^BINNENLAND. Verspreids Beriehten. L' o n d e n, 1 6 A p r it (R.) Lloyds bericht ii.d. 15 April uit Boulogne, dat het Noor- •che stoomschip Pusnantaf, van Christian- aund, op weg van New Castle naar Boulogne, In den grond is geboord. De geheele beman ning is gered; één man is gewond. Het Britsche stoomschip „Fairport is, naar gemeld wordt, tot linken gebracht. Het Ves niet bewapend. Londen, 15 April. (R.) Wij ontvin gen van het Foreign Office de volgende •verklaring betreffende het torpedeeren van ye Sussex, die antwoord geeft op de Duit- jche bewering, dat het schip niet getorpe deerd is. In de eerste plaats is er hoege naamd geen gelijkenis, zooals door de Duit- schers wordt voorgesteld, tusschen een achip van de Arabic-type en de Sussex, zoodat het geheel onmogelijk is, dat het eene schip voor het andere is gehouden. Ten tweede is het eene veroordeeling van 'de Duitschers uit hun eigen mond, wan neer zij zeggen, dat de commandant van de Duitsche duikboot op zeker oogenblik op een of ander schip vuurde. Dat zekere oogenblik was juist de tijd, waarop de Sus sex werd aangevallen. Ten derde geeft de, commandant van de Duitsche duikboot toe, dat hij het voorste gedeelte van het aan gevallen schip heeft vernield. Geen ander schip dan de Sussex heeft dit ondergaan. Om deze en andere redenen, gebaseerd op de stelligste inlichtingen van de admi raliteit, is er volstrekt geen twijfel moge lijk, dat de Sussex door een Duitsche duik boot is getorpedeerd. Londen, 15 April. (Havas). De En gelsche admiraliteit heeft de cijfers bekend gemaakt van het aantal vrouwen en kinde ren, dat zijn ondergegaan met de mailboo ten Lusitania, Ancona, Maloja en Falaba. Het totaal is 352 vrouwen en 145 kinderen. Kopenhagen,15 AprlL (W.-B.). Uit Halmstad wordt aan de National Tidende gemeld, dat de Deensche schoener Elisabeth en de Zweedsohe bark Abna, beide met mijn- hout geladen, bestemd voor Engeland, door Duitsche torpedobooten opgebracht zijn. Het stoomschip Ellen Jensen uit Aarhus, moest volgens de National Tidende, opge legd worden, omdat het door Engeland op de Zwarte lijst was geplaatst en geen kolen meer krijgen kon; het is thans voor een mil- lioen kronen aan de havenmaatschappij Rödby (Laaland) verkocht Par ij s, 15 April. (Havas). Het Journal Officlel brengt een besluit, tot wijziging van dat van 6 November 1914, aangaande de toepassing van de bepalingen van het Inter nationaal zeerecht. Het feit, dat een schip met contrabande aan boord op weg is naar een niet geblok keerde haven op het oogenblik van de visi tatie, kan voortaan geen achip meer vrijwa ren tegen ingeslagneming. Berlijn, 15April. (W. B.) Ook heden voormiddag had de Oostenrijksch-Hongaar- gaarsche minister van buitenlandsche zaken Burian eene langdurige bespreking met den rijkskanselier, waarin alle kwestiën, die de verbonden rijken thans Interesseeren, be handeld werden. Heden avond om 7.15 Is baron Burian weer naar Weenen vertrokken. Par ij s, 15 April. (Havas). De Duit schers hebben te Lindau den zoon van den leider der Roemeensche interventionistische partij, Filipescu, aangehouden. De heer en mevrouw Filipescu, die uit Frankrijk kwamen, werden opgesloten, ge fouilleerd en daarna uit het land gezet. Fili pescu heeft een protest tot den Duitschen rijkskanselier gericht en minister-president Brntianu van het geval in kennis gesteld. Parijs, 16 April. (Havas). De Nord- deutsche Allgemeine Zeitung heeft geschre ven, dat het Belgische leger tot een zesde van zijn effectief was teruggebracht en aan het front vervangen was door Fransche troepen. Het zou naar de tweede Hnie terug geplaatst zijn bij besluit van de conferentie ier geallieerden. Deze beweringen zijn onjuist. Het Belgi sche leger is zoo weinig in kracht vermin derd. dat het een front van 35 K.M. bezet houdt. Bukarest, 15 April. (W. B.) De Ka mer heeft het wetsontwerp tot oproeping van de lichting 1917 onder de wapenen goedgekeurd. Bern, 14April. (Havas). De pauselijke gedelegeerde mgr. Marchett! Is In Interla ken aangekomen, om onderzoek te doen naar de in het Oberland geïnterneerde Fransche soldaten. Ne w-7ork, 15 April. (R.) De Fran sche wisselkoers is heden belangrijk geste gen op het bericht, dat het vooruitzicht be staat op het tot standkomen van eene lee ning, die volgens de in financieele kringen lóopende berichten niet minder dan TOO mil- lioen dollars zal bedragen. Budapest, 15 April. (W.-B.). De in schrijving op de vierde Hongaarsche oor- logs leening wordt den 19en April geopend en duurt tot 23 Mei. Er worden rente-obli- gatiën uitgegeven, rentende 6 pet., tot den koers van 97.20 kronen en 5>f pets. schat kistbiljetten tot den koers van 91.90. De schuldobligatiën kunnen niet voor 1 Novem ber 1921, de schatkistbiljetten niet voor 1 December 1921 geconverteerd worden. De schatkistbiljetten worden tot het volle nomi nale bedrag terugbetaald op 1 Juni 1926. B uk ar est, 16 April. (W. B.) De Ka mer heeft een wetsontwerp aangenomen tot machtiging van de regeering om eene bin- nenlandsche leening van 150 millioen aan Ie gaan. Bukarest, 15 April. (W. B.) De re- geering heeft bij het parlement een wetsont werp ingediend, dat strekt om tot een jaar na het sluiten van den vrede den verkoop en den opslag van granen, peulvruchten en zaaizaad verbiedt. Opdat de boeren, die vaak niet tot den oogst met den verkoop kunnen wachten, niet zonder contant geld blijven, kunnen de volksbanken deze gewassen koo- pen of beleenen. Vereettlgde Staten. N e w-7 ork, 16 April. (R.) Het ver trek van het stoomschip Mongolia is ver scheidene uren uitgesteld moeten worden ten gevolge van werkliedengeschillen. Ook een stoomschip van den dienst op Portorico heeft nog niet kunnen vertrekken. Men ge looft, dat er eene algemeene staking van de matrozen op handen is. Mexico. Washington, 16 April. (R.) Presi dent Wilson heeft besloten aan Carranza eene regeling voor te stellen op dezen grondslag: De Amerikaansche troepen zul len niet verder het Mexicaansche gebied in gaan en terug getrokken worden, zoodra het duidelijk is, dat de Carranzisten beter met Villa klaar kunnen komen dan zij. Het schijnt, dat de weg om de gemeenschap te onderhouden reeds zoo lang is, dat het ver voer van levensmiddelen naar het Ameri kaansche front moelelijk is. Men bericht, dat Lansing voornemens Is het Parral-incident In eene afzonderlijke no ta te behandelen. (Het incident-Parral betreft het binnen trekken van een troep Amerikaansche rui terij in die stad op het bericht, dat Villa daar vertoefde, hetgeen in strijd was met de overeenkomst tusschen de beide regee ringen, dat de Amerikaansche strafexpeditie geene steden of dorpen zou binnentrekken). Generaal Pershing bericht, dat Vrijdag 40 benden een automobieltrein bij Satero hebben aangevallen; zij werden teruggesla gen. Prof. Kowalewski. t Prof. Kowaalewski, een beroemd Russisch rechts geleerde en socioloog, is te Petrograd op 65-jarlgen leeftijd gestorven. Staten-ÜeneraaL TWEEDE KAMER. D« Grondwetsherziening. Bij de Tweede Kamer ia ingediend een wets ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel-,van verandering van art. 192 der Grond wet (betr. het onderwijs). In de toelichting herinnert de Minister van Binnenl. Zaken dat de beyredigingscommissia tot overeenstemming ia gekomen, behoudens het afwijkend gevoelen van een der leden ten aanzien van de wijziging dit art. 192 der Grond wet behoort te ondergaan. Dat resultaat, gevolg van geduldig overleg en verzoeningsgezindheid, wordt genoemd in hooge mate verblijdend omdat mag worden aangeno men, dat daarmee de grondaleg is gelegd voor een krachtige ontwikkeling van ons nationaal onderwijs in zijn ganschen omvang. Bij het aan geboden ontwerp ia zoowel de door de Staats commissie overeengekomen tekst als toelichting zonder eenige wijziging overgenomen. De her ziening van art. 192 kan thans gelijktijdig met die van art. 80 worden behandeld en beslist Heffing «tor ssss. Memorie van Antwoord. Da voorstellers van het ontwerp-Bos kunnen geen gevolg geven aan de uitnoodiging van sommige leden om hun voorstel in te trekken, omdat volgens hen een goede financieel© cn economische politiek eischt, de kosten van den oorlogstoestand zooveel als maar «enigszins mogelijk is te bestrijden uit belastingen, gehe ven binnen het kortste tijdsbestek, dat praktijk en techniek gedoogen. Zij achten van vitaal belang voor de toekomst van het land, dat hun voorstel wordt gevolgd, en wel zonder verdere vertraging. Waar de re- geering zelf geen voorstel deed, hadden zij zich verplicht gerekend, een poging te doen om het gestelde doel te bereiken door het initiatief van de Staten-GeneraaL Wel heeft de regeering ln- tusschen ontwerpen ingediend tot een heffing voor eens en tot het belasten van oorlogswin sten, doch de voorstellers blijven aan hun ont werp de voorkeur schenken. Ter verdediging van htm voorstel in tegenstel ling met dat van de regeering concludeeren zij, dat èn om een bedrag te verkrijgen als zij noo- dig achten èn om het beginsel te huldigen van betaling voor allen die draagkracht bezitten, het onafwijsbaar is, dat de kleine vermogens meer bijdragen dan de regeering voorstelt Voor de heffing van een belangrijk grooter bedrag dan de regeering eischt is haar progress!eschaal on bruikbaar. Berichten. De Staatscourant van heden 15 April bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: aan nu. F. C. van Beusekom op zijn ver zoek eerrol ontslag verleend uit rijn betrek king van plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Utrecht; benoemd bij de Technische Hoogeschool te Delft tot schrijfster bij de microscopische anatomie, mej. A. H. Th. de Kat, aldaar; tot serhijver bij het bureau van de administratie H. Lugtenburg; tot concierge over de ge bouwen aan den Verversdijk W. B. Esse- ling, thans bediende; tot concierge van de bibliotheek C. van Os, thans concierge van de gebouwen aan den Verversdijk; tot we tenschappelijk assistent bij de bibliotheek mej. S. J. van den Berg; op verzoek eervol ontslagen W. J. M. de Bas als notaris te 's Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen mr. M. de Muinck als rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Heerenveen. H.M. de Koningin ontving Zaterdagna middag den heer Francesco Gutierrez de Aguera Bayo ter overhandiging van zij nen geloofsbrief alt buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Z. M. den koning van Spanje bij Hr. Ms. Hof. De Koningin-Moeder is Zaterdagavond om half-acht uit den Haag per hofauto te Amsterdam aangekomen, ter bijwoning van de uitvoering van de Mattheus-Passion door de Toonkunstafdeeling in het Concertge bouw. Hare Majesteit, die vergezeld was van baronesse Van Ittersum, hofdame, en mr. S. W. B. graaf van Limburg Stirum, kamer heer, werd aan het gebouw ontvangen door den heer J. Dudok van Heel, voorzitter der Toonkunstafdeeling en een aantal bestuurs leden. Een gedeelte van het middenbalcon was ais hofloge ingericht. Toen Hare Majes teit de zaal binnentrad, stond het publiek op. Terstond daarop nam de uitvoering een aanvang. Gedurende de korte pauze tus schen de twee deelen heeft de Koningin- Moeder zich eenige oogenblikken met den heer Willem Mengelberg onderhouden. Hare Majesteit heeft de uitvoering tot het einde bijgewoond en is daarna-weer per auto naar den Haag vertrokken. 's Prinsen verjaardag. Naar wij vernemen hebben Hare Majesteit de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden het voornemen om evenals verleden jaar geen receptie of feestelijkheden te doen plaats hebben op den verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging der wet op de inkomstenbelasting 1914, kwam Zaterdag bijeen. Het ontwerp behoort tot de reeks nieuwe belastingwetten. De grondwetsherziening s- voorstellen. In aansluiting aan het reeds gemelde kan nog worden bericht, dat de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over de voorstellen betreffende de grondwetsherziening bijeen komt op Vrijdag 21 dezer (Goede Vrijdag) en Zaterdag 22 d. a. v. Zomertijd. B. en W. van Rotteredam hebben In aansluiting aan het door hun ambtgenooten te Utrecht verzonden adres aan den minis ter van binnenlandsche zaken in het belang der burgerij doen blijken van hun instem ming met de voorgenomen vervroeging van den wettelijken tijd gedurende den aanstaan den zomer. Bosch-, hei- en veenbran den. Door den opperbevelhebber is uitge geven de volgende order voor Land- en Zeemacht: De gevaarlijke tijd voor bosch-, heide- en veenbranden breekt thans weer aan. In dezen tijd van het jaar kan reeds na enkele droge, zonnige dagen dit gevaar teer groot zijn. Ik draag daarom alle troepen-commandan ten op, door het personeel onder hun bevel de uiterste voorzichtigheid te doen betrach ten, zoowel bij het gebruik van vuur en licht in de lichte gebouwen en barakken, waarin troepen gehuisvest zijn en waarin het aan wezige strooleger tot brandgevaar aanlei ding kan geven, als bij het aanleggen van wachtvuren, het wegwerpen van einden si gaar, brandende lucifers en dergelijke. Offi cieren en kader zijn gehouden met de mees te nauwgezetheid tegen roekeloos omgaan met vuur of brandende voorwerpen te wa ken en krachtig In te grijpen bij elke over treding in dit opzicht. Voor het geval bosch-, helde- of veen brand mocht worden waargenomen zullen de commandanten, zooveel hun slech's mo gelijk Is ten spoedigste hulp verleenen, ten einde de schade te beperken. Prof. Hector Treub. De „Acadé mie de Médecine" te .Parijs heeft ter be noeming van twee buitenlandsche leden der Académie ln de eerste plaats candldaat ge steld prof. Hector Treub te Amsterdam en In de tweede plaats sir A. E. Wright te Lon den, wier benoeming dezer dagen kan wor den verwacht ■ed*rland en ds aarfog. Nat Staatsbelang en Sa militairs verloven. Aan de troepen is, naar de Asser Ct. me dedeelt, het volgende telegram van den op perbevelhebber van land- en seemacht be kend gemaakt: „Regeering en ik verliezen geen oogen bink persoonlijke belangen van de militai ren uit het oog, maar zoolang de regeering schorsing der periodieke verloven in Staats belang noodzakelijk acht, moet particulier belang hiervoor wijken. De soldaten moeten vertrouwen hebben ln regeering en opper bevelhebber en hierin berusten. Comman danten moeten hun duidelijk maken, dat de tegenwoordige toestand niet langer zal du ren dan regeering in landsbelang beslist on vermijdelijk acht." Bericht van het Algemeen Hoofdkwar tier. b» de Telegraaf van Zaterdag komt een bericht voor, dat een nieuwe ver lofregeling zou zijn ingevoerd, waarbij da gelijks aan een tiende deel der presente sterkte vrijstelling van dienst zou worden verleend, op Zon- en feestdagen aan een derde gedeelte. Deze mededeeling is geheel onwaar. Oa scheapvaartverbindino met Ned.-IndIC. Er dreigt volgens het Hbld. ernstige stagnatie in den dienst der mailschepen op de Nederlandsche koloniën. Vast staat nu reeds, dat de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Rotterdamsche Lloyd in geen geval meer, voor het einde van den oorlog, hun groote nieuwe schepen er aan willen wagen. De J.P. Coen, de Prins der Nederlan den, de Juliana, Insulinde, de Groente er, de Tabanan en de Tambora ziin reeds opge legd of zullen, voor zoover zij nog Onder weg zijn, geen verdere reizen doen. Met de andere, kleinere passagierssche pen willen de maatschappijen den dienst op Indie -onderhouden, wanneer de regeering een gedeelte van het molestrisico draagt. De schepen worden verzekerd voor hun boekwaarde met een surplus. Maar de reëele marktwaarde van het oogenblik is ongeveer driemaal dit bedrag. De passagiers-schepen leveren weinig of geen winst op, ook al doordat het vervoer van gouvemementspas- sagiers en goederen steeds nog plaats heeft volgens contractvoorwaarden vóór den oor log gesloten. De assurantiepremies stijgen met den dag; het is daarom, dat de maat schappijen aan de regeering verzochten een deel van het risico over te nemen. Dan is er nog een kwade kans, waartegen de directies zich willen dekken. Wanneer er onverhoopt eenige mailschepen mochten verloren gaan, zouden de Nederlandsche maatschappijen na den oorlog, wanneer het passagiersvervoer zeker zeer levendig zal zijn, in den te verwachten concurrentie strijd zeer zwaar gehandicapt zijn. Tegen het nadeel, dat daaruit zou kunnen voort vloeien, willen de directies zich nu reeds dekken door een belofte van de regeering, dat zij geen contracten zal afsluiten met bui tenlandsche reederijen. Over deze aangelegenheid is sedert 20 Maart, toen de directies haar eerste missive verzonden, een correspondentie met de re geering gevoerd. Wat het laatste punt be treft, is van regeeringszijde geantwoord, dat zij uit den aard der zaak na den oorlog niets zal nalaten wat in haar vermogen is om den bloei der Nederlandsche scheepvaart te be vorderen, doch thans nog geen bindende belofte kan doen.. Wat het geven van een garantie betreft bij het verloren gaan van mailschepen heeft de regeering zich met vele reserves daartoe tot op zekere hoogte bereid verklaard, doch daaraan de voorwaarde verbonden, dat deze garantie alleen betrekking zou hebben op schepen, die getorpedeerd worden. Deze beperking nu achten de maatschappijen on aannemelijk, gegeven het feit, dat torpe deering door de oorlogvoerenden gewoon lijk eenvoudig wordt ontkend en dan het be wijs uiterst moeilijk is te leveren. Dit risico wenschen de directies niet op zich te ne men. ZIJ- willen «lleen genoegen nemen met een garantie tegen molest, zonder meer. Hiermede zijn de onderhandelingen op een dood punt gekomen. Oa aanhouding onzar brlavanmalan De Nederlandsche regeering heeft naar aanleiding van het memorandum betreffen de de inbeslagneming van over zee vervoer de brievenpost, haar door den Britschen en door den Franschen gezant op 1 April 1916 namens hunne regeeringen overgelegd, on der dagteekening van 11 April 1916 ond«- scheidenlijk tot de Britsche en tot de Fran sche regeering eene note gericht. Beide nota's zijn, wat de hoofdzaken be treft, van ongeveer gelijken inhoud. In antwoord op het memorandum wordt verklaard, dat de Nederlandsche regeering nooit voor de pakketpost de voorrechten heeft ingeroepen, die de Conventie van 1907 toekent aan de brievenpost. De mogelijkheid, dat met de post In tijd van oorlog contrabande kon worden ver voerd, bestond ook In 1907 en toch heeft de tweede Vredesconferentie de desbetref fende onschendbaarheid afgekondigd. Indien het gebruik van de gewone post voor de verzending van artikelen van contra bande in een zeker opzicht In strijd Is met de belangen van eenigen der oorlogvoeren den, dan volgt daaruit nog niet dat uit dien hoofde dezen vrij zouden zijn geheel en al een beginsel te negeeren, dat zij zfch bij verdrag verbonden hebben te eerbiedigen. De ontdekking van zendingen van deze soort was niet het doel, maar het toevallig gevolg van de Inbeslagnemingen, die klaar blijkelijk beoogden kennis te nemen van da correspondentie zelve. Betoogd wordt dat het beroep op het tot zinken brengen van dertien neutrale post- booten door Duitsche of Oostenrijksch-Hon- gaarsche strijdkrachten, waartegen niet werd geprotesteerd, niet opgaat, evenmin als dat op de verklaring van Duitschland, die zij nerzijds gedane aanhoudingen van brieven post gewettigd achtte, daarbij de bedoeling te kennen gevende, ze niet meer toe te pas sen. De toestand, geschapen door het Ingrij pen der Britsche autoriteiten, is juist die, welke de conferentie heeft willen uitsluiten. De Britsche autoriteiten volstaan niet met het aanhouden van artikelen, die contraban de zijn, maar zij hebben ook in beslag geno men een aantal brieven, die ln het geheel geen contrabande inhielden, met name voor Amerika en andere overzeesche landen. De nota protesteert voorts tegen het In- beslagnemen van aangeteekende stukken en stukken met aangegeven waarde, door Ne derlandsche eigenaars verzonden naar Noord- en Zuid-Amerika. Spanje, Portugal en Japan; zij hebben er den inhoud uitgeno men en die niet doorgezonden naar den ge adresseerde noch zelfs teruggezonden aan den afzender. De Nederlandsche regeering verwacht als nog dat de weggenomen stukken en waar den zullen worden teruggeven aan de recht hebbenden en behoudt zich het recht om voor deze laatste een schadeloosstelling te vragen uit hoofde van de nadeelen die zij hebben geleden ten gevolge van de onwet tige maatregelen, genomen door de Britsche autoriteiten. Daama volgt de mededeeling van de Nota van de Nederlandsche Rsgeering gen de Fransche Regeering, evenCHS é.i. fl April 1916, welke mutatis mutandis gelijkluidend is aan de Nota der Nederlandsche Regee ring aan de Britsche. Deze nota vangt aan met de mededeeling, dat den len April de Franse!,c gêzan: A '•Gravenhage den Minister van Rcihmfa.vA sche Zaken het hiervoren vermeld» Mem» randum overhandigde, in opdracht d«j Fransche regeering, en eindigt hij de rinï snede, dat de handelwijze der Britsche autoi riteiten hoogst ernstig nadeei berokkent aaiy de Nederlandsche belangen, doordien zij' elke verzending langs den weg ter zee vajy waarde-papieren, toebehoorende aan de Ne derlandsche onderdanen, ondoenlijk heeft gemaakt. Zij bevat dus niet de slot-dlinea's van d# nota aan de Britsche regeering betreffend} de teruggave van de in -beslag genomen waarden en de reserve nopens de te zenden! schadevergoeding. De tarwe-aanvoeren. Van betrouwbare zijde wordt ons me» degedeeld, dat bericht is ontvangen, dat hel stoomschip Ittersum van de Stoom/ vaartmaatschappij „Oostzee", bestemd naait Buenos-Aires, om met regeeringsgroan naar Holland terug te komen, thans te Sunder land ligt voor een lading kolen in te nemertg doch dat de Engelsche regeering de ievea ring van bunkerkolen weigert, tenzij d«] maatschappij zich verplicht deze boot me? lading van la Plata naar Engeland tf doen terugkomen. Terwijl dus de Nederlandsche regeering gezorgd heeft èn voor het koopen van tarwe èn voor het beschikbaar stellen van scheeps- ruimte voor het vervoer daarvan, schijnt de Engelsche regeering het thans onmogelijk te maken, tarwe in Nederland in te voeren, voor zoover de booten, voorr den aanvoer daarvan bestemd, in Engelsche havens zou den moeten bunkeren. Invoer van Regeeringsgraan. In een der Amsterdamsche bladen we d dezer dagen geschreven over de bemoeiin gen van de Regeering met den invoer van granen. Ten opzichte van den aanvoer van tarwe werd gevraagd of een vooruitziende regee ring niet zou gezorgd hebben voor een veel grooteren voorraad. En van den import van mais en roggt werd gezegd „Aan mais en rogge te zamen mogen wij per maand 75.000 ton invoeren, welke hoe veelheid volgens ter zake kundigen onvol doende is. Welnu, in plaats dat wij de ver oorloofde 150.000 ton invoerden, impor teerden wij in Januari en Februari samen 71.852 ton, derhalve nog niet eens de helft.' Tegenover deze beweringen wordt aan het Haagsche Correspondentiebureau van bevoegde zijde medegedeeld: Wat de mais en rogge betreft, mag niet worden voorbijgezien, dat de gewijzigde toestand, krachtens welke de Engelsche re, geering gemiddeld niet meer dan 75.000 ton te zamen per maand gedurende den tijd van 6 maanden zou doorlaten, is Ingegaar den len October 1915. In de laatste dri» maanden van het vorige jaar werd ruim 100.000 ton maandelijks ingevoerd, zoo dat ln de eerste 3 maanden van het loo pend Jaar gemiddeld belangrijk minder dar 75.000 ton mocht worden geïmporteerd om te blijven bij een gemiddelden maandelijk- schen Import van 75.000 ton. Inderdaad is dan ook over het geheele tijdvak van 1 Oc tober tot 1 April aangekocht een hoeveel heid, die det maandelijksch gemiddelde na bijkomt en Is nrim 70.000 ton kunnen wor den ingevoerd. Het spreekt vanzelf, dat deze invoer de 75.000 ton per maand zou hebben bereikt als men niet Juist in de laatste maanden met steeds toenemende transportmoeilijkheden had te kampen gehad, hetgeen o.a. veroor zaakt werd door de omstandigheid, dat de Regeering plotseling voor het feit werd ge steld om den geheelen mais- en rogge- invoer ter hand te nemen en daardoor in de onmogelijkheid verkeerde om zich tijdig d« noodige scheepsruimte te verzekeren. Hoewel de regeering zich ook in de afsc- loopen maanden van een alleszins voldoen de hoeveelheid laadruimte had voorzien, om voor een behoorlijken aanvoer van tarwe -e kunnen zorgdragen, werd deze niet steeds op den bepaalden tijd gesteld. Slecht weer, aanzienlijk, soms wekenlang oponthoud aan de Engelsche kust, alsmede het door mijnen beschadigen van schepen, veroorzaakte ern stige vertraging. Ook in de toekomst zullen deze moeilijkheden zich doen gevoelen. Tengevolge van de juist beëindigde sta king bij de Holland—Amerika Lijn en ds verlenging der reisroute door het varen om het noorden van Schotland, wordt nieuwe vertraging veroorzaakt. Tengevolge van voornoemde moeilijkheden is de Regeering niet In staat geweest den aanvoer ln de laatste maanden zoo groot te doen zijn, al» zij het zelf wenscheüik oordeelde. Ten opzichte van den tarwevoorraad kan nog het volgende worden medegedeeld Bij de zeer goede qualiteit van den oogsl van 1914 in Amerika bestond er alle aan leiding voor de Regeering om daarvan den grootst mogelijken voorraad tarwe ta bezit ten. ln den zomer van 1915 echter waren verscheidene lichters met tarwe niet meer in goeden toestand en deze moesten opge ruimd worden. Daarbij kwam dat het weldra bleek dat verschillende partijen van den oogst 1915 in slechte conditie aankwamen. Een en ander gaf aanleiding niet zoo'n grooten vooraad als in de vorige campagne als reserve te houden. In overeenstemming hiermede werd vracht aangenomen berekend op de gemiddelde meandelijksche distributie van 50.000 ton. Verder had het bevrachten in de open merkt groote moeilijkheden, daar niet veel ruimte voor deze vaart werd aan geboden en zoolang geen wettelijke dwang» maatregelen toe te passen waren, geen uit zicht bestond op eenigszins redelijke vrach ten of voldoende vrachtruimte. De reden van de tegenwoordige schaarsch- te ean tarwe is in hoofdzaak Ge wijten aan' niet verlading of latere verls^ftig der ga-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2