Uit den omtrek. STADSNIEUWST f EMILION WIJNHANDEL JJ. SCHOTERMAN Zn. Utrechfschestraat 34. Tslef. 145. feeling van Nederlander die zich door teen buftenlondsche qualiteit laat bewegen fcm. een dergelijke bedreiging, ten dienste tozn een vreemde regeering, aan zijn eigen Sandgenooten over te brengen, v Uitvoerverbod van honden. Bij Kon. Besluit van 9 Mei is de uitvoer wan honden verboden. M a i 8. De werkzaamheden van de Commissie van toewijzing inzake de Maïsdistributie betref fende de Mei-levering, zijn thans bijna be ëindigd. Tot nu toe zag ongeveer een kwart ge deelte van de aanvragers zijn aanvrage on geldig verklaard, omdat naar het oordeel der Commissie meer was aangevraagt dan 'de aanvrager redelijkerwijze voor de maand Mei geacht moest worden noodig te heb ben. Bedoelde aanvragers hadden voor het grootste gedeelte een hoeveelheid maïs aan- stigen toestand, waarin het bakkersbedrijf verkeert, is wel het feit, dat een bakkerij sinds geruimen tijd een vrijwel onverkoop baar bezit is. De verdere bezwaren, welke het brood bakkersbedrijf in dezen crisistijd drukken, zijn: groote moeilijkheden bij den aankoop van grondstoffen, hoogere vrachten, gebrek aan personeel door het onder de wapenen zijn van tal van gezellen, enz. en nu zijn daar nog bij gekomen de gevolgen van het verbod van het bakken van wit brood, den 12en April uitgevaardigd. In de eerste plaats is het broodgebruik zeer verminderd. Volgens verstrekte gege vens bedraagt deze vermindering zelfs in de groote steden ongeveer 30 pCt. Buiten de groote steden is deze vermindering nog grooter. Vooral in het Zuiden des lands, waar nog veel aan „huisbakkerij" wordt ge daan, is het zeif-bakken van witbrood door de ingezetenen buitengewoon toegenomen. Groote massa's tarwebloem zijn bij plaat- gevraagd, welke grooter was dan die, welke grossiers en grutters door de burge- fcij als benoodigd voor de maand April in- rf. ingesiagenf die daarvan zelf witbrood vervaardigt. Primitieve inrichtingen voor het üertijd hadden opgegeven. De commissie echter heeft er ter dege rekening mede gehouden dat er streken in ons land zijn (bijv.- Noord-Holland, Fries land, Zuid-Holland met uitzondering van het spoelingdistrict), waar aan het vee in 5den weidetijd absoluut geen krachtvoeder wordt verstrekt, zoodat voor deze de be hoefte aan mais voor Mei geringer moet tijn dan over April. Ongeveer dezelfde overwegingen zullen bij de Commissie gelden bij de beoordee ling van de aanvragen voor de volgende maanden, zoolang de weidetijd duurt. Ernstig wordt met het oog op het gevaar van schaarschte aan maïs den veehouders in overweging gegeven hun stapelplaatsen ,van hooi voor den winter meer dan gewoon lijk te voorzien. Aardappelen. Het bestuur van de Rotterdamsche Vereeniging van Fruit- en Groenten-Expor teurs heeft gisteren telegrafisch aan den minister van landbouw, nijverheid en han del gevraagd, den directeur der Aardappel- vereeniging opdracht te verstrekken tot on middellijke vrijlating van ongeveer 60.000 balen Dunbar-aardappelen, in schepen te Rotterdam aanwezig, opdat het daarin ge stoken kapitaal niet volkomen verloren ga. Uitvoer uit Engelsch Indië. Naar wij vernemen heeft de Engelsche Regeering besloten dat in het vervolg ver- eoeken om vergunning tot uitvoer van voor uitvoer verboden goederen uit Engelsch- Indië naar Nederland, moeten uitgaan van den importeurs en moeten gericht worden ean het Indias Office te Londen, hetwelk na met War Trade-Departement te hebben geraadpleegd zich met de Regeering van Britsch Indië in verbinding zal stellen. Deze regeling is 8 dezer in werking getre den. Vermeerdering van den h o u t v o o r r a o <L De Kamer van Arbeid voor de bouwbe drijven te Haarlem heeft aan de zusterinstel lingen de wenschelijkheid voorggle^d om door gemeenschappelijk optreden der be trokken Kamers iets te doen om de dreigen de werkloosheid in de bouwbedrijven te be perken. Zij wil den invoer van hout zooveel mogelijk bevorderen, opdat het werk in de bouwbedrijven niet door gebrek aan materia len moet worden stopgezet. In elk geval zal in het algemeen belang moeten worden voorkomen, dat enkelen het monopolie van dien invoer aan zich trekken en de prijzen kunstmatig in de hoogte reeds geschied. De hulp der regeering zal daarbij noodig zijn om deze zaak behoorlijk te regelen. De Haarlemsche Kamer, die re kent op de merewerking van het bestuur der vereeniging van voorzitters en secretarissen van K. v. A., betoogt, dat het bevorderen van regeeringswege van den invoer van bouwmaterialen, ook bij demobilisatie zal blijken te zijn een maatregel van welbegre pen landsbelang. Do toestand van het bakkers bedrijf. Het centraal bestuur van den Nederl. Bakkersbond heeft een open brief gericht een de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het den toestand van de bakkerspatroons in dezen crisistijd uiteenzet. Vóór den oorlog al niet rooskleu rig, is de toestand er door de sedert geno men maatregelen aanmerkelijk op verslech terd. Het regeeringsbrood is in de plaats ge komen van een deel der gewone broodpro ductie. Met uitzondering van eenige wei- nige gemeenten, waar de bakkers zoo geluk kig waren een zocdanigen prijs voor het regeeringsmeel gesteld te zien, dat hun winstpercentage gelijk bleef, is verreweg in de meeste gemeenten de winst op het regee ringsbrood zeer veel minder dan op dë ge wone broodsoorten. Niet alleen het Rijk draagt millioenen bij om het volk van goedkoop brood te voor zien, ook de Nederlandsche bakkerij heeft door derving van een groot deel der bedrijfs winst reeds millioenen daarvoor gestort. In een bijlage worden nadere gegevens dien- bakken daarvan worden geplaatst zonder acht te slaan op de bepalingen van de Vei ligheids- of Hinderwet. Dat op deze wijze een economisch gebruik der voorhanden zijnde grondstoffen onmogelijk is, behoeft geen betoog. In de tweede plaats heeft de roggebrood- bakkerij ten zeerste te lijden door het feit, dat roggebrood minder gaarne wordt gecom bineerd met bruinbrood dan met witbrood. Van eenige roggebroodbakkerijen in groo- tere steden weten wij, dat de omzet slonk tot ver beneden de helft van den normalen. In de derde plaats is een groot aantal ar beidskrachten in de bakkerij overbodig. De winstmarge laat niet toe, dat van den ver koopsprijs van het bruinbrood een grooter aantal arbeidskrachten betaald worden dan voor de bereiding werkelijk noodig zijn. Te meer klemt dit daar de broodbakkerij, uit sluitend aangewezen op de vervaardiging van bruinbrood, daaruit alleen de bedrijfswinst moet putten, welke noodig is voor haar be staan. Op de vervaardiging van het witbrood en speciaal op de klein- en luxe soorten daarvan, wordt percentsgewijs het meest verdiend. In de vierde plaats wordt de toestand van tal van bakkerspatroons ten zeerste bedreigd door de zeer bijzondere verwarring, die over al in den lande heerscht. In de eene plaats wordt het verbod afgekondigd, maar geen maatregelen genomen tot handhaving. - In een naburige gemeente wordt streng de hand gehouden aan het regeeringsvoor schrift. Het gevolg is, dat de ingezetenen van de tweede gemeente in de eerstgenoemde gemeente hun witbrood koopen en het de biet van-.de bakkers ter plaatse geheel ver loopt. Het centraal bestuur van den Nederland- schen Bakkersbond is, gehoord de talrijke berichten dienaangaande, van meening, dal de voorraden tarwebloem bij bakkers en grossiers voorradig, zeer aanzienlijk zijn. Het meent, dat een onderzoek daarnaar in te stellen, zeer in het algemeen belang zou zijn. Heden is wederom door voornoemd be stuur bij den minister gerequestreerd tot op heffing van het witbroodve$bod. Inbeslagneming van bloem. De burgemeester van Tilburg heeft bij de firma Hoofs Schelling aldaar plus minus j 1500 balen bloem In beslag doen nemen, omdat de firma in strijd met de bekende voorschriften handelde. Het voor- en tegen van bruin drijven, zooals brood. De officier van gezondheid G. Prins, die bij militairen, reeds sedert Augus tus 1914 verplicht bruin brood te eten een onderzoek heeft ingesteld naar de verteer baarheid van deze broodsoort, deelt in het T. v. G. een en ander mede over de resulta ten van dit onderzoek. Hij bevond, dat verreweg het grootste aan tal magen bij bruinbrood een aanzienlijke vermeerdering in maagsap- of maagzuur geeft; in het algemeen is dit dus een voor deel, het zemelenbrood wordt beter verteerd, althans wat de maagspijsvertering betreft. ,JDaar het ongebuilde meel de darmperistal- tiek bevordert, wat toch wel als een zeer gunstige werking te beschouwen is, kunnen wij veilig aannemen, dat het bruinbrood uit een voedingsoogpunt ver boven het witte brood te verkiezen is. Dit neemt echter niet weg, dat, wat een voordeel in het algemeen kan zijn, een nadeel in het bijzonder met zich meebrengen kan. Patiënten, die reeds hyperaciditeit of hypersecretie hebben, kun nen den onaangenamen invloed van het de afscheiding bevorderend vermogen van het bruinbrood dubbel ondervinden, en dus be ter doen, het te vervangen door wit brood; voor patiënten met een maagzweer, chroni sche gastritis, maagkanker enz. lijkt het bruinbrood mij zeer beslist tegenaangewe- zen." De schrijver acht dus het bruinbrood over het algemeen uitnemend geschikt als volksvoedsel; het bevat meer plantaardige eiwitten, en doet de afscheiding der sappen, die deze eiwitten verteren, toenemen. Een brutale thee-verval- s c h i n g. Wij hadden gelegenheid aldus schrijft dr. Van Hamel Roos in het „Mndbl. men, opdat de militaire autoriteiten van de ze zaak kennis kunnen nemen, en vertrou wen, dat de schuldigen in deze hunne straf niet zullen ontgaan. Een streng toezicht op hetgeen aan onze militairen in cantines ge leverd wordt, is natuurlijk steeds wensche- lijk, doch wordt gebiedend, waar het blijkt, dat de meest grove vervalschingen, zooals in casu, gepleegd worden. Electrische draad versperring. Men meldt uit Eindhoven aan de N. R. Ct. Nabij Arendonck, 500 meter van de Ne derlandsche grens, hebben de Duitschers de electrische draadversperring voltooid, zoodat niemand mer over de grens kan. Bekroonde hulpvaardig heid. Namens den burgemeester werd gis teren ten Raadhuize der residentie aan J. Pronk, schipper van den te Scheveningen thuis behoorenden trawler „Nelly", uitge reikt een zilveren beker, hem door de Brit- sche Regeering toegekend als belooning voor de door hem bewezen diensten aan de opvarenden van den in de Noordzee veron gelukten Britsche motor-schoener „Theo- dor", aan Newcastle. Geëindigd conflict. Na langdurige besprekingen tusschen den Pa- troonsbestuurdersbond en afgevaardigden van de werklieden-organisaties is de staking in de bouwvakken te Arnhem geëindigd. Daardoor is de uitsluiting welke dreigde te volgen voorkomen. De vastgestelde loonregeling (minimum loon) is nu: timmerlieden en metselaars 26 cent; opperlieden 22 cent. De arbeidstijd is vastgesteld op 10 uur per dag, overwërk des avonds 30, des nachts 50 en des Zondags 100 extra. De duur van het collectieve arbeidscontract werd bepaald op 11 maan den (gevraagd was 2 jaar). De bepalingen van art. 1638 c en d Burgerlijk Wetboek, waarvan de handhaving geëischt was, wer den geheel uitgeschakeld. De oplichting van 3 5.0 9 0. Men schrijft uit Amsterdam: De instructie tegen de beide verdachten van de brutale oplichting bij drie bankinstel lingen tot een gezamenlijk bedrag van om streeks 35.000 wordt door de justitie voortgezet. De opgave door Kramer en Baars verstrekt van de plaats waar het opgelichte bediag zou geborgen zijn, heeft nog niet tot op sporing van het geld geleid. Verondersteld wordt dat nog meer medeplichtigen in het complot zijn als ook dat de geroofde som ergens is opgeborgen om onder elkaar te worden verdeeld, zoodra zij hun straf heb ben ondergaan. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam* 8 Mei 1916. Kipeieren V. P. N. f 4.80-/ 6.00. n Regeering 5.25—/ 6 Bendeieren V. P. N. 0.00- 0 00. Regeering 5.55 6.00, Aanroer V. P. N. 3382. Regeering 743352. Midden prijs per 100 P. N. 5.66. Regeering f 5 44. Eiermarkt te Rotterdam* u Mei 1916. Kipeieren V. P. N. f 6.50-6.96. s Regeering 5 30-610. Eendeieren V. P. N. 6.507.00. w Regeering f 6.15-6.35. Gan«eieren f 0.160.00. Kalkoeneieren f 0.' 8—0.09. Parelhoeneieren 0.04. Aanvoer V. P. N. 27'46. Regeering 453241* 480787 "School- en Kerknieuw*. Prof. dr. H. Windisch te Leiden, die ten gevolge van een operatie zijn ambtsbezigheden geruimen tijd niet heeft kunnen waarnemen, zal Woensdag 24 dezer ziin colleges hervatten. Reclame De alg. vergadering van den Nederl. Militairen Bond is bepaald op 19 dezer te Utrecht. Volgens het jaarverslag bedroeg het aantal leden en begunstigers 1 Maar jl. on derscheidenlijk 1214 en 2718. Uitbreiding Bedrijven. B. en W. schrijven oon den Raad: Den 25 Januari j.l. bewilligde uwe vergade ring in ons voorstel (Gedrukte stukken 1015, no. 9) tot het verleenen van een crediet van 100.000 voor het maken van een nieuwe kolen- en cokes-transportinrichting. Ten einde te geraken tot het doen van een opdracht voor de levering van de benoodigde toestellen wer- den door den directeur aanbiedingen gevraagd. De bestudeering van de ingekomen ontwerpen cn de voortgezette besprekingen daarover heb ben den directeur van zienswijze in deze doen veranderen. Aanvankelijk toch was het niet het voornemen, de bediening van het kolen- en co- kes-transport geheel en volmaakt mechanisch 1 te doen geschieden en met dit voornemen was Ibij den geheelen opzet rekening gehouden. Thons meent de directeur, dat verder moet I worden gegaan en dat niet alleen de bediening van I het transport mechanisch moet geschieden, maar dat ook voor het laden der kolen en het uitstooten der cokes een volmaakt type laad- en stootmaclune moet worden gekozen, waarbij de retorten geheel met kolen zullen kunnen worden gevuld en de capaciteit der ovens belangrijk zal stijgen. Naar bleek, zijn de voor de toepassing van dit systeem benoodigde inrichtingen cn machi nes niet alleen veel duurder, maar invoering i daarvan zal niet kunnen geschieden zonder dat de opzet van het geheele stokerijbedrijf wordt gewijzigd Deze meerdere kosten worden, aan de hand van de ontvangen gegevens, door den directeur geschat op omstreeks 70.000. Uitvoerig is aangetoond, dat, niettegenstaande deze meerdere uitgaaf, de uitvoering der voor genomen uitbreiding toch nog rendabel zal zijn en dus uit dien hoofde aanbeveling verdient ja, de voordeelcn, ann zoodanig systeem ver bonden, zijn zóó groot, dat bovendien niet on belangrijke voordeelcn zullen worden verkregen. Aan rente en afschrijving zal meer moeten worden opgebracht 12 Y? pet. van 70.000 ƒ.8750: De directeur neemt aan, dat tegenover de meerdere kosten van stroomverbruik het voor deel wegvalt, dat ook bij volle belasting van de fabriek kan worden volstaan met slechts 4 man per 8 uurs-ploeg, terwijl dit aantal thans reeds 8 bedraagt. De te maken hoeveelheid gas per 100 K.G. kolen zal evenwel belangrijk toenemen. Tegen over het tegenwoordige handbedrijf rekenende op een gemiddelde kolenbesparing van 12 pet. zaledit, bij een kolenprijs van 12.50 en een verbruik van 10.000 ton, een voordeel opleve- ren, vergeleken met den oorspronkelijken opzet, van 2725 per jaar. Bij een kolenprijs van 14 en een verbruik van 13.000 ton getallen waarmede in het eerste bedrijfsjaor der trans- I port-inrichtingen zeker zal mogen worden ge~ jrekend zou he£ te behalen voordeel zelfs 9850 bedrogen. De Commissie van bijstand heeft ons naar e. per anker f 34 per flesch - 0.85. plna f 1.50 per noker accijns. aangaande verschaft. j tegen de Vervalschingen" in ons, van een Daarna heeft de distributie van geschoten der militaire centra hier te lande gezonden tarwe aan de bakkerij een nieuwe bezwaring thee, een zeer brutale vervalsching te con- opgelegd. Zooals naar officieele gegevens stateeren. Het bleek, dat behalve een minder kan worden berekend kostte deze geschoten j soort thee, de volgende bestanddeelen in tarwe den bakker minstens 0.53 per 150belangrijke mate aanwezig waren: schillen kilo brood of per 18 verkoop, uitmakende en schalen van allerlei zaden en vruchten, dus een vermindering van winst van 3 pCt stukjes hout, houtskool, theelood-stukjes en van den verkoopprijs ongeacht het verlies door de groote hoeveelheden brood, die dik- .vnjls als geheel onverkoopbaar moesten wor- andere onzuiverheden. Het spreekt van zelf, dat, behalve de koo- t per, in casu de militaire cantine, schromelijk i den weggedaan. Voor de berekening van bedrogen wordt, een als thee bereid aftrek- j het bedrag van 0.53 bovengenoemd, wordt1 sel uft een dergelijk mengsel van allerlei njrerwezen naar een bijlage. j vuilnis, schadelijk op de gezondheid moet v- Een treffend bewijs voor den teer ongun-inwerken. Wü hebben maatregelen geno-. Kunsf cn Wetenschap De acteur C. C. van Schoon hoven. „De Tijd" meldt omtrent zijne ziek te het volgende: Voor de intimi was het reeds bekend, dat het C. C. van Schoonhoven niet goed ging. Sinds 't besluit genomen was, dat Van Schoonhoven het tooneel zou verlaten om rechtmatige rust te gaan nemen, was zijn ze nuwgestel In de war. Het viel hem blijkbaar zwaar zijn levenstaak op te geven; hij trok zich dit zeer aan. Vooral sedert de Paasch- dagen, toen hij, tegen het advies van zijn dokter, nog speelde, is zijn toestand geleide lijk verergerd. Hij vergde te veel van zijn zenuwgestel. Zaterdag nog ondernam hij een tooneelreis naar Assen. Dit schijnt de crisis verhaast te hebben. Zondagochtend reeds toonde zijn toestand eenige zorg. Toch speelde hij nog Maandag- 1 avond zijn jubileumrol in „De Pastoor van Neuvillette", al ontging het toen velen niet, dat er iets met v. Schoonhoven was. Dinsdagochtend oordeelde de hem behan- delende geneesheer opneming in het Maria- paviljoen gewenscht, waarheen hij zich als dan begaf. Moge de gevierde tooneelspeler daar voor zijn geschokt zenuwgestel de rust en het her stel vinden, die ziin vrienden en vereerders voor hem hopen l aanleiding hiervan medegedeeld, dat zij geheel accoord gaat met de zienswijze van den direc teur. en ontraadt de uitvoering van het oor spronkelijke plan, nu bliikt. dat een beter sy steem kan worden toegepast. Ook ons College kan zich hiermede geheel vereenigen. Het ziet daarin toch drie voordee- Ien, t.w.een financieel gunstiger resultaatde mindere hoeveelheid kolen die wordt vereischt; en de grootere onafhankelijkheid van het be drijf, door mechanische bewerking. De commissie van bijstand heeft evenwel ge meend te moeten voorstellen met de uitvoering te wachten totdat betere tijden zullen zijn aan gebroken zij meent, dat het thans geen tijd is, nieuwe ondernemingen op touw te zetten, wan neer de bestaande zij het dan ook met op offering van eenige kosten nog in de behoef te kunnen voorzien. aangelegenheid, ook een stem werd beluis* verd, die voor inwilliging van 't verzoek wat te vinden, en de billijkheid tegenover 't be stuur der school, aan hetwelk de toezegging daarvan werd gedaan, vordert, dat de zaak zal worden overwogen, blijkt, dat alleen de heer Staal bereid is het voorstel—de Lange te steunen. En vermits deze steun onvol doende is, kan dot voorstel geen punt van behandeling uitmaken, en wordt, zonder hoofdelijke stemming, overeenkomstig het voorstel der Voorzitters besloten. Examen Huishoudonderwljs. Behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken is de commissie belast met het afnemen van het examen van onderwijzeres in koken en voedingsleer (di ploma A), dit jaor als volgt "samengesteld: Voorzitter: de heer H. J. de Groot, inspec teur M. O. den Haag; onder-voorzitter: me vrouw A. S. Tydemon-Verschoor, oud-direc trice der huishoudschool Laan van Mceider- voort, den Haag; leden: de dames C. J. ter\ Bosch, directrice der Industrie en Huishoud school te Amersfoort; F. M. Stoll, Ieerarea der Huishoudschool, Laan van Meerdervoort den Haag; A. M. van Anrooy, directrice der Huishoudschool, Laan van Meerdervoort den Haag; M. J. Huizinga, directrice der Huishoudschool te Nijmegen; A. Wolff, di rectrice der 2e Openbare Werk en Leer school te Amsterdam en de heer A. M. van Leeuwen, leeroar aan de Huishoudschool Laan van Meerdervoort, den Haag. Plaatsvervangende leden: de dames A, Gorter, directrice der Huishoudschool te Groningen; A. C. Varekamp, leerares der Industrie en Huishoudschool te Amersfoort en Gr. Oldenboom, directrice der Gooische Huishoudschool te Hilversum. Het examen zal plaats hebben op 25, 26 en 27 Mei e.k. te Amersfoort. Bern. A. vanBeek. De twecdaagsche kunstbeschouwing, welke de vereeniging tot het houdefl van kunstbeschouwingen enz. te Amersfoort zal houden van werken door Bern. A. van Beek uit Kortenhoef en J. Gabrielse uit Utrecht, belooft zeer belangrijk te zijn en gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik, om het werk van den eerste bij hét kunstmin nend publiek in te leiden. Het werk von Bern. A. van Beek hier uitsluitend aquarellen en teekeningen verplaatst ons hoofdzakelijk naar het wijd- strekkende polderlandschap van Kortenhoef met zijn rijk-bewolkte luchten, zijn lichten de plassen en verre horizonten, waar de zei len zich blank teekenen tegen de lucht en waar vischkaren en schuiten wiegen op het water, naar de rivieren bij Gorinchem en Zierikzee en naar typische oude stadjes als dit laatste en Brugge. Hij kent als weinigen de schoone gehei men van den wisselenden dag in het vlakke polderlandschap en als een ijverig speurder gaat hij er, dag In dag uit, zoeken naar da schoonheid. Hij werkt er in de lente, als het jonge, lichtende groen zijn teére spruitsela schuchter over de takken sluiert en in den zomer, als de laaiende zon zich met de wol ken spiegelt in den helderen plas; maar ook in het herfstgetij, als er vlokken van bronzen blèren pluimen in de boomen en 's winters, ais de sneeuw zich blank lijnt over den weg en de daken als witte vakken staan tegen de grijze, verstilde lucht. Overal vindt van Beek de schoonheid en deze aquarellen en tee keningen spreken ervan in ruime mate. Hoe fijn zag hij in no. 8 het dorpje Noor den, als de ochtendnevel nog wazige teer heid spint om het intieme dorpskerkje, waar rondom ijle boomen hun kruinen scharen als een krans, terwijl de huisjes zich spiege- Ons college meent met waardeering voor l©n in den droomenden plas. Ditzelfde rus- de voorzichtigheid, die de commissie wil be- tige dorpsaspect zag hij echter ook in den trachten daartegen te mogen opmerken, dat winter op no. 10, toen er sneeuw hing in de naar veler meening de grondstoffen nog steeds grijze lucht en het geluid der voetstappen in prijs zullen toenemen, terwijl het na den vre-d werfJ jn dp ru„e wintervacht. Stilte de stellig met gemakkelijk zei vallen werken eR verIatenheid ken uj, deze a e, die als deze uitgevoerd te krijgen. Goede werk- krechten zullen schaarsch en zeer duur zijn. j wa een sterke tegenstelling vormt met aqua- Bovendien zal juist deze omstandigheid er toe j als no. 9: „Plassen te Kortenhoei no. moeten leiden, thans over te gaan tot het in- 22: „Turfakker en no. 12: „Arbeid in den voeren van mechanische krocht, opdat het be- polder, in welke drie beweging is van drijf zoo onafhankelijk mogelijk worde. fraaie stapelwolken en bedrijvigheid van Ook de kolenbesparing is van belang. Nu de werkende menschen en voorbij schietende prijzen zóo omhoog gaan en niemand weet ofzeilen. De zon tintelt in het water en maakt deze wel weer tot de oude grenzen zullen terug- he( )andsch een feesteliik stralend9 loopen, dient er naar te worden gestreefd, de benoodigde hoeveelheid zoo klein mogelijk te bl,Jbe,d- Van fn s?reken ook ''?"d straatJe ma-ken. J m Brugge dat pittige en schilderachtige Op deze gronden komt het ons èn in het financieel belang èn in dat van het bedrijf wen- schelijk voor, thans tot uitvoering over te gaan en hebben wij mitsdien de eer U voor te stellen, het crediet van 100.000 te verhoogen tot 170.000. Subsidie Handelsshool. Op de Agenda van de Raadsvergadering van Ermelo, gehouden op Dinsdag 9 Mei kwam voor een verzoek van de vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en om streken", om eene subsidie van ƒ25 voor iedere leerling uit de gemeente Ermelo, wel ke de handelsschool bezoekt. In tegenstelling met het voorstel des Voorzitters, om dit verzoek aan B. en W. te zenden, tot het uitbrengen van prae-advies, stelt de hr. De Lange voor, het het oog op de omstandigheid, dat B. en W. reeds met werk zijn overladen in dezen tijd, en wijl het te verwachten is, dat 't verzoek van de Han delsschool, zijns inziens, toch zal worden af gewezen, op grond ervan, dat het aan die inrichting gegeven wordend onderwijs niet van algemeen belang kan worden geacht, en van dat onderwijs dan ook slechts drie leer lingen, wier ouders genoegzaam gegoed zijn de kosten ervan te dragen, genieten, het verzoekschrift niet aan B. en W. te verzen den, doch dat onmiddellijk in behandeling te nemen. Na bestrijding van dat denkbeeld door den Voorzitter, die er op wijst, dat in 't col lege van B. en bij de bespreking dezer straatje, waar de huisjes met hun roode daakjes een levendige, bewegelijke lijn trek ken tegen den blauwen hemel, en no. 16: „Stadhuis te Zierikzee", waar de zon met hare welige glanzen de oude teekenachtige huizen in het fraaie stadhuis streelt. Zijn voorliefde ook voor oude, schilderachtige stadjes blijkt verder uit de knap gecompo neerde aquarel no. 3: „Noord- en Zuid havenpoort te Zierikzee" en no. 6: „Gracht te Brugge." Verder noem ik nog de kleurkrijtteekenin* gen no. 1: „Naar huis", als de schapen ill den dalenden avond als een vage wemeling van blank en grijs naar de schaapskooi gaan en no. 20: „Landschap", een gevoelig tee- keningetje, met even wat kleur opgewerkt. Deze enkele kantteekeningen mogen al thans eenigszins een denkbeeld geven van hetgeen de kunstliefhebber op deze tentoon stelling aan schoonheid vinden zal en hem opwekken, de gelegenheid niet te verzuimen om van deze schoonheid te genieten! HENRI H. VAN CALKER. Hilversum, Mef '16. Dolle Hens. Royaards' gezelschap heeft gisterenavond met de opvoering van het Indo-drama „Doll# Hans" van Jan Fabricius in Amicitia eert volle zaal gehad. Gelukkig, èn het «tuk, èil de vertolking verdiende deze groote belang* stelling, iets zeldzaams in Amersfoort,, Mg voile.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3