ct emilion' Berichten School- en Kerknieuw. "Uit den omtrek. per flesch - 0.83. WIIHRINDEL j.A. SCHOTERMMi fi Zi. STADSNIEUWS. hing van die gemeenten met het oog op de ftoHtendkomincr van een centrale drinkwater voorziening voor genoemde provinciën. De minister Van Binnenlandsche Zaken heeft |n antwoord hieFop medegedeeld, dat hij aan genoemden directeur opdracht heeft gegeven (tot het opmaken van de plannen voor bedoel de centrale drinkwater-voorziening en dat uiter aard die opdracht in zich sluit het voeren van Onderhandelingen over levering van water aan te irv die plannen opgenomen gemeenten. De directeur heeft juist het zijee gedaan öm Wad- Binxveen aan goed drinkwater te helpen, cn wat Warmond betreft, het gemeentebestuur was van 'Oordeel, dat een centrale watervoorziening meer .waarborgen voor deugdelijk water zal bieden en zeer waarschijnlijk ook voordeeliger voor- Waarden dan een aansluiting bij de Boskoop- sche bronwaterleiding. De Staatscourant van heden 26 April bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen met dank mr. H. P. Merchant als lid van het Centraal College voor df reclasseering; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse de student in de geneeskunde (arts) 'A. C. N. Janssen; op verzoek eervol ontslagen als concierge bii het departement van Buitenlandsche za ken W. F. Bruens, kamerbewaarder en con verge bij dat departement; benoemd tot concierge de bode C. van Vulpen; op verzoek eervol ontslagen mevr. L J. van Emstede geb. Winkler als leerares aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid te Am sterdam en als zoodanig benoemd mej. E. :W. A. ten Brink te Amsterdam en mej. J. H. Faber te Haarlem; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Hoogeveen H. Radijs te Hooge- veen; op verzoek eervol ontslagen met dank jhr. mr. D. E. van Lennep als burgemeester van Heemstede; herbenoemd als burgemeester van Breu- kelen-Nijenrode en Breukelen-St. Pleters mr. M. P. Thomassen Thuessink yan der Hoop .van Slochteren; op verzoek eervol ontslagen mej. Chr. de Bruine als onderwijzeres 3e klasse in Ned.- Indië, met verlof; alsnog eervol vermeld de le luitenant der infanterie van het Indische leger B. A. W. Schwimmer, wegens zijn gedrag tijdens de krijgsverrichtingen in de onderafdeeling Singkel (Atjeh en onderhoorigheden) gedu rende 1912; op verzoek eervol gepensionneerd wegens .volbrachten diensttijd met toekenning van 'den titulairen rang van generaal-majoor de kolonel bij den geneeskundigen dienst van het Indische leger dr. S. Monnikendam. eervol ontslag verleend, op zjjn verzoek, aan Jhr. mr. J. B. L. J. M. Verheijen, uit zijne betrek king van plaatsvervangend griffier bij den Raad van beroep (O.) te 's Hertogenbosch. benoemd met ingang van 1 Mei 1916, tot burgemeester der gemeente Princenhage, jhr. F. C. V. Dom mer van Foldersveldt met ingang van 13 Mei 1916, tot burgemees ter der gemeente Gassël, A. M. Huberts; met ingang van 1 Mei 1916, tot burgemeester der gemeente Arnhem, mr. A. J. A. A. baron vnn Heemstra; met ingang van 6 Mei 1916, tot burgemeester der gemeente Vrijenban, mr. W. J. Saoymans Vader; met ingang van 14 Mei 191G, tot burgemeester der gemeente Delft, mr. L. W. Cr van den Berg met ingang van 10 Mei 1916, tot burgemees ter der gemeente Slenaken, W. H. Speetjens met ingang van 14 Mei 1916, tot burgemees ter der g.emeente Oirsheek, F. J. Mannens. toestemming verleend om te Hoedekenskerke te wonen, aan J. Ermerins, burgemeester der gemeente Baarland. toestemming verleend om tot 1 Mei 1918 te Gcertruidenberg te blijven wonen, aan D. E. van Suylekom, burgemeester der gemeente Hooge en Lage Zwoluwe. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, heeft gisteren avond ten Paleize in het Bosch den nieuw opgetreden gezant van Spanje bij Hr. Ms. Hof, den heer de Aguera^y Bayo ontvangen. Graaf Ch. van Aldenburg-Bentinck, se cretaris bij het Nederlandsche gezantschap te Konstantinopel, die hier te lande vertoef de, is Dinsdag naar zijn post teruggekeerd. Een schenking. De minister van financiën maakt bekend, dat ten kan tore van den ontvanger der successierech ten, kantoor no. I, te 's Gravenhage, van iemand die onbekend wenscht te blijven, is ontvangen ƒ10,000, bestemd als schenking ean 's Rijks schatkist. i Deze schenking wordt door de regeering in dank aanvaard. Kamerverkiezing district Weert. Bij de gisteren in het district Weert gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer (vacature-jhr. De Stuers) rijn uitgebracht 4793 geldige stem men, waarvan op mr,. dr. Henr! van Groe- nendaal, te Zwolle, 1245;- op den heer J. Kellenaers, te Leiden, 719; op mr. W. Kolk man, burgemeester van Weert, 1850, en op de heer G. Peeters, burgemeester van Ber gen (Limb.) 979, zoodat de herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Groenendaal en Kolkman. van meerdere zijden gevormd, om dezen hoofdambtenaar, die onder het personeel van den post- en telegraafdienst algemeen sym pathie geniet, een -afscheidsfeest te berei den, is om verschillende redenen moeten worden afgezien. Voor belangstellenden zal evenwel de gelegenheid bestaan, om Za terdag a.s., des middags, in zijn bureel van den heer De Meester afscheid te nemen. Hr. Ms. Noor d-B r a b a n t. Blij kens bij het departement van marine in gekomen bericht is Hr. Ms. Noord-Brabant den 24en dezer te Las Palmas aangekomen. Den len Mei zal de hoofdinspecteur der posterijen, de heer F. H. de Meester, wien na ruim 45-jarigen diensttijd op zijn verzoek eervol -ontslag uit zijne betrekking is ver leend, den dienst verlaten. Van nlannen. Jhr. mr. Rhijnvls Feffh. Op 67-jarigen leeftijd is te Groningen over leden jhr. mr. Rhijnvis Feith, oud-lid van Ge deputeerde Staten, oud-lid van den gemeen teraad, oud-secretaris der Kamer van Koop handel. Nederland an da aaNo» Drie Nederlandsche schepen op mijnen geloopen. Men seint ons heden uit Hoek van Hol land: De ingekomen sleepboot „Oostzee" rap porteert, dat de sleepboot „Noordzee" en het door hen gesleepte stoomschip „Maas haven" op een mijn geloopen zijn. Van de „Noordzee" zijn de tweede machinist en een stoker verdronken. De „Maashaven" is drijvende. De kapitein en de machinist zijn daar aan boord gebleven. De overige be manning is aan boord van de „Oostzee". Uit LJmuiden wordt ons geseind: Vanaf het Nederlandsche stoomschip „Ve nus", dat heden van West-Indië hier binnen kwam, heeft men gezien dat het Nederland sche stoomschip „Dubhe", de Nederlandsche sleepboot „Noordzee" en het Nederlandsche stoomschip „Maashaven" nabij de Galloper op mijnen stieten. Da beide stoomschepen bleven echter drijvende en zouden trachten de Engelsche kust te bereiken. Alleen de „Noordzee" zonk in een paar minuten, waar bij de tweede machinist en een dec stokers verdronken. Gewapende Engelsche treilers kwamen na de ramp in de nabijheid om hulp te bieden. (De „Noordzee" is een sleepboot van 300 ton ven de firma L. Smit en Co. te Rotter dam en was een van de booten, die koop vaarders zouden convoyeeren). Het mijnengevaar. Het stoomschip „Drachterland", op reis van het Engelsche Kanaal naar IJmuiden, passeerde tusschen Schjuwenbank en Sche- venlngen niet minder dan een 33-tal mijnen. Te IJmuiden binnengekomen stoomtraw lers deelden mede, dat op de hoogte van Scheveningen een 12-tal mijnen heel dicht bij elkaar dreven. Door de voorgaats van IJmuiden kruisen de stoomboot is wederom een tweetal drij vende mijnen tot zinken gebracht. Het reddingsvaartuig „Atlas." Men deelt ons mede, dat gisteren nacht aan boord van het reddingsvaar- tufg „Atlas" is aangekomen de bemanning van het Engelsche visschersvaartuig „Alfred. R. 166, dat door een Duitschen onderzeeër te 12 uur namiddag tot zinken was gebracht. De onderzeeër heeft de bemanning naar het lichtschip „Noord-Hinder" gesleept. De vermiste van de „Tu- bantla". Na de ramp van de „Tubantia" werd een persoon vermist. Deze, de 24-ja- rfge Braziliaansche student ilWly Paolo Jen sen, Is thans behouden te Rio de Janeiro aangebracht. Voorb ij gaande lucht schepen. Uit Terschelling wordt nog gemeld aan de N. R. Ct.: Eergisterenmorgen werden hier 7 Zeppe lins gezien, koersend naar het Oosten, op één waarvan de kustwacht heeft gescho ten, echter zonder resultaat. Tevens werden In zee een aantal schepen gezien, volgens sommigen twee groepen, te zamen zeventien bodems, waartusschen een gevecht gaande was. Des morgens om ne gen uur was het kanongebulder zeer sterk, 's middags veel zwakker. De schepen koersten alle naar het Oosten. Men seint van de Wadde-eilanden dat daar gisteren een watervliegtuig in ooste lijke richting is gepasseerd. Te Oostburg zijn gisterenmorgen drie Zeppelins waargenomen, zij kwamen ver moedelijk van de Engelsche kust. Gisteren middag half 2 uur werd aan de Belgische kust weer op vliegtuigen geschoten. Het gelande Fransohe vliegtuig. Omtrent het gisterenmorgen op Wal cheren gelande vliegtuig meldt men ons dat de landing geschiedde bij Vlissingen, nadat de machine door Nederlandsche schildwach ten was beschoten. De inzittenden zijn voor- loopig onder militaire bewak'-- gesteld. Zij zijn niet gewond. Naar wij vernemen v. de inzitten den van het bij Vlissingen gelande Fransche vliegtuig de kapitein, Escadrille-komman- dant Maudinaud, en de luitenant de Ra- mond. Ontvluchte V rij gage- vangenen. Te Winterswijk zijn Dinsdag 2 Russische krijgsgevangenen aangekomen, een onder officier, die nu voor de 5e maal en een sol daat die voor de 2de maal uit het kamp van Friedrichsfeld ontvlucht was. Zij hadden 18 maanden gevangen gezeten en 7 dagen over de reis gedaan. Een derde kameraad was bij Berken aangehouden. Insubordinatie door geïnter neerde officieren. In het Huis van Bewaring te 's Gravenhage zijn ingesloten drie Duitsche officieren, (2 marine-olficieren en 1 officier-vliegenier), geintemeerd op het fort Wierickerschans. Zij zullen voor den krijgsraad te 's Graven hage terecht staan, beschuldigd van insubor dinatie Van ten burgemeester cn Paaschaieren. De burgemeester van Tilburg, mr. Vonk de Both, heeft zijn gemeentenaren door een tactischen en practischen maatregel dit jaar aan betrekkelijke goedkoope Paascheieren geholpen. Men weet dat de eieren tegen woordig 7 en 8 cent per stuk kosten en voor den kleinen man zijn wat de druiven waren voor Reintje de Vos. Op den marktdag voor aPschen kwamen de boeren en boerinnen van de omstreken van Tilburg en van ver daarbuiten met vol geladen korven met eieren en dachten in Noord-Brabants Manchester een buil vol met zilverlingen in ruil voor de producten hunner kippen te bemachtigen. Maar dat viel hun leelijk tegen. Toen de Tüburgsche markt vol begon te komen, werd eensklaps een burgervaderlijk edict uitge vaardigd, dat geen enkel ei, van die er wa ren, Tilburg meer mocht uitgevoerd worden. De opkoopers, die tot zelfs van de meest verwijderde streken waren gekomen om te koopen voor den uitvoer, keken schrikwek kend op hun neus, omdat ze onverrlchter- zake naar huis moesten trekken, terwijl de boeren kippenvel kregen, dat de burge meester al de eieren tegen 5J1 cent in be slag nam, om de Tilburgers te voorzien van goedkoope Paascheitjes. Hbld. Verdwenen gemeentegel den. De Commissie van Beroep voor Ge meenteambtenaren te Schoten heeft als slot som van haar onderzoek in de zaak van het beroep van den boekhouder-kassier der gas- labriek, Visser, geadviseerd om den borg van den heer Visser voor de verdwenen 1124 aan te spreken en het gegeven ont slag in te trekken. Oplichting van 2 2,0 0 0. Een groote bankinstelling te Amsterdam is de dupe geworden van een handige oplich ters-truc. De oplichting, waarvan bij de poli tie aangifte gedaan is, heeft zich, naar het Hbld. meldt, als volgt toegedragen: Een Duitsche firma bestelde bij een be kenden eierenhandelaar in ons land drie wagonladingen eieren, voor een waarde van 22 23 duizend gulden. Wanneer de eieren verzonden waren, kon de eierenhandelaar bij de bank, waar de Duitsche firma een depo sito had, het bedrag innen, pp vertoon der vrachtbrieven. Op de een of andere wijze kwam iemand, die ook wel eens in eieren gehandeld had, te Rhenen wonende, er achter. Hij maakte valsche vrachtbrieven, maakte ook het post stempel van het station Veenendaal na, en ging met deze vrachtbrieven en met valsch onderteekende quitanties naar de bankinstelling. Deze betaalde daarop het bedrag uit, waarmee de oplichter verdween. Later vroeg de Duitsche firma, wanneer de ladingen eieren kwamen en toen bleek, dat deze in het geheel niet het station Vee nendaal gepasseerd waren. Toen bleek ook, dat er oplichting in het spel was geweest, en werd de politie gewaarschuwd. De politie stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in, om den oplichter te arrestee ren. Tot dusver is de man nog niet aange houden. A u t o-b o t s i n g. Op den straatweg tusschen Sloterdijk en Halfweg is Maandag avond een stilstaande auto aangereden door een auto van de Exploitatie-Maatschappij te Amsterdam, vermoedelijk doordat de chauf feur door het felle koplicht van een nade rende tram de auto niet zag staan; het rij dende voertuig sloeg om, waarbij de vijf in zittenden, een heer en vier dames, weinig of geen letsel bekwamen, doch het voertuig was geheel vernield. Ook de reizigers der stilstaande auto, die mede sterk beschadigd was, bleven vrijwel ongedeerd. Het tramver keer was gedurende een uur nu geheel ge stremd; met vereende krachten gelukte het ten slotte de omgeslagen auto meer terzijde van den weg te plaafsen. Door een auto gegrepen. Gisteren werd op de Kralingsche Oostkade te Rotterdam het 5-jarig meisjes M. T., uit Capelie a. d. LIsel, dat daar speelde, door een auto uit Rotterdam overreden. Het kind wilde haar tol voor den auto weghalen en werd toen door den auto gegrepen. Een ge neesheer, wiens hulp werd ingeroepen, con stateerde den dood door schedelbreuk. Aan een groot gevaar ontsnapt. De passagiers der stoomtram, welke den Tweeden Paaschdag omstreeks 10 uur van Haarlem naar Leiden vertrokken was, zijn bij Warmond aan een groot ge vaar ontsnapt. Een hulpwisselwachter had verzuimd bijtijds de spoorwegalsluiting neer te laten, zoodat de locomotief der tram reeds over de spoorweglijn was, toen de sneltrein uit Haarlem naderde. Door dadelijk tegenstoom te geven, gelukte het den ma chinist de tram terug en buiten de spoorlijn te brengen. Even later snorde de sneltrein voorbij. De passagiers beleefden angstige oogenblikken. Een ontploffing? Men meldt uit Sommelsdijk aan de N. R. CL: Gisterennadht ongeveer 20 minuten over twee is hier een vreeselijke ontploffing ge hoord. Uit de verschillende gevolgen der ontploffing was op te maken, dat rij, 6f zeer dichtbij, bf zóó rij op verren afstand plaats had, ontzettend geweest moet zijn. De deu ren rammelden in hun sponningen en spron gen zelfs op enkele plaatsen open. Zoo he vig was de trilling, dat voorwerpen, waar onder het ledikant waarop schrijver dezes rustte, een paar c.M. verschoof. Voorzoover bekend kan het geen mijn rijn geweest. De richting van het geluid was niet te bepalen. Uit Stellendam wordt gemeld, dat ook daar deze ontploffing is waargenomen. De inwoners werden er door uit hun slaap op geschrikt. Marktberichten, Eiermarkt tt Rotterdam. 26 April 1916. KipeUrNn V. P. N. f 6J5—6.70. Regeering B.30-8.70. Eendeleren V. P. N. f 6.156.70. Regeering f è.70 7.00. Kalkooneieren V. P. N. f 7.0010.00. Gansbieren V. P. N. f 15 00—0.00. Kievitseieren f 7.—. Aanvoer V. P. N. 26635. Begeering 483229. Vereeniging van Gymnastiek- Onderwijzers. In „JCunstmm" te Dordrecht is de jaorverg. van bovengenoemde Vereen.-gehouden. In de morgenuren was er huishoudelijke vergadering. Daar bleek o.a. dat was ingekomen een schrijven van het Amsterdamsche gemeentebestuur be treffende hat subsidie van 1000, waarover de opmerking gemaakt was, dat de Vereeniging zelve te weinig voor dit doel (instituut L. O.) op haar begrooting brengt Voorts was ingekomen een schrijven van de afd. Den Haag en Rotter dam pm te trachten de gymnastiek ook op de vakscholen en ambachtscholen als leervak op te nemen. Door de afd. Den Haag is een verzoek bij het gemeentebestuur ingediend om gymna stiek en openluchtspel op de Handelsschool in te voeren. Dit zal door het Hoofdbestuur worden gesteund. Tot voorzitter is bij referendum herkozen de heer J. H. Luiting en in plaats van den heer Biekart is gekozen de heer L. de Jong te Hee renveen. Het jaarverslag werd goedgekeurd evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester. Te 12 uur werden de leden en genoodigden ten stadhuize ontvangen. Om halftwee werd de vergadering geopend met een rede van den voorzitter van het Eere comité, den heer P. J. De Kanter, wethouder van onderwijs. Alsnu was het eerste agendapunt aan de orde: de waarde en de beteekenis onzer schoolgymna- stiek. De eerste spreker dr. D. Broot, vnn Am- serdam besprak dit onderwijs uit een medisch- hygiënisch oogpunt. Spr. oordeelt dat ons gees telijk leven niet buiten ons bestaan omgaat en dit geestelijke leven eischt meer van het lichaam naarmate het levendiger en intensiever is. Alleen een krachtig geslacht, krachtig naar geest en naar lichaam, zal in staat zijn te zor gen dat Nederland zijn tegenwoordig standpunt in de rij der natiën blijft innemen. Moge de wet gever en mogen ook de gemeentebesturen be seffen, dat zij aan dot doel alleen medewerken, indien de gymnastiek op het leerplan volledig tot haar recht komt. En de Staat zorgc voor een goede opleiding der onderwijzers. Dan zal het gymnastiekonderwijs worden wet het moet zijn en don zal het kunnen doen wat 't moet, nL zorgen dot ieder Nederlander heeft een Mens Sana in corpore sano. De heer J. M. Scheffer besprak het onderwerp uit een practisch oogpunt. Er zijn er, zoo zei hij o.m., die beweren dat de practische waarde der gymnastiek eigenlijk het voornaamste is en spr. is het daarmee tot op zekere hoogte eens. Maar men bedenke dat het practische belong voor een groot deel voortvloeit uit wat de me dische en opvoedkundige invloed der gymnas tiek op het individu tot stand brengt. Spr. besloot met den wensch, dot deze verga dering mocht bijdragen tot het vervullen van den wensch: 'volledig gymnastiekonderwijs op alle lagere-hcrhalings- en ambachtsscholen ten bate van den lichamelijken welstand van onze jeugd. De heer H. Sf/. J. A. Schoote, schoolhoofd te Amsterdam, besprak het onderwerp uit paeda- gogisch oogpunt. Spr. bepleitte goede localiteiten en goede ter reinen en wilde de gymnastiek vooral meer in verband gebracht zien met andere vakken. Ze is toch een deel van het geheelc onderwijs, van de gansche opvoeding en mag dus niet op zich- zelve staan. Samenwerking tusschen de gymnas- tiekonderwijzers en de onderwijzers in de ande re vakken zal er toe leiden, dot de lichamelijke opvoeding niet langer wordt beschouwd als een aanhangsel, doch als een integreerend deel van het onderwijs. De spreker, die nu aan de beurt kwam, was de heer L. Koning, gymnastiekleeraar te Maas tricht. Deze besprak het onderwerp van militair standpunt. Spr. begon op te merken, dat de grootmeesters der gymnastiek het militaire ele ment in de gymnastiek als een harer verdiensten naar voren hebben gebracht, terwijl de groote massa van leekenpubliek in de gymnastiek dik wijls een soort voorschool ziet van het exercitie veld en haar daardoor niet onmiddellijk als een welkomen gast binnenhaalt „Moet een regeling getroffen worden die rechtstreeks aanstuurt op- het militarisme* vroeg spr. ten slotte. Neen, antwoordt hjj, zoo n gymnastiek zou een dom anachronisme beteeke- nen. De jeugd behoort in handen der opvoeders te blijven. De schoolgymnastiek blijve beoogen een lichamelijke ontwikkeling en zedelijke ster king; een algemeenen grondslag, die den jongen mensch in staat zal stellen te voldoen ean alle eischen dus ook de militaire die het leven aan zijn physieke weerstandskracht en aan zijn I kracht van willen kon stellen. De school levert geen soldaten af, maar bij algemeene invoering van een b.eed opgezette gymnastiek, jongelui, die het in een minimum van tijd goed worden. De heer J. H. v. d. Veke besprak ten slotte I nog de waarde en beteekenis van een voortge- zet gymnastiseeren, ook op rijperen leeftijd. I Het geheele volk, zoo besloot spr, moet zich bezig houden, met een voortgezet gymnastisee ren van de Jeugd af tot aan den ouderdom op regelmatige wijze. Omdat te verkrijgen moeten de noodige maatregelen worden getroffen en de behoefte bij den eenling worden opgewekt. Ut I staling van het lichaam moet een levensbehoefte I worden evenals ons dagelijksch brood ende krant! Na korte gedechtenwisseling werd de vergade ring gesloten. De regelingscommissie bood den vergaderden een feestavond aan. Men meldt uit 's-Gravenhage: De Synode benoemde heden tot Kerke lijk hoogleeraar te Utrecht als opvolger van 1 prof. dr. T. Cannegieter de heer dr. J. R. i Slotemaker de Bruine, hervormd predikant aldaar. Dr. Slotemaker werd in 1893 candidaat in Overijssel; in 1894 predikant le Harderwijk, in 1897 te Beilen, in 1900 le Middelburg, in 1903 te Nijmegen en in 1907 te Utrecht Ven den snehrein uil Groningen ont spoorde gistermiddag onder den Dolder de achterste bagegewagen. De wagen reed o*er een gedeelte van 500 Meters bulten de rails en sprong er toen vanzelf weer in. De lijn was door het ongeval beschadigd, eoo- dat tijdelijk van een noodspoor gebruik moest worden gemaakt. Thans is alles weer herstek). Er gebeurden geen persoonlijk» ongelukken. Reclames A B p«r anker t 34 pin* f 1.56 por «nker w<Mri|nm. lltncMiM 34. hlil. 143. Kennisgeving. MAXIMUMPRIJS ROGGEBROOD. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de maximum-roggebroodprija vanaf Maandag 24 April 1916 is bepaald op 13 cent per K.G. Amersfoort, 27 April 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. Grenswijziging. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden. Ter toelichting zegt de minister van bin nenlandsche zaken o.a. het volgende: De gemeenteraden van Amersfoort en Leusden hebben in hunne vergaderingen van 31 Maart 1914 de wenschelijkheid uit gesproken van eene wijziging der grens tus schen deze gemeenten, omdat een in hel grondgebied van Amersfoort inspringend gedeelte van Leusden, hetwelk Teeds ge deeltelijk bebouwd is en eenigsrins een stadskarakter heeft, meer eigenaardig bij Amersfoort behoort, dat beter kan voorzien in de nooden en behoeften der aldaar wo nenden en dat bovendien in dit gedeelte vele eigendommen bezit, en omdat een in het grondgebied van Leusden inspringend gedeelte van Amersfoort wegens zijn lande lijk karakter meer bij Leusden behoort. Aangezien de nieuwe grenzen niet geheel samenvallen met de grenzen van bestaande kadastrale perceelen hetgeen voor de omschrijving moeilijkheden gaf zijn door het kadaster, in overleg met de beirokken gemeentebesturen, een 34-tal grenssteenen geplaatst, welke den loop der nieuwe gren zen aangeven. De raad en de commissie van ingezetenen van Amersfoort verzochten nog wijziging ten aanzien van twee punten aan te brengen en wel: Vooreerst werd verzocht te bepalen, dat Amersfoort de overblijvende schuld voor schoolbouw zou overnemen. In de tweede plaats wenscht Amersfoort het recht van inzage, enz. van de archieven, beperkt te zien tot de archieven betrekke lijk het af te scheiden gebied, -die ingevolge het 1st lid naar de andere gemeente over gaan. Ged. Staten achten zoodanige beper king ongewenscht en onnoodig, wijl voor het af te scheiden deel ook de niet over fe geven archiefstukken van belang kunnen zijn. De bepaling van het ontwerp stemt trouwens overeen met die, voorkomende in wetten tot grenswijziging van den laatste x tijd. Concert. Ter gelegenheid ven de verjaardag van Prinses Juliana zal de Belgische Kolonel den leden van de Sociëteit Amicitio een concert aanbieden, Zondagmiddag van 3 tot 5 uur op het terras van de Socfeteit te geven door de Belgische Harmonie, onder lekling van de kapelmeester De Bie. Bij ongunstig weer zal deze matinee In dé groote zaal worden gegeven. Kiescollege Ned. He tv. Gemeente. Voor de verkiezing van elf leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. zijn door de orthodoxe Kies vereeniging „Voor Waar heid en Vrede" candidaat gesteld de heeren? jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, A. M. van Bemmel, E. Lindervhovius, C J. van der Nagel, P. van Veen Jr., (aftredende leden); en voor de vacaturen G. J. van Amerongen, A. C. Blok, W. Fröger, H. van Galen Lest» Ds. A. T. L. van Hengel cn L A baron van Ittersum. Door de Kiesvereeniging „Geloof en Lief de" zijn behalve de aftredende leden Jhr. Barchman Wuytiers, E. Lindenhoviu» en C, J. van der Nagel, gecandideerd de heeren A. E. Blok, G. van Dorssen, W. Fröger, W. van Haselen, Ds. A. T. L. van Hengel B, van LJken, L. A. baron van lttersun er 0, van Zwol. Examen L. O. Te Utrecht slaagden gisteren voor héf examen voor onderwijzeres onze etadge- nooten de dames L. Tromp en A. G. M. vaR Valkenhoef. De Geldersche Vallet. Gisterenmiddag werd ten Raadhuize etéj ledenvergadering gehouden van de Kanaal» ver. „De Geldersche Vallei", onder voorzlfc terschap van mr. J. C. Graaf van Ran<h wijdt. Aan het verslag, dat in druk was rondga zonden, ontleenen we het volgende Veel steun ondervond de vereeniging van Dr. A. A. Beekman,die op verschillend# plaatsen lezingen hield, waarbij hij béf groote nut van het Kanaal iwteenzetie- 1 Het bestuur vond den heer W. B. van Go<j#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3