BINNENLAND. end gisterennacht een inval in onze linie ten zuidwesten van Loos. Hij drong in een frontloopgraaf maar werd er dadelijk weer uitgeworpen. De vijand trachtte ook een post te overrompelen noordwestelijk van Stieltje, maar werd er dadelijk weer uit ver dreven. Eene afdeeling North Lancashires hernam een trechter op den Vimy-rug, dien de vijand den 18en had veroverd. Er was heden heel wat artilleriewerk op Verscheidene punten van ons front, inzon derheid in de streek van Soudhez en ten noordoosten van Fauquissant. Wij lieten weder een mijn springen in den sector Hul- luch en bezetten den trechter. Er was veel welgeslaagd luohtwerk bij gunstig weder. Gisteren waren er dertien luchtgevechten: twee vijandelijke machines werden geveld aohter de Duitsche liniën. Berlijn, 21 Mei. (W.-B.). Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden middag. Op de Zuidelijke en Zuid-Oostelijke Hel ling van den Mort-Momme werden, na een juiste artillerie-voorbereiding onze liniën vooruitgebrachf. 31 officieren en 1315 man werden gevangen genomen, terwijl 16 ma chinegeweren en 8 kanonnen, alsmede an der materieel, buitgemaakt werden. Zwakke vijandelijke tegenaanvallen lever den geen resultaat op. Rechts van de Maas is, naar alsnog ge meld wordt, in den nacht van den 19den op den J20sten Mei in het bosch van Caillette een aanval der Franschen met granaten af geslagen. Gisteren hadden hier geen infan- terie-gevechten plaats. Het wederzijdsche artillerievuur bereikte van tijd tot tijd zeer groote hevigheid. Kleine verkenningstochten ten Westen van Beaumont en ten Zuiden van Gondrexon hedden succes. Bij Ostende stortte een vijandelijk vlieg tuig ten gevolge van het vuur van ons af weergeschut in zee. Vier andera vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten twee er van vielen binnen onze liniën bij' Lorgies, (ten Noorden van Labassée) en ten Zuiden van Chateau-Salinsde twee ande ren aan gene zijde van het vijandelijk front bij het bosch van Bourrus (ten Westen van de Maas), en bij een hoogte ten Oosten van Verdun. Onze vliegluigeskaders hebben 's nachts op Duinkerken opnieuw een groot aantal bommen geworpen. Parijs, 21 Mei. (Havas). Namiddag- communiqué. Op den linker-Maasoever hebben 'de Duif- schers fn den loop van den nacht hunne aanvallen op de Fransche stellingen op den Mort-homme voortgezet. Zij werden weder om door ons spervuur teruggeslagen, dat al hun pogingen verijdelde. De Duitschers slaagden er in een loopgraaf in de eerste Fransche linie op de hellingen ten Westen van den Mort-homme te bezetten. Op den oostelijken Maasoever was het ar tillerieduel bij het fort Vaux zeer levendig. Er was geene enkele infanterie-actie. In Lotharingen stelde een aanval, volgen de op een hevige beschieting, de Duitschers in staat een Fransche loopgraaf ten westen van Caselies binnen te dringen. Het geschut- en machinegeweervuur dwong den vijand een weinig later zijne eigen stellingen weer op te zoeken met achterlating van zijne doo- den en gewonden in de ontruimde stelling. Avondcommuniqué. Links van de Maas is de verwoede strijd den ganschen dag voortgezet tusschen het bosch van Avocourt en de Maas. Een Fran sche aanval in de buurt van den Esnes Haucourtweg liep uit op de verovering van twee Fransche loopgraven. Onze artillerie vernielde een klein werk, dat de vijand den 18en Mei had genomen ten zuiden van hoogte 287. De Duitschers vielen onmiddel lijk de oostzijde van .hoogte 304 aan; zij drongen tijdelijk in een loopgraaf van de eerste linie, maar werden daaruit volkomen verdreven. Een hevige aanval door een Duit sche brigade op de westelijke hellingen van den Mort-Homme werd gestuit door onze machinegeweren en tegenaanvallen. Troe pen bomwerpers, die op de aanvallersgolven volgden, werden door het vuur van onze bat terijen gegrepen en gedwongen terug te gaan. Rechts van de Maas was een krachtig ar tillerie-duel in den Douaumont-sector. Een Fransche aanval veroverde de zwaar ver sterkte steengroeven van Haudromont; daar bij vielen 80 gevangenen en vier machine geweren in onze handen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden twee maal Duinkerken sedert gisteren. Zaterdag avond veroorzaakten 20 bommen 4 dooden en 15 gewonden. Een twee eskader wierp heden middag honderden bommen op de voorsteden van Duinkerken; twee soldaten en een kind werden gedood, twintig perso nen gewond De vliegtuigen van de geallieerden ver volgden de invallers; zij velden twee, die in de Duitsche liniën neerkwamen. Een groep van 55 Engelsche, Fransche en Bel gische vliegtuigen wierp onmiddellijk na den eersten raid 250 bommen neer op de Duit sche kantonnementen in Vijfwege en Ghis- teiles. Duitsche vliegtuigen lieten vijftien bom men vallen op Belfort; de schade is onbe duidend. Londen, 21 Mei. (R.) Communiqué van het Britsche hoofdkwartier. Onze vliegtuigen hadden gister verschei dene geslaagde ontmoetingen. Twee vijan- cicüjke vliegtuigen vielen brandende in de vijandelijke liniën, een derde kwam bij ons terecht. Een van onze vliegtuigen viel in de vijandelijke liniën neer; een ander kwam heden morgen vroeg onbeschadigd op den gicnd; de bestuurder en de waarnemer wer den gevangen genomen. Er werd veel artilleriewerk met succes vol bracht. De vijand deed gisternacht drie kleine aanvallen ten zuidwesten van Wieltje, die allen werden teruggeslagen. De vijande lijke artillerie was gedurende den dag zeer actief tusschen Vimy en Loos. Een allerhe vigst vuur werd van 2 uur namiddags af ge richt tegen onze frontioopgraven ten zuiden van Souchez. Onze artillerie beantwoordde eene vijandelijke batterij en bracht haar tot zwijgen. Berlijn,20Mei. (W.-B.). Officieel be richt. In den nacht van 19 op 20 Mei heeft een eskader watervliegtuigen van de Vlaamsche kust uit, talrijke bommen geworpen op de haven- en verdedigingswerken van Dover, Deal, Ramsgate, Broadstairs en Margate; de bommen verwekten op talrijke punten brand of richtten schade aan. De vliegtuigen, die door de vijandelijke landbatterijen en wacht schepen hevig beschoten werden, zijn alle behouden teruggekeerd. Londen, 20 Mei. (R). Officieel be- ridht. Hedenmorgen werd een vijandelijke lucht- raid uitgevoerd op de Oostkust van het graafschap Kent, waaraan minstens drie vliegmachines deelnamen. Een watervlieg tuig liet een dozijn springbommen vallen op het eiland Thanet. Er werd geen schade aangericht en geene persoonlijke verliezen werden geleden. Twee andere watervliegtuigen Heten om streeks 25 bommen vallen in het zuidoosten van Kent, waardoor een soldaat gedood en een vrouw en een matroos gewond werden. Verscheidene huizen werden beschadigd. Een watervliegtuig werd hedenmorgen door een patrouilleschip bij de Belgische kust neergeschoten. Weenen, 20 Mei. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Op het Russische front is de toestand on veranderd. Petersburg, 20 Mei. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ralens taf. Bij Darevo, ten zuidwesten van Barano- witsji, trachtte de vijand na een hevig bom bardement onze loopgraven te naderen. Hij werd met gemak teruggedreven door ons vuur. Op de rest van het front was het ge wone artillerie- en infanterievuur. Het was bijzonder hevig in de streken van Ikskul, Hlukst, Smorgon, Boven Strypa en Tarnopol. 21 Mei. Op het westelijke front werden Duitsche pogingen om het initiatief te nemen in de streek van Illukst en ten noof den van het Dzonmeer door ons vuur terug geslagen met zware verliezen voor den vij and. Op de rest van het front bepaalden de vijandelijkheden zich tot artillerieduels en geweervuur, die bijzonder levendig waren in den sector Dwinsk en meer zuidelijk bij Imorgon en Kreves. In de streek van Dwinsk en ten noorden van het Madziolmeer schie ten de Duitschers met ontplofbare kogels. Berlijn, 21 Mei. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Er is niets nieuws te vermelden. Weenen, 21 Mei. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Er is niets bijzonders voorgekomen. Weenen, 20 Mei. (W.-B.). Officieel bericht. In Zuid-Tirol hebben wij den vijand verder teruggedrongen. In het Suganadal zijn onze troepen Rundschein (Roncegno) binnenge drongen; op den Armenterra-bergrug heb- bij zij zich van de Sasso Alto meester ge maakt. Ten oosten van de veroverde werken van Camponolon zijn de Tonezzotoppen, de Passo della Vena en de Monte Melignene in onze handen. Hier hebben de Italianen met in der haast samengeraapte troepen een tegenaanval uitgevoerd, die echter onmid dellijk afgeslagen werd. Van den Col Santo werd de vijand even eens verdreven. Het totale aantal gevange nen bedraagt 257 officieren en 12,900 man schappen. Buitgemaakt zijn 107 kanonnen, twaalf 28 c.M. houwitsers, 68 machinege weren. Onze vliegers hebben bommen geworpen op de stations Peri, Vicenza, Citta della Cas- telfrance, Treviso, Casera en Cividale en op vijandelijke stations voor watervliegtuigen. Weenen, 21 Mei. (W.-B.) Officieel bericht. De strijd op het front in Zuid-Tirol nam in omvang toe, daar onze troepen nu ook op de hoogvlakte van Lafraun (Lavarone) tot den aanval zijn overgegaan. De kam van de Armen terra-keten is in ons b'ezit. Op de hoogvlakte van Lafraun drongen onze troepen in de eerste, hardnekkig verde digde vijandelijke stelling. De uit Tiroler Keizerjagers en een divisie Linzer infanterietroepen bestaande leger groep van aartshertog Karl Franz Josef breidden de door haar behaalde successen uit. De Cima dei Laghi en de ten Noordoos ten van dezen top gelegen Cima di Nesoio zijn veroverd. Ook uit den Boreola-pas is de vijand verjaagd. Ten zuiden van dezen pas vielen nog drie 28 cM. houwitsers in onze handen. Van den Col Santo af 'drongen onze troepen in de richting van Pasubio door. In het Brand-dal werd Langeben (Anghebeni) door ons bezet. Gisteren werden ruim 3000 Italianen, waaronder 84 officieren, krijgsgevangen ge maakt, terwijl 25 kanonnen en 8 mitrailleurs in onze handen vielen. Weenen, 20 Mei. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke front geen verande ring in den toestand. Weenen, 21 Mel. (W. BOfficieel bericht van heden middag. Op den Balkan 'heeft niets van beteekenis plaats gehad. Berlijn, 21 Mei. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Over het algemeen is de toestand onver anderd. De belemmeringen, die door groote overstroomingen in het Wardar-dal ontstaan waren, zijn uit den weg geruimd. Petersburg, 20 Mei. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- raien staf. Van het Kaukazische front wordt bericht, dat onze troepen in Perzië na de stad Sak- kyz te hebben bezet, zijn vooruit gegaan tot het dorp Ban. 2 1 M e i. In de richting van Mossoul zet ten onze elementen hunne voorwaartsche beweging voort. Londen, 21 Mei. (R.). Communiqué van het War Office. Generaal Lake rapporteert, dat de vijand den 19den Mei Bethaiessa en de vooruitge schoven stellingen aan den rechteroever van den Tigris ontruimd heeft. Generaal Gorring* viel tijdens de vers-ol- ging vand en vijand de Dulailah-redoute aan en vermeesterde deze. De vijand houdt nog de stelling van Sannaiyat, aan den lin keroever, bezt. Een Russische afdeeling cavalerie heeft zich na een stoutmoedigen en avontuurlijken rit bij generaal Gorringe gevoegd. Cairo, 21 Mei. )R.) Officieel bericht. Twee vijandelijke vliegtuigen hebben 16 bommen op Cairo, voor het meerendeel op de Arabierenwijk, geworpen. Twee burgers werden gedood, 13 burgers en 5 soldaten gewond. De vliegers gebruikten zoeklichten voordat zij de bommen lieten vallen. De afweerkanonnen hadden hen weldra verdreven. Petersburg, 21 Mei. (Havas). De czaar heeft met het volgende telegram ge antwoord op de wenschen, die hem door den voorzitter van de doema zijn overgebracht namens allen, die aan het feestmaal tot vie ring van het 25-jarig bestaan van het Fransch-Russische bondgenootschap heb ben deelgenomen; Diep getroffen door de wenschen, die zijn uitgedrukt door de ver tegenwoordigers van de Entente mogendhe den en door alle deelnemers aan het feest maal, dank ik hen hartelijk. Ik deel hun geloof in de onwrikbaarheid van het Fransch-Russische bondgenootschap en zie in de uitgedrukte gevoelens een nieuwe kracht om gezamenlijk met de Entente vol ken den harden strijd te voeren tot het goede einde der volkomen verplettering van den vijand. Petersburg, 2 0 Mei. (Tel.-agent- schap). De vice-minister voor de munitie in Frankrijk Thomas heeft voor zijn vertrek aan de vertegenwoordigers van de pers ver klaard, dat de Fransche en Russische regee ringen eene overeenkomst hebben getroffen, die de samenwerking van Frankrijk en Rus land voor de vervaardiging van oorlogsmate- rieel meer doeltreffend maakt. Ook is voor zien in het zenden van technisch personeel naar Rusland voor den aanmaak van dit materieél. Londen, 20 Mei. (R.) De Daily Tele graph bericht, dat door Engelsch-Fransche voorstellen, waarin Rusland heeft berust, dat de versterkingen op de Aiand-eilanden zul len wordenontmanteld na den oorlog, de bezorgdheid van Zweden uit den weg is ge ruimd. Een van de onmiddellijke uitkomsten hiervan zal zijn de opheffing der beper kende bepalingen betreffende den uitvoer van Zweedsche pulp. Konstantinopel, 21 Mei. (W. B.) Onder aanvoering van den ondervoorzitter der Kamer Djavid Bey zijn zes Turksche afgevaardigden met den Balkantrein naar Duitschland vertrokken tot beantwoo-ding van het bezoek der leden van den Duitschen rijksdag. Weenen, 21 Mei. (Corr.-bureauj. De dagbladen vernemen, dat de uitkomst van de vierde oorlogsleening reeds vier milliarden bedraagt en met Hongarije mee tot dicht bij de zes milliarden komt. Zij doen met groote voldoening uitkomen, dat deze schitterende overwinning in het land aohter de liniën be kend wordt op het oogenblik, waarop de dappere troepen van de monarchie schitte rende overwinningen in Zuid-Tirol tegen de Italianen behalen. Londen, 2 0 Mel. (R.) Ten gevolge van de verminderde werkzaamheid van de Duitsche duikbooten, zijn door Lloyds de ta rieven voor oorlogsrisico's zeer verminderd. De premiën, die thans worden gevraagd zijn over 't algemeen 10 S 25 shillings per hon derd beneden de kort geleden loopende koersen en er is neiging tot verdere daling. Lyon, 2 0 Mei. (Havas). Hedenmorgen zijn talrijke zwaar gewonde Fransche solda ten uit Duitsohland via Zwitserland te Lyon aangekomen. De troepen bewezen hun mili taire eer„ Hongarije. Budapest, 21 Mei (W. B.) Arthur Görgey, die indertijd opperbevelhebber ge weest is van de Hongaarsche strijdkrachten in den vrijheidsstrijd van de jaren 1848 1849, is heden nacht "in het 99e levensjaar gestorven. (Görgey legden in deze strijd groote veld heerstalenten aan den dag en behaalde eene reeks overwinningen op de Oostenrijksche troepen, die den opstand moesten bestrijden. Nadat Russische troepen tot ondersteuning van de Oostenrijkere het land waren binnen gerukt, keerde de krijgskans en de strijd eindigde op 13 Augustus 1849, toen Görgey hij Vilagos zich met 20.000 man infanterie. 2000 man cavallerie en 130 kanonnen over gaf aan den Russischen bevelhebber Riidi- ger). Vcreenlgde Staten. Washington 20 Mei. (R.). Hc-t huis van vertegenwoordigers heeft een wetsont werp aangenomen, strekkende om de regee ring te machtigen zich den eigendom te ver wenen van koopvaarders voor den buiten- landschen handel. Dit wetsontwerp moet nog door den Senaat behandeld worden. Het huis heeft zich ook vereenigd met het rapport van eene commissie uit de beide huizen, dat strekt tot versterking van het staande leger tot 210,000 man en tot het bepalen van de maximumsterkte van het leger op 630,000 man. Voorts wordt daar door bepaald, dat op de oproeping van den president de strijdkrachten van de verschil lende staten dienstbaar kunnen worden ge maakt aan het bondsbestuur. De Staatscourant vón heden 20 Mei bevat jo.a de volgende Kon. besluiten: benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse de landstormplichtigen M. A. de Jong en de arts F. J. J. van der Kolk; de titulaire majoors-rang verleend aan den tijdelijken reserve-kapitein A. C. W. Jans sen, van de artillerie; benoemd bij de militaire administratie tot reserve-2e luitenant voor speciale diensten de dienstplichtige F. M. Kok, van de genie troepen; benoemd bij dén staf der genie tot ma joor de eerstaanwezend ingenieur te Utrecht de kapitein L. H. van Wely, van de genie troepen; bij de genietroepen tot commandant van het korps de luitenant-kolonel jhr. J. van Heemskerck van Beest, van den staf van het wapen, werkzaam bij het departement van oorlog, onder eervolle ontheffing van zijn tegenwoordige betrekking; tot reserve-ma joor de reserve-kapiteins P. J. P. van der Steur, R P. van Royen en T. Bodenhausen, allen van het korps; tijdelijk benoemd bij de landweer-infante- rie tot reserve-kapitein de gepensionneerde le luitenant H. Drukker van de infanterie; benoemd tot burgemeester van Bokhoven A. J. P. Willemse; tot burgemeester van Gent E. P. Simonis; lot burgemeester van Nieuw-Leusen J. P. E. Backx, secretaris; op verzoek eervol ontslagen F. G. Bo'u- wens, als burgemeester van Boekei; idem dr. H.A J. van Swaay, als directeur-leeraar R. H. B. S. te Roermond en benoemd tot leer- aar aan de R. H. B. S. te Alkmaar A. Jonk, te Amersfoort; tot idem te Helder E. Hoeg- sma, J. van Hinte en J. Stammes, allen thans tijdelijk; benoemd töt bacterioloog-scheikundige aan de Rijksseruminrichting dr. W. Schut, assistent-scheikundige bij het Centraal La boratorium ten behoeve van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid te Utrecht; benoemd tot lid van den voogdijraad te Utrecht F. C. H. M. Dubbelman, clviel-fn- genieur te Utrecht. H. M. de Koningin ontving Zaterdagmid dag ten 12 ure ten Koninklijken Paleize Noordeinde den heer Johannes Irgens, die H. M. zijn geloofsbrief kwam aanbieden als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Z. M. den Koning van Noorwegen bij het Nederlandsche Hof. De Koningin in Water land. De Koningin brengt heden een be zoek aan de dorpen en landerijen in Waterland De Prins naar Friesland. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is voor nemens 29, 30 en 31 Mei a.s. in de provin cie Friesland te verblijven. De Prins zal lo- geeren bij den commissaris der Koningin. Het doel van dit bezoek, dat geen officieel karakter draagt, fs meerdere kennis van de provincie op te doen. Minister PostKuma. Vol gens de Tel. gaat minister Posthuma voor herstel van gezondheid naar Ruurlo, De heer Van Vollenhoven, gezant- schapsraad van Nederland te Brussel, ver toefde Zaterdag te 's-Gravenhage. Tweede Kamer. De Voorzitter der Tweede Kamer zal bij den aanvang der a. s. Woensdag te elf uur, te houden open bare vergadering aan de Kamer voorstellen om, in afwijking van de agenda, te beginnen met de behandeling van het wetsontwerp tot het aangaan van eene geldieening ten name en ten laste van Ned.-Indië. Rapporteurs. In 'den loop de zer week vergadert de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer omtrent de wetsontwerpen betreffende het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie; het langer in dienst houden van dienstplich tigen bij de landweer; verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm; wijziging der wet van 31 Juli (St.bl. no. 345) tot nadere uitbreiding van den landstorm, enz. D( 5o c.-d em. Kamerfractie Houdt a. s. Dinsdagochtend eene bijeen komst. De zetel van 3 r. Bos. De af deeling Winschoten der S. D. A. P. heeft voorloopig candidaat gesteld voor de Kamer verkiezing (vacature-Bos), den heer R. Sten huis, voorzitter van den Nederl. Fabrieks- Arbeldersbond te Amsterdam. Diplomatiek examen. A.s. Dinsdag 23 dezer zal te 's-Gravenhage in het Departement van Buitenlandsche Zaken een diplomatiek examen worde® afgenomen. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd dat J. Th. van den Boom, burgemeester van do "emeente Eersel, is benoemd tot tijdelijk- secretaris dier gemeente. L:j Koninklijk besluit is met ingang vait 30 Mei 1916 tij lelijk benoemd bij het Te- scrve-personeel der landmacht, bij het per soneel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de landstormplichtige M. A. de Jong. Nekkramp. Bij Kon. besluit is de wet van 4 December 1872 (Staatsbl. no. 134), houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, gedurende een jaar in het geheele Rijk van toepassing verklaard op meningitis cerebrospinalis epidemica. Vogelbescherming door het leger. Door den opperbevelhebbel is de navolgende order voor de Land- en de Zeemacht toegezonden aan alle autori-- teiten der Land- en Zeemacht. Door de N«lerlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels is aan mij een adres gericht .om mijne aandacht te vesT- gen op de nadeeüge gevolgen, verbonden aan het verontruste.n van broedende vogels door militairen, die zich in dezen tijd meer dan Ingewone jaren bevinden op eenzame plaatsen, waar vele vogelsoorten gewoon zijn te broeden. Het vorenstaande ter uwer kennis bren- gende, noodig ik u uit, de onder uw bevel staande commandanten van compagniën, afdeelingen, detachementen e.d. op te dra gen hunne onderhebbende militairen te wijzen op het groote nut van vele vogels voor den land- en tuinbouw en in verband daarmede en met den broedtijd van vele dier vogels, die thans is aangebroken, op de wenschelijkheid er zooveel mogelijk voor te zorgen, dat die broedende vogels niet on- noodig worden gestoord en hunne eieren niet worden geraapt. De Ingenieur meldt De onlangs gepensionneerde majoor der genie in Ned.-Indië, oud-chef van den aan- legdienst van de Atjeh-tram, R. R. Castens, is opgetreden als administrateur van de Ned.-Indische Portlandcement-Maatschappij te Indaroeng, bij Padang (Sumatra's West kust). H. C h. V e g t e 1. Na een ziekbed van eenige maanden is te 's-Gravenhage op 47-jarigen leeftijd overleden de heer H. Ch. Vegtel, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Aanvankelijk jvas de heer Vegtel opgeleid voor het Burgemeestersambt. Hij behaalde de akte M. O. Staatswetenschap en het di ploma voor gemeente-secretaris. Alvorens de heer Vegtel in Mei 1911 zit ting nam in het college van Gedeputeerden, was hij sedert 1902 voor Middelharnis lid van de Provinciale Staten en sedert 1905 lid van den Haagschen Gemeenteraad. De heer Vegtel, die behoorde tot de Anti- Revol. partij, was een vlot redenaar, die zien bij menigen stembusstrijd deed kennen als een niet te onderschatten debater. In het college van Gedeputeerden behoor den o. a. meer speciaal tot zijne bemoeienis financieele aangelegenheden, onderwijssub- sidiën, enz. Ook vroeger in de raadzaal te 's-Gravenhage toonde hij zich vaak finan cieele specialiteit. Sedert 1898 was de thans ontslapene in de residentie gevestigd als assuradeur en voerde hij de directie van een paar bekende verzekeringsmaatschappijen De teraardebestelling is bepaald op a s. Dinsdag, des voormidags 11 uur van af het sterfhuis naar Nieuw Eik-en-Duinen. Mr. Dingeman van der Vil e t. f Te Zierikzee Is op 57-jarigen leef tijd overleden rnr! Dingeman van der Vliet, burgemeester dier gemeente en lid van de Provinciale Staten van Zeeland. ■aderland en de oorlog, De torpedo van de Tubantia. Van deskundige zijde wordt er in de N. Rott. Ct.de aandacht op gevestigd, dat aan den Nederlandschen zeeofficier, die te Berlijn het onderzoek naar de herkomst van de torpedo, door welke de Tubantia is ge troffen, heeft bijgewoond, werd medege deeld dat die torpedo was verstrekt aan een' te Zeebrugge geslationneerd torpedo-vaar tuig (onderzeeboot of torpedoboot) Doch men heeft onzen zeeofficier niet het jour naal van dat torpedo-vaartuig ter inzage ge geven, noch hem veroorloofd zich naar Zee- brugge te begeven om aldaar het onder zoek bij te wonen, maar men heeft zich ver genoegd een Duitsch zeeofficier, een vlag officier, naar Zeebrugge te zenden, welke de bedoelde verklaring medebracht. De schrijver acht dit een heel zwak punt in de Duitsche bewijsvoering. De deskundige schrijver acht het voorts niet waarschijnlijk, al is het niet onmoge lijk, dat de torpedo tien dagen onopgemerkt' is blijven drijven, maar dat een stilliggende, drijvende vischtorpedo, een nagenoeg stil liggend schip in het midden raakt (hetgeen: dus zou moeten geschieden, onder een hoek van 20°—90°) is practisch vrijwel on mogelijk en al is die mogelijkheid niet ge heel uitgesloten dan zou volgens hem de! uitwerking toch niet zóó zijn geweest, dat een schip als de Tubantia in zoo korten tijd moest zinken. Deze mogelijkheid wordt ech ter te niet gedaan door de zeer positieve, verklaringen van een tweetal wachthebben de opvarenden, die duidelijk de bellebaan' hebben gezien. De torpedo is dus wél ge lanceerd op 16 Maart. Na verder betoogd te hebben, dat een En- genschman te practisch is om zich ter willa van een duivelachtige bedoeling van eert vreemde torpedo te bedienen, geeft del schrijver de volgende meer voor de haa^ liggende oplossing.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2