Eigen haard is gaud waard; Nutsspaarbank. 5; PANDBRIEVEN BERG-HOTEL. J OM VAN HUYDECOPER VAN DIELEN Noord-Amerikaanschs Hypotheekbank Koopt ooze bouillonblokjes 1 en 2' ct., onze soepen? blokjes en aromamerk „DELICATESSE". Noord-Nederlandsclie Hypotheekbank ÉL i ADVERTENTl ËN. Kassiers en Commissionairs in'Effecten. Effecten. Coupons. - Incasso's. Safe-Deposit. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTEKKAHT0Q6 ~u „ROAZ", Geopend MAANDAG en DONDERDAG, Rente voor Spaargelden 21 °|d< Credlet voor Middenstanders, te GRONINGEN °|o Pandbrieven a 96 °|0 5 Pandbrieven a 100 'j0 METHORST EN VAN LUTTERVELD Bijkantoor AMERSFOORT, SPAARBANKRENTE 4 °L te LEEUWARDEN 8 OoooooooooooooooooooooooooooooooO NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN. 4 Verheid er. Handel te wenden, naar aanlei ding van het volgende: In de Ia»t6te dagen wordt er in den om- Irek van Leiden door enkele kooplieden, die daartoe per an;o de dorpen afreizen, al het vee, dat xij machtig kunnen worden, opgekocht. Hr.orm hooge prijzen worden jtloagvoor besteed, zocdat het voor de Leid. jsche slagers niet mogelijk is, vee te bemach tigen. Zij hebben daaorm in beginsel moe ten besluiten de prijzen van het rundvleesch te verhoogen. Waar, »oo zal in het adres den minister Worden meegedeeld, het schijnt, dat er geen e t vee mag worden uitgevoerd, tracht men dit verbod te ontduiken door bij den koop te bepalen, dat het verkochte vee, voor het wordt afgeleverd, gedurende drie achtereen volgende malen niet mag zijn gemolken, teneinde zoodoende wanneer de koeien de jpc-nzen overgaan, zij het aanzien hebben van melkkoeien, dordat de uiers dan sterk gezwollen zijn. Waar dit misbruik als een groot nadeel voor de slagers en het vleesohelende publiek tr.oef worden beschouwd, vertrouwt de ver- ceniging, dat de minister bepalingen zal weten te treffen, waardoor deze verbodsont- duikingw ordt tegengegem. Tabak. Van bevoegde zijde wo/df medegedeeld, dat bet bericht fn een der Haagsche ochtend bladen, als zou binnenkort een uitvoerver bod van tabak zijn te verwachten, onjuist Is. Frauduleus vervoer van sel de s o u d e. Door een tusschenpersoon te Lelden zou aan de Leidsche Katoenmaatschappij te Lei den een 60-tal balen sel de soude worden geleverd, iedere baal van 100 Kg. De partij werd opgeslagen in een pakhuis. Toen ech ter een wagen met 24 balen zou worden vervoerd naar de fabriek, werden deze door den gemeentelijken keuringsdienst in beslag genomen. De tusschenpersoon teekende te gen deze Inbeslagneming protest aan. Dntvluchte krijgsgevangenen. Hedenmorgen zijn weder 8 uit Duitsche krllgevangenschap ontvluchte Russen te Maastricht aangekomen. Mijnen. In de maand April zijn op onze kust aangespoeld 90 mijnen, waarvan 50 Engel- sche, 3 Fransche en 13 Duitsche en 24 on bekende. Sedert het begin van den oorlog zijn fn het geheel aan onze kust aangespoeld 1014 mijnen, waarvan 535 Engelsche, 61 Fran sche en 193 Duitsche en 225 onbekende. Vereen, van Wijnhandela- e n. Dezer dagen vergaderde de Vereenl- ling van Nederlandsche Wijnhandelaars t« Amsterdam, ter bespreking van de zeer aan zienlijke stijging der prijzen van wijnen, van vrachten- en assurentie-premiën, zoomede van voor het bedrijf noodige artikelen als flesschen, capsules, enz., die reeds tot eene belangrijke verhooging der verkoopprijzen van meerdere wijnen verplichtte, terwijl dardoor ook in het vervolg nog aanzienlijke verhoogingen zullen noodig zijn. Bij de beraadslaging bleek, dat eene uni forme verhooging, geldig voor alle wijnen en door alle wijnhandelaars toe te passen, niet was vast te stellen, terwijl bovendien eene dergelijke verhooging toch slechts een zeer tijdelijk karakter kan dragen, omdat de aangevoerde oorzaken der stijging geleide lijk hun invloed in steeds sterkere mate zul- 'en doen gevoelen. Besloten werd daarom de leden geheel vrij .e laten in de vaststelling der door hen toe te passen prijsverhoogingen. Een openlucht-theater te Valkenburg. In het schilderachtig Rotspark te Valkenburg is men bezig de grondslagen te leggen voor een openlucht theater naar Romeinsch model. - In den zandsteen van het Geuldal worden concentrisch bóven elkander, een vier-en- twintig-tal treden ol „gradins" gebouwd elk één meter diep en veertig centimeter hoog die evenzoovele rijen zitplaatsen tullen bieden aan het belangstellend publiek. Dr. P. J. Cuypers heelt het ontwerp ge naakt voor dit openlucht-theater, dat aan minstens 1000 personen ruimte biedt en bij den aanvang van het zomerseizoen gereed zal zijn. Het eerste stoomschip voor Rotterdam in 1816. De N.R.C. herinnerde Woensdag er aan, dat het dien dag honderd jaar geleden was, dat in de haven van Rotterdam het eerste stoom schip is verschenen. In de Rotterdamsche Courant van Zater dag den Hen Mei 1816 leest men onder de gewone Rotterdamsche berichten: „Heden ochtend (Vrijdag) kwam voor de ze stad aan de Stoom-Poketboot de Defiance, kapitein Mager (moet zijn Wager), van Mar gate, van welke laatste plaats dit vaartuig voorleden Woensdagochtend ten vier uren vertrok, en des avonds van dien zeilden dag <en agt uren te Veere aan kwam; hebbende dus die reis in zestien uren volbragt. „Deze Stoomboot ligt hier op stroom digt bij het Oudehoofd, en is heden door een aanzienlijke meenigte inwoners dezer Stad Jiezigtigd, welke hunne verwondering niet genoeg kunnen betuigen, zoo over het werk tuigkundig samenstel dat dezelve doet voort gaan, als over de netheid van het geheele vaartuig. „Men denkt, dat dit Schip eenlge dagen hier zal verblijven, en proeven geven van de «nelheid, waarmede het zells tegen wind en getij voortvaart." I In dit bericht wordt van de groote verwon- i dering gesproken, waarin het nieuwe ver-1 yoermiddel het publiek van die dagen begrij-! beliikerwii» bracht, een verwondering als ons deel zal zijn geweest bij de eerste be zichtiging van het vliegtuig. Toch schijnt het eerste stoomschip ook een indruk van vrees gewekt te hebben, als men de latere verslag- gevers gelooven mag en de jaren de herin neringen niet hebben doen zwellen. Prijsvraag Levensverzeke ring. Eenige maanden geleden schreef de Nederlandsche Verzekeringsbond een prijs vraag uit om een werkje samen te stellen, geschikt om bij het publiek het beginsel voor levensverzekering te propageeren. In de jury hadden zitting genomen de heeren Henri Dekking, bekend Rotterdamsch journalist, en de heeren J. van der Hoop en C. A. Middel beek, onderscheidenlijk directeur en leider van een bijkantoor eener verzekeringsmaat schappij. Er kwamen dertien inzendingen. Met alge- meene stemmen werd de prijs toegekend aan den heer H. N. Schuitema, te Rotterdam, redacteur van „De Buitendienst", orgaan van bovengenoemden bond. Het bekroonde geschriftje Is getiteld: „een praatje van levensverzekering". De jury stelde het bestuur voor ook een premie toe te kennen. Het bestuur gaf hier aan gevolg en kende deze premie toe aan den inzender van „Beid uw tijd", den heer G. L. Janssen, eveneens te Rotterdam, wel ke juist dezer dagen zijn vijf-en-twintig jarig |ubileum als vakjournalist mocht vieren. Beide bekroonde handschriften zullen door den Bond ln het licht worden gegeven. Vier tijdregelingen. Te Overslag, een dorp aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche grens, dat gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk In België ligt, heeft de nieuw uitgevonden zomertijd de verwarring, die daar op het punt van tijdregeling reeds be stond, ten top gevoerd. De kerk staat op Belgisch grondgebied, en de bovenklok wijst den Duitschen zomertijd aan, maar In de kerk volgt men nog altijd de oude Belgische tijdregeling (Greenwich- tijd.) De Hollandsche militairen, de post en de Nederlandsche douanen regelen zich naar den Nederlandschen zomertijd, maar de Hollandsche school neemt, om het den kin deren gemakkelijk te maken, een tijdrege ling aan, een uur verschillend met den Duit schen zomertijd. Wanneer dus de kerkklok twee uur aan wijst, staat het horloge van den pastoor op 12 uur, dat van de Hollandsche onderwijzers op 1 uur, dat van de Hollandsche ambtena ren op 1 uur 20. Kunst en Wetenschap. Tooneelwedstrijd. Ter gelegen heid van haar 35-jarig bestaan heeft de Ko ninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer te Haarlem, een tooneelwedstrijd uit geschreven, waarvoor gouden en zilveren medailles als prijzen ter beschikking worden gesteld. Aan dien wedstrijd kunnen deelnemen uit sluitend Nederlandsche dilettanten tooneel- vereenigingen, terwijl vereischt wordt een tooneelwerk in de Nederlandsche taal van ten minste 3 bedrijven, waarin ten minste 4 heeren en 2 dames een sprekende rol ver vullen. Naar men aan de N. R. Ct. seint, brengt het Leipziger Tageblatt het bericht, dat Max Reger plotseling aan hartverlamming is overleden. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). Niet overal is de „Nieuwe tijd" met ingeno menheid begroet. Voor de menschen op het platteland, die reeds vóór dag en dauw uit de veeren waren, Is het dan ook minder aangenaam nog al vroeger er uit gepord te worden. Hier en daar bleek men dan ook op den „Regee- ringstijd" niet gesteld te zijn. Uit Bleiswijk meldde men aan de „Rotterdammer". Liet men zich tot nog toe hier alles wat van Regeeringswege werd verstrekt, goed smaken, (Rcgeeringsbrood, -erwten, -boonen, -spek, -vet enz.) op den „Regeeringstijd" schijnt men min der gesteld te zijn. Naar aanleiding van een adres der melkvee- houdersvereeniging heeft het Gemeentebestuur besloten, dat van 1 Mei—1 October de toren klok geluid zal worden om 1 uur (in plaats van 12 uur), de secretarie zal geopend zijn van 101 uur, in plaats van 9—12 uur. Ook de Verschillende school- en kerkbestu ren in deze gemeente hebben een gelijksoortig besluit genomen. Het gemeentebestuur wijzigde eveneens het leerplan van de openbare school in verband met den aanvang en het einde der lesuren. De boeren laten hunne arbeiders een uur la ter komen en zullen hunne melk ook een uur later te Rotterdam leveren. Juist omdat deze week het leveringscontract moest vernieuwd worden, kon deze voorwaarde worden bedon gen. Het „verzet'* is dus hier goed georgani seerd 1 Ook de Friesche boeren zijn niet ingenomen met den zomertijd. Zij wcnschen de oude rege ling te houden, evenals de zuivelfabrieken. Volgens de veehouders werkt het vroegere melken nadeelig op de melkopbrengst. Vooral in den hooioogst zal de zomertijd schadeijk werken; de middag wordt dan te koit voor hooibewerking, want het hooi bijft des mor gens even lang nat. Men heeft bij het hooien met de zon te doen en daarmee dient enkel de boer rekening te hou den. Aan den Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken is het verzoek gericht in alle aange sloten fabrieken de oude regeling te handhaven. Te Witmalsum ging des Zondags de omroe per rond en maakte bekend „Vergadering hedenavond ter bespreking oude- en nieuwe tijd!" En als gevolg van die vergadering klonk dien avond nogmaals de bel en daarna liet de dorpsomroeper zich hooren .,De vergadering, bijgewoond door zeventig ar beiders, heeft besloten, de oude schaftijden te handhaven." En zoo doet zich te Witmarsum het verschijnsel voor, dat er twee tijden op na ge houden worden. Aan de zuivelfabriek en bij vele boeren houdt men zich aan den ouden tijd, de scholen en an dere instellingen moeten zich voegen naar den officieelen nieuwen tijd. Aan do „N. Ap. Ct." werd door haar Luister post het volgende gerapporteerd „Heb je 't gehoord, zeg", vraagt 'n meneer in de Dorpstraat 'n kennis van 'em, dien ie even staande houdt. „Van morgen bestond er onder de onderwijzers en onderwijzeressen eenigen onwil om den arbeid.te hervatten!" „Nou ja, na de vacantie Is nooit plezierig om weer te beginnen; 'n gewoon verschijnsel, hè?" „Nee, toch niet. 't'Was geen depressie van den werklust door 'n vacantiekater ,mear de uiting van een besliste ontevredenheid. Op de schoolpleinen werden de hoofden bij elkaar ge stoken en de gezichten stonden ernstig en tee kenden beslistheid." „Zoo! Dus 'n staking'/ „Zoover is 't nog niet gelcómèn, maar Ik hoor, dat ze besloten hebben eerstdaags 'n grpote pro testdemonstratie te organisecrcn." „Maar waarom dan?" - „Nog al duidelijk omdat door de invöering van den zomertijd hun PaoschYöcantie met 'n uur verkort is." „Hè, wat 'n flauwe bak!" „Nee, in ernst, zeg! Ze zullen n adres aan den Raad zenden met den eisch, dat de 30ste Sep tember tot vacantiedag gemaakt zal worden om hun In de gelegenheid te stellen, het verloren uur bij de invoering van den wintertijd te her winnen. En de demonstratie zal dienen om aan dien eisch klem bij te zetten!" Op niet onvermakelijke wijze werd de nieuwe tijd in beeld gebracht in een prijsvraag, die door de Amsterd. is gesteld naar aanleiding van het wetsvoorstel onder welks regime we heden, reeds leven. Er zijn n.l. een paar aardige punt dichten bij. De eerste prijs verwierf I. B. Themons met •J DE ZOMERTIJD. Wo zullen langer daglicht krijgen, Een voordeel, niet te overzien, En dit hebben we nog wel te danken Aan iets, dat 't* daglicht niet kan De tweede ft. Hoekstra: „Een uur van onbedachtzaamheid Kan maken, dat men jaren schreit'V Zoo leerden wij in ouden tijd. Maar dat een uur van gauwigheid Ons heele Nederland verblijdt. Dat leert de nieuwste nieuwigheid'' De Zomertijd, De derde A. te V. MEER ZONLICHT WAAROM Als 't in 't duister geest en spook zietfc Komt het kleine kind dan ook niet Om meer licht bij moeder klagen? Zou ook zóó nu z in gedrang is Onze staat als 't kind dat bang is Om een uur meer zonlicht vragen? En dan aan 't slot een tegenstander Is 't niet genoeg dat kranten liegen. Moeten 't ook de klokken doen? J Hun' koperen monden ons bedriegen In 't „Hooggetij" van Zonnenoen, In morgen—en in avonduren. In 't plechtig uur van middernacht, „Als ,,'t maangelaat" met koud begluren Stil om die dronken wereld lacht. Ook de „Haagsche Post" heeft zijn dichtader ter wille van den nieuwen tijd doen vloeien EEN LASTIG GEVAL. Wanneer de klokken per 1 Mei worden verzet Komt de Haagsche Ooievaar in een lastig parket Hij vraagt zich af, tot welke maand behooren Zij, die 30 April te middernacht worden geboren? En nog dit: Mars, groot geweldenaar, weet Chronos zelf te dwingen. En eiken dag opnieuw 'een uur hem af te wrin gen. Wij deelen in dien buitweg zijn de gasgeld- zorgen, En 'savonds laat vraagt men: is 't altemet reeds morgen! Ben ander, minder tevreden zijnde April doet wat hij wil. Maar in Den Haag, Doen ze van daag In 'n jolige vlaag, 'vEen groote paskwil Of de voordeelen zoo groot zullen zijn als men ons voorspiegelt I Bij het opmaken der ba lans na 30 September zal credit debet niet veel ontloopen. Overigens moet men het idee klok- vooruit zetten de eere geven welke het toe komt, want iedere verlichting in dezen abnor- molen tijd, hoe gering ook, verdient aanbeveling. 't Moet gezegd worden, dat ons volk be houdens de enkele ontevreden stemmen zich wonder goed naar *de nieuwe tijdregeling heeft geschikt. Ofschoon het aanpassen hier niet zoo. goed gaat als in Duitschland( I), hebben wij toch zonder een kik te geven onze klokken op com» mando een uur vooruitgezet. Bij de invoering van den zomertijd heeft in Duitschland het idee „besparing" voorgezeten In alle opzichten is men daar op besparing be dacht. De voogdijraad te Berlijn houdt er zooveel mo gelijk de hand aan, dat kinderen, van 14 tot 17 jaar, die in dezen tijd somtijds groote bedragen verdienen, hun geld niet aan allerlei onzin te vergooien, doch dat zij sparen, waartoe de voog dijraad het recht heeft, krachtens de spaar- dwangwet, hen te noodzaken. Hoeveel er ver diend wordt, door de 90.000 jongens, die reeds tot sparen gedwongen zijn, kon blijken uit een medcdeeling aan de „Voss. Ztg." ven iemand, die een zitting van den voogdijraad bijwoonde. Daar kwam een jongen van ruim 17 jaar, die verklaarde 105 Mark in de week te verdienen; de ambtenaar meende verkeerd verstaan te heb ben en vroeg: „in de maand?" ,Neen, in de week", was het trotsche ant woord. De jonger, verklaarde niet te kunnen sparen, want hij moest een deel van zijn verdienste aan ijn moeder geven. Deze had wel een man, die 90 Mark in de maand verdiende; doch die had hij voor zich zelf noodig. Van hem kreeg zij niets, en zij verklaarde, toch te moeten leven. De ambtenaar, die deze verklaring hoorde, ver oordeelde den jongen, om 50 Markt in de week te sparen Don zou hij na het einde van den oor log een mooi potje hebben gemaakt KEUVELAAR. CHR. ROOSENDAAL'S 1- Inlichtingen K. Bergstraat 14, Amersfoort Zaldslngsl No. 43, Tel. Interc. 337. a (Mr. 8. G. VAN WELDER EN baron RENGERS). Kor tegi acht 11. Tel. 176. Telegramadres „Wissolknntoorv. Assurantiën. Incasseering van Wissels Credieten. en Quil&utfèn. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissel? op Binnen-' en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor spe ciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) vol gens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank Kantoor Arnh. weg 11, Telef. 305; 's avonds van 7 tot 9 nor. Raad van Toezicht: JOH. KNOPPERS, Notaris. K. v. d. BDRG, Gemeente-Ontvanger. B. J. BLOEMENDAAL, Dir. Stoom-OliesIagerH* Dr. L. J. DE ROCHEMONT, Gep. Off. v. Gezondty Kassier en BoekhouderMr. L. Stadig teelt 11U: Verkr(Jgl>ai»r te Amersfoort Irlj «lo Heerent De Nutsspaarbank voor Amersfoort en omstreken houdf zitting i Woensdagmiddag 4—5 en Zaterdagavond 6V .-7 in het gebouw der Fröbelschool, Beekenst. laan 25. Rente 3.6 pet. Waarborgkapitaal 120.000, gedeponeerd bij de Nederlandsche Bank. Onder contröle van den accountantsdienst van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. KORTEGRACHT 22. Telegramadres „BANKERS". TELEFOON No. 860. QOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O DER Koers van uitgifte 100 pCt. Telkens na 10 jaar pari aflosbaar VERKRIJGBAAR TEN KANTORE DER Commanditairs Bankversenlglng B. L. A. DULLAERT Co., te Amersfoort, Schsrpenzesl en Soest O O O O O O O O O O O O O O Meer dim ooit moet U th»n» het gebralk ran JVederlandBch fabrikaat bevorder.n Het groote getal van waardeerende toeschriften bewtysen ten volst* superioriteit van onze Nederlandsche Fabrikaten. 1 Fabriek van Bouillons, Soepen en Aroma, Schoterweg 176—186. - Haarlem^ Verkrijgbaar bijJ. VAN GENDEREN, Arnh.ötraat 85, H. J. v. d. AREND, Langestr&at II P. VAN'HEMMEN, Stationsstraat 13. UTRECHTSCHE WEG AMERSFOORT^ GEOPEND voor het geheele jaar, onder nieuw beheer, Prospectus voor Kamers en Periston op aanvrage. Restaurant Ala carte* Gelegenheid voor Speciale Enncheons en Diners. Vergaderingen, Part(jen& Op gemakkelijke voorwaarden kan men, onversohillig Of welke plaats, eigenaar worden eener woning, naar elger keuze in te richten. Inlichtingen gratis bil National^ Bouw-Mij.Open Rijstuin 4b, Rotterdam.'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 6