TTiïLiir "STADSNIEUWS. WIJNHANDEL J. A.SCflDTERMAH t Zn. Ulrechtschestraat 34. Te!ef. 145. Ült den omtrek.' fcc\ die feitelijk al onder het mestvce gerekend üvc.d. doch toch nog wel eenige melk ook gaf, tr.et behulp van allerlei trucjes als melkkoe |r> den dubbelen zin des woords aan den tfnan gebracht; in den regel echter werd slechts irelkvcc c-n drachtig vee aangekocht. Dat delle opkoopen binnen zóó korten termijn alsof geen uur verloren mocht gaan (spoed, dio ■wellicht horc verklaring vindt in den wensch om centralisatie van den aankoop en daaruit voort- ^vloeiende prijsdrukking in Duitschland te voor komen) heeft tal van landbouwers in den waan gebracht, dat binnenkort wel opnieuw een aar dig sommetje te verdienen zou 2ijn en dat bijge volg zelfs geen slachtvee voor binnenlandsche consumptie moest worden verkocht. En de heftige protesten der veekoopers, die geen consent waren machtig geworden en daar om hun gelukkiger concurrenten ten zeerste be nijdden, de opwinding der vleeschk ouwers, die bijna geen koeien meer konden koopen, deden de verwarring en ontstemming toenemen. Intusschen had reeds Maandagochtend de mi nister van Landbouw den verderen aankoop van melkvee stopgezet en aan het Nederlandsch Rundveestamboek uitgifte van nieuwe consenten verboden. Meer dan T0,500 V) pet. van onzen veestapel kunnen dus niet door bemid deling van dit Rundveestamboek zijn uitge voerd. Eventueele pogingen van belanghebben den tot vermeerdering van den uitvoer zouden bij het scherpe toezicht stellig geen succes heb ben. In Friesland, waar het Friesche Rundveestam boek met meer tact optrad en op dit oogenblik «eer veel vee is, vond stopzetting van den uit voer nog niet plaats. Echter wordt de minister voortdurend van alles op de hoogte gehouden en kan hij te allen tijde ingrijpen. Consenten met exorbitante cijfers worden in die provincie niet uitgegeven. Ten slotte zij nog geconstateerd, dat plannen tot het vrijlaten van den uitvoer van slachtvee in het geheel niet bestaan. Trouwens afge zien van wat varkensvleesch is zelfs de uit voer van vleesch op dit oogenblik verboden. De toestand in het bakkersbedrijf. Men schrijft ons: Op de gisteren te 's Gravenhage gehouden vergadering der Ned. Vereen, v. Werkge vers in het Bakkersbedrijf is eene motie aangenomen met bijna algemeene stemmen. De strekking is ongeveer als volgt: De vereeniging verzoekt den minister on verwijld in overleg met de hoofdmannen der Ned. Bakkerij, de broodverordening te her zien, opdat de noodtoestand in de bakkerij eindige. Is de minister daartoe niet bereid, dan zal de Ned.Bakkerij doen wat ze nuttig en noodzakelijk acht. Herhaaldelijk is audiëntie aangevraagd, 'doch er is öf niet geantwoord öf na geruimen tijd een weigering. De Ned. Bakkerij is eene dergelijke behandeling beu "en zal, indien dit niet helpt, zioh zelf helpen. Distributie van groenten. Naar het Hbld. verneemt, zal het Rijks bureau voor Distributie van Groenten enz. 100 wagons aardappelen ter beschikking «tellen van de gemeentebesturen, voor 450 per wagon. Uitvoer van aardappelen. Naar gemeld wordt mogen voorloopig thans geen consenten meer worden afgege ven voor den uitvoer van Roode Star en In dustrie, aardappelen van zand- en veengron den. Commissie van beroe p kolendistributi e. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is ingesteld een commis sie van beroep inzake kolendistributi e en zijn in deze commissie benöemd tot: lid en voorzitter, de heer mr. dr. A. A. H. Struyc- ken, lid van den Raad van Staten, te 's Gra venhage; en tot leden, de heeren H. A. van lJsselsteyn, directeur-generaal van den ar beid, en J. W. IJzerman, oud- lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beiden te 's Gravenhage. Duurtetoeslag in Amster dam. In de gisteren gehouden raadszitting van Amsterdam waren verschillende voor stallen omtrent duurtetoeslag aan de orde Door de sociaal-democratische raadsfrac tie was voorgesteld om ook aan ambtenaren in gemeentedienst, die een inkomen hebben van 900—1200 per jaar, één of twee vervroegde periodieke verhoogingen of, zoo zij reeds op hun maximum staan, voor den tijd van zes maanden een duurtetoeslag toe te kennen. Daarna was door de Raadsleden Nolting en KI. de Vries voorgesteld om aan hen, die een duurtetoeslag ontvangen, bovendien een toeslag te geven van 0.50 per week voor elk inwonend kind beneden den 16- jarigen leeftijd. Naar aanleiding van deze voorstellen werd in de vorige vergadering door B. en W. toe zegging gedaan hun eigen voorstel nog eens in nadere overweging te nemen, ook al in verband met de verruiming, welke de oor spronkelijke regeeringsvoorstellen tot het verleenen van duurtetoeslag aan personen in rijksdienst na de indiening hadden on dergaan. B. en W. zijn tot de overtuiging gekomen dat de verschillende reeds genomen maat regelen uitbreiding behoeven en zij stellen thans voor, om met ingang van 1 April j.l. aan de vaste en voorloopig aangestelde amb tenaren, beambten en werklieden in gemeen tedienst en van het Burgerlijk Armbestuur die kostwinner zijn van een gezin, één, twee of drie periodieke verhoogingen toe te ken nen van hun salaris of vast loon, voor zoo- verr'» dit het maximum van hun rang of cate gorie of 1200 per jaar, resp. 23.22 per week, nog niet heeft bereikt of door de ver booging zal overschrijden; met dien ver stande dat hot verhoogingsbedrag voor nie mand meer dan 100 zal beloopen en on der bepaling dat hun eerstvolgende eventu eele periodieke verhooging zal plaats vinden op hetzelfde tijdstip als het salaris of loon dat zij dan zullen bereiken, zonder verhoo ging zou zijn verkregen. Hen toeslag zal worden verleend aan de ambtenaren, beambten en werklieden die kostwinner zijn van een gezin en reeds op hun maximum-loon staan, alsmede aan de losse en .tijdelijke, die niet wegens mobili satie onder dë wapenen 7 u gelijkstaande met een, twee of drie periodieke vervoegin gen. Ook hier mag de f 1200 niet worden overschreden en de toeslag niet meer dan 100 bedragen. Bovendien zal een toeslag aan alle hier boven genoemde categorieën van personen worden verleend van f 1.per maand voor elk hunner inwonende kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd, met dien verstande dat het salaris met dezen toeslag en de hier boven aangegeven, de som van 1250 per jaar niet mag overschrijden. De toeslagen zullen worden toegekend voor den tijd van zeven maanden, terwijl deze bepalingen niet van toepassing zullen zijn op de onderwijzers van de openbare scholen, omdat zij van Rijkswege een duur tetoeslag kunnen verkrijgen. Na het bekend worden van dit voorstel van B. en W., was een schrijven ingekomen van de Raadsleden Van Tienen, Zwart, As- scher, Vos, De Man, Van Dien, J. de Vries en Van Os, waarin B. en \V. uitgenoodigd werden alsnog een voorstel te doen tot het verleenen van een kindertoeslag aan die ambtenaren, beambten en werklieden wier salaris meer dan 1200, doch niet meer dan 1500 bedraagt. Voorts nog een voorstel van den heer Oudegeest om ook aan hen, die geen kost winner zijn van een gezin, een tegemoetko ming wegens de duurte te geven. De voorzitter deelde mede, dat e~- "men- dement was ingekomen van de heeren KL de Vries en Nolting om den kindertoeslag van 1 op ƒ2 per maand te brengen. Na lange discussie trokken de heeren Nol ting en KI. de Vries hun voorstel In'. Het voorstel-Van Tienen werd aangeno men met 27 tegen 9 stemmen. Het voorstel-Oudegeest wordt verworpen met 21 tegen 15 stemmen. De geamendeerde voordracht van B. en W. wordt daarna zonder stemming aange nomen. De Batavier V in de lucht gevlogen. Bij de directie van de Batavier-lijn is een telegram ontvangen van den kapitein van de Batavier V, luidende, dat het schip ter hoogte van de Gabbard op een mijn Is ge- loopen en gezonken. De tweede machinist, de derde machinist, de messroom-steward en een passagier zijn verdronken. (De „Batavier V" was de boot, die inder tijd naar Zeebrugge opgebracht en door het het Hamburgsche prijsgerecht vrijgegeven werd.) Volgens de N. R. Ct. bestond de lading uit ongeveer 7500 balen rijst, een partij koffie en stukgoed, benevens 14 kisten goud, elke kist inhoudende 5000 p. st. Dit goud was hoogstwaarschijnlijk voor de Nederlandsch-Indische Bank bestemd. De bemanning van het schip bestaat uit 28 koppen. De Batavier V Is voor een groot gedeelte te Londen en voor een klein gedeelte te Rotterdam verzekerd. Uit Londen wordt ons nog door Reu ter geseind, dat volgens te Yarmouth aange komen opvarenden van de Batavier V de ontploffing plaats vond in de machineka mer. De verdronken passagier is een Ame rikaan. Opgelegde schepen. Van de mailschepen van den Rotterdam- schen Lloyd zijn thans opgelegd de Tambo- ra en de Goentoer; opgelegd zullen worden de Tabanan en de Insulinde, die op de thuis reis zijn, en de Kawi, die eerst nog een reis zal maken. In de vaart blijven de passagiersschepen Wilis, Rindjani, Sindoro en Ophir. De „Times" over Nederla n d. De „Times" bespreekt in een hoofdartikel de jongste uitlatingen van den militairen medewerker van het „Berliner Tageblatt", majoor Moraht, die opmerkt dat men niets meer hoort over Engelsche plannen voor een inval in Holland. De „Times" merkt op, dat dit een eenvoudige waarheid is, omdat de Duitschers hebben opgehouden deze verzin selen rond te strooien. Met te beweren, dat dergelijke' plannen zouden bestaan, belee- digden de Duitschers het gezond verstand van de Hollanders. Het blad merkt verder op, dat bij deze handelingen de Duitschers het feit over het hoofd zien, dat Holland de buurman van Bel gië is, en weet dat van Duitsche zijde deze verhalen van onmiddellijk of later dreigende invasies zijn verzonnen, om hun inval in België te rechtvaardigen. Het Nederlandsche volk is een vroom volk, dat niet onbekend is met de geschiedenis van den wijngaard van Naboth; het weet wat von Liszt, Treitschke, Bernhardi en vele andere bekende pangermanisten geschreven hebben over de noodzakelijkheid voor Duitschland, om zich het bezit der Rijn monden te verzekeren. Daarbij ondervinden de Duitschers wel eenige moeite om den invloed te neutraliseeren, dien hunne hand langers hebben verkregen op de Nederland sche openbare meening. Het aantal kostbare Nederlandsche sche pen, dat zonder recht of reden door Duitsch land naar den bodem der zee gezonden is, is een welsprekende getuigenis voor het be lang, dat Duitschland stelt in Nederlands welvaart. Onvermijdelijke maatregelen van verdediging tegen een vijand, die, zoowel Nederlands onafhankelijkheid bedreigt als de onze, heeft feitelijk ons en onze bondge- nooten genoodzaakt op den Nederlandschen handel eenige beperkende bepalingen toe te passen. Maar onze handelingen zijn altijd ingege ven door overwegingen in 't belang van Ne derlands positie. Er is in geen enkel geval met onnoodige hardheid te werk treeaan. Bovjenal, bij de bepalingen van onze ver houding tot Nederland is steeds overwogen en zal steeds overwogen worden, wat Neder lands waarachtige belangen zijn, die iden tiek zijn met di£ van Engeland. Het is ons belang en cTat van Nederland zelf, dot het bloeit als een onafhankelijke en krachtige staat. Wij weten, dat de Nederlanders bereid zijn, om, als het noodig is, met alle kracht hun vrijheid te verdedigen. Zij zullen nooit dulden, dat Nederland zou worden Naboths wijngaard van een Hohenzollern-Achab. Aan het slot van het artikel brengt de „Times" warme hulde aan Nederland, voor hetgeen het in den oorlog gedaan heeft voor de Belgen en voor de Engelsche geïnter neerden en gewonden. Schröder voor het Hof. In hooger beroep werden gisteren voor Het gerechtshof te Amsterdam Behandeld de beide gevallen, waarvoor de heer Schröder, de hoofdredacteur van de „Telegraaf", door de rechtbank is vrijgesproken van de be schuldiging van het in gevaar brengen van de onzijdigheid van den Staat. De eene zaak betrof het artikel, waarin van de regeering werd gezegd, dat zij met haar uitvoerpolitiek ten gunste van Duitschland „verraad pleegt aan het eigen vaderland" en „aan de zaak der menschheid"; de andere het artikel waar in van de „groep gewetenlooze schurken in het centrum van Europa" gesproken werd. Omtrent het eerste geval verklaarde de heer Schröder dat zijn blad „voor alles pro- Nederlandsch" was, hetgeen hem van den president mr.' v. d. Zweep de vraag bezorg de, of de Tel. zich niet vroeger, vóór Schro der's hechtenis, „pro-geallieerd" genoemd had. De bekl. antwoordde daarop, dat de grondgedachte van de Tel. was, dat als Duitschland dezen oorlog won, het met de onafhankelijkheid van Nederland gedaan zou zijn. Het O. M., waargenomen door mr. A. A. baron van der Feltz, requireerde, waar bekl. dingen gedaan heeft, waardoor voor ons land, zooals spreker breedvoerig uiteen zette, ernstige gevolgen konden ontstaan, tegen bekl. een gevangenisstraf van één jaar. In zijn requisitoir ging de advocaat-gene raal allereerst de opvattingen na die er be staan Inzake neutraliteit. Spr. wees er op, dat de toestand van inte griteit ook daaronder moet worden verstaan en daarom moet de slotsom zijn, dat de wet aldus moet worden opgevat, dat de on zijdigheid van een land ook in gevaar wordt gebracht, wanneer dit land in moeilijkheden wordt gebracht met een ander land, dat zich in oorlog bevindt, met de kans dat daardoor het in moeilijkheden gebrachte land in dien oorlog wordt betrokken. Wat de opvatting betreft van het in ge vaar brengen van de neutraliteit wijst spr. er op, dat hier in het onderhavige geval moet worden verstaan het veroorzaken van kans en mogelijkheid tof een conflict ten gevolge van de geïncrimineerde handelin gen. Het gevaar behoeft dus niet verwezen lijkt te zijn. Verwijzende naar de verdediging van mr. Kappeyne in eerste instantie waarbij deze betoogde, dat indien beklaagde schuldig mocht worden bevonden, hij een gevange nisstraf van 6 jaar, n.l. het maximum zou eischen, zegt spr., dat daaruit blijkt, dat de verdediger een onjuiste interpretatie heeft gegeven van het begrip opzet met betrekking tot de toepassing van art. 100. Indien de wetgever had willen uitdrukken, dat de be klaagde het opzet moet hebben gehad de neutraliteit in gevaar te brengen, had hij dit wel in het artikel doen uitkomen door te spreken van „opzettelijk in gevaar brengen". Het oogmerk behoeft er echter niet te zijn. Voor de toepassing van art. 100 kan vol staan worden met een opzet van minderen omvang. De gepleegde geincrimineerde handeling moet slechts opzettelijk zijn ge weest. Daardoor is er derhalve in het onder havige geval een „pro parte dolo, pro parte culpa". Op de strafbaarheid heeft het oog merk geen invloed, wel b.v. op de hepalin- gen van de strafmaat. Bij den beklaagde moet aanwezig zijn geweest voldoende mate van inzicht van de mogelijke gevolgen van zijn daad. Komende tot den inhoud van het geïncri mineerde artikel zegt spr., dat de rechtbank ook heeft toegegeven, dat het stuk niet al leen beleedigend was voor ónze regeering, maar ook ontstemming heeft gewekt in het buitenland. Voor wie lezen kan, wordt de regeering beschuldigd van bedrog, jegens de oorlog voerenden, immers zij draagt het „mom van een waardige neutraliteit". De kans, de mo gelijkheid bestond, dat de mogendheden, opmerkzaam gemaakt op dat „bedrog" of „verraad aan de menschheid" maatregelen waren gaan nemen, waardoor een conflict had kunnen ontstaan. Meer bewijs voor het in gevaar brengen van de onzijdigheid is niet noodig. Dat er ontstemming was, in Engeland b.v., toont spr. aan door het voor lezen van een artikel uit de Daily Telegraph, waarin de regeering van Engeland werd op gewekt tot krachtige maatregelen tegen de neutralen, die hun onzijdigheid niet strikt in acht nemen. Het courantengeschrijf kan dus in dezen een gevaar veroorzaken, dat zeer zeker niet denkbeeldig is. In verband hiermede verwijst spr. naar de publicatie van de Engelsche legatie, gedaan naar aanleiding van het bekende sensatie- wekkend bericht van een Haagsch blad, waarin werd gemeld, dat door een der oor logvoerende landen een ultimatum was ge steld aan Nederland. Ook dient nog de vraag beantwoord te worden, of de beklaagde zich bewust is ge weest van het dreigende gevaar, van de mo gelijke gevolgen zijner handeling. Spreker meent dat beklaagde wel degelijk zich be wust is geweest van dreigend gevaar. Als hoofdredacteur was hij bekend met de actn- eele uitingen van de buitenlandsche pers. Het doet niets terzake, dat de heer Holdert verklaart de aansprakelijke persoon te zijn voor den inhoud van het blad. Hoofdzaak is, dat beklaagde de dader is. Spr. requireert ten slotte vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling door het Hof tot I jaar gevangenisstraf. In de namiddagzitting was het woord aan den verdediger mr. J. Kappeyne van de Coppello. Deze bracht hulde aan de zake lijke behandeling der zaak, door den advo caat-generaal. Nagaande, hoe art. 100 moet worden op gevat, betoogt pi. dat voor de strafbaarheid vereischt is, dat vast staat, dat de onzijdig heid i s, in gevaar gebracht, dus niet al leen dat zij kan worden bedreigd. Het effect van de opzettelijke handeling moet aanwezig zijn. Er moet dus zijn of geweest zijn een reëel, aanwezig gevaar. Inderdaad is er geen gevaar geweest. In verband hiermede verwijst spr. naar de Troonrede van 14 September 1914, waarin H. M. de Koningin zeide, dat de betrekkin gen met de verschillende mogendheden van de meest vriendschappelijken aard waren. Dit was na het verschijnen van het geïncri mineerde artikel. Volgens pi. ligt daarin het bewijs, dat er geen gevaar is aanwezig ge weest. De bedoeling van bekl. is geweest te strij den tegen den militaristischen geest in Duitschland, niet tegen Duitschland of de Duitschers. Volgens de opvatting van bekl. was na melijk die militaristische geest de oorzaak van den oorlog. De strijd ging derhalve tegen het stelsel en niet tegen Duitschland. Het stelsel namelijk acatte bekl. een bedrei ging van ons nationaal belang, onze onaf hankelijkheid. PI. kan zich niet voorstellen, "dat de re geering van een der oorlogvoerende landen, In kennis gebracht met de geïncrimineerde artikelen, daarin een casus belli zou hebben kunnen vinden. Ten slotte betoogt pl., evenals in de eer ste Instantie, dat een particulier de overtre ding van art. 100 nie 1 -Megen. Wanneer de handeling vp*> 'ocH zou worden strafbaar gesteld, zou volgens pl. 'een vreemde regeering beslissen wat In Nederland strafbaar Is. Aan bet efnd -n zijn pleidooi zegt pl. dat hi? hoopt dat deze vervolging tegen dezen persoon niet den schijn zou wekken van partijdigheid. Pl. concludeert, dat de beklaagde zal moeten worden vrijgesproken. 18 Mei. Vandaag is het zeventien Jaar geleden, dat de eerste Vredesconferen tie in het Huis ten Bosch te 's Gravenhage werd geopend. Afgevaardigden van 26 sta ten waren daar vereenigd om mede te wer ken tot de handhaving van een algemeenen vrede. Blijkens een brief, bij het Nederlandsche Comité van Vrouwen voor Duurzamen Vre de ontvangen, heeft de neutrale conferentie te Stockholm het initiatief genomen voor een herdenking van dezen 18den Mei 1899 in alle onzijdige landen. „Wat ook het directe resultaat dezer con ferentie was, aldus de brief zelfs al noemen sommigen het volkomen negatief, ze heeft de wereld aan het denken gebracht, ze is door een tweede gevolgd (1907). Deze moet door een derde gevolgd worden, welke meer resultaat hebben moet, omdat nu allen aan den lve gevoeld hebben, wet het wil zeggen oorlog te voeren in onzen beschaaf den ontwikkelden tijd, waarin het vernuft op verfijnde wijze zijn meerderheid laat gevoe len over de vroeger vereerde lichaams kracht „Laat.... deze 18e Mei de Vredesdag zijn, laten wij hem blijven beschouwen als de eerste mijlpaal op den weg naar den vre de der wereld, laten wij op dien dag even onze twintigste-eeuwsche nuchterheid afleg gen en ons laten gaan met de sterke stTOO- ming onzer hoogste verwachtingen, dat er nog hoop is voor de menschheid...." De moord te Schoonoord. Te Assen is gevankelijk binnengebracht een 17-jarige jongen uit Eeserveen, als vermoe delijke dader van moord op den photograaf H. Reinders te Schoonoord gepleegd Zon dagavond. De vermoorde liet zich afkeurend uit over de handelingen van eenige jongelui, die het een meisje lastig maakten. Een hun ner heeft hem met een mes een steek in den hals toegebracht, waardoor de slagader werd geraakt en de getroffene spoedig overleed. Pakhuisdiefstal. Te Rotterdam zijn aangehouden J. V., houder van een nachtcafé in de Zandstraat en de Iorren- koopman S., verdacht van diefstal en heling van 160 vaten vet ter waarde van 32000 uit een pakhuis in de Roseveldtstraat in April gepleegd.- De vaten waren in vier par tijen weggevoerd. Een honderdtal kwam door de vierde en vijfde hand terecht bij verschillende vethandelaren, waar een en ander in beslag werd genomen. De rest is nog zoek. Nekkramp. De 29-jarige timmer man S„ te Leeuwarden, wegens nekkramp in het ziekenhuis verpleegd, is overleden. De toestand van de twee militaire nek kramp-patiënten is, naar omstandigheden, bévredigend. Nekkramp. Naar de N. Ct. ver neemt, is een meisje, wonende op het Slijk- einde te den Haag, door meningitis aange tast en Dinsdagmiddag naar de barak te Scheveningen overgebracht. Nekkramp. Te Oeffeit (N.-B.) zijn twee kinderen van 2 en 6 jaren van den spoorwachter S. aan nekkramp overleden. Reclame Per anker 34 per flesch 0.85 plu. I 1.50 per anker accijus. Gisterenmorgen vergaderde ln het ge bouw Irene te Utrecht de Centrale A.-R. Kiesvereeniging in het Statendlstrict IJs-, selstein, teneinde candidaten te «tellen voor de a.s. verkiezingen der Prov. Staten. Het aftredende lid, de heer K. Vink, burgemeester van Lopik, werd opnieuw candidaat gesteld. Voort9 werd besloten de R.-K. candidaten te steu nen. Hedenmorgen heeft het Hof te Amster dam uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer Hamburger te Utrecht, beklaagd van 't zich wederrechtelijk bevinden op de Israëli tische begraafplaats. Men kent deze kwestie uit vroegere berichten in ons blad. Het Hof heeft bekl. op grond van zich na aanmaning daartoe niet verwijderd te heb ben van de begraafplaats veroordeeld tof 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Naar de Tel. meldt, heeft zich aan s Rijks Munt te Utrecht een ernstig geval van diefstal voorgedaan. Een groot aantal onafgewerkte guldens, d. w. z. ongestempel de glad-zilveren schijven, is ontvreemd. Een zekere IL, te Utrecht, werd op het Stationsplein aldaar aangesproken door een persoon, die hem van gezicht bekend was. Naam en adres van den man wist hij niet. Deze vroeg hem, of hij geen kans zou zien om een partij zilver te verkoopen. U. had wel lust in 't zaakje; hij zou de 110 zilve ren schijven mee naar Amsterdam nemen en daar trachten aan den man te brengen, 's Avonds zouden de twee elkaar dan weer in Amsterdam ontmoeten, om af te rekenen. Zoo gebeurde, maar de verkoop lukte niey U., werd gewaarschuwd door Iemand dien hij kende, dat het guldens waren, die hij te koop aanbood. Volgens U.'s verklaring Is hij toenbang geworden, is naar Utrecht terug gegaan, heeft de partij teruggegeven aan zijn „lastgever" en gezegd, dat hij niets meer met de zaak te maken wou hebben. De Utrechtsche politie kreeg de lucht van het zaakje en nam U. In arrest, die zijn onschuld betuigde. Hij werd geconfronteerd met het geheele personeel van 's Rijks Munt, maar herkende niemand als zijn last gever in den guldens-verkoop, en werd Dins dag naar Amsterdam gebracht, waar hij was geconfronteerd met de menschen, die hij bezocht had, om de schijven te verkoopen. De dader U.'s lastgever Is nog niet gevonden. In de Kromhoutkazerne te UtrerV i hedenmorgen omstreeks 10 uur een e ongeluk gebeurd bij het maken van ha: naten, waarbij de reserve-luitenant de. nie J. Buhrman is omgekomen. De Bilt. Voor het hr.H N ss, wairv^or bij publieke verhuring op Vrijdag j.l. nie mand zich heef*. "M en waarvan men vreesde dal hcvrd zou blijven, heeft zich thans aangemeld de heer H. Meursing, directeur van de N. V. de Phoenix-brouweriJ te Amersfoort, die het voor 3 jaar wenscht te huren. Naar wij vernemen is door hem een aannemelijk bod gedaan, zoodat hoogst waarschijnlijk met ingang van 1 Juni a.«. het bedrijf van voorheen aldaar weder zal wor den voortgezet. Marine en leger. Bij het vrijwillig landstormkorps motor- vaar- en voorwezen is gelijk gesteld met den rang van kapitein de oud-zeeofficier G. I. Buijs, vroeger directeur der H. B. S. alhier, thans te Dordrecht. Gemeente-reiniging. Tijdelijki s belast met de directie der ge meente-reiniging P. v. d. Hooff Sr. Benoeming. De heer H. J. Veldhoen is door B. en V. benoemd tot onderwijzer Ned. taal aan de herhalingsschool voor jongens (vac.-Buyteiv huys.) Rectificatie. Niet de heer M. Prins, maar mej. M. Prins is benoemd tot kantoorbediende 2e kl. aan het post- en telegraafkantoor alhier. Centr. R.-K. Kiesvereeniging. Zondagmiddag vergadert de Centrale R> K. Kiesvereeniging in het district Amers foort in de bovenzaal van den R.-K. Volks bond, in hoofdzaak ter behandeling van den beschrijvingsbrief alg. bondsvergadering. (Eemb.) Concert Amicitfa. Zondagmiddag 21 Mei a.s. van 3-5 uur zal een concert gegeven worden door het muziekcorps van de 8e brigade; bij gunstig weer op het terras. Dit concert wordt aan geboden door genoemd muziekkorps aan ne Iedeit van Amicitia. D. O. V. Tot directrice van het gemengde geheel onthouderskoor „Door Onthouding Veree nigd" is benoemd mevr. E. G. w. Bethe van Eyker te Baarn. Openbare Leeszaal. In de afgeloopen maand April werd d€ couranten- en tiidschriftenzaal bezocht doo* 2216 bezoeken cn de studiezaal door 453.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3