Bat de Vereenlgde Staten in den oorlog zul ten worden betrokken. Maar als dat het ge- f al mocht zijn, dan zouden zij zich van hun ne droomen losmaken. Tot ieder, die mocht fwijfelen aan den geest van de nieuwe we reld, zouden zij de stem der menschlievend- heid doen hooren. P a r ij s, 1 Mei. (Havas). De Fransche gezant Klobukowski heeft aan het Belgische fninisterie van Buitenlandsche Zaken de vol gende verklaring overhandigd: Zich ref ere erende eenerzijds aan de JPransch-Belgische overeenkomsten van 23/24 April 1884, 5 Febr. 1895 en 23 De cember 1908 en anderzijds aan hare mede- onderteekening van de nota, den 19den Sep tember 1914 door den gezant van Groot- Brittannië overhandigd, welke betrekking h§eft op het Congogebied, alsmede aan de verklaring van 14 Februari 1916 van de mo gendheden, die garanten zijn van de onzij digheid van België, stelt de regeering der Fransche republiek er prijs op te verkla ren, dat zij bij de vredesonderhandelingen haar steun aan de koninklijke regeering zal verleenen, om den Belgischen Congo in zijn iegenwoordigen territorialen omvang te handhaven en aan deze kolonie een bijzon dere vergoeding te doen toekennen voor de Bchade, in den oorlog geleden." De vertegenwoordigers van Engeland, jRusland, Italië en Japan hebben met deze verklaring hun instemming betuigd. Sofia, 30 April. (W. B.) Een groep ieden van de Sobranje is met den Balkan- trein op reis gegaan om een bezoek te bren gen aan Oostenrijk-Hongariie en Duitscn- land. (K. N.) Het gezelschap zal in Budapest worden ontvangen door minister-president graaf Tisza. Het Hongaarsche huis van afge vaardigden zal een feestelijke zitting hou den. Te Weenen zullen officieele recepties plaats hebben bij den minister van buiten landsche zaken baron Burian, bij den Oos- tenrijkschen minister-president. In het raad huis te Berlijn zullen de vertegenwoordigers van het bevriende Bulgaarsche volk even eens op de meest hartelijke wijze worden verwelkomd. Zij zullen circa 8 Mei aldaar aankomen. Bukarest, 1 Mei. (R.) Na zeer leven dige debatten heeft het syndicaat der Ru- meensche meelfabrikanten het aanbod aan genomen van het Engelsche bureau tot aankoop van de beschikbare meelvoorraden, waarvan de hoeveelheid op ongeveer tien duizend wagonladingen wordt geschat. Het Oostenrijksch-Duftsche consortium wensohte dezen voorraad te koopen tën behoeve van Turkije en Bulgarije. De aanvaarding van het Engelsche aanbod is van het grootste be lang, omdat Turkije volkomen van meel ver stoken is. Geen enkele hoeveelheid meel uit Rumenië kan meer worden uitgevoerd, noch t\aar Oostenrijk, noch naar Duitschland, Turkije of Bulgarije voor een tijd van minstens vier maanden. Londen, 1 Mei. (R.) Officieel bericht. De toestand in Dublin is veel meer be vredigend. In het land blijft er nog veel te doen; maar de commandeerende officier koestert de hoop, dat de rug van ilen op stand gebroken is. In den afgeloopen nacht zijn door de leiders van den opstand ln Dublin boodschappers uitgezonden naar de troepen rebellen in de verschillende dis tricten, het bevel inhoudende om zich over te geven; de priesters en de koninklijke Iersche politie doen hun best om dit bericht te verspreiden. Wat den toestand in Dublin betreft, daar geven de rebellen van de voornaamste ver sterkte punten zich vrijwillig over. Er zijn in den afgeloopen nacht weer nieuwe moed willige branden voorgekomen in Sackville street; maar de brandweer is nu in staat weer aan het werk te gaan. Er wordt verder bericht, dat er tot dusver 707 personen gevangen zijn genomen. Daar onder bevindt zich ook eene gravin Markie- wïcz. Men bericht, dat de rebellen nog in het bezit zijn van Enniscorthy. Troepen zijn uit Wex'ord gezonden met een 4.7 duims kanon om de rebellen te bestrijden. Het laatste be richt van Enniscorthy luidt, dat de rebellen aanvoerder daar geen geloof slaat aan de boodschap uit Dublin en zich in een motor rijtuig onder escorte op weg heeft begeven, om onderzoek te doen naar de juistheid. In middels heerscht er een wapenstilstand. Met hetzelfde doel is door de rebellen te Ash bourne eene deputatie naar Dublin gezon den. In Galway gelooft men, dat de rebel len uiteengaan. Daar zijn eenige arrestatiën gedaan. In de andere districten zijn de om standigheden normaal. Londen, 1 Mei. (R.) Officieel bericht. Alle rebcllencommando's in Dublin hebben zich overgegeven. Tweede telegram. Een dramatisch tooneel kenmerkte de finale overgave van de rebellen te Dublin. Toen de rebellen uit het brandende postkantoor verdreven waren, hielden de troepen, die de toegangen tot Sackvillestreet bezet hielden, op met vuren. De rebellen-aanvoerders naderden met eene witte vlag en kwamen een wapenstilstand vragen; daarna werd de formule van onvoorwaardelijke overgave onderteekend door Pearsc, zich noemende president van de republikeinsche voorloopige regeering, die de commandanten van allé rebellen troepen beval de wapenen neder te leggen. Afschriften van het stuk/ dat de over. ave inhoudt, worden door het geheele land ge zonden. Derde telegram. Officieel commu niqué. Alle rebellen te Dublin hebben zich overgegeven en volgens de berichten is het in de stad volkomen rustig. De opstandelin gen in de plattelands-districten geven zich eveneens over. Gisteren zijn er te Dublin duizend personen gevangen genomen, van wie er 489 naar Engeland gezonden wer- De rebellen te Enniscorthy hebben aan geboden hunne aanvoerders en wapenen uit te leveren, mits de manschappen naar huis mochten terugkeeren. Er is hun kennis ge,- geven, dat zij zich onvoorwaardelijk moeten overgeven, en dat geschiedt thans. In de graafschappen Cork, Clare, Limerick en Kerry is het over het algemeen rustig. Washington, 1 Mei. (R.) Het hoog gerechtshof heeft de uitlevering, op de be schuldiging van valschheid bevolen van Tri- bitch Lincoln, een spion in Hongaarschen dienst, oud-lid van het Britsche lagerhuis. NNE NIXNTT" De Staatscourant van heden 1 Mei bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen de le luite nant P. van Exter, van het 2e reg. vesting artillerie en hij benoemd tot reserve-Ie luite nant eervol ontslagen als districts-veerarts Dr. D. L. Bakker, te Alkmaar, en hij benoemd tot rijks-veeteelt-consulent met ambtsgebied Noord- en Zuid-Holland, ter standplaats Alkmaar. vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, aan mejuffrouw M. A. A. Cler, geboren te Jonzac (Frankrijk); herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering Rot terdam II, mr. A. Hijman, advocaat en procureur te Rotterdam benoemd bij het reserve-persoineel der land macht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer S. B. Drijber, arts. benoemd bij het Rijkslandbouwproefstation te Groningen tot directeur van de eerste afdeeling (voor de cultuur op klei- en zavelgronden), J. G. Masch- haupt; tot directeur van de tweede afdeeling (voor de cultuur op zand- en veengronden), J. Hudig; tot directeur van de derde afdeeling (voor al gemeen bodemkundig onderzoek), dr. D. J. His- sink; tot directeur van de vierde afdeeling (voor microbiologisch onderzoek), dr. N. L. Söhngen; en is dr. B. A. de Bruyn benoemd tot directeur van het Rijkslandbouwproefstation voor Con trole-onderzoek van veevoedermiddelen te Wa- geningen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, heeft zich gisteren voor een tiental dagen naar het Loo begeven. Jubileum opperstalmees ter Bentinck. De opperstalmeester van H. M. de Koningin C. A. baron Bentinck herdacht gister den dag, waarop hij vóór 25 jaren als le stalmeester verbonden werd aan het Koninklijk Staldepartement. Al droeg wegens de tijdsomstandigheden deze herdenking een meer Intiem karakter, de hartelijkheid waarmede het geschiedde heeft er niet onder geleden. Door H. M. de Koningin heden ochtend ten paleize Het Huis ten Bosch ontboden, mocht baron Bentinck, die sedert 1 April 1903 de functie van opperstalmeester be kleedt van Hare Majesteit persoonlijk de gelukwenschen met zijn jubilé in ontvangst nem. H. M. deed deze gelukwensching ver gezeld gaan van een stoffelijk blijk van waar deering, bestaande In Haar portTet in lijst. Z. K. H. de Prins der Nederlanden had gisteren Zondag wegens Zijn voorge- norr^n vertrek naar Het Loo op heden reeds door een persoonlijk bezoek ten huize van baron Bentinck van Zijne belangstelling doen blijken. In den loop van den dag werd baron Ben tinck vandaag door het geheele personeel van het staldepartement gehuldigd, want ook het personeel, dat zich op Het Loo bevond, was hiervoor herwaarts gekomen. Met zijn zoon, het waarnemend hoofd van het staldepartement, den ritmeester baron Bentinck en zijn verdere familieleden, werd baron Bentinck aan de gebouwen van het de partement ontvangen namens het personeel en langs met groen versierde gangen naar zijn in een bloementuin herschapen rook kamer geleid. Namens het perstfneel werd baron Ben tinck daar toegesproken door den admi nistrateur bij het staldepartement den heer T. Legemaat, die een overzichtelijke schets gaf van hetgeen in de laatstverloopen kwart eeuw met het staldepartement in betrekking staat. Met groote erkentelijkheid gewaagde de heer Legemaat van de bijzondere harte lijke verhouding van den opperstalmeester tot het personeel en van diens warme be langstelling in het welzijn van de leden van het stalpersoneel en hunne gezinnen. Ten slotte bood spreker baron Bentinck namens het personeel als aandenken aan dezen dag een paar prachtige voorwerpen aan, herkom stig uit de vroegere Kon. Porselein- en Aardewerkfabriek „Rozenburg". Vervolgens schetste ook de heer J. La- méris, belast met den veterinairen dienst bij het departement der Koninklijke stallen, in welgekozen bewoordingen de goede verhou ding van den jubilaris tot het personeeh Getroffen door de" hartelijke blijken van sympathie dankte baron Bentinck voor de hem gebrachte huldebetuigingen. Ten slotte werd een photografische groep gemaakt van baron Bentinck en de hem vergezellende familieleden, te midden van de leden van het personeel. De militaire wetsontwer- pen. De Haagsche correspondent van de Tel. kent de volgende bedoeling toe aan een der Zaterdag bij de Tweede Kamer in gediende militaire wetsontwerpen, dat tot nadere uitbreiding van den landstorm De verleden jaar aangenomen wet tot na dere uitbreiding van -den landstorm, had tot doel, om door oproeping van vrijgestelden en vrijgeloten, de landweer af te lossen. In den considerans van de wet staat dan ook. dat zij dient tot aflossing van „landweer mannen". De - legeering stelt nu voor, om in plaats van landweermannen te lezen „dienstplichtige n", zoodat ook an dere militairen kunnen worden afgelost. De gang van zaken zal dan, voor zoover wij het uit de stukken gunnen bemerken, als volgt zijn De Landstormwet machtigt de regeering, om de vrijgestelden en vrijgeloten, d i e niet ouder zijn dan 30 jaar, op te roepen. Intusschen zou -er, indien de geheele landweer was afgelost, nog een aan zienlijk aantal yrijgestelden en vrijgeloten over blijven, dat niet in dienst was geroe pen. De regeering stelt nu voor, dit over schot te gebruiken om ook andere militairen (niet-landweermannen) af te lossen. Achter eenvolgens zullen dus de vrijgestelden en vrijgeloten tot aan 30 jaar worden opgeroe pen. Het volgende zal dan plaats hebben o. -eerst worden afgelost de nog onder de wapenen staande 1 a n d w e e r-mannen, ook die, welke 1 Augustus a.s. naar de land weer overgaan b. vervolgens worden afgelost de mili ciens van de bereden wapens, van de pantserfort-artillerie en van de torpedisten, voor zoover zij behooren tot dezelfde lich tingen als de met verlof gezonden landweer mannen; c. eindelijk worden afgelost de mili ciens van de lichtingen (van alle wapens), die nog niet naar de landweer zijn overge gaan, of waarbij geen overgang naar de landweer plaats heeft. Men ziet hier dus uit, dat te zijner tijd ook de militie voor aflossing in aanmerking zal komen. Dit is de bedoeling van het wets ontwerp. Men kan dus wel zeggen, dat, als de oorlog nog lang duurt, bij aanneming van het ontwerp, alle vrijgestelden en vrij geloten van 30 jaar of jonger onder de wa penen zullen worden geroepen, en dat voor ieder hunner een ander (landweerman of milicien) met verlof zal gaan. Hierbij doet zich echter een omstandigheid voor, die in de Staten-Generaal wel zal worden bespro ken. Wanneer op het oogenblik de land weer wordt afgelost door den landstorm, dan beteekent dit, dat ouderen worden afge lost door jongeren, hetgeen economisch, veelal een voordeel zal zijn. Bij aanneming van het nieuwe ontwerp echter, als ook de militie voor aflossing in aanmerking komt, zullen geleidelijk de jongeren worden afgelost door ouderen, zal het mogelijk zijn dat de miliciens van 20 jaar, worden vervangen door landstormers van 28, 29 en 30 jaar, vaders yan gezinnen en hoofden van zaken. Ons dunktdaarover zal wel een woordje gezegd worden. De le luitenant der infanterie H. C. E. van Ede van der Pais, werkzaam bij het hoofdkwartier van den commandant der Stelling van Amsterdam, wordt 4 Mei a.s. voor den tijd van vier maanden gedeta cheerd bij de luchtvaartafdeeling. De militaire geneeskun dige dienst. Het hoofdbestuur van de Nederl. verplegersvakvereeniging heeft, naar de Tel. verneemt aanvraag gekregen om hoofdverplegers en gediplomeerde verple gers uit te zenden naar de militaire hospi talen. Zoo worden, naar aan het blad medege deeld wordt, voor Amersfoort twee hoofd verplegers en drie gediplomeerde verplegers gevraagd en zijn ook aanvragen ingekomen van Kampen en Bergen-opZ-oom. John D. Ruys. t Te Brussel is op 80-jarigen leeftijd overleden de heer John D. Ruys, consul-generaal der Nederlanden. Nederland en de oorlog, Pe „Tubantia". Naar het Hbld. verneemt zijn de bespre kingen, die thans te Berlijn gevoerd worden over de torpedeering van de „Tubantia" in zoodanig stadium, dat de mogelijkheid be staat, dat daaromtrent spoedig een defini tieve beslissing kan worden verwacht. Zoo wel het relaas van de beëedigde verklarin gen die bij het onderzoek voor den Raad voor de Scheepvaart werden afgelegd, als de materieele overtuigingsstukken die wer den overgelegd, hebben de autoriteiten te Berlijn tot de overtuiging gebracht, dat het inderdaad een Duitsche torpedo moet zijn geweest, waardoor de „Tubantia" tot zin ker. werd gebracht. Onmiddellijk daarop zijn de voorloopige besprekingen over de schadevergoeding be gonnen. Van de zijde der Duitsche Regee ring bleek een bereidverklaring om de boekwaarde van de „Tubantia" te ver goeden wel verwacht te kunnen w-orden, doch de directeur van den Kon. Holl. Lloyd, de heer Wilmink, die de besprekingen voerde, voor zioh overtuigd dat die boek waarde al te zeer achter blijft bij de markt waarde, vond geen vrijheid op een dergelijk aanbod in te gaan. Hij keerde de vorige week uit Berlijn terug en pleegde overleg met de commissarissen der vennootschap. Middelerwijl werden, op grond van een bereidverklaring van den bekenden direc teur van de Hamburg-Amerika-lijn, den heer Bfillin, om een van de grootste stoomsche pen dezer lijn aan den Kon. Holl. Lloyd over te doen, de besprekingen met Berlijn voortgezet. Voor de tweede maal is de heer Wilmink daarop naar Berlijn vertrokken. Door de regeling, welke thans, met zeer veel kans op welslagen, in bespreking is, wordt de quaestie boekwaarde of markt waarde, voor den Kon. Holl. Lloyd althans, geheel vermeden. Cok. de samenhangende quaestie van den geldkoers wordt daardoor zeer beperkt. De verrekening van de koop som toch zal dan namelijk vrijwel geheel ge schieden tusschen de Duitsche Regeering en de Hamburg-Amerikalijn. Het verschil in waarde tusschen het verloren en het aan te koopen sohip het stoomschip waarover de onderhandelingen loopen is wat tonnen inhoud betreft nog iets grooter dan de „Tu bantia", doch kan juist nog door de sluizen te IJmuiden zal dan door den Kon. Holl. Lloyd worden gesuppleerd, waardoor de Hamburg-Amerikalijn de beschikking krijgt over eenige contanten. Ter plaatse waar wij aldus het Hbld. onze inlichtingen verkregen, hield men zich overtuigd, dat de Engelsche Regeering, wanneer de overeenkomst zal zijn tot stand gekomen, den stoomer van de Hamburg- Amerika-lijn die alsdan aan den Kon. Holl. Lloyd zal zijn overgegaan, als Nederlandsch eigendom zal erkennen. Het geleiden van koopvaardijschepen gestaakt. (Officieel). Het departement van Marine deelt mede, dat de op 1 April j.l. door de Regeering genomen maatregel, waarbij aan de Nederlandsche koopvaardij schepen gelegenheid werd geboden om op het traject tusschen Noordhinder en de Galloper-Bank te worden voorafgegaan door 2 sleepbooten, ter beveiliging tegen ver ankerde mijnen, 30 April is gestaakt. Van dit convooi is slechts gebruik ge maakt op de uitreis van 1 tot en met 18 April op 7 verschillende dagen door 18 schepen, van 19 tot en met 29 April door 1 schip op de thuisreis in het geheel slechts door één schipzoodat voortzetting van den maatregel onnoodig wordt geacht. Opeisching van laadruimte. Het stoomschip Waal, van de naaml. ven nootschap Houtvaart te Rotterdam, bevracht van Cardiff naar Bizerta en bestemd om na lossing aldaar op te stoomen naar Sfax, om een lading fosfaat te Iaden voor Amsterdam, voor de Amsterdamsche Superfosfaatfabriek, ligt sinds den tweeden Paaschdag te Cardiff, waar het wordt opgehouden door de weige ring der Engelsche autoriteiten om permis sie te verleenen, bunkerkolen, welke reeds gekocht waren, aan boord van genoemd stoomschip te laden. Deze permissie wordt alleen verleend op voorwaarde, dat het stoomschip op zijn terugreis lading naar En geland zal vervoeren; verlangd wordt dat de afgesloten charter naar Nederland- geannu leerd zal worden. De Amsterdamsche Super fosfaatfabriek, welke de fosfaat voor haar be drijf zeer noodig heeft, staat er natuurlijk op, dat de boot voor Amsterdam laadt, en de Engelsche regeering staat er evenzeer op dat de boot naar Engeland zal laden. (N. R. Ct.) Eieren. De Minister van Landbouw heeft be paald: 1. dat voor Iedere hoeveelheid van 100 volversche eieren, waarvoor consent tot uit voer wordt verleend voor zoover volver sche kip- en eendeieren betreft, voor de dagen 30 April tot en met 6 Mei a.s. eene hoeveelheid van 40 volversche eieren van de betrokken soort beschikbaar moet worden gesteld. Bovenbedoelde verplichting geldt niet ten aanzien van eieren afkomstig van eendenhouders uit de ondergeloopen stre ken in Noord-Holland en van hen die onder toezicht staan van het centraal comité van eendenhouders; 2. dat andere eiersoorten niet beschikbaar behoeven te worden gesteld voor binnen- landsch verbruik, doch met consent mogen worden uitgevoerd; 3. dat kievitseieren niet beschikbaar be hoeven te worden gesteld voor binnen- landsch verbruik en vrij mogen worden uit gevoerd. Het verfcrügbaar stellen en de prijs van eieren. Op een schriftelijke vraag van het Kamer lid Sannes heeft de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel uitvoerige bij zonderheden medegedeeld over de distri butie van eieren voor binnenlandsch ver bruik en over de prijzen. Er blijkt uit dat de veiligen van Regee- ringseieren zich geleidelijk hebben uitge breid. In de eerste week van Januari wer den 670.387 eieren op de veilingen ver kocht tegen 6.5 millioen in de week voor Paschen. Ook het aantal veilingen is steeds, naar gelang van de gebleken behoefte, uit gebreid. De middelprijs der regeeringseieren be droeg gedurende dien tijd 6.22. Daar de normale prijs voor begin Maart 5 be draagt, acht de minister een verhooging van IX cent per ei voor deze abnormale tijden zeker niet te hoog. In de eerste helft jvan Maart volgde, als resultaat van zeer sterke vraag uit Duitsch land, een abnormale prijsverhooging, doch al het mogelijke werd gedaan óm de capa citeit der veilingen op te voeren, waardoor op de laatste veilingen in de week voor Paschen, gehouden op Donderdag, de mid- delprijzen te Amsterdam 6.06 en te Rot terdam 5.30 waren. Daarentegen werden groote partijen verkocht tegen de laagste prijzen, te Amsterdam 5.77, te Rotterdam 5.10. De directe levering aan de gemeentebe sturen heeft nog weinig ingang gevonden. Het resultaat van verschillende pogingen om de gemeentebesturen tot deze wijze van voorziening over te halen, is niet groot ge weest. Deze eieren werden alle geleverd tegen 6 franco huis, zoodat de gemeen ten deze eieren ook voor 6 aan minver mogenden konden afstaan. De prijs waar voor deze week aan de gemeenten wordt ge leverd, bedraagt 5.25 franco huis. De veilingen van regeeringseieren zullen den toestand weldra beheerschen en de ge meenten zeiven kunnen krachtig medewer ken tot een alleszins voldoende voorziening van eierer cloor rechtstreeks regelmatig van de Riji.s' mmissie van Toezicht op de Bierverciging de eieren te betrekken. 9 Ste enk ol eninvoer. In de afgeloopen week werden door zevert stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens langs het Noordzeekanaal 5.750.850 kilogrammen steenkolen ingevoerd, tegen 3.295.300 kilogrammen door vier stoom» schepen in de week te voren. Baksteenindustrie. Men schrijft ons: De toenemende moeilijkheden in deze in# dustrie, in hoofdzaak het gevolg van dq hooge kooien- en turfprijzen maken dat een verhooging van de steenprijzen niet zal kun. nen. uitblijven. Op de eerste Hoofdbestuursvergadering na de reorganisatie van de Vereeniging, waar afgevaardigden van de geheele Neder landsche baksteenindustrie aanwezig waren, werd de noodzakelijkheid van een belang rijke verhooging algemeen erkend. Ook de verhooging van de spoorvrachten met 10 pCti, waardoor een deel der fabri kanten wordt getroffen bij den aanvoer van brandstoffen en bij den afzet van het pro duct, draagt niet gering bij tot vergTooting van de moeilijkheden. Geconstateerd werd, dat na het falen van de pogingen om tot verlaging van de pro ductiekosten te komen, dat de eenige oplos sing om een massa stopzetten van fabrieken tegen te gaan Is, het invoeren van een dus danige verhooging van de verkoopprijzen, dat het bedrijf op loonend peil wordt ge bracht. D e „M e cl u s a." Op Terschelling is aangekomen het ber- gingssohip „Stier" van de Nieuwe Bergings maatschappij Maassluis, waarmede men nog maals wil trachten den Engelschen torpedo jager „Medusa" te lichten. Ontvluchte krijgsgevah- genen. Bij Losser is een Belgische krijgsgevangene, ontvlucht uit het Münster- lager (Hannover), over de grens gekomen, 't Was degene, die volgens de meening van den ontvluchten Belgischen krijgsgevangene,' die Vrijdag jJ. bij Oldenzaal over de grens kwam, door de Duitsche grenswacht zou zijn doodgeschoten. De op hem afgezonden ko gels hadden hun doel gemist, doordat hij zich op den grond had geworpen. S. S. personeel. Zondag werd te 's-Gravenhage onder lei ding van den heer J. G. Balkènstein de alge- meene vergadering van S. S. ambtenaren A. V. A. S. een algemeene vergadering ge houden. Uit het verslag door den secretaris over het jaar 1915 uitgebracht, bleek dat de ver eeniging in verschillende opzichten zeer nut tig werkzaam was geweest. Het ledental steeg gedurende dit jaar met 54. Het verslag van den penningmeester over 1915 toonde aan, dat de inkomsten 3887 bedroegen tegenover een uitgave van 3342, zoodat op 31 Dec. een batig saldo aanwezig was groot 545. Bij de verkiezing van een voorzitter werd de heer J. G. Balkestein te Rotterdam her kozen. De twee bestuursleden, de heeren C. Vol- mer (Vlissingen) en B. J. de Kok (Rotter dam), die aan de beurt van aftreding waren, zagen hun mandaat eveneens vernieuwd. Bij de bespreking der maatregelen door de S. S.-directie genomen in verband met de buitengewone omstandigheden, bleek dat er onder het geheele ambtenaarspersoneel een geest van ontevredenheid is gevaren. De oorzaak hiervan is, dat de maatschap pij naar het oordeel van het personeel niet steunt zooals, gezien de buitengewoon gun stige exploitatie-uitkomsten, van haar zou mogen worden verwacht. Besloten werd nogmaals met kracht op uitbreiding eenige tijdelijke maatregelen, die eenige verlichting kunnen brengen, aan te dringen. In dezn geest werd een motie aan genomen, om onmiddellijk 10 verhooging van salaris te verleenen. Besloten werd aan de directie der S.S. een toelage voor de ambtenaren voor den buitendienst te vra gen. Tot redacteur der uit te geven geschrif ten werd herkozen de heer B. J. de Kok (Rotterdam). Bij de bespreking over de samenwerking en samensmelting met andere vereenigin» gen, werd de wenschelijkheid uitgesproken dat de A. V. A. S. met kracht zou blijven ijveren voor vereeniging van alle S. S. amb tenaren in één organisatie. Dat dit mogelijk was meende men te mo gen afleiden uit het feit dat reeds een ze vental categorische organisaties zich ontbon den en de leden zich bij de A. V. A. S. aan sloten. Daarna wordt de regeling voor huur van dienstwoningen besproken. Uit de vergadering wordt vernomen, daf niettegenstaande door de S. S.-directie een regeling is getroffen voor de vaststelling van de huur der dienstwoningen, deze regeling nog zeer weinig toepassing vindt tot scha de van het personeel. De vergadering draagt het bestuur op zich hierover tot de directie te wenden en op algemeene toepassing der eenmaal getroffen regeling aan te drongen. De vergadering was goed bezocht. Medailles voor redders.* De burgemeester van Harderwijk heeft ten gemeentehuize aldaar bronzen herinnering»* medailles uitgereikt aan de 12 mannen, dl®, in den morgen van 14 Januari j.l., met den botter H. K. 90, schipper Spithorst van Rot terdam, diens vrouw en 5 kinderen en rijn loods van het 's nachts voor de kust gezon* ken vrachtschip de Noordster hebben gered. De medailles waren beschikbaar gesteld door de Noord- en Zuidhollandsche Red dingsmaatschappij. Schipper Spithorst wag bij de uitreiking tegenwoordig.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2