N° 275 Tweede Blad. „DE EEMLAN DER' Zaterdag 20 Mei 1916. BINNENLAND. FEUILLETON; DE TREKVOGELS 14" Jaargang. Uitgevers: VA L K H O F F Co, Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. KOLONIËN*. AMERSFOORT Hoofdredactie! Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURO. r- ABONNEMENTSPRIJS:, Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.00. Idem franoo per post 1.50e Per week (met gratia verzekering tegen ongelukben) 0.10e "Afzonderlijke nummers 0.05* tVekelijkach bijvoegsel „De HoJlandsche Euisvroutd" (onder redactie van Thérèse Hoven) per 8 mnd. 50 ots. WekeTLjksch bijvoegsel „Pak me meti' per 8 mnd. 40 c(8. -iSL. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Vaq 1—5 regels.. f 0.50. Elke rogel moer0.10, Dienstaanbiedingen Ü5 cents b\j vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordooligo bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad, bij abonnement. Eone oiroulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Oost-lndlë. Pestgevallen op Java. RegeeringJtelegTam d.d. 17 dezer, Ee- (felfende pestgevallen op Java van 21 April lot en met 4 dezer: Soerakarla 4 nieuwe gevallen, 7 dooden; Soekoardjo 1 doode; Pasoeroean 3; Toe- loengagoëng 2; Berbek 1; Soerakaja (stad) B; Soerabaja (afdeeling) 1 en Lamongan 1 doodelijke gevallen. De totaalcijfers over bovenbedoeld tijd vak zijn: 14 gevallen en 16 dooden; over het nagenoeg overeenkomstig 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (23 April tot en met 6 Mei 1915) waren deze cijfers 125 ge vallen en 116 dooden. Naar wij vernemen had gisteren op het Huis ten Bosch aan de tafel van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins een noen maal plaats ter eere van den oud-gouver- neupgeneraal en mevrouw Idenburg. Ter gelegenheid' van den verjaardag van den keizer van Rusland werd gister in de Russische kapel te Den Haag een dienst gehouden, bijgewoond door den Russischen gezant en de overige leden der legatie. Van het legatie-gebouw aan den Kneuter dijk was gevlagd. De heer Goeman Borge- s i u s was gister voormiddag door een zeer ■lichte ongesteldheid verhinderd de vergade ring der Tweede Kamer te presideeren. Wegens verblijf--in hef buitenland In verband met een studiereis in Engeland Is de heer Hugenholtz verhinderd de volgen de week de Kamervergaderingen bij te wo- Verslag Muntwezen 1914. Uil het verslag, opgemaakt door de commis sie voor bet muntwezen betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1914 blijkt, dat in dat jaar werden aangemunt 15.785.000 guldens; 1.400.000 25- centsstukkenf 900.000 10-cents-stuk- ken290.000 5-cents-stukken 90.000 1-cents-stukken50.000 2'A cents-stukken; 25.000 M cents-stukken2.500.000 Yi guldens-stukken N.-I.250.000 Jt cents-stukken N.-I. Voorts werden voor rekening van bijzon dere personen 738,476 10-guldenstukken en 246.560 gouden dukaten vervaardigd en /an 's Rijks Munt afgeleverd. Nederland en de oorlog. Verloven aan gemobiliseerden- Op de bekende wagen van den Keer Duymaer van Twist heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de mededeeling door het departement van Oorlog op 12 Mei len doel had om lo. alle gemobiliseerden zoo spoedig mogelijk In kennis te stellen met de voornemens der Regeering met be trekking tot het verleenen van verlof en 2o. om de landweerplichtlgen der lichting 1913 niet langer in het onzekere te laten omtrent den voorgenomen gewijzigden da tum van vertrek met onbepaald (klein) verlof. Voorts deelt de minister mede, dat aange zien omstreeks 1 Juni een ploeg landstorm- plichtigen van de depóts naar de actieve krijgsmacht zal overgaan, in verband met het uitstel van het vertrek der landweerlichting 1913, de sterkte van de genoemde krijgs macht eerst op dien datum het verleenen van algemeene (periodieke) verloven weder zal toelaten. De broodvoorziening. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire gericht aan de burgemeesters: Naar aanleiding van het verbod om witte brood te bekken, bereiken mij tal van klach ten o.e. over renteverlies, bederf van de groote hoeveelheden bloem, welke bij de bakkers zijn opgeslagen, enz. Ik ben bereid, bij wijze van proef, op de volgende wijze aan deze bezwaren tegemoet te komen. Met ingang van Zaterdag 27 dezer zal door U, indien U dit voor Uwe gemeente wenschelijk voorkomt, het bakken van wit tebrood op Zaterdag (vanaf Vrijdagavond 12 uur) kunnen worden toegestaan. Het op de zen dag gebakken brood zal ook uitsluitend dien dag mogen worden bezorgd en in de winkels verkrijgbaar worden gesteld. Met hét oog op de Sabbathvlering fs het wenschelijk, dat aan de Joodsche bakkerijen van 26 dezer af dezelfde vergunning voor den Vrijdag wordt gegeven. In verband hiermede zal, ten einde clan destien bakken van wittebrood te voorko men, het wittebrood, dat op medisch advies moet worden geleverd, uitsluitend op Woensdag (door de Joodsche balckerijen uit sluitend op Dinsdag- mogen worden rond gebracht en verkocht. Iedere afnemer van dergelijk wittebrood mag echter slechts van één bepaalden bakker brood ontvangen. De prijzen blijven als volgt vastgesteld: voor tarwebloem (gebuild inlandsch) groot- handelprijs ƒ19,25 per 100 kilogram; klein- handelprijs 0,25 per kilogram; terwijl de maximumprijs voor wittebrood (gebuild tar- wewaterbrood) blijft 0,23 per kilogram; voor wittebrood (gebuild tarwe-waterbrood) gebakken onder rabbinaal toezicht 0,24 per kilogram; voor andere soorten naar even redigheid. Engeland en onze brievenmalen. De mails van het stoomschip „Drech- ferland", 6 Mei van Amsterdam naar Zuid- Amerika vertrokken en van het stoomschip „Grotius", 2 Mei van Amsterdam naar Oost- Indië vertrokken, zijn te Kirkwall gelost moeten worden. De Batavier V. Ook naar het ongeval aan de „Batavier V" overkomen zal door de marine-autoritei ten een onderzoek worden ingesteld, zoodra het deel der bemanning, dat thans nog in Bngeland vertoeft, hier te lande zal zijn te-1 belangrijk lager was. Dit moest zijn: de mcKTsl-aorH markt te Delft. (Te Leiden was gisteren geen markt). ruggekeerd. Het verkeer met Engeland. Men meldt uit Vlissingen, d.d. 18 dezeri Onder de passagiers der mailboot waren heden 7 geïnterneerde Dultscehrs, mannen van 60 jaar en ouder, verder 10 kleine kin deren, wier vaders geïnterneerd zijn. Van zes is de moeder dood. De moeder der vier andere was bij hen, doch heeft zwakke geest vermogens. De brigade van het Roode Kruis en de dames van het comité namen de zorg voor de kleinen op zich, die onder geleide van Engelsche dames waren. Daar de boot eerst te kwart over zes bin nenkwam en de mailtrein van 6 uur 10 ten hoogste 15 minuten mag wachten, moesten de bootpassagiers en 600 zakken post wach ten tot den trein van 7 uur 46. De boot was verlaat door mist en had ook gisteren bij de uitreis met mist te kampen, waarbij een wrak werd geraakt. Uitvoer van slachtafvallen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gedurende de periode eindi gende 31 Mei a.s. het gewichtspercentage (bedoeld in art. 7 zijner beschikking betref fende de regeling van den uitvoer van slachtafvallen) voor alle slachtafvallen vast gesteld op 100. Voor zoover betreft aanwezige voorraden kan In bepaalde gevallen geheele of gedeel telijke ontheffing worden verleend op voor waarde, dat deze voorraad uiterlijk 20 Mei a.s. aan de Rijkscommissie van Toezicht be doeld in art. 6 der statuten van de Varkens- vleeschvereenlging !s opgegeven en bij con- tróle van harentwege aanwezig blijkt. V r ij g e g e v e n 1 a n d b o u w- werktulgen. Naar wij vernemen is van de hier te lande aangevoerde en sinds geruimen tijd vastge houden grasmachines, harken en andere landbouwers-benoodigdheden een groot ge deelte vrijgegeven en wel: 358 pakken aan gevoerd per s.s. Gorredijk, 49 pakken aan gevoerd per Nieuw-Amsterdam en 569 pak ken, aangevoerd per Sommelsdijk. Ongeveer de helft dezer pakken bevat maaimachines en onderdeelen daarvan. Verwacht wordt dat het nog resteerende gedeelte dezer be- noodigdheden ook weldra zal kunnen wor den vrijgegeven. Goederen v r ij ge laten. Men seint uit Hawe aan de N. R. Ct. Het Nederlandsch consulaat veklaart, dat de goederen van de Ary Scheffer en van de Bernisse zullen worden uitgeleverd aan de handelaren. De booten zelf blijven echter onder militaire bewaking. Het onderzoek duurt voort. Uit dit telegram blijkt, dat deze beide Rot- terdamsche schepen dus zijn aangehouden een feit, dat hier nog niet bekend wa9. Vee en vleeschprijzen. Door een verschrijving is in hef gisteren door het Haagsch Corr.-bureau gezonden bericht omtrent de vee- en vleeschprijzen abusievelijk gemeld, dat de markt te Leiden Amerlk'aanscK spek. Partijen Amerikaansch spek, darmen en gezouten vleesch, welke In November en December door de N. O. T. werden aange houden en op order van de Engelsche re geering voor het Prljzenhof werden gebracht konden gisteren worden vrijgegeven. De broodkaart. Men meldt aan de „Nieuwe Ct." uit Lel den: Zooals bekend Is, werd in het begin dezer maand, door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan den burgemeester verzocht ln het verv olg slechts'broodkaarten af te geven of opnieuw af te geven aan die genen, van wie bij onderzoek is gebleken, dat zij den gewonen prijs van brood niet zouden kunnen betalen. In verschillende ge meenten nam men als grondslag voor de beoordeeling daarvan het belastbaar inko men met dien verstande, dat aan personen, die meer don een zeker bedrag als jaar- lijksch Inkomen genoten, geen broodkaar ten meer werden uitgereikt. Waar dit stel sel onvermijdelijk tot onbillijkheden aanlei ding moet geven, tenzij deze „welstands- grens bij een hoog inkomen wordt gelegd, heeft men hier ter stede gemeend een an deren weg te moeten Inslaan en is aan alle houders van broodkaarten een circulaire ge zonden, waarin het standpunt van den mi nister is aangegeven. De beoordeeling ech ter of de tegenwoordige houders van brood kaarten al don niet dezen regeeringssteun behoeven, is aan hen zeiven, overgelaten. Wenscht men zijn broodkaart te blijven hou den, dan moet een aan een toegezonden circulaire gehecht formulier voor 24 Mei a.s. ingevuld worden terugbezorgd op het broodbureau Vischmarkt 18. Aan personen, die dit formulier niet terugbezorgen, zal geen nieuwe broodkaart meer worden uitge reikt. Men meent met vertrouwen te mogen verwachten dat personen, voor wie het be talen van den broodprijs geen onoverkome lijk bezwaar is, in het vervolg geen regee- ringsbrood meer zullen willen gebruiken. Cacao. Van de hier te lande aangehouden par tijen cacao zijn thans, naar gemeld wordt, niet minder dan 18286 balen, ter waarde van ongeveer 350.000, aan de fabrikan ten, voor wie zij bestemd waren, vrijgege ven. Deze partijen waren aangevoerd met de stoomschepen Castor, Prins der Nederlan den, Prins Willem I, Venezula, Nickerie, Mi nerva, Gelrio, Amstelland, Kawi, Baroean, Zelantlia, Iris en Oberon. Wat de partijen betreft, afkomstig uit beide laatstgenoemde booten, liet het zich aanvankelijk aanzien dat deze naar het Prijzenhof te Londen zouden moeten worden gezonden, maar dank zij de bemoeiingen der N. O. T. is dit niet noodlg gebleken. Omtrent de vrijlating van enkele andere nog aangehouden partijen wordt nog onderhandeld. Boeken voor de Belgisch» soldaten. Door het Comité dat zich be last met toezending van boeken aan de Bel gische soldaten „het boek van den Belgi schen soldaat" werd tot op 1 Mei 40173 boeken, waaronder 10000 Nederlandsche, verzonden. Had men eerst eenige moeilijk heden met het transport, dit nu is sedert een week beter geregeld, zoodat de toezen ding van boeken uit Nederland naar Londen, waar onder leiding van mej. Rosa de Meulc- meester het Centraal bureau van het Comité zich bevind, geregeld kan plaats hebben. Het Comité doet nogmaals een beroep op de medewerking van allen voor toezending van boeken. Goede studieboeken (taalstu die), kleine dlctionairs, de handige uitgaven van de Wereldbibliotheek en de Meulenhoff- editie w'orden gaarne aan het adres „het boek van den Belgischen soldaat", Emma- straat 15, te 's Gravenhnge, ontvangen. Ontvluchte krijgsgevangenen Te Winterswijk is Woensdagmiddag een Franscb krijgsgevangene, een 30-jarige elec- trlcien uit Parijs, aangekomen, die op 9 Maart j.l. als korporaal bij het 69ste regi ment Infanterie te Verdun gevangengeno men en naar het kamp te Munster gevoerd was. Acht dagen later werd hij als mijnar beider naar Neumühl gestuurd. In den avond van den lOen Mei zag hij kans bij het ver laten van de schacht te ontsnappen en zon der kaart en kompas, van sleohts weinige levensmiddelen voorzien, deed hij ruim 7 dagen over den weg. Nabij de Hollandscho grens werd hij door een Duitsch militair aan gehouden, die echter wel een bajonet, doch geen geweer had. Hij Tukte zich toen los en bereikte ongedeerd den Nederlandschen grens. Te Klazienaveen (Dr.) zijn gisteren 1 Pransohe en 2 Russische krijgsgevangenen, die uit Dultschland ontvluobt waren, aange komen Te Maastricht zijn 4 uit Duitsche krijg-- gevangenschap ontvluchte Russen aangeko men. Zij waren meest allen ln de buurt van Aken werkzaam. Een Nederlander voor een Duitsch gerecht. Uit Leipzig wordt ons door Wolff's b reau bericht, dat de koopman Willem Droog- leever uit Nederland heden door het Reichs- gericht van de aanklacht van Iandsverrand is vrijgesproken. Mevrouw Dr.ucker en de Ver. voor Vrouwenkiesrecht. Mevrouw W. Drucker, de bekende redactrice van „Evolutie", heeft ontslag genomen als lid van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In een hoofdartikel van genoemd orgaan zot zij de redenen uiteen, welke haar tot dit be sluit brachten. Allereerst, omdat de Ver eeniging in strijd handelde met de Begins verklaring van 1910, welke o.a. inhield, dat de Vereeniging ais zoodanig zich voor geen enkel soort van kiesrecht zoy verklaren, te - wijl niettemin niets gedaan werd ten op zichte- van de kiesrecht-paragraaf van de De liefde is het geheele leven van de vrouw, in 't leven van den man is zij sleohts 'n episode. door ANNA! HUBERT VAN BEjUSEIvQM. „Ne vous fatiguez pas trop, m'esdemoisel- les", riep 't meneertje ons nog achterna, zóó ver uit de auto hangend, dat 't griezelig was om aan te zien, maar terwijl we beleefd bo gen voelden we on3 vol moed voor den tocht en sloegen het kronkelende wegje in, dat langs een accacia-boschje naar boven voerde. De nachtegalen zongen er hun hoogste lied en blijmoedig vervolgden we hooger gekomen, door de barre zon 't steeds Steiler wordende paadje, bereikten eindelijk na een minuut of tien puffend en blazend den koelen tuin van het kasteel, waar onder He zware kastanjeboomen rijen stoelen en Rafeltjes waren uitgezet. „Ik ga eens zien of we h(er een kop koffie kunnen krijgen", zei Ina energiek, terwijl ik me uitgeput op een stoel liet neervallen. Er was echter geen levende ziel te beken nen en Ina wou net mijn voorbeeld volgen, toen een oud vrouwtje met een paar emmers beladen, aan de andere zijde den tuin In kwam. „Madame, madame", riepen we. 't Menschje stond stil en keek verwonderd naar ons. Blijkbaar kwamen er zoo vroeg in den morgen weinig gasten, 'doch ze zette glimlachend haar emmers neer en kwam naar ons toegedribbeld: „Qu'est-ce-que ces dames désirent?" „Koffie madame, we hebben zoo'n trek in een kop sterke koffie." „Waar kunnen we die bestellen?" „Ik denk niet,-dat u ze op dit uur bestellen kunt. Men k'an hier alleen dlneeren of 's avonds iets gebruiken. En nu Is 't zóó druk. Men is bezig de groote zalen van bet kasteel voor een militair feest in te richten. Gaat u maar mee", en ze dribbelde vlug voor ons uit, pik te haar emmers op en duwde een zijdeur open In 't groote kazerne-achtige gebouw, dat aan de tuinzijde bijna geheel schuil ging achter 'da reusachtige kastanjeboomen. We traden nu een holle zaal in met hooge, witgekalkte muren, waartegen een paar mannen slingers van 'dennegroen en vlagge- doek aanbrachten en kwamen, na nog eeni ge vertrekken waar geen blind paard schade had kunnen aanrichten te zijn doorgegaan, aan het vervallen terras. Van hieraf had men een prachtig uitzicht op de Rhóne en Valence en we zetten ons dan ook zonder verdere overweging neer op de steenen balustrade om naar hartelust van het panorama te genieten, terwijl we onze harde eieren, croissants, biscuits en de door 't vrouwtie inmiddels gehaalde limona de als na-ontbijt gebruikten. Een troepje zwaluwen scheerde luid sjil pend over ons heen en in de verte klepte een klokje, zijn vredig zilveren geluidje door den stillen ochtend. We bleven er wel een Kalf uur zitten, toen sprong Ina van de balustrade af en komman deerde: „En nu naar Crussol, anders komen we Kier niet meer weg." Maar dat bleek makkelijker gezegd 'dan gedaan. Vermoeiend 'dat 't was en warm! We schoten niet op. Puffend en blazend met tomaatroode gezichten scharrelden we achter elkaar aan op 't smalle wegje tus- schen de rotsen naar boven. En de ruïne bleek zóó ver „Je kunt ja best voorstellen, dat 't een kudde voorwereldlijke olifanten is", vond len, Kalf struikelend over een scherpen steen. „Zeg, als we daarginds bij dat eikje eens Kalt hielden. Daar Is tenminste een beetje schaduw en van daar af kunnen we de mid- deleeuwsche overblijfselen ook wel bewon deren", stelde Ik voor en len zuchtte verblijd: „O gelukkig, dat 't jou óók te kras wordt. Ik' voel me tenminste als Hagar In de woes tijn", en ze veegde haar verhit gezicht af. „Die „excursion intéressante" is goed voor meer energieke wezens dan wij. 't Me neertje uit de auto had wèl gelijk", zeiden we tof elkaar, toen we op een rotsblok onder 'f magere eikje zaten, dat maar net ge noeg schaduw voor ons beidjes afwierp. n't Zeil toch wel een prachtig gezicht zijn als je 'daar bij die afgebrokkelde foren staaf. Zeg, 's avonds bij maneschijn en dan met „mon Achilles" als „cavalier", proestte ik, in eens herinnerd aan 't verhaal van den zoon van madame Roche, den schoolmees ter uit Chabeuil, die den vorigen Zondag vóór zijn overplaatsing naar een ander dorp, bij de Bertrands was komen afscheid ne men met zijn moeder. Mère et fils Roche waren toen voor 't goflter gebleven en voor al met Ina had „mon Achilles", zooals zijn moeder hem telkens vol teederheid noemde druk zitten praten en o.a. ver teld, dat hij veel van wandelen in' den ma neschijn hield, omdat dit hem inspireerde tot 't maken van verzen, waarin hij buiten gemeen scheen uit te blinken. Hij vond ons een paar „charmantes HoIIandaises" en ma dame Bertrands deelde ons dienzelfden avond aan 't souper met een veelbeteeke- nend knipoogje mee, dat hij tegen haar ge zegd had: „Surtout cette grande jeune tille blonde m'a beaucoup plu," zoodat Ina, niet wetend hoe zich te houden onder dit com- pliment-uit-de-tweede-hand, maar gauw on der tafel dook om haar servet op te rapenf „Ja, ja, we zullen er hem eens voor invi- tepren. Dat is een goed idéé," zei len la chend haar hoed recht zettend. Wie weet of hij me dan niet tot „de schoolmeester- sche" van 't een of ander gehucht hier In de buurt zou willen verheffen." „Madame mon Achilles Roche-née de Be- velandt d' Oldenhoven, d»t klinkt tenminste als een klok," plaagde ik „En mijn familie, zou ook wat verrukt zijn oyer zoq'ü verbintenis! Maar wat zou ie er van zeggen, als we dit paadje links eens na men en zoo naar St. Péray afdaalden, 't Lijkt van hieraf gezien wel een aardig plaatsje. Dan kunnen we straks van daar uit, met de autobus terug," stelde len voor en we ver lieten ons schaduw-plekje en togen weer op weg. Heel veel bizonders viel er te St. Péray niet te zien. 't Mooist was een schilderach tig achterbuurtje met aan 't einde een scheefgezakt, grijs huisje met bouwvallig balkonnetje, geheel dpor glycinus begroeid, waarvan de bloeiende paarse trossen in weelderigen overvloed afhingen. Voor de venstertjes stonden roode geraniums en op 't balkonnetje zelf prijkten in kuipen witta en blauwe hortensia's en een theerozen- struik, die vol knoppen zat, Terwijl we ta kijken stonden naar die kleine, werkelijk lie felijke oase in 't droef-grauwe straatje, kraakte er een deur en een stok-oud besja trad op 't balkon met een gieter in bel haar bevende handen en heel voorzichtig, met een gebaar van uiterste zorg, begon ze haar planten water te geven. „Comme vous avez de belles fleurs, ma dame," konden we niet nalaten te roepen. Toen knikte ze vriendelijk en haar tande» looze mond glimlachte: ,,C' est beau n' est-ce-pas? Vous ftlmez aussi les fleurs, mes jeunes demoiselles? Tenez," en een groote, roestige schaar van een spijker nemend, knipte ze twee halfont- loken theeroosjes af en wierp ze ons toe. Gïojdt yprvolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 5