HbInnenland. Jan Martino. Marcheerende troepen in de fcöurt van Devetald en Oppachia Silla wer- -gedreven. Korfu, 13 Mei. Door verkenningen, flie vliegers hebben venricht, is vastgesteld, |il!lat Oostenrijk met het oog op de snelle af neming van zijne mansohappenreserve van 'de tToepen, die oorspronkelijk voor de be legering van Valona bestemd waren, een "belangrijk deel naar andere fronten heeft 'moeten zenden. De verdrijving van de Italia nen uit Valona en die van de geallieerden 'uit Saloniki behoorde indertijd tot het luid- Vuchtlg aangekondigde plan van den Dultsch-Oostenrijkschen generalen staf. B e r 1 ij n, 14 Mei. (V. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Vijandelijke vliegers, die op Nirovza en Doiran bommen neerwierpen, werden door Ons afweervuur verdreven. Weenen, 14 Mei. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel niets van beteekenis. Athene, 14 Mel. (R. De dagbladen berichten, dat de Grieksche gezanten in Pa rijs en Londen aan de Grieksche regeering hebben bericht, da' de regeeringen van de allieerden niet zullen blijven volharden in un verlangen, dat de Servische troepen Dvc Grieksch gebied zullen worden ver voerd. Tweede telegram. De gezan ten van de geallieerde mogendheden heb ben geene enkele tijding van hunne regee ringen ontvangen, inhoudende dat het ind- öent van den doortocht der Servische troe pen als geëindigd wordt beschouwd. Konstantinopel, 14 Mei. (W. B.) Communiqué van het groote hoofdkwartier. Drie vijandelijke vliegmachines vlogen gisteren boven het schiereiland Gallipoli. Zij .vluchtten naar Tenedos toen onze vliegers verschenen en met den vijand den strijd trachtten aan te binden. Een vijandelijke kruiser trachtte in de ha ven van Sighadjik op de kust ten zuiden van Vourla binnen te dringen, maar moest zich naar Samos terugtrekken, nadat hij met ♦wee schoten zonder uitwerking op ons vuur geantwoord had. Drie van onze schoten wa ren treffers. Op de andere fronten viel niets bijzonders voor. Petersburg, 13 Mei. (Tel.-agent- Bchap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de streek van Erzindjan maakte afdee- b'ngen van ons veldleger en territoriale re serve-commando's zich gezamenlijk na een vei woeden nachtelijken aanval meester van een rotsmassief,#dat de geheele aangrenzen de streek beheerscht en dat door den vijand krachtig versterkt was. Wij namen in den loop van deze actie 30 officieren en 365 manschappen der Turksche infanterie ge vangen. Onze voorhoede-troepen brachten gemakkelijk het offensief van den vijand in de streek van Mamahatun tot staan. Op den linkervleugel van ons leger heeft een onzer colonnes, na de Turken in een gevecht dat 2 dagen duurde, verslagen te hebben, krijgsgevangenen gemaakt en een nog bruikbaar kanon veroverd, alsmede 2000 geweren, eenige duizenden patronen en eene groote hoeveelheid oorlogsmate rie el. Petersburg, 14 Mei. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ralen staf. Aan het Kaukazische front sloegen wij in de richting van Bayburt overal de Turksche aanvallen terug, die zware verliezen leden. In de richting van Erzindjan en de streek van Asjkala namen de Turken, die aanzienlijke krachten bijeengebracht hadden, het offen sief en sloegen na een verwoed gevecht, dat den geheelen dag duurde, onze voorhoede troepen terug. Daama moesten zij echter het offensief staken tengevolge van de buiten gewoon ernstige verliezen, die ons vuur hen toebracht. In de richting van Mossoel bezetten onze ♦roepen in Mesopotamie de streek Ru- vandjza, waar de geslagen vijandelijke afdee- •lingen in hun overhaasten aftooht drie ka nonnen, talrijke geweren, enz achterlieten. Konstantinopel, 14 Mei. (W. B.) Communiqué van het groote hoofdkwartier. Aan het Kaukasusfront ondernam de vij and, na in het centrum in den sector van Kope uit zijn stellingen verdreven te zijn, op den 29en April (Turksche tijdrekening), met v ader opvatting van zijn den 28en mislukt oliensief tot herovering van de verloren stel lingen, een reeks hevige aanvallen op den berg Kope en den ten Noorden van Kope ge legen berg Bahtli. Deze aanvallen werden door onze tegenaanvallen afgeslagen. Het krachtige vuur van onze batterijen bracht groote verwoestingen aan in de gelederen van de terugtrekkende vijandelijke colonnes. Wij namen in deze gevechten meer dan honderd gevangenen. Op de overige deelen van dit front had den onbeduidende patrouillegevechten plaats. Konstantinopel, 14 Mei. (W. B.) Communiqué van het groote hoofdkwartier. Aan het Irak-front had geene verandering Ip'den toestand plaats. Londen, 13 Mei. (R.) Generaal Smuts êeint: De Duitscdie trQepen hebben onder persoonlijke leiding van den opperbevelheb ber von Lettow-Forbach bij Kondoairangi eéne groote werkzaamheid ontwikkeld. Na een hevig bombardement deden zij in den nacht van 9 Mei een aar. al, doch werden onder zware verliezen teruggeslagen. Den lOen en Hen zette de vijand zijn offensief voort; op den laalsten dag deed hij een buitengewoon krachti an aanval op den Britsohen linkervleugel, die echter afgesla gen werd. Onze verliezen waren onbedui dend. Een nog niet bevestigd bericht meldt, dat eene Belgische strijdmacht in Ruanda, zon der veel tegenstand te ontmoeten, tot Kigali (in het Noorden van Duitsch Oost-Afrika, 50 K.M. van de grenzen van de Congo) is doorgedrongen. M o s c h i (Oost-Afrika), 11 Mei. (R.) De vijand heeft gisteren, met behulp van een kanon van de Königsberg, Kondoairagi her haaldelijk aangevallen, maar werd door de Engelsche troepen steeds teruggeslagen. Er sneuvelden 50 vijandelijke soldaten, onder wie twee Europeanen; de Britsche verliezen zijn gering. Br wordt ondersteld, dat de Duit- sche opperbevelhebber von Lettow-Forbach bij deze gevechten tegenwoordig was. De kanonnen van generaal Van Deventer ver richtten prachtig werk. Havre, 14 Mei. (R.) De Belgische mi nister van koloniën maakt bekend, dat een Belgische brigade Kigali, de hoofdstad van de provincie Ruanda in Duitsch-Oost-Afrika, bezet heeft. Londen, 13 Mei. (R.). Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Eretrla is tot zinken gebracht. 14 Mei. (R-). De admiraliteit bericht, dat het Britsche zeilschip Galgat den 6en Mei op 140 mijlen ten westen van Ouessant in den grond geboord is. Twaalf man van de bemanning zijn in een boot geland te Brest; dertien worden nog vermist. Volgens de verklaring van den stuurman deed de duik boot niets voor de veiligheid van de beman ning, nadat het sein was gegeven om het schip te verlaten; de bemanning moest in de booten gaan, blootgesteld aan groot ge vaar van de hooge zee. Nancy, 14 Mei. (Havas). President Poicaré heeft heden morgen aan den burge meester van Nancy het kruis van het Legi oen van eer uitgereikt als belooning voor burgerdeugd. Hij hield daarbij een toe spraak, die eindigde met de woorden Duitsohland en Oostenrijk, gekweld door wroeging, ontzet door de verontwaardiging en den haat die zij bij het menschdom heb ben opgewekt, beweren, dat voor de verlen ging van den oorlog alleen de geallieerden verantwordeüjk zijn. Maar dat Is een lompe spotternij, die niemand misleidt. Duitschland en Oostenrijk hebben ons noch direct, nooh Indirect den vrede aange boden, maar willen ook niet, dat wij hun dien voorstellen; wij moeten er om smeeken, maar hun vredesvoorwaarden zullen wij ons niet laten welgevallen. Wij willen onze voor waarden dicteeren. Wij willen niet, dat Europa eeuwig bedreigd blijft, maar bij den aanstaanden vrede moet de rust in Europa verzekerd worden. Zoolang een dergelijke vrede niet bereikt is, zoolang onze vijand zijn nederlaag niet erkent, zullen wij den strijd voortzetten Moskou, 13 Mei. (Havas). De onder staatssecretaris Thomas is In gezelschap van Pransche officieren te Moskou aange komen. Aan het station werd hij ontvangen door de militaire autoriteiten, den Franschen consul en vertegenwoordigers der Pransche kolonie. Minister Viviani is gisterenavond uit het hoofdkwartier vertrokken, om zich eveneens naar Moskou te begeven. 14 Mei. (Havas). Minister Viviani, die bij zijn aankomst dezelfde ontvangst genoot als zijn ambtgenoot, was in den loop van den dag de gast van den commandant van de troepen in het arrondissement Moskou, waarop ook de Servische minister-president Pasics genoodigd was. Viviani en Thomas zullen een zitting van den gemeenteraad bijwonen, die speciaal te hunner eere gelegd wordt. In den loop van deze zitting zullen enkele gemeenteraadsle den en leden van de Vereeniging van ge meenten en van de zemstwo's aan de ver tegenwoordigers van de Fransche regeering uitlegging geven van de maatregelen, die genomen zijn om het werk ten behoeve van de nationale verdediging krachtig door te zetten. Stockholm, 14 Mei. (Zweedsch tele graafbureau). De sociaal-d emoe raten hebben bij den rijksdag voorstellen ingediend tot verkrijging van eene nauwere samenwerking tusschen de regeering en den rijksdag in kwestiën van buitenlandsche politiek en tot beperking van het begrip van het militaire geheim. De Eerste Kamer heeft de voor stellen verworpen conform het advies van de betrokken commissie; de Tweede Kamer echter heeft ze aangenomen. Daar de beide Kamers een verschillend besluit namen, zijn de voorstellen verworpen. Sofia, 14Mei. (W. B.) De Bulgaarsche minister van financiën deelt mede, dat de onderhandelingen over 't doorgangsverkeer met Rumenië een meer dan bevredigenden loop nemen. Er bestaan geene meeningsver- schillen meer, want die zijn tengevolge van wederzijdsche concessiën van de regeerin gen opgeheven. Achttien wagons zijn reeds in Oborischte aangekomen. Bukarest, 13 Met (W. B.) De in schrijving voor de 5 pets. Rumeensche staatsleening is heden gesloten. Het bedrag der inschrijvingen is 400 millioen. De discontokoers bij de nationale bank is tot 5 pet. verminderd. Saloniki, 13 Mei. (Havas). Het door den prins van Wied kenbaar gemaakte plan tot wederoprichting van het vorstendom Al banië, dat hinderlijk is voor de plannen van de Bulgaren ten opzichte van de Adriatische zee, lokt levendige aanvallen tegen hem uit. Weenen, 1 4 Mei. (Corr.-bureau). Aan de universiteit te Czemowitz zijn alle col leges hervat. Tegelijk zijn ook de examen- commissiën weder in werking getreden. Simla, 13 Mei. (R.). De berich ten over den val van Koet-el-Amara «n de Iersche onlusten zijn in Indië met opmerkelijke kalmte ontvangen en het eerste voorval schijnt het besluit van de Hindoe's slechts versterkt te hebben, om den strijd tot een succesvol einde te bren gen. De pers brengt algemeen hulde aan generaal Townshend's schitterende verdedi ging en beschouwt het incident als een tijde- lijken terugslag, een klein incident op een van de oorlogstooneelen. De werving voor het Indische leger blijft flink voortgaan vooral- onder de stammen der Rajputana's en onder de Mahommeda- nen in Pundjab. De stemming in het binnen land blijft volkomen bevredigend. Er heerscht vrede aan de grenzen en, als men de gewone politiezaken buiten rekening laat, is de groote massa der bevolking rus tig en niet onwelvarend. Londen, 14 Mei. (R.) Uit goede bron wordt uit Dublin bericht, dat eerste minister Asquith morgen naar Belfast, de hoofdstad van Ulster, gaat, om daar met de autoriteiten te confereeren. Bern, 13 Mei. (Havas). De Dultsdhe ministers van Oorlog en Posterijen hebben aan de directie der Zwitsersche posterijen medegedeeld, dat van 15 Mei af geen brood meer aan Fransche en Belgische krijgsge vangenen gezonden mag worden. Denemarken. Kopenhagen, 13 Mei. (W. B.) De rijksdag heeft eene wet aangenomen tot in voering van den zomertijd van 14 Mei, des avonds elf uur, tot 30 September. Spanje. Madrid, 13 Mei. (Havas). De staking van de spoorwegarbeiders is geëindigd ten gunste van de arbeiders. Verspreide Berichten. De moeder van Mackensen. De moeder van veldmaarschalk Macken sen is Zondag, 90 jaar oud, op haar land goed Geglenfelde, bij Hammersteln in West- Pruisen, overleden. Belasting. De inwoners van Mainz moeten 28 pCt. meer belasting betalen. Door den oorlog na men echter de vermogens in de stad met 21 millioen toe. Prljsvanhonig. In Rijn-Pruisen hebben de imkers den prijs der honig vastgesteld op Mark 1.50 per pond en bij partijen op Mark 1.30 per pond. Kindervertrouwen. Te Sterkrade (bij Aken) schreef een 12-ja- rig meisje, waarvan de vader aan het Rus sische front landstormsoldaat is, een brief aan den Keizer, met het verzoek of haar va der, die sedert het uitbreken van den oorlog niet thuis was geweest, eens met verlof kon komen. Kort daarop kreeg het meisje een eigenhandig schrijven van den Keizer, dat haar verzoek was toegestaan, waarop de va der spoedig met 1 maand verlof naar huis kon komen. Een vrouwenmoordenaar. Te Zinkola, bij Boedapest, heeft men Woensdag een vreeselijke misdaad ontdekt. In den kel der van een zekeren Bela Kis ontdekte men zeven groote vaten. Om hun inhoud te on derzoeken men hoopte benzine te vinden sloeg men in een der vaten een gat. Men vond echter geen benzine. Nadat men den deksel van het vat losgemaakt had, vond men daarin een dichtgenaaide zak en daarin het lijk van een vrouw. Het lijk moet reeds verscheidene jaren in het vat, dat evenals de zes anderen luchtdicht gesloten, dlchtgesoldeerd was, gelegen hebben. De vrouw was blijkbaar geworgd. Een onder zoek naar den inhoud der andere vaten bracht aan het licht, dat in alle zeven vaten lijken waren. De dader moet de 39-]arige Bela Kis zijn. Deze „blauwbaard" kreeg dikwijls bezoek van wouwen en jonge meisjes, werd vaak in haar gezelschap in de café's gezien en stond niet als zeer degelijk bekend. Men on derzoekt thans waar hij zich bevindt, doch het is zeer waarschijnlijk, dat hij reeds ge sneuveld is, daar hij onmiddellijk na het uit breken van den oorlog met zijn regiment ten strijde trok. De Staatscourant van 13 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op aanvraag weder In hun rang In dienst gesteld de gepensionneerde kolonel der in fanterie L. W. van Hoek, territoriaal bevel hebber in Noord-Holland, de gepens. kolo nel der artillerie G. A. van der Brugghen, territoriaal bevelhebber in Overijssel, en de met den rang van kolonel gepensionne er- den luitenant-kolonel der infanterie H. Meij- boom, territoriaal bevelhebber in Friesland; benoemd tot notaris te Zoeterv/oude S. J. Ruizeveld, candidaat-notaris te Boskoop; benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Leeuwarden mr. E. van Eldik Thleme, thans te Winschoten; tot notaris tet Utrecht W. A. Th. Warren, candidaat aldaar. Minister Corft van der Linden. Hare Majesteit de Koningin heeft Za terdagnamiddag op het Huis ten Bosch ont vangen den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad, minister van Staat, en me vrouw Cort van der Linden, in verband met de herdenking van zijn 70en geboortedag. In de zaal en het departement van ju stitie, waar de ministerraad vergadert, mocht mr. Cort van der Linden, Zaterdagmiddag, ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, dien hij Zondag vierde, van zijne ambtge- nooten veel blijken van groote sympathie en hoogachting ontvangen. Daar werd den grijzen Staatsman, in tegenwoordigheid van zijne echtgenoote en zijn zoon, en in bijzijn van alle ministers met hunne echtgenooten en van mejuffrouw Pleyte, als vertegenwoordigster van den minister van Koloniën die voor particu liere aangelegenheden in het buitenland vertoeft als geschenk der ministers, een schilderij van Van Soest, aangeboden. Het döek was bedoeld als een symboli sche voorstelling van de grijsheid van den staatsman, wien het werd aangeboden en waaraan de zon een zekere kracht verleent. Do krachtige grijsaard die Cort van der Linden is, werd dus op deze zinnebeeldige wijze aan den vooravond van zijn 70e le vensjaar door zijne ambtgenooten, die hem ten hoogste achten, verrast. Met een kort, maar van -die hooge achting en waardeering getuigend zeer hartelijk woord, bood de vice-president van den mi nisterraad, dr. C. Lely, minister van Wa terstaat, den verjarenden minister het ge schenk aan. H. M. de Koningin heeft op het Huis ten Bosch, den Minister en zijne echtgenoote zeer hartelijk gelukgewenscht met hun hui selijk feest, en den Staatsman verblijd met het geschenk van H. M.'s portret gevat in prachtige lijst. H. M. heeft bovendien met eigen hand op dit portTet geschreven de woorden„Nunc aut nunquam, zij in dachtig hij die bestuurt het roer van Staat- Wilhelmina". Men schrijft ons uit Den Haag: Nnar zich begrijpen laat was de belang stelling, gisteren door stad en land in het huiselijk feest van Minister Cort van der Lin den aan den dag gelegd, van dien aard dat het niet doenlijk is een zelfs in de verste ver te naar volledigheid trachtend overzicht te geven van de hulde en sympathiebetuigin gen, welke den 70-jarige en diens gezin toe stroomden In telegraphischen of schriftelij ken vorm of zich uitten in het zenden van bloemstukken. Van die bloemzendingen trok vooral de aandacht de keurig opgemaakte bloeniengave in een vergulden korf, ge schenk van de elf Commissarissen der Ko ningin in Nederland, die od deze wijze ge zamenlijk uiting wilden geven van hunne hoogachting jegens den Minister, met wien zij in zoo veelvuldige en nauwe ambtelijke aanraking zijn. Dan dient nog van al die bloe mengaven er werd ons verzekerd, dat het met een vijftigtal niet ophield de oplet tende gedachte vermeld van de Belgische vluchtelingen. De receptie ten huize van den Minister in den namiddag werd door zeer velen bezocht. Onder de eersten, die Z.Exc. persoonlijk kwamen gelukwenschen, was Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die wegens uitste- digheid Zaterdag nog niet in de gelegen heid was geweest den heer Cort van der Linden van zijn belangstelling te doen blij ken. Z. K. H. schonk den verjarenden staatsman zijn portret. Alvorens te vertrek ken, plaatste de Prins ook zijn handteeke- ning In het felicitatieregister, dat gereed lag om te worden geteekend door hen die een bezoek van gelukwensching hadden afge legd. En dat waren er weder zoo talloos velen uit alle ambtelijke, hof-, militaire en andere kringen, dat volstaan moet worden met vermelding van slechts enkelen. De ambtgenooten van den minister, die hem Zaterdagnamiddag gehuldigd hadden, kwamen hem gisteren nogmaals te zijnen huize de hand drukken. De burgemeester, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de opperbevelhebber van land- en zeemacht, de voorzittetr van de Tweede Kamer, vele leden van de Eerste en de Tweede Kamer (onder wie mr. De Savornin Lohman, dr. Kuyper, de heer Colijn), de Gouverneur der residentie, verschillende gezanten, als de Duitsche, de Amerikaansche, de Oosten- rijksch-Hongaarsche, de Roemeensche en de Braziliaansche, de hier vertoevende Belgi sche minister van Onderwijs en Schoone Kunsten de heer Poullet, de schrijver Cyriel Buysse, de president der Synode van de Ned. Herv. kerk en nog tal van andere be langstellenden kwamen den heer Cort van der Linden, ten wiens huize het tusschen drie en zes uur een voortdurend komen en gaan was, persoonlijk gelukwensch'en, on gerekend nog de velen, die hunne kaartjes afgaven. Hit den stroom van telegrammen zij ver meld een zeer hartelijk gestelden telegrafi- schen gelukwensch van H. M. de Koningin- Moeder. Wij vernamen, dat ook de Haagsche Jour- nalistenvereeniging een felicitatie-telegram had gezonden. Maar, zooals gezegd, er wa ren zoo véél telegrammen, brieven en kaart jes van heinde en ver, van Senaten van Uni versiteiten, van ar ~e onderwijsinrichtin gen, tal van instei^JJr - op het gebied van 's Ministers bemoei, ^sferen, dat het niet wel mogelijk is aan een opsomming te be ginnen. Nog zij vermeld, dat gisterenochtend aan het einde van de godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk aan de Laan dr. Hee- ring, onder" wiens gehoor de.heer Cort van der Linden zich bevond, ten aanhoore van de gemeentenaren den 70-jarigen staats man met een hartelijk woord toesprak, welke toespraak door de gemeente staande werd aangehoord. De ook hier te lande geaccrediteerde nieuwe gezant van Noorwegen te Kopenha gen, de heer Irgens (opvolger van den heer Hagerup) is Zondagavond in het hotel den Ouden Doelen aangekomen. Met hem kwam mede de heer Henrik Amelen, advocaat bij het gerechtsof te Ber gen, rechtsgeleerd raadsman van de Noor- sche Reedersvereeniging, die hier te lande komt in verband met in ons land voor Noor wegen aangekochte schepen. Ou d-g ouverneu r-g eneraal Idenburg. De afgetreden landvoogd van Nederlandsch-Indië, de heer Idenburg, bracht Zaterdacrvoormiddap een bezoek aan den tijdelijken voorzitter van den Minister. raad, mr. Cort van der Linden, in diens ka binet. Staatsraadjhr. mr. Eli as. D© staatsraad jhr. mr. A. E. Elias herdenkt he den het zeldzame feit eener 50-jarige werk* zaamheid in dienst van den Staat. hr 1866 werd de heer Elias benoemd tot adjunct-commies bij het departement vaifl Financiën; in 1880 ging hij over naar hei departement van Koloniën, alwaar hij vele jaren het ambt van secretaris-generaal ver« vulde. In deze gewichtige betrekking mocht jhr. Elias eene 40-jarige loopbaan in dienst van den Staat herdenken, bij welke gelegenheid hem de onderscheiding te beurt viel van te worden benoemd tot staatsraad in buitenge wonen dienst. Sedert 16 Juli 1009 is jhr. Elias lid van den Raad van State. Opvolging van wijlen Bos. Naar het Dagblad van Zuid-Holland ver neemt, is thans definitief de heer mr. H. P« Marohant benoemd tot voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische Kamerfractie. Vermoedelijk wordt hij ook hoofdredac teur van de „Vrijzinnig-Democraat", terwijl als candidaat voor de opengevallen Win- schoter Kamerzetel de heer Van Beresteijn, burgemeester van Veendam, wordt genoemd. J. M. Maury, t Te Den Haag is op 56-jarigen leeftijd overleden de heer J. M. Maury, bankier. De heer Maury bewoog zich vooral op Katholiek sociaal terrein, maar was ook daarbuiten op maatschappelijk gebied werk zaam. Ook in het politieke leven hield hij zich niet onbetuigd. Eenigen tijd was hij voor zitter van de Centrale R. K. Kiesvereeni- ging te 's Gravenhage, verscheidene jarer voorzitter van de R. K. Kiestfereeniging, district 1H, en laatstelijk besturslid dier ver eeniging, district II. Bij de laatste Gemeenteraadsverkiezingen was de heer Maury een der rechtsche can- didaten in het derde district. F. E. L. A. A b e 1. Te Rijswijk (Z.-H.) waar hij zich na zijn pensioneering vestigde, i9 Zondag plotseling overleden de heer P. E. L. A. Abel, oud-raadadviseur aan het depar tement van Oorlog. Als officier werd de overledene werkzaam gesteld aan genoemd departement en eeni gen tijd na zijn benoeming tot kapitein der infanterie, ging hij over in het corps burger lijke ambtenaen van het departement. De heer Abel, die ongeveer 70 jaar ge worden is, en tot 65-jarigen leeftijd in diens' is gebleven, was langen Hjd hoofd der afdc ling dienstplicht. Vooral op het gebied van de toepassing der MTlitiewet was hij deskundig en bij de totstandkoming van menigen wettelijken maatregel betreffende de militie, is vr-n zijn groote kennis en ervaring door opvol gende ministers van Oorlog partij getrokk Zijn verdiensten werden eenige malen dr de Regeering erkend, door zijn benoeming i de Nederlandsche ridderorden. Bij zijn af treden werd hem het commandeurskruis der Oranje-Nassau-orde verleend. Van de hand van den heer-Abel zijn ver schillende werkjes verschenen op mïlite'r- wetgevend gebied. Hij was eenigen tijd secretaris van de Ver eeniging tot beoefening der Krijgsweten scheppen en bekleedde meermalen be stuursfuncties ln onderscheidene vereenlgfn- gen. Begrafenis de Haan Hu» genholtz te Haarlem. Zaterdag is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer mr. Th. de Haan Hugenholtz, oud deken der Orde van Advocaten, aldaar. Op de begfaafplaats hadden vele belangstellen den zich vereenigd, o.a. de wethouders De Breuk en mr. Heerkens Thijssen, alsmede eenige van de leden, de president der recht bank, mr. Losecaat Vermeer, de officier van justitie mr. Pélérin, de griffier mr. Booy, be nevens leden der balie. Verder deputaties van Nutsspaarbank, van Kweekschool voor onderwijzeressen, van de afd. Haarlem van den Ned. Prote stantenbond, de oud-burgemeester van Haarlem jhr. mr. Boreel van Hogelanden, enz. Na de bijzetting in de groeve legde de jongste dochter van den overledene een bloemstuk op het graf. Op verlangen van den overledene werd niet gesproken, mr. J. H. van Hasselt dankt© voor de bewezen eer. C. C. van Schoonhoven, t Do teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer C. C. van Schoonhoven zal te Amsterdam plaats hebben a.s. Dins dag om twaalf uur op de R.-K. begraafplaats „Bultenveldert" aan den Amstelveenschen weg. De overledene heeft nadrukkelijk ven- zocht bloemenhulde en dergelijke achter wege te laten. ■ederland en de oorlog, Duitschland en llederland. Wolff"s bureau maakt melding van eeft onderhoud, dat de Nederlandsche gezant ta Berlijn heeft gehad met den medewerker van een Berlijnsch blad. De gezant deelde dezen dagbladschrijver mede, dat hij zien binnen kort naar den Haag dacht te begeven voor het regelen van particuliere aangeia- genheden en machtigde hem in zijn naam* te verklaren, dat de betrekkingen van ztjn« regeering tot de Duitsche regeering^ ahso. luut vol vertrouwen, vriendschappelijk, Ja zelfs hartelijk zijn. Ook de volksstemming in Nederland is volgens de laatste berk» ten gunstig voor Duitschland in den 'a?h" sten tijd is de stemming zelfs verbeterd. Da

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2