BINNENLAND. achterlating van materieel. Een poging van Üen vijand, om de verloren gang te herove ren, werd afgesltfgen door middel van hand granaten. In Gaiicië ten Noorden van Togonovtz geheven onze verkenners zich tusschen een fterke afdeeling van den vijand en de vijan- Belijke draadversperringen. Het detachement grerd vernietigd. We enen, 19 Mei. (W. B.) Officieel Bericht van heden middag. In het kustgebied en aan het Koriniische (tont hield de pauze in het vuren, die over N algemeen is ingetreden, ook gisteren aan. Hedenmorgen vroeg zijn twee vijandelijke aanvallen op de door ons onlangs veroverde Wellingen ten Oosten van Monfalcone af geslagen. Ben eskader watervliegtuigen wierp met gucces bommen op de stationsgebouwen van San Giorgio, Nogara en het vijandelijke wa- tervliegfuigstetlon bij Grado. In Zuid-Tirol winnen wij i-oortdurend ter rein. Op den Armenten-a-bergnig werden «es aanvallen der Italianen afgeslagen Onze tusschen het Astach- en Lain-dal Onder leiding van luHenant-veMmaamchelk aartshertog Karl Franz Joseph opgerukte troepen drongen verder door en dreven den viiand op het geheele front terug en hebben hedenmorgen vroeg de Itabnansrhe schans werken bij Campomolon en Toraro bezet, tusschen het Lain- en het Brand-dal. In de ri hting van Vallarsa hebban onze troepen den noordelijken rand van den Col Santo bereikt. In het Btsch-dal moesten de Italia nen de plaatsen Maroo en Mori ontruimen. Het aantel sedert het begin van den aan val door ons gemaakte gevangenen is tof meer dan 10,000 man en 169 officieren gestepen; de buit is thans 51 machinegewe ren en 61 kanonnen. Berlijn, 19 Mei. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. - Een vliegluigeskader viel vijandelijke kempen aan bij Kukus, Causica, Mfholova en Saloniki. Londen, 19HeL (R.). Wij vernemen, dat de kwestie tusschen de geallieerden en de Grieksche regeering over het vervoer van het Servische leger op bevredigende wijze geregeld is. Er is overeengekomen, dat de Serviërs naar zee zullen worden vervoerd. Konstantinopel, 18 Mel. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront en in den sector van Hankin is geene verandering. In den Kaukasus stoorden wij in den sec tor van Bitlis door artillerievuur vijandelijke troepen, die met schansarbeid bezig waren. Den 15en Mei viel de vijand ter sterkte van een regiment, op een laat uur, onze afdee- Ung aan, die ten oosten van Aghnot was opgesteld. De aanval van den vijand mis lukte. D8n 16en kreeg de vijand een batall- lon als versterking; hij hervatte den aanval. Den strijd duurde tot den middag. Eindelijk werd de tegenstander gedwongen zich terug te trekken; hij leed zware verliezen en liet een aantal gevangenen, wapenen en munitie achter. Aanvallen van den vijand op den 16en te gen onze stellingen op den berg Ziaret Tepe, 40 K.M. ten oosten van Baiburt en tegen de stellingen bij Ach Dach, 10 K.M ten zuiden van den genoemden berg, werden allen met ontzettende verliezen voor den viiand afgeslagen. A„n den linkeroever in den kustsector hield de vijand zich bezig met versterkings- werken. Den, 16en Mei in den namiddag vuurde een vijandelijk wachtschip in de omgeving van Tsjesme ann de kust van Smyrna eenige projectielen af zonder uitwerking en trok zich daarna terug. Op een vitandelijken mo nitor. die aan de kust van het eiland Keusten gestrand was, verwekte het vuur van onze artillerie brand; er is nog slechts een wrak van over. An de overipe fronten is geene veran da -in:/. Petersburg, 19 Mei. (T el.-egent- schap). Communiqué van den grooten gene- raien staf. Over de geheele lengte van het Kaukasi- sche front hadden onbeduidende ontmoetin gen plaats tusschen voorhoede-afdeelingen. Londen, 19 Mei. (ROfficieel be richt. In den morgen van den 18den bombar deerden Britsche oorlogsschepen en vlieg tuigen El Arisch, een belangrijke post op den vijandelijken gemeenschapsweg tus schen Syrië en Egypte. De oorlogsschepen bombardeerden het fort ten zuidwesten van ae stad, dat, naar men gelooft, in puin is geschoten. De luchtaanval was in twee phases verdeeld. Watervliegtuigen openden het bombardement. Zij werden later gevolgd door vliegtuigen, die in last hadden vijan delijke machines aan te. vallen en bijzondere aandacht te wijden aan het vijandelijke troeper.kamp. Een troep van 1000 man werd ten zuiden van de stad op marsch ge zien. Drie bommen sprongen midden in de zen troep. Alle kampen werden met goede uitwerking gebombardeerd. De schepen en machines keerden allen behouden terug. Generaal Bryan Matjan heeft het bevel aanvaard over de troepen aan de westelijke grens an Egypte. Generaal Milnc is com mandant in Saloniki. H e 1 s i n g I o r s, 1 9 M a a rt. B.) Het Di itscha stoomschip 7rave werd gisteren- avond om half tien ter hoogte van Kullen door een Engeische duikboot aangevallen en door een torpedoschot in den grond ge boord. De bemanning, tellende 17 koppen, »\erd gered 11e Engeische duikboot maakte zich schuldig aan misbruik van de vlag, want zij stak de Duitsche oorlogsvlag uit', ten einde het Duitsche stoomschip uit de Zweedsche territoriale wateren te lokken. B e r 1 ii n, 2 0 Mei. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: Voleens een bericht van Reuter heeft Sir Edward Grey in het lagerhuis verklaard, dat het Vatioaan tot Duitschland vertoo/en heeft gericht om het prijsgeven van den duikbootoorlog van Duitschland te verkrijgen. Deze mededeeling komt niet overeen met de feiten. Integendeel heeft de Paus, zooals wij van bevoegde zijde vernamen, aan Duitsohland en de Vereenig- de Staten kenbaar gemaakt, dar hij bereid was in het geschil tusschen de beide regee ringen te bemiddelen. De keizer heeft den Paus, onder verwijzing naar het inmiddels reeds aan Amerika gegeven antwoord, dank betuigd voor 2ijne goede bedoelingen. Bukarest, 18 Mei. (W.). De eerste Cermen-trein (waarmee de uitwisseling van goederen tusschen de centrale mogendhe den en Rumenië geschiedt- is hedenmorgen te Predeal aangekomen. Hij was versierd met dennengroen en 'de vlaggen van Duitschland en Oostenrijk en van Rumenië, en werd door een Duitsche commissie aan het Rumeensche spoorwegbesprur overge dragen. Stockholm, 18 Mei. (Havas.) In de dagbladen van alle richtingen wor den de verklaringen van den minister van buiten!andsche zaken besproken en een stemmig goedgekeurd. Zij komen hierop neer, dat de regeering en de rijksdag zich losmaken van de beide uiterste partijen, de activisten en de voorstanders van den vrede tot eiken prijs. De dagbladen drukken de hoop uit op eene gunstige oplossing van de Alandkwestie. 19 M e i. De minister van buitenland- sche zaken Wallenberg antwoordde in de Eerste Kamer op de den 3en Mei door prof. Steffens over de Afandkuestie gestelde vra gen, onder verwijzing naar zijne inmiddels reeds afgelegde verklaringen, dat de regee ring 't als haar plicht beschouwt met nimmer falende aandacht deze kwestie ne te gaen en dat niets wordt nagelaten om op dit, gelijk op elk ander gebied, de rechten en belangen van Zweden te behartigen. Wat maatregelen betreft van Zweden in deze kwestie, daarop kan, om gemakkelijk te begrijpen redenen, thans niet in bijzonderheden worden inge gaan. Petersburg, 19 Me!. (Tel.-agenf- schap.) De Zweedsche gezant, generaal Brandstroem, heeft een redacteur van de Birshewija Wjedomosti ontvangen en tot hem zijne denkbeelden uiteengezet over de poli tiek van Zweden en zijne houding ln den wereldstrijd. HIJ drukte ln de eerste plaats tegenover dezen dagbledschrijver zijn vast vertrouwen uit, dat Zweden trouw zei blijven aan zijne stipte onzijdigheid en dat de vrede in zijn land niet zal worden gestoord. Hij zeide: IV ben zeer verwonderd, dat de Russische openbare meening, zelfs in hare kringen die beter Ingelicht konden zijn, in den laat- sten tijd eene zoo groote zenuwachtigheid aan den dag legde ln zeke de betrekkingen tusschen Rusland en Zweden. Het Is waar, dat de Zweedsche activisten trachten de zaak te vertroebelen. Maar, zooals Ik qjeeds meermalen heb gezegd, Is de ware oorzaak" van dezen veldtocht gelegen ln eene tegen het ministerie gesmede Intrige, die zonder eenlgen twijfel gedoemd fs jammerlijk te mislukken. Gelukkig heeft het tegenwoordi ge kabinet, dat geen partij-, maar een prak tisch kabinet is, een zoo volkomen correcte houding aangenomen, dat de activisten er niet in zullen slagen het ten val te brengen. Wat onzen minister van buitenlandsche zaken betreft, had de Russische openbare meening kunnen weten, dot Wallenberg een warme en krachtige aanhanger is van Zwe- den's onzijdigheid en van het onderhouden der meest vriendschappelijke betrekkingen met Rusland. Dt ben er zeker ven, dat hij het hoofd zal welen te bieden aan de acti visten, wier veldtocht als een zeepbel zal uiteenspatten. Londen, I 0 M e i. (R.). Eerste minister Asquith is in Londen teruggekeerd. Bern, 18 Mei. (W. B.) De bondsraad besprak heden in eene zitting, die drie uren duurde, de finandeele kwestie. Over de uit komst wordt van regeeringswege medege deeld, dat de bondsraad tot het besluit ge komen is, dat een ontwerp zal worden op gemaakt tot herziening van de grondwet ten behoeve der invoering van eene bijzon dere oorlogswinstbelasting. De bijeenroe ping van eene commissie van advies werd uitgesteld totdat het departement van finan ciën in staat zal zijn voDedig uitgewerkte ontwerpen over te leggen ven het geheele stel maatregelen, dat zijn programma zal uitmaken. Ottawa, 19 Mei. (R.) Het parlement is verdeagd door den luitenant-gouverneur- generaal, bij afwezigheid van den hertog van Connaught wegens militaire dienstplichten. In de sluitingsrede wordt gewaagd van het groote gewicht der in deze zitting genomen maatregelen, waardoor materieel wordt bij gedragen tot het verkrijgen van de eindover winning. Inzonderheid wordt melding ge maakt van den zwaren strijd op het westelij ke front, waar aan de mannen uit Canada ge wichtige stellingen zijn toevertrouwd. Meer dan 170,000 man zijn over de zee gezon den en meer dan 140,000 man worden in Canada geoefend om te dienen voor aanvul ling en versterking. New-York, 19 Mei. (Havas). Uit Washington wordt bericht, dat op een bevel uit Berlijn Bernstorff de volgende nota be kend heeft gemaakt: Ten gevolge van som mige feiten, die ln den laatsten tijd zijn voorgekomen, heeft de Duitsche ambassa deur aan alle Duitsche consuls op het hart gedrukt, dat zij alle Duitsohe burgers moeten doen begrijpen, hunne verplichting aan de wetten van den staat, waarin zij wonen, stipt te eerbiedigen. Berlijn, 19 Met (K. N.) De L'okal- anzeiger ontleent aan de Carrière een be richt van 17 Mei uit Athene, dat de afge vaardigden van Noord Epirus in de zitting van de Kamer van 16 Mei zioh met een ver zoek tot de regeering hebben gewend om te verhinderen, dat hunne provincie aan een hongersnood ten prooi zal worden. De minis ter van finenciën Pekallis antwoordde, dat de regeering voornemens was gebruik te ma ken ven de haven van Santi Quaranta voor de proviandeéring van Epirus, doch/daarbij op bezwaren gestooten is van de zijde van de vreemde mogendheden. Ook werd de re- gcering verhinderd gebruik te maken van den straatweg Fiorina—Koritza. Noorwegen. Christiania, 19 Mei. (W. B.) De Tweede Kamer heeft heden eenstemmig het voorstel tot invoering van den zomertijd in Noorwegen aangenomen. Dit besluit wordt heden nog door den koning bekrachtigd, waarna de nieuwe zomertijd Zondagavond van kracht wordt Verspreide Berichten. Generaal Marchand gesneuveld Generaal Marchand, „de held van Fasjo- da", is gesneuveld. Hij was de man, die in 1898 Engelond en Frankrijk op den rand van oorlog bracht. Toen was hij majoor en bezette Fasjoda, aan de grens van Egypte. Kitchener, die toen Sirdar was, snelde met 2000 man naar Fasjoda en elschte de ont ruiming, maar Marchand weigerde terug te trekken voor hij instructie van zijn regee ring had ontvangen. De Prepsche Tegeering besloot hem niet te steunen en zoo werd do krisis opgelost, maar de bitterheid erover bleef lang nawerken. Het vergane Fransche luchtschip. v Over het vergaan van het Fransche luchtschip T. 1, ter hoogte van Sardinië, verneemt de Norrvelllste, te Lyon, nog het volgende; Des middegs zag men boven zee, dicht bij Porto Torres een luchtschip drijven, dat in de richting van Sassari scheen le varen. Plotseling bemerkte men dat het gevaarte schommelde, een schok kreeg en snel daalde. Een zuil rook en vlammen steeg uit het vallende lucht schip op en ever daarna hoorde men een geweldige ontploffing. Italiaansche schepen, die naar het wrak toesnelden, kwamen pas 10 minuten later op de plaats wa.r het lucht schip in de golven verdwenen was. Gelijk men weet is de geheele bemanning omgekomen. Doofstomme artilleristen. Een doofstom inwoner van Aken, die sol daat moest worden en zich bij de Wurtem- bergsche zware artillerie aan het front be vindt, heeft wegens zijn dapper gedrag de Wurtembergsche dapperheidsmedaille ge kregen. Van het doofstommeninstituut te Aken zijn verscheiden doofstommen als ar tillerist aan het front. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag werden, na ver daging tot half twaalf, wegens onvoltallig heid, een aantal kleine ontwerpen zonder stemming aangenomen, waarna de Natura- lisatieontwerpen, waarover Donderdagmid dag de stemming mislukte, worden aange nomen met 35 tegen 25 stemmen. Aan de orde kom^ daarna het buitenge woon oorlogscrediet van 100 millloen. De heer Scheurer (A.R.) geeft het ge bruik van helmen in het leger in overweging en vraagt of een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van den slechten toestand van het schoeisel van de militairen. Hij ver klaart zich teleurgesteld over het nalaten van maatregelen tegen het vloeken en ter bevordering van de Zondagsrust. In oorlogstijd moet snelle mobilisatie mo gelijk zijn. Noodig zijn cursussen voor de opleiding van verplegers en verbetering van den pharmaceutischen dienst Spr. critiseert soherp de nalatigheid van den militairen ge neeskundigen dienst in gevallen van ver- waarloozing van zieke militairen. De heer Dtiymaer vanTwist (A.R.) dringt aan op kwijtschelding van bijkomen de straffen, opgelegd aan hen, die met Paschen eigenmachtig verlof namen, op meer ünancieelen steun voor militaire te huizen en op overlegging van een overzicht der besteding van de tot dusver verleende oorlogskredie ten. Spr. verwijt den minister, dat deze niet krachtig genoeg optreedt tegen het vloeken en minderwaardige ontspanningen. Te 4 uur 20 worden de beraadslagingen verdaagd tot Woensdag 11 uur. Belichten. De Raad van Defensie.— Mr. "Merchant, bij Kon. besluit van 5 Juli 1915 benoemd tot lid van den Raad van De fensie, deelt ln de Vrijz.-Democraat mee, dat hem tot dusver slechts één teeken van zijn nieuwe waardigheid gewerd: het was de mededeeling van het bureau van den Raad, fn welke afdeeling hij zou zitting nemen. Blijkbaar Is dus, zoo schrijft de heer Mar chant, de Raad tijdens den toestand van oorlogsgevaar non-actief. De afgevaardigde voor Weert. Naar de Limb. Koerier ver neemt, zal het nieuwe Kamerlid voor het district Weerf, mr. H. van Groenedael, zijn functie ais griffier der Prov. Staten van Over- ijsel blijven bekleeden. Maatregelen tegen pok ken. De Minister van Staat, Minister van Binnénlandsche Zaken, en de Ministers van Financiën, van Waterstaat en van Land bouw. Nijverheid en Handel hebben be paald, dat met ingang van 20 dezer land verhuizers en personen die bij troepen rei zen of de grens overtrekken, hier te lande slechts worden toegelaten lungs de gemeen te Oldenzaal en Zevenaar en dat die perso nen aldaar niet v orden toegelaten dan na geneeskundig onderzocht te zijn en, zoo noodig, na ontsmetting der kleederen en reiniging der personen. Utderland en do oorlog. De Tubal.tia. In eene beschouwing over de Tubantia- torpedo (welk voorwerp door de N. R Ct. ironisch wordt genoemd „een torpedo met eigen initiatief", elders veer met een „lan- cetvisch" vergeleken wordt) zegt het Hbld.t „Wij hadden reeds eenlgen tijd geleden vernomen, dat de Dititsche Regeering be weerde, dat de torpedo, die de „Tubantia" getroffen heeft, niet op 16 Maart den da tum der torpedeering maar op 6 Maart zou zijn afgeschoten. Op een door ons ge daan verzoek hebben wij daara an toen geen melding gemaakt, omdat, naar men ons meldde, dadelijk door den technlschen advi seur van onze Regeering gevraagd is dan Inzage te geven van da journalen, waaruit vast en zeker en duidelijk zou blijken, dat de torpedo niet op 16, doch op 6 Maart zou zijn afgeschoten. De Dititsche Regeerlng weigerde echter zoo werd ons toen mede gedeeld voorloopig den vertegenwoordi ger van onze Regeering in de gelegenheid te stellen volledige zekerheid te krijgen. Die zekerheid, die onze Regeering in staat zou stellen daar bij het onderzoek voor den Raad voor de Scheepvaart duidelijk geble ken is, dat de „Tubantia" door een zich door het water voortbewegende, dus eenige oogenblikken te voren afgeschoten torpedo was getroffen da ernstige en noodzakelij ke consequenties te trekken." Da broodi-egeling. Mr. G. A. van Hamel, lid der Tweede Ka mer, heeft tot den mlniiter van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende schrifte lijke vragen gericht: 1. Als gevolg van hel thans geldende ver bod van in de bakkerijen wittebrood te bak ken. ook z.g.n. klein wit. hebben de bakkers- patroons Snapper te Amsterdam aan den heer Elout bericht, dot zij voor een deel van hun gezellen niet voldoende werk hebben. Is de minister bekend met den omvang van dit gevolg van het verbod? 2. Vermits de minister een hierop gegrond ontslag van een deel der gezellen wil ver hinderen, is bepaald dat de patroons, die tot zoodanig ontslag mochten overgaan, niet in aanmerking zullen komen voor de ontvangst van regeeringsmeel. Hoe verdedigt de minister van een billijk heidsstandpunt, dat bij een andere gelegen heid wel door Zijne Excellentie is ingeno men, de strekking van deze regeling, waar door een in 'het algemeen belang door een regeeringsmaatregel veroorzaakt gevolg ge heel ten laste komt niet van de gemeen» sohap, doch van de producten alleen, zulks zonder eenige compensatie? 3. Is de minister voornemens deze rege ling te handhaven zoolang het volstrekt ver bod van het bakken van wit brood dient, of overweegt Zijne Excellentie Intusschen een billijke regeling? Betbaar en oneetbaar brood. ln antwoord op het telegram, dat naar wij meldden, door den heer J. G. Roering War- molts, directeur ven de Mij. voor Meel- en Broodfabrieken, is verzonden aan den Mi nister van Landbouw, heeft het Rijksbureau voor de distributie van graan- en meel ge antwoord dat het brood dat door het Haag- sche Gemeente-laboratorium werd onder zocht, gebakken was van het van den heer Roering Warmolts ontvangen meel, zonder toevoeging van wit meel. Vrouwen van geïnterneerden. De minister van binnenlandsche zaken heeft op voorstel van den opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaald, dat de na men van de vrouwen van geïnterneerden zul len worden opgenomen en In registers in geschreven. Alleen de vrouwen, wier namen in deze registers zijn opgenomen, kunnen nu of la ter, zoo lang haar geïnterneerde man ter plaatse vertoeft, steun ontvangen- of voor steun in aanmerking komen. Vrouwen, wier namen niet zijn ingeschre ven of die later ter plaatse komen en van onderstand ven regeeringswege zouden moe ten leven, zullen naar een vluchtoord moe ten worden gezonden. De „Bandoeng". De directie der Rotterdamsohe Lloyd ves tigt de aandacht op het in de avondbladen van 17 Mei voorkomende telegram uit Washington („De onderzee- en mijnenoor- k>g"), waaruit bleek welk gevaar een vaar tuig loopt wanneer het door zich In de rich ting van een oorlogsschip te bewegen, zich den schijn van vijandige bedoelingen geeft. De Lloyd-directie voegt daarbij het rap port van den gezagvoerder der „Bandoeng" welk schip in bovenbedoeld telegram met name genoemd werd. In hoofdzaak zal men zich het voorgeval len herinneren. De „Bandoeng" bevond zich In de Middellandsche Zee, omstreeks 80 mijl zuid van Kandia, toen zij door een onderzee boot beschoten werd. Tegelijk met deze beschieting, zegt de gezag voerder, namen wij op den onderzeeër het sein AB waar, hetgeen beteeVcnt: „Verlaat het schip zoo spoedig mogelijk". Daar niet aan te nemen is, dat een onderzeeboot een dergelijk sein hijscht voor een neutraal schip ronder eenig onderzoek, moesten vrij uit een en ander de ge volgtrekking maken, dat wij voor een vijandelijk schip werden aangezien en vond ik het daorom noodig, den onderzeeër zoo spoedig mogelijk weer te naderen, om de gelegenheid te geven onze nationaliteit vast te stellen. Ik deed de telegraaf op „langzaam" zetten en bracht den onderzeeër twee streken op bakboord. terwijl wij in den voor- en achtertop een nieuw« Hollandsere vlasr heschan, ziinde deze vlnggcif beter te onderscheiden dan de natievla?, di< achter aan den vlaggestok woei. Deze vlaggen m°et men de onderzeeboot ongetwijfeld* duidelijk hebben gezien. Het vuren hield intusschen aan en wel met zulk een verwoedheid, dat na 10 minuten reeds het achtste schot viel, waarvan de granaat, zoo dicht bij het schip ontplofte, dat scherven ervan gaten 'sloegen in een van onze luchtkokers en* in een der booten, terwijl ook een groot stuit op het dek van de onderbrug viel. Bij hef onderzoek der scheepspapieren zeide de commandant „U hadt niet nader te komen. Uw naderen scheen ons een teeken van verzet.' Omtrent hei sein AB gaf ZJBd. begrijpelijkerwijze geen in lichtingen. Na nog aan den tweeden offioier den raad gegeven te hebben, mij te zeggen in het vervolg onmiddellijk bij het eerste schot te stop* pen, hetgeen natuurlijk gebeurd zou zijn, indien de onderzeeër niet het sein AB had getoond, maar wel bijv. MN of in 't geheel geen sein, vroeg de commandant nog, of er bij zijn scho- ten nog treffers geweest waren, en of wc ge* schrokken waren. Het ,Naturlich" van den tweeden officier wekte de lachspieren van den commandant op, waarna hij aanbood de sloep op sleeptouw te nemen naar de „Bondoeng", hetgeen geschied* de. Op korten afstand van het. schip werd de sloep losgelaten. De onderzeeër voer in een airkei om ons heen, van beide zijden werd ge salueerd en te 12 uur 20 m., na het hijschen der sloep, vervolgden wij onze reis, na alles al leen deze genoegdoening te hebben, dat de on derzeeër nu ten minste weet hoe een Rotterdam* sche Lloydstoomer or uit ziet" De directie voegt hieraan toe Indien de onderzeeboot een schot had gelost zonder meer, zoude zeer zeker de ^Bando •ng'" onmiddellijk hebben gestopt, doch waar het eerste schot een scherp schot was, en door den onderzeeër tegelijkertijd het sein AB werd ge- heschen, kon de gezagvoerder van het stoom schip „Bandoeng" die schoten niet beschouwen als een waarschuwing, of als een kennisgeving dat men het schip wilde aanhouden en order- zoeken, maar wel nis een actie tegenover een vijandelijk schip. Om nu zoo spoedig mop .-lijk verandering te brengen in deze gevaarlijke po sitie, heeft de gezagvoerder twee streken naar de onderzeeboot toegehouden, en met langzaam werkende machine in die richting gestoomd, door welke manoeuvre hij mocht veronderstel len, dat de commandant van dc onderzeeboot beter gelegenheid zou krijgen om de Neder- lundsche kenteekenen van het stoomschip „Bandoeng" te herkennen. De duikboot die het stoomschip JBando?ng" aanhield, is echter tegenover de ..Bande ng" van het eerste oogcnblik ai opgetreden als te genover een vijandelijk schip, en onder die om standigheden blijft de gezagvoerder der onder- zeeboot ten allen tijde verantwoordelijk, voor zijne daden. Den' gezagvoerder van het stoomschip „Ban- doeng" treft geen enkel verwijt. Maatschappij van Nijvere held. Het departement Arnhem der Maatschappij van Nijverheid, döt dit jaar het recht had van de benoeming van een direc teur der Maatschappij, heett in een gisteren avond gehouden vergadering als zoodanig benoemd den heer W. Niermeyer, directeur der gemeentelijke gasfabriek te Arnhem. Actie Spoorwegpersoneel. Gisteravond werd onder leiding van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni- ging te Amsterdam eene vergadering gehou den, waartoe alle bonden onder het spoor* wegpersoneel waren uitgenoodigd, teneinde tot een meer krachtige actie te geraken, ter verkrijging van een toeslag op het loon. De vergadering was druk bezoch. Vertegen woordigd waren behalve de Ned. Vereeni- ging, het Hoofdbestuur van St. Rafaël, Prot. Christ. Bond, A. V. A. S., Bond van Admi nistratieve Ambteneren, Bond van Conduc teurs, Bond van Rangeerders, Machinisten- bond E. M. M., Bond van Technisch Bureau personeel, Bond ven Ladingmeesters, Bond van Schrijvers en Bond van Machinisten H. S. M., terwijl enkele vereenigingen sympa thie betuigden met het doel. Besloten werd op Dinsdag 30 Mei te Am sterdam een openbaar congres te beleggen voor de afgevaardigden van de vele afdee- lingen uit het land, terwijl worden uitgenoo digd de Regeering, de Spoorwegmaatschap pijen en Tramwegondernemingen, om zlcK te doen vertegenwoordigen. Op dit congret zullen de nieuwe wenschen van het perscv* neel worden besproken en vastgesteld en deputaties benoemd, ten einde deze bij de verschillende Maatschappijen toe te lichten» Ter voorbereiding van dit congres en vast» stelling eener resolutie werden benoemd de heeren: P. Moltmaker, Ned. Vèreeniging; Ferra, R.-K. Bond St. Rafaël; W. Belger, Prot. Christ. Bond; P. de Haan, Federatie van Categorische Bonden; van Hinte, Machinis- tenbonden. Anti-Rev. Groot blad. Naar aanleiding van besprekingen over deop richting van een groot anti-rev. dagblad, go* houden ter vergadering van het Prov. Co mité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen ln Gelderland, kan de heer Colijn med ^eelen, dat een a.-r. comité met o.m. dat tot doel, ln wording is. 1 Voor het begeerde groot-blad zou een ka pitaal van ƒ300,000 noodig zijn. Het huis van Gijsbert Ka rei van Hogendorp. Het huis van Gijs. bert Karei van Hogendorp op den Kneuter dijk te 's Gravcnhege, laatstelijk in het bezit van en bewoond door wijlen baron A. Schim- melpenninck ven der Oye, gaat zijn bestem ming als particulier woonhuis waarschijnlijk voor altijd verliezen. Het is aangekocht door de Rotterdnmsche Bankvereeniging, die er hare kantoren gaat vestigen. Wij vertrouwen zegt de N. R. Ct. dat deze instelling de plek, wear Gijsbert Karei volgens het op schrift van den steen, in 1913 in den voor-' gevel geplaatst „in 1813 het herstel vani, Neerlands onafhankelijkheid beraamde eijj leidde", met zoo groot mogelijke piëteit zta behandelen en het historische studeervertrek^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2