binnenlandT dcohoBioudende dranken heelt vóór alles engevolga gehad een zeer aanzienlijke ver hindering van het apachendom en de crt- linaliteit, van het aantal zelfmoorden en dat Ber ongelukken met doodelljken afloop. Londen, 15 Mei (R.) Eerste minister Asquith is hedenmiddag te Belfast aange komen. Bij den lord-mayor nam hij deel aan leen déjeuner, waaraan ook door 12 van de [voornaamste handelslieden werd deelgeno- jren, met welke Asqulth later een particu liere conferentie hield. Londen, 15 Mei. (R.) Na een bezoek ^an Belfast, waar hij geestdriftig ontvangen t as, keerde Aaquith 's middags naar Dublin lerug. In verschillende kringen heeft men groote ^verwachtingen van de gevolgen, die het be doek te Belfast zal hebben voor de oplossing Ider moeilijkheden in Ierland. Londen, 15 Mel. (R.) Sir Roger Case ment verscheen voor den politierechter in Bowstreet; hij is aangeklaagd van hoogver raad. Een tweede beklaagde, een soldaat. Bailey genaamd, die gisteren in hechtenis is genomen in Wandsworth (een wijk van Lon den) verscheen met hem in de bank der be schuldigden, onder dezelfde aanklacht. Ca- lement zag er bleek en ontdaan uit. Londen, 15 Mel. (R.) In het geding (egen Sir Roger Casement gaf de attorney- general een beschrijving van Casement's pogingen om (ersche gevangenen over te puien zich te voegen bij de lersche brigade, Die hij, naar hij hen vertelde, in Duitschland Vormde om tegen Engeland te vechten. De éttorney-genëral kon evenwel met trots zeg den, dat de groote meerderheid der lersche gevangenen Casement's voorstellen met Verachting had beantwoord. De lersche krijgsgevangenen, die weigerden op Case ment's voorstellen in te gaan, werden be straft met vermindering van hun rantsoenen. Een kleine minderheid, die zich had laten Overhalen, verkreeg verschillende voorrech ten en werd in een groene uniform gesto ken met een harp als onderscheidingsteeken. De gevangene Bailey was een van dezen. In de banken der getuigen zag men een aantal soldaten, die krijgsgevangen waren geweest in Duitschland. De attorney-general Verklaarde, dat deze licht zouden versprei den ln zake Casement's verraad, waarna hij Ce getuigenis voorlas, die door Bailey was afgelegd, waarin Casement-! pogingen om krijgsgevangenen over te halen tot zijn on derneming werden beschreven. Bailey voegde zich bij Casement's briga de, ten einde te zien, of dit hem in de ge legenheid zou stellen buiten Duitschland te geraken. Na een bezoek aan het Duitsche ministe rie van oorlog werd Bailey naar Wllhelms- hafen gebracht, van waaruit hij met Case- ment in een onderzeeër naar de lersche kust gevoerd werden, waar ze landden ln een Opvouwbare boot, die In de branding om ploeg. Ze waadden daarop naar het strand, noch moesten terugkeeren om hunne wa pens enz. op te halen. Bailey en Casement bereikten zoo Tralee, doch kort daarop werd hij zoowel als Casement gearresteerd. Casement heeft Bailey, terwijl ze zich aan boord van den onderzeeër bevonden, er van bnderricht, dat een klein schip, dat 20,000 geweren en verschillende millioenen patro- jien, tien machine-geweren en een hoeveel heid bommen aan boord had, zich eveneens op weg naar de plek in de buurt van Tralee bevond. De attorney-general gaf vervolgens een beschrijving hoe dit vaartuig, dat onder den naam Aude voer, opgevangen is door een patrouillevaartuig, wat het noodzaakte den patrouillevaarder naar Queenstown te volgen. Korten tijd daarna rees de Aude de Duitsche vlag en liet het zich zelf in de lucht sprin gen. De bemanning werd in de booten ge red. Sindsdien is uitgemaakt dat de Aude geladen is geweest met Russische geweren model 1905. Vervolgens werden door als getuige ge hoorde teruggekeerde krijgsgevangenen ver klaringen afgelegd over de pogingen door Casement gedaan om de Ieren voor zijne lersche brigade te laten Inschrijven. Een getuige zeide daarbij dat er onge veer 50 krijgsgevangenen zich daarvoor aan meldden. De zitting van het hof Is daarna verdaagd tot morgen. ffeenen, 15 Mei. (W. B.) Volgens eene voorloopige berekening bereiken de tot dusver vermelde inschrijvingen op de vierde oorlogsleening ongeveer hetzelfde oorlogsleening. Tal van inschrijvingsbiljet ten uit de provincies zijn nog in behande ling. Daar nog voortdurend inschrijvingen bij de verschillende instellingen, waar inge schreven kan worden, inkomen, en vele in schrijvingen met het oog op hypotheekle ningen nog handende zijn, terwijl nog an dere inschrijvingen in het stadium van af wikkeling zijn, heeft de minister van finan ciën toegestaan, det de inschrijvingen op de vierde oorlogsleening nog tot uiterlijk 23 Mei a.s. in ontvangst genomen kunnen wor den. Duitschland. Hamburg, 15Mei. (W.-B.). Midden in den oorlog is voor de Stoomvaartmaat schappij HamburgZuid-Amerika op de werf van Blohm en Voss een nieuwe, schroef- snelstoomer „Cap Polonië" gereed gekomen, welke een bruto-inhoud heeft van 21,500 registertonnen. Met inbegrip van de 460 fnnn sterke equipage, kunnen op dit stoom- sch.p meer dan 2000 man ondergebracht worden. Engeland. Londen, 15 Mei. (R.) fn Je derde lezing is in het Lagerhuis de wet op den zomertijd met algemeene 3'emmen aange nomen. China. v Sjanghan, 15 Mel. (R.) Ondanks het moratorium bleef de Bank of China open en voorkwam daardoor eene voorbeeldelooze paniek, want reeds sedert Donderdag was er een run op de bank geweest van ver schrikkelijke afmetingen. Reusachtige hoo- pen Chineezen belegeren de bank om noten ln te wisselen. De vreemde banken verlee- nen hulp. Het moratorium wordt algemeen veroordeeld als eene misdadige dwaasheid. Men vreest, det het zal leiden tot vreemde tusschenkomst. De Staatscourant van heden Maan dag 15 Mei bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot directeur van de R. H. B. S. te Zwolle, dr. A. J. Botermans, thans leer- aar aldaar; op verzoek eervol ontslagen als expert van de Scheepvaart-inspectie 2e district te Rotterdam, P. Bouwmeester; daartoe be noemd J. den Hollander, thans idem in 4e district te Den Haagin diens plaats be noemd J. ^Komijn, thans idem in het 3e ditsrict te Groningen op verzoek eervol ontslagen A. M. Nop pen, als chef-monteur le onderwijzer bij de opleiding van monteurs voor de Koninklijke Marine te Amsterdam. De Koningin. Uit Breda verneemt het Hbld. dat de Koningin Donderdag al daar op de Molenheide een revue over de troepen zal houden. Prins Hendrik. De Prins zal op 20 Mei de vergadering van de Hollarulsche Maatschappij van Wetenschappen te Haar lem bijwonen en deelnemen aan den maal tijd, die na afloop der vergadering gehou den zal worden. De Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, is hier te lande reeds aange komen. Zondag vertoefde hij te Amsterdam en gisterenochtend kwam hij in de resi dentie aan en nam voor de zeer enkele da gen die hij hier denkt door te brengen ln het hotel des Indes intrek. De nieuwbenoemde tijdelijke zaakge lastigde van Denemarken bij het Nederland- sche Hof, de heer Bigler, is gisteren in het hotel des Indes te Den Haag aangekomen. De oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië, de heer Idenburg, legde gisteren be zoeken af bij andere ministers en autoritei ten. Gouverneur van Surl n a m e. De N. Ct. verneemt dat baron Van Asbeck ontslag heeft gevraagd als gouverneur van de kolonie Suriname. Militaire verloven. De Minister van Oorlog heeft thans, gelet op het Koninklijk besluit van 19 Januari 1916, no. 55, en met intrekking van punt C. van Leger order 1915 B 172, van Legerorder T9T5 B. 205 en van Legerorder 1915 B 305, vastgesteld de volgende verlof-regeling. Onderscheiding der verloven. T. De verloven van anderen aard dan groot- verlof, onbepaald (klein) verlof, verlof tot her stel van gezondheid, verlof in afwachting van vrijstelling van den militiedienst of verlof in af wachting van ontslag uit den dienst, worden, tij dens den verderen duur van den mobilisatie- toestand onderscheiden in Algemeene, Bijzon dere en Uitzonderingsverloven. Algemeene verloven. 2. Algemeene verloven worden volgens regelen door den Opperbevelhebber van land en zeemacht te stellen periodiek aan alle militairen verleend, behoudens het bepaalde in punt 14 dezer regeling. Bijzondere verloven. 3. Bijzondere verloven worden slechts ver leend aan niet-beroepsmilitairen. Naar gelang van hunne aanspraken op de te verleenen ver loven worden deze militairen verdeeld over de volgende groepen: a. personen, werkzaam bij spoor- of tram wegen, bij den telegraaf- of telefoondienst; b. personen, werkzaam bij den aanmaak van munitie, kleeding, uitrusting of andere voor den militairen dienst noodige voorwerpen; c. onderofficieren (met uitzondering van vaandrigs en kornetten) en minderen, die zijn hoofden, leiders of procuratiehouders van onder nemingen of afdeelingen daarvan, bedrijven of onderdeelen daarvan, zaken of neringen, rijks-, provinciale en gemeente-ambtenaren, leerkrach ten en leerlingen van inrichtingen van onder wijs (vakonderonderwijs daaronder begrepen) in dien zij gedurende bedoelde verloven welke verleend worden voor termijnen als hierna on der 6 omschreven in hun maatschappelijk ambt, beroep, bedrijf enz. werkzaam zijn; d. personen, behoorende tot onderdeelen der strijdmacht, waarvan de sterkte tijdelijk wordt verminderd; e. personen, die hetzij door hunne maat schappelijke positie, hetzij door de afwijking In duur van het door hen verlangde verlof niet kunnen gerekend worden tot groep c. te be- hooren. (Hieronder ook te rekenen de niet-be- roepsofficieren, de vaandrigs en kornetten). 4. Bijzondere verloven aan groep 3a worden volgens regelen te stellen door den Opperbe velhebber van land- en zeemacht verleend. 5. Bijzondere verloven aan groep 3b worden in verband met de behoefte door den minister van Oorlog verleend. J 6. Tot het verleenen van bijzondere verlo- i ven aan groep 3c worden de compagnies- (eska- 1 drons-, batterij-, fort-, detechements-)comman- danten door den Minister van Oorlog gemach tigd. Deze vrloven worden zoodanig verleend, dat elke verlofstermijn, waarvan de duur, naar keuze van den betrokkene, 3 (werk-), 7, T4, 2T of 20 i dagen (reisdagen inbegrepen) bedraagt, telkens j wordt gevolgd door een termijn van denzelfden duur, welke onder de wapenen wordt doorge bracht. Ruiling van verlofbeurten kan worden toege staan; verkoopers of afstaan van verlofsbeurten of verlofdagen is verboden. 7. Bijzondere verloven, te verleenen aan groep 3d, worden in elk voorkomend geval geregeld door den minister van Oorlog, den opperbevel hebber von land- en zeemacht gehoord 8. Bijzondere verloven aan groep 3e worden door den minister van Oorlog verleend. De minister van Oorlóg kan bij afzonderlijke orders de bevoegdheid tot het verleenen daarvan aan de daarvoor aangewezen militaire chefs overdragen. 9. Bij het verleenen van bijzondere verloven aan de groepen 3c en e moet derwijze worden te werk gegaan, dat de uit die verloven voort vloeiende dagelijksche gezamenlijke afwezigheid niet stijgt boven 10 pet. van de sterkte van het onderdeel. Van deze 10 pet. blijven tot nader order 3 pet. gereserveerd voor de verloven aan groep 3e. Zou de hierboven bedoelde grens van 7 pet. door het verleenen van bijzonder verlof aan allen ven de onder c van punt 3 bedoelde categoriën van bij een zelfde onderdeel aanwe zige dienstplichtigen worden overschreden, dan behooren ten allen tijde de oeconomisch meest noodzakelijke verloven den voorrang te hebben. 10. Uitzonderingsverloven kunnen door de in punt 6 genoemde militaire commandanten of hoogere chefs in dringende of ernstige gevallen worden verleend. Militaire inkomstenvervoer voor rijksrekeningvergoedingen. IT. Zij, die gebruik maken van de algemeene en de uitzonderingsverloven, behouden tijdens die verloven voor zoover zij niet langer du ren dan vier dagen het recht op traktement, jaarwedde, soldij, mobilisatietoelage en vergoe ding wegens gemis van levensmiddelen. Zij heb ben, voor zooveel zij een rang beldeeden be neden dien van officier, recht op vrij vervoer. Hunne betrekkingen behouden het recht op de vergoeding wegens kostwinnerschap over den duur der in dit punt genoemde verloven. 12. Door hen, die gebruik maken van bijzon dere verloven worden geen militaire inkomsten genoten op de dagen, waarop zij in het genot van verlof zijn. Zij hebben geen recht op ver voer voor Rijksrekening. Aan hunne betrekkingen mogen geen vergoe dingen wegens kostwinnerschap worden uitge keerd voor de dagen, waarop zij in het genot van verlof zijn. 13. Ten aanzien van hen, die van de bijzon dere verloven, onder 3 c cn e bedoeld gebruik maken, kan bij uitzondering worden bepaald: a. dat zij voor zoover niet den officiersrang bekleedende voor Rijksrekening mogen wor den vervoerd van hunne standplaats naar hunne woonplaats en omgekeerd. b. dat zij in het genot van de soldij (jaar wedde, traktement, vergoeding wegens gemis van levensmiddelen en mobilisatietoelagë) blij ven, doch alleen voor het geval dat het verlof bij tusschenpoozen telkens hoogstens vier dagen bedraagt. c. dat zij, voor zoover niet den officiersrang bekleedende voor Rijksrekening, mogen wor den vervoerd en tevens in het genot van soldij enz. mogen blijven, doch alleen voor het geval dat het verlof bij tusschenpoozen telkens ten hoogste vier dagen bedraagt. d. dat hun betrekkingen de hun c.q. toege kende vergoeding wegens kostwinnerschap mo gen blijven genieten, eveneens slechts voor het geval, dat het verlof bij tusschenpoozen telkens ten hoogste vier dagen bedraagt. Uitsluiting, intrekking, schorsing. 14. Van algemeene verloven zijn uitgesloten: zij, die bijzondere of uitzonderingsverloven ge nieten. 15. Van bijzondere verloven zijn uitgesloten I. de landweerplichtigen, behoorende tot lich tingen aan welke onbepaald (klein) verlof is ver leend, doch die op eigen verlangen onder de wapenen blijven of komen de miliciens, die voor eerste oefening en de landstormplichtigen, die korter dan 8X maand onder de wapenen zijn; ID. zij, die 4e opleiding tot een rang of tot een hoogeren rang volgen IV. zij, die dienst doen als buitengewoon militair kommies bij de belastingen. 16. Ingetrokken worden alle bijzondere en uitzonderingsverloven van hen, behoorende tot de groepen 3c en e, van wie blijkt, dat de be weegreden, die tot de verlofsverleening aanlei ding gaf, onjuist was. 17. Wanneer dit om redenen van militairen aard noodzakelijk wordt geacht, kunnen de bij zondere verloven van groep 3c door de betrok ken commandanten of hoogere chefs tijdelijk worden geschorst. Bcpolingen voor afdeelingen aan de grens. 18. Wanneer bij afdeelingen, welke belast zijn met de rechtstreeksche grensbewaking, het ver leenen van verloven op bezwaren stuit, wordt het volgende in acht genomen Na de aflossing worden de niet genoten ver lofbeurten ingehaald, weshalve in dat geval de grens der toelaatbare afwezigheid voor de groe pen 3c en e te zomen tot 20 pet. kan worden opgevoerd. Van de schorsing, bedoeld in -punt 7 bij aan de grens optredende afdeelingen behoeft in ver band hiermede geen melding te worden ge maakt. Aanvragen aan den Minister van Oorlog. 19a. Verzoeken om bijzonder verlof ten be hoeve van hen, die behooren tot groep 3e, be hooren te worden gericht aan den Minister van Oorlog. Zij worden ingediend bij den onmid- dellijken chef. b. De onder a. bedoelde chefs stellen zoodra mogelijk doch in elk geval binnen drie dagen na de ontvangst bij voorkeur op het verzoek schrift zelf, een kort en gemotiveerd adres. c. De hierbedoelde aanvragen van niet-be- roepsofficieren, vaandrigs en kornetten worden daarna langs den militoir-hiërahchieken weg en door tusschenkomst van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht aan den Minister van Oorlog aangeboden. d. Ten aanzien van het militair telegraafper soneel blijft voor de behandeling van verlofs- aanvragen van kracht de desbetreffende order van den opperbevelhebber van land- en zee macht; terwijl overigens ook omtrent de inzen ding van die aanvragen naar de beginselen, vermeld onder c., behoort te worden gehandeld. e. De beslissing van den Minister van Oorlog wordt rechtstreeks ter kennis gebracht van den betrokken militairen chef, bij wien het verzoek oorspronkelijk werd ingediend. f. Latere aanbevelingen ter bevordering van eene gunstige beschikking op ingediende ver- lofsaanvragen, verzoeken om inlichting nopens het tijdstip, waarop een beslissing kan worden tegemoet gezien, verzoeken, om bespoediging van de afdeeling enz. kunnen door het Departe ment van Oorlog niet worden beantwoord. 20. Door de betrokken commandanten of hoo gere chefs wordt voor de bijzondere verloven van elk der groepen 3e en e een register aan gehouden. Het register van groep 3c moet een volledig overzicht bevatten van alle voor die groep ver leende bijzondere verloven In het register van groep 3e worden alle aan vragen, en de daarop verkregen beslissingen ingeschreven. Deze regeling treedt in werking op I Juni 1916. Overgangsbepalin g. De door den Minister van Oorlog, den opper bevelhebber van land- en zeemacht of de com pagnies- (eskadrons-, batterij, fort-, dctache- ments-) commandanten bereids verleende bij zondere verloven blijven gehandhaafd. Krijgskundig archief. De gep. luit.-kol. der infanterie van het leger in Ned.-Indië A. K. A. Gijsberti Hodenpijl, sinds pl. m. twee jaren facultatief werkzaam bij de voorloopige koloniale afdeeling C van het krijgskundig archief te 's Gravenhage, is thans definitief daarbij aangesteld in de plaats van den gep. majoor der cavalerie N. I. L. B. Hendriks, die naar Indië is ver trokken om te worden benoemd tot direc teur van de nieuw opgerichte krijgsgeschied kundige afdeeling bij den generalen staf van het Ned.-Ind. leger. Beide afdeelingen, hier en in Indië, blijven samenwerken, tot we- derzijdsche voorlichting. Ter vervanging van den 29 Februari over leden kapitein ter zee Olivier, hoofd der af- deeling^B., krijgsgeschiedenis ter zee, is bij het krijgsgeschiedkundig archief alhier be noemd de gep. kapitein ter zee H. Herman. Ouderlijke toestem mi ng bij militaire verbintenis. Het is in den laatsten tijd gebleken, dat bij het bekrach tigen van de vrijwillige verbintenis, door kaderreservisten gesloten, niet altijd vol doende de aandacht is gevestigd op een behoorlijke ouderlijke toestemming. Zoo is voorgekomen, dat ten onrechte genoegen genomen werd met een toestem ming van de moeder, omdat de vader, hoe wei volkomen bevoegd tot het verleenen van die toestemming, op het oogenblik dat de verbintenis werd aangegaan, elders ver toefde en geen volmacht had achtergelaten. Mitsdien wordt er bij beschikking van den minister van Oorlog de aandacht op gevestigd, dat volgens art. 355 B. W. met de toestemming der moeder slechts dan zal kunnen worden volstaan, wanneer de vader buiten de mogelijkheid is om de ouderlijke macht uit te oefenen, hetgeen door het en kele feit, dat deze zich buitenlands bevindt, niet het geval Is. Staatsleening 1914. De minister van Financiën maakt bekend, dat tot 13 dezer uit de opgbrengst der Staats leening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voor schotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van 2,459,000 waarvan per saldo wasuitbetaald of be taalbaar gesteld een totaal bedrag van 988,800. Zilverbont. De minister van Financiën maakt bekend, ter voldoening aan art. 6 der wet van 6 Augustus 1914, dat in de maand April 1916 bij de Algemeene Rekenkamer zijn overge bracht 200.000 stuks zilverbons 2.50 van den bij Kon. besluit van 31 Maart 1915 be paalden vorm. Staatsraad Eliat. Het Md van den Raad van State, oud-secretaris-ge- nereal bij het departement van koloniën, staatsraad jhr. mr. A. E. Elias, ontving gis teren ter gelegenheid van de herdenking eener 50-jarige loopbaan in dienst van den Staat, vele blijken van belangstelling, in den vorm van telegrafische en andere gelukwen- schen, terwijl hem tevens vele bloemstuk ken werden toegezonden. Ook Z. K. H. de Prins der Nederlanden deed per telegram van zijne belangstelling blijken De receptie, in de middaguren ten huize van den heer Elias gegeven, was zeer druk bezocht. Bijna alle leden van den Raad van State en vele anderen, onder wie de presi dent van de Algemeene Rekenkamer, baron Mackay, kwamen hem complimenteeren. Ontslag directeur gemeen te telefoon. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer W. A. J. van der Hurk, thans officieel zijn aanvraag om ontslag als direc teur van de Gemeente-telefoon ingediend bij B. en W. te Amsterdam. Hij vraagt zijn ontslag wegens gezondheidsredenen. veelheid bloem gebakken kan worden, vol» doende is. Ik verzoek U derhalve den ge- neesheeren de verplichtiruj op te leggen in hunne verklaringen mede te deelen, hoe veel brood dagelijks door hen voor hunne patiënten noodzakelijk wordt geacht, waarbij als maximum moet worden aangenomen 3 hectogram brood voor volwassenen en IX! hectogram wittebrood voor kinderen bene den 14 jaar per hoofd en per dag. Bij de be rekening van 4e hoeveelheid bloem, welke de bakkers mogen verbakken, moet dan de opgave van de geneesheren als maatstaf worden aangenomen. 3o. Naast geneesheeren zullen ook vroed vrouwen verklaringen mogen afgeven voor het gebruik van wittebrood ten behoeve van kraamvrouwen voor den tijd van ten hoogste 3- weken na hare bevalling. Vee naar Duitschland. De Tel. verneemt, dat heden gekeurd zijn 5000 stuks stamboekkoeien, die in 600 spoorwagens direct naar het Duitsche leger aan het Westelijk front zullen worden ge zonden. Ook van andere plaatsen gaan groote zendingen naar Duitschland en Bel gië totaal, levend of geslacht, 32.000 stuks, die in circa 4000 spoorwagens worden uit gevoerd. Het geloei der honderden koeien, op een klein stuk weiland midden in Rotter dam bijeengedreven, trekt aller aandacht. Uit Rotterdam meldt men aan de N. Ct.: In slagerskringen vreest men deze week rundvleeschnood. Er moet consent verleend zijn voor den uitvoer van 13,000 stuks naar Oostenrijk, en alleen in den omtrek Rotter dam zijn 2500 stuks tegen schrikbarend hoo- ge prijzen opgekocht; alles wordt tout prix genomen, en menige boer verkocht zijn ge- heelen veestapel. De slagers vreezen dat het hun onmogelijk zal zijn vee te koopen tot een prijs die hen in staat stelt, tegen eenigszins behoorlijken prijs te verkoopen. De marktprijs, die in de vorige weken hoogstens 1.10 bedroeg, liep heden op tot 1.46 per kilogram. Uit betrouwbare Inlichtingen blijkt aan de N. Ct., dat in den omtrek van Leiden enkele stallen geheel zijn leeggekooht, zoo een met 112 stuks vee. Een paar Duitsche kooplieden reden Za terdag met een auto Haarlem en omstreken af, ten einde te trachten bij de veehouders melkvee aan te koopen. Er werden halfvette koeien, die nog een weinigje melk gaven, voor buitengewoon hooge prijzen gekocht. Varkensvleesch. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw met betrekking tot de regeling van den uitvoer van varkensvleesch het gewlchts percentage voor het tijdvak van 15 tot en met 20 Mel 19T6 bepaald op 100. Eieren. Naar men verneemt moeten voor tedere 100 volversche kip. en eendeieren, waar voor van 14 t.m. 20 Mei uitvoerconsent wordt verleend, 50 van de betrokken soort beschikbaar worden gesteld. Andere eiersoorten behoeven niet voor binnenlandsdh verbruik beschikbaar worden gesteld, doch mogen met consent worden uitgevoerd. Ten hoogste de helft van de besohikbear te stellen eieren moet voor 5 de 100 worden geleverd. Kaas. De N. R. Ct. meldt: De doorvoer van kaas uit Nederland door Duitschland is verboden. D« papiar prijzen. Doordien de Duitsche regeering met 1 Mei j.l. den uitvoer van papier verboden heeft en ïelfs de pogingen om doorvoer te krijgen van papier, dat vóór dien datum besteld en ter verzending gereed was, geen resultaat hebben opgeleverd, ls de prijs van het pa- pier in ons land weder aanmerkelijk geste gen. Zoo bedraagt o.a. blijkens de zooeven ont vangen prijsnoteeringen, thans de verhoo ging voor: het gewone houtvrij post- en schrijfpapier 100—180 Holl. geschept pa pier 5060 courantpapier 120 kunst druk 40—80 couverture 100 wit car ton 60—70 gekleurd carton 100 %t stroobord 110 zijde-papier 150 vet- dicht perkamentpapier 100 pakpapier 100 envelopppen 50 het gommen van enveloppen 100 Hierbij komt, dat onderscheidene papier soorten en enveloppen tjjdelijk, sommige zelfs door het ontbreken van grondstof fen in 't geheel niet meer verkrijgbaar Nederland en de oorlog. Het Tubantla onderzoek. Naar aanleiding van mededeelingen over fen hM waren, terwijl - mede door gebrek aan bo kan het Hbld. melden, dat dit onderzoek noodig voor de goede nog niet geheel is afge oopen. Het Hbld. P F meeste iersoorten, die I,e.Te!!rnt.'. gefabriceerd worden, in kwaliteit verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij afname van ring is, zoo volledig mogelijk publiciteit te geven aan wat tot nu toe met zekerheid is vast te stellen; binnen enkele dagen kan een regeeringscommuniqué worden ver wacht. De broodvoorziening. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel 'is onderstaande circu laire tot de Burgemeesters gericht „Als vervolg op mijne circulaiie van 20 April j.l., no. 6535-'36, heb ik de eer U het volgende mede te deelen. lo. In vele gemeenten leidt het verbak ken van roggebloem tot brood tot ontdui king van het verbod van wittebrood bakken, doordat groote tarwebloem worden toege voegd. Vermits de controle hierop uiterst moei lijk is, komt het mij noodzakelijk voor, het verbakken van roggebloem tot brood te verbieden. Tegen het verbakken van rogge- bltfenr tot koek bestaat uit den aard der zaak geen bezwaar. groote partijen, reductie op den prijs kon den bedingen, doet zich thans het zeldzame verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer gelijktijdig afnemen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers overtuigd zijn binnen kort, wegens papiernood, nog hoogere prijzen voor hun voorraad te kunnen maken. Steenkolenlnvoer. In de afgeloopen week werden door vier stoomschepen uit Engelsche en Schotsché havens langs het Noordzeekanaal 4,376,250 kilogrammen steenkolen ingevoerd tege$ 5,723,500 kilogrammen door vijf stoom schepen in de week te voren. De verbinding met Zuid- Amerika. Van 24 dezer af zal de Kon. HolL Lioy4( het passagiersvervoer naar Zuid-Amerik^ 2o. Het is mij gebleken, dat in vele ge- hervatten. Dien datum zal de „Zeelendra- vallen voor hen, die wittebrood moeten ge- den weg nemen langs Schotland en verda» bruiken, eene mindere hoeveelheid witte- j via Falmouth en Vigo. Den 21en Jun en^J brood dan van de in mijns circulaire van Juli volgen onderscheidehjk de „Hoilanare 20 April laatst leden vastgestelde hoe- en de „Frisia.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2