EMILION WUHDEL JJ.SCHOTEBMANH Zn. Utrechtsclisstraa! 34, Iele'. 145. Uit den omtrek. ^fccrspillen, ttuurmachlnet en laadlieren In •Engeland had besteld. Voor den invoer van deze scheepsonderdeelen had men dezelfde jnoeilijkheden ondervonden, die iedereen pr dervindt, die thans machines uit Engeland betrekt. Doch het merkwaardigste is, dat de Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij juist bericht heeft gekregen, dat nu alle ge wone formaliteiten vervuld zijn, voor deze scheepsonderdeelen „agreement" getroffen en de toezending te verwachten is. Een voor waarde, gelijk het bericht van het Haagsch .Correspondentie-bureau vrmeldt, werd daarbij niet gema a k t. Geen kermis. De gemeenteraad van Goes had besloten de kermis te doen doorgaan. Thans is dit echter door de mili taire overheid verboden. Neder 1. ambulancen. Naar het Hbld. meldt, zal het verblijf der Nederlandsche ambulance te Gléiwitz met een maand verlengd worden en keert dr. Van der Goot met alle diaconessen eerst einde Juli naar Nederland terug. Te Boeda pest zal einde Juni de tegenwoordige am bulance ontbonden wordenverlenging ter plaatse is niet langer mogelijk. Er zal overlegd worden, op welke wijze het Centraal Comité Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije verder zal kunnen blijven dienen. B ij betaling van ingekwar tierd en. In de eerstkomende gemeente raadzitting van Haarlemmermeer zal een voorstel aan de orde komen om wegens de duurte aan de inwoners die militairen inge kwartierd hebben, uit de gemeentekas een bijbetaling van 20 cent per dag te géven. De arbeid van geïnterneerden. Men schrijft uit Zuid-Friesland aan Het VolkAan verschillende personen in Gaas terland, die Belgische geïnterneerden in 't werk hadden, zijn dezer dagen kaarten toe gezonden, met het bericht, dat voortaan het in het werk nemen van geïnterneerden de goedkeuring behoeft van de autoriteiten. Een maatregel waarover de arbeiders zich zeer verheugen, daar er van die goedkoope werkkracht maar al te veel gebruik werd ge maakt, waardoor de loonen gedrukt werden. De gevangen genomen Neder 1. consul. De heer Kellenaer, di recteur van het Leidsch R. K. Huisvestings comité heeft de tusschenkomst van den Paus ingeroepen ten einde de invrijheidsstelling te bewerken van den door de Duitschers in België gevangenen genomen Nederl. vice- consul, den heer v. Rijckevorsel te Dinant, correspondent van het R. K. Huisvestings comité aldaar. De directeur heeft zich beroepen op de vele diensten die de heer v. Rijckevorsel aan de armen van Dinant bewezen heeft. Er zijn nog rechters In B e r 1 ij n I. an bevoegde zijde verneemt het Haag- «che Correspondentiebureau het volgende: Begin Maart ontvluchtte een Russische krijgsgevangene uit Duitschland. Duitsche soldaten Iostten schoten op den vluchteling die gewond op Nederlandsch grondgebied neerviel. De Duitsche soldaten oveYschre- den toen de grens en voerden den gewon den Rus weg. De Nederlandsche regeering heeft de aandacht der Duitsche regeering op het voorval doen vestigen en ontving van deze thans de toezegging, dat bedoelde Rus, die nog verpleegd wordt in een hospi taal te Aken, zoodra hij hersteld zal zijn, aan de Nederlandsche overheid zal worden overgeleverd. Ontvluchte kr ij gsge vangenen. Te Vossevelt (Dr.) zijn twee Russische krijgsgevangenen aangekomen. Ze waren met hun vijven ontvlucht, maar drie hunner werden doodgeschoten. H o 11. M ij. der Wetenschap pen. In de vergadering van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, zijn de volgende prijsvragen vast- gesteld, te beantwoorden voor 1 Jan. 1917 I. De maatschappij viaagt een onderzoek naar den aanleg en de ontwikkeling van tanden en gebit bij reptiliën. De schrijver kan hetzij de ontwikkeling van het gebit in zijn geheel, hetzij tandaanleg en tandwisse- ling in het bijzonder tot hoofdonderwerp van zijn onderzoek maken, doch mag zich in geen geval tot een van deze beide geheel benerken. II. De maatschappij vraagt een nauwkeu rige beschrijving van den uitwendigen bouw en van de levenswijze van minstens een vijf tal in ons land voorkomende soorten van Thysanoptera (Physopoda), die op gekweek te gewassen worden aangetroffen, alsmede een uitvoerige beschrijving van de door deze insekten bij de planten teweeg ge brachte misvormingen. III. Het ligt in het voornemen der .Maat schappij op zoölogisch gebied een dergelijk woordenboek uit te geven als dat van Gerth van Wijk op botanisch gebied. De Maatschappij verlangt thans als Te gedeelte van zoodanig woordenboek de na men der zoogdieren. IV. De Maatschappij verlangt een over zicht van de thans bekende hybride planten en diervormen, met duidelijke opgave of de hastaardnatuur dezer organismen op bloote veronderstelling, óp gedocumenteerde ver onderstelling of op experimenten berust. Bij deze opgaven is de literatuur zorgvuldig ie vermelden. Er bestaat bij de Maatschap pij geen bezwaar tegen het beantwoorden dezer prijsvraag door meerdere samenwer kende personen. V. De Maatschappij wenscht een onder zoek naar de mogelijkheid ven de bestrij ding van het zoogenaamde roode kroos (Azolla) door middelen, die geen gevaren .voor mensch of dier opleveren Bestrijding der vivisectie. Te 's-Gravenhage heeft de algemeene verga dering plaats gehad van den Nederland- schen Bond tot bestrijding der Vivisectie, on der presidium van mej. Suze Oroshans. Bij het uitbrengen van het jaarverslag over 1915, herdacht de presidente het heengaan van mevrouw v. d. Hucht. In warme bewoor dingen werd het vele goede herdacht door de overledene in het belang der vivisectie gedaan. Met genoegen kon in het verslag ge constateerd worden, dat het ledental regel matig vooruitging, en einde 1915 660 be droeg. Er werd bij de leden aangedrongen ieder in zijn kring zooveel leden aan te wer ven als slechts mogelijk is, daar het aantal veel grooter kan zijn dan nu reeds bereikt is. Wat de financiën der vereeniging betreft, werd dankbaar gememoreerd de schenking van een legaat groot 500 door mevrouw Van der Hucht. Overigens werd de kas nog versterkt door enkele kleinere giften, die mede zeer op prijs werden gesteld. Door den bond werden in het afgeloopen jaar 652 geschriften verspreid. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren S. B. Criellaert, J. Westendorp en jhr. W. E. Engelen," werden bij acclamatie herkozen. Na eenige gedachtenwisseling werd 't hoofdbestuur gemachtigd tot het uitschrijven van een prijsvraag in zake serum-therapie. Besloten werd om in het komende seizoen in verschillende plaatsen, in vereeniging met bestaande lichamen, die tegen vivisectie strijden, tentoonstellingen te houden van platen enz. betrekking hebbende op de vivi sectie en daaraan te verhinden lezingen. Commiezen Fcst en Telegraaf. Maandagavond j.l. had te Amsterdam eene vergadering plaats van commiezen bij den dienst der Posterijen en Telegrafie. Bespro ken werd de waarneming van beheerders- functies der bijkantoren door commiezen- titulair. Ernstig werd geprotesteerd tegen het feit, dat commiezen-titulair voor deze func- ties worden aangewezen, terwijl vele com miezen nog steeds met de meest eenvou dige routinewerkzaamheden zijn belast. Het feit, dat de directeur-generaal in overweging neemt om commiezen-titulair definitief met het beheer van kleine bijkantoren te belas ten, verwekte algemeene ontstemming. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering van commiezen bij den dienst der Posterijen en Telegrafie bijeen op Maandag 22 Mei 1916 in café Neuf, Kalverstraat Amsterdam, met verbazing en teleurstelling kennis geno men hebbende van de toezegging door den heer directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie gedaan aan de ver tegenwoordigers van den Nederland- schen Post- en Telegraafbond om in overweging te zullen nemen de commie zen-titulair te belasten met het beheer der kleine bijkantoren, welke kantoren thans uitsluitend door commiezen wor den beheerd, van oordeel dat het een grievend on recht zou zijn indien het beheer van eenig bijkantoor ten behoeve van amb tenaren van lageren rang zou worden ontnomen van de commiezen, die daar door nog langer dan reeds thans het ge val is belast zullen blijven met de meest eenvoudige routine-werkzaam heden, constateerende dat de gronden, welke het bestuur van den Nederl. Post- en Telegraafbond meende te mogen aan voeren om tot het bezetten van boven genoemde functies te geraken, onjuist zijn, zooals duidelijk werd aangetoond in een uitvoerig adres van de Vereeniging van Directeuren en Commiezen dezer dagen aan den heer directeur-generaal ingezonden, van meening dat het onmogelijk de bedoeling van de administratie kan zijn het corps der directeuren en commiezen blijvend te ontmoedigen, spreekt het vertrouwen uit dat een dergelijke maatregel, waardoor de be langen van dat corps opnieuw ten ern stigste zouden worden geschaad, niet zal worden genomen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van de pers. Nationaal Schaaktournooi. Door den Nederlandschen Schaakbond en het Vereenigd Amsterdamsch Schaakge nootschap zal gedurende den tijd van 30 Juli tot 12 of 13 Augustus een nationaal schaaktournooi worden georganiseerd. Tot dat tournooi, hetwelk te Amsterdam zal worden gehouden, zullen hoogstens 12 of 14 der in Nederland gevestigde meest erkend sterke spelers worden toegelaten. Als prijzen zijn uitgeloofd bedragen ad. 200, 150, 125, 100, 75 en 60, terwijl aan eiken, niet in Amsterdam woon achtigen niet-prijswinner, een bedrag ad. 25 voor reis- en verblijfkosten wordt toe gekend. Inleggeld wordt niet geheven, terwijl een waarborgsom ad. 10 moet worden gestort, die, nadat de speler aan al zijn verplichtin gen heeft voldaan, zal worden terugbetaald. Anti-carnaval-beweging. Er wordt te 's-Hertogenbosch een groote be weging op touw gezet tegen de viering van carnaval. Verschillende vereenigingen zul len samenwerken om deze zaak, waarover men al jaren lang-doende is, tot een goede oplossing te brengen. Waar de carnaval de laatste jaren toch niet veel meer om het lijf heeft en nu al twee jaar geheel tot het ver leden behoort, sinds de mobilisatie, zal van totale afschaffing -niet veel meer gemerkt worden. Overvloedige v a n g s t. De in IJmuiden binnengekomen haringlogger Julia rapporteert door de overvloedige vangst circa 80 netten te hebben verloren. Personeel S. S. Naar men verneemt, zal door de S.S. aan haar personeel een algemene loonsver- hooging worden toegekend, n.l. voor hen wier salaris 700 of minder bedraagt 10 pCt., boven 700 salaris voor elke 200 meer 1 pCt. minder. Beleediging. Voor de zesde ka mer der Amsterdamsche rechtbank is behan deld een klacht, ingediend door den heer Floris Vos, directeur van de Hygiënische Melkinrichting „Oud-Bussem", tegen den heer J. P. Dudok van Heel, ter zake dat deze na de installatie van den burgemeester van Naarden, den heer P. Hoytema van Konij nenburg, toen de raadsvergadering was afge loopen en de burgemeester en de raadsleden de lijst der namen nagingen van hen, die den nieuwen burgemeester bij zijn installatie huldigden, luide zou hebben gezegd bij het lezen van den naam van den heer Vos: „Dat is de man, die mijn nicht voor meer dan een half millioen heeft bestolen. Dat is een dief." Als civiele partij stelt zich mr. Hartzfeld voor 1. Beklaagde verklaarde de hem ten laste ge legde woorden niet gebezigd te hebben. Op gedempten toon heeft hij op dien bewusten dag met den burgemeester sprekende, ge zegd: „Floris Vos is vroeger geassocieerd geweest met mijn nicht en die heeft daar mede een half millioen verloren." Beslist ontkent bekl. aan deze woorden te hebben toegevoegd: „Dat is een dief". De burgemeester van Naarden, als getuige gehoord, herinnert zioh de ten laste gelegde woorden te hebben gehoord met uitzonde ring van de toevoeging: „Dat is een dief". Beklaagde meent, dat de burgemeester zich dit zeer slecht zal kunnen herinneren, aangezien hij den dag der instllatie zeer zenuwachtig was. De heer P. J. van Woerkom verklaart de woorden gehoord te hebben ook met de toe voeging: „Dat is een dief". Op een perti nente vraag van den verdediger van bekl., mr. Mensing van Charante, zegt getuige, dat hij woorden heeft gehoord, die althans die strekking hadden. Vervolgens werden nog eenige getuigen h charge en a décharge gehoord. De eisch luidde 200 boete of 30 dagen hechtenis. De oorlog in 't klein. Den 18en Februari belden twee mannen, de Duitscher W. en de Nederlander G., aan de woning aan van den kunstschilder Toorop, te Nij megen. De Fransche dienstbode deed open en nu ontspon er zich een situatie, die zoo verrassend op den tegenwoordigen interna tionalen politieken toestand geleek, dat het jammer zou zijn haar niet even mede te dee- len: Terwijl Nederland rustig toekeek, zocht Germania toenadering tot Marianne, wierp haar lieve lonkjes toe en ging ten slotte zelfs over tot een poging, om haar te omarmen. Juist op dit kritieke moment kwam er voor het bedreigde Frankrijk hulp in de persoon van Engeland. Ten tooneele ver scheen n.l. mevrouw T., die een Iersche is. Mét haar hulp slaagde Frankrijk er in de al te heftige liefdesbetuigingen van Duitsch land af te slaan. Terwijl adus het conflict der groote mogendheden in de keuken uit gevochten werd, sloeg Nederland in den gang zijn slag en kaapte twee Delftsche bor den en een tegeltableau, die uitgevoerd zijn (naar een,café) en te gelde gemaakt. De oorlogswinst is broederlijk met Duitschland gedeeld. Voor dit feit werd tegen beide mannen drie maanden gevangenisstraf geëischt. (Tel.) Smok k-e laar doodgescho-, t e n. De 20-jarige J. uit Achel, die, hoewel aangeroepen wegens smokkelen, weigerde stil te staan, is door de Hollandsche grens wacht bij Reusel doodgeschoten. In een bui van zwaarmoe digheid heeft de 64-jarige C. de J. te Rotterdam, een stuk van haar tong afge knipt. In het ziekenhuis is ze verbonden. (Msb.) Overreden. Gisterenochtend werd een 7-jarige jongen op de Hoefkade te den Haag door een met een paard bespannen, wagen overreden. De knaap is spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Verdronken in een zwem inrichting. De 25-jarige kappersbedien de C. Laarman, uit Scheveningen, in dienst bij den heer Van der Linden te Haarlem, kwam gistermorgen om half zeven voor den eersten keer aan de zweminrichting aan de Houtvaart. Ofschoon hij zei een weinig te kunnen zwemmen, verzocht hij toch om on derwijs. Toen hij zich zou gaan ontkleeden, wee's men hem het leerlingenbassin, waarin hij moest te water gaan. Dit laatste heeft hij blijkbaar niet gedaan, maar is in het groote bassin gegaan. Om 8 uur ontdekte men dat zijn kleeren nog in het hokje hin gen. De Haarlemsche reddingsbrigade ging daarop met duiken en dreggen en vond om streeks half elf met de sleepdreg der ge meente het lijk van den jongeman. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam* 22 Mei 1916. Kipeieren V. P. N. f 6.50—f 7.00. Regeering f 5.50—f 6.15. Eendeieren V. P. N. f 0.00—0.00. Regeering f 6.40—7.10. Aanvoer V. P. N. 10147. Regeering 708086. Middenprigs per 100 P. N. f 6.50. Regeering f 5.79* Eiermarkt «e Rotterdam» 28 Mei 1916. Kipeieren V. P. N. f 7.10—7.59. Regeeriug f 5.15—6.85. Eendeieren V. P. N. f 6.606.75. Regeoring f 6.20—7 00» GAnsoieren V. P. N. f 0.18—0.14. Kalkoeneieren V. P. N. f 0.08—0.00. Parelhoeneieren V. P. N. f 0.05. Aanvoer V. P. N. 30961 Regeering 498666 524567 School- en Kerknieuw». D s. A. S. T a 1 m o. Uit Haarlem wordt ge meld, dat ds. A. S. Talma ter voortzetting van zijn rustkuur in het Diaconessenhuis alduar is opgenomen en dat zijn toestand hoogst bevre digend is. O u d-K atholicke Kerk. Tot vicarissen-bestuurders van het bisdom Haarlem, totdat er een nieuwe bisschop is be noemd, zijn door de geestelijken in het bisdom gekozen dc heeren J. Diepcndaal, deken van Amsterdam en E. v. d. Poll. pastoor te IJmui den. Nederl. Israëlietische Kerk. De Centrale Commissie tot de algemeeno za ken van het Ned.-Isr. Kerkgenootschap, hield dezer dagen onder presidium van Mr. F. S. van Nierop een buitengewone vergadering. Neemt men in aanmerking dat dit lichaam slechts eenmaal in het jaar bijeenkomt, dan moe ten er wel buitengewone oorzaken bestaan, om ditmaal ven deze gewoonte af te wijken. Dit was don ook inderdaad het geval. Het gold een reglementsherzicning voor het N.-I. Kerk genootschap. Het oude reglement toch was niet meer in overeenstemming met de geheel ver- anderdo tijdsomstandigheden. De volstrekte autonomie der gemeenten in vroegere jaren de hoeksteen van het Kerkgenootschap, heeft oan- lciding gegeven tot tal van misbruiken en ge gronde klachten. Het verschijnsel toch overal in de maatschappij waargenomen, de trek naar de groote steden, heeft ook bij de Israëlieten ten platten lande groote afmetingen aangenomen. Eertijds bloeiende kleine gemeenten bestaan nog slechts in ncom. Een of twee gezinnen zijn het treurig bewijs, dnt daar vroeger een ge meente bestond in 't bezit van een kerk, be graafplaats en tol van waardevolle zaken on misbaar voor een gemeente. Geen enkele rechtsgrond kon beletten, dat de laatste overblijvende met dc roerende zoowel als met de onroerende goederen als ccnig be zitter handelde. Vele kleine onbeheerde be graafplaatsen kwamen op die wijze ten laste van de naastbijgclegen Israel, gemeente, zonder dat men had zorg gedragen voor de onderhouds kosten. Door de energieke voortvarendheid van den heer Van Nierop zul aan dezen misstand weldra een einde komen. Ee nandere zaak van niet minder ingrijpend belang willen wij voor heden nog aanstippen. Bijna iedere Isr. gemicntc heeft zoogenaam de honoraire leden, dat zijn zij, die naar elders vertrekken, maar hun lidmaatschap In hun vo rige woonplaats aanhouden en daarmede het recht op een graf. D t zal voortaan alleen dan geoorloold zijn, wonneer deze personen in de gemeente waar zij zich metterwoon vestigen, in alle lasten dezer gemeente bijdragen. Een voorstel om dezen mautregel van terug werkende kracht te doen zijn kon geen meer derheid verwerven, omdat men terecht vreesde, dat deze maatregel tot moeilijkheden uanleiding zou geven, daar men hierdoor eens verkregen rechten zou aantasten. Wanneer, naar velen hopen, in een volgende vergadering der C. C. het reglement zijn be slag zal krijgen, dan zal het N.-I. kerkgenoot schap in het bezit komen van een reglement, geheel in overeenstemming met zijn behoeften en met de eischen des tijds. Reclames w per anker f 34.—, per flesch - 0.85 plos (1.50 per «nher accilus. Kansf eo Wetenschap De Nederlandsche Opera. De directie van de Nederlandsche Opera (de heer G. H. Koopman) deelt ons mede, dat zij een overeenkomst is aangegaan met het bestuur van den Stadsschouwburg te Amsterdam, waardoor het haar mogelijk is, het volgende seizoen, eiken Dinsdag om de veertien dagen in den Schouwburg op het Leidscheplein te spelen. De openings-voorstelling, die eveneens in den Stadsschouwburg zal plaats hebben, is vastgesteld op Vrijdag 29 September. De keuze van het werk is nog niet be paald. Vaststaat evenwel, dat het een opera zal zijn, die tot heden in ons land nog niet is opgevoerd. De provinciale electriciteits- voorziening. Gedep. Staten der provincie Utrecht berich ten: Naar aanleiding van het den 17 April 1016 door de Staten-commissie Uitgebracht verslag, inzake de eleetriciteitsvoorziening dezer provin cie, veroorloven wij ons nog het volgende op te merken. Het voorstel der Commissie om de concessie aanvrage aan te vullen met de stroomvoortbren- ging achten wij eene verbetering. Wij zijn be reid dit voorstel over te nemen. Het belang van de tweede door de Commissie voorgestelde aanvulling kunnen wij vooralsnog niet inzien. Immers ook de Commissie erkent, dat de Regeering niet bereid zal worden bevon den het gebied, waarvoor concessie wordt ver leend, buiten de provinciale grenzen uit te strek ken. Vergunningen buiten de provincie zullen dus eventueel gegeven worden los van de con cessie en, daarop het oogenblik nog niet valt aan te wijzen, voor welk gebied die vergunning gen zullen moeten gelden, of waar ze noodjfr zullen zijn, ligt het o. I. meer op den weg dei» Vennootschap deze te vragen, dan op dien vart ons College. Intusschen kon het zijn nut hebben, dat uw* vergadering zich thans reeds uitspreekt over de wenschelijltheid om zoo mogelijk het gebied d^r provinciale stroomvoorziening door bijvoeging van inspringende gedeelten van andere proving cien af te ronden en in die omomstandiVhedert bestaat daartegen bij ons College geen bezwnarj Met belangstelling heeft ons College kennis genomen van de uitvoerige uiteenzetting der commissie omtrent den vorm van het *p to richten bedrijf, alsook van hare conclusie, blij kens welke zij de voorkeur geeft aan de Naam- looze Vennootschap. Met de oan dit punt ge wijde beschouwingen kunnen wij ons in het al gemeen zeer wq| vereenigen. Wat nu de wijzigingen cn aanvullingen be treft, welke door de Commissie ten aanzien van dit punt in overweging worden gegeven, hebben wij ons de vraag gesteld, of de fnvoeglng van een nieuw punt, bepalende, dat in de Vennoot schap dc provincie Utrecht wordt vertegen woordigd door ons College, wel noo-'lig is. Wij kunnen vooralsnog de noodzakelijkheid van dozo invoeging niet inzien. Aan de provincie-aandeel houdster komen toe het recht tot deelneming aan de algemeene vergadering, het stemrecht, kortom alle indivitlueele aandeelhoudersrechten; in de uitoefening dier rechten zien wij een zui vere behcersdaad, een vermogensrechtelijke handeling. Dientengevolge is krachtens b.-t be paalde in de Provinciale Wet de publiekrech telijke verantwoordelijkheid vnn ons College je gens uwe vergadering reeds krachtons dc wet aanwezig. Om die reden achten wij het voorge stelde punt overbodig en kunnen wij het niet overnemen. Gelijk wij reeds in onze voordracht van 22 November j.l. hebben medegedeeld, zijn door ons bij het ontwerpen van de statucn der naam- Jooze vennootschap zooveel mogelijk die van de Noord-Brobanlsche cn van de Geldersche Maat schappij waarop bereids de koninklijke bc- williging is verkregen gevolgd. De Commissie heeft er de voorkeur non gegeven de ontwerp- stotuten meer naar eigen inzicht om to werken. Aangezien het uit den aard der zaak geen ver- eischte is, dut alle provinciale maatschappijen zooveel mogelijk gelijkluidende statuten bezit ten, bestaot hiertegen in beginsel geenerlei be- Gedep. Staten stellen aan de vergadering der Provinciale Staten voor te besluiten: 1. ter voorzien ig in de behoeften aan electri- citeit den aanleg en de exploitatie van een ka belnet in deze provincie daadwerkelijk te bevor deren; 2. Gedeputeerde Staten te machtigen: o. voor de Provincie oan te vragen cn te aun- vaarden een Rijksconcessie voor den aanleg en de exploitatie van. werken tot het voortbrengen, geleiden, transformceren, verdeelen en leveren van electriciteit binnen het gcheele gebied der provincie Utrecht; b. stappen te doen teneinde te verkrijgen, dat do noodigc vergunningen worden verleend om In zoodanige gedeelten van aangrenzende Pro vinciën, als in het belang der stroomvoorzie ning wenschelijk is te achten, stroom te mogen leveren, of althans ten behoeve van de stroom voorziening der provincie Utrecht werken, alt onder o bedoeld, te mogen aanleggen; 3. deel te nemen in een naamlooze vennoot- schop „Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij", op te richten overeenkomstig da in ontwerp bij dit besluit behoorende statuten voor een bedrag van ten hoogste 498,000 en in verband daarmede Gedeputeerde. Staten te machtigen: o. al het noodige te verrichten om te komen tot oprichting dier vennootschap overeenkom stig de evenbcdoelde statuten; b. op die statuten de koninklijke bewilliging te vragen; c. in overleg met de andere aandeelhouders goed te keuren de eventueele wijzigingen, welke de Regeering in die statuten mocht wenschen te zien aangebracht; 4. Gedeputeerde Stoten te machtigen om, zoodra en voor zooveel noodig, ter voorziening in de behoefte oan kasgeld eene tijdelijke geld- leening aan te gaan op den dienst 1916 tot een bedrag van ten hoogste ƒ100,000, tegen eene rente van den toogste 5 ten honderd, af te los sen uiterlijk 31 December 1917; 5. Gedeputeerde Staten te machtigen do onder 4° omschreven gelden oan te wenden tot deel- i neming in het kapitool der vorenbedoelde Nonm- I looze Vennootschap tot een bedrag van ter hoogste 498,000. Men meldt ons uit De Bilt: Naar wij vernemen wordt het exercitie terrein voor militairen nabij het station de Bilt alhier ingericht voor een militair kamp en zullen eerstdaags aldaar aankomen onge veer 2000 mlitairen, die ongeveer tot No vember aldaar zullen verblijven. Ba am. De afdeeling Baarn van den Bond van Nederl. Onderwijzers, heeft met algemeene stemmen besloten, den volgent de wet toegekenden duurtetoeslag te weiger ren Soest. De geitenhouders worden uitgenoodigd ter vergadering op Donderdag avond 8 uur, in café „Duinoord", Soester» weg 181, ter oprichting van eene Fokveree* niging. Spreker H. Tromp van Holst. (Eemb.) Een oud strijder. L.l. Zaterdag.la te Apeldoorn in den ouderdom van 93 jaren overleden de oud-strijder, de heer A. F. Drino, die van zijn 21e tot zijn 42e jaar bij het Ned. Indische leger diende en in dienst o.m. deelnam aan een groote expeditie op Bali. Hij ontving de Militaire Willemsorde. Kort na zijn terugkeer in het vaderland ontving de heer Drino zijn aanstelling als parkwachter in het Koninklijk Park op Het Loo. Ouderen zullen zich hem in die functie nog goed herinneren. Bij het eindigen zijner betrekking ten pa» leize schonk Koning Willem III hem wegend langdurigen trouwe plichtsbetrachting, df gouden medaille. Op vorstelijke feestdagen kwam hij ge* trouwelijk in groot tenue als adjudant onder* officier, met de gouden medaille en de Milt taire Willemsorde op de borst, de felicitatie registers ten paleize Het Loo teekenen. (Na y. d, DJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3