80.000.000 5 pet. Ned. Indië E Ml LION WIMKL USWEIIIMIIi Zn. UITGIFTE VAN UfttUtsM 31. Mil. 143. Reclame*. tot den koers van 99£ >2 pCt. Inschrijvingen kunnen tot uiterlijk Donderdag 8 Juni a.s.des namiddags 2 uur, worden ingeleverd ten kantore van ondergeteekendealwaar inlichtingen en prospecti verkrijgbaar zijn. BANK VAN HUYD ECOPER VAN HIELEN, Bijkantoor Amersfoort. Amersioort, 31 Mei 1916- p per anker I 34. per flesch 0.35, plas f 1.50 per anker accijns. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht d.d. 22 Mei 1916, waarbij wordt verdaagd de be slissing op het Raadsbesluit d.d. 18 April 1916, strekkende tot verbreeding van de Langestraat. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht d.d. 27 Mei 1916, waarbij worden goedgekeurd de raadsbesluiten van 21 Maart nos. 128a en b tot aankoop van gronden onder Soest, res pectievelijk van W. Hoksbergen e. c. en B. J. Bloemendal, van J. Kok en van H. Hoksber gen. Kennisgeving. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht d.d 22 Mei 1916, waarbij wordt goedgèkeurd het Raadsbesluit van 21 Maart 1916, tot vast stelling der „Verordening, regelende het be bouwen van gronden in de gemeente Amers foort, bestemd voor open bebouwing." Kennisgeving. Proces-verbaalvan de opneming van kas •n boeken van den gemeente-ontvanger d.d. 16 Mei 1916. Adres van G. P. Ittman en andere midden standers d.d. 15 April 1916, houdende ver zoek niet over te gaan tot afschaffing van de kermis. Behandelen bij punt 32 van de agenda. Adres van de firma Houtzager en Helne- man d.d. 29 April 1916, houdende verzoek om schadevergoeding wegens een ongeval van haar motorboot aan den ingang van de Eem en om maatregelen tot verbetering van den bodem dier rivier. Advies. Adres van de firma Houtzager en Helne- i\\anr d.d. 12 Mei 1916, houdende verzoek om schadevergoeding wegens een tweede ongeval van een harer motorbooten aan den mond van de Eem. Advies. Adres van H. Los d.d. 28 April 1916, hou dende verzoek om schadevergoeding wegens een ongeval van zijn motorboot in de Eem en om verbetering van die rivier. Advies. Adres van de Schippersvereniging Schut- tevaer d.d. 29 April 1916, houdende verzoek de door verschillende schippers gevraagde verbeteringen in de Eem aan te brengen. Advies. Adres van de vereeniging Fléhite d.d. 12 Mei 1916, houdende verzoek dat bij de voor genomen verbreeding van de Langestraat de daar aanwezige ijzeren sprengel in zijn ver band zal worden gehouden. Ter afdoening in handen van B. en W. met verzoek om zoo mogelijk hierop te let ten. Adres van A. Pascal en S. Ferwerda d.d. 19 Mei 1916, houdende verzoek om een mil de bepaling te willen maken voor den duur der mobilisatie met betrekking tot de door hen verschuldigde havengelden. Advies. Adres van de vereeniging Handel en Nij verheid d.d. 19 Mei 1916, waarbij wordt ver zocht niet over te gaan tot verhooging van den prijs van het lichtgas en van het elec- trisch licht. Behandelen bij punt 32 van de agenda. Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeentepolitiebeambten d.d. 27 Mei 1916, houdende verzoek om aan het politiepersoneel een toeslag op het loon te willen toekennen in verband met de steeds Btijgende duurte der levensmiddelen. Behandelen bij punt 30 van de agenda. Brief van burgemeester en wethouders d.d. 13 April 1916, waarbij wordt aangeboden een verslag van de uitvoering gegeven aan het Raadsbesluit van 7 September 1915, om trent de cokesvoorziening. De heer Hofland herinnert er aan, dei hij er een aanteekening bij gemaakt heeft. De Voorzitter leest deze voor en deelt mede, dat een post op de debetzijde is ge boekt omdat deze was voorgeschoten dqor hef levensmiddelenbureau. De heer Hofland merkt op, dat ook hem dat is opgevallen, maar hij begrijpt toch niet hoe die som op de debetzijde komt, daar op een andere plaats wordt gezegd: het heeft de gemeente zooveel gekost. Het verband Is hem nu ontgaan. Daarom zou hij graag een nadere, liefst schriftelijke verduidelijking wi'len hebben. De Voorzitter gelooft, dat de zaak duidelijk is, het is slechts een financieele kwestie van het levensmiddelenbureau. Alvorens verder te gaan stelt de voorzitter vooi een vergadering te houden met geslo ten deuren. Na heropening wordt voortgegaan met de Ingekomen stukken. Verslag over den omzet van het Levens middelenbureau gedurende het le kwartaal 1916 met inventaris op 31 Maart 1916. Rapport d.d. 9 Maart 1916, uitgebracht door de commissie .uit den Raad, benoemd tot het instellen van een onderzoek i. z. de kwestie Holmer en tot voorlichting om trent dat punt en omtrent de kwestie der herexamens aan de H. B. S. Te behandelen in de volgende vergade ring. Voorstel van de raadsleden R. G. Rijkens, J. W. Jorissen en M. R. N. Oosterveen d.d. 18 Mei 1916 om B. en W. uit te noodigen maatregelen te willen voorstellen waardoor het verblijf in de raadszaal uit hygiënisch oogpunt meer draaglijk worde. Het voorstel wordt dadelijk in behandeling genomen. Weth. R ij k e n s meent, dat het voorstel voor zich zelf spreekt en hoopt, dat de an dere leden het zullen steunen. De heer Hofland meent, dot men zich toch een denkbeeld moet hebben gevormd hoe de verbetering aan te brengen, b.v. door het bouwen van een nieuw stadhuis, maar daarvoor zal de heer Rijkens niet den moed hebben. Laat hij het dus toelichten, want wat hebben we aan een liefdesverklaring als er geen huwelijk op volgt De heer Jorissen wijst op de atmos feer in de raadszaal met de alcoof er bij, nu er een geheime zitting is geweest, waar in de leden* voor hersenverkwikking een si gaartje rooken. Neemt men in aanmerking dat er een 50 pèrsonen aanwezig zijn en die maken in een uur tijds veel meer lucht onbruikbaar als hier aanwezig is. En de ven tilatie is onvoldoende, wat dat betreft is de raadszaal absoluut onbruikbaar. Voldoen de zuurstof wordt niet toegevoerd, terwijl stankstoffen worden afgescheiden, welke blijven hangen. Verbetering Is noodlg en daar willen we op wijzen. Als B. en W. nu met een voorstel komen, kunnen we er over praten. Afbreken behoeft nog niet, er is ook nog wel een middenweg. Het eenigst doel is een voorstel uit te lokken, dat er een raadszaal komt, die onze gezondheid geen schade doet. We zijn hier geen hall uurtje, maar we houden er 's avonds nog al van wat te rekken en dan komt nog de rondvraag. En dan is het menu ook wel eens te machtig. 38 punten is heusch te veel, laten we dat eens in tweeën nemen. Spr. doet het vriendelijk verzoek niet meer zoon overtalrijk menu aan te bieden. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school B (vacature H. Slag- ter). De voordracht luidt: 1. J. W. Kiel te Franeker, 2 J. Beenhakker te Culemborg; 3. D. de Vries te Velseroord. Benoemd wordt de heer J. W. Kiel met al- gemeene stemmen op één na. 3. Benoeming van een deskundige belast met het geven van advies inzake reclames tegen aanslagen in het vergunningsrecht. Benoemd wordt de heer H. J. Nielander met algemeene stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan E. H. Buijten- huys als leeraar aan de Burgeravondschool. Z. d. en z. h. st. verleend. 5. Advies van Burgemeester en Wethou ders op het verzoek van H. W. van Esveld om ontslag als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. In de vacature worden door het Burg. Arm bestuur aanbevolen: 1 L. A. baron van It- tersum; 2. H. Gordeau. De heer Van Kalken zegt, dat in het Armbestuur al een woord van dank is ge sproken tot den heer Van Esveld. In den Raad wil spr. eveneens een woord van dank brengen aan den heer Van Esveld voor al hetgeen hij in het Burg. Armbestuur heeft gedaan. Hij beweerde te oud te zijn, maar spr. meent dat men met gezond verstand nooit te oud is om lid te zijn van het Arm bestuur. Maar de heer Van Esveld was niet over te halen op zijn besluit terug te komen. Ten slotte hoopt spr. dat de heer Van Es veld nog vele jaren in dankbare herinnering zal mogen houden de aangename uren in het Armbestuur doorgebracht. Weth. Van Esveld: Dank u. Het ontslag wordt z. h. st. gegeven. De heer Hofland herinnert er aan, dat den heer Van Ittersum een hoogere sala- rieering is toegekend om hem vrij te maken van andere beslommeringen. Gaat het nu wel aan hem voorzitter te maken van het Armbestuur? De Voorzitter wijst er op, dat de be noeming slechts geldt als lid. Het Burg. Arm bestuur zal prijs stellen op de groote erva ring van den heer Van Ittersum als secreta ris-penningmeester opgedaan. Het bezwaar gold juist de twee bezoldigde betrekkingen. Benoemd wordt de heer L. A. baron van Ittersum met 13 van de 16 stemmen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot in gebruikgeving van grond aan Gebr. Van Praag voor den aanleg van «en privaatput vóór het perceel Appelmarkt no. 7« De heer Jorissen merkt op, dat een tengemeenten geven nog subsidie. stukje grond wordt afgestaan om een privaat- put aan te leggen. Is er ook advies gevraagd van de Gezondheidscommissie en achten B. en W. het wel wenschelijk een dergelij- ken put aan te leggen onder de openbare straat. De voorwaarden zullen wel goed zijn, maar spr. zou toch in overweging willen ge ven te zorgen dat de afsluiting zoo is, dat geen vervuiling kan plaats hebben. Weth. van Esveld wijst er op, dat het aanleggen van zoo'n put wettelijk is gere geld en daarbij zijn al de voorzorgen geno men. In de verordening is geregeld hoe zoo'n put moet worden aangelegd. Er is reeds meer zoo'n put aangelegd. De heer Jorissen: Ik ben zeer tevre den. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om vergunning te verleenen aan C. Spelt Cz. tot het maken van een brugje aan den Heiligenbergerweg. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van het perceel Kleine Koppel no. 2, sectie D no. 2687. Als voren. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van een tweetal perceelen grond aan de H. IJ. S. Mij. voor de som van L De heer Hofland kan zich voorstellen, dat de Gemeente een groot lichaam als de H. S. M. wel eens ter wille moeten zijn. Maar moeten we nu twee perceelen gaan verkoopen, voor 1. Hoe zit dat? De Voorzitter: Het terrein is 425 c.A., maar het zijn stukjes waar de gemeente niet aan heeft. En nu hebben we gedacht laten we royaal zijn. Onlangs hebben we groote medewerking der H. S. M. gekregen voor den weg naar de Eemstraat Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van een strook grond voor de perceelen Sectie B nos. 2238 tot en met 2242 van H. Dieters. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van een strook grond voor een perceel van J. C. L. Huis kamp aan de Koningin Wilhelminastraat. Als voren. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van grond aan de Amersfoortsche Korfbal Club „Blauw-Wit". Als voren. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruikgeving van een strook grond aan den Hoogeweg aan M. Schreuder. Als voren. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van gronden ten be hoeve van den aanleg van een verbindings weg tusschen Heiligenberger- en Hoeven- lakenschen weg in verband met de sluiting van de Groote Nachtegaalsteeg. De heer Jorissen ziet nog altijd het nut van dien weg niet in, maar zal geen hoofdelijke stemming uitlokken. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. - het zelfde. Spr. gelooft dat de scholen be- De heer de Kempenaer: Dank zocht door de kinderen uit de armelijke fce- we^; volking beter moeten verzorgd worden dan Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen, die der beter gesitueerden. Aan welken 24. Gunstig advies van Burgemeester en kant zuilen B. en W. dat crediet verleenen Wethouders op het adres van de vereeniging Als ze den zin van den heer Gerritsen vol- „Handelsschool voor Amersfoort en Omstre- gen, krijgen B. en W. van den heer Jo< ken" houdende verzoek om toekenning van rissen te hoor enHoe kun je dat nu doen? een subsidie groot 375 voor het jaar 1917 Hen radicale oplossing gaf mijn voorstel, ten behoeve van een 3-jarigen Handels- Men komt nu met een verminking van het avondcursus. Z. d. en z. h. st. aangenomen. voorstel, ja, de hand van den heer Rijkens is er in. Als hij het er niet meer eens is, 25. Gunstig advies van Burgemeester en hoop ik, dat hij het zal zeggen. Wethouders op het adres van de vereeniging De heer Jorissen wijst er op, dat hel „Ambachtsschool voor Amersfoort e.o. j voorstel-Hofland radicaal is. Maar doet men houdende verzoek om verhooging van het dan niet dikwijls te veel. Daarom wil spr. jaarlijksch subsidie met 2300 en afwijzend een crediet om de scholen schoon te doen advies op het verzoek om eene bijdrage in houden zooals het behoort eens groot 2000 ter bestrijding van een De heer Gerritsen zegt de wetem tekort. i schap te hebben, dat op de scholen A. en De heer Hofland begrijpt de moelijk- j g. de concierges het werk niet af kunnen heid om aan het verzoek te voldoen, maar wil er toch met nadruk op wijzen, dat de gemeente medewerking heeft verleend tot het totstandkomen der nieuwe Ambachts school en de invoering van het nieuwe leer vak der electrotechniek. Had de Gemeente dat niet gedaan, dan was dat ook in de oude school er niet gekomen. Gaan we een eigen centrale oprichten, dan zullen we de werkkrachten van de school kunnen krijgen. En nu zeggen we, nu de school staat voor het moeilijke feit het te kort te dekken, we kunnen niet hel pen. Dat is niet royaal, te meer, dat we de krachten der school noodig zullen hebben. J de hulp van een werkvrouw krijgt. Dat moeten we niet onderschatten. Nu we I toch inconsequent. en daarom zei spr. dat een verzoek om hulp zal komen. Wethouder R ij k e n s vraagt om nu eerst eens te zien hoe het gaat. De eene school eischt meer werk dan de andere, maar juist de andere scholen als de heer Gerritsen bedoelt. Dat de vrouw moet meewerken is niets nieuws, bij aanstelling is steeds ge vraagd of de concierge een vrouw had, die flink kon werken. Laten we nu eerst eens zien of het gaat, dan kunnen we later nog handelen. De heer Leinweber wijst er op, dal den concierge van de Ambachtsschool wel Dat is voor de Handelsschool zoo royaal geweest zijn, wil spr. voorstellen ook die 2000 wel te verleenen. De Voorzitter vraagt op welken dienst, dien van 1916. Het voorstel wordt niet ondersteund en komt dus niet in behandeling. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Hofland tegen. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanstelling van een concierge- portier aan het dienstgebouw aan Davidshof en van een ambtenaar voor schrijf- en tee- kenwerk bij Bouw- en Woningtoezicht. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 27. Voorstellen van Burgemeester cn Wethouders in verband met de vaststelling der jaarwedden van de concierges aan de openbare lagere scholen en aan het Gym nasium. De Voorzitter deelt mede, dat eenige amendementen zijn ingekomen van den heer Hofland. De heer Hofland herinnert er aan, dat bij de vorige behandeling de verordening is teruggenomen omdat de werkkring feitelijk werd beschouwd als een bijbaantje. Spr. De Voorzitter, wijst er op, dat in het voorstel staat waaromhet is een andera dienst Na enkele opmerkingen bij de verschil lende onderdeelen, wordt het voorstel z. hf st. aangenomen. De regeling wordt geacht 1 Jan. 1916 il werking te zijn gelreden. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet te verleenen van 5000 tot het nemen van de vereischta voorbereidende maatregelen tot de oprich ting eener Gemeentelijke centrale voor het electriciteitsbedrijf. De heer Jorissen verklaart tegen het voorstel te zullen stemmen. Het toestaan van het bedrag leidt nog niet altijd tot het oprichten van wat men met de voorberei dende maatregelen beoogt. Maar de tijdsom standigheden zouden toch een uitvoering der plannen verbieden en daarom acht spr. het beter geen crediet te verleenen. De heer v. d. Wal herinnert aan het spreekwoord prévoir est gouverner en dat if hier zeker waar. Dit voorstel houdt niet in om tot een oprichting te komen. Momenteel ontvingen we den stroom van de H. E. M. heeft toen aangetoond, dat om de school maar het is niet xeker, dat het100 kan blij- goed in orde te houden, gevorderd werd de *en' En dan het van onschatbare waar- heele mensch. Daarom kon spr. zich met de de voor de f^ente W als we met on,» terugneming wel vereenigen. Maar niemand P'annen gereed zijn om een centrale op zal hebben gedacht met de aanneming van het voorstel tot bezoldiging met 700, dat daarmede de vrouwelijke krachten waren vervallen. Die krachten zijn noodzakelijk. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet- Spr. heeft zich dan ook afgevraagd of de houders tot aankoop van woningen in het belang van de volkshuisvesting. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van hét voorschot, aan de stichting „Volkshuisvesting II" ver leend voor den bouw van een 42-tal wonin gen met ƒ22.000 zoodat het bedrag nader wordt bepaald op ƒ117.960. Als voren. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet te verleenen van 2.625 voor verbreeding van den spoorweg- ove- 'Qng aan den Utrechi-<~henweg. De heer Hofland wijst er op, dat In den aanhef een woord staat, dat hem min der juist is. Er staat n.l. den overweg ver- hoogen en beter zou het zijn als er stond te verwijden. De Voorzitter wijst er op, dat het niet in het voorstel staat. Z. h. st. aangenomen 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geleidelijk wegnemen van de spoelsteigers uit de binnen- en buitengrach ten. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet te verleenen van 500 voor het herstellen van stormschade aan Gemeente-eigendommen in verschillen de polders. Als voren. 20 Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, goed te keuren dat de hef fing van vuur-, haven- en tongeïd voor het bevaren van de rivier de Hem ook na T Janu ari 1917 blijft gesohieden overeenkomstig het bestaande tarief. Als voren. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van het Raadsbesluit van 18 April 1916 i.z. opneming van tijde lijk kasgeld tot ten hoogste ƒ1.000.000. Als voren. 22. Advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van de „Vereeniging van Rijnsteenfabrikanten inzake het gebruik van Rijnsteendrleling. Als voren. 23. Gunstig advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstre ken" houdende verzoek om toekenning van een subsidie groot 7500 voor het jaar 1917. De heer de Kempenaer vraagt of de subsidie, die Rijk en Provincie geeft, op weegt tegen de kosten, welke de jongens van buiten veroorzaken. Wethouder R ij kens deelt mede, dat die subsidies 12,500 bedrogen. Er zijn Raad zich dat zal laten welgevallen, want nu komt ons voorstel verminkt terug tot den Raad. Daarom wil spr. voorstellen, dat de 50 voor schoonmaak vervalt, maar overi gens blijft de toestand zooals nu. Spr. heeft met eenigen der menschen er over gesproken en zij zeiden, dat men nu ook de arbeids kracht van hun vrouwen ging opeischen voor die 700, want alleen kunnen ze het niet af. Misschien zal ook gebruik worden gemaakt onder zeker voorbehoud van de arbeidskracht der kinderen. Spr. wil de belooning der werksters dan ook weer in het voorstel brengen. Dan zal het nadeelig verschil ruim 1600 bedragen en niet 900, maar zoo heeft spr. het voor- richten. Èlectriciteit kunnen we niet m missen, de nieuwere tijd eischt voor brieken electrische kracht en daarom spr. voor het voorstel stemmen. De heer Hofland wijst er op, dat - jaar van te voren het contract moet worden opgezegd. Maar als we nu niet decideerei om tot een ol ander over te gaan is het niA onmogelijk dat eind Dec. de H. E. M. komt en ons het contract opzegt. En dan weten we nog niet wat we doen moeten. Daarr wil spr. zoo spoedig mogelijk handelen voor alle eventualiteiten gewaarborgd rijn. En hoe staat het met de electriciteits- voorziening der provincie. Spr. heeft ge hoord, dat een Naam!. Vennootschap zal worden gevormd en concessies zullen war den verleend. Een reden te meer dus om precies te weten waaraan we toe rijn. De heer Jorissen heeft sober gespro- stel begrepen. Voor 700 mTg men iüet ^en en WJ meent dat dat goed was. De opvorderen de arbeidskracht van man en 1 re^en *s °°'c bekend aan de heeren v. c, vrouw en misschien ook van de kinderen. Wal en Hofland. En nu betreur ik, dat De werkvrouwen moeten gehandhaafd blij- heeren mij willen dwingen die reden te ven. Mocht de Raad daartoe niet besluiten, men- Maar ik zal er toch niet op ingaan, ik dan wil spr. vragen mogen we die vrouwen zonder meer aan den kant zetten? Het voorstel wordt niet voldoende onder steund. Den heer Gerritsen spijt het, dat het voorstel zoo wordt afgemaakt. Hij is tegen het voorstel van den heer Hofland. De Voorzitter: Dan moet u er niet over spreken. De heer Gerritsen: „Ik wil heel graag mijn mond houden, maar zooals het voor stel wordt gedaan zullen we het niet kun nen volhouden. We zullen heel gauw een verzoek om hulp krijgen van de menschen zelf. De heer Jorissen wijst er op, dat een vaste regling is getroffen voor de concier ges. Daar moet hij zijn geheelen tijd voor besteden. Maar er zullen wel scholen rijn, waar een man het werk alleen niet af kan. Nu kan men wel zeggen, dan moet hij zijn vrouw er bij nemen of rijn kinderen. Maar dat gaat niet aan. Daarom zou spr. een cre diet willen toestaan voor het schoonmaken van .gebouwen. Dat is veel gemakkelijker. De heer Gerritsen: Dat was ook mijn bedoeling. Men kan de scholen niet over één kam scheren. De scholen A. en B. eischen meer zorgen dan die voor de min- gegoeden. Een stem: Of omgekeerd. De heer Gerritsen: Neen, dat kan men wel zeggen, maar dat is niet waar. Zon der hulp van vrouwen kan men de scho len A. en B. niet schoonhouden. Daarom wil ik ook een crediet om te voldoen aan de eischen van den Bona von Ned. Onder wijzers. De heer Oosterveen wil het overla ten aan B. en W. De heer Hofland: Het is toch wel eigenaardig, dat een \oorstel van mij, dat een radicale oplossing geeft, wordt venvor- wil nog niet in finesses nagaan, wat er tegen is. Wethouder Veis H e y n wijst er op, dal het standpunt van dr. Jorissen in flagranten' strijd is met de opvatting van B. en W. ZIJ meenen dat men op alle eventualiteiten voor de toekomst moet zijn voorbereid. In onz® gemeente rijn we in een stadium, dat w® niet achteruit kunnen. We zijn verplichf stroom te blijven leveren. Br rijn al 162 aansluitingen en er draaien al 44 motoren. We moeten die belangen der afnemers zoo goed mogelijk behartigen en voor de toe komst trachten te krijgen billijke tarieven. De H. E. M. kan opgeheven worden of overgenomen worden. Dat rijn mogelijk* heden, maar tegenover Provinciale Staten staan we zoo sterk, dat we op het juist® oogenblik de beste oplossing kunnen vor* deren. In de Staten Is ook gezegd, dat de bediening van het Gooi van groot belang is en de Provincie zal dus ook wel degelijH rekening houden met Amersfoort. Maar het oogenblik is het de vraag hoe we a6 beste oplossing krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat w« van de provincie een distributie bedrijf krife gen in den vorm van een naamlooze ven* nootschap. De heer deKempenaer: Als de pr^ vincie Noord-Holland de H. B» M. ovefr» neemt kunnen we dan toch stroom blljvelt betrekken? De Voorzitter: Ja zeker, het contra^ loopt nog twee jaar en dan kunnen nog on* dei handelingen worden gevoerd. De heer Jorissen wijst er op, dot men in de Staten zelfs zeer optimistisch was g^ stemd wat de stroomlevering betreft, maa# pessimistisch wat de oprichting van een eene trale betreft. Hier ligt al een stuk kabel, maat we zullen toch niet buiten de gemeente kun nen gaan. Behalve de kabels is alles du 65 buitenleerlingen, maar ook enkeU bui- pen en men omwea met en do kenteriiur zal In eorste iar$n kurS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2