£T EMILION WIJNHANDEL JJ. SCHOTERMAK Zn. STADSNIEUWS. gezant sprak met nadruk tegen, dat de ken nisneming van het bericht, dat Duitsdhland schadevergoeding voor het verlies van de Tubantia weigert op gTond dat de Duitsche fnarine daaraan onschuldig is, in Nederland pntroering heeft opgewekthij zeide „Het ts niet waar, dat tusschen de keizerlijke Duit- gche regeering en mijne regeering over de ■flTubantiakwestie eenig verschil bestaat." Landstorm. De minister van Oorlog brengt ter al- ffemeene kennis dat nog niet kan worden nepaald wanneer de In 18QO geboren per ionen die tot den landstorm behooren, of jöaartoe op of na 1 Juni komen te behooren, In werkelijken dienst zullen worden gesteld, fcoodra de tijd van in dienststelling zal zijn bepaald, zal onverwijld nadere bekendma- Idng volgen. Oe nieuwe regeling der militaire verloven. Door het Tweede Kamerlid den heer Duy- jnaer van Twist zijn Vrijdag de volgende tchriftelijke vragen tot den minister van oor log gericht: I. Wat is de reden dat op heden, 12 Mei, het departement van oorlog officieel mede deelt, dat tegen omstreeks 1 Juni een nieu we regeling van de verloven der gemobili- seerden zal worden ingesteld? O. Ligt het in de bedoeling van den mi nister dat de periodieke verloven vóór dien idatum niet meer zullen worden verleend? Zoo ja, heeft het niet verleenen dezer verloven zijn oorzaak in den ernst van den Soestand, dan wel in de voorbereiding van de te treffen regeling? UI. Is de Minister bereid indien dit laatste het geval mocht zijn, meer spoed te doen betrachten bij het samenstellen van de nieuwe regeling? Do Tubantia. De kapitein-luitenant tetr zee J. Can ters, chef van het torpedo-atelier der marine te Amsterdam, die te Berlijn vertoefde in verband met het onderzoek betreffende de Tubantia, is hier te lande teruggekeerd. Hij vertoefde Zaterdag te 's-Gravenhage en werd ontvangen door den minister van Ma rine, den minister van Buitenlandsche zaken en den chef van den marine-staf, schout-bij wacht Smit. Een onderhoud met den ou d-m inister Treub. Een Amsterdamsche brief in de „Neue Zürcher Zeitung", geeft een resumé weder van een onderhoud dat de Nederlandsche oud-minister van Financiën, de heer Treub, onlangs met een Hongaarsch journalist heeft gehad. Uit hetgeen de heer Treub zeide bleek, allereerst de zekerheid dat de oorlog veel gauwer geëindigd zal zijn dan veelal wordt aangenomen. Men gelooft hier nog slechts aan een enkel groot offensief van de ge allieerden en wel hoogstens- tot den mid zomer, moet proffessor Treub gezegd heb ben. Een tot den herfst aanhoudende werk loosheid van de beide militaire legermach ten, zooals die zich in kleine militaire ac ties van plaatselijke beteekenis afspiegelt, beschouwt men hier al9 iets onmogelijks, evenals een derde winterveldtocht waarover In pessimistische kringen nu reeds wordt gesproken. De heer Treub gelooft voor zich persoon lijk niet aan een zoo groot succes van het aanstaand oifensief der geallieerden dat dit tot de bevrijding van Noord-Frankrijk en België zou kunnen leiden. Aan het herstel van België's onafhankelijkheid en aan de teruggave van het door Duitsche troepen be zette Fransche gebied twijfelt de heer Treub niet; maar hij is er van overtuigd, dat pas het sluiten van den vrede deze gelukkige oplossing zal brengennadat het Duitsche rijk de zekerheid heeft gekregen, dat het al zijn koloniën terugkrijgt. De veranderingen op de kaart van Euro pa zullen uitsluitend het oosten en den Bal kan betreffen. Al de krijgsresultaten zullen binnen twee of drie maanden zoo onveranderlijk vast 6taan, dat niemand meer de hoop zal koes teren ze nog te zijnen gunste te kunnen veranderen en daarmede zal dan het psy chologisch oogenblik van het neerleggen der wapens voor alle oorlogvoerenden aan gebroken zijn. - Juist omdat zoo zichtbaar het einde van den oorlog nadert is de heer Treub er van overtuigd, dat Nederland niet meer in den oorlog zal worden gewikkelden dat het in staal zal zijn tot aan het einde van het •machtige volkendrama zijn neutraliteit te Le waren. Adres inzake Fredericq en Plrenne Het volgende adres is toegezonden aan 'de Kon. Academie van Wetenschappen te Berlijn, andere Duitsche academiën en ge leerde genootschappen, de senaten der Duitsche hoogescholen, en aan een groot aantal Duitsche hoogleeraren individueel. Ondergeteekenden, leden der Kon. Aca demie van Wetenschappen te Amsterdam of hoogleeraren aan Nederlandsche universitei ten, brengen ter kennis van hunne Duitsche ambtgenooten: dat de wegvoering en gevangenhouding der Gentsche hoogleeraren Fredericq en Pirenne op hen een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt; dat zij met verlangen hebben uitgezien naar bekendmaking der redenen, die de Duitsche overheid in België tot de verwijde ring dezer hoogleeraren aanleiding hebben yegeven; dat, bij hun weten, zulk eene bekendma king niet is verschenen; dat echter de berichten die zij zich heb ben kunnen verschaffen, hierin overeen stemmen, dat de Duitsche overheid in Bel gië de heeren Fredericq en Pirenne van geen enkele overtreding beschuldigt, doch slechts hun verdere aanwezigheid daar te lande ongewenscht acht; dat bij de ongehinderde voortzetting van de studiën dezer beide geleerden groote belangen der Nederlandsche historische we tenschap zijn betrokken, en zij deze studiën het best zullen kunnen voortzetten In eene Nederlandsche omgeving, dat zij derhalve den wensch uitspreken, dat op het verzoek der Nederlandsche re geering, tot de Duitsche gericht, om toe te staan dat de beide hoogleeraren tot het ein de van den oorlog mogen worden overge bracht naar Nederland, gunstig worde be schikt; dat zij hunne Duitsche ambtgenooten tot ondersteuning van dit verzoek uitnoodigen; eindelijk dat zij overtuigd zijn, dot een weigerend antwoord der Duitsche regeering ernstige teleurstelling zou wekken bij een aanzienlijk gedeelte van het Nederlandsche volk. Dit adres is onderteekend door de heeren: Dr. N. Adrian!, mr. J. H. Carpentier Al ting; Dr. H. A. van Bakel, dr. E. F. van de San- de Bakhuijzen, dr. R G. van de Sande Bak- huijzen, dr. W. H. van de Sande Bakhuijzen, dr. J. A. Barrau, dr. H. Bavinck, mr. W. H. de Beaufort, W. K. Behrens, mr. N. P. van den Berg, dr. A. A. Hijmans van den Bergh, dr. J. Th. Beijsens, C. D. Biezens, C. L. van der Bilt, mr. A. J. Blok, dr. P. J. Blok, mr. D. van Blom, dr. J. Boeke, dr. R. C. Boer, dr. T. J. de Boer, dr. U. Ph. Boissevain, dr. H. Bol- kestein, dr. J. H. Bonnema, dr. L. Bouman, dr. A. J. .P van den Broek, dr. L. E. J. Brou wer, dr. H. Brugmans, dr. A. Bruining, dr. H. Burger, dr. S. J. de Bussy; Dr. W. Caland, dr. T. Cannegieter, dr. J. Cardinaal, dr. J. B. Cohen, dr. R T. Colen brander; Dr. P. H. Damsté, dr. F. E. Daubanton, mr H. L. Drucker, J. C. Dijxhoorn; dr. W. Einthoven, dr. H. J. Elhorst, mr. D. van Embden, dr. E. van Everdingen; mr. S. P. D. Fabius, mr. S. J. Fockema Andreae, dr. A. P. N. Franchimont, dr. J. J. A. A. Frantzen; dr. W. Geesink, dr. H. van Gelder, dr. C. van Gelderen, dr. Jac. van Ginneken, A. F. Gips, dr. I. H. Gosses, dr. J. J. Salverda de Grave, mr. H. B. Greven, dr. H. U. Groene- wegen, dr. J. V. de Groot, dr. F. W. Gros heide; Dr. M. de Klaas, dr. H. Haga, dr. H. J. Hamburger, dr. J.% J. Hartman, mr. J. E. Heeres, A. C. C. G. van Hemert, dr. D. C. Hesseling, dr. G. Heijmans, dr. J. van der Hoeven, mr. H. v. d. Hoeven, dr. A. F. Holle man, dr. M. Th. Houtsma, dr. J. Huizinga; Dr. L. van Itallie; Dr. F. M. Jaeger, dr. J. M. Janse, dr. G. Jelgersma, dr. D. A. de Jong, mr. dr. J. C. G. Jonker, dr. W. H. Julius; Dr. G. Kalff, mr. J. van Kan, dr. J. C. Kap- teijn, dr. H. Kern, dr. J. H. Kern, dr. G. W. Kernkamp, mr. Ph. Kleintjes, J. Klopper, dr. A. Kluijver, dr. J. C Kluijver, dr. C. F. A. Koch, dr. Ph. Kohnstamm, dr. D. J. Korte- weg, dr. W. Koster Gzn., mr. J. Kosters, dr. L. Knappert, mr. H. Krabbe, mr. R. Kranen burg, dr. J. P. Kuenen, dr. W. J. Kühler, dr. K. Kuiper; Dr. J. A. C. van Leeuwen, dr. J. Linde boom, jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman, dr. H. A. Lorent, mr. J. de LouteT; Dr. Th. H. Mac Gillavry, dr. W. Martin, dr. J. C. de Meyere, mr. E. M. Meyers, dr. G. A. F. Molengraaff, mr. W. L. P. A. Mo- lengraaff, dr J. W. Moll, mr. F. A. Molster, dr. J. J. A. Muller, dr. J. W. Muller, mr. dr. S. Muller Fz.; J. Nelemans, dr. J. F. Niermeyer, dr. A. W. Nieuwenhuis, dr. A. Noordtzij, dr. G. C. Nijhoff, dr. A. A. Nijland; Dr. R Th. Obbink, dr. H. Kamerlingh On nes, Ch. A. van Ophuyzen, mr. J. Oppen- heim, dr. H. Oort, dr. L. S. Ornstein; Dr. C. A. Pekelharing, dr. P. K. Pel, mr. P. Pet, dr. J. Poels; Mr. H. P. G. Quack; Dr. J. Rotgans, dr. F. L. Rutgers, dr. J. G. Rutgers, jhr. mr. Th. van Riemsdijk, dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, G. Scheltema, dr. N. Schoorl, dr. J. C. Schoute, dr. F. A H. Schreinemakers, dr. Jos. Schrijnen, dr. F. Sohuh, dr. L. H. Siertsema, mr. D. Si mons, dr. W. de Sitter, jhr. dr. J. Six, K. Sluyterman, dr. A. Smits, dr. C. Snouck Hurgronje, dr. Th. J. Stomps, mr. A. A. H. Struycken, dr. A. E. H. Swaen; Dr. N. Ph. Tendeloo, dr. G. J. Thierry, dr. Hector Treub; Dr. C. C. Uhlenbeck; Dr. A. van Veldhuizen, dr. Verdam, dr. E. Verschaffeit, mr. A. C. Visser van IJzen- doorn, mr. W. van der Vlugt, dr. J. Ph. Vogel, mr. C. van Vollenhoven, dr. C. W. Vollgraff, dr. C. G. N. de Vooys, dr. G. C. J. Vosmaer, dr. Jan de Vries. Dr. J. van Wageningen, dr. Max Weber, dr. D. J. Wensinck, dr. F. A. F. C. Went, dr. J. te Winkel, dr. C. Winkler, jhr. mr. B. H. C. K. van der Wijck, dr. N. van Wijk. Dr. J. de Zwaan, dr. H. Zwaardemaker Czn. De verbinding met Engeland. Men meldt uit Vlissingen, dat de mail boot „Koningin Wilhelmina" Zaterdag met twee uur vertraging binnenkwam. Het schip was ter hoogte van het Sunk-lichtschip op gehouden door een Engelsche torpedoboot evenals een dertigtal andere schepen.' Dit oponthoud geschiedt om den Engelschen trawlers gelegenheid te geven het vaarwa ter van mijnen te zuiveren. Het verkeer met Engeland. Men meldt uit Vlissingen: De mailboot Prins Hendrik bracht Zon dagavond 40 geinterneerd geweest zijnde Duitschers mede. De Roode-Kruis-brigade was aanwezig en moest één man per bran card vervoeren en hielp voorts hen, die moei lijk ter been waren. Wij vernamen van verschillenden, dat het leven in de kampen in de laatste maanflen veel verbeterd is. De mannen waren dank baar voor de door e'en damescomité aange boden ververschingen. Er waren er bij, die in 30 jaar Duitschland niet hadden gezien. Dinsdag en Donderdag worcfen weer ge- interneerden verwacht. Gerucht tegengesproken. Men seint ons uit den Haag: Naar wij uit de beste bron vernemen is het door het Reuter-agentschap overgesein de gerucht als zoude tusschen de Neder landsche en Britsche regeeringen onderhan delingen plaats vinden over den uitvoer van vleesch uit Nederland naar Engeland, van allen grond ontbloot. Inventarisatie van het hout. Naar Het Volk verneemt, heeft de re geering besloten de hier te lande aanwezige voorraden hout, besteml voor het bouwbe drijf, te doen inventariseeren, ten einde al dus een grondslag te vinden voor de over- weging van maatregelen tot meerderen in voer van hout, om verdere stagnatie in het bouwbedrijf als gevolg van de hooge hout- prijzen tegen te gaan. Misbruiken in den veehandel. In aansluiting met het bericht in ons Avondblad over de enorm hooge prijzen, die in den omtrek van Leiden worden besteed voor melkkoeien, die, door de beesten eenige achtereenvolgende keeren niet te melken, het aanzien krijgen van vet vee en vervol gens over de grenzen worden gevoerd, kan worden medegedeeld, dat de slagers te Lei den den prijs van het rundvleesch en rund- vet met 10 ets. per pond hebben verhoogd. Toch wittebrood. In tal van Limburgsche gemeenten stoort men zich al heel weinig aan het verbakken van tarwebloem. Openlijk verklaart men de bloem te verwerken onder het ongebuilde meel, ten einde het tarwebrood smakelijker te kunnen maken. Zelfs worden gemeenten genoemd, b.v. Cuyk, vanwaar men witte brood kan laten komen, omdat het er nog geregeld gebakken wordt. Het dreigement, dat geen regeèringsmeel verstrekt wordt aan de overtreders, laat de menschen koud in gewone omstandigheden eet Limburg im mers geen tarwebrood doch enkel wit- en roggebrood. Ontvluchte krijgsgevange- n e n. Vrijdagavond zijn te Statenzijl (Gron.) twee Russische krijgsgevangenen op Neder- landsch grondgebied gekomen. Te klasienaveen (Dr.) kwamen ook twee Russische krijgsgevangenen aan, en te Echt (Limb.) is gisteren één uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Rus aange komen. Te Winterswijk zijn weer twee Fransche krijgsgevangenen over de grens gekomen. Betrapte smokkelaars. Rijksambtenaren hebben in de heide bij Gennep een bende smokkelaars betrapt. Zij hebben Öpersonen geverbaliseerd en 545 K.G. levensmiddelen, enz. in beslag geno men. Wat het houten been ver borg. In een der Achterhoeksche grens plaatsen werd een gezelsohap smokkelaars, onder wie iemand met een houten been, aangehouden en opgebracht. Nadat de wa ren veilig geborgen waren, werden de da ders ook aan den lijve onderzocht. De beurt kwam ook aan den éénbenige. Hij legde vol moed zijn kunstbeen af, dat een der beamb ten toch wel wat zwaar voorkwam. Bij onderzoek bleek, dat in het holle ge deelte 7 pond worst geborgen was. Liberale ilnle. In Parkzicht te Amsterdam werd Zaterdag de jaarlijksche vergadering van de Liberale Unie g.-ouden. De voorzitter, mr. D. Fock, opende de bijeen komst met een rede. Spr. bracht in den aanveng daarvan een woord van dank en hulde aan onze regeering, in het bijzonder aan de ministers van binnen- en bui tenlandsche zaken voor de beleidvolle wijze, waarop zij ons land builen den oorlog hebben weten te houden en onze neutraliteit hebben weten te handhaven. Ook de politieke tegen standers erkennen ten volle de groote verdien sten der regeering. In aile kringen acht men het een groot geluk, dat het mannen als Cort van der Linden en Loudon zijn, die in dezen tijd het schip van staat hebben te sturen. Spr. besprak daarop de bijzondere maatrege len, de mobilisatie, den staat van beleg, de zorg voor een behoorlijke distributie van levensmid delen en andere artikelen van dagelijksche be hoefte. Dank zij het krachtig optreden van den minister van landbouw, handel en nijverheid is het voor ons volk mogelijk de moeilijkheden, die zich voordoen, althans grootendeels te over winnen. Dat de financiën zorg baren, behoeft wel niet meer betoogd. Maar ook onder den tegenwoor- digen minister is het ministerie ven iinanciën in goede handen. Spreker herinnerde daarop aan het aftreden van minister Treub en behandelde uitvoerig het conflict tusschen hem en de Kamer en de daar op gevolgde ministerswisseling. Ten aanzien van den politieken toestand van het oogenblik zeide spr. o.a. Het feit, dat de buitengewone omstandighe den naar het oordeel der regeering toelieten om den gewonen wetgevenden arbeid voort te zet ten, moest, naar mij voorkomt, tot tevreden heid stemmen. Maar de rechterzijde dacht er anders over; zij klaagde luid, dat de regeering daarmede het bestand had verstoord en opgezegd. En nu het bestandl Dat bestand van de- poli tieke partijen heeft een mooie( een hooge be teekenis in dagen, als wij in Augustus 1914 hebben beleefd. Al die protesten tegen het zoo genaamd verstolen en opzeggen van het be stand, zooals wij die van de mannen der rech terzijde hooren, maken den indruk van een politiek spel van een minder goed «oort, dat in hooge _mate afkeuring verdient. Het is een groot voorrecht, wanneer wij thans vraagstukken als het kiesrecht en de ouderdoms verzorging tot oplossing kunnen brengen, en wanneer tevens misschien een grondwetsartikel voor het onderwijs kan worden tot stand ge bracht, dat zoowel door de linker- als door de rechterzijde wordt aanvaard. Straks als de vre de zal zijn hersteld, zal er heel wat nieuwe, om vangrijke arbeid te verrichten vollen. De voorstellen tot grondwetsherziening, die do regcering met het oog op het kiesrecht heeft ingediend, stemmen overeen met de eischen, die in het concentratieprogrem op dit stuk zijn gesteld. De vrijzinnige concentratie staat voor de ver wezenlijking van haar "kiesrechtprogram; zij moet dus met de meeste kracht en voortdurend do regeering steunen, om die verwezenlijking tot een feit te maken. Toch is de vraag gesteld, of men niet moet wenschen, dat ten aanzien van het vrouwenkiesrecht thans reeds verder wordo gegaan dan in het concentratieprogram en do voorstellen der regeering is geschied. Is er werkelijk reden zich er toe te bepalen de moge lijkheid van vrouwenkiesrecht open te stellen en de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw aan den gewonen wetgever over te laten? Zou het niet beter zijn aanstonds het algemeen vrou wenkiesrecht in de grondwet op te nemen? Wij betreuren het dat de regeering in haar voorstellen stemplicht niet heeft opgenomen en hopen dat alsnog de voorstellen in dat opzicht zullen worden aangevuld. En de ouderdomsvoorzieningTe dien aan zien heeft het concentratieprogram zich uitge sproken voor voorziening door uitkeering uit de staatskas onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. De vrijzin nigen moeten dus met ernst er naar streven het in Februari 1914 ingediende ontwerp, dat aan den eisch van het concentratieprogTam voldoet, zooals het"nu gewijzigd is, zoo spoedig mogelijk in het staatsblad to brengen. Minister Lely heelt in de Tweede Kamer het ontwerp ouderdomsrente kalm en zakelijk ver dedigd hij onthoudt zich van alles wat noode- loos tegenstanders zou kunnen prikkelen. Maar zij, die de debatten in de Tweede Kamer hebben gevolgd, weten, hoe de rechterzijde zich on verbiddelijk tegenover het ontwerp plaatste en vasthield qan de zoo weinig gelukkige wetten van minister Talma. De houding, die de rechterzijde in de Tweede Kamer ernstig heeft aangenomen, doet vreezen, dat dó Eerste Kamer,indien hare rechtsche meerderheid verzekerd is, de totstandkoming van de wet op de ouderdomsrente zal beletten. Als men die houding der rechterzijde ziet, ge voelt men, dat ditmaal meer dan ooit op de vrij zinnigen van alle schakeeringen de plicht rust, om bij de aanstaande verkiezingen voor de Pro vinciale Staten gezamenlijk, nauw aaneengeslo ten op te trekken. De grondwetsherziening, de ouderdomsrente, pen goede financieele politiek met een krach tige afwijzing van tariefsverhooging, een hoog houden van onze beginselen, die op vrijheid be rusten indien men dit alles wil, moet men den ernst der Statenverkiezingen begrijpen en met alle kracht een goeden uitslag der verkiezin gen bevorderen. Een goede uitslag der verkiezingen in Juni a.s. aldus spr., zal ons met te meer opgowektheid het volgend jaar de Kamerverkiezingen doen voorbereiden. Men houde daarbij in het oog ik leg daarop nogmaals den nadruk dat een voor links gunstige uitslag der Statenverkie zingen de positie van het ministerie zeer zal versterken en dat het ook voor de internationale positie van Nederland in dezen tijd van zeer groote waarde is, dat onze regeering in alle op zichten zoo sterk mogelijk staat. De regeering zal hoezeer het haar ook moeilijk zal vallen, haar taak niet aanstonds nederleggen, wegens een echec op het terrein van haar binnenland- sche politiek. Maar de regeering wordt toch ongetwijfeld zeer verzwakt door conflicten met de volksvertegenwoordiging en door conflicten tusschen de beide takken der volksvertegen woordiging. Zulke conflicten moeten dus wor den voorkomen. Daarom flink partij gekozen voor onze regeeringaan het werk voor de Sta tenverkiezingen I (Applaus). Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Roodhuijzen, is ontleend, dat bij de Unie thans 138 kiesvereenigingen zijn aangesloten, met bijna 15.000 leden. De vergadering werd, behalve door de Kamer leden, hoofdbestuurders, bijgewoond door de leden der Tweede Kamer, mr. H. Goeman Bor- gesius, mr. E. E. van Raalte, F. Lieftinck, prof. mr. G. A. van Hamel, prof. dr. B. D. Eerdmans, P. Otto en J. C. Jansen. Nadat een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het huishoudelijk reglement was aangenomen, werd medegedeeld dat de hoofd best 'lursleden mr. P. Rink en mr. H. Smeenge met 40 van de 50 stemmen waren herkozen. Mr. P. Rink hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Evenredige Vertegenwoor diging' Spr. gaf een uiteenzetting van den inhoud van het desbeireffende wetsontwerp. Een ontslagkwestie b Ij de H. IJ. S. M. Onlangs werden aan de centrale werkplaats der H. IJ. S. M. te Haarlem twee arbeiders op staanden voet ontslagen, de een omdat hij een fleschje met olie mee genomen had, de ander, omdat hij dit aan den eersten gegeven had. Dit feit kwam aan het licht, toen men een algemeene visitatie instelde in verband met de vele koperdief stallen. Nu heeft eahter het scheidsgerecht het ontslag vernietigd en vervangen door in houding van .één week loon. Het ontslag is nu ingetrokken. Ongeoorloofde reclames. De heining om het terrein aan het Calond- plein te Rotterdam, waar het wereldhotel verrijzen zal, was in een paar dagen tijds volgeschilderd met allerlei reclames. Daar de gemeente hiertoe geen toestemming had gegeven en men zich aan de waarschuwing niet stoorde, heeft de gemeente om de be schilderde heining een andere doen plaat sen. De vraag wordt gesteld, wat de gemeente doen zal als men ook daar weer reclames opplakt Stakende bokkingver koo- pers. De gemeentelijke bokkingverkoo- pers te Leiden hebben Vrijdag geweigerd, bokking te verkoopen. De verkoopsprijs daarvan was bepaald op 4 stuks 10 ets. De heeren wenschten dien prijs echter bepaald te zien op 8 of 10 stuks 10 ets., waarin de burgemeester niet wilde treden. Deze heeft nu besloten dat voortaan de gemeente door middel van het distrfbutui bureau de bokking rechtstreeks aan particvf lieren zal verkoopen. Een noodlottig schot. Vrijdag» avond heeft te Biggekerke een soldoaj geschoten op een sergeant en daarbij doii sergeant-majoor Joh. Zonruiter, die niet be* doeld was, in de hartstreek getroffen. Deze was oogenblikkelijk dood. Nader wordt nog hel volgende vernomen; Een soldaat werd op het compagniesbih reau geroepen en hem werd daar medege deeld, dat een sergeant een rapport tegert hem heeft opgemaakt. Daar de soldaat dl! rapport geheel ongerechtvaardigd achtte^ ontstak hij in woede en gaf den sergeanf een klap In het aongezicht, waarop hij werd gearresteerd. Later wist hij te ontkomen eit zich met zijn geweer wapende, ging hi| naar het compagniesbureau, schoot door dd ruiten op den sergeant, maar raakte ongc- lukkig den sergeant-majoor, die onmiddeb lijk dood was. De sergeant-majoor was ge* huwd en woonde te Bergen-op-Zoom. To{ voor korten tijd had hij als sergeant te Mid< delburg gewoond. De dader is, naar wij vernemen, uit Dor* drecht afkomstig en eveneens gehuwd. Hl: werd naar Vlissingen overgebracht. Nekkramp. Een driejarig patiëntje te Lexmond is aan nekkramp bezweken. Visschersoak omgeslagen, Te Spyck bij Nijmegen is een visschers oak omgeslagen. De ladingmeester Kehl, uit Keilen bij Kleef, en de arbeider T., uit Ward* hausen, verdronken. Drie andere opvarenden werden gered. Reclame jlfa n per anker f 34. per flesch - 0.85 pill* I 1.50 per anker accijns. litrechtschestraat 34. Telef. 145. Personalia. Voor het toelatings-examen voor de Hoo- gere Krijgsschool slaagde onze vroegero. stadgenoot de theer J. H. Wesseling, luite nant van de artillerie Oost-Indische leger. Examen L. O. Te Utrecht slaagde Zaterdag voor het examen voor onderwijzer onze stadgenoot e mej. A. M. de Lange. Maatschappij voor Genees kunst. De deelnemers van de 07e olgemeene vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunde te Utrecht te houden van 3—5 JuJi a.s., val len Maandag 3 Juli, na afloop der vergt. ringen, ten 5 uur 's namiddags, een tocht maken per extra-trein naar Huis ter Heide, vandaar naar het Militair Vliegkamp 'e Soesterberg, waar zoo mogelijk vliegdemon- straties zullen worden vertoond. Daarna naar Amersfoort, waar een gezamenlijke taaaltü in de sociëteit „Amicitia" zo 1 worden bruikt. Kunstbeschouwingen. De collectie aquarellen, teekeningen en etsen. Zaterdag en Zondag 1.1. in Amicitia geëxposeerd, was een pracht-collectie en het Amërsfoortsche publiek heeft weinig geprofiteerd van de gelegenheid iets mooia te zienl Het bezoek is zeer matig geweest en dat is werkelijk jammer! En voor het publiek èn voor het Bestuur van Kunstbeschouwing, die, wij ingewijden weten het, met zulk een Kunstbeschouwing heel wat moeite en kos ten te overinnen heeft èn (en dèt vooral) voor de artisten die hun fraaie kunstwer ken afstonden. Wij zullen het geringe bezoek maar toe schrijven aan het mooie weer en hopen op beter! Twee kunstwerken bleven hier, waarvan één door het bestuur is aangekocht voor de verloting en de gelukkige winnaar (No. 65) geluk gewenscht kan worden met dat buiten kansje? Kegelen. Op het kegelconcours te Utrecht staat thans de heer C. de Jager No. 7 voor de serieprijzen met 91 h. H. V. C.-'t G o o i. 5-0. In weerwil van de zomertemperatuur op het zonnige grasveld, hebben we gisteren* middag achter Rustoord een aardig partijtje voetbal gezien. H. V. C. moest om den VJ» P. V. B.-wimpel spelen tegen 't Gooi uit Hil« versum. De gasten waren verre van volledig, We hoorden van 6 invallers, maar ook n, V. C. was nog al gehavend. Toch ontwikkel de zich dadelijk een vlug doortastend speL waarbij H. V. C. spoedig in de meerderheid was. Herhaaldelijk werd het vijandelijk doel bestookt, maar de doelman wist steeds dé juiste plaats in te nemen. Nu waren de scho« ten over het algemeen ook niet gevaarlijk, het juiste schot konden de H. V. C. ers maar niet te pakken krijgen. Herhaaldelijk kregea onze stadgenooten opgelegde kansen, maar of het ging er naast of in de handen van deni doelman, 't Gooi daarentegen maakte hel Brits niet lastig. Als we ons niet vergissen hehoefde hij voor rust slechts eenmaal han* delend op te treden. Midden- en aahterlinlg van H. V. C. waren te heoht voor de Hilven» summers. Eindelijk na ruim een half uuf spelen, verwerkte de doelman een schot valt Kaspers niet naar behooren en de snel toe*- loopende Peters wist H. V. C. de leiding fefc bezorgen. Met 10 kwam rust.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3