(^/anafcam S T E NULION WIJNHANDEL I.H.SCRBTERMAH S h. STADSNIEUWS. Dr. Kuyper te Boedapest. Men meldt uit BoedapestDe voorma- tige Nedeerlandsche minister-president, Dr. Kuyper, die hier vertoeft voor een be zoek aan zijn beide dochters, die hier deel uitmaken van de Neüerlandsche ambulance, heeft, daartoe uitgenoodigd, met zijn familie bij den minister-president graaf Tisza het noenmaal gebruikt. Dr. Kuyper is voorne mens Zondag a.s. weer naar Holland terug ie gaan. Kamerverkiezing district .Weer t. Een aantal werklieden had voor Hen va can ten zetel van het Kamerdistrict Weert candidaat gesteld den heer C. J. Kui per, penningmeester van het R.-K. Vakbu reau. De candidatenlijst bevatte echter niet den 'datum van verkiezing (candidaatstelling), n.l. 14 April, doch dien der stemming, 26 April. Op grond daarvan is de lijst niet aangeno men, zoodat de heer Kuiper niet officieel candidaat geworden is. Door de voorstanders van de candidatuur- Kuiper zal nu, naar men aan het Centrum meldt, de ongeldigveiklaring van de Woens dag gehouden verkiezing worden aange vraagd. Werklieden bij de lucht vaar t a f d e e 1 i n g. Bij de luchtvaart- afdeeling te Soeslerberg zullen, volgens de N. R. Ct., binnenkort eenige smeden, bank werkers, draaiers, chauffeurs, monteurs en •reparateurs van benzinemotoren, koper- en blikslagers en een schilder als werkman le Of 2e klasse worden aangenomen. Alvorens tot werkman te kunnen worden aangesteld, moet de betrokkene ten hoogste 3 maanden bij de luchtvaartafdeeling op proef hebben gediend. De bezoldiging bedraagt voor een werk man der le klasse 700 per jaar; voor een der 2e klasse 550 en na 6 jaar dienst als «oodanig 625. De werklieden le en 2e klasse hebben den rang van korporaal; die der le klasse kunnen na 4 jaar dienst als zoodanig tot werktuigkundige worden aangesteld; die der 2e klasse kunnen na 6 jaar tot werkman le klasse worden bevorderd. De werklieden kunnen het recht verkrij gen om te huwen, wanneer zij na het vol brengen van het 18de levensjaar ten minste 3 jaar in hun betrekking hebben gediend. Gehuwde werklieden, die in hun eigen huls vesting moeten voorzien, genieten een ver hooging van 150 per jaar. Voor wat de pensioen-berekening betreft iwordt de werkman le klasse gelijk gesteld met den rang van sergeant, die der 2e klasse met den rang van korporaal. Allen genieten een verblijftoelage van 0.20 per dag; wat de voeding betreft kun nen zij deelnemen aan de menage der lucht vaartafdeeling tegen betaling van 0.35 per dag. Kepl vrijwillige landstorm. De Luitenant-Generaal, Inspecteur Ban den Landstorm, heeft ter kennis gebracht, dat voor den vrijwilligen landstorm bij Kon. besluit van 7 April een grijze kepi van het bij het leger in beproeving geweest zijn de model is vastgesteld. Bedoeld hoofddeksel wordt voor tot den landstorm behoorenden, beneden "den rang van onderofficier, van Rijkswege verstrekt. De verstrekking zal een aanvang nemen, zoodra de aanmaak ver genoeg is gevor derd. Intusschen bestaat geen bezwaar tegen het reeds dadelijk dragen van een voor eigen rekening aangeschafte kepi. Voorts zijn in de uniform van den land storm nog eenige wijzigingen gebracht, wel ke bij het eerstvolgende wijzigingsblad van het boekwerk „Uniformen' ter kennis zullen worden gebracht. Indische weeskamers. Bij beschikking van den minister van koloniën is vastgesteld een instructie voor den verte genwoordiger der Indische weeskamers in Nederland. Aan den vertegenwoordiger van de Indi sche weeskamers in Nederland zijn de werk zaamheden daar te lande opgedragen, die voor die colleges uit de daaromtrent gel dende wettelijke bepalingen in zake voogdij en curateele voortvloeien. Zijn bemoeienis strekt zich niet uit tot de handelingen en verrichtingen die volgens de Nederlandsche wet aldaar tot de functies van den kantonrechter behooren. Bij dezelfde beschikking is aangewezen als vertegenwoordiger de heer mr. A. A. de Vries, laatstelijk administrateur bij het de partement van koloniën, terwijl aan hem, is toegevoegd de heer mr. C. J. de Vries, ad vocaat en procureur te 's Gravenhage. Meerenberg. Tot geneesheer aan het Provinciaal Krankzinnigengesticht Mee renberg te Santpoort is benoemd de heer J. L. van Lier, tweede-geneesheer van het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen te Fran ek er. Nederland en de oorlog. Drie Nederlandsche schepen op een mijn geioopen. Officieel deelt het departement van ma rine hieromtrent mede, dat de Nederland? sche schepen „Noordzee", „Dubhe" en „Maashaven" op 26 April voorm. ongeveer 11 uur vermoedelijk zijn gestooten op mijnen omstreeks 3 zeemijlen magn. Noord van den Noord Galloperboei, dat is dicht in de na bijheid der plaats, waar op 12 April de Co lumbia en op 20 April de „Lodewijk- van Nassau", beide van den Kr>n. West-Indi- schsn maildienst op mijnen zijn gestooten, ld. ongeveer 3 a 3V? zeemijl N.N.W. magn. van dezelfde boei. De sleepbooten Noord- ree en Oostzee van de firma L. Smit en Co. -te Rotterdam, sleepten h->t stoomschip »Maashaven" van Duinkerken naar Rotter dam. Op 2 mijlen afstcnas voor hen uit stoomde het stoomschip Dubhe van dj fir ma Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam, dat vermoedelijk op een mijn stootte en be gon te zinken. De Noordzee gooide de> sleeptros los om hulp te bieden en zag, ach ter de Maashaven om stoomende, ook dit schip getroffen door eeric ontploffing in het voorschip. Kort daarna werd de sleepboot Noordzee zelf getroffen, waarna zc in wei nige minuten zonk. De bemanning, met uit zondering van den 2en machinist J. War hout en den stoker H. Schippers, welke bei den verdronken, kon zich redden in een sloep en werd door de „Oostzee" in den afgeloopen. nacht aan den Hoek van Hol land aangebracht. De „Dubhe" en de „Maas haven" bleven drijven en kregen assistentie van Engelsche vaartuigen. Ook werd nog hulp verleend door het Nederlandsche s.s. „Venus", dat zich in de nabijheid bevond. Periscopen van onderzeebooten of bellenba- nen van torpedo's zijn niet gezien. Reuter seint ons uit Londen d.d. giste ren: Lloyds deelt mede, dat de „Dubhe" be schadigd is, maar drijvende blijft. Reuter seint ons nader uit Londen, dato gisteren, dat volgens een Lloydsbericht de „Maashaven" anderhalve mijl van de Beach- Ênd boei op strand gezet is. Het laat zich aanzien, dat het schip gered zal kunnen wor den. Men meldt uit Maassluis: Het zoo juist van Londen binnengekomen stoomschip „Guardian" rapporteert het s.s. „Dubhe" te zijn gepasseerd, koersende naar Harwich, gesleept door twee sleepbooten en begeleid door twee oorlogsschepen. De „Dubhe" had een bruto-inhoud van 3233. Het schip werd in 1912 gebouwd. De „Maashaven" had een bruto-inhoud van 2609. Het schip is gebouwd in 1906. Als een bijzonderheid wordt uit IJmuiden gemeld dat het stoomschip „Maashaven" reeds in het begin van dit jaar in het Engel sche Kanaal op een mijn liep. Het was toen op weg van New-Orleans naar Rotterdam en werd, na de ramp, door de bemanning verlaten. Het strandde toen, hulpeloos rond drijvende, op de Fransche kust, werd weer vlot en te Duinkerken binnengebracht, van waar het na een voorloopige reparatie, thans naar Rotterdam onderweg was om de be langrijke schade te doen herstellen. Engelsch vliegtuig aangebracht. Gisteren voormiddag is door den Scheve- ningschen Jogger SCH 187 van de reederij Zuurmond te Scheveningen, in de Scheve- nlngsche haven aangebracht een vliegtuig, dat de Fransche kleuren droeg, maar waarin een Engelsch officier zat. Het vliegtuig een tweedekker werd in volle zee, 40 mijlen uit de kust, dus buiten de territoriale wateren, opgepikt. Vernomen wordt dat de Engelsche offi cier, vóórdat hij met zijn vliegtuig door de SCH 187 werd opgenomen, ongeveer 30 uren op zee had rondgezwalkt. Hij had we gens benzinegebrek moeten dalen. Bericht van het Algemeen Hoofdkwartier. Gisteren te 5 uur voormiddag werd te Scheveningen door schipper J. Baak aange bracht de Britsche luitenant-vliegenier der Marine Beuren, benevens een Britsch vlieg tuig. Genoemde officier was in de Noordzee buiten de Nederlandsche territoriale wateren aangetroffen op het vliegtuig, dat omgekeerd op het water dreef. Hij werd door schipper Baak aan boord genomen, waarna op zijn verzoek hetzelfde geschiedde met het vliegtuig. Tijdens de vaart naar Scheveningen heeft het visschersvaartuig geen ontmoeting met eenig oorlogsschip gehad. Als gered schipbreukeling aangebracht door een neutraal visschersvaartuig, is de officier-vliegenier vrijgelaten, terwijl het vliegtuig werd opgelegd tot na het einde van den oorlog. Weer verlof. De te Amsterdam wonende soldaten van den landstorm, die te Amsterdam in garni zoen zijn, hebben, volgens het H b 1., deze week weer verlof gekregen thuis te slapen op 31 Maart was dit verlof ingetrokken. Het molestrisico der Indische mailschepen. Naar het H b 1. verneemt, zijn de onder handelingen over de deelneming van de Regeering in het molestrisico der O.-I. mail schepen hervat. Het is niet onmogelijk, dat deze week nog overeenstemming wordt ver kregen, waarop dan reeds de volgende week en viertal mailschepen de reis naar Indië om de Noord zouden aanvangen. Nederlandsche schepen opgebracht. De Umulder stoomtrawler Pelikaan is naar Duitschland opgebracht. De Nederlandsche haring-stoomloggers Java en Koningin Wilhelmina zijn naar En geland (Shetland-Eilanden) opgebracht. Co ocrlcgswinstbelasting. Het bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche Werkgevers optredend na mens tweehonderd en twintig der voor naamste industrieele bedrijven van ons land heeft een adres aan de Tweede Kamer ge richt naar aanleiding van het wetsontwerp tot heffing eener oorlogswinstbelasting. In de eerste plaats zouden de requestran- ten er de aandacht op willen vestigen, dat het ook in het stelsel van den minister ra tioneel is bij de berekening van het zuiver inkomen en de zuivere winst, andere af schrijvingen en reserves, dan de op die bladzijde genoemde, toe te laten. In de tweede plaats wenschen zij de aan dacht der Kamer te vestigen op eene on billijkheid, welke in het ontwerp wordt be gaan ten aanzien van alle ondernemingen. welke niet in den vorm eener naamlooze vennootschap of andere vereeniging van personen hare zaken drijven. Voorts missen zij in het ontwerp eene af zonderlijke regeling voor de zoogenaamde „holding companies", -welker positie ook al is de op bladz. 13 van het Voorloopig Verslag verlangde verzekering in de Memo rie van Antwoord gegeven naar hunne meening daarmede' nog niet billijk geregeld js. Zij hebben uit hetgeen over de late in diening van het wetsontwerp op bladz. 1 en 2 \an het Voorloopig Verslag en op bladz. 1 van de Memorie van Antwoord wordt ver meld, den indruk gekregen, dat niet vol doende aandacht is geschonken aan het feit, dat de groote winsten, welke in het eerste oorlogsjaar naar de meening van sommigen zouden zijn gemaakt, wat de industrie be treft voor een groot deel reeds zijn uit gekeerd of aangewend tot uitbreiding der ondernemingen of verbetering barer uitrus ting, vóórdat er van eenige belasting op oorlogswinst sprake was. Ten slotte willen zij niet nalaten de be denkingen tegen 't gekozen tarief te onder schrijven, welke blijkens bladz. 5 van de Memorie van Antwoord in de afdeelin- gen slechts „sporadisch" schijnen te zijn vernomen en blijven zij van meening, dat er alle reden was, het door de Staatscom missie voorgestelde percentage van 25 te handhaven, zoo niet te "verlagen. Het is met het oog op al deze bezwaren, welke vooral op de industrie zullen druk ken, dat het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers de Kamer met aandrang verzoekt, eene wijziging in den door hem bedoelden zin van het wetsont werp tot heffing eener oorlogswinstbelasting alsnog in overweging te nemen. Aan de Tweede Kamer is door de Veree niging voor den Koffiehandel, te Amster dam; de Vereeniging voor den Goederen handel, te Rotterdam; de Koffie Exporteurs Vereeniging, te Amsterdam: de Koffie Ex porteurs Vereeniging te Rotterdam een adres gezonden naar aanleiding van het in gediend ontwerp van wet lot heffing eener oorlogswinstbelasting. Daarin wordt te ken nen gegeven: dat, indien het ontwerp ongewijzigd tot wet werd verheven, dit voor de leden der bedoelde vereenigingen, evenals voor zoo vele anderen, die in dezelfde omstandighe den erkeeren, zeer ongewenschte gevolgen zoude hebben; dat de vereenigingen hierbij allereerst het oog hebben op den in artikel 7 gekozen grondslag voor de berekening der oorlogs winst, waarbij als maatstaf wordt genomen de winst over het jaar, waartoe de eerste Augustus 1913 behoort; dat voorts noode door genoemde vereeni gingen fn het ontwerp eene bepaling wordt gemist, waarbij den belastingplichtige het recht wordt toegekend, de behaalde winst behalve met de door de wet op de inkom stenbelasting geoorloofde afschrijvingen, ook met eene reserve, zooals door goede koop manschap wordt geboden, te verminderen; dat verder het voorgestelde standaard-per centage van 30 verre de percentages overtreft, welke in andere neutrale landen worden geheven en dit dan ook in het alge meen te hoog wordt geacht; dat in ieder geval de betalings-termijnen "belangrijk ruimer behooren te worden ge steld; dat requestranten ten slotte nog aanvoe ren dat de grootere winsten niet zonder be langrijk meer arbeid en risico zijn en kun nen worden behaald en dus bij heffing van een dergelijk belasting-percentage de on dernemingslust sterk zal verminderen; redenen waarom genoemde vereenigingen zich wenden tot de Kamer, met verzoek, in het aanhangig wetsontwerp zoodanige wij zigingen aan te brengen, dat aan de door haar uiteengezette bezwaren wordt tegemoet gekomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van het bestuur der Vereeniging van Burgemeester en Secretarissen in de provincie Utrecht, houdende mededeeling van een besluit van de algemeene vergade ring dier vereeniging van 13 dezer om bij de Kamer aan te dringen het wetsontwerp tot heffing eener oorlogswinstbelasting voor wat betreft de heffing van 5 ten behoeve der gemeenten aan te nemen. De houtuftvoer uit Duitschland. stop gezet. Naar de Dordr. Ct. verneemt, heeft de Duitsche regeering den geheelen uitvoer van hout naar Nederland stop gezet. Deze maatregel zou verband houden met een in ventaris van den voorraad hout in Duitsch land ten behoeve van het leger. Blijkt de voorraad voldoende te zijn, dan bestaat de mogelijkheid, dat dit verbod van uitvoer bin nen eenigen tijd weer wordt opgeheven. Tegen de duurte. Op een congres op 6 en 7 Mei te Am- dam te houden, uitgaande van de S. D. A. P. en het Ned. Vakverbond, zullen maatregelen worden besproken, welke kunnen voeren tot het goedkooper verstrekken van levensmid delen. De S. D. A. P. zal op dit congres ver tegenwoordigd zijn door den partijraad, het N. V. V. door het bestuur en de gedelegeer den van de aangesloten vakbonden. Het be stuur van den bond van arbeiderscoöpera ties is tot deelneming uitgenoodigd. Referaten zullen worden gehouden over duurte en loonen; de beteekenis van een al gemeen absoluut uitvoerverbod en de prac- tische maatregelen, welke door de regeering tegen de duurte behooren te worden geno men. Als Inleiders van deze punten zijn aange wezen de heeren Oudegeest, Wibaut en Schaper. Op deze vergadering zullen, naar Het Volk meldt, geen resoluties worden aange nomen, doch het resultaat der besprekingen zal worden samengevat in een adres aan de regeering. De beide besturen achten het noodzakelijk, dat tevens de nadruk wordt ge legd op de nalatigheid van tal van burge meesters en gemeenteraden inzake de le- vensmiddelenvoorziening. Insubordinatie door gein- terneerde o f f i c i e r e n. De drie Duit sche officieren geïnterneerd in het fort Wie- rickerschans en tegen wie een vervolging is ingesteld ter zake van insubordinatie, zullen Donderdag a.s. om 2 uur voor den krijgs raad te 's Gravenhage terecht staan. Zij hebben zich tot verdediger gekozen mr. J. H. Rol&ndus Hagedoorn, advocaat en pro cureur te 's Gravenhage. De Sabbath en de zomer- t ij d. Naar gemeld wordt, heeft de verga dering van Opperrabbijnen besloten, met het oog op de invoering van den nieuwen zomertijd, den ingang van de Sabbath in de zomermaanden in plaats van 7 uur op 8 uur vast te stellen..De uitgang van de Sabbath is eveneens een uur later vastgesteld. Nieuwe spoorbrug over het Oosterdok. Gisteren is de nieu we noordelijkste spoorbrug over het Ooster dok te Amsterdam, zijnde een onderdeel der verbouwingswerken aan het Centraalstation door de hoofdaannemers Kloos Zonen van Kinderdijk, aan de H. IJ. S. M. afgeleverd. De beproeving geschiedde door het plaat sen van vier der zwaarste sneltreinlocomo tieven, tot een gezamenlijk gewicht van 560,000 h 370,000 kilo, op de brug. Het bleek dat ze voldeed aan de gestelde eischen Half Mei zal de brug voor passagiers- en goederentreinen in gebruik worden geno men. Daarna wordt onmiddellijk begonnen aan de vernieuwing van de derde brug. De thans gereed gekomen brug-vernieu- wingi s 1 Mei 1915 aanbesteed en moest 1 Mei a.s. worden opgeleverd. De middenspanning, over het water, be draagt 28,80 M., die over de straatgedeelten elk 16 M. Er ligt dubbel spoor met wissels op de bruggen. Ter eere der oplevering hadden de werk lieden de nationale driekleuren op de brug bogen gezet. Uitsluiting te Arnhem. In een gisteren avond gehouden vergadering van d enArnhemschen Patroonsbestuurders- bond werd besloten een staking van de bouwvakarbeiders te beantwoorden met een algemeene uitsluiting van timmerlieden, ja loeziemakers, schilders, grondwerkers, met selaars en opperlieden. Het ontslag wordt Zaterdag avond aange zegd en gaat in 6 Mei. Een teraardebestelling verhinderd. Men meldt uit Amster dam: Gisteren morgen zou uit een huis In een der straten achter het Paleis voor Volks vlijt een 13-jarig meisje worden begraven, volgens geneeskundige verklaring gestorven aan hersenvliesontsteking. Woensdag avond kwam echter een fami lielid van het meisje als zijn vermoeden aan de politie mededeelen, dat het kind was ge storven tengevolge van mishandeling door haar stiefmoeder. Ofschoon voor deze bewering elke ver dere aanwijzing ontbreekt, heeft de politie toch, daartoe door de justitie gemachtigd, last gegeven, dat de begrafenis heden niet zou plaats hebben. Het lijk is ter nader onderzoek naar het schouwlokaal in het Wilhelminagasthuis overgebracht. Een woesteling. Een stoker uit Schiedam, kreeg Dinsdagavond op het Haa- gescheveer te Rotterdam twist met een 19-jarig meisje, die hij verdacht van hem een"bankbiljet van 25 te hebben gestolen, hetgeen evenwel niet gebleken is. Hij riep er politieagenten bij en toen deze gekomen waren, zou hij hen eens laten zien, wat hij deed. Voor men het verhinderen kon, had de stoker zijn zakmes te voorschijn gehaald en het meisje de rechterwang opengesne den. Dadelijk werd hij gegrepen, terwijl hij hevig bloedende ter verbinding naar het ziekenhuis werd gebracht. („N. R. Ct.") Doodgevallen. Gisteren mor gen is de werkman A. V., uit Puttershoek, te Zwijndrecht van een stelling gevallen; de man was onmiddellijk dood. Ongeluk met een motor rijwiel. De heer L. van Veggel, schoen winkelier te Arnhem, die Woensdag morgen op zijn motorrijwiel was uitgereden naar Kaatsheuvel om inkoopen te doen, is ter hoogte van het dorpje Schaik bij het rijden door een kuil in den weg, terwijl hij één hand aan het stuur had met zijn rijwiel om geslagen. Hij werd een tiental meters weg geslingerd en overleed tengevolge van sche delbreuk binnen eenige oogenblikken. Het stoffelijk overschot is Donderdag naar Arn hem overgebracht Brand. Te Woensel Is de boer derij* van v. d. Water afgebrand. Drie koeien en twee paarden kwamen in de vlammeó om. De inboedel is niet verzekerd. De brand te Muntendam heeft zich bepaald tot drie groote huizen, eigenaren B. Veldman, G. Fennema en G. Wolf en bewoond door tien huisgezinnen, waarvan vier hun inboedels niet verzekerd hadden. Niet verzekerd was ook het huis van G. Wolf. De brand ontstaan in het huis van den heer Niemeijer, hoofd der school, werd gebluscht. Gezonken sleepboot. De sleepboot Catharina, j.l. Vrijdag tusschén Workum en Hindeloopen gezonken, is gis teren moxgen gelicht Reclame» R per anker f 34.—, =r per flesch - 0.35. plu» f 1.50 per anker ncei|n» tosUisM 34. Wil. lij. wordt door 21000 amen erkend als hot bette versterkingsmiddel voor Zenuwen on Lichaam. School, en Kerknieuws. Zendingsdirector Gunning. Dr Ned. verneemt dot de zendingsdirector von hel Ned. Zendingsgenootschap te Rotterdam, wonende te Dc Bilt-Station, die vergezeld van zijn bijzonderen secretaris, den heer P. Kuyl- mnn, ennd. t. d. H. D. te Princenhege, voor een reis van ongeveer drie jaar langs dc zendings- velden en afzonderlijke zendingsposten van on zen Archipel naar Ned.-Indië zou vertrekkon, die belangrijke reis in verband met de precaire om standigheden voorloopig uitgesteld heeft. Deinschrijvingvoor den Po us. Noor de N. Haarl. Ct. verneemt, beloopt, vol gens de laatste officieele opgave, het bedrog, dat aan den Pous namens de katholieken von Nederland is aangeboden, dc som van 800,000 lire. Klndermatinée. Gisterenmiddag gaf de ook hier ter steelt welbekende Chr. van Abkoude een kinden niatinée in de Arend. Het fraaie zomerweef in aanmerking nemende, was de belangstel ling bevredigend te noemen. Een 70-tal jon gens en meisjes genoten van de vertelling van Lou en Japie, die op de boerderij lo geerden en zich daar vermaakten. Aange naam verteller als van Abkoude is, wist hij de lotgevallen der beide snaken recht sma kelijk mee te deelen, zoodat de kinderen ge heel meeleefden. Maar nog meer was dat het geval met het poppenspel, toen van Ab koude de lotgevallen van Heintje en van Jan Klaassen vertoonde. Hij weet bij aHes zoo recht den kindertoon te treffen, dat het zelfs voor ouderen een genot wordt naar hem te luisteren. Maar de jongens en meis jes makten de lotgevallen geheel mee en uit hun luide antwoorden, als Heintje of Jan wat vroegen, bleek wel, dat zij er geheel in opgingen. Het was dan ook een genotvolle middag. Mej. Betty Poulus zong eenige liederen, waarvan die van Chr. van Abkoude ons het best bevielen. E1 i z a b e t h-D orp. Het komiteit van het Elizabeth-dorp heeft voor de gezinnen der Belgische geïnter neerden een prijskamp voor tuintjes, ordo en reinheid ingericht. Vierhonderd frank' prijzen en diploma's zullen einde Juni wor den uitgereikt aan de deelnemers, welke den besten uitslag zullen hebben bekomen. Eerlang zullen voor de Belgische vrouwen knip- en naailessen worden ingericht. De gemaakte stukken zouden aan de vervaar- digstera in eigendom geschonken worden. (Vrij België). Belgisch dor pi In Panorama en De Prins komen fraaie, kiekjes voor van het Elizobeth-dorp aan de Vlasakkers alhier. M e r c u r i u s. Wij ontvingen den beschrijvingsbrief voor de jaarlijksche bondsvergadering van den „Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den", welke vergadering Zondag 30 April in Amsterdam wordt gehouden. Op den beschrijvingsbrief komen o. a. de volgende voorstellen van Amersfoort voor Post 1. De afdeeling Amersfoort stelt voor den post Donatiën van de begrooting af te voeren en dit geld te storten In het onder steuningsfonds van den Bond. Toelichting. De afdeeling Amersfoort is van oordeel, dat eene vakvereeniging geen donatiën mag aanemen, ten einde hiermede hare acties te voeren. Wanneer dit geld wordt gestort in het ondersteuningsfonds van den Bond, dan behoeft men deze nog steeds loopende donatiën niet van de hand te wij zen en vervalt hiermede geheel de donatie. Art. 24 van de Statuten van den Bond spreekt ook niet van donatiën, redenen waarom de afdeeling heeft besloten voor te stellen dezer\ post te doen vervallen. Prae-advie9. Het Bondsbestuur acht d« zaak niet van zóó groote beteekenis, dat het, waar het algemeene beginsel omtrent da niet aanvaarding van nieuwe donatiën van buiten den Bond staande personen niet meer wordt aangevochten, aan de thans nog gel dende administratie van dezen post wenschl vast te houden. Het kan zich dan ook mcf het denkbeeld, door de afdeeling Amers foort geopperd, wel vereenigen, doch geeft* ten einde stoornis in de administratie te voorkomen, in overweging, daartoe met in gang van het jaar 1917 over te gaan. Post 19. De afdeeling Amersfoort steil voor dezen post terug te brengen op 30u en de overblijvende 500 te reserveere^ voor dekking van het verlies-saldo vori^j jaar. Toelichting. De afdeeling Amersfoort it van oordeel, dat eene uitgave voor jaarver* slag ad 800,veel te hoog is. Zij aché4 het niet noodig, ieder lid een exemplaar i wordt toegezonden. Ook veel propagandise

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3