Verspreids Berichten. BINNENLAND. Slaten-UeneraaL B c r 1 ij n, 3 0 A p r i 1. (W. B Bericht van fret opperste legerbestuur uit het groote jtioofdkwartier van heden voormiddag. Vair den Balkan geen nieuws. W e e n e n, 30 April. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het Balkanfront bleef de toestand on veranderd. Saloniki, 30 April. (R.) De Duitsche consul te Drama, die veel deed aan spio- rage, is gister door eene Engelsche pa trouille gevangen genomen, terwijl hij op reis was van Serres naar Drama. Hij is naar Saloniki vervoerd en daar aan boord van een oorlogsschip gebracht. Petersburg, 29 April. (Tel.-agent- •chap). Communiqué van den grooten ge- ireralen staf. In de Zwarte Zee heeft een onzer duik- booten, die zonder resultaat door vijande lijke luchtschepen en batterijen beschoten werd, bij den Bosporus een stoom- en een seiischip in den grond geboord. Petersburg, 30 April. (Tel.- egentschop). Communiqué van den grooten ge.oeralen staf. Aan het Kaukazische Iront sloegen wij ln de streek van Diarbeklr een aanval van Turksche loopgraafelementen terug. Londen, 29 April. (R.). Officieel bericht. Na een tegenstand van 143 dagen, uitge voerd met een moed en kracht, die altijd ge denkwaardig zal blijven, Is generaal Towns- hond, door totale uitputting van zijne voor raden, gedwongen zich te Koet el Amara over te geven. Tevoren had hij zijne kanon- ren en munitie vernietigd. De troepen onder zijn bevel bestaan uit 2970 Engelschen van alle rangen en wapens en ongeveer 6000 Indische en hulptroepen. Berlijn, 29 April. (W.-B.). Berioht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De in Koet el Amara ingesloten Engel sche troepenmacht heeft zich aan de dappere Turksche belegeraars moeten overgeven. Meer dan 13,000 man zijn krijgsgevangen. Konstantinopel 2 9 A p r 11. (W- B.) De vice-generalissimus van het Turksche leger bericht, dat het Engelsche garnizoen van Koet el Amara, 13,330 man sterk, onder bevel van generaal Townshend, zich onvoor waardelijk heeft overgegeven. De correspondent van het agentschap Milli bericht uit Bagdad, dat generaal Towns hend aanbood Koet el Amara met de ge- heele artillerie en meer dan een millioen pond in contant geld over te geven onder voorwaarde, dat hem werd toegestaan met zijn leger vrij af te trekken. Dit belachelijke voorstel werd natuurlijk dadelijk afgewezen. Londen, 30 April. (R.) Generaal Smuts bericht van 29 April: De bereden troepen hebben bij Kondo Airangi, in Oost- Afrika, verschillende munitie-convooien, 200 stuks groot vee, 80 geweren, veel mu nitie en een kudde van 600 stuks vee van allerlei soort en 210 ezels buitgemaakt. Be r 1 ij n, 2 9 April.. (W. B.) Officieel bericht. De duikboot U 55 is van hare laatste on derneming niet teruggekeerd. Volgens offi- cieele mededeeling van de Britsche admi raliteit is de boot op 27 April vernield en de bemanning krijgsgevangen gemaakt. Londen, 3 0 April. (R.) Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Teal is in den grond geboord. Het was niet bewapend. Het Noorweegsche stoomschip Mod is tot zinken gebracht. Konstantinopel, 29April. (W.- B.l. De Duitsche Rijksdagleden werden na afloop van de Selamlik door den sultan ont vangen, die aan de leden Spahn en Basser- mann het grootkruis van de Medjidje-orde en aan de o\erigen de Osmanjeorde 2de klasse verleende. De sultan zeide o. a.: Ik waardeer ten zeer- ste het doel, dat door uw reis wordt beoogd. Deze sympathiebetuigingen zijn van buiten gewoon groot nut voor onze gemeenschap pelijke toekomstbelangen." Londen, 29ApriI. (R.) De leider der 1-J. che nationalisten. Redmond, verklaart in een zeer belangrijk manifest, dat hij zich onvoorwaardelijk ter beschikking van de autoriteiten heeft gesteld. Hij is aanhoudend in voeling met hen. Hij heeft ook de natio nalistische vrijwilligers in alle deelen des lands gelast, zich ter beschikking der mili taire autoriteiten te stellen. In vele plaatsen buiten Dublin zijn reeds ui; eigen beweging hulptroepen op de been gebraoht. Gisteren boden vrijwilligers te Tippe- rary hunne diensten aan. 3 0 April. Een communiqué van maar schalk French, gedagteekend 29 April, half twaalf namiddags, houdt het volgende in: De toestand in Dublin was heden morgen belangrijk verbeterd, maar de rebellen boden nog ernstigen tegenstand in de buurt van Sackvillestreet. Het deze wijk insluitende troepencordon werd steeds nauwer getrok ken; maar er moet gestreden worden van huis tot huis en dat is natuurlijk oorzaak, dat men weinig vorderde. Het postkantoor en het blok gebouwen ten oosten van Sack villestreet zijn door brand vernield. Een troep rebellen is verdreven uit Bolands Mills (Kingsend) door middel van kanonnen, op motor-onderstellen gemonteerd. Een van de rebellenaanvoerders, Pearse genaamd, is volgens de berichten in die buurt gewond aan het been. Een heden avond ontvangen bericht meldt, dat Pearse zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven; hij beweert gemachtigd te zijn door zijne volgelingen ln Dublin om op gelijke wijze zich te onderwerpen. Van een anrferen re bellenaanvoerder, James Connolly ge naamd, wordt gezegd, dat hij dood i»k De wijk Four Courts, die de rebellen nog in hun bezit hebben, is ook door een troe pencordon omgeven, dat de insluiting gaan deweg nauwer maakt. Alle inlichtingen, waarover men kan be schikken, duiden aan, dat de opstand in Du blin op het punt staat ineen te vallen. Een aanzienlijk aantal rebellen is in militaire ge vangenschap. De berichten van heden avond uit het ove rige Ierland zijn over 't algemeen bevredi gend. De toestand in Belfast en in Ulster is normaal en de toestand in Londonderry v.ordt gezegd geheel bevredigend te zijn. In het district, dat binnen een kring van 15 miilen om Galway ligt, is de toestand ook normaal; maar er is een troep rebellen vast gesteld tusschen Athenry en Craughwell. Negentien rebellengevangenen zijn naar Queenstown gezonden. Een andere rebellen troep is, naar gemeld wordt, verschanst in Enniscorthy; maar de politie houdt de we gen en spoorwegen schoon tot binnen vier miilen van de stad. Er is schade toege bracht aan de brug over de Barrow in den spoorweg van Dublin naar het zuidoosten, maar zij is niet van ernstigen aard. De Londensche correzpondent van de Corriere della Sera meldt, dat de opstande lingen verscheidene hooggeplaatste ambte naren gevangen hebben genomen. Hij deelt verder mede, dat ook de bekende leider Jim Larkin, de leider der syndicalisten, aan den opstand deelneemt. Het gebouw der vak- vereenigingen, waarin hij zich met zijn vol gelingen had verschanst, is echter door de troepen reeds ingenomen. Of Larkin daarbij gevangen Is genomen, meldt hij niet. B e r 1 ij n, 29 April. (W. B.) Een voor de Duitsche ijzerindustrie zeer verblijdend feit is vervat ln de mededeeling, dat de Duitsche vloelstaalproductie in Maart met 1.361.502 ton een nieuw record bereikte. In Februari bedroeg de productie van vloei- staal 1.236.845, ln Maart van het vorige jaar 1.105.126 ton. Engeland. Londen, 30 April. (R.) De oud- mfnfster lord St.-Aldwyn is overleden. Zweden. Stockholm, 29 April. (W. B.) Vol gens de dagbladen is de regeering van plan onmiddellijk een belangrijk oorlogscre- diet van den rijksdag te verlangen. Het geld zal hoofdzakelijk worden besteed voor de zware artillerie, de uitrusting van den land storm, den vliegdienst en de vloot. Het cre- diet zal ongeveer 60 millioen kronen be dragen en door eene nieuwe oorlogsbelas ting opgebracht worden. Kolenbesparing in Engeland. Van heden af zullen de London and North Western Spoorwegmaatschappij en de Great Northern Spoorwegmaatschappij geen eet- wagervz meer laten loopen. Het doel is ko lenbesparing. De Great Northern raadt de passagiers aan, eetwaren mee te nemen. Voor het overige zullen er mandjes met eet waren op de stations worden verkocht. Dure melk In Londen. De melk kost nu te Londen 6 stuiver per quart (1.1 liter). Zoo hoog Is de prijs bij menschenheugenis nog nimmer geweest. Bruno Schmitz. De bekende Duitsche architect Bruno Schmitz is te Char- lottenburg gestorven. Hij werd in 1858 te Dusseldorf geboren, studeerde aan de Kunst academie der stad en maakte talrijke groote werken. Zijn hoofdwerk is het „Völker- schlachtsdenkmal" te Leipzig. In 1886 ves tigde hij zich te Berlijn, werd er in '96 pro fessor, in 1905 eere-doctor der Technisohe Hoogeschool te Dresden. TWEEDE KAMER. Militie, Landweer en Landstorm. Ingediend zijn wetsontwerpen tot longer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bij de landweer en verlen ging van den duur van den dienstplicht bij den landstormeen en ander tot 31 December 1916. Wat de militie betreft, geldt dit hoofdzake lijk him die behooren bij de bereden korpsen tot de lichtingen 1906, 1907 en 1908 bij de korp sen pantserfort-artillerie en torpedisten tot de lichtingen 1909, 1910 en 1911. Deze ellen zou den volgens de titans geldende bepalingen op 31 Juli 1916 uit een dienst bij de militie moeten worden ontslagen. Verdere verlenging van militiedienst wordt niet noodig geacht ten aanzien van dienstplich tigen van de lichting 1908 van de onbereden korpsen, die op 1 Aug. 1915 voor overgang naar de landweer aan de beurt waren, doch wier mi litiedienst tijd werd verlengd tot 31 Juli 1916. Deze dienstplichtigen en eveneens die der lichting 1909 van de bedoelde korpsen zullen zonder overwegend bezwaar op 1 Augustus 1916 naar de landweer kunnen overgaan. Zij kunnen dan, zoodia de sterkte van de in werkelijken dienst gestelde landstormjaorklassen en de ge oefendheid van deze het toelaten, in aanmerking komen om met voorloopig klein verlof te wor den gezonden. Uit den dienst bij de lendweer zouden op 31 Juli 1916 moeten worden ontslagen en vervol gens tot den lendstorm komen te behooren de dienstplichtigen van de landweerlichtingen 1907, 1908 en 1909 (militielichtingen 1899, 1900 *»n 1901), wier diensttijd laatstelijk ingevolge de wet van 31 Dec. 1915 werd verlengd, zoomede de dienstplichtigen van de landweerlichting 1910 (militielichtir.g 1902). Ofschoon bedoelde dienstplichtigen, voor zoo ver zij het verlangden, in het algemeen reeds met voorloopig (klein) verlof zijn gezonden, is het om gelijke reden welke tot genoemde wet heeft geleid, noodig er voorloopig niet toe over te gaan, hen uit den dienst bij de landweer te ontslaan, zoo de heerschende buitengewone om standigheden na 31 Juli a.s nog voortduren. *Vat aaiur.i^fr di®stplicht bij den land storm wordt opgemerkt, dat die op 31 Juli 1916 zou móeten eindigen voor de dienstplichti gen die in het lcopende jaor het 40ste* levens jaar volbrengen of hebben volbracht. Dit ziin voornamelijk personen, die landstormplichtig zijn geworden krachtens de wet van'11 Juni 1915 en in 1911 als dienstplichtigen van de landweerlichting 1904 (militielichting 1S96) uit den dienst zijn ontslagen. Ofschoon het niet in het voornemen ligt om deze voor do landstormjaerklasse 1896 inge schreven personen tot werkelijken dienst te doen oproepen zoolang de buitengewone om standigheden voor ons land zich in ongunstigen zki wijzigen, is het toch noodig, dat zij voorloo pig tot den landstorm blijven behooren. Gemis van deze groep geoefende personen uit het militair verband toch zou nadeeüge gevol gen voor 's lends verdediging kunnen hebben. Berichte». De Steatescournnt van Beden 29 April bevat o.a. de volgende besluiten: benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e ld. bij het Indische leger de arts H. Lautenbach; overgeplaatst in rang bij de infanterie Kier te lande de-2e luitenant A. den Hertog, van de infanterie van het Indische leger; bij de infanterie van het Indische leger de 2e luitenant A. M. de Torbal, van het 9e re giment infanterie; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse C. Orbaan, arts, en tot offi cier van gezondheid le klasse die der 2e klasse J. van der Werff en H. G. Enklaar, eerstgenoemde gedetacheerd bij het Indi sche legen- op verzoek eervol ontslagen mr. F. C. van Beusekom als secretaris van den voogdij raad te Utrecht; benoemd tot tijdelijk schrijver aan het de partement van justitie D. Zorn, tijdelijk schrij ver bij den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten; in overleg met de Kamers van Koophan del te Amsterdam en Rotterdam is het con sulaat-generaal van Nederland te Beyrouth als bezoldigde -post opgeheven, de titularis A. P. H. Hots, ln disponibiliteit gesteld; in afwachting van de benoeming van een onbezoldigd ambtenaar ter plaatse is de waarneming van het consulaat-generaal op geheven aan W. Stanley Hollis, consul-gene raal van de Vereenigde Staten te Beyrouth; op verzoek eervol ontslagen mej. A. Edens en P. Koops, als assistenten voor de tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en benoemd als zoodanig mej. M. Schwarz en A. S. van der Sluis; benoemd tot assistent voor de architec tuur bij de Technische Hoogeschool te Delft N. C. H. M. van der Drift; tijdelijk benoemd tot schrijfster hij het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening mej. H. Vermeulen, te 's Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen P. C. Uitten- bogaard, als directeur van het telegraafkan toor te Leiden; tijdelijk werkzaajn gesteld aan de inspectie der directe belastingen te Utrecht, le af- deeling, J. O. C. Bouma en J. C. Lotgering, ontvangers der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, thans tijdelijk werk zaam aan de inspectie dier middelen te UtTecht, le afdeeling. Verjaardag van Prinses J u 1 i a n a. De verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana werd gisteren te 's Gravenhage herdacht door het ontplooien der vlaggen van de openbare lands-, provinciale en ge meentelijke gebouwen; ook van gezant schapsgebouwen waren de vlaggen der ver schillende rijken uitgestoken, terwijl'ook vele ingezetenen vlagden. Ten paleize in het Bosch, in het Konink lijk Paleis aan het Noordeinde en in het Palels van de Koningin-Moeder lagen regis ters van gelukwensching gereed. Vele over heidspersonen plaatsten hunne namen er op. Koningin, Prins en de jarige Prinses ge bruikten het middagmaal bij de Koningin- Moeder en maakten des middags van T3 uur een rijtoer door de stad, hoofdzakelijk door de volksbuurten, waar de Koninklijke Familie door het publiek hartelijk werd toe gejuicht. Ter vervanging van den heer Hagerup zal, naar wij vernemen, eerlang als gezant van Noorwegen bij het Nederlandsche Hof optreden de heer Irgens, oud-minister van buitenlandsche zaken en Noorwegen. Deze heer vervangt den heer Hagerup als Noorsch gezant bij het Hof van Denemarken en zal, evenals met den thans naar Stockholm over- geplaatsten gezant Hagerup het geval was, tevens zijn Rijk bij het Hof onzer Koningin vertegenwoordigen. De heer Hagerup, die dezer dagen door H. M. de Koningin fn afscheidsaudiëntie werd ontvangen, verlaat Dinsdag a.s. de re sidentie weder om naar zijn nieuwen post te Stockholm, waar hij reeds in functie was, terug te keeren. Hij was sedert 16 Januari 1907 bij het Nederlandsche Hof geaccre diteerd, dus 9 jaar. Kamerverkiezing Weert. Naar aanleiding van het bericht van „Het Centrum" betreffende het protest tegen de Tweede Kamerverkiezing in het district Weert meldt men aan de „N. R. Ct.": In den morgen van den dag der verkiezing heeft de heer Tempelman, lid van den Weertschen gemeenteraad, een candidaten- lijst voor den heer C. J. Kuyper ingediend. Deze lijst bevatte den datum van den stem- mings- in plaats van den verkiezingsdag. Om 1 uur liet de burgemeester van Weert, die deze onjuistheid op de lijst ontdekte, den heer Tempelman waarschuwen, teneinde hem nog in de gelegenheid te stellen, vóór 4 uur een nieuwe lijst volteekend te krijgen. Een uur daarna verscheen de heer Tempel man ten stadhuize, waar hem door den bur gemeester op de onnauwkeurigheid op de lijst gewezen werd. Voorga; ende de cendi- datuur-Kuyper in te trekken, met het oog op de Goede Week, welke hij nier geschikt achtte voor de noodige propaganda, ver zocht de heer T. teruggave van de lijst. Na teruggave van het ontvangbewijs aan' den burgemeester werd hem de lijs: ter hand ge steld, waarop hij deze verscheurde. De bur gemeester verzamelde de snippers der lijst en liet deze ter bewaring opbergen. Legeruniiormen. Thans is versche nen het aanvulling*» en wijrigingsblad No.-11 van het „Boekwerk Uniformen", bevattende in hoofdzaak reeds bekende veranderingen in de militaire hoofddeksels en kleedingsiukken. Daaruit blijkt o.nv, dat de volgende uitvoe- rings- en overgangsbepalingen zijn vastgesteld Voor zoover door de in het aanvullingsblad gegeven beschrijvingen wijzigingen zijn ge bracht in de laatstelijk voor officieren en onder- ofiicieren vastgestelde en voor eigen rekening aan te schaffen kleedingstukken, kunnen deze tot 1 Januari 1918, de pet en de grijze schnko tol 1 Januari 1920, de van Rijkswege verstrekte kleeding; zoo noodig nog langer ongewijzigd worden gedragen. De panden van reeds aangemaakte veldjassen Cavalerie, rijdende Artillerie en Generale Staf behoeven niet te worden gewijzigd. Verstrekking van grijze kepi's in plaats van schako's zal geschieden, zoodra de voorreed van laatstbedoeld hoofddeksel is uitgeput. Alleen aan milidens-poardenverzorgera ven het Remontedepöt, zoomede van de mindere militairen van den vrijwilligen landstorm, kan de verstrekking reeds dadelijk plaats vinden. De zwarte kepi, waarop tot nader order geen indeelingsdistinctiei wordt aangebracht, kan, mits voor eigen rekening aange schaft, reeds dadelijk worden gedragen door hen, voor wie zoodanig hoofddeksel is voorge schreven. Verstrekking van Rijkswege zal eerst geschie den, zoodra de kleine tenue weder algemeen wordt gedragen. Mr. Tro e 1 stra. Dezer dagen Is ge meld, dat deze week de terugkeer te verwachten is van mr. Troelstra uit Zwitser land, waar hij een langdurige kuur door maakte. Naar de T Ij d nu nader verneemt, wordt deze terugkeer niet ondernomen, omdat mr. Troelstra als hersteld mag worden be schouwd. Integendeel moet de toestand van den soc.-dem. leider nog zeer bedenkelijk zijn en moet de kans op volledig herstel nagenoeg zijn uitgesloten. Bij Koninklijk besluit van 28 April 1916, no. 52, is tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Arnhem, 1ste af deeling, A. J. van Iersel, ontvanger dier mid delen, thans tijdelijk werkzaam aan de in spectie derzelfde middelen le Arnhem. J. H. V e d e r. De heer J. H. Veder, sedert 1 April 1894 president-directeur van de bijbank te Rotterdam, van de Nederland sche Bank, herdacht Zaterdag zijn 70en ver jaardag. Van 1863 tot 1907 lid van de Kamer van Koophandel, was hij daarvan gedurende de laatste negen jaar vice-voorzitter. Commissaris van de Holland-Amerikalijn sedert 8 Mei 1895, van de Nederlandsche Handelmaatschappij, de Nederlandsche Transportmaatschappij en de Algemeene Verzekeringmaatschappij, president-com missaris van de maatschappij Zeevaart, is de heer Veder ook lange jaren lid en voorzit ter geweest van de commissie voor de Rijn vaart, in al welke functies zij, die met hem in aanraking zijn gekomen, hem hebben lee- ren kennen als een rechtschapen man, wiens adviezen op hooge waarde werden geschat, en die zich de algemeene achting en sym pathie heeft weten te verwerven. Zijn belangstelling in de publieke zaak heeft de heer Veder getoond gedurende de vele jaren, dat hij deel heeft uitgemaakt van de commissie van administratie over de zie kenhuizen, en thans is hij nog een ijverig bestuurslid van het oogziekenhuis. P. B. JFerf. t In den ouderdom van 62 jaar is te Doorn overleden de heer P. B. J. Ferf, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer Ferf, die van 1877 tot 1880 se cretaris was van de gemeente Wormerveer, werd in 1879 benoemd tot burgemeester van Koog aan de Zaan. Hij werd in 1891 gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Hoorn en was ook eenige jaren lid van Ged. Staten van Noord-Holland afgevaardigd naar de Eerste Kamer, welk mandaat de overledene voor enkele maanden wegens ongesteldheid moest nederleggen. A. Cochlus. tin den ouderdom van 80 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer A. Cochius, oud-kolonel, chef van den Geneeskundigen Dienst in Ned.-Indië. De overledene was ridder der Militaire Wil lemsorde. Nederland en de oorlog, Een onderhoud metmrTreub. Vecsey Kiklosq redacteur van het Hon- gaarsch blad A N a p heeft ln Den Haag een onderhoud gehad met oud-minister Treub. Volgens hem zei minister Treub o.a.: Naar mijn opinie zal Nederland tot het einde van den oorlog in zijn neutraliteit vol harden, zoolang geen der mogendheden ons tot den oorlog dwingt. Volgens mijn beoor deeling van den oorlogstoestand zullen be slissende gevechten eerst op het einde van de lente en in den zomer plaatsvinden. Ik geloof dat bij het sluiten van den vrede ln het Westen geen bijzondere veranderingen zullen intreden. Duitschland zal België en het bezette gedeelte van Frankrijk voor de weggenomen koloniën teruggeven. Minister Treub zeide nog verbaasd te rijn over de reusachtige militaire en economi sche macht van de centrale mogendheden. Den onderzeebootoorlog zou hij voor volko- te-»-HM»».» men gerechtvaardigd houden mits de Duf* schers geen neu:rs!e schepen in geveeï brengen. De «aart op Indlë. Van de vier mailbooten, die Dinsdag vertrekken gaon de „Grotius", de „Koningin der Nederlanden" en de „Sindoro" om df Kaap de Goede Hoop. De brievenpost zal worden verzonden met het s.s. „Ophir" van de Rotterdamsch^ Lloyd, dat zijn weg door het Suez Kaneel neemt. De Tubantia. Het onderzoek, door de Duitsche regee ring gelast en omtrent welks bijzonderheden overste Canters met de grootste tegemoeCl koming op de hoogte wordt gehouden, moe^ naar da Nieuwe Ct. meldt, reeds tot de oven tuiging geleid hebben, dat de officieele ont kenning van alle schuld, die enkele dagen na den ondergang van de Tubantia te Ber lijn werd gegeven, niet zal worden volge, houden. De Berkelstroom, Vanwege de Marine autoriteiten is ter» stond bij aankomst te Rotterdam van de be manning van „de Berkelstroom" een onder zoek ingesteld omtrent het gebeurde mei dat schip. Een correspondent van de N, R. Ct. te Am- sterdam heeft behalve enkele leden van de bemanning ook den kapitein van de „Berkel stroom" gesproken, die Zaterdag door de di rectie van de Kon. Holl. Stoomboot-Mij. is gehoord. De correspondent stelde den kapi tein speciaal een vraag omtrent de lading van de „Berkelstroom". De kapitein wees er op, dat tot dusver als regel heeft gegolden, dat niet meer dan 50 pet. van de lading mag bestaan uit levensmiddelen, voorwaardelijke contrabande. De „Batavier", die minder dan 50 pet. in- had, is dan ook vrij gelaten; de „Zaan- stroom", van welk schip de Duitscherg be weerden, dat de lading voor meer dan d» helft uit levensmiddelen bestond, niet. Nu had de „Berkelstroom" niet meer dat» 8 10 pet. levensmiddelen met particuliere bestemming aan boord, en kapitein Kalis hoek was aanvankelijk dan ook zeer gerust over den afloop van de aanhouding. De duikbootcommandanten gaven hem echter te kennen, dat alle schepen, dia levensmiddelen naar Engeland vervoeren, hoe groot of hoe klein die hoeveelheden ook is, vernietigd zullen worden. De kapitein bevestigde, evenals andera leden van de bemanning, dat de Duitsche duikbootcommandanten zich zeer onheusch gedroegen. Een scherpe tegenstelling daar. mede bood de bijzondere hartelijke ontvangs! van de zijde der Engelschen. Men overlaadde de schipbreukelingen mef geschenken en beleefdheden. Een der opvarenden vertelde den corres pondent, hoe de kapitein geprotesteerd had tegen het bevel om binnen tien minuten het tchip te verlaten, daar men midden op zee was. Bovendien zeide hij, dat er niet noe menswaardig contrabande aan boord was de lading bestond ln hoofdzaak uit papier en verder wat visch en cacaoboonen.. Hij voeg de erbij, dat Duitschland toch voortdurend van Holland uit met levensmiddelen enz. voorzien werd. „Wir kriegen gar nichts au» Holland", luidde het antwoord en bovendien zei de kapitein van de U 18 „lm Krieg gfbt's keine Freunde." Het schip was tot ondergang gedoemd. De kapitein der andere onderzee boot stond nog 5 minuten langer toe, zoodaf men een kwartier had om het schip te ver laten. Nadat het kwartier verstreken was en 4, sloepen met de 24 man equipage waren weg- geroeid, werden door de onderzeeërs zeven schoten op de „Berkelstroom" gelost. Het duurde eenige uren voordat zij zonk. Een der onderzeeërs nam toen de sloepen op sleeptouw, met de bedoeling ze In de rich ting van de Engelsche kust te sleepen. De behandeling was allerminst hoffelijk. De kapitein van de onderzeeër keerde zich voortdurend om, als hij door kapt. Kalishoek werd aangesproken. Nadat men een uur <Jp deze wijze gevaren had, zag men plotseling een vlieger, die blijkbaar van Fransche natie was. De onder zeeër ging snel omlaag en was op dat oogen- blik door de bemanning der „Berkelstroom" niet snel de sleeptros doorgesneden, dan zouden de sloepen vermoedelijk mede om laag zijn gesleurd. De vlieger kwam naderbij en streek op het water neer. Nadat kapitein Kalishoek den vlieger de hachlijke positie, waarin de bemanning der „Berkelstroom'' verkeerde, kenbaar gemaakt had de zeo stond vrij hol en men vreesde zeer slecht weer steeg de vlieger weer op, teneinde als koerier aan de Engelsche kust hulp te zoeken. Om 11 uur kwam de Engelsche ton pedojager hulp brengen. De gansche beman ning werd snel aan boord genomen, maar met het oog op bet onderzeeërsgevaar wilde de kapitein der Penelope de sloepen zelf niel opnemen. Het zou te lang geduurd hebben, Snel werd toen in de richting der Engelsche kust gekoerst, zoodat men om ongeveer 4 uur Harwich bereikte. De bemanning was vol lof over de behan» deling aan boord der Penelope. Zij zageo den volgenden dag de Penelope 'opnieuw lr» Harwich binnenkomen, nadat zij voor Lo westoft in een slag was gewees en deerlijk gehavend met verlies van tien man was t«« ruggekeerd. Het reddingsschip „Atla s." (Officieel). Het Departement van MarinJ deelt mede, dat het reddingsschip „Atlas voor en kele dagen het station bij den Noor»! Hinder zal verlaten, om te Willemsoord ié verre rschen. Het verkeer met Bngeland. De mailboot Koningin Wilhelmina te VHs» singen, uit Engeland komende, had Zaten» dag 42 posagier^ waaronder 32 Duitscb^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2