"BINNENLAND?"" tfen wij voor drie dagen onze op den recK- fer Tigrisoever «taande troepen een weinig ttcrug getrokken. De vijand merkte dit Mina twee dagen. WIJ constateerden, dat tegenstander tegen onze «tellingen op Ben genoemden oever «lechts een deel van jrijne cavallerie liet oprukken met het eenige «oei den toestand te verkennen. Marseille, 22Mel. (R.) Het Pransche stoomschip Languedoc, groot 1600 ton, Is Zaterdag in den grond geboord in de Mid- 'dellandsohe zee door een Duitsche duikboot. De kapitein werd gevangen gemaakt, omdat Itet sdhip tegenstand bood, toen het door de duikboot werd aangevallen. Er waren geene passagiers aan boord; de bemanning is op gepikt. Londen, 23 Mei (R.). Bericht van Lloyds. Het Italiaansche zeilschip Satricottis is in da Middellandsche zee in den grond ge hoord. Londen, 23 Mei (R.) Bericht van tloyds. Het Engelsche stoomschip Rhenass is in den grond geboord. Het Deensche stoom- •chip Karla is op een mijn gestooten en ge zonken op acht mijlen afstand van het licht schip Almagrundet. De bemanning is gered. Washington, 22 Mei. (R.) Morgen of overmorgen zal waarschijnlijk eene nieu we nota gezonden worden-aan de regeering van Groot-Brittannie over hare bemoeiingen met de Amerikaansche postzending. De al- gemeene inhoud van de nota is in het staats- departement gereed gemaakt; maar president Wilson kijkt haar persoonlijk na. Parijs, 2 2 Mef. (Havas). President Poincaré heeft gisteren met koning Albert verschillende Belgische Inrichtingen te Nieuwpoort en Ramscapelle bezocht en ko ningin Elisabeth het oorlogskruis aangebo den als blijk van hulde en bewondering die het Pransche volk voor haar koestert. De koningin antwoordde, dat het haar verheugde het onderscheidingsteeken van de dappersten der dapperen in Frankrijk te mogen dragen. Ber 1 ijn, 2 3 Mei. (W. B.) De Ameri kaansche dagbladschrijver K. von Wiegand «eint aan de New York World eenige ver klaringen van den rijkskanselier naar aan leiding van de rede, die onlangs is gehou den door Sir Edward Grey. De rijkskanselier constateerde, dat Enge land na 22 vreeselijke oorlogsmaanden met yerliezen aan goed en bloed, begint in te zien dat het Duitsche volk niet verpletterd of vernietigd kan worden. Grey verklaart, dat de Britsche staatslieden Duitschland nooit hebben willen verpletteren of vernietigen, en zegt dit ondanks de tegenovergestelde uitla tingen van zijn collega's, ondanks de eischen van de Engelsche pers, ondanks het aas dat Poincaré aan het Fransche volk voorhoudt; dat Engeland en Frankrijk ten slotte Duitsch land den vrede zullen dicteeren. De kanselier sprak er zijn verwondering over uit, dat Grey nog altijd Pruisen in tegenstelling met Duitschland noemt en meende dat de wonderbaarlijke heldenmoed van het geheele Duitsche volk de heeren wel de oogen geopend zou hebben. Bethmann Hollweg betoogd voorts, dat niet Duitschland maar Engeland gedurende 20 jaar een militairistische politiek gevoerd heeft. Grey heeft beweerd, dat Duitschland den oorlog had kunnen vermijden als het de Engelsche voorstellen omtrent een confe rentie had aangenomen. Maar hoe kon Duitschland het voorstel aannemen met het oog op de omvangrijke mobilisatie-maatrege len van Rusland? vroeg de kanselier. Als de conferentie na 2 3 weken mis lukt was en Rusland zijn troepenconcentratie had voortgezet, zou Engeland ons dan te gen een inval beschermd hebben? Ook maakte Ruslands mobilisatie een directe uit spraak tusschen Weenen en Petersburg on mogelijk, en het begon den oorlog toen het zag op Engeland's steun te kunnen rekenen. Engeland begon den oorlog niet ter -wille van België, maar in de eerste plaats ter wille van zichzelf. En het is wel het toppunt van militairisme een oorlog te beginnep al leen om te voorkomen dat een andere staat sterk .wordt. O er de toekomst zei de kanselier, dat ook hij een duurzamen vrede wenschte, maar hiervan is geen sprake zoolang de Entente staatslieden aan hun eigen superio riteit gelooven en Duitschlands politieke toe standen veranderen willen. Slechts wanneer zij den toestand nemen willen zooals iedere oorlogskaart dezen aangeeft, wannéér zij de oorlogs- en vredesproblemen praktisch be spreken willen, zullen wij den lrrede naderbij komen. Wie daartoe niet bereid is, draagt de schuld wanneer Europa nog \*erder ver bloedt. Ik werp deze schuld verre van mij. N e w-Y o r k, 2 1 Mei. (W. B. per vonken- tele?raaf). President Wilson zeide Zaterdag in Charlette (Noord-Carolina) in eene voor 100.000 toehoorders gehouden rede, dat de tijd voor de Vereenigde Staten was gekomen om hunne diensten aan te bieden voor het verkrijgen van den vrede tusschen de oor logvoerende landen" van Europa. Amerika, dat de smeltkroes is geweest van de meest verschillende elementen, is door zijn voor beeld een soort profetische staalkaart voor Europa. Hetzelfde wat in 'Amerika in den vrede is voltrokken, le verzoening van de büzonderheden van ras en tTaditie, speelt zich thans op oorlogsmanier in Europa af. De oorlogsgebeurtenissen echter zijn tot stilstand gekomen; daarom is thans de tijd gekomen te vragen: Wilt gij uwe macht om zetten in gewelddadigheid of in vrede en red ding van de menschelijke maatschappij? Wilson herinnerde ten slotte aan het woord van de Heilige Schrift, dat na wind, aardbeving en vuur de zachte stem der men- «chelijkheid komt. Keulen, 23 Mei. (W.-B.). De Köln. Ztg. bericht, dat de In Engeland aankomen de Belgen In Londen worden onderzocht door het nieuw opgerichte Militaire bureau. Zij. worden gehuisvest in een hotel, dat door Belgische soldaten bewaakt wordt. De personen, die voor den dienst geschikt zijn, worden met een stoomschip naar Havre- ge zonden en Ingelijfd bij het Belgische leger. Londen, 23 Mei. (R.) De legerwet is in derde lezing door het Hoogerhuis met al- gemeene stemmen aangenomen. In den loop van het debat zeide de minister van oorlog lord Kitchener, dat het leger en de geallieer den zich zouden verheugen over deze wet, die ons in staat zou stellen het groote leger, dat onder het vrijwilligerssysteem Is bijeen gebracht, op sterkte te houden. (Toejuichin gen). Dit ontwerp zal ons in staat stellen de sterkte van het leger op peil te houden op een wijze en in eene mate, zooals tot dusver niet mogelijk was, en aldus ons voile aan deel te nemen in den grooten strijd, van welks afloop het bestaan van onze natie als natie in de toekomst van ons ras af hangen. Londen, 23 Mel. (R.) In het lagerhuis stelde Asquith voor een crediet toe te staan van 300 millioen, zijnde het elfde sedert het begin van den oorlog, waardoor het totale bedrag stijgt tot 2382 millioen. De dagelijke uitgave, die als maximum ge raamd was op 4.820,000, is verminderd tot 4,600,000. De vermeerdering der uitga ven is voornamelijk te wijten aan leeningen voor de bondgenooten en de dominions. Zonder dezen financieelen steun dien wij ons verplicht voelden te geven en gaarne gege ven hebben voor de gemeenschappelijke zaak, hadden de gecombineerde operatiën niet kunnen zijn verricht met succes. De vergadering zal geen bezwaar maken tegen deze nieuwe uitgave, opdat het geheele sa menstel van financieele maatregelen en werkzaamheden van leger en vloot in deug- delijken staat kunnen worden gehouden. (Toejuichingen). Tweede telegram. Het Lagerhuis heeft het crediet-voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Melbourne, 22 Mei. (R.) Het huis van vertegenwoordigers heeft heden een wetsontwerp aangenomen, waarbij de regee ring gemachtigd wordt eene binnenlandsche leening van 50 millioen in het gebied van het gemeenebest aan te gaan voor oorlogs doeleinden. Wanneer het volle bedrag van die som wordt ingeschreven, zullen de 25 millioen van de rijksregeering, waarvan 9 millioen reeds zijn ontvangen, niet noodig zijn. Het huis keurde verder goed, dat een kwart millioen pond zullen worden bestemd voor een fonds, dat zal dienen tot bestrijding van de behoefte van in het vaderland terug- keerende Australische soldaten en hunne gezinnen. Weenen, 23 Mei. (Corr. bureau). Vol gens eene mededeeling van het postspaar- bankbureau bedragen de inschrijvingen op de vierde Oostenrijksche oorlogsleening tot dusver 4326.9 millioen kronen. Het defini tieve eindcijfer wordt eerst later vastgesteld, omdat de inschrijvingen van de laatste da gen nog niet volledig zijn opgegeven. Londen, 22 Mei. (R.) Er wordt weer van negen nieuwe krijgsraadvonnissei) In Ierland melding gemaakt. Daaronder !s een doodvonnis, dat is uitgesproken ln Dublin, en een ander in Wexford, die zijn veranderd respectievelijk in tien en vijf jaren gevange nisstraf. Voorts zijn twee personen in Du blin en vijf in Galway veroordeeld tot ge vangenisstraffen, afwisselend van één tot tien jaren. Kameroverzicht Eerste Kamer Vergadering van Dinsdag 23 Mei. Geopend te 8.50 des avonds. Voorzitter J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede dat de Kamer een reeks van wetsontwerpen van de Tweede Kamer heeft ontvangen. Hij stelt voor deze morgenochtend 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken. De minister van Financiën heeft hem voorts verzocht, om indien morgen het ontwerp-Indische leening in de Tweede Kamer wordt aange nomen, dit ontwerp nog in deze bijeenkomst te behandelen. Komt de Kamer Donder dag 11 uur in openbare vergadering bijeen, dan zal de Voorzitter voorstellen dit voorstel te behandelen. Maar ook het ontwerp-Oor- logswinstbelasting is urgent en de Voor zitter stelt dus voor dit ontwerp ook Donder dag te doen onderzoeken, zoodat deze bei-, de ontwerpen Vrijdagochtend lT uur" in openbare vergadering kunnen worden be handeld. Anders zouden deze ontwerpen moeten wachten tot 20 Juni als wanneer de Kamer weer bijeenkomt. Omtrent de te behandelen ontwerpen, komt ook voor dat betreffende de statistiek voor in-, uit- en doorvoer. Conform wordt besloten. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagochtend 11 uur. Berichten. H. M. de Koningin heeft op 20 dezer den heer Johannes Irgens ontvangen, die aan Hoogst Dezelve zijn geloofsbrieven heeft aangeboden als buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Z. M. den Koning van Noorwegen bij het Nederland- »cbe Hof. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisterenmiddag half vijf den nieuwbenoem- den Spaanschen gezant Francisco de Ague- ra en daarna den nieuwbenoemd en Noor- schen gezant Joh. Irgens. S o i r e „O n z e V1 o o t." H. M. de Koningin-Moeder moet wegens gezond heidsredenen afzien van Haar voornemen oni de soirée van de Nederlandsche Ver- eenieing „Onze Vloot" ter herdenking van het 10-jarig bestaan der Vereeniging, op Vrijdagavond 26 dezer in het Kurhaus te Scheveningen bij te wonen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal, naar wij vernemen, door Zijne tegenwoor digheid op deze soirée blijk geven van zijne belangstelling, en is ook voornemens Vrij dagmiddag de receptie van leden en auto riteiten door het bestuur van de afdeeling 'sGravenhage van „Onze Vloot" bij te wo nen. Consul-generaal Antwer pen. Naar wij vernemen vertoeft de heer Van den Bergh, consul-generaal van Neder land te Antwerpen, sedert eenige dagen met verlof in Den Haag. De Ouderdomswet. De Eerste Kamer heeft gisterenavond besloten deze week verschillende wetsontwerpen in de af deelingen te onderzoeken. Welke ontwerpen dat zijn, werd niet aan de pers medegedeeld. Bij informatie bleek echter aan den Haag- schen correspondent van de Tel., dat het ontwerp Ouderdomswet er niet bij be hoort. Aangezien de Kamer na deze week pas in het eind van Juni weer bijeen komt, zal bedoeld wetsontwerp dus voorloopig nog niet worden onderzocht. Gedenkteeken voor wijlen dr. D. Bos. De burgemeester der gemeen te Winschoten rcht het verzoek tot allen in oostelijk Groningen (Winschoten, Oldambt, Westerwolde en de Veenkoloniën), die iets willen bijdragen tot de verwezenlijking van bovengenoemd denkbeeld, daarvan door toezending van hun naamkaartje aan zijn adres te doen blijken. Nederland en de oorlog* Crisis-uitgaven. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling en verhooging van de Landbouwbe- grooting voor 1916, met verschillende pos ten wegens crisis-uitgaven, totaal met een bedrag van 21.900.000 en wel o.a. we gens kosten, voortvloeiende uit de verkrijg baarstelling van regeeringswege van onge- build tarwebrood, ongebuild tarwemeel en roggebrood tegen verminderde prijzen 19.000.000 id. wegens den aankoop van regeeringswege van levensmiddelen, welke ter beschikking worden gesteld van het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 200.000; id. van tijdelijke Rijksbureaux en Rijks commissies, ressorteerende onder het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel, voor hetgeen gedaan wordt in ver band met de tijdsomstandigheden voor den uitvoer, den invoer en de distributie van le vensmiddelen en landbouw- en nijverheids- producten 100.000; id. nadeelig saldo van den aan- en verkoop van regeerings-- wege van graan en meel in 't belang der volksvoeding en van veevoeder in 't belang van den landbouw 2.500.000. Daar het uiteraard niet wel mogelijk Is reeds thans het tijdstip te bepalen, waarop de maatregel in zake de verkrijgbaarstelling van goedkoop tarwebrood en goedkoop rog gebrood kan worden ingetrokken zijn de kosten aan dezen maatregel verbonden, voor 1916 over een vol jaar berekend. Intusschen geeft de Minister gaarne de verzekering, dat hij Intrekking van den maatregel zal overwegen, zoodra zulks met het oog op den economischen toestand mogelijk is. De levensmiddelen-voorziening. Vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel is met betrekking tot de levensmiddelenvoorziening de volgende circulaire tot de Burgemeesters gericht: Ik heb de eer U mede te deelen, dat voor het derde crisisjaar, dat welhaast voor de deur staat, door mij wederom maatregelen inzake levensmiddelenvoorziening zullen worden getroffen, wanneer het ontwerp van wet tot aanvulling en verhooging van het tiende Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 tot wet zal zijn verheven. In afwachting daarvan acht ik het ge- wenscht de behoefte te kennen, waarin zoo doenlijk en zooveel mogelijk zal worden voorzien, en verzoek ik U derhalve te wil len nagaan, of de beschikbaarstelling der onde.- toezicht van Rijkscommissiën gedistri bueerde artikelen wederom voor Uw ge meente noodzakelijk (wenschelijk) is, en zoo ja, welke hoeveelheden der verschillende ar tikelen U van September 1916Mei 1917 voor Uwe gemeente wenscht te betrekken. Het behoeft geen betoog dat mijnerzijds op een zoo juist mogelijke opgave der be- noodigde hoeveelheid wordt gerekend. Mocht in Uwe gemeente de wenschelijk- heid der beschikbaarstelling van artikelen, waarvan tot heden geen distributie is inge steld, zi;n gebleken, dan verneem ik zulks gaarne en zal in dat geval tevens gaarne opgaaf ontvangen van de verlangde hoeveel heid. Daarna zal door mij worden overwo gen of tot de beschikbaarstelling kan wor den overgegaan. Betreffende de prijszetting der verschillen de ven Regeeringswege beschikbaar te stel len artikelen, kan thans nog niets met ze kerheid worden medegedeld. Waar echter de prijsbepaling waartegen de consument eventueel dze artikelen zal kunnen koopen in het ontwerp van w et „Beschikbaarstelling van levensmiddelen" voorshands aan de ge meenten is overgelaten, en de kosten der beschikbaarstelling, welke aangegeven wor den door het verschil van den kostprijs en den prijs waarvoor zij ter plaatse beschik baar woraen gesteld, voor drie vierde door het Rijk zullen worden gedragen, behoeft de onzekerneid omtrent den te stellen kostprijs U, naar mijne meening, niet van het op geven der benoodigde hoeveelheden te ont houden. Uwe berichten op deze circulaire worden gaarne legen 15 Juni e. k. tegemoet gezien. U gelieve ze te adresseeren aan den direc teur van het Rijks Centraal Administratie kantoor voor de distributie van levensmid delen, Noordeinde 167, Den Haag. Oe bakkersgezellen en de wittebrood- regeling. In zijn antwoord op vragen van den heer Van Hamel betrefiende de regeling, dat aan bakkerspatroons, die in verband met het ver bod tot het bakken van wittebrood, gezellen ontslaan, geen regeeringsmeel wordt ver strekt, verklaart de minister van landbouw van oordeel te zijn, dat het wel is waar voor- deeliger voor het bakkersbedrijf is ook wit tebrood te bakken, maar dat hij overtuigd is, dat de thans geldende bruinbrood-regeling de houding, aangenomen door de bakkerpa- troons, niet motiveert. Bij regeeringsmaafregelen, die zóó diep ingrijpen in den gewonen gang van zaken, worden meerdere malen de belangen van een of meer categorieën van producenten min of meer benadeeld. De minister is van meening dat hij dit offer van het bakkers bedrijf mocht vragen om redenen die hij mededeelde in zijn antwoord op de vragen van den heer Van der Voort van Zijp. Toen de regeering het in het landsbelang noodzakelijk achtte om de voorraden tarwe en bloem te beschermen door het doen bak ken van bruinbrood alleen, trof het den mi nister dan ook zeer onaangenaam, "dat hij in plaats van medewerking te ondervinden van een organisatie van bakkerspatroons, on middellijk het dreigement van ontslag van personeel vernam. Waar het bakkersbedrijf over het alge meen geen reden tot klagen heeft gehad, meende de minister tegen een dergelijke houding, die te voren reeds werd aangekon digd, een maatregel te moeten stellen, die gedurende den betrekkelijk korten tijd, waarvoor de bruinbrood-regeling is bedoeld, den goeden gang van zaken zou bevorderen. Zoolang het verbod van bakken van wit tebrood duurt, is de minister voornemens deze regeling te handhaven. Geen wittebrood Vrijdag en Zaterdag. De burgemeester van Amhem heeft, naar aanleiding van de ministrieele circulaire be treffende de mogelijkheid van het bij wijze van proef bakken van wittebrood, als zijn besluit bekend gemaakt, dat deze proef voor de gemeente Arnhem niet wenschelijk is, terwijl aan de ingezetenen wordt meege- deedl, dat in den bestaanden toestand van het broodbakken voorshands geen verande ring wordt gebracht. In het besluit wordt overwogen <lat de belangen van hen, voor wie het gebruik van bruinbrood uit genees kundig oogpunt schadelijk is, door de be staande ministerieele regeling voldoende zijn verzekerd en voorts dat bij wijze van proef op enkele dagen per week bakken van wittebrood niet alleen het bakkersbe drijf zal ontwrichten, maar bovendien de mogelijkheid zal openen tot meerdere mis bruiken, waarop een behoorlijk toezicht on mogelijk is. Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverh^d en Han del, d.d. 18 dezer in zake den verkoop van wittebrood op Vrijdag en Zaterdag, is er door den burgemeester van Amsterdam op gewezen, dat deze uitzonderingsmaatregel zou noodig maken het geven door den mi nister van machtiging aan de meelfabrieken tot de aflevering van een beduidende hoe veelheid tarwebloem, terwijl tevens 's minis ters aandacht is gevestigd op tal van be swaren, die uit den verkoop van wittebrood op eenige dagen per week zouden voort vloeien. Van den minister werd gisteren door den burgemeester bericht ontvangen, dat door hem geen machtiging tot het afleveren van tarwebloem zal worden verleend, in welk be richt de burgemeester aanleiding heeft ge vonden te besluiten, dot van de bevoegdheid om het bakken van wittebrood toe te laten op Vrijdag en Zaterdag voor de hoofdstad geen gebruik zal worden gemaakt. Minderwaardig meel. De heer J. G. Roering Warmolts heeft aan den minister van Landbouw medege deeld dat, op zijn verzoek, door het Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen een monster genomen is uit een origineele geplombeerde baal ongebuild regeerings meel en dat het resultaat van de bakproef, evenals dat van den gezondheidsdienst, on gunstig is geweest daar het brood naar schimmel rook en vochtig bleef, na lang en stevig te zijn gebakken. Op zijn uitdrukke lijke vraag aan den directeur van den Am- sterdamschen Gezondheidsdienst of van dat meel brood mocht worden gebakken werd hem dit ontraden om niet in moeielijkheden te geraken met den gezondheidsdienst. De heer Roering Warmolts heeft den mi nister verzocht dit meel om te ruilen. Tabak voor de binnenlandscHe sigaren-industrie. Hoewel er tot dusver nog geen- overeen stemming is verkregen omtrent de wijze en de voorwaarden waarop de goedkoopere tabak voor de binnenlandsche industrie be schikbaar zal worden gesteld, staan enkele hoofdpunten toch reeds vast. Zoo is het de bedoeling, -dat de bedoelde tabak alleen zal worden bestemd voor sigaren die niet duur der zijn dan een winkelprijs van 3 cent. Daarvoor zal zoowel omblad als binnengoed verstrekt worden. De fabrikanten moeten zich echter verplichten de sigaren die zij met behulp van deze tabak fabriceeren uit sluitend te leveren aan in Nederland geves tigde winkeliers met verbod om het fabri kaat uit te voeren. Zooals gezegd, is het distributieplan nogk niet vastgesteld. W aarschijnlijk echter sal d«, hoeveelheid van de te verstrekken goedkoop pere tabak worden bepaald door het aantal^ werklieden, dat geregeld werkt aan de soor-^ ten sigaren waarvoor een regeling wordt ge* maakt. Naar wij vernemen is de werkloosheid ift de sigarenindustrie de laatste weken iets verminderd. Dat beteekent niet, dat er voor de kleinere fabrikanten, die door gebrelc aan tabak hun bedrijf moésten staken, reeds uitkomst zou zijn verkregen. Na hetgeen wij hier vooraf schreven, is dat trouwen? duidelijk. Er zijn echter verschillende groo- tere fabrieken die al maandenlang hebben gezocht naar meerdere arbeidskrachten onr hun bestellingen af te maken. Voor zoovel deze fabrieken nu nog tabak in voorraad hadden, hebben zij de béschikbaar gekomen .werkkrachten in dienst gesteld. Deze ver minderde werkloosheid moet dan ook, zoo lang de voorziening van eoedkoopere tabak niet definitief is geregeld, als een tijdelijk* en voorbijgaand verschijnsel beschouwd worden. (Hbld). Uitvoerverbod. Verboden is de uitvoer van traan en olijf- olie. C h i 1 i-s a 1 p e t e r. De Kunstmest-Commissie maakt bekend, dat de verdere verstrekking van Chili-salpe- ter, na aflevering der met de stoomschepen „Andijk" en Riouw" nsar Nederland onder weg zijnde en bereids in Engeland aange komen ladingen zal worden gestaakt; dat iedere besteller ln Nederland dair, zooals bereids werd medegedeeld, 90 der door hem voorjaarslevering bestelde hoe* veelheid van deze meststof zal hebben ont vangen; dat hiermede de verstrekking van kunst meststoffen op kaarten besteld in het najaar van 1915 in haar geheel als afgeloopen moet worden be schouwd; dat, ln verband daarmede, binnenkort, op nader aan te geven wijze, gelegenheid" zal worden gegeven tot het doen van nieuwe bestellingen van superfosfaat, zwavelzurert ammoniak, chilisalpeter en ammoniak-super, voor de bemesting van den oogst 1916/ 1917. Lijnkoeken. Er Is een adres verzonden aan den Mf- nïster van Landbouw onderteekend doo* 463 handelaren, fabrikanten en Coöpera tieve Vereenigingen, waarin betoogd wordt, dat zij kennis hebben genomen van de me dedeeling in de Staatscourant betreffende de door den Minister beoogde invoer- en! distributie van veevoederortikelen, waaron der lijnkoeken genoemd worden; dat zij met den meesten nadruk verklaren dat hen, gezien de tegenwoordige omstan* digheden, de behandeling en distributie def lijnkoeken zooals deze door de importeur* in samenwerking met de Nederlandscha Overzee Trustmaatschappij geschiedde telt zeerste bevredigd heeft dat zij zeer zouden toejuichen, Indien de! Minister kon bevorderen, dat ingevolge van goedkoopere vrachten de Importeurs de prij zen der lijnkoeken zouden kunnen verlagenf dat zij den Minister verzoeken zulke maatregelen te nemen, dat de aanvoer en distributie In handen der gewone lijnkoeken* importeurs kan blijven. Kapok. De kapokfabriek te Vianen is wegens ge brek aan grondstoffen stopgezet. De zeevaart. Naar de N. R. Ct. meldt, zal in den nacKf van Woensdag op Donderdag, om 2 uur, het van Amsterdam naar Buenos-Ayres be stemde stoomschip Zeelandia, van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd, Umuidert verlaten. De groote Nederlandsche zeesleep boot Witte Zee, van de firma L. Smit Co, te Rotterdam, zal dit stoomschip tot 58° N. B. en 3° O. L. begeleiden. De Witte Zetf zal aldaar wachten op de van Java thuis varende booten Rembrandt en Boeton, orrf ze van daar naar Umuiden te begeleiden. De stoomschepen Rembrandt en Boetoit vertrokken beide 20 dezer van Falmoutlf om de Noord via Kirkwall naar Amsterdam* D e D u b h e. Met het dichtmaken van het stoomschip' Dubhe, dat 28 April, óp^ reis van Baltimore naar Rotterdam, met door een mijn veroor zaakte schade naar Gravesend moest terug- keeren, wordt, aldus meldt de N. R. Ct, ge* regeld voortgegaan. Men denkt, dat hef stoomschip over 12 dagen gereed zal zijn. De N. O. T. De Nederlandsche Overzee Trust gaaï haar bureau's te Amsterdam uitbreiden," voornamelijk in verband met de uitoefening der controle op koffie en tabak. In verband met deze uitbreiding zal dg zetel van de N. O. T. te Amsterdam wor* den overgebracht van de Prinsengracht het nieuwe „Kantoorlokalengebouw 1913"f Vischsteeg tusschen Warmoesstraaf ert Damrak, alwaar de N. O. T. de geheeld eerste étage heeft gehuurd. (Tel.! Engelsche dwang maatregelen? Naar aanleiding van het bericht van Kek Haagsche Correspondentiebureau als zoudd^ Engeland aan 'den uitvoer van scheepsonj derdeelcn de voorwaarde verbinden dat dd betreFende schepen voor den duur van deitj oorlor ean Engelsche firma's in huur woi^, den afgestaan, deelde de directie der Ne^ derlandsche Scheepsbouw Maatschappij aar de Tel. mede, dat haar van een dergelijk* door Engeland te maken voorwaarde nieti bekend Is. Dat ls des te opmerkelijker, wij men vooi den aanbouw van een schip voo de SjkAomvaart-roaatschaDPli -Nederland

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2