BINNENLAND. Sronk op de eindoverwinning, die de geal- c er den aamen rullen behalen. i Berlijn, 27April. (W. B.) Bericht van Sel opperste legerbestu'- uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Op het Russische oorlogstooneel is de toestand onveranderd. Een van onze lucht schepen wierp bommen op de werken en Be haven- an spoorweginrichtingen van Du- namunde. We enen, 27 April. (W. B.) Officieel oericht van heden middag. Van het Russische oorlogstooneel niets (tleuwa. Weenen, 27 April. (W. B.) Officieel aeiicht van heden middag. Aan het front in het kustland was de ar- lilleriestrijd gisteren en hedennacht hier en jaar zeer levendig. Des avonds begon tegen jle door ons teruggewonnen loopgraven ten posten van Selz en trommelvuur. Een daar op volgenden aanval werd afgeslagen. De Monte San Michele stond des namiddags pnder een hevig vuur van kanonnen van al lerlei kaliber. Aan het brughooid van Tol- mein en ten noorden daarvan werkte onze Briillerie krachtig tegen de Italiaansche stel lingen. Bij Flitsch verjoegen onze troepen den vijand uit een steunpunt. In het Rom- jjongebied namen wij de gedeeltelijk uit Al- pini bestu-..de bezetting gevangen. Aan het friiolsche front is de toestand onveranderd. B e r 1 ij n, 2 7 April. (W. B.) Bericht van liet opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Van den Balkan niets nieuws. W e e n e i 2 7 April. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Van het zuidoostelijke oorlogstooneel Klets nieuws. Athene, 27 April. (W. B.) De Griek- sche regeering heeft op de door de diploma tie van de Entente gestelde vraag om den ■poorweg Patras—Larissa ter beschikking te •tellen, geantwoord met eene besliste weige- fing om die vraag in overweging te nemen. Konstantinopel, 26 April. (W.B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Van de verschillende bonten is niets van belang te berichten. Teheran, 23 April. (R.) Door de longste successen der Russen is de openbare meening in Fars en Kerman geheel gewij zigd. Shiraz is hernomen; een rebel, de Zweedsche officier Anjemann werd in deze plaatï gevangen genomen. Londen, 27 April. (R.) Officieel be richt. De Noorweegsche bark Carmanian, groot 1&43 ton, is door kanonvuur van een Duit- •che duikboot in den grond geboord op 55 mijlen afstand van de westkust van Ierland. -De bemanning ging in de booten. Een van 'de booten sloeg om; de andere met den ka pitein en negen man is geland op de west kust van Ierland. Berlijn, 27 April. (K. N.) Gelijk het Berl. Tageblatt verneemt, heeft de ambassa deur van Amerika Gerard tt>l het onderhoud, Idat hij gisteren met den rijkskanseliw ge voerd heeft, opnieuw de overtuiging kun nen putten, dat de Duitsche regeering eer lijk cr naar streeft een conflict met Amerika te vermijden en de wenschen en bezwaren van de Amerikaansche regeering zonder vooringenomenheid te ovq wegen. Van een opklaring van den toestand zal echter dan eerst sprake kunnen zijn, indien men de ideeën, die in Washington met betrekking tot deze vraag heerschen, nauwkeurig kent. Met zekerheid is daaromtrent tot dusver niets te zeggen, al mag men ook hopen, dat In Washington geene onoverkomelijke be zwaren tegen een overeenstemming zullen worden opgeworpen. De kalmere stemming over de Duitsch-Amerikaansche spanning was heden op de beurs over de geheele linie duidelijk waarneembaar. Het aanbod in het biizonder op de scheepvanrtaandeelenmarkt Is merkbaar minder geworden. Berlijn, 2 7 April. (W. B.) Nlet-ofll- Cieel. De Amerikaansche ambassadeur Gerard begaf zich heden avond voor eene audiën tie bij den keizer naar het groote hoofd kwartier. P a r ii s2 7 April. fHavas). In Berlijn te~t men, dat de groote financiers het voor- s 1 van den rijkskanselier steunen om den duikbootoorlog te laten varen. Londen, 27 April. (R.) De Daily News bericht uit Washing'on, dat de amb tenaren van het staatsdepartement de dag bladcorrespondenten hebben gewaarschuwd legen een overdreven optimisme ter zake van eene schikking met Duitschland in de duik boot-kwestie. Zij drukten de vrees uit, dat de Duitsche cor.cessiën niet voldoende zul len zijn. De president heeft een schrijven gericht aan alle werkgevers in de middelpunten der lijverheid van het land, waarin wordt voor beschreven eene industrieele telling voor oorlogsdoeleinden. Voorts is bevel gege ven iot een onderzoek naar de handelingen van Duitsche officieren, it. verband met de revolutie in Guatemda en naar den steun, dien in Mexico Felin Diaz en Villa uit Duit sche bronnen hebben ontvangen. Washington, 27 April. (R.) Er is eene verklaring uitgegaan, waarin de hou ding bepaald wordt van Je regeering der Vereenigde Staten tegenover bewapen de koopvaarders van oorlogvoerende staten. De verklaring erkent het recht van die schepen om zich voor verdediging te bewapenen, maar zet uiteen, dat er ver schil is tusschen de uitoefening van dat recht en het doorkruisen van de zee met het doel vijandelijke schepen aan te vallen. Koopvaarders, die hunne bewapening ge bruiken voor aanvalsdoeleinden, hebben veen aanspraak op de gastvrijheid van de «utrale havens Koopvaarders van de oorlogvoerenden, kunnen het recht van zelfbescherming uit oefenen door te vluchten of door tegen stand te biedenmaar wanneer zij, na tot de overgave gesommeerd te zijn, hunne bewapening gebruiken om den vijand op een afstand te houden of wanneer zij door hunne vlucht zich tegen de sommatie ver zetten, dan kan het oorlogsschip geweld gebruiken om de overgave at te dwingen. Deze verklaring wordt opgevat als een antwoord op de laatste Duitsche nota, be treffende dit onderwerp. We enen, 27 April. (Corr .-bureau). De keizer heeft heden eene deputatie uit Salzburg ontvangen, naar aanleiding van het eeuwfeest der Inlijving van Salzburg bij de monarchie. In het cercle, dat zich hierbij aansloot, verklaarde de keizer aan den voor- zitter van het huis van afgevaardigden van den rijksraad, dat het hem zeer goed ging, ondanks zijn hoogen leeftijd en de voortdu rende inspanning van al zijne krachten. Op de toespraak van den Landeshaupt- mann Winkler antwoordde do keizer, dat Salzburgs dappere zonen door hunne roem rijke en onvergetelijke heldendaden zich aanspraak verwierven op zijne bijzondere waardeering en op den innigen dank van het vaderland. De daden van de brave Salzbur- gers zullen aan de komende geslachten ver kondigen hoe diep de gedachte, dat zij be- hooren tot de macht en de grootheid van het rijk, in onze harten is gegrondvest. Hij verzekerde Salzburg ook verder van zijne voortdurende zorg, opdat, wanneer met Gods hulp een eervolle vrede is bevochten, het de zegeningen van eene machtig op bloeiende ontwikkeling weder in volle mate deelachtig moge worden. B e r 1 ij n, 2 7 April. (W. B.) In het jachtslot Klein Glienicke had heden de „Kriegstrauung" plaats van prins Friedrich Sigismund van Pruisen met prinses Marie Louise van Schaumburg-Lippe. (Prins Friedrich Sigismund is een zoon van prins Friedrich Leopold, die een klein zoon is van een broeder van keizer Wilhelm I; hij is geboren in 1891 en dient als kapi tein in het tweede regiment huzaren van de garde du corps no. 2.) Weenen, 27 April. (W. B.) Prins Leo pold van Saksen-Koburg-Gotha, een zoon van prins Philip, stierf heden avond plotse ling aan hartverlamming in een sanatorium, waar hij onder narcose was voor eene oog operatie. Luzern, 27 April. (Havas.) Vorst en vorstin Billow, die het Paaschfeest in Brun- nen hebben doorgebracht, maken zich ge reed om naar Berlijn te vertrekken. Of schoon de omgeving van den oud-kanselier een volstrekt stilzwijgen in acht neemt over da redenen, die hem bewegen Zwitserland te verlaten, loopen er hardnekkig geruchten, dl# inhouden, dat hij bestemd is om Beth- mann-Hollweg te vervangen als de spanning met de Vereenigde Staten aanhoudt. Straatsburg fnElzas, 26 April. (W. B.) De zitting van den landdag van Elzas-Lotharingen werd gisteren geopend met eene rede van den stadhouder von Dallwitz, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat de vertegenwoordiging van het land met de regeering eensgezind is in den wil alle krachten van het. land aan den dienst van het gemeenschappelijke gTOOte vaderland te wijden, dat zij vol dank en bewondering op ziet naar de helden, die ons land bescher men, en dat zij inzonderheid ook met blijden trots de soldaten van ons land gedenkt, die in het oosten en westen in de gelederen van onze legers strijden, steeds bereid om hunne trouw aan keizer en rijk met hun bloed te bezegelen. In de Tweede Kamer aanvaardde de her kozen president Ricklin zijn ambt met eene rede, waarin hij verklaarde, dat de bevol king van Elzas-Lotharingen zich ten volle bewust ls van de plichten, die zij'heeft te genover het in oorlogsnood geraakte vader land, en die met' toewijding en nauwgezet heid vervult. Londen, 27 April. (R.). In het lager huis diende Long bet wetsontwerp in op den dienst bij het leger, dat deel uitmaakt van de regeeringspolitiek, die den 25en door de regeering werd aangekondigd. Het wets ontwerp bepaalt, dat de manschappen, wier diensttijd om is, bij het leger moeten blij ven het bepaalt, dat alle jonge mannen in dienst moeten gaan bij het bereiken van den achttienjarigen leeftijd, besnoeit den tijd van zekere vrijstellingen en machtigt de mili taire overheid de manschappen van het ter ritoriale leger naar eene andere troepen eenheid over te plaatsen. Tweede telegram. Het wetsont werp op den dienst bij het leger heeft aan alle kanten kritiek ontmoet, deels omdat sommige bepalingen als unfair worden be schouwd, deels omdat het eene poging is om broksgewijs de algemeene politiek, die door Asquith is geschetst, uit te voeren. W Ish, van de arbeidspartij, die het wets ontwerp bestreed, zeide, dat hij voor den algemeenen dienstplicht zou stemmen, als die werd voorgesteld. Eerste minister Asquith zeide, dat hij met het oog op de algemeene kritiek, het wets- ontv.'f p introk en het besluit van de regee ring nopens den nieuwen toestand, door de intrekking ontstaan, in de volgende week zou mededeelen. Derde telegram. Bij het mede deelen van de intrekking van het wetsont werp zeide Asquith, dat hij de kracht erken de van het argument, dat de regeeringspo litiek als een geheel in toepassing moet ko men. Men neemt algemeen aan, dat de intrek king van het ontwerp, hetgeen hoofdzake lijk het gevolg is van den wensch van het Huis, om het geheele regeeringsplan, zooals het den 25en April omschreven is, af te doen, aan de regeering meer kracht zal ge ven om in die richting voort te gaan. Londen, 27 April. (R). Er zijn pro clamaties gezonden naar de verschillende deelen van het land, waarbij de gehuwde mannen van 28 tot 35 jaar, die zich hebben verbonden, op 29 Mei voor den dienst op geroepen worden. P a r ij s, 2 7 April. (Havas). Heden mor gen werden de leden van de internationale handelsconferentie in het Elysée ontvangen. President Poincaré heette hen welkom. Hij betuigde zijne vreugde over de veelvuldige gedachtenwisselingen, want uit den wereld- strijd zal eene nieuwe wereld voortkomen ven het souvereine recht en de zegevierende rede. Hij ging daarna aldus voort: Gij zult u herinneren, dat In de eerste zit ting van uwe conferentie gij vereenigd waart in het vreedzame land, dat niet alleen be schermd was tegen aanvallen door zijne ge heiligde zwakheid maar dat onschendbaar verklaard was en dat plechtig gewaarborgd was door internationale verdragen. Gij zijt op dien grond van toevlucht samen geweest met de Duitsche gedelegeerden, die deelna men aan uwe werkzaamheden en den schijn aannamen er belang in te stellen; zij spraken met zalving de woorden Gerechtigheid en Eendracht uit en bedankten evenals gij de Belgische regeering voor hare ontvangst en hare beleefdheid. Eenige maanden later kwamen zij in België terug. Hunne soldaten vermoordden er de vrouwen, keelden de kinderen en staken Leuven In brand. Hoe kunnen zij denken, dat wij niet aanhoudend voor oogen hebben de tegenstelling van die twee tafereelenf Hoe kunnen zij denken,, dat een omkeer van huichelachtigheid ooit kan volstaan om de bloedige sporen der bar- baarschheid uit te wisschenf Neen, het ge schokte menschelijke geweten zal geen dupe zijn van de leugens en de uitvluchten, zoo als de centrale rijken te veel hebben geuit. Zeppelin-flottilles, die in den nacht spring; bommen werpen op slapende steden, duik- booten die verraderlijk handelsschepen tor- pedeeren en onschadelijke passagiers naar den afgrond brengen, betaalde spionnenben- den, die den wereldbol doorkruisten en overal corruptie zaaien, ruwe houwdegens die edele ziekenverplegers doodschieten, gij hebt zelf op u genomen aan de onzijdige staten te toonen, voor wie en voor wat, tegen wie en tegen wat wij strijden. Wij strijden niet slechts voor onze respectieve volken, voor hunne onafhankelijkheid, hunne traditiën, hunne toekomst. Wij strijden niet slechts tegen op aanvallen beluste buren en tegen hunne onbeschaamde ondernemingen. Wij strijden tegen den overweldigenden trots en tegen de krankzinnige woede van de vijan den van het menschdom. Dien strijd zullen wij tot het einde toe voeren, verzekerd als wij zijn dat wij steeds meer voor ons hebben de meening van de denkende menschen. Terwijl gij hier komt om te zamen te zoeken naar de oplossingen der gerechtigheid, strijdt de gewapende gerechtigheid onder uwe vaandels en onder de onzen aan de Yser en op de Carso. Zij verspert den weg van Saldniki en verdedigt zegevierend de toe gangen Van Verdun. Zij zal het zwaard niet neerleggen voordat zij het kwaad tot on macht heeft gebracht en de ongerechtig heid vernietigd. In het antwoord, dat Luzzatti namens alle vreemde gedelegeerden gaf op de rede van den president, betuigde hij bewondering voor den dapperen tegenstand van Frankrijk. Hij herinnerde er aan, dat de tweede bijeen komst van de conferentie, die voor het eerst bijeenkwam te Brussel in 1913, plaats heeft onder de auspices van België. Hoewel slechts een klein hoekje van Europa be slaande, neemt België eene zeer groote plaats in in de moreele aardrijkskunde van de natiën. Heden, nu België bijna geheel zijn gebied heeft verloren, maakte het zijne weer opkomende levenskracht en zijn aan staand herstel kenbaar met zijne tot de ver bonden en bevriende volken gerichte uit- noodiging, waardoor het verklaart, dat de kern van den Belgischen staat nog steeds bestaat en schittert in de beschaaide wereld en, gelijk alle natiën, die eene zending heb ben te vervullen, onsterfelijk is. Onze werk zaamheden zouden niet een verhevener doel kunnen hebben tusschen Frankrijk, dat de overwinning en de opoffering vertegenwoor digt, en België, dat het martelaarschap ver tegenwoordigt in afwachting-van de bevrij dende wederopstanding. In deze moeielijke oogenblikken en tijdperken van smart en grootheid hebben wij Franschen, Engel- schen, Belgen, Russen, Serven, Portugeezen en Italianen willen samenkomen in de ze stad Parijs, 'die altijd de groote lichtbron der wereld is. Wij hebben hier willen komen als de levende verzekering van eene onver gankelijke solidariteit in den strijd voor den triomf van de samenstemming tusschen de burgerlijke instellingen van de verbonden en bevriende landen. Londen, 27 April. (R.) De Daily Mail bericht, dat Sir Robert Casement is op gesloten in de Tower van Londen, in het vertrek, waar de spion Lody den nacht, voordat hij werd terecht gesteld, heeft door gebracht. Fralee, 26 April. (R.) Austin Stack, procureursklerk, en Cornelius Collins, die opgeeft accountant te zijn op het hoofd postkantoor te Dublin, welke Vrijdagnacht in Fralee in hechtenis zijn genomen onder beschuldiging van samenzwering en hulp verleening voor het invoeren van wapenen van den vijand, zijn heden voor den rechter gebracht. De arrestatie stond in verband met het in beslag nemen van eene boot in de Fralee-baai met wapenen en munitie, die men gelooft bestemd te zijn voor de Sinn- Fein-vrijwilligers. Een man van onbekende nationaliteit is bij de boot in hechtenis ge nomen; hij is onder sterk escorte naar Du blin gebracht. Men gelooft dat hij belang rijke stukken in zijn bezit heeft J.'ra: twee mannen, die op eenigen afstand tc:i hein gezien zijn, wordt door dc politie gezocht. Men brengt met deze zaak in verband eer. opzienbarend geval In Killorglin, waar een automobiel, komende van Limerick, met drie onbekende passagiers over de kade in de rivier stortte. De chauffeur ontkwam, de bed de anderen verdronken. Men gelooff, dat deze personen betrokken ziin in de expe ditie voor het binne-.amokkelen van wape nen. De in beslag genomen boot wordt be schouwd als behoorende tot het als een N'e- landsch schip vermomde vaartuig, dat langs de kust voer om wapenen voor de Sinn Feiners aan land te brengen. Er heerscht groote opgewondenheid over deze zaak in Fralee. Londen, 27 April. (R.) Eerste minis ter Asquith verklaarde in het Lagerhuis, dat de toestand in Ierland nog steeds zich ern stig deed aanzien. De rebellen hebben nog eenige belangrijke openbare gebouwen te Dublin in hun bezit en er wordt nog in.de straten gevochten. Er zijn teekenen, die wij zen op een wijdvertakte beweging, vooral in het Westen. Strenge maatregelen worden genomen en er zijn troepen gezonden in vol doende sterkte om den opstand te bestrijden. De krijgswet zal dadelijk over geheel Ierland afgekondigd worden en generaal Sir John Maxwell heeft op grond van de krijgswet volledige volmachten. De regeering stelt een onderzoek in naar de oorzaken van den opstand en naar de personen, die voor de uitbarsting aanspra kelijk moeten worden gesteld. Carson verklaarde zich gaarne met Red mond te vereenigen ten einde al het'moge- lijke te doen om de rebellen aan de kaak te stellen en den opstand te onderdrukken. Redmond zeide, dat hij in naam van de nationalisten en de overgroote meerderheid van het Iersche volk zijn afschuw over den opstand wenschte kenbaar te maken. (Toe juichingen). P a r ij s, 2 7 April. (R.) De oud-minister Pichon bespreekt in de Petit Journal de po gingen van Duitschland om de aandacht af te leiden en zegt, dat die op een groote ont goocheling wijzen na alle middelen die de Duitschers tot nu toe hebben aangewend om een beslissende overwinning te behalen; een overwinning die zij het goedgeloovige volk steeds hebben beloofd, maar die steeds werd verschoven om de eenvoudige reden, dat zij niet behaald kon worden. Pichon zegt, dat het denkbeeld om onlusten in Ierland te ver wekken, nog zoo dwaas niet is, al Is dit bij voorbaat tot mislukking gedoemd. De ge dachte van een landing op een of ander punt in het Vereenigde Koninkrijk getuigt van een hersenschimmigen geestestoestand. Konstantinopel, 26 April. (W. B.) Aan het feestmaal, dat de voorzitter van de Turksche Kamér gaf ter eere van de Duit sche parlementsleden, die thans hier op be zoek zijn, zeide de gastheer: De Turk weet hoe de Duitscher hem waardeert. Hij heeft Duitschland lief zonder vrees, want Duitsch land heeft het Turksche volk nooit misleid; het heelt zijn leven nooit in gevaar ge bracht, zooals de Entente heeft gedaan met hare huichelachtige bemoeiingen. De rijksdag-afgevaardigde Bassermann wees er op, dat de binnenlandsche reorga nisatie van Turkije aanhoudend door oor logen gestoord is. Maar na den heldenstrijd van dezen oorlog onder een aanvoerder als E:\ver Pacha schouder aan schouder met de Duitsche soldaten, zal het Turksche volk daarvoor de medewerking van de Duitschers hebben. Ook deze reis zal daartoe bijdragen. Konstantinopel, 27 April. (W. B.) Het ministerie van posterij en telegrafie heeft een wetsontwerp uitgewerkt over de oprich ting van postspaarkassen. Kaapsta d, 27 April. (R.) In de be raadslaging in het lagerhuis over de wet op den handel met den vijand, beschreef eerste minister Botha dezen maatregel als eene betreurenswaardige noodzakelijkheid, maar niettemin als eene noodzakelijkheid voor de bewoners van Ztiid-Afrika. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k, 2 7 A p r i 1. (R.) Er wordt uit betrouwbare bron bericht, dat een nieuw op gericht internationaal lichaam, dat in finan- cieele betrekking staat tot de National City Bank, de macht verkregen heeft over de In ternational Mercantile Marine. Het nieuwe lichaam heelt reeds het bestuur over de Pa cific Mail-lijn en bezit thans eene zeer groo te handelsvloot. Kameroverzicht Eerste Kamer Na de voortzetting van de rede van den Minister, die aanneming van de eedswet aanraadde omdat daardoor de geschokte rechtszekerheid zal hersteld en eene wet als deze werkelijk een nationale wet zal zijn, waarvan groote zedelijke kracht zal uitgaan, en nadat de heeren Colijn en Drucker nog het woord hadden gevoerd, is in de zitting van Donderdag de Eedswet aangenomen met 33 tegen 10 stemmen. Zonder stemming werd nog aangenomen het wetsontwerp betreffende den Zomertijd, nadat de heer Doyer (Groningen) daartegen bezwaren had geopend met het oog op den landbouw, wegens het ongunstig uur, waarop het graan zal geoogst worden en het wets ontwerp houdende voorzieningen ten behoe ve van de Statistiek van in- en doorvoer, na dat de minister van financiën verklaard had, dat het wetsontwerp niet praejudicieer- de op de zaak van het nieuwe gebouw voor statistiek. De Kamer is tot nadert bijeenroeping uit eengegaan. Tweede Kamer, De zitting van Donderdag werd te kwart over elf wegens onvoltalligheid verdaagd tot half twaalf. De heer Tydeman (u.l.) xal stemmen tegen net amendement-Lohman, om het ont werp te stempelen tot armenzorg, al zit ook in het voorstel inderdaad armenzorg, deze is echter van anderen aard. Hij acht ook den 70-jarigen leeftijd wel wat hoog> zal even wel niet vóór het amer^ement-Duys c.s. tot verlaging tot 65 jaar stemmen. Dit zou 12 millioen kosten, terwijl de opneming van bedeelden reeds 3 of 4 millioen zal vragen. Minister Lely heeft tegen he* amendement-Snoeck Henkemans (om niet te spreken vanniet kunnen voorzien in levensonderhoud, doch in noodzakelijk levensonderhoud), overwegend bezwaar. Het amendement-Duys, om de leeftijdgrens te verlagen, tot 65 jaar, is voor den minister onaannemelijk. De leeftijd van 70 jaar be rust op het program der regeering, waar mede ook de heer Troelstra zich vereenigde. De Minister ontraadt de aanneming van de amendementen-Kooienom den naam ouderdomsrente te vervangen door ouder- domsuitkeering, en om niet te spreken van recht op uitkeering doch eenvoudig van toe kenning der uitkeering. Hij laat aan de Ka mer de beslissing over het amendement-Van Idsingaom recht van beroep in zake rente, toekenning buiten kijf te stellen. Hij ont raadt ten slotte zeer de aanneming van hel amendement-Lohman om den eisch van be- hoeftigheid te doen voorgaan aan den leef tijd ten einde het karakter van armenzorg beter te doen uitkomen. Minister van Gijn ontraadt met het oog op den toestand der financiën aan neming van het amendement-Bos c. s., tot opneming ook van bedeelden. Hij verklaart het evenwel niet onaannemelijk. Men zal evenwel voor middelen hebben te zorgen, daar de kosten er van zullen stijgen van 3K tot 11 millioen per jaar. De heer Duymaer van Twist (a.r.) meent, dat 't op het volk een vreemden in druk moet maken, dat van vrijzinnige zijde geen woord ter verdediging van leeftijds verlaging wordt vernomen, waar zij voorheen daarvoor steeds ijverden. De heer Kooien (r.k.) zal vóór opne ming der bedeelden stemmen, zonder zich evenwei te binden aan de belastingplannen van minister Van Gijn. De heer De Meester (u.l.) acht even eens de uitsluiting der bedeelden onhoud baar. De heer D u y s (s-. d.) repliceert. Hij trekt zijn amendement tot leeftijdsverlaging in, na dat de minister het onaannemelijk had ver klaard. Berl di ten. De Staatscourant van beden 27 April bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot belasting-ontvanger te Larei. J. Foldcens, thans te Enkhuizen; te Oss P. J. J. Motké, thans te Simpelveld; op non-activiteit gesteld, ter zake van tijde lijke ongesteldheid, de luit.-kolonel van den generalen staf A. Copes van Hasselt, ohef van den staf der Nieuwe Hollandsche Water linie benoemd tot advocaat-generaal bij hét ge rechtshof te Leeuwarden Mr. P. Buijs, offi cier van justitie bij de rechtbank te Maas tricht benoemd tot directeur van het post- eit telegraaf kantor te Brouwershaven H. A. Pab- bruwe, commies der posterijen en telegra fie 2e klassetot idem te Zevenbergen D. L. Büchli Fest, commies der posterijen le kte op verzoek, eervol ontheven E. H. L. Gie- len van het beheer van het postkantoor te Heithuizen en hij benoemd tot commies der posterijen le klasse; benoemd bij den militairen geneeskundi gen dienst Yan het Indische leger, tot gene- raal-majoor de kolonel in dat dienstvak Dr. W .C. Kersbergen op verzoek, eervol ontslagen als commiea bij het departement van landbouw Mr. Dr. H. H. A. van Gijbland Oosterhoffbenoemd tot commies bij dat departement Mr. C. W. Ritter, thans adjunct-commies bij het depar tement van financiën. tijdelijk benoemd tot ambtenaar, toegevoegd aan den inspecteur van het middelbaar onder wijs, belast met het toezicht op de burgeravond scholen, de ambachtsscholen, de teekenscholen en de verdere vakscholen, voor zooveel die niet onder het toezicht van een anderen inspecteur zijn gesteld. C. A. de Groot, te 's Grovenhage. eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den landweerplichtigen eersle-luite- nnnt W. A. Somer, van het 8ste bataljon land- vveer-iruanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken. vergunning verleend tot het dragen van „das allgemeine Ehrenzeichen", aan de sergeant-ge weermaker van het leger in Ncderlandsch-IndP, G. K. J. Kraja .algemeen s'.amboeknummer 66U7C' hem verleend door Zijne Majesteit den Koning van Pruisen. Naar wij vernemen is het, evenals ten vorigen jare, het plan van H. M. de Ko ningin om den verjaardag van H. K. H. de Prinses op 30 dezer zonder uiterlijk feest- vertoon te vieren, zoodat ook geen receptie wordt gehouden. H.M. de Koningin heeft gisteren namid* dag te half één ten paleize in het Noord- einde te 's Gravenhage ontvangen de heer G. F. Hagerup, tot het aanbieden vaan zijn terugroepingsbrieven als gezant van Noor wegen bij Hr. Ms. Hof. Mr. P. J. Troelstro. Naar wif vernemen wordt de heet P. J. Troelstra i* het begin van de volgende v.eek te s Gra* venhage teruèfverwacht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2