uit het Mexicaansche gebied en dat de vervolging van Villa zal worden overge laten aan het leger der Mexicaansche con- stitutionalisten. Washington, 13 April. (R.) Er wordt bericht, dat op Amerikaansche troe pen, die door Porral (provincie Chihuahua) trokken, door de bevolking geschoten is. Daarop is een gevecht gevolgd, waarin de Amerikanen twee personen verloren, terwijl vele Mexicaansche burgers werden gedood of gewond. Carranza seint, dat zijne troepen de Ame rikanen hebben geholpen om de orde te herstellen. Hij doet een beroep op de Ver eenigde Staten om de gevaren te erkennen, die uit de houding van de inboorlingen ont staan. Washington, 13April. (R.) Carran- za's nota heeft den toestand in Mexico ver- wikkelder gemaakt, maar naar in officieele kringen verluidt, zullen de Amerikaansche troepen, ten minste voorloopig, niet terug geroepen worden. De vervolging van Villa wordt krachtig voortgezet, terwijl de zaak met Carranza besproken wordt. Kameroverzicht tweede Kamer ln de zitting van Donderdag werden de algemeene beschouwingen over de ouder domswet voortgezet. De heer De Me es t er (U. L.) verbaast er zicii over, dat gesproken wordt van over haaste behandelinghet ontwerp is eerst 5 maanden na verschijning van de memorie van antwoord aan de orde gesteld. Hij ontkent voorts, dat uitkeeiing volgens de Ouderdomswet bedeeling zou zijn. Bedee ling is een gunst en deze wet zal recht op uitkeering geven. Hij komt op tegen hetgeen te verstaan werd gegeven in de rede van den heer Rutgers dat vrijzinnigen om onedele motieven tot Staatspensioen zouden zijn be keerd. Persoonlijk feit. De heer Rutgers protesteert tegen de uiting van den heer De Meesterdat spre ker zou hebben gesproken op de wijze van zekere schendblaadjes en tegen toelating daarvan door den voorzitterwaarop de Voorzitter verklaart geen beleediging te hebben gezien in de woorden van den heer De Meester en deze zich opnieuw be reid verklaart zijne woorden terug te nemen als de heer Rutgers verklaart een andere dan de veronderstelde bedoeling te hebben gehad. De heer S a n n e s (S. D.) gaat van harte met het ontwerp mee, dat het groote kwaad van verplichte ouderdomsverzekering zal uitbannen en den weg zal banen tot Staats pensioen, zooals de sociaal-democraten dit wenschen. Hij kan zich met het denkbeeld van den heer Limburg, de Invaliditeitswet- Talma te doen bestaan naast de Ouderdoms wet, vereenigen, mits alleen de invaliditeits- rente uit de wet-Taïma en niet diens ouder domsrente blijft. Hii betoogt, dat Staats pensioen volkomen past in de socialistische meerwaarde-leer en ontkent dat het 't ver nederend karakter van armenzorg zou heb ben. De heer Lohman (C. H.) ontkent niet dat hij meermalen van staatkundig inzicht veranderdedat was evenwel alleen veran dering van inzicht, niet van beginsel. Hij 'betoogt voorts, dat zij, die zich niet op het socialistisch standpunt der meerwaarde-leer stellen, iederen rechtsgrond voor recht op staatsouderdomsuitkeering missen, ontkent dat door dadelijke invoering van art. 369 der Invaliditeitswet practisoh voor Staats pensioen zou zijn beslist. Wat het ontwerp biedt is niet te vergelijken met hetgeen ge nomen wordt door niet-invoering van de In validiteitswet, terwijl Staatspensioen boven dien volkskracht verloren doet gaan. De heer Van I d s i n g a (C. H.) zal in geen geval vóór het ontwerp stemmen. Hij is overigens onverstaanbaar. Minister Cort van der Lin den acht de verklaring van den heer Rut gers: dat de Eerste Kamer het ontwerp zal verwerpen, inconstitutioneel en een totale miskenning van de onbevangenheid dier Ka mer. Hij ontkent nogmaals dat de regeering politieke vraagstukken aan de orde heeft ge steld onder pressie van de linkerzijdede regeering houdt nog vast aan de troonrede van 1913, waarin ouderdomswet en herzie ning van verzekeringswetten naast elkaar worden gesteld. Van het prijsgeven van de verzekeringswetten is dan ook geen sprake, al zal de regeering ze niet naspringen en is haar leven alleen gemoeid met de grond wetsherziening. Terzake van de artikelen 80 en 193 meen de de heer Treub, dat reeds bij de ouder domswet in beginsel moest worden beslist over het al of niet handhaven van de Talma- wetten, thans meent de regeering echter dat over de ouderdomswet afzonderlijk kan worden beslist. Zij wil daarom niet langer de voorbereiding van de uitvoering der Talma-wetten achterwege laten, opdat, als de verkiezingen beslissen vóór de handha ving dier wetten, onmiddellijke invoering zal mogelijk zijn. De minister betoogt dat staatspensioen ligt in de lijn van evolutie der denkbeelden. Door art. 369 Invaliditeitswet is een premievrije uitkeering voor behoeftige 70- jarigen ingesteld en is dus beslist voor staatspensioen. Spr. ontkent, dat het ontwerp een bedee ling zou geven. Te 4 uur worden de beraadslagingen ver daagd tot Donderdag 8 uur. In de avondzitting was minister L e T y aan het woord. Er is geen sprake van dat de Ouderdomswet de armenzorg zou terug dringen voor deze blijft nog genoeg te doen over; de wet zal haar integendeel beter tot haar recht doen komen. Het ontwerp is een product der omstan digheden; daarom verdedigt Z.Exc. het gaarne; ook al voldoet het niet geheel aan zijn theoretische voorliefde. Art. 369 In validiteitswet kost niet 25 millioen zooals werd verwacht, maar 140 millioen. Daarom doet spreker een beroep op de geheele Kamer om uit deze impasse te geraken. Bo vendien is een rente toegekend aan zeer velen, die niet onder de gewone werking der wet Talma zouden vallen; zoodat voortzet ting van toekenning van ouderdomsuitkee- ring ook aan niet-arbeiders een eisch van billijkheid is. Anders handelen zou een har de onbillijkheid zijn, en handhaven van een ongelijkheid. Opneming van bedeelden acht de Minis ter rationeel. Hij hoopt maar dat de Minister van Financiën geen bezwaar zal hebben te gen het betreffende amendement. Het standpunt van den minister ten aan zien van de Talma-wetten is een geheel an der dan dat van minister Treub. Spr. meent, dat nu in de Invaliditeitswet een ter mijn voor invoering is gesteld, hij ook aan die wet uitvoering moet geven, afgezien van tie vraag of zij hem sympathiek is of niet Voor tie voorbereiding der uitvoering, waar aan nog moet worden begonnen, is evenwel 2 2M jaar noodig, daarom Is verlenging van den termijn noodig. Behalve algemeene maatregelen van bestuur zal ook een wijzi ging der Invaliditeitswet noodig zijn, om, bliivende in den geest dier wet, haar in over eenstemming te brengen met de Ouderdoms wet. Daartoe acht de minister echter de af- loopende invaliditeitsrente, die op 70-jari- gen leeftijd overgaat in een ouderdoms rente, niet doelmatig in verband met de te lage ouderdomsrente. Beter zou zijn van personen, die een Talma-rente genieten, deze invaliditeitsrente op 70 jaar bij toekenning van ouderdomsrente te verminderen met een zeker deel. Waarbij dan de premie voor de invaliditeitsrente zal kunnen worden ver minderd, daar op 70 jaar in ieder geval 2 kosteloos zullen worden gegeven. De minis ter hoopt, dat alle partijen der Kamer het op dezen grond eens zullen kunnen worden De heer Snoeck Henkemans stelt voor de discussies te schorsen totdat de leden de rede van den minister gedrukt voor zich hebben. Te elf uur sluit de voorzitter de discus sies over het voorstel, waarover Vrijdag bij den aanvang der zitting zal wortien gestemd. Berichten. De Staatscourant van heden 13 April bevat o.m. de volgende Koninklijke beslui ten: verleend de persoonlijke titel van eom- mies aan den adjunct-commies bij het de partement van buitenlandsche zaken jhr. mr. Th. M. van Asch van Wijck; tijdelijk benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse de landstormplichtige C. Kruijt; eervol ontslagen C. List, lichtwachter op Vlieland en J. Purer, lichtwachter op Ter. schelling; benoemd in tien militie-raad voor de lich ting 1917 voor de prov. Utrecht tot voorzit ter, J. H. Th. O. Kettlitz. Kd der Provin-' ciale Staten; tot zijn plaatsvervanger mr. H. J. H. baron van Boetzelaer. lid der Provin ciale Staten; tot leden I. Francois, gepen- sionneerti kolonel, plaatselijk commandant te Utrecht, en jhr. mr. K. J. Schorer; tot hunne plaatsvervangers G. Serton, lid van den gemeenteraad van Utrecht en mr. Th, F. J. A. Dolk, adjunct-commies le klasse ter provinciale griffie te Utrecht. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens Zaterdagavond te Amsterdam bij te wonen de uitvoering in het Concertgebouw aldaar van de Matthaus-Passion door de Maatschappij tot Bevordering van Toon kunst. Prins Hendrik te Maas tricht. Prins Hendrik is Woensdagavond te 6H uur per auto te Maastricht aangeko men. Nadat Z. K. H. fn het gouvernementsge bouw gedineerd had, ontving hij de volgen de dames en heeren, aan wie het kruis van verdienste werd toegekend: jhr. mr. G. Ruya de Beerenbrouck, eere-voorzitter; mr. L. B. J. van Oppen, voorzitter; mr. G. M. M. van Meerbeke, secretaris van de afdeeling Maas tricht van het Roode Kruis; dr. C. W. Vink- huyzen; dr. D. H. van der Goot, leider, en dr. D. Brockx, hoofdleider van het in den aanvang van den oorlog ingerichte Roode Kruishospitaal in de Augustijnenkerk; G. G. T. Rombouts, arts; dr. H. M. J. Ruland, te genwoordig leiden H. M. J. E. Hoeberechts, arts; L. M. A. J. Schaepkens van Riempst, arts; mr. G. J. du Cellieé Muller, administra teur van het tegenwoordige Roode Kruis hospitaal; mevr. <ir. H. S. E. van Rood— Burgers, arts, en mevr. B. Coenegracht, ver pleegster. Allen hebben 21*ch zeer verdienstelijk ge maakt in het begin van den oorlog, toen te Maastricht en te Eysden hospitalen waren ingericht. In tegenwoordigheid van den prins zijn gisteren te Valkenburg oefeningen gehou den van de comités van het Roode Kruis in Zuid-Limburg in vereeniging met den ge neeskundigen dienst gehouden. Na afloop der oefeningen werden de gewonden per trein naar Maastricht "vervoerd en vandaar per auto of brancard naar het Roode Kruis hospitaal in de Breedestraat Te ongeveer drie uur kwam de Prins al daar aan. De Prins was zeer ingenomen met de inrichting en roemde de prachtige zalen. Van daar bracht Z. K. H. nog een be zoek aan het Padvindershuis in het Villa park, dat door de padvinders zelf wordt op gebouwd. Ook hier onderhield de Prins zicK met het comité, den leider en de bestuurs leden en vertrok vandaar weer met zijn auto naar Het Loo. Hr. Ms. Noordbrabant heeft gisteren namiddag van Nieuwediep de reis naar Nederlandsch-Indië aanvaard. De militaire relletjes ta Lelden Men meldt uit Leiden: De rust is onder de militairen hier ter stede zoo goed als teruggekeerd. Het geeft aan de betrokkenen een gevoel van geruststel- ling dat him grieven worden onderzocht. Donderdag arriveerde generaal-majoor J. van Delft, commandant der le divisie, die een onderzoek heeft ingesteld ln de ver schillende gebouwen waar de ontevreden heid onder de militairen het grootst was. Mr. P. J. Troelstra. Volgens te 's Gravenhage ontvangen berichten blijkt de gezondheidstoestand van mr. P. J. Troel stra nog niet van dien aard te zijn, dat hij, zooals aanvankelijk het voornemen was. nog deze maand uit Zwitserland naar den Haag terug te keeren. Waarschijnlijk zal dit eerst half Mei het geval kunnen zijn. Mr. H. Kuneman.f Omtrent de loopbaan van den te Brussel overleden oud- directeur van het binnenlandsch bestuur in Ned.Tndië mr. H. Kunemen, kan het vol gende worden medegedeeld. Geboren in 1842 te Alkmaar, werd de heer Kuneman in 1866 ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Neti.- Indië gesteld, om benoemd te worden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Hij werd daarna, in 1867, ambte naar bij het Binnenlandsch bestuur Java en Madoera en is vervolgens geplaatst In de Preanger Regentschappen ten bureele van den resident aldaar. In 1870 volgde zijne benoeming tot controleur 2e kl. en, na in 1875 te zijn gepromoveerd tot meester in de rechten, werd hij in 1876 controleur le kl. bij het Binnennlandsch bestuur op Java en Madura. Eenigen tijd later v. erd hij ach tereenvolgens onder-chef en chef van de afdeelins" statistiek ter Algemeene Secrete rie. In 1880/1881 was hij lid van de com missie belast met het afnemen van het groot ambtenaars-examen ln Ned.-Indië. Na in 1884 te zijn benoemd tot resident van Krawang, werd hij ln 1886 hoofdinspec teur voor de suiker- en rijstcultuur, het lan* delijk stelsel en wat daarmede ln verband staat. Zijne benoeming tot directeur van het Birt* nenlandsch bestuur geschiedde In 1889. Nadat hem in 1892 een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte was verleend en zijne verdiensten door de regeering waren erkend door zijne benoeming tot ridder bl de orde van den Nederlandschen Leeuw, hij in 1893 gepensionneerd. Mr. L. A. N. Gerrits. Te 'aHeiw togenbosch is overleden mr. L. A. N. Ge*« rits, oud-lid van GedeDutoerde Staten va» Noord-Brabant

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2