BINNENLAND. KOLONIËN. ien. In dit gevecht maakten wij zes officie- en en meer dan 300 man tot gevangenen •n namen vier zich in goeden toestand ba- Indende machinegeweren buit. Onze ter 'ervolging uitgezonden afdeelingen behiel den, ondanks een hevigen sneeuwstorm, de 'yoeling met de teruggaande afdeelingen van den vijand. Eveneens werden ten gevolge van een welgeslaagden verrassenden aanval in den fvacht van 9 Mei op het vijandelijke kamp bij Baschkjoj, 50 K.M. ten zuidoosten van (damahatoen, en ten zuiden van Tusla Dere, 250 infanteristen en 200 cavalleristen, die de vijandelijke strijdmacht vormden, met ^ajonet en handgranaten gedwongen tot aene vlucht, die niet te houden was, en op een klein aantal na vernietigd. Wij ontna men den vijand een aantal geweren. In den sector aan de kust is geene veran dering van beteekenis. De vijand, die van psjewislik uit trachtte op te dringen, moest ten gevolge van eene omtrekkende bewe ging van onze troepen zich noordwaarts jterug trekken. Een vijandelijke torpedoboot jwierp projectielen op de kust van Kenikli en jlrok zich daarna terug. Een kruiser vuurde, tonder uitwerking te verkrijgen, 50 projec- ielen op de kust ten westen van het eiland Keusten. Onze artillerie antwoordde. Er zijn geene berichten van beteekenis /an de andere fronten. Petersburg, II Mei. (Tel.-agent- schap-, Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front hebben in de kuststreek onze troepen ten westen en zuid westen van de stad Platana (15 K.M. ten westen van Trebizonde) vorderingen ge maakt. In de gevechten in de streek ten westen van Asjkalin (in het vilajet Erzeroem) heb ben de Turken een onzer afdeelingen, die .Uit reserve-soldaten bestond, omsingeld. De reservisten, die door de Turken als gevan genen werden weggebracht, gaven aan een roemvollen dood de voorkeur boven een schandelijke overgave; onder aanvoering van den onderofficier Potiasjvilli wierpen zij zich op het Turksche escorte, overwonnen bet en voegden zich weer bij hun regiment. Wij sloegen door ons vuur het Turksche offensief ln de richting van Erzindjan temg. P a r ij s11 M e 1. (Havas). De Russen bezetten de stad Kasri-i-Shirin in de richting van Bagdad. Zij maakten zich meester van Turksche munitie-reserven, bevattende ver scheidene honderdduizenden patronen, vele bomm enen handgranaten, telegrafiemate- rieel en een konvooi kameelen, beladen met beschuit, rijst en suiker. Verder ontnamen de Russen bij de vervolging van de Turken hun drie kanonnen. Kasr-i-Shirin bevindt zich 160 K.M. ten noordoosten van Bagdad op den karavaan weg Teheran—Bagdad op de plaats, waar die weg door een van de zeldzame passen, die bestaan in den Perzië en Mesopotamië scheidenden bergketen, dien keten door breekt. Londen, 11 Mei. (R.) Generaal Smuts seint: De vijand, die nadat wij Kondorrangi hadden bezet, over een aanzienlijken afstand was teruggegaan, is nu versterkt en rukt tegen die plaats op. Onze strijdkrachten zijn .voldoende om tegen hem op te treden. Londen, 11 Mei. (R.) Lloyd's meldt uit Grimsby, dat de stoomtreiler Horns, die den 22sten April vertrokken was, vermoede lijk door Duitsche oorlogsschepen tot zinken gebracht en hare bemanning gevangen ge maakt is. Washington, 11 Mei. (R.). Staats secretaris Lansing gaf in eén interview te kennen, dat de Vereenigde Staten voorne mens waren aan Duitsohland te vragen, welke straf is opgelegd aan den comman dant van de duikboot, die- de Sussex aan viel. Ook zinspeelde hij er op, dat aan Oostenrijk zou kunnen worden gevraagd, welke straf is opgelegd aan de duikbootcom mandanten, die aansprakelijk zijn voor het in den grond boren van de Ancona en de Arabic. Londen, 11 Mei. (R.) In het lagerhuis verklaarde Mac Namara, de ondersecreta ris der admiraliteit, in antwoord op een vraag, dat het aantal zonder waarschuwing getorpedeerde handelsschepen, van 7 Mei 1915 (den dag, dat de Lusitania tot zinken werd gebracht- tot 10 Mei 1916 37 bedroeg. Het aantal zonder waarschuwing getorpe deerde neutrale handelsschepen in dezelfde periode bedroeg 22. De lijst van de namen zal morgen wor den opgenomen in een officieel rapport." München, 10 Mei. (W. B.) De koning van Beieren ontving heden eene deputatie uit de Pfalz. naar aanleiding van het feit dat de Pfalz gedurende honderd jaren deel uit maakt van Beieren. De koning zeide: Wij staan midden in den oorlog. Wanneer hij za! eindigen weten wij niet; maar wel weten vjdat wij r.iet overwonnen zullen worden. Wij willen geen vrede, die ons niet eene be tere stelling geeft dan de vroegere. De vij anden van het Duitsche rijk loopen te plet ter tegen de kracht van zijne legers en die van de fcondgenooten. Wij brengen de zwaarste offers aan goed en bloed, maar ook offers in het eigen land, -waar aan het volk harde ontberingen zijn opgelegd. Het volk daarvan tot in de verre toekomst ver schoond te doen blijven, is het doe!, dot wij j bu het sluiten van den vrede moeten berei ken. onden, 12 Mei. (R.). De prins van .as is teruggekeerd in Windsor C°stle. P a ij s11 Mei. (HavasV De leden van da r'oema en den rijksraad, die thans in 1 ">n o op bezoek zijn, hebben aan presi- o r: oré een telegram gezonden, v.aar-l in zeen kroef brengen aan het dappere Frensche volk en leger en het vertrouwen uitdrukt, dat de schitterende strijd zal eindi gen met eene groote overwinning van de geallieerden. Londen, 11 Mei. (R.) Het lagerhuis heeft de behandeling der artikelen van het ontwerp der dienstplichtwet ten einde ge bracht. In de volgende week zal het wets ontwerp wet worden. Stockholm, 11 Mei. (Zweedsch tele graafbureau). Generaal Rappe levert in Af- tonfcladet nieuwe beschouwingen over de Alandkwestie. Hij doet uitkomen, dat een vrij Aland bij de tegenwoordige eigen hulp bronnen Zwedens bestaansminimum is en dat het in het Zweedsche belang is, dat de status quo in Aland gedurende den oorlog gehandhaafd wordt. Dit Is een Zweedsch, geen Duitsch belang. Dralen kan Zweden er toe dwingen Duitschland om hulp aan te roepen, waardoor Zweden aan Duitschlands hulp onderworpen zou worden. Zweden mag van niemand anders dan van zich zelf af hankelijk zijn. Het kan niet worden toege laten, de zaak tot de toekomst te verschui ven, want over de toekomst wordt thans beslist. Zweden kan ter wille van zijn ver mogen om zelf zijn lot te bepalen en van zijne militaire operatievrijheid in dezen oor log, die over zijn lot beslist, niet op bloote verzekeringen vertrouwen. Er is iets waar over men geene compromissen kan sluiten: namelijk het leven zelf. Wilna, 11 Mei. (W. B.) Volgens het Wit-Russische orgaan Homan, sluiten de Wit-Russen zich aan bij eene oproeping; die de onderdrukte volken van Rusland richten tot president Wilson. Berlijn, 11 Mei. (W. B.) Officieel be richt. De rijkskanselier heeft een bezoek ont vangen van den Beierschen minister-presi dent graaf Hertling tot het houden van eene gcdachtenwisseling oVer aigemeene kwes- tiën, zooals van tijd tot tijd plaats hebben tusschen den kanselier en de voornaamste ministers van de grootere bondsstaten. Het is onjuist het bezoek van graaf Hertling in verband te brengen met eene wisseling van persone-r in den boezem van de rijksregee- ring of met bijzondere vragen van organisa tie op het gebied der levensmiddelenverzor ging. Daarbij wordt opgemerkt, dat inder daad aan de orde is eene verbetering van de bestuursinrichting, die heeft te zorgen voor de uitvoering der verordeningen van den bondsraad met het doel daarin meer eenheid te brengen. De oprichting van eene dicta tuur op het gebied der levensmiddelverzor ging, die den bondsraad uitschakelt, zooals in een der avondbladen wordt aangekon digd, ligt natuurlijk niet in de bedoeling. Melbourne, 11 Mei. (R.) De minis ter van financiën van het Australische ge- meenebest heeft bij de indiening van de be grooting in het huis van vertegenwoordi gers gezegd, dat de rijkdom van Australië wordt geschat op 1000 millioen en het inkomen op 200 millioen. De rijksregeering heeft aan het gemeenebest eene oorlogslee- ning verschaft van 25 millioen bij maan- delijksche termijnen van 2 millioen. De re geering van het gemeenebest is van oor deel, dat de tijd is gekomen waarop Austra lië moet voorzien in zijne eigen oorlogsuit gaven, zoo niet geld moet leenen aan de rijksregeering. Zij zal daarom aan het parle ment machtiging vragen om nieuwe oorlogs- leeningen uit te geven tot een bedrag van t 50 millioen. Berlijn, 11 Mei. (W.-B.). De rijksdag heetf bij hoofdelijke stemming met 229 tegen 111 stemmen, terwijl twee zich ont hielden, verworpen de voorstellen van de sociaal-democratisohe fractie en de sociaal democratische arbeidsgemeenschap tot schorsing van het strafgeding tegen Lieb- knecht en opheffing van zijne gevangen houding. De rapporteur von Payer zette de feite lijke toedracht uiteen, zooals hij ook reeds in de commissie had gedaan, en voegde daaraan toe, dat de tekortkomingen van Liebknecht van dien aard waren, dat het huis geen belang had bij zijne medewerking. Hunne uitwerking op het buitenland betee- kende een ernstig gevaar voor het vader land. Daarom kon het huis niet verantwoor den de gerechtigheid in den arm te vallen en aan Liebknecht mogelijk te maken in dezen oorlogstijd met zijne handelingen voort te gaan. In het debat verklaarde Landsberg (soci aal-democraat): X)e persoon Liebknecht is mij onverschillig; ik heb noch roeping, noch neiging hem te verdedigen; ik verdedig uit sluitend een recht, waarvoor de rijksdag tot dusver naijverig zich in de bres stelde. Onze voorstellen willen verhinderendat er een bres geslagen wordt in de immuniteit. Ons stelling nemen kan niet verkeerd worden uitgelegd. De oorlog is voor ons een oon- log om ons huis. Wij verhelen niet, dat wij vurig naar een vrede verlangen, die nieuwe oorlogen verhindert; wij zijn echter beslo ten, zoolang wij den wede, zooals wij hem willen, niet kunnen bereiken, het vaderland verder te verdedigen om te verzekeren, dat het blijft behouden. Dat is de stemming van het Duitsche volk, die niet door een strooi biljet van Liebknecht kan worden geschokt. Uit dat strooibiljet spreekt de zenuwachtig heid van een man, die meent in de wereld geschiedenis te kunnen ingrijpen. Haase (sociaal-democratische arbeidsge meenschap) zegtHet gaat hier om een recht van het parlement. Van de versprei ding van landsverraad kan geen sprake zijn. Lanszewski (Pool) zegtWij nemen de voorstellen op principieele gronden aan zon der aanzien des persoons. Hierna volgde de stemming. Londen, 11 Mei. (R.) In het Lagerhuis vestigde de nationalist Dillon de aandacht op de terechtstellingen in Ierland. Hij drong er bij de regeering op aan, daarmee niet voort te gaan en openbare terechtzittingen te houden, om den kop in te drukken aan de verontrustende geruchten over het op treden der militairen, waaraan hij zelf niet geloofde. Asquith wees op het verschrikkelijke, lichtzinnige, onverschoonbare kwaad dat zonder aanleiding door de rebellen aan mi litairen en burgers is berokkend. De verlie zen bedroegen 1315 personen, onder wie 304 dooden. Hij gaf te verstaan, dat nog twee leiders, die de revolutionaire procla matie hadden onderteekend, doodgeschoten zouden worden, maar verklaarde, dat er dan geene executies meer zouden plaats hebben en dat de regeering de volgelingen onder de rebellen met de uiterste clementie zou behandelen. Hij legde den nadruk op den geheel ongewonen aard van den huidigen toestand en deelde ondet gejuich mede, dat het in zijn voornemen lag, onmiddellijk naar Ierland te gaan om met de burgerlijke en militaire autoriteiten te raadplegen en met het doel eene regeling voor de toe komst tot stand te brengen, die de aige meene instemming zou vinden van alle partijen in Ierland. 12 Mei. Officieel wordt bericht uit Dublin, dat de terechtzittingen van de krijgs raden over de rebellen in Dublin geëindigd zijn. Thans behandelen de krijgsraden de zaken van de in de provincie gevangen ge nomen personen. Kaapstad, 10 Mel. (R.) 26 veroor deelde rebellen zijn weer voorwaardelijk in vrijheid gesteld, waaronder generaal Muller, Piet Grobler, ds. van Broekhuizen en van Rensburg. 22 zijn nog in gevangenschap; daartoe behooren Kemp, Serfontein en Wes- sel Wessels. Londen, 11 M e i. (R.) Twee socialis ten, die onlangs in Glasgow werden gear resteerd op de beschuldiging den munitie- aanmaak te belemmeren, door tot staking aan te sporen, zijn veroordeeld respectieve lijk tot een jaar en achttien maanden ge vangenisstraf. Londen, 11 Mei. (R.) In een vergade ring van de Afrikaansche Stoomboot-Maat schappij wees de president, lord Pirrie, op de groote moeilijkheden, die de handel met West-Afrika vroeger ondervond door het feit, dat vóór den oorlog 't breken van 'palm- pitten geschiedde door machines in Duitsch gebied. Hij* liet daarop volgen, dat allen voelden, dat deze belangrijke tak van nijverheid naar Engeland moest worden overgebracht. Eene invloedrijke commissie van reeders en andere belanghebbenden, die de zaak onderzocht heeft, is nu met haren arbeid ge reed en men mag verwachten, dat nu mid delen zullen worden aangewend om dezen tak van nijverheid naar Engeland over te brengen. Rusland. B e r 1 ij n, 11 Mel. (K. N.) De Lokalanz. verneemt uit Bukarest, dat volgens uit Pe tersburg gekomen particuliere telegrammen de bevoorrechte man aan het hof van den czaar Raspoetin vermoord zou zijn. Het be richt is des te waarschijnlijker, omdat Ras poetin talrijke vijanden had, die hem rijn invloed op den czaar benijdden. Verspreide Berichten. Heldendag te Kaapstad. Op Zaterdag 25 Maart j.l. heeft In de groote zaal van het stadhuis te Kaapstad eene indrukwekkende betooging plaats ge had voor het Nederlandsch in Zuid-Afrika. Studenten van Kaapstad en Stellenbosch, schoolkinderen uit de Westelijke Provincie en volwassenen waren met duizenden opge komen naar deze bijeenkomst, belegd door het Studenten-Werdakomitee, ter herden king der Afrikaansche helden. Aanwezig was o.a. President Reitz. Redevoeringen werden gehouen door Prof. A. Moorrees, J. Mentz, voorzitter van het Werda-komitee, Ds. J. Blignault, Dr. T. B. Muller, Ds. J. Nou- dé, E. Stockenstrom, Dr. Malan. In de rede voeringen werd gewezen op het belang voor het Afrikaansche Volk om zijne geschiede nis niet te vergeten: „Wij zullen handhaven, wij zullen nooit vergeten, zoo helpe ons God", stelde Ds. Blignault als de leuze van Nederlandsch Zuid-AXrika. Dr. Muller her innerde aan de woorden van President Steijn: „De taal van den veroveraar is in den mond van de veroverden de taal van sla ven." Door alle aanwezigen werd, behalve Afri kaansche liederen, ook op plechtige wijze het Wilhelmus van Nassouwe gezongen. Het zingen van dit Lied, dat vroeger in Zuid- Afrika niet gebruikelijk was, bewijst hoezeer de Afrikaners zich meer en meer bewust worden als deel van Groot-Nederland. Oost-lndlë. desertie op groote school. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: De bemanningen van de „Zeven Provin ciën", de „Koningin Regentes" en de „M. H Tromp" hebben zich schuldig gemaakt aan desertie op groote schaal, omdat zij verschil lende grieven, of vermeende grieven had den. De ontevredenheid deed zich het sterkst voor op de „Zeven Provinciën". De gersta officier van dezen bodem A. ten Broecko Hoekstra, luitenant ter zee le klasse, heeft het gedeelte der bemanning, dat niet ge deserteerd was, toegesproken en tot kalmte aangemaand. De commandanten der schepen weigeren met de deserteurs in onderhandeling te tre den en eischen onvoorwaardelijken terug keer. Een 30O-tal deserteurs, die zich over de stad en in de omgeving verspreid hebben, weigeren naar de schepen terug te keeren. Ze worden thans door patrouilleerende soldaten gezocht en naar de schepen terug gebracht. Van de gedeserteerden is er reeds een 60-tal gestraft. Alle verloven 2ijn Ingetrokken, zoodat geen man aan wal kan komen. De vice-admiraal F. Pincke kwam hier reeds aan. Kameroverzicht Tweed© Kamer. In de zitting van Donderdag werd de be handeling der oorlogswinstbelasting voort gezet. Gerepliceerd wordt door de heeren Nier- strasz, Ankerman, Duymaer van Twist, Fock en Van Vuur en. Na dupliek van Minister Van G ij n waarbij deze verklaart omtrent eene commis sie van advies voor den landbouw nog geen bepaalde toezegging te kunnen doen, al heeft het denkbeeld zijn sympathie, worden de aigemeene beraadslagingen gesloten. De heer Van Vuuren licht een amen dement toe, om niet als oorlogswinst te be schouwen het bedrag waarmede inkomen of winst, het gemiddelde inkomen of de winst van 1911, 1912 of 1913 te boven gaat, maar het bedrag waarmede inkomen of winst bet hoogste bedrag aan inkomen of winst, ge maakt in een dier 3 jaren, te boven gaat. De heer Tydeman verdedigt een amendement tot redactie-verbetering van ar tikel 7. De heer P a t ij n heeft bezwaar tegen het berekenen van het gemiddelde over drie jaar. Dit zal de uitvoering omslachtig maken en zal ontwikkelende bedrijven onevenredig zwaar treffen, omdat ook het normale accres zal worden getroffen. De heer Duymaer van Twist dringt aan op milde toepassing voor de vis- soherij. Te 4 uur 40 werden de beraadslagingen geschorst tot morgen 11 uur. Berichte*. De Staatscourant van heden 11 Md bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot officier van justitie bij de reohtbank te Maastricht mr. K. W. H. van Lith de Jeude, thans te Tiel; te Tiel mr. J. W. E. van Harencarspel, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem; te Winschoten mr. C. M. 's Jacob, thans sub stituut-officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Beek bij Nijmegen P. Vis ser en te St. Michielsgestel C. A. van Hobo ken, thans directeur van de postkantoren al daar. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, trit zijne betrekking van vice-consul der Nederlan den te Gulfport (Miss. V. S. A.); de waarneming von het vice-consuleat is op gedragen aan den heer Max Rowland, aan wien in de Engelsche taal geschreven moet worden. benoemd bij het reserve-personeei der land macht, bij het dienstvak der militaire administra tie, tot reserve-tweede-luitenant voor speciale diensten, de milicien-sergeant J. de Hoog, van het 15de regiment infanteriede milicien-korpo raal jhr. H. W. J. van Beresteyn, van het regi ment grenadiers. Zuinigheid aan het hof. De correspondent van het N. v. d. D. te Apeldoorn schrijft; Als maatregel tot bezuiniging heeft de Koningin besloten tot opheffing van de bloemisterij in het binnenpark bij het Kon. Paleis Het Loo. De vele mooie en ook zeldzame gewas sen, die in de kassen aanwezig waren wor den van de hand gedaan en zijn voor een deel reeds verkocht. De bedoeling is de bloemisterij om te zet ten in een tuinderij. In plaats van bloemen en sierplanten zullen er voortaan tuinbouw- gewassen worden geteeld. Er is reeds een begin gemaakt met de uitvoering van dit plan. Een der kassen, voor de komkommer teelt bestemd, is voor dit doel in gebruik ge nomen. De hooge kas zal worden aange wend voor druiventeelt. Het is nog niet be kend, of de tuinderij in het Kon. Park, be halve voor het dagelijksch gebruik der hof houding, ook produceeren zal voor publie- ken afzet De remonteerlng. - Men be richt: H. M. de Koningin, die reeds in Maart j.l. blijk gaf groote belangstelling in het voor het Nederlandsche leger zoo belangrijke re- monteeringsvraagstuk, toen dat vraagstuk in eene bijeenkomst van de Vereeniging tot Bevordering der Krijgswetenschap te Breda besproken werd en H. M. zich daarvan spe ciaal verslag deed uitbrengen toont thans andermaal bedoeld legerbelang te willen be vorderen en geeft wederom een mooi voor beeld in zake het daadwerkelijk steunen van de fokkerij van legerpaarden in eigen land. Ondanks het feit, dat bij het begin der mobilisatie een groot deel der paarden van den Kon. stal onmiddellijk door H. M. aan het leger zijn afgestaan, en nu nog slechts een betrekkelijk zeer klein aantal paarden voor den dienst van het Kon. Huis beschik baar zijn gebleven, heeft H. M. toch be paald, dat vier goede merries aan het Kon. staldepartement zullen worden uitgezocht en voor de fokkerij van legerpaarden zullen worden gebezigd. Reeds zijn twee meries naar Tiel vertrok ken en daar tijdelijk in eene weide gebracht. De vier merries zullen gedekt worden door „Norking', een Hannoversche stamboek- hengst, die speciaal met het oog op de fott kerij van legerpaarden geïmporteerd is, en die tot 1 Aug. e.k. ter dekking gesteld is bi/ den heer H. J. Hey aan de Zoelensche brug te Zoelen. Zaterdag a.s. wordt de heer Irgens, de nieuwe gezant van Noorwegen bij Hr. Ms. Hof, te 's Gravenhage in het Hotel den Ouden Doelen verwacht. Grondwet- en belasting- ontwerpen. Naar de „Tel."' verneemt, wordt inp arlementaire kringen aangeno men, dat de ontwerpen-Grondwetsherziening eerst in het komende najaar door de Tweede Kamer in openbare behandeling zullen wor den genomen. De bedoeling is vóór hef zomer-reces zooveel mogelijk financieel* wetsontwerpen af te doen. De applicatiescholen. De voor applicatiescholen bestemde tweede lui tenants zullen door de betrokken comman danten op 30 Mei a.s. gedirigeerd moeten worden op de inrichting van onderwijs, waarvan zij herkomstig zijn. Na afloop der cursussen zullen de officie ren-leerlingen door de zorg van het bestuur der betrokken_ onderwijs-inrichting weder gedirigeerd moeten worden op de korpsen, vanwaar zij bij de onderweroelijke onder wijs-inrichting werden gedetacheerd. De officieren-leerlingen van het Neder- landsch-Indische Leger, die deelnemen aan een cursus van de applicatie-school worden van de Koloniale Reserve, bij dg betrokken inrichting van Militair Onderwijs gedeta cheerd. In verband hiermede is bepaald, dat de bij het Nederlandsch-lndische Leger be noemde officieren, die bij de korpsen van het leger hier te lande zijn*ingedeeld, te re kenen van den datum waarop voor hen de applicatie-opleiding aanvangt, bij de Kolo niale Reserve worden geplaatst, zoodat hun ne tractementen van dien datum af ten las te van het Departement van Koloniën kun nen worden gebracht. De officier-leerling aan een cursus aan een applicatie-school, gerechtigd tot het höuden van een of meer dienstpaarden, wordt bij de betrokken inrichting gedeta cheerd met zijn paarden-oppasser en met zijn(e) dienstpaard(en). In verband hiermede is echter In herin nering gebracht, dat de bij de regimenten veld-artillerie overgeplaatste tweede luite nants der vesting-artillerie, voorloopig geen eigen dienstpaard moeten aanschaffen, en dat die aanschaffing eerst zal geschieden na afloop van den nog te volgen aanvullings cursus aan de Koninklijke Militaire Acade mie. Bedoelde officieren worden dus zonder paard bij de Koninklijke Militaire Academie gedetacheerd tot het volgen van een appli catie-cursus. Mr. Th. deHaanHugenholtz. t Te Haarlem is in den ouderdom van 72 jaren overleden mr. Th. de Haan Hugenholtz, rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw; oud-deken der orde van advocaten te Haarlem, oud-wethouder der gemeente en voorzitter van het bestuur der Kweekschool voor Onderwijzeressen. De begrafenis heeft a.s. Zaterdag op de begraafplaats aan der Schoterweg om 12M uur plaats. ■ederland en de oarlog. Landsiormklsscen iS33. (O f f i c i e e 1). De landstormplichtigen der jaarklasse 1911 wier opkomst, aanvan kelijk bepaald op 17 en 20 April j.l., werd uitgesteld, zullen in werkelijken dienst moeten komen in het tijdvak van 29 tot 31 Mei. Bedoelde landstormplichtigen zijn rij, die zijn toegewezen aan de genie le ge deelte of aan de wielrijders. De verstrekking van goedkoop# levensmiddelen. Naar men ons uit Den Haag meldt wordt een dezer dagen bij de Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp, waarbij 2 0 mil lioen gulden wordt aangevraagd als bij drage in de kosten voor de gemeenten voor de verstrekking van levensmiddelen, waar onder begrepen brood en melk. De bedoeling is dat voor zoover de gemeenten deze mochten wenschen te verstrekken tegen la- geren prijs dan waarvoor ze van regeerings- wege of vanwege de verschillende produ centenverenigingen beschikbaar worden ge steld, het rijk Vk van de daaruit voorsprui tende kosten voor do gemeenten voor zijne rekening zal nemen, terwijl de gemeenten het overblijvende Yk zelf zouden moeten dragen. In de wijze van distributie zouden da gemeenten volkomen vrij worden gelaten. Maisdistributie. Wij vernemen, dat de commissie van toe wijzing inzake de Maisdistributie ten aan zien van de Meilevering van Regeerings- mais bepaald heeft, dat elke aanvrager, wiens aanvrage is geldig verklaard, 25 pCt. van de aangevraagde hoeveelheid zal be komen. Tengevolge van den beperkten voorraad was geen hoogere toewijzing mogelijk; daarenboven zijn nog aanvragen, te zamen bedragende ruim 28 pCt. van de totaal aan gevraagde hoeveelheid, ongeldig verklaard/ omdat de aanvragers te hoog hadden aange vraagd of andere bepalingen van de voor schriften niet hebben opgevolgd. Aanvoer en distributie van veevoeder-artikel e n. Omtrent de aanleiding tot het van regee- ringswege ter hand nemen van den aanvoer en de distributie van veevoederartikelen (gerst, haver, lijnkoeken en dergelijke) v«w nemen wij uit goede bron nog de volgende bijzonderheden: Tot dusver konden deze artikelen worden aangevoerd op N. O. T.-consent. De voor dien aanvoer beschikbare scheepsruimte wt#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2