de eemlander". buitenland. "binnen landT FEUILLETON. DE TREKVOGELS N" 283 Tweede Blad. 14" Jaargang* Uitgevers: VALKHOFF Co. i Zaterdag 3 Juni 1916. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT I. Intercomm. Telefoonnummer 66. MHERSFOORTSCH DA Hoofdredactie: MARIE VAN VERSENDAAL. Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURQ. ABONNEMENTSPRIJS: J*er 8 maanden voor Amersfoort f Idem franco per post- Per week (met gratis verzekoring tegen ongelukken) - O.IO. Afzonderlijke nummers 0.05# -Wekelijksch bijvoegsel „De HoUandiche Huisvrouuf' (ondor redactie van Thérèse Hoven) per 8 mnd. 50 ets. (Wekelyksoh bijvoegsel „Dak me mee?' por 8 mnd. 40 Ct9. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels Elke regol meer Dienstaanbiedingen 25 cents by vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte, Voor handel en bodrijf bestaan zoor voordooligo bepalingen x tot het herhaald adverteeron in dit Blad, by abonneuiout. T? Eeno circulaire, bevattende a aanvraag toegozonden. f 0.50. - 0.10. de voorwaardon, wordt op De oorlog. B e r 1 ij n, 2 Juni. (W. B.) Bericht van Set opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Na eene hevige stijging van hun artillerie vuur en na inleidende opblazingen vielen Sterke Engelsche krachten gisteravond aan ten westen en zuidwesten van Givenchy. Zij werden in een handgemeen terug geworpen, voor zoover zij niet reeds in het spervuur onder groote verliezen moesten omkeeren. Op den westelijken Maasoever bestorm den onze troepen de aan beide zijden van het Caillette-bosch zich aansluitende loop graven. Heden morgen mislukte ten zuid westen van den vijver van Vaux een met sterke krachten gevoerden tegenaanval. Tot dusver zijn 76 officieren en meer dan 2000 man gevangen genomen en drie kanonnen en minstens 23 machinegeweren buit ge maakt. Zuidwestelijk van Rijssel viel een En- gelsch vliegtuig met de inzittenden onbe schadigd in onze handen. In een luchtstrijd werd een Fransche eendekker boven den Marre-rug naar den grond gebracht. Verder vielen in ons bereik een tweedekker boven Vaux en een ten westen v.n Mörchingen. B e r 1 ij n, 2 Juni. (\V. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwratier van heden voormiddag. Een geslaagden Duitschen verkennings- aanval uit het front ten zuidqn van Smorga bracht eenige dozijnen gevangenen aan. Ten zuidoosten van het Driswiatymeer werd een Russisch vliegtuig door ons. afweervuur vernietigd. Rome, 1 Juni. (Stefani). Officieel com muniqué. In het Lavarinadal waren artillerie-duels, fn den namiddag beproefde de vijand weer tegen den Buole-pas een aanval bij verras sing, die door onze troepen met dé bajonet werd terug geslagen. In den sector van de zen pas was een intense artillerie-arbeid Herhaalde aanvallen van de vijand in de riohting van Porni Alti werden schitterend teruggeslagen door onze Alpentroepen. In de streek tusschen de Posina en de Boven Astico duurde gisteren de hevige ar tillerie-actie voort. Des namiddags deed een vijandelijke colonne ''ie de Posina fi over gegaan, een aanval in de richting van den Monte Spin, die werd tegengehouden op de uiterste noordelijke hellingen van den berg. Eene tweede colonne, die oprukte naar San- terbaldo, ten zuidoosten van Arsiero, werd geslagen en in wanorde terug gedreven naar de overzijde van de Posina. Op het plateau der Sette Communi was een sterke vijande lijke druk tegen onze vleugelstellingen op de Monte Dengio en op het kleine Campo Mulo-dal. In den Val Sugana is de toestand onveranderd. In de Boven But was het gewone vijande- 'ijke artillerievuur. Langs het Isonzo-front duren de stoutmoedige invallen van onze afdeelingen voort, van wie een den vijand een bomwerper ontnam. Den 30en en 31en deden vliegtuig-eska ders invallen in het Assa-dal en wierpen een honderdtal bommen op de vijandelijke kam pementen en dépots. B e r 1 ij n, 22 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Van den Balkan niets nieuws. Konstantinopel, 1 Juni. (W. B.- Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront is geene verandering. Een militair vliegtuig viel in den sector Fel- lahie twee vijandelijke vliegtuigen aan en dwong ze door machinegeweervuur naar den grond te gaan. Aan het Kaukazusfront waren aan den rechtervleugel onbeduidende patrouillege vechten. In het centrum liet de vijand, ten gevolge van onzen den 30en Mei tegen zijn linkervleugel gerichten aanval, zijne stellin gen geheel in den steek, om zich 20 K.M. in noordwestelijke richting terug te trekken. Onze troepen vervolgden den vijand. Op den linkervleugel wezen wij een verrassen den aanval, dien de vijand tegen onze stel lingen beproefde, met gemak af. Op een vlucht over de eilanden Imbros en Madro ontmoette een van onze vliegtui gen vijandelijke torpedobooten; het wierp daarop bommen neer, waarvan twee hun doel trollen. Overigens is de toestand onveranderd. Petersburg, 30 Mei. (Tel.-agent- schap.) Het officieele orgaan van de ver- eeniging van Duitsohe dagblad-directeuren deelt mede, dat sinds het begin van den oor log 2362 dagbladen ophielden te verschij nen; daaronder waren 509 politieke bladen. Petersburg, 3 1 M e I. (Tel.-agent- schap.) De vereeniging van Duitsche schoenfabrikanten besloot met het oog op het gebrek aan leer de maandelijksche ar beidstijd met 40 uren te verkorten. N e w-y o r k, 1 Juni. (R.) Het crediet van S 50,000,000 hier ter stede in Decem ber door Londensche banken geregeld in verband met het op peil brengen van den wisselkoers, dat 20 dezer afloopt, zal voor een jaar verlengd worden tegen een rente van 5 pCt. De Staatscourant van heden 2 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen als assistent aan het Centraal Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid te Utrecht dr. W. Schut; benoemd tot adjunct-commies aan het departement van justitie mej. F. J. H. Strang van Hees en J. G. Meihuizen, beiden thans klerk. Tegenhettandbederf. De Ned. Vereeniging tot bestrijding van Tandbederf werd verblijd met een gift van H. M. de Ko ningin-Moeder ten bedrage van f 100, als blijk van belangstelling in het streven der vereeniging. Z. K. H. de Prins is van zijn bezoek aan Friesland te 's-Gravenhage terugge keerd. Zeemiliciens naar Indie. Het Kamerlid mr. de Meester, heeft tot den minister van Marine eenige vragen ge richt, die luiden: Dezer dagen is besloten dat vijftig zee miliciens dienst zullen doen in Neder- landsch-Indië. lo. Hebben zich hiervoor zeemiliciens vrijwillig aangemeld, zoo ja hoeveel. 2o. Ligt het in de bedoeling van den Minister van Marine om, bijaldien zich min der dan vijftig zeemiliciens vrijwillig voor den dienst in Nederlandsch-Indië aanmel den, gebruik te maken van de in art. 76 2e lid sub 2o. der Militiewet aan de Regee ring verleende bevoegdheid; 3o. Zoo ja, welke redenen hebben dan den Minister doen besluiten aldus te hande len en kon niet langs den gewonen weg, d. w. z. door vrijwillige dienstneming in de behoefte worden voorzien. 4o. Is de thans genomen of nog te ne men maatregelen te beschouwen als geheel exceptioneel, als eene proefneming of als het begin van verder strekkende maatrege len van denzelfden aard? Naar vernomen wordt, is de toestand van het Lid der Eerste Kamer der Staten- Generaal-voor Zuid-Holland, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, thans ver pleegd in het Rust- en Herstellingsoord „Maris Stella", aanmerkelijk verbeterd. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het geenszins onwaarschijnlijk, dat de Haagsche wethouder De Wilde (die in dat geval na tuurlijk als zoodanig zou moeten aftreden) in plaats van wijlen den heer Vegtel tot lid van het college van Ged. Staten van Zuid- Holland zal "worden benoemd. Landstormvr ij willige r- raadslid. De gemeenteraad van Ren- kum heeft Woensdag behandeld de quaestie betreffende het raadslidmaatschap van den heer G. Walzak, die in beroep w as gekomen tegen het besluit von B. en W., waarbij ten opzichte van dat lid een nieuwe verkiezing was bevolen op grond van de omstandigheid, dat dit raadslid door zijn vrijwillige verbinte nis bij den landstorm is krijgsman in werke- lijken dienst en dus volgens art. 23 der Ge meentewet heeft opgehouden lid van den Raad te zijn. Na een langdurig en dikwijls heftig debat heeft de gemeenteraad het praeadvies van B. en W. aangenomen met 8 tegen 4 stem men. M r. F. H. J. T a v e r a a t. t In den ouderdom van ruim 67 jaren is te 's Gra- venhage overleden de heer mr. F. H. J. Taveraat, oud griffier van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gedurende 35 jaren is mr. Taveraat grif fier der Staten geweest. In 1878 volgde hij als zoodanig jhr. mr. J. Röell op en onafge broken heeft hij dat ambt met de grootste toewijding vervuld tot 1913. Ter erkenning van de diensten op veler lei gebied der provincie, werd aan mr. Ta- venraat die reeds vroeger was benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw bij zijn aftreden het com- dandeurskruis in de orde van Oranje-Nas- sau geschonken. Mr. Taveraat was bizonder doorkneed in de geschiedenis van ons Waterstaatsrecht. Toen dan ook in 1891 een commissie voor een nieuwe Waterstaatswetgeving werd ingesteld, werd mr. Tavenraat benoemd tot lid en secretaris dier commissie. Geduren de eeivpaar jaren heeft de thans ontslapene het secretariaat waargenomendaarna b .- hield hij als lid in deze commissie zitting. VeVel heelt mr. Tavenraat in zijn werk zaam leven gedaan voor verbetering van het verkeer te water en te land in de provin cie en ook op menig ander gebied. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag voormiddag 11 uur op Eik-en-Duinen. Te 's-Gravenhage in de Roode Kruis- kllniek, waar hij gedurende ruim een maand was verpleegd, is op 62-jarigen leertijd over leden de oud-Luit.-KoIonel, dirigeerend apo theker eerste klasse, bij den Pharmaceutl- schen dienst in Oost-Indië H. B. Cayaux. Hij was gerechtigd tot het dragen van het expe- ditiekruis voor belangrijke krijgsbedrijven in Atjeh (1873—1890) en had het kruis voor 25-jarigen dienst als officier. Voorts werden in 1908 zijne verdiensten nog erkend door zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nederland en de oorlog. Tegen den woeker in suiker. (Officieel.) In verband met veelvuldige klachten over de niet-levering van suiker, terwijl er genoeg voorraad in het land is en er gegronde redenen zijn om prijsopdrijving en achterhouding aan te nemen, zal door den minister van landbouw, nijverheid en handel met kracht tegenover hen die zich daaraan schuldig maken, worden opgetre den. Reeds is aan firma's, die voorraden con sumptiesuiker geacht mogen worden achter te houden, de vraag gericht deze tegen gros siersprijzen beschikbaar te stellen, bij gebre ke waarvan onteigening zal volgerr. Geen veeuitvoer. Naar aanleiding van de oploopende vee markten wordt thans aan het departement van Landbouw geen enkel consent voor uit voer van vee meer afgegeven, dus óók niet voor drachtig vee of jonge stieren. De broodkwestie. Een artikel van „In- en Uitvoer" over gra nen besluit aldus; Wanneer de aanvoeren van tarwe in de eerstvolgende tijden op gelijke hoogte blij ven is het te verwachten, dat met Pinksteren op den feestdisch wederom wittebrood zal prijken. Rijkscontröle over het Regeeringsbroo-d Door den Minister van Landbouw, Nij< verheid en Handel is aan de burgemees ters een circulaire gericht, waarin hij medo- dcelt dat de heer G. Zuyderhoudt, contro leur bij het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel, belast is met het hou den van toezicht op de naleving voor de in de verschillende gemeenten getroffen en door mij goedgekeurde regelingen met be trekking tot de verstrekking van goedkoop ingebuild brood. Onze kaashandel op Duitschland. De firma K. H. de Jong's Exporthande! te Hoorn heeft de overeenkomst met de maat schappij van in- en export in Den Haag op gezegd. Daardoor heeft ook de combinatio van Noordhollandsche kooplieden, door wiet tusschenkomst de prijsbepaling en de ex port voor de „Zentrnle Einkauf Geselschaft1 te Berlijn, geschiedde, opgehouden te be- staan. Toch zal geen verandering intreden ten opzichte van onzen kaashandel tref Duitschland en evenmin voor de producen ten. Want gelijk de levering voor de Z. E. G. vroeger geschiedde door bovengenoem- de combinatie, zal ze nu door bemiddeling van de maatschappij van im- en export plaats vinden door tusschenkomstvan de Noord-Hollandsche vereeniging van Kaas handelaren, waarvan de heer Stuyt van Pur- merend voorzitter, en de heer Meyer, lid der firma De Boer uit Edam, secretaris is. Landbouwmachines. Volgens een bericht van het Hamburger» Fremdenblatt zal het bureau voor den bui- tenlandschen qn inlandschen handel in Washington waarschijnlijk binnen kort een verzoekschrift hebben te behandelen va.n verscheidene Amerikaansche fabrikanten van landbouwmachines, die grieven hebben tegen de belemmering van den uitvoer vnn zekere landbouwmachines uit de Vereenig- de Staten naar Nederland door Engeland. Eenige groote fabrikanten waren tot hef besluit gekomen, een aanzienlijk aantal ma chines voor den landbouw naar Nederland uit te zenden, nadat zij zich de zekerheid hadden verschaft, dat deze machines uit sluitend in Nederland zelf zouden worden gebruikt. Niettemin werd op de lading bij aankomst in Rotterdam door de N. O. T. beslag gelegd. Er heerscht in Nederland thans een ernstig gebrek aan deze machines. Dit had op zich zelf reeds aan de N. O. T. volkomen zekerheid kunnen verschaffen, dat deze machines in Nederland zouden blij ven. Inmiddels hoort men er over spreken, dat bijna alle Nederlandsche handelaars irt landbouwmachines overstroomd worden mei aanbieding voor de levering van zulke ma chines uit Engeland, hetgeen eene aanwij zing is van de toepassing der Engelsche methode, die men hier reeds lang heeft voorzien, om de handel van de onzijdigen ten bate van den Engelschen handel te on derdrukken. Men schijnt echter tevens reeds te weten, dat de Nederlandsche regeering De meeste gedachten zijn wenschen. door ANNA HUBERT VAN BEUSEKOM. 33 „Laver? Vous lavez les raisins secs? Mais £8 öte le goüt", grinnikte madame, die ons altijd uitlacht om onze overdréven zindelijk heid en toen Ina en Jeanne op 't zelfde oogenblik uit den tuin met bloemen binnen traden spotte ze: „Figurez-vous, mes enfants, mademoiselle Stilly wil deze krenten wasschen!" „Maar natuurlijk. Dat doet iedereen tochf Er zit altijd zóóveel vuil tusschen! Alors yous eimez les microbes des Turcs, qui les (Drvt cueillis?" lachte Ina en Jeanne nam oordie, hield het eens goed onder de kraan 4* 't toen bij „tante Emily" neer. 4*dfime wits niets beters te doen dan .Var *chouders op te halen en te zeggen, dat w ons „zéér overdreven" vond en wij gin- schuddend van pret in de eetkamer de mvazen vullen, goedkeurend toegeknikt •oor Zebbel-maar-raakje, die een diepzinni- C bespiegeling begon te houden over „la euté de la nature et la bonté de Dieu", Kaar niemand naar luisterde, Het zag er werkelijk gezellig uit, #nen monsieur tegen twee uur met de gasten kwam aanzetten. Jeanne had een scherp-geteekend kleur tje van opwinding en blijdschap, dat ze Yvonne terug zag, haar beste vriendin, waar mee ze in haar kinderjaren zooveel guiten streken op Les Calvaux had uitgehaald en Ien en ik vonden Yvonne Rouleau ook dade lijk alleraardigst met haar pittig, donker blond kopje, waaruit een paar helderblauwe oogen ons onderzoekend aankeken. Nini, 't zusje van vijftien, had een donker, melan choliek gezicht en gedroeg zich als een ge poseerde bakvisch; Loulou, 't kleine broertje, ook donker, was een dot, maar zijn zusters sprongen op een allervreemdste manier met hem om, voeren tegen hem uit om 't minste vergrijp en haalden hem een oogenblik later weer zóó onstuimig aan, dat 't kind er bijna van stikte. Ik geloof, dat Loulou eigenlijk nooit goed wist hoe hij 't had; figuurlijk ge sproken plofte hij telkens van den hemel in de hel en omgekeerd. Ien en ik waren er eigenlijk diép-veront- waardigd over en Ina vond 't „om te stamp voeten" toen Nini heel gewoon vertelde, dat hij tot voor een half jaar bij boerenmen- schen „uitbesteed" geweest was. „En nour- rice" noemen ze dat en in Frankrijk is 't vooral vroeger zeer gebruikelijk geweest, dat gegoede menschen zich op deze wijze gedu rende enkele jaren van hun „lastpostjes" af maakten, maar dat zoo'n snoezig ventje als Loulou, dat toch veel oudere zusters had, zoolang bij vreemden was opgevoed, leek ons eenvoudig een schandaal. We zeiden er natuurlijk niets vant doch deden alles om Loulou tijdens zijn bezoek op Les Calvaux zooveel mogelijk te verwennen en pretjes te bezorgen evenals Jeanne en monsieur Bertrands, hoewel de goede Samuel als kin dervriend niet veel talent ten toon spreidde. Dat viel al dadelijk aan 't diner op. Loulou, tusschen monsieur en zijn zuster Yvonne gezeten, daagden den eerste onmid dellijk uit „handjeplak' met hem te spelen, maar monsieur, tactloos, raakte telkens het kleine kinderhandje zonderd dat dit kans kreeg, de groote, veel vluggere hand te be trappen. „Tiens, petit nigaud, manga ta soupe. Tu ne m'attrapperas pas", plaagde monsieur en Loulou ging met moeilijk verholen teleur stelling gedwee zijn soep lepelen. Toen echter monsiurs hand een oogenblik later argeloos een paar broodkruimels van 't ta felkleed wegstreek, daalde Loulou's vuistje daarop met kracht neer en gilde 't kind ver rukt over tafel: „Ca y est, ca y est!" Iedereen schaterde 't uit, zelfs Zebbel- maar-raaakje had pret en Loulou, zichzelf 't middelpunt voelden, genoot onuitsprekelijk en werd zóó uitgelaten, dat Yvonne hem een strenge berisping toediende, om hem weer in zijn schulp te doen kruipen. Na 't diner, dat om drie uur was afgeloo- pen, zouden we bij de Monat's kersen gaan plukken en madame gaf ons ieder een mand je „om vól mee terug te brengen, dan kon ze kersenjam maken!" Ze zou ons tegen vijf uur met 't goüter wachten en vóór we goed en wel den aftocht geblazen hadden, ver dween ze al weer met een boek in het duis tere, muffe salon* stiet er een blind ooen en ging onverwijld zitten lezen, 't verdere werk aan Evodie overlatend, die onder 't eten al begonnen was een opgehoopte mand wasch- goed te strijken en met zoo'n geagiteerd kleurtje binnenkwam om af te nemen, dat Ina voorstelde: „N'est-ce-pas, avant de partir nous aiderons tous Evodie, qui a tant faire en ce moment", en hoewel Evodie met de noodige „oh que ónn's" protesteerde, stemde ieder een met Ina's voorstel in en trokken we in optocht naar de keuken, ieder iets meedra gend van de propvolle, slordige tafel, Loulou met 't zoutvat en zijn eigen drinkbeker voor op, goedkeurend toegeknikt door Zebbel- maar-raakje, die beloofde de erwtjes voor 't souper te doppen als Evodie ze haar bracht. fn tien minuten was „tout le tremblement", zooals Yvonne den berg vaatwerk betitelde, met vereende krachten omgewasschen. Lou lou liet intusschen vol animo zijn strooien hoedje in 't waschbassin van de hangar zwemmen, werd -door Nini verboden met de verzekering dat „le petit Juif" hem zou ko men halen als hij 't weer deed, waarop hij zijn tong tegen haar uitstak en verklaarder „Le petit Juif n'existe pas et je te détest*", hetgeen Yvonne op haar beurt naar buiten' deed vliegen om „le petit vilain" bij een arm de keuken in te sleuren en daar op een ka- potten stoel neer te duwen met zijn gezicht naar den muur en de bedreiging: „Ecoute, si tu bouges, tu n'auras pas de cerises!" In elkaar gedoken als een geslagen hondie bleef 't kind toen zitten. Hii huilde niet, maar balde zijn vuistjes in machteloos verzet. „Wat een opvoeding! Zoo zou je 't liefste kind bederven", zei ik in 't Hollandsch tot Ina, die verontwaardigd een stapel borden in de kast zette. Jeanne, die 't begreep, trad toen als vrede stichtster op. „N'est-ce-pas Loulou, tu seras sage! Tu demanderas pardon a tes soeurs", zei ze, 't kind over zijn gebogen kopje aaiend en Loulou, met zijn armpjes om Jeanne's hals, beloofde dadelijk zoet te zullen zijn: „Sionme donne des cerise s", en nadat hij was afgezoend, dat 't klapte, zette hij doodleuk zijn kletsnatte hoedje weer op en liep naar buiten, gevolgd door Quenoppe, die hem geheel als speelkameraadje scheen te beschouwen en met zijn kop liefkoozend langs Loulou's bloote beentjes streek. In de beste stemming gingen we even la ter op weg naar de monat's. 't Was drukkend warm en de wandeling er heen, een klein half uur grootendeels door de barre zon» bleek vrij vermoeiend. We zuchtten dan ook van verlichting toen we belandden bij 't uit grauwen steen opgetrokken huisje, half be groeid door een druivenwingerd, die al vol groene trosjes zat. 't Was er koel en als altijd keurig netjes. Op de blank geschuurde tafel stonden glazen en een karaf met zelfbereidt limonade, waarvan mère Monat ons nroeven, liet en we zouden zeker nog wel een poosje in de koele kamer hebben willen doorbrerw gen als de zijwormen niet zoo'n ondragelijk ke lucht verspreid hadden. CWordt yervoladj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 5