Uit den omtrek." £T EMILION WIJNHANDEL J. A.SCHOIERMAN Zn- Ulrechtschestraat 34. ïelef. 145. ^STADSNIEUWS. schaarschte of de prijsstijging van ver- bruiksartikelen, niet volledig beheer- schen kan. Ook wijzen adressanten op de moeilijk heden, verbonden aan het vraagstuk om de voornaamste verbruiksartikelen tegen rede lijken prijs beschikbaar te stellen, te meer 'daar de aanvoer over zee op groote bezwa ren stuit. Adressanten zijn tevens overtuigd, dat ook de uit voering der Regeeringsmaatregelen door een aantal gemeentebesturen meermalen te wenschen overlaat en het noodig is, dat hierin verbetering kome. Be onregelmatigheden, gepleegd door gewetenlooze opkoopers van regeerings- producten, om deze tegen woekerprij zen voor export te verkoopen, hebben eveneens het levensonderhoud der ar beidende klasse en de daarmede econo misch gelijk te stellen personen belang rijk benadeeld. Ondergeteekenden zijn van meening, datde regeering door straffe maatregelen dezen zwendel den kop in moet drukken. Na voorts voor verschillende levensmid delen te hebben aangegeven, welke maat regelen volgens hun meening de regeering heeft te nemen, wordt de oprichting van ge meentewinkels aangeprezen, zooals deze reeds bestaan, voor den verkoop van z.g. regeéringsproducten. Het adres besluit aldus: Ondergeteekenden spreken den wensch en het vertrouwen uit, dat uwe regeering met ernst een en ander zal overwegen om aan de stijgende, recht matige ontevredenheid onder een be langrijk deel der bevolking een eind te maken. Uwe regeering zal hopelijk den ernst van den toestand besenen. Het zou noodlottig zijn voor de belangen van land en volk, indien na den oorlog zou blijken van een verzwakking der volkskracht en een inzinking van den toestand der arbeidende klasse in nog erger mate dan zich op dit oogenblik reeds duidelijk begint te openbaren. De arbeidersklasse mag er aanspraak op maken en heeft er onbetwistbaar recht op, dat in deze benarde tijden van over heidswege niets worde nagelaten, om op afdoende wijze voor haar belangen op te komen. Bloem in beslag genomen. Bij drie grossiers te 's Bosch zijn 500 ba len bloem in beslag genomen wegens het overschrijden van den gestelden maximum prijs. Een en ander geschiedde op last van 'den burgemeester. De bepalingen tegen den smokkelhandel. Men meldt uit Maastricht aan de Rott.: De nieuwe strengere bepalingen tegen den smokkelhandel veroorzaken veel last aan de grensbewoners. Opmerkelijk is het echter, hoe geduldig men zich bukt onder al die for maliteiten, wat grootendeels kan worden ver klaard uit het besef van noodzakelijkheid en de wetenschap dat ze, in massa genomen, er zelf de grootste schuld van dragen. In 't algemeen kan worden gezegd, dat men de smokkelarij thans onder de knie heeft, al blijft er natuurlijk-hier en daar wel wat doorsijpelen. Een voorname maatregel is, dat thans het geheele handelsverkeer on der controle der douane staat, zoodat het zoo goed als onmogelijk is om onopgemerkt beduidende hoeveelheden smokkelwaar in de grensstreek te krijgen. Andere doortastende maatregelen zijn o.a. het in beslag nemen van overbodige voor raden, het geheel sluiten van winkels (een soldaat voor de deur was een soort recla me) en het aanstellen van 2000 hulpkom- miezen. Het laatste snufje op dit gebied is, dat de paarden een loodje in de manen krijgen als heïkenningsteeken. Welk een moeite het kost, om overigens den menschen het smokkelen te beletten, wordt duidelijk, indien men eenig denkbeeld heeft van de fabelachtige prijzen, welke be dongen worden over onze grenzen, voor de meeste levensbehoeften. Vooral aan oliën, vetten, spek en dergelijke schijnt groote be hoefte te bestaan. Trouwens ook aan een massa andere artikelen. Op één kg. rubber b.v. kan minstens 50 verdiend worden. In de streek van Charleroi, waar veel fa brieken en mijnen zijn, komt geen brood uit Holland; er is thans zoo'n gebrek, dat de fabrikanten overal de aardappelschillen lie ten opkoopen, waarvan dan zonder vet of iets een soort van soep wordt gekookt voor de fabriekslui en de kinderen. De uitvoer uit ons land naar België wordt den laatsten tijd door de Duitschers door zeer lastige formaliteiten zoo goed als on mogelijk gemaakt. Volgens heerschende meening in handelskringen met het doel, om den uitvoer van het weinige dat Holland nog te missen heeft, naar Duitschland te leiden. Smokkelen. Gisterennacht is on der Rucphen (N.-B.) een bende smokkelaars aangehouden en een groote partij smokkel waar in beslag genomen. De smokkelaar A. v. Zundert, die op de vlucht ging, is door de militairen aangeschoten. Ontvluchte krijgs- gevangennen. Te Maastricht zijn weer twee Russen aan gekomen, die uit Duitsche krijgsgevangen schap ontvlucht zijn. Te Gennep is één Russische krijgsgevan- gene~over de grijs gekomen. Hij meldde zich bij de politie aan. Te Glanerbrug is een Russische onderoffi cier over de grens gekomen, ontvlucht uit het krijgsgevangenkamp te Minden. In negen dagen had hij den tocht afgelegd. Hij fs naar Rotterdam overgebracht Nabij Vlodrop zijn drie uit Duitsche krijgsgevangenschap onhiix-hte Russen over de grens gekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ziin te Winterswijk vijf ontvluchte Fransche krijgsgevangenen aangekomen. Te Maastricht zijn weer 3 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russercaan- gekomen. Gistermiddag werd door de grenswacht onder Denekamp aangehouden een uit Duit sche krijgsgevangenschap ontsnapt Servisch militair, in uniform gekleed. Roomsch geworden. De heer V. E. Vethake, pred. bij de Ned. Herv. kerk te Koedijk en behoorende tot de vrijzinnige richting, is voornemens wegens veranderde geloofsovertuiging zijn ambt neer te leggen en in de rechten te gaan studeeren. Ds. Vethake gaat zich n.l. voegen bij de Roomsch-Katholieke kerk en woont, hoe wel nog niet toegelaten tot de communie, reeds geregeld de H. Mis bij. (Ned.) De bokken en de schapen. Het weekblad „Limburgs Belang" vestigt de aandacht op een bericht onder het hoofd „Kerklijsten" in de „N. L. Koerierlui dende „In de toekomst zullen op de werkdagen in de schoolmis van halfacht de jongens van de bijzondere R.-K. school plaats nemen ge deeltelijk op het koor en op de bankjes voor de kerkmeestersbank. De jongens der Openbare School op de bankje#s in de rechtergang en op de banken bij de biechtstoelen voor het beeld van het H. Hart." Men zal het dus voortaan in de kerk te Roermond goed kunnen zien, welke jongens door hun ouders naar de ware school wor den gestuurd. Zoolang althans als er nog jongens komen zitten op de banken bij de biechtstoelen voor het beeld van het Heilige Hart De tentoonstelling te San Francisco. Het bestuur van de Panama Pacific International Exposition" heeft een oorkonde aangeboden aan den Ne- derlandschen regeeringscommissaris voor die tentoonstelling, den heer H. A. van Coe- nen Torchiana te San Francisco, waarin van zeer groote waardeering voor diens arbeid getuigd wordt. Maritiem e-tentoonstelling. Het voornemen bestaat op 26, 27 en 28 Mei a.s. in de Kunstzaal d'Audretsch te 's Gra- venhage eene maritieme tentoonstelling te houden, waarop behalve verschillende zaken op scheepvaartgebied, de voorwerpen door het personeel der marine-kustwacht vervaar digd, zullen worden ten toon gesteld. Behalve verschillende modellen van sche pen en van voorwerpen den scheepsbouw, de visscherij, de kustverlichting en het red dingswezen betreffende, zullen ook voorwer pen, welke in verband met den tegenwoordi- gen oorlog van bijzonder belang zijn, wor den ten toon gesteld. Onder meer zullen er torpedo's, mijnen en verschillende granaten, alsmede eene col lectie photographieën van mijn- en torpedo- vernielingen zijn te zien. De tentoonstelling, welke van het departe ment van Marine en de Vereeniging „Onze Vloot" uitgaat, wordt gehouden tijdens de herdenking van het 10-jarig bestaan van laatstgenoemde vereeniging, terwijl het batig saldo bestemd is voor het Fonds tot steun van de huisgezinnen van het mindere mari nepersoneel. Het verdwijnend Amster- damsch Ghetto in beeld. In de week vóór het Joodsche Pinksterfeest orga niseert het Joodsch Nationaal Fonds te Am sterdam eene tentoonstelling, waar een beeld zal worden gegeven van het oud-Am- -sterdamsch Ghetto, gelijk het schildersoog het zag, graveurs, teekenaars en photogra- phen het afbeeldden. Bijeengebracht zal dus worden wat ter il lustratie van het Ghettoleven historisch, volkskundig en oudheidkundig van belang mag heeten. Reeds werden volgen het Hbld. toezeggingen ontvangen uit groote verza melingen, zoowel particuliere als openbare, terwijl autoriteiten op kunst- en kunsthisto risch gebied de inrichters als commissie van advies ter zijde staan. Een crematorium te Arn hem. Naar aanleiding van den voorgeno men woningbouw op een terrein tusschen de Agnietenstraat en den weg Onder de Lin den te Arnhem, heeft de gezondheidscom missie voor deze gemeente de aandacht van het gemeentebestuur gevestigd op de aan laatstgenoemden weg gelegen begraafplaat sen en in overweging gegeven tot sluiting van die begraafplaatsen over te gaan. Te vens verzocht de commissie aan het ge meentebestuur In ernstige overweging te ne men de stichting van een Crematorium. Nu een voor de lijkverbranding gunstige beslis sing in hoogste instantie is gevallen, meen de de Commissie In het belang der volks gezondheid op de stichting van een crema torium te Arnhem te moeten aandringen. Ongewone broedplaats. - Bij Lippenhuizen (Fr.) is tusschen de rails, waarover dagelijks 30 stoomtrammen rijden, een kievitsnest gevonden met 4 eieren. Meikevers. Verleden jaar was er In Limburg geen enkele te vinden en nu weer krioelt het van de Meikevers. Vooral het jonge eikenhout heeft veel te lijden onder de vraatzucht van de ontelbare bruine gas ten. Van het lage akkermaalshout kan men ze bij handenvol wegnemen en men moet er zich over verwonderen, dat in dezen bij zonderen tijd die duizenden „mulders" en „dominees" nog niet tot een handelsartikel, hetzij In gedroogden of in gezouten staat, zijn gemaakt. Over een afgebeten irtn. Men meldt ons uit Den Haa? Irjzake de procedure van de kinderjuf frouw, aan wie in de maand Augustus 1915 een arm door een der beren in het Konink lijk Zoölogisch Botanisch Genootschap alhier werd afgebeten, tegen den Dierentuin, heeft gister de procureur van gedaagde, mr. A. M. de Groot, voor de civiele kamer der recht bank alhier geconcludeerd voor antwoord. Gedaagde geeft vooreerst een schets van den toestand van den berenkuil en duidt uit de afstanden van de tralies onderling en het voorhek aan, dat het feit, zooals dit door eischeresse is gesteld, een aanval van de "beren, terwijl eischeresse voor het voorhek stond, onmogelijk is. Zijnerzijds een beschrijving van de toe dracht van Ket ongeval onder protest tegen de splitsbaarheid van zijn advies gevende, deelt gedaagde mede, dat eischeresse brood aan de beren heeft willen geven en dit brood tusschen de tralies en het voorhek is gevallen. Eisoheresse dit brood willende oprapen, heeft zich over het voorhek heen gebogen en wel zoover, dat zij haar even wicht verloor en met haar hoed nabij de tralies kwam. Toen daarop een der beren zijn klauwen in eischeresse's hoed sloeg, greep eische resse met haar hand naar haar hoed met het gevolg, dat de beer de hand greep. Gedaagde betoogt verder in "zijn conclu sie van antwoorddat het ongeluk uit sluitend te wijten is aan de onvoorzichtig heid van eisoheresse en dat de toestand, zooals die in het Koninklijk Zoölogisch Bo tanisch Genootschap, alhier, bestaat, veel gunstiger is, dan die in andere dierentuinen, zooals te Rotterdam, Amsterdam en in het buitenland. Na primair de verplichting tot schadever goeding te hebben ontkend, bestrijdt ge daagde subsidiair de elementen en-het be drag der schadevergoeding. De procureur van eischeresse, mr. W. Francken, vraagt en verkrijgt 2 weken uit stel om te dienen van repliek. Ontrouwe postbeambten. Gisteren stonden voor dc rechtbank te 's Gravenhage te recht de 51-jerige J. V. en H. Sch., 35 jaar, resp. ontslagen brievenbesteller en ontslagen assistent der Posterijen te Leiden. Hun werd ten leste gelegdden eersten diefstal van twee postwissels, op 8 Februari 1916. die hem ter sor teering waren toevertrouwd, een van f 131 en een van f 70.05, beide bestemd voor den heer B. O. Schr. te Leiden. Den tweeden bekl. is ten laste gelegd, dat hij later behulpzaam is ge weest bij de poging om de postwissels, die val- schelijk door hen onderteekend werden met den naam van den geadresseerde te innen. Boven dien zou de eerste bekl. op 4 December zich hebben toegeëigend een brief geadresseerd aan mevrouw A. v. K. te Leiden, waarin zich twee postbewijzen van f 5 ieder bevonden. De eerste bekl. bekende den diefstal van de postwissels, die hij aan den tweeden bekl. ter hand stelde. De tweede bekl. bekende, dat er afgesproken was de postwissels te stelen ook de assistent D. K. was'in het complot. V. gal hem de postwissels in enveloppe om ze aan dezen K. te gevenhij heeft ze bij zich gehou den tot den volgenden dag, toen hij tot inkeer kwam. Hij wilde ze toen terug geven aan V. en dezen aanraden om ze te bestellen. Later sprak hij V., er werd een glaasje gedronken en ten slotte heeft hij de wissels toch aan K. overhan digd. De eerste bekl. bekende nog, dat de kwi tantie op de wissels valschelijk onderteekend was met den naam van den rechthebbende. Toen bekl. berouw kregen is nog getracht om deze hondteekeningen te radeeren en toen dit niet lukte zijn de wissels eenvoudig verbrand. Men hoopte toen dat ze vermist zouden worden en er duplicaten zouden worden afgegeven. Indien dit plaats had was de geheele zaak ongedaan gemaakt en zou er niemand schade lijden. De officier van justitie, mr. Bijnen, meende, dat niet is uit te maken wie van beide bekl. moreel de hoofdschuldige is. Spr. is van oordeel dat beide bekl. op gelijke wijze moeten worden gestr aft en vordert voor ieder der bekl. 1 jaar gevangenisstraf. De verdedigers, mej. mr. A. Labohm uit Leiden en mr. J. H. Rink uit 's-Gravenhage, vroegen voor den eersten en den tweeden bekl. resp. een voorwaardelijke veroordee ling en vrijspraak, subsidiair een lichte straf. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling van den eersten beklaagde werd ge weigerd. Inbrekers gevat. Gisterennacht is te Doetinohem ingebroken in de villa van ds. S. Doornbos. De bewoners waren af wezig. De dieven zijn binnengekomen door pan nen van het dak te verwijderen en hebben alles nagesnuffeld. Reeds gistermiddag waren de daders ge vat. 't Waren J. N. en J. L., beiden 19 jaar en nog leerlingen van onderwijsinrichtingen. Ze hebben volledig bekend. Vermoedelijk hebben ze gehandeld onder den invloed van detective-romans. Tusschen de buffers. Te Ber- gen-op-Zoom is een 46-jarige machinist tus schen de buffers van een tramwagen en lo comotief geraakt, waardoor de man werd doodgedrukt. Levensgevaar! ij ke verwon ding. Gisterenavond is te Groningen de 22-jarige F. S. bij een vechtpartij door een tot dusver onbekend gebleven dader hoogst ernstig met een scherp voorwerp in den nek verwond. Vermoedelijk is de slagader ge troffen. Hij is naar het academisch zieken huis vervoerd. Nekkramp. Te Leeuwarden is een tweede geval van nekkramp geconstateerd. Te Deume is bij het 2-jarig dochtertje van den landbouwer C. nekkramp geconsta teerd. Na den watersnood. De polder Oostzaan is thans van het overtollige water bevrijd. Het motorgemaal van den polder heeft Maandagmorgen den arbeid gestaakt, daar het normale peil was bereikt. Bij deze gelegenheid wapperde de vlag op het machinegebouw. Uit Anna Paulowna wordt gemeld De Oostpolder is nu ook droog gelegd. Het groote motorgemaal bij de Van Ewijck- sluis moest reeds eenigen tijd geleden wor den stopgezet wegens te weinig toevoer van water; de kleine hulpgemalen zijn reeds ge borgen. School» en Kerknieuw», Hoogleeraarsbenoeming. Jhr. dr. G. J. Elias, benoemd tot tijdelijk buitenge woon hoogleeraar te Delft, is conservator van Teyler's PKysisch Kabinet, welke functie hij ge durende rijf jaren verricht. Vóór dien was hij werkzaam aan het Bosscha Laboratorium te Berlijn, waaraan hij na zijn promotie te Utrecht verbonden werd. Kunsf en Wetenschap Van Schoonhoven ziek. De oud-acteur Van Schoonhoven te Amster dam, is ernstig ziek geworden en in het Maria-palviljoen aldaar opgenomen. Hooglanderveen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft belast met de stichting eener nieuwe parochie te Hoog landerveen den Weleerw. heer S. J. Bren- ninkmeyer, kapelaan te Hilversum. De Weleerw. heer Brenninkmeyer, is in onze omgeving geen onbekende. Gedurende eenige jaren was hij vroeger in bediening in de parochie van St. Jozef, te Achterveld, waar de parochianen nog immer met dank baarheid zich kap. Brenninkmeyer herinne ren. De aanstaande pastoor van Hooglander veen blijft voorloopig nog te Hilversum wonen. (Eemb.) Reclame por anker f 34.—, per flesch - 0.85. plus f I.50 per anker nccijns. Electriciteits- voorziening. B. en W. schrijven aan den Raad Zooals u bekend is, werd het contract met de H. E. M. betreffende stroomlevering geslo ten voor den tijd van ruim drie jaren, eindigen de op 31 December 1918, terwijl het geacht wordt telkens stilzwijgend voor een joar te zijn verlengd indien niet één der partijen aan de wederpartij ten minste twee jaren te voren schriftelijk opzegging heeft gedaan. Voor 1 Januari 1917 zal dus een beslissing moeten worden genomen aangaande de vraag of de Gemeente het contract wenscht te verlen gen, of na 31 December 1918 op andere wijze voor de voorziening van electrischen stroom zal zorgen. Toen tot het afnemen van stroom van de H. E. M. werd besloten, stond deze gedachte voor op, dat de mogelijkheid moest open blijven om desgewenscht later een andere definitieve oplos sing van het electriciteitsvraagstuk te geven. Vondaar, dat het contract werd aangegaan op korten termijn. De heer Suringar, technisch adviseur der ge meente, kwam in zijn destijds uitgebracht rap port tot de conclusie, dat een rendeerend elek trisch bedrijf voor Amersfoort mogelijk zou zijn, zoowel voor het geval, dat de stroom in eigen beheer werd opgewekt, als bij stroomaan- koop van een naburige centrale. Ondanks het voordeel aan stroomopwekking in eigen be heer verbonden, dot de Gemeente dan het be drijf in zijn geheel beheerscht, dus grootere vrij heid van handelen bezit, dan als zij slechts de distributie van den stroom in handen heeft, werd in 1914 de voorkeur gegeven aan het koopen van stroom omdat onder de toenmalige omstan digheden alleen op die wijze de electriciteits- voorziening met den gewenschten spoed tot stand zou kunnen komen. Thans echter moet worden gezorgd, zekerheid te verkrijgen, dat ook na 1918 de Gemeente stroom tot hare beschikking zal hebben. Zekerheid, dat de tegenwoordige regeling kan worden bestendigd, bestaat niet, aangezien nog gedurende het geheele jaar 1916 de overeen komst met de H- E. M. kan worden opgezegd. Het komt ons niet geraden voor, op een voort zetting te rekenen, te minder als men denkt aan de bij de Provincie Utrecht aanhangige plan nen om de electriciteitsverzorging aan zich te trekken en aan de mogelijkheid, dat de Provin cie Noord-Holland de H. E. M. overneemt. Aan den anderen kant kan de gemeente er thans ook niet toe overgaan, te besluiten, zich aan het op te richten Provinciaal bedrijf te ver binden. Bij de Provincie is deze zaak nog niet ver genoeg gevorderd om voldoende waarbor gen te vinden voor een regeling, waarbij de be~ lengen der Gemeente geen gevaar zullen loo~ pen. Onder deze omstandigheden schijnt ons aan gewezen den weg te banen voor die oplossing, v/elke mogelijk de eenige goede zal zijn, name lijk het stichten van een eigen centrale. De toestand van het bedrijf is van dien aard, dat daartoe zal kunnen worden overgegaan. Wel is te verwachten zooals in het eerder ge noemde rapport werd aangeduid dat de op richting van een centrale gedurende de eerste jaren eenig verb'es zal medebrengen, maar dit wordt in betreklceb'jk korten tijd weder goed gemaakt, en wel te eerder omdat het bedrijf bij de in werking stelling der centrale reeds door den moeilijksten tijd heen zal zijn. In hoeverre de huidige toestanden op industrieel gebied hierop van invloed zullen zijn, zal uit het nader in te winnen rapport moeten blijken. Uit het bovenstaande blijkt, dat nu reeds een aanvang moet worden gemaakt met de voorhe re'ding der plannen, opdat de gemeente ook voor bedoelde oplossing gereed zij. Wh hebben daarom de eer u voor te stellen* ons tot het nemen van de vereischte voorberci- Jende maatregelen tot de oprichting eene, Ge meentelijke centrale voor het •lectriciteiNb*. drijl ren credlel van 5<100 te verleenen ten ontwerp-besluit tot aonvullinir van de Se- grooting gaat hierbij. Personeel. B. en W. schrijven aan den Raad: Nu het geheele gebouw der voormalige Am bachtsschool, aan Davidshof, in gebruik is go- nomen, dienen maatregelen te worden getroffen voor de bewaking en het schoonhouden daar van, alsmede om te voorzien in de behoefte aan een portier. In het gebouw zijn thans gevestigd: de afdee- ling Publieke Werken, de technische en finan- cicele administratie daarvan, de af dee ling Bouw en Woningtoezicht, de Arbeidsbeurs en de Brandweer, terwijl het ons voornemen is, een voorstel te doen om daarin ook het Burgerlijk Armbestuur te huisvesten. Het komt ons, althans voorloopig, voldoende voor, indien één concierge-portier wordt aange steld. Aan hem zal de zorg kunnen worden opgedra gen voor het geregeld schoonhouden van de lokalen, het aanmoken der kachels., enz., terwijl hij tevens ten behoeve van de bovenlokalen, waar de afdeeling Publieke Werken Is gevestigd, als portier dienst kan doen. Ook zal hij kunnen worden belast met d<- bo dediensten voor de in het gebouw gevestigde afdeelingen, welke diensten kunnen worden ver richt als het personeel het gebouw zal hebben verlaten. Het komt ons wenschelijk voor, dat aor\ dezen titularis de woning oan dc Hellestraat als dienst woning wordt aangewezen. Von zijn tegenwoor digheid kan dan tevens voordeel worden getrok ken ten behoeve von de Brandweer, door hem te belasten met het openen der deuren, zoodra brand is gealarmeerd. Een belooning van 800. per jaar, onder of- trek van ƒ150 voor het genot van vrije woning, komt ons voldoende voor. Het is de bedoeling, dat voor het schoonhou den van de lokalen de hulp wordt verleend van één of meer werkvrouwen. Voor de benedenlokalen komt ons dc aanstel ling van een portier niet gewenscht voor. De hem op te dragen werkzaamheden zouden niet den gehcelen mensch eischen; dc beschikbare tijd zou zeer nuttig kunnen worden besteed aan schrijf- of teekenwerk. Daarom lijkt ons wen schelijk aanstelling van een ambtenaar, die, in dien als zijn kantoor wordt aangewezen een der kleine lokalen, toezicht kan houden op het in- en uitgaande publiek. Een belooning van 600 komt ons voor zoo- danigen titularis voldoende voor. Wij hebben derhalve de eer li voor te stollen, ons te machtigen, ten behoeve van het dienstge bouw aan Davidshof oan te stellen een concier- - ge-portier, op een wedde van 800, onder af trek van 150 voor vrije woning, cn als dienst woning aan te wijzen het perceel, gelegen «on de Hellestraat, bij het dienstgebouw behooren de, en tot aanstellen van een ambtenaar op een salaris van ƒ600 ten behoeve van de in de be nedenlokalen gevestigde diensten. Bruggetje. B. en W. stellen den Road voor aan C. Spelt Gzn., vergunning te verleenen tot het maken van een brugje over een sloot, ge legen aan den Heiligenb. weg. Woningbouw. Aan Volkshuisvesting 11 is een voorsohot uit de Gemeentekas ingevolge de Woning wet toegekend van 95.960, voor den bouw van 42 woningen aan de Kruiskamp Bij de op 22 Februari j.l. gehouden aan besteding werd het laagst ingeschreven voor een bedrag van 105.050, derhalve 21.050 boven de raming, hetgeen te wij ten is aan het feit, dat de prijzen der bouw materialen in den laatsten tijd belangrijk ge stegen zijn. Dientengevolge verzoekt de stichting „Volkshuisvesting II", haar een suppletoir voorschot te willen verleenen van ten hoogste 22.000. Daar aan dergelijke woningen dringend behoefte bestaat adviseeren B. en W. het verzoek in te willigen. Vuur,, haven- en t o n g e I d. Bij Koninklijk besluit van 5 Januari 1914, no. 27, werd goedgekeurd, dat de heffing van vuur-; haven- en tongeld voor het be- varen van de rivier de Eem door de Ge meente Amersfoort g< sohiedt tot 1 Januari 1917 overeenkomstig het bij Koninklijk be sluit van 25 October 1910, no. 32, bedoelde tarief. Op 1 Januari a.s. zal derhalve de heffing vervallen, indien deze niet opnieuw wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, wel te willen goedkeuren, dat de heffing van vuur-, haven en tongeld voor het bevaren van de rivier de Eem ook na 1 Januari 1917, blijft gesohie- den overeenkomstig het hiervoor bedoelde tarief. Aankoop huis. Bij de openbare verkooping op 20 AprÜ hebben B. en W. gekocht het perceel aan den Kleinen Koppel 2 voor 3900 B. en W. stellen thans den Raad voor, dezen aankoop te bekrachtigen, daar zij het bezit van dit perceel met bet oog op zijn ligging in het belang van de gemeente ach ten. Instructie Concierge. Nu in de Raadsvergadering van 29 Febr» is besloten den concierge te salarieeren m«4 700, meenen B. en W., dat de volle werk» kracht mag worden geëischt, waarom wij zfe gingen zijn gebracht in de verordening, ra gelende de jaarwedde en de Instructie. Vervallen zijn de werkvrouwen voor df schoonmaak op Woensdag en Zaterdag daar de concierges met een goede werkverdee- ling en door iederen 4ag eenige lokalen def school te behandelen* vóór of na de school tijden, dit werk nu geheel zelf dienen te ver richten; ook is vervallen het bedrag van ƒ50.— voor de jaarlijksche groote schoon maak, omdat zij gedurende de vacantia dé gewone werkzaamheden niet behoeven te verrichten en daai hun loon doorgaat hun tijd in dienst der Gemeente kunnen be steden om de schoonmaak zeli te verrichten^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3