Ingezonden Stukken. ADVERTENT! ËN. net 2"c SVIeisje, A. J. «LASSER. Kampstraat, FACTURIST (E). wordt plaatsing gezocht bij kinès ;,n en voor lichte huish. werkzaamheden Handelsschool. B. en W. stellen den Raad voor: Aan de vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" voor het jaar jl917 een subsidie te verleenen van 375 in de kosten van oprichting en exploitatie van «en Handels-avondcursus, onder voorwaarde: 1.'dat jaarlijks worde ingezonden aan Burgemeester en Wethouders de rekening en verantwoording van het afgeloopen dienstjaar; 2. dat worde toegestaan, dat het kasbe heer en de financieele administratie der ver eeniging op ongeregelde tijdstippen worden /onderzocht door een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaar. Verbindingsweg. B. en W. schrijven aan den Raad: Nu het contract met den Staat der Neder landen in zake overdracht van de Groote Nachtegaalsteeg en het voetpad langs de Beek waartoe werd besloten in uwe ver gadering van 7 September 1915 is tot stand gekomen, kan de voorbereiding van het maken van een nieuwen verbindingsweg tusschen den Heiligenbergerweg en den Hoevelakenschen straatweg ter hand wor den genomen. In ons op deze zaak betrekking hebbend voorstel van 24 Juli 1915 deelden wij reeds mede, op welke voorwaarden de stichting .Armen de Poth" en de „Pieter Dirkman- fundatie" bereid waren, de haar toebehoo- rende gronden over te dragen. De Gemeente kan van eerstgenoemde stichting in eigendom verkrijgen een terrein groot 4.69.50 H. A. voor den prijs van j 3500 de H. A., van laatstgenoemde een terrein van 4.31.80 H. A. voor de totaalsom van ƒ12000, waarbij de kosten van over dracht in beide transacties komen voor re kening van de Gemeente. De met de „Hoefhamer-stichting" voortge zette onderhandelingen leverden tot resul taat, dat de overige voor den weg noodige grond wordt aangeboden voor 0.25 per jVP. mits de Gemeente op zich neemt, r.an den huurder een schadeloosstelling voor het eindigen der huur uit te keeren. Het bedrag hiervan schatten wij op ongeveer 300. Hoewel nog niet nauwkeurig is aan te ge ven langs welke lijn de weg zal getrokken worden en evenmin vaststaat de breedte waarop hij zal worden aangelegd, zouden wij willen rekenen, dat van den aan de „Hoefhamer-stichting" behoorenden grond, noodig zal zijn een strook lang 425 M. en breed 40 M., alzoo met een oppervlakte van ongeveer 1.70 H.A., zoodat de kosten van dezen aankoop ongeveer zullen bedra gen: 4250 300 4550. Wij hebben de eer H voor te stellen, tot de genoemde aankoopen te besluiten en bie den u daartoe nevensgaand ontwerp-besluit aan. In afwachting van de overdracht der gron den kunnen inmiddels de voorstellen betref fende aanleg van den weg en exploitatie der aangrenzende terreinen gereed worden gemaakt. Volkshuisvesting. Het is B. en W. wederom gelukt de hand te leggen op eenige perceelen, waarvan de prijzen billijk zijn te noemen. Daarom stellen zij aan den Raad voor: van F. X. S. Vonk, te Amsterdam, vrij van hypotheek en onbezwaard, met alle heer- schende en lijdende erfdienstbaarheden, aan te koopen de perceelen aan de Helle straat, nos. 2, 4, 8, 10, 12, 14, 16 en 18, te zamen groot 536 M2, voor de som van vier duizend negenhonderd vijftig gulden (ƒ4950) met dien verstande, dat de kosten, geraamd op ƒ525, voor rekening van de Ge meente komen; van C. Prins, te Amersfoort, vrij van hypo theek en onbezwaard, met alle heerschende en lijdende erfdienstbaarheden, aan te koo pen het perceel Hellestraat no. 6, groot 63.63 M2., voor de som van vijfhonderd zes tig gulden (ƒ560) met dien verstande, dat de kosten, geraamd op 100, voor rekening van de Gemeente komen. Van P. van de Zuidwind, te Amersfoort, vrij van hypotheek en onbezwaard, met alle heerschende en lijdende erfdienstbaarheden, aan te koopen de perceelen aan de Helle straat nos. 46, 48, 50, 52, 54 en 56, teza men groot 4095 M2., voor de som van ze venduizend vijfhonderd gulden (ƒ7500) on der voorwaarde, dat de kosten van over dracht voor rekening van de Gemeente Amersfoort komen en dat de verkooper het recht heeft, de op het open- erf van het per ceel No. 46 staande loodsen te verwijderen en in bezit te nemen, mits hij zulks doet bin nen twee maanden na de overdracht. Zondagmiddag vergaderde in een bo venzaal van het gebouw van den R. K. Volksbond alhier de Centrale R. K. Kiesver- eeniging. Door den voorzitter, den heer dr. Jorissen, werden verschillende mededeelin- gen gedaan in verband met de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten en de samenwerking der Rechtsche partijen. Daarna kwam de beschrijvingsbrief voor de vergadering van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen op Zaterdag a.s. te Utrecht, in behandeling, welke tot een geanimeerde bespreking aan leiding gaf. Over 't algemeen kon de verga dering zich met de praeadviezen van het Bondsbestuuf vereenigen. Op een tweetal punten week zij daarvan echter af. Tot af gevaardigde ter Bondsvergadering werd be noemd de heer Bianchi te Amersfoort, en cis plaatsvervanger de heer Brakenhoff te Baarn. (Centrum). U i t v a a r t M g r. N. P r i n s. Nadat Zondagavond in het geheel gevulde kerkgebouw van de Oud-Bischoppelijke Cle- rezy te Haarlem door kapelaan Van Kleef een bidstond was gehouden voor den over leden bisschop van Haarlem, Mgr. N. Prins, waarin de geestelijke het levenswerk van den bisschop schetste en zijn verdiensten huldig de, had Maandagmorgen te 10 uur daar de plechtige uitvaartdienst plaats, welke we gens ongesteldheid van den aartsbisschop en afwezigheid van de buitenlandsche gees telijkheid, geleid werd door prof. Kenninck*, president van het Seminarie, alhier. Het koor was onder leiding van kapelaan Van Kleef. Prof. Kenninck hield de gedachtenisrede, waarin hij wees op de tegenstelling tusschen de oplevende natuur en dit sterven. Hij schetste den overledene als een man, die in volle levenskracht is heengegaan, en ging daarna zijn verdienstelijke werkzaamheid na. Mgr. Prins beperkte zich niet tot den kring van zijn geloofsgenooten, hij had alle men- schen Hef en arbeidde daarom voor de ge- heele gemeenschap. Veel heeft hij gedaan voor de beweging van de staatspensionnee- ring en groote vreugde was er in hem, dat deze beweging thans haar doel was gaan bereiken. Hij was een man, die handelde naar Paulus' woorden: „Alles voor alles". Daarna herdacht hij den overledene ate her der van het bisdom en huldigde zijn groote verdiensten voor de hervorming van het kerkgezang, waarvoor mgr. Prins een deel van zijn leven heeft gegeven. Hij eindigde met de aanhaling: „Jezus, Heer, liefde en lust Schenk Gij aan zijn zielerust." Nadat prof. Kenninck het „Onze Vader" had gebeden, speelde de heer Verhey den treurmarsch van Chopin, waarna de aanwe zigen diep onder den indruk het kerkgebouw verlieten. Daarna had in de bisschopswoning aan de Bakenessergracht de beaarding door de geestelijkheid plaats, waarna om 1 uur de be grafenis op de begraafplaats aan den Scho- terweg volgde. Aan het graf waren zeer vele belangstel lenden. Namens de familie dankte prof. Kenninck voor de bewezen belangstelling. R. K. Kerk te Hooglanderveen. Naar wij vernemen, zal de vorming eenei R. K. parochie Hooglanderveen niet wachten tot het kerkgebouw is verrezen. Een houten hulpkerk zal worden gebouwd, welke vermoedelijk reeds vóór Kerstmis a.s. kan worden gewijd. Kunstvitrine. In Valkhoff's kunslvilrine zijn eenige schil derijen en aquarellen geëxposeerd van den Belgischen kunstschilder A. Renoir. Een Natuurmonument. Op de tentoonstelling, welke de afdeeling Amersfoort van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging organiseert en welke van 3 tot 16 Juni wordt gehouden in „Amicitia", zal te zien zijn een zoo getrouw mogelijke nabootsing van een stukje natuur, dat vroe ger overal hier in den omtrek te vinden was, maar dat door het in cultuur brengen der gronden al meer en meer verdwijnt we bedoelen een stuk moerassige hei, dat min of meer een hoogveen-karakter ver toont. Stellen we ons voor een moerassige hei streek, hier en daar waterplassen, omlijst door de wuivende pluimen van het wolle gras; op den voorgrond tusschen de nog dorre hei onze sierlijkste orchideeën, zooals Orchis maculata en Platanthera, de welrie kende nacht-orchis, dan hebben we in gedachte een der meest ongerepte land schappen van deze streken, herinnerend aan de bekende- vennen van Noord-Brabant. Zoodra echter de grond geploegd, gespit en met kalk gemest wordt, verdwijnt het geheel eigenaardige complex van planten en dieren, dat daar leefde en wordt het terrein meestal gemaakt tot grasweiden economisch zeer zeker een verheugend feit, maar uft het oogpunt van natuurschoon, van natuurstudie, even zeker te betreuren. Daar is dus een dankbare taak voor de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten om dergelijke terreinen aan te koopen en ongerept te bewaren; anders zal men een halve eeuw later dit landschap in Nederland niet meer vinden en dan is het onmogelijk, ze in het leven terug te roepen. Juist om dit schilderachtige en tevens interessante besloot de Afdeeling te trach ten een dergelijk terrein na te bootsen. Het landschapsbeeld moet men er zich bij voorstellen, maar de zoo :igenaardige plan ten, die meestal ergens anders niet voor komen, vindt men er. De pluizen van het wollegras noemden we reeds, ook enkele orchideeën, maar bovendien zijn verschillende insektenetende planten er karakteristiek. De zure bodem, arm aan de minerale zouten, die de planten noodig hebben, biedt aan de soorten, die op andere wijze hun voedingszouten ver krijgen, een geschikte plaats om zich te ontwikkelen. Die insektenetende planten zijn de ver schillende vliegenvangertjes, ook wel zon nedauw genoemd, om de schijnbare dauw druppels, die in' werkelijkheid druppels kleverig vocht 2ijn, waaraan de kleine vliegjes vastkleven. Naar die kleverige druppels heeft de andere hier voorkomende vleeschetende plant met lichtgroene blaad jes en paarse bloemen den naam van vet- kruid gekregen. Bij die laatste plant krullen zich de bladranden om als een insekt er op is vastgekleefdbij de vliegenvangertjes wenden zich alle steeltjes, die de kleverige druppeltjes dragen, naar de plaats, waar het slachtoffer zit vastgekleefd. Dan vormt de plant verterende sappen in die kleef- druppels, welke het slachtoffer oplossen, waarna de splitsingsprodukten worden opge nomen, iets dat zeer sterk doet denken aan de werkingen in onze maag. Het geheele proces vooral dat zich keeren der steeltjes naar de plaats, waar hun wer king noodig is, nadat het gevangen inseki daar een sooit prikkel heeft teweeg gebracht Heeft aanleiding gegeven tot vergelijking van deze planten met dieren, een vergelijking, die zeker op goede grom den te maken is, mits men daaruit maar niet concludeert tot overeenkomstige pro cessen als in onze hersenen zich afspelen. De uit de insekten opgenomen stoffen vullen dan aan hetgeen de grond aan de vliegfenvangers niet geven kan, speciaal voldoende stikstofverbindingen, en stellen ze zoo in staat, te groeien op dat hoogveen- terrein. De orchideeën vertoonen, evenals de sdhitterend blauwe gentianen, die in den nazomer hier bloeien, weer andere biolo gische bijzonderheden. Kieming uit het zaad, ja, hun geheele leven, is niet goed mogelijk, tenzij ze leven in gemeenschap met bepaalde schimmels, die zich in de wortels en knollen vestigen en waarschijn lijk behulpzaam zijn bij het opnemen en verwerken der voedingsstoffenhun stof wisseling is ten minste een geheel afwij kende, vooral wat betreft de stikstofvoeding. Zoo bezit de gagel, het groene aromati sche heestertje van deze terreinen, aan zijn wortels knolletjes, gevuld met bepaalde bacteriën, die het in staat stellen zich de gasvormige stikstof, die in den bodem voor handen is, ten nutte te maken; iets dat de meeste andere planten niet kunnen. Slechts de vlinderbloemige planten en de els zijn evengoed toegerust tpt den strijd om het bestaan en juist op deze stikstofarme gron den komt hun dit evengoed te pas als de insektenetende soorten, die we straks noemden. Zoo bevatten deze terreinen tal van plan ten, waarvan de studie zeer de moeite waard is en waarbij nog tal van vraagstuk ken op te lossen zijn, zoodat alleen reeds daarom het noodzakelijk is, dat dergelijke gronden niet geheel worden ontgonnen iets, dat ook uit het oogpunt van natuur schoon ten zeerste zou zijn te betreuren. WEEVERS. Amersfoort, Mei 1916. Dc brand te Hoogland. Bij den brand der boerenhoeve Zondag nacht te Hoogland, hebben de bewoners het behoud van hun leven te danken aan den rijksveldwachter J. Dreijer, van hier. Het verhaal ervan klonk zoo onwaarschijn lijk, dat wij aarzelden er geloof aan te slaan. Uit nader onderzoek is ons echter ge bleken, dat de zaak zich werkelijk heeft toe gedragen, als hier volgt. Dreijer ziet ongeveer kwart over een van uit zijn woning aan den Laaglandschen weg, dat in de richting Hoogland brand is uitge broken. Daar hij zich nog niet ontkleed heeft, grijpt hij direct de fiets en 1n een minimum van tijd heeft hij de kleine 4 K.M. afgelegd naar het brandende perceel. In ons bericht van gisteren is de plaats eenigszins verkeerd aangegeven. De hoeve van W. Eemond ligt niet direct achter het gemeentehuis te Hoogland^ maar een mi nuut of vijf verder den weg op, die aanvangt bij het gemeentehuis n.m. de Bikstroat, wel ke loopt van Hoogland naar den Baarnschen Dijk. Bij den brand aangekomen ziet D. schuur en hooiberg in lichte laaie staan, terwijl ook het woonhuis aan de achterzijde reeds heeft vlam gevat. Er is niemand te zien; bewoners en buren; alles is nog in diepe rust. „Brand Brand I" Niemand hoort het. Het inslaan der ruiten geeft evenmin resultaat. Eerst het lossen van revolverscho ten, binnen de woning naar omlaag afge vuurd, doet de bewoners opschrikken. De menschen waren tegen elf uur naar bed gegaan na een dag van zwaren land arbeid. Dit verklaart dien vasten slaap, welke doodslaap zou zijn geworden voor zes levens Eemond, diens vrouw, een kind van acht ep een van anderhalf jaar en de twee gezusters Vermeulen, naaisters, welke een gedeelte der woning in huur hadden. Nu waren ook spoedig de omwonenden aan wezig. Op het rijwiel van den veldwachter gaat er een naar de school, waar de heer Bremer door middel van den schoolklok de brand weer alarmeert. Deze is vlug in actie en werkt uitstekend, zoodat de tegeno\erliggen- de hoeve van den landbouwer Voskuilen behouden blijft. Aan het brandende perceel was niets meer te redden. Slechts de lage buitenmuren staan nog overeind. De burgemeester van Hoogland, baron van Tuyll van Serooskerken, kwam spoedig op het terrein. De brand is ontstaan in de losstaande schuur. De oorzaak is men nog niet te weten kunnen komen. Eemond vertelde ons, dat het fornuis voor 't veevoer in deze schuur Zaterdag niet was gestookt. Paard en varkens zijn in die schuur om gekomen. Het paard heeft zich ten laatste nog weten los te werken. Men vond het dood liggen een paar meter er buiten. IMen schijnt daar in de omgeving geen waakhonden te houden. Slechts een enkele was er, en die deed niet aan blaffen. De hóeve was eigendom van baron van Tuyll van Serooskerken. De inboedel der ge-, zusters Vermeulen was niet verzekerd maar het meeste heeft men er nog uit kun nen halen. KANTONGERECHT. H. v. G., Renswoude, overtr. Jachtwet, f 4 of •1 v/eken tuchtschool, met vernietiging verbor gen wapen. L. W. H., Amersfoort, te Amersfoort op open baren weg orde verstoren, 2 of 2 w. tucht school. A. v. L., Amersfoort, idem, f 5 of 5 degen hechtenis J. \V. K., Amersfoort, cpcnb. dronkenschap (bij 13e herhaling) 3 dagen hechtenis en plaat sing in ecne Rijkswerkinrichting gedurende één jaar. G. K., Putten het vervoer door een trekdier doen ploets hebben op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze, f 10 of 10 d. S. v. d. K., Amersfoort, wielrijden zonder licht, f 10 of 10 d. J. v. N., Amersfoort, idem, f 3 of 3 d. F. v. R., Amersfoort, overtr. arbeidswet, 2 maal 2 of 2 maal 2 d. J. v. G., Amersfoort, overtr. trekh.wet, 3 maal f 1 oi 3 maal 1 d. W. v. R., Amersfoort, overtr. le«-pl.wet. 12 maa. 12 d. H. v. A., Amersfoort, overtr. leerpl.wot, 5 o! 5 d. W. v. d. G., Spakenburg, in gesloten tijd visch vervoeren, 5 of 5 d. A. M., Amersfoort, overtr. der Drankwet, 8 weken hechtenis. J. B., Amersfoort, te Amersfoort zonder ver gunning von B. en W. uithangborden buiten de rooiing hebben, 3 of 3 d. J. R Amersfoort, te Amersfoort wielrijden op daarvoor verboden weg, f 3 of 3 d. T. v. S., Leusden, zonder vergunning een ge ïnterneerde vervoeren, f S of 3 d. W. J., Utrecht, op verboden grond loopen, f 10 of 3 d. J. S/r Amersfoort, te Amersfoort lijkstoet voor bijrijden, /I of 1 d. i Agenda. Heden Orgelconcert St. Joriskerk. Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10— 12#, 2)3—10 uur, Zondag 2)a—5H uur, Maandag 2*A10 uur. Dinsdag 's avonds Theosof. Leeszaal, Wil- helminastraat 3—6 Juni. Amicitia. Tentoonstelling Ned. Natuurh. Vereeniging. 29. Augustus. Alg. Verg. Volksbond tegen Drankmisbruik. Reclame. G. SAS BACH, Coiffeur—Coiffeuse, litrechtscheweg 50. Speciaal adres voor Haarwerken. öurg er rijke Stand. van 22 Mei 1916. Geboren Hendrika Antonia, d. v. Jan van Doornik en Johanna de GrootJacoba, d. v. Arie van Vonno en Paulina Waterkoort; Liesje, d. v. Gijsbert ten Hoven en Hendri ka ter BeestEvert Jan, z. v. Hendrik Peg man en Hendrika KraaikampHendrikus, z. v. Everardus Hooft en Theodora Geertrui- da Pot. Overleden Franciscus Anthonius Mari- nus Kurvers, oud 7 maanden. 25 Mei 1916. Aaltje, d. van Peter van de Kamp en Dirk je van 'tLand; Aartje, d. van Willem von den Berg en Jannetje van Drie; Wilhelmina, d. van Leendert Cornelis Philippus Sijthoff en Theodora Willemina van der Laat; Ilse, d. van Salomon van der Hoeden en Johanna Poppert; Arpoldus Wilhelmus Maria, d. van Petrus van den Eijnden en PetTonelIa Gijs- berdina Slooten; Geertruida, d. van Jacob van der Sluis en Johanna Aleida van Dijk; Margo Antoinette, d. van Mijndert Pon en Antje van Doesburg. Gehuwd: Joannes Josephus Maria van 'tWolderveen en Elisabeth Maria Antonia de Wilde. Overleden. Hendrikus de Gooijer, 3 maanden; Willem Mertz, 86 jaar, weduw naar van Geurtje von Beek. Amersf. Bad- en Zwem inrichting. De lemperatuur van het water was heden 2 uur 70 graden Fahrenheit. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den vat 23 Mei 19 IC. Uedtgcdttld door hei Kon. Ned. MM Jnatiluut t» d» BUI Hoogste stand766.2 te Vlissingen. Laagste stand nabij 760 in N.-Duitsch- Iand. Verwachting tot den avond van 24 Mei Zwakke tot matige N. W. tot Z. \V. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Fietslantaarn aansteken 9 26 uur. Het opnemen van ingetonden stukken beteekcnl gec-nstin* dat de Redactie met den inhoud instemt. Dt copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Bij beantwoording der#opmerkingen in de raadsafdcclingen gemaakt, verklaren B. en W. dat 50 woningen van 180 tot 300 Old. huur vol strekt niet in de behoefte zullen voorzien. Dit kun waar zijn, vooro! wanneer de bouw over een 10-tal jaren wordt verdeeld, als bij het wo- ningplan aangegeven. Dat er echter voldoende gelegenheid tot der- gelijken bouw voor particulier initiatief zal over blijven, is wel mogelijk, want zelfs bij groote behoefte zal niemand het in ziin hoofd krijgen met de gemeente in concurrentie te treden. Een lid der afdeeling gaf te kennen, dat bij gemeentebouw deze woningen beter en doelma tiger zullen zijn waardoor tevens bewoning aan genamer, en dus van grootcr moreele waarde. Zijn dit geen groote woorden door niets be vestigd cn maar op het minste type woningen toepesselijk'? Blijkt het thans nog niet overal bij honderd tallen van woningen, dat bewoners niet verkie zen aan te nemen de inrichting en wijze van be woning door commission en besturen als dc juiste voorgesteld. Gemeentebouw, ofschoon zeker niet bedoeld zal in deze moeten ontaarden in het toestaan von een verkapte premie aan bewoners, door een huur te steil'*» ig kostprijs rente enz. Waar hier thans reeds r.gjt. arbeiderswo ningen worden gebouwd tegen «en kostprijs van pl.m. f 3000 zal men begrijpen, dat oi dc eischen aan de woningen van 200 tot 300 GKJ. huur go- steld moeten verminderd worden of de huur verhoogd. - Dit is bUlijk en de eenige juist, oplossing. ij hebben hier den overgang van bouw met rijkssteun cn het particulier bedrijf, prijs naar kosien, vandaar zoo moeilijk. Het Rijk gaat tot zeker maximum huurprijs met haar steun; en wil de gemeente nu, bouwen of steunen, dan moet zij in de eerste plaats, of wel alleen dit doen voor de woningen der allerminst be deelden, namel,k restauratie ver- of nietfwbouw der onbewoonbaorverklaarde woningen, of zoo- noodig tor vervanging van d i e, met zeer lago huur, welke werkzaamheden zelfs door vereeni- gingen met Rijkssteun, noch minder porticulin- ren kunnen worden tot stand gebracht. Het jarenlang bepleit opschuivingssysteem heeft men reeds overal schipbreuk zien lijden, zoodot men hier zich toch wel niet meer aan dio illusie zal vast houden. De gemeente zorge dus in dc allereerste of eenige plaats voor de ver* betering der krotwoningtoestanden.v Waarom wordt de verhooging van loonen, sa laris enz. niet in verbond gebracht met hooier huur, die toch ook tot den prijs va nder* levens- stondaurd behoort. Bij f 200 u f 300 huur is het geen kwestie von opheffing der misstanden, de bron v ,rd or de woningwet ontstond. Dankzeggend voor de plaatsing, \V. M ij n heer de Redacteur. Zoudt U onderstaande een plaatsje wilh ven in uw blad? Hoewel ik volkomen mee ga met hen, <'e dierenbescherming voorstaan, ben ik beslist kant tegen propaganda voor dat idee, wanneer zo uitgoot van een „christelijke" vereeniging, omdat er m. i. niets christelijks bij te pos komt, moar wel veel „menschclijks." De neutraliteit der openbare school lurit nu eenmaal niet toe, dot die school maar door Jun, Piet oi Klaas ge bruikt kan worden voor propaganda-inrichting. Vandaag christelijke dierenbescherming, morgen socialistische jeugdorganisatie, overmorgen ra tionalistische opvoeding enz. Bovendien is het middel, dat deze vereeniging aanwendt, ol zeer gebrekkig, vooral de geïllustreerde reclame is al heel ondoelmatig. Waar de inzendster spreekt over den oorlog, die niet zou zijn gekomen, als veel vroeger do dierenbescherming in dc Buropceschc samenle ving ingeburgerd was geweest, daar wil het mij voorkomen, dat deze vereeniging oneindig veel meer practisch resultant zou bereikt hebben, als ze hun propaganda-moteriaal gezonden hadden naar de gekroonde Staatshoofden cn derzelver regeeringen, die dan misschien gedocht zouden hebben aan de vele paarden, honden van mitrailleurs er. andere „vechtbaro" diersoorten. De menschen zullen dan misschien na den oorlog In bescherming genomen worden! U beleefd dankend voor de plaatsruimte, P. KOR 1 LAND. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 5. klaaae. TREKKING VAN 23 MEI. f 101)000; 1018 f 1500275 f 1000 2621 5510 8299 18411 f 400: 1894 4800 7232 7273 13111 13225 14031 r 200 8522 145C3 19230 f 100: 11910 15321 17656 18199 19352 Vijfde Klasse. Prijzen van f 70. OS 105 317 419 500 510 570 586 591 635 643 092 919 990 1581 1679 1710 1792 1910 2188 2314 2481 2590 2G03 2031 2958 2989 3074 3100 3150 3168 3174 3193 3205 3202 38 i 3372 3556 3509 35S5 3598 3G07 3719 3913 3988 4011 1013 4089 4191 4623 1823 4911 1970 4972 5078 5188 5222 5251 5339 5121 5512 5549 5688 5093 5716 5857 5871 5919 (3005 G058 6074 6178 6182 0375 6431 6550 6563 0008 6631 G8C6 6889 <3925 7152 7161 7191 7271 7351 7427 7575 7772 7898 7943 7994 8012 8031 8110 8136 8549 8662 8716 8780 8909 9293 9346 9406 9105 9503 975G 9829 9874 9900 9903 9920 9937 9957 9977 10103 10128 10201 10306 10328 10301 10181 10049 19758 10778 10868 10905 10909 10931 11001 11019 11135 11195 11207 11278 11282 11104 11576 11639 11675 11691 11694 11732 11798 11799 12028 120G5 12101 12216 12311 12319 12378 12396 12439 12446 12511 12512 12825 12893 12921 12926 12920 13210 13308 15395 13662 13781 13969 13973 14092 11270 14281 14287 14339 11353 14416 14153 14514 11524 1157) 11779 15152 15101 15513 15075 15684 15757 15S29 15952 16177 1G195T6254 10356 10387 10324 16098 16713 16722 16733 1G769 16808 16813 10S11 1G905 16905 17057 17130 1719! 17391 17027 17864 18029 18283 183<-«. 18372 18150 18182 18489 18508 18511 18913 18913 19202 19451 19535 19022 19903 19925 199 !2 19988 20040 20175 20397 20557 20506 20601 20039 20680 20S77 209IJ 5e Klasse Je Lvs: 1013 niet m- z. met f 70. 411e STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Tweede week. Trekking van 22 Mei 1916. (950 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van 100,op No. 15521. Prijzen van 70.7575 en 10868. Te samen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken; 7564 en 19280. Per Juni jrevra»g<3 eon goed kunn. werken en v.g.g.v Hoog Iood. Mevr. BALBIA.NO, Afnatei 2*6. Amsterdam. vraagt een Aanmelding Kerlo Bergstraat t, •savend, na 7 uur. Voor Boig. meisjo75 jaar, spreekt Fr. en Holl. Srioven onto:No. 316 bureau AmelsL Dagblad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3