BINNENLAND. Verspreids Berichten. KOLONIËN, fgicht zou hebben eene werkelijke onzijdig- Leid te bewsren. t TS'at zal de Zweede regeering van deze tiingen zeggen? Daarover zullen wij niet lang in onzekerheid verkeeren, want in de Eerste Kamer van den rijksdag is eene inter pellatie over deze zaak aangekondigd door prof. Gustaf Steffen, hoogleeraar aan de uni versiteit te Gotenburg, en die vergadering heeft door haar votum hare toestemming verleend, dat deze interpellatie zal worden gehouden. De oarfag. Berlijn, 17 Mei. (W. B) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Ten zuiden van Lens hadden, in aanslui ting aan mijnopb'.ozingen, levendige hand granaatgevechten plaats. Op de beide Maas oevers steeg tijdelijk de wederzijdsche vuur- werkzaamheid tot groote hevigheid. Een aan val van de Franschen tegen de zuidelijke helling van hoogte 304 viel ineen in ons spervuur. Aan beide zijden was eene levendige vlie gersactie. Luitenant Immelmann schoot ten oosten van Doual zijn vijftiende vliegtuig neer. Een Engelsch vliegtuig legde het af in een luchtstrijd bij Fournes. De bemanning twee Engelsche officieren, zijn ongewond gevangen genomen. Par ij s, 17 Mei. (Havas). Namiddag- communiqué. Aan het Fransche front was in de Ar- gonne, bij Fille morte, een mijnenstrijd, die in het voordeel van de Franschen verliep. 'Aan den linker Maasoever was een bombar dement van de eerste Fransche liniën. Eene poging van de Duitschers om met granaten vooruit te komen in de buurt van den Mort- homme mislukte geheel. Aan den rechter oever waren de wederzijdsche artillerieën werkzaam in de streek, gelegen tusschen het bosch van Haudromont en den vijver van Vaux. Ten noordwesten van de hofstede Thiaumont werd een granaataanval op een Franschen luisterpost afgewezen. Er was een artillerieduel op verschillende plaatsen van het front, inzonderheid in de streek van den heuvel van Mesnil. In den nacht van den 16en op den 17en wierpen 13 Fransche vliegtuigen 24 grana ten op bivaks in de streek van Avil- lers voor Chaumont, 11 op het station Brieux en Clery, 14 op de Duitsche kampen bij Nancy-le-Roy en bij Romagnes, 21 op het station Apremont en op Granpré. Er werden verscheidene branden geconsta teerd. Een Fransche bestuurder velde een Duitsch vliegtuig neer ten noorden van Vic- sur-Aisne. Twee vleugels van het Duitsche toestel geraakten los in den val. In denzelf- den nacht wierp een ander Fransch eskader 40 projectielen op het station Frasrati, 20 op de stations Metz en Ars, 40 op dat van 'Arnaville en 30 op den spoorweg en de Stations tusschen Metz en Thlonville (Die- denhofen). Avondcommuniqué. Er was groote artillerie-actie In den om trek van Verdun in de sectoren Avocourt en hoogte 304 als ook tusschen Douaumont en Vaux. Op de rest van het front is niets van be lang gebeurd, behalve een scherpe mijnen- ■trijd in de Argonne. In een luchtstrijd heeft een Fransche be stuurder een Duitsch vliegtuig neergeveld, dat viel ten noordwesten van Rézonville. Een ander vijandelijk vliegtuig, door een van de onzen beschoten, viel in de streek van Ban de Sapt. Een Fransch luchteskader liet he den 23 zware bommen neervallen op het station MetzSablons. De werkzaamheid in de lucht was bijzon der groot in de stTeek van Verdun, waar in 33 gevechten drie Duitsche vliegtuigen naar den grond gebracht werden. Al onze ma chines kwamen behouden terug. Brussel, 17 Mei. (W. B.) Gisterenna middag verschenen Engelsche zeestrijd krachten voor de Vlaamsche kust. Duitsche torpedobooten en bewakingsschepen liepen daarop uit, waarbij het tot een kort artil leriegevecht op groote afstand kwam. Een van de Duitsche vliegtuigen wierp gedurende het gevecht op een van de vij andelijke torpedojagers bommen en ver kreeg daarbij een trefschot aan den achter sten commandotoren van een vijandeliik raartuig. Londen, 17 Mei. (Havas). De admi raliteit bericht, dat gister namiddag ter hoogte van de Belgische kust een gevecht heeft plaats gehad tusschen Britsche torpe dojagers en monitors en eenige Duitsche torpedojagers, waarin de vijand na een kort gevecht naar zijne basis terugging. Onze strijdmacht had geene verliezen. Petersburg, 17 Mei. (Tel.-agent- schap.) Communiqué van den grooten gene- ralen staf. in de streek ten zuiden van het Obolemeer is eene Duitsche poging om het offensief te nemen teruggeslagen. In de streek van den spoorweg Mitau—Kreuzburg wierp de vij and tegen onze loopgraven twee wolken stikgassen. In de streek van het Sventenmeer wierpen onze troepen vijandelijke voorhoede-elemen ten terug; zij verbraken zijne liniën en vie len daarna in een loopgraaf, waarvan de verdedigers voor een deel aan de bajonet geregen en voor de rest tot vluchten ge noodzaakt werden. Ten westen van Olyka maakten onze troe pen vorderingen. In dezelfde streek velden zij een vijandelijken projector neer. Ten oosten van Ezerna was een levendig artillerieduel, waarin de onze vijandelijke pantseringen vernielde. Ten noorden van Bojan beproefden de Oostenrijkers een offensief, maar zij werden genoodzaakt door ons vuur zich in hunne «ieen loopgraven terug te trekken. Stockholm, 16 Mei. (Havas). De dagbladen berichten, dat eene Duitsche flot- tille Zaterdag gedurende den geheelen dag de haven van Gotenburg geblokkeerd heb ben. Zij wachtten den doortocht af van een Engelsch stoomschip, dat er in geslaagd schijnt te zijn te ontsnappen. Weenen, 17 Mei. (W. B.) Officieel communiqué van heden middag. De artille riegevechten duren voort op het geheele front. Op het Doberdoplateau werd onze nieuwe stelling ten westen van San Martino door het opblazen van mijnen. Hier op volgde van vijandelijke zijde een trommelvuur en een aanval, dien ons infan- terie-regiment no. 49 in een handgranaat gevecht afsloeg. Aan het brughoofd van Görz, in het Krn-gebied bij Flitsch en in verscheidene sectoren van het Karintische front was het geschutvuur tijdelijk zeer le vendig. In de Dolomieten werden vijandelij ke nachtelijke aanvallen tegen den Hexen- fels (Sasso di Stria) en den kam ten noor den van den Siefberg afgewezen. In Zuid-Tirol breidden onze troepen zich uit op den Armenterrc-rug. Zij namen op de hoogvlakte van Vielgereuth vijandelijke stel lingen in Soglieo d'Aspio, Corta d'Agra en Maronca; zij drongen op den Terragnola- sector in Piazza en Valduga en verdreven de Italianen uit Mocheri en bestormden des nachts Zugna Forta (ten zuiden van Rove- reto). In deze gevechten is het aantal vij andelijke gevangenen tot 141 officieren en 6200 man gestegen; 17 machinegeweren en 13 kanonnen zijn genomen. In den sector van Loppiesci richtte de vijand heden nacht een krachtig vuur te gen zijne eigen liniën. Rome, 1 7 M e i. (Stefani.) Officieel com muniqué. Van Tonale tot Giadicaria was een artil lerieduel. In het Lagarinadal deed de te genstander, na een intens artillerievuur, vijf hevige aanvallen tegen onze stellingen ten noorden van Zugna Forta. Hij werd terug geworpen met enorme verliezen, die hem werden toegebracht door ons uitroeiend ar tillerie- en geweervuur. Talrijke vijandelijke lijken werden door den stroom van de Adige meegevoerd. In de streek tusschen het Tenagnolodal en de Boven Astico bracht eene hevig con centratie van artillerievuur van elk kaliber ons er toe gisteren ons front te verbeteren, door eenige vooruitgelegen stellingen te ontruimen. In den Asiago-sector beproefde de tegen stander in den nacht van den 16en dringen de aanvallen. Na met zeer zware verliezen te zijn teruggeslagen, bleef hij gedurende den geheelen dag werkeloos. In het Suganadal viel de tegenstander met groote kracht het frontgedeelte aan tusschen den Valmaggiotop en de Monte Colla. Hij werd teruggeslagen door onzen tegenaanval en liet in onze handen omstreeks 300 gevan genen, waaronder eenige officieren. Langs het overige front heeft de vijande lijke artillerie gisteren ook aanhoudend ge vuurd en zijn op zichzelf staande, schijnbaar als afleiding bedoelde aanvallen gedaan in het San Pellegrine-dal, op den Monte Rosse (Montet Nero), op den Mrzli, in het gebied van Tolmein, op de Noordelijke hellingen van den Monte Michele, ten oosten van Selz en Monfalcone. Ze zijn alle afgeslagen met ernstige verliezen voor den vijand. Wij maakten ongeveer 100 krijgsgevangenen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Castel Tesino, Ospedaletto, Monte Belluna, Stazione della Carnia en Oxmona. Er zijn eenige slachtoffers ge maakt, doch er is geen schade aangericht. Onze luchteskaders hebben bommen ge worpen op Dellach en Kotschach in het Gail-dal en er brand gesticht. Venetië, 17 Mei. (R.). Gisteravond kort voor 9 uur meldden de waarnemings stations de nadering van vijandelijke vlieg tuigen. Er werd onmiddellijk het algemeene sein gegeven. De vijandelijke inval maakte zich kenbaar tegen Venetië en Mestre. Het intense en goed onderhouden vuur benam aan de aanvallers de gelegenheid om op de jgeden neer te dalen en verminderde zoo de uitwerking van hunne bommen. Te Venetië werd slechts één particuliere woning be schadigd en was geen enkel slachtoffer; in Mestre waren twee dooden, eenige lichtge wonden en zeer geringe schade. Om 10 uur trokken de vijandelijke vliegtuigen, steeds vervolgd door de schoten van onze artillerie, zich naar hunne basis terug. Rome, 17 Mei. (R.) Gisterenavond wierp een van onze watervliegtuigen bom men op een loods bij Triest en staken die in brand. B e r 1 ij n, 17 Mel. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In het Vardargebied werd eene tegen onze stelling optredende zwakke vijandelijke af- deeling afgewezen. Weenen, 17 Mei. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel is de toestand onveranderd. Petersburg, 17 Mei. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front sloegen wij in de richting van Diarbekir het offensief van de Turken terug. Konstantinopel,17Mei. (W.-B.) Uit betrouwbare bron wordt bericht, dat de Engelschen op twee schepen Britsch-Indi- sche troepen naar Port Soedan hebben ge zonden. Deze troepen, die tegen den imam van Darfoer werden gebruikt, hebben eene zware nederlaag geleden, waarna de imam eenige gewichtige plaatsen bezette- B e r I ij n, 1 7 M e i. (K. N.) Gelijk de Kor- respondenz Norden van betrouwbare zijde verneemt, heeft de Jongste opneming van voorraden van aardappelen en van produc ten van gedroogde aardappelen in Duitsch- land een zeer gunstig resultaat opgeleverd, terwijl een jaar geleden op 15 Mei 1915 in Pruisen de totale voorraad rond 55,500,000 centenaars bedroeg, geeft het resultaat van de opneming van 26 April 1916 een cijfer aan van bijna 93,000,000 centenaren. Ruim twee derden meer dan de behoefte, die aan het rijks aardappelenbureau is op gegeven, kan zonder moeielijkheden gedekt worden en laat nog een overvloedig over schot over aan producten van gedroogde aardappelen. In Pruisen werd een voorraad geconstateerd van rond een millioen cen tenaren en in het geheele rijk van meer dan 1.6 millioen centenaren. In het allergunstig- stigste geval wordt van gezaghebbende zijde gerekend met een malf millioen centenaren, die bij den vooruitgang bij de raming werd waargenomen, zoodat ook hier de dekking van de behoefte volkomen gewaarborgd wordt. Als toekomstige leider van het nieuwe rijksbureau voor de voedingskwesties wordt thans in de eerste plaats genoemd de opper- president van de provincie Pommeren von Waldow, die volgens de door de correspon dentie Norden ontvangen inlichtingen goe de kansen heeft. Von Waldow is thans 60 jaar oud, heeft een buitengewoon snelle car rière gemaakt en stond reeds verscheidene jaren aangeschreven als_candidaat voor het ministerschap. Er ging toen reeds een roep van hem uit van niets ontziende geestkracht. Bern, 16 Mei. (Havas). De schaarschte der levensmiddelen, die op het oogenblik te Berlijn en in de andere groote steden van Duitschland heerscht, is in de laatste dagen nog toegenomen. De politie onderzoekt thans zelfs de huizen en er zullen vervolgin gen worden ingesteld tegen alle burgers, die eetwaren verzamelen. Bukarest, 17 Mei. (W. B.) De Staatscourant bevat maximum-prijzen voor aardolie-producten, meel, vleesch, haver, visch, melk, groenten, kaas, lakengoederen, schoenmakers-artikelen, timmerhout en steenkolen. Londen,17Mei. (R.). Sir Roger Case ment en Bailey zijn naar het hof van assises verwezen. Engeland. Londen, 17 Mei. (R.) De Morning Post bericht, dat lord Hardinge, oud-onder koning van Indië, zal optreden als onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken in vasten dienst, ter vervanging van Sir Arthur Nicholson, die om gezondheidsredenen den dienst verlaat. Londen, 16 Mei. (R.) Bij een tus- schentijdsche verkiezing voor het parlement In Tewkesbury is de regeeringscandidaat Hicksbeach, gekozen met 7127 stemmen te gen 1408 op den onafhankelijken candidaat Boosey. Mexico. Washington, 17 Mei. (R.) Carranza heeft kennis gegeven, dat officieus tusschen de generaals Scott en Obregon is overeen gekomen, dat aan de strijdmacht van Car ranza de gelegenheid zal worden verschaft te toonen of zij den toestand in het noorden van Mexico baas kunnen worden. Inmiddels blijven de Amerikaansche troepen in het Mexicaansche gebied. Prof. Pirenne. Prof. Pirenne is Maandag van Crefeld naar het Zivilgefange- nenlager te Holzminden (in Brunswijk) over gebracht. Oost-lndië Een Japansche handelecommissie in Indie. Men seint aan de Tel. uit Weltevreden: Een Japansche handelscoiprnissie, be staande uit zestig bekende personen op handelsgebied in Japan, kwam heden te Ma kassar aan en vertrekt morgen naar Soera- baja, waar de delegatie feestelijk zal worden ontvangen. Het gemeentebestuur van Soe- rabaja zal de Japanners ontvangen. De zeelieden*troebe!en te Soerabaja geëindigd. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: De troebelen onder de zeelieden te Soe- rabaja zijn geëindigd. Alle deserteurs zijn teruggekeerd; 21 van hen zullen voor den krijgsraad worden gebracht wegens het ple gen van sabotage en het opzetten tot insu bordinatie. Ernstige gevallen van sabotage worden gemeld van schepen waar touwen werden doorgesneden en reddingsbooten en zoeklichten vernield. Vele deserteurs zullen naar Nederland teruggestuurd worden. De Staatscourant van heden 17 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd tot belasting-ontvanger te Nieuw-Niedorp J. F. Hampe, thans te Axel; te Medemblik C. A. Meijer, thans te Span broek; te Dordrecht jhr. N. J. Calkoen, thans te Buisum; ingetjokken de benoeming van den ba. losting-ontvanger W. L. Koopmans te Velp, tot ontvanger der invoerrechten te Maas tricht en hij bevestigd in de ontvangersbe- trekking te Velp; benoemd tot ontvanger der invoerrechten te Maastricht H. Feisser, thans belasting ontvanger te Zaandam; benoemd tot burgemeester van W\'jk bij Duurstede jhr. J. A. van Geen, met eervol ontslag als burgemeester van Weerselo. Kon. bezoek aan Noord- Brabant. De Koningin vertrok gisteren naar 's Hertogenbosch per extra trein. Van daar werd een bezoek gebracht aan Ooster hout en naar Geertruidenberg, van waar H. M. per trein naar 's Hertogenbosch terug keerde. Uit Den Bosch wordt hierover nog aan het Hbld. gemeld: Gistermorgen te 0.25 uur arriveerde de Koningin aan het station. Op het perron werd H. M. ^>.a. ontvangen door den com mandant van het veldleger, generaal-majoor Terwisga en den commissaris der Koningin. Op het perron stapte H. M., toegejuicht door een talrijk publiek, in een auto. Het ge volg nam plaats in een tweede auto. Gere den werd tot den Vuchtschen Weg, waar H. M. te paard verder de hei inreed. Op de Vuchterhei had een troepenrevue plaats. H. M. was gekleed in een zwart amazone- costuum met grijzen hoed. Vandaag zal H. M. een troepenrevue op de Molenheide bij Breda bijwonen. Zilverbons. (Officieel.) In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag heeft de Regeering beslo ten opnieuw over te gaan tot de uitgifte van zilverbons van 1. Deze bons, welke dezer dagen in omloop zullen gebracht worden, zijn bruin van kleur en dragen als watermerk de woorden „een gulden." Gouverneur van Surina- m e. -Volgens „De Tijd" wordt als opvolger van baron Van Asbeck, gouverneur van Su riname. genoemd jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, oud-lid der Tweede Kamer, thans tijdelijk lid van het Hof van Justitie te Paramaribo. V i c e-a dm i raai Ten Bosch. De oud-vice-admiraal P. ten Bosch, het oud ste lid in jaren van den Raad van State, be reikt, heden, 18 Mei, zijn tachtigste levens jaar. Bij beschikking van den minister van oorlog is de eerste luitenant T. J. Reeser, adjudant bij het 14de reg. inf., met ingang van 1 October 1916 werkzaam gesteld bij de Kon. Mil. Academie, en in verband daar mede, met ingang van dien datum, overge plaatst bij den staf der infanterie. Bij het Vrijwillig Landstormkorps Mo tor-, Vaar- en Voerwezen, zijn gelijkgesteld met den rang van kapitein de oud-zeeoffi cieren G. J. Buys te Dordrecht en G. A. van Vloten te Amsterdam. Boter-contrölesta t l o n te As s e n. Tot direcfeur van het boter-contö- lestation te Assen is benoemd de heer S. F. van Hasselt, doctorandus in de scheikunde, leeraar te Hoogezand. Nederland en de oorlog* De hoogleeraren Fredericq en Pirenne. Het Wolff-bureau seint uit Hamburg Van zeer goed ingelichte zijde wordt aan het „Hamburger Fremdenblatt" naar aanlei ding van de quaestie Pirenne en Fredericq ujt msterdam geschreven „In de pers der vijandelijke, ten deele ook der neutrale landen, vooral in de Holland- sche pers, is het wegvoeren naar Duitsch land van de beide Gentsche professoren Pi renne en Fredericq een onderwerp van velerlei bespreking geweest. De voorstelling die van het geval gegeven wordt, wemelt van onwaarheden, vaak ook van opzettelijke vervolschingen. Zoo hebben de Fransche en Belgische bladen de lezing verspreid, dat de Duitsche gouverneur-generaal den heer Pirenne bij zich liet brengen, om hem de positie van het rectoraat der nieuwe Uni versiteit aan te bieden. De weigering van Pirenne zou zijn onmiddellijke gevangenne ming en de wegvoering naar Duitschland ten gevolge hebben gehad, zonder dat hij zelfs zijn vrouw nog eens had kunnen spre ken. Naar ik van betrouwbare zijde verneem, is dit heele verhaal een verzinsel. Een onder houd tusschen den gouverneur-generaal en Pirenne heeft nooit plaats gehad. Nooit is aan Pirenne, die als oud tegenstander van het vervlaamschen van de Gentsche hooge- school reeds lang bekend stond, een der gelijk voorstel gedaan. Voorts zouden, behalve de beide genoem de professoren, nog vijf anderen naar Duitschland gebracht zijn. Dit zou het ant woord geweest zijn van den gouverneur- generaal, op een verzoekschrift der Gent sche hoogleeraren ten gunste hunner col lega's. Ook van deze beweringen is geen woord waar. Ten slotte .is het onjuist, dat Pirenne en Fredericq gevangen genomen zijn, alleen omdat zij zich tegenstanders verklaard heb ben van het vervlaamschen van de Gent sche hoogeschool, en hun medewerking daaraan hebben geweigerd. Dezelfde houding immers hebben, gelijk bekend is, vele andere Gentsche professoren aangenomen, die niet in de Nederlandsche taal doceeren kunnen of willen, of die al tijd voorstanders geweest zijn van de Fran sche hoogeschool te Gent. Geen hunner is daarom gevangen genomen of naar Duitsch land gebracht. Ook met de professoren te Luik, die het hervatten van het onderwijs te Luik hebben geweigerd, is niets derge lijks gebeurd. Dit lot zou Pirenne en Fredericq even eens gespaard gebleven zijn, wanneer zij hun vijandige gezindheid jegens de bezet tende macht en haar maatregelen niet door «en geheime actie op onbehoorlüke wijze in daden hadden omgezet, ofschoon zii inden» tijd, evenals andere Belgische staatsambte naren de gebruikelijke belofte van loyalite.t, onderteekend hadden. Zij maakten zich schuldig aan handelin gen die niet slechts in strijd waren met dez« verklaring van loyaliteit, rnaar ook met de irt het etappengebied noodzakelijkerwijs gel dende strenge militaire voorschriften. Het wegvoeren der beide professoren naaf Duitschland door de militaire autoriteiten van het etappengebied, is een algemeene veiligheidsmaatregel, gelijk ook tegen an dere Belgische ambtenaren wegens verzei noodgedrongen aangewend moest worden. Daarmede vervalt de onderstelling ais zouden deze maatregelen tegen beide pro fessoren uitsluitend wegens hun gezindheid genomen zijn, een opvatting, waarvan boli het rondschrijven schijnt uit te gaan, dat de Nederlandsche Akademie van Wetenschap pen tot de Duitsche wetenschappelijke li chamen ten gunste van Pirenne en Frede ricq gericht heeft. Dit rondschrijven is overigens overbodig gemaakt, daar reeds eenige weken geleden door op den voor grond tredende Duitschers aan het betrok ken militaire gezag de wenschelijkheid te kennen gegeven is om beiden Gentschen professoren een Duitsche universiteitsstad tot verblijf aan te wijzen en hun voldoende vrijheid van beweging toe te staan om al daar hun wetenschappelijk werk te kunnen voorzetten." Uitvoer van vee. Het Kamerlid voor Hoorn, de heer De Jong, heeft de volgende vragen gericht tol den Minister van Landbouw lo. Is de Minister bereid mee te deelen of de uitvoer van drachtig en melkgevend vee de oorzaak is van de prijsverhooging van het rund vleesch, zooals deze door hel Hoofdbestuur van den Nederlandschen Sla gershond is vastgesteld 2o. Acht de Minister bij den thans plaats gehad hebbenden uitvoer het verzekerd, dat aan onzen veestapel geen nadeel wordt toe gebracht 3o. Is van den uitvoer van stamboekvee geën blijvend nadeel voor de qualiteit van het Hollandsch vee te vreezen? 4o. Is de Minister overtuigd dat de bepa- lingen nopens den uitvoer stipt worden na gevolgd en geen vet vee als melkdragend of drachtig voor export in aanmerking komt? Tot deze laatste'vraag hebben on- dergeteekende aanleiding gegeven dé ter zijner kennis^ gekomen mededeelingen, dat veel melkvee voor uitvoer opgekocht wordt, waaronder tal van runderen, welke eigenlijk voor de slachtbank bestemd zijn, maar die, omdat zij nog een weinig melk geven, door belanghebbenden tot het melkvee gerekend worden. 5o. Kan de Minister mededeelen of niet tegenstaande den uitvoer, voldoende slacht vee voor de binnenlandsche markt beschik baar blijft? De hooge vee- en vleeschprijzen. Naar de N. R. Ct. van welingelichte zijde ver» neemt, bestaat er alle kans, dat binnenkort de ve«» en vleeschprijzen weder zullen dalen. Op dit oogenblik houden de boeren nog hun mest- vee vast; wanneer echter allengs blijkt, dat van uitvoer van melkvee geen sprake kon zijn, zullen zij wel van gedachten veranderen. De thans ontstane moeilijkheden zijn grooten- deels te wijten aan gemis van organiseerend talent bij het Nederlandsche Rundvee-stamboek* Toen op 10 Mei j.l. de minister van Landbouw rekening meende te moeten houden met den van verschillende zijden en niet in de laatste plaat3 door het Ned. Rundveestamboek geuiten wensch, om eenigen uitvoer van overtollig melkvee en drachtig vee toe te laten, droeg hij de distributie der uitvoervergunningen aan de verschillende rundveestamboeken op. Het Friesche stamboek legde bij de uitvoe ring van haar taak over het geheel vrij veel beleid aan den dag en droeg zorg, dat bij aan koop en uitvoer de eisch der geleidelijkheid beste waarborg tegen plotselinge prijsverhoo ging in het oog werd gehouden. Ook het Groninger rundveestamboek, dat zich bepaald heeft tot den uitvoer van 400 stuks stamboek vee, zondigde niet door onbedachtzaamheid. Het Nederlandsche rundveestamboek daarentegen heeft rich van de opdracht met een Jantje van Leiden afgemaakt en plotseling zeer belangrijke uitvoervergunningen verstrekt. Zelfs werd aan één firma (die zich vroeger bij den uitvoer van watersnoodkoeien verdien stelijk had gemaakt) verlof tot uitvoer van 10,000 koeien verleend een cijfer, dat later tot de helft is teruggebracht. Behalve voor deze 5000 worden nog voor 5500 andere koi.-.i uitvoerconsenten afgegeven. Ofschoon nu bij de uitdeelingen _der vc - ningen wel rekening werd gehouden met van regeeringswege gegeven voorschriften v schriften, die o.a. ten doel hadden overbrenging van het nog steeds in Duitschland heerschend* mond- en klauwzeer te voorkomen), ofschoon dus b.v. wel de eisch werd gesteld, dat Neder landsche exporteurs voor het vervoer zorgden, en bovendien het vertoon eener machtiging tot aankoop van een Duitsche stad of een Duitsche landbouwvereeniging werd gevorderd, waardoor al te wilde speculatiehandel kon worden voor komen, zijn toch door de al te gemakzuchtige wijze, waarop het Nederlandsche imndveestom- boek' haar taak uitvoerde, moeilijkheden ont staan. De firma b.v., die 5000 koeien mocht uitvoe ren (exorbitant cijfer voor één enkelen expor teur) gaf over het gansche land opdracht tot aankoop van melkvee en aangezien hare agen ten voor elke koe op pl.m. 10 provisie kon den rekenen, was er alom een wilde jacht om zoo spoedig mogelijk veel vee machtig te wor- den. Dat vee kwam binnen zóó kort tijdsbesteJr te Rotterdam (inlaadplaats dezer firmanten, aan als zelfs zij, ondanks hunne vele relatie* niet vermoed zullen hebben. Dientengevolge gebeurden er dingen, die bi; geleidelijken aanvoer hadden kunnen wordet voorkomen. Wellicht is bij dat wilde opkoopen over hel gansche land ook wel eena hier en daar eaft Verder is ar .oorxoover het Ned. Rundn veestamboek betreft - alleen m Utrecht en Zwolle ingeladen. Op die wijze meende me», best conl-51e te kunnen oefenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2