STATENVERKIEZINGEN. „DE fc EM LAN DER'. Dinsdag 13 Juni 1916. BUITENLAND. FEUILLETON. DE TREKVOGELS Na 293 14de Jaargang. Uilgevers: VALKHOFF Co, Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. SFOORTSCH Hoofdredactie: j MARIE VAN VERSENDAAL. Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURG. ABONNEMENTSPRIJS: Idem franco por post Per week (met gratie verzekering tegen ongelukken) - O.IIO. Afzonderlijke nummers Wekelijkeoh bjjvoegeel .0» Hollandtcht HvisvivtwP (onder redactie van Thérèae Hoven) per S mnd. 50 ets. jWekelgksoh bijvoegsel „Pak me mte" per 8 mnd. 40 ft». - - ,'é.crc PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels,. f 0.50. Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote lettere naar plaatsruimto. j Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeligo bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad, bij abonnoment. Eene oiroulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Intercomm. Telefoonnummer 66. jC= Bij de Statenverkiezingen van Donderdag 15 Juni bevelen wij den Kiezers dringend aan hun stem uit te brengen op A. A. STOKER. A. J. A. THOMAS. A. M. TROMP VAN HOLST. J. v. d. WAL Kzn. Politiek Overzicht De oorlogvoering van de Entente. De dood van lord Kitchener is in Enge land zelf als een nationale ramp en onder Engelands bondgenooten als een zware slag gevoeld. Van het gezag, dat de op zoo tra gische wijze uit het leven gerukte veldmaan schalk genoot, getuigt de militaire medewer ker van de Times, die schrijft: „Hij was voor het land en vooral voot de groote menigte 0e eenige groote, zwijgende en indrukwek kende figuur van den oorlog en z:j hield met stijgende trouw het geloof aan hem vast. Had het volk tusschen Kitchener en het kabinet moeten kiezen, dan zou het ze ker niet het kabinet gekozen hebben." Nog maar weinige dagen geleden, in de zitting van het lagerhuis van 31 Mei, bracht eerste minister Asquith hulde aan Kitche ner's verdiensten met de verklaring, dat geen tweede man in staat zou zijn geweest In zoo korten tijd en met zoo verrassend succes die reusachtige legers in 't leven te Toepen, die nu de Britsche wapeneer hoog •houden. De Daily News heeft dit onderstreept, door te zeggen, dat 6r in dezen oorlog nie mand is, die in de volksopvatting en niet alleen daar hem kan vervangen als „or- ganisateur van de overwinning." Als de groote tragedie van Kitchener's dood noemt de Daily News het feit, dat hij niet is blij ven leven om ook maar de eerste vruchten le zien van het doel waarvoor hij werkte. Dat is eene merkwaardige bekentenis uit 'den mond van dat orgaan. De beteekenis 'daarvan wordt niet verzwakt door 't geen bij wijze van troostgrond er aan wordt toe. gevoegd, dat het einde, waarnaar Kitchener heeft gestreefd, door zijn dood niet kan wor den gewijzigd of ook maar merkbaar kan .worden vertraagd. Dat is juist hetgeen moet worden bewezen door den verderen loop van dezen wereldstrijd; het is het raadsel van de toekomst. Maar wat het heden be lieft, hebben wij nu uit bevoegden mond vernomen, dat lord Kitchener uit het leven is gegaan, zonder ook maar de eerste vruch ten van zijn werk te hebben gezien. De dood heeft lord Kitchener achterhaald, lerwijl hij op ft'eg was naar Rusland op uit- noodiging van den czaar. Wat eigenlijk de aard van zijne zending was, daarnaar kun nen niet-ingewijden slechts gissen. Via Stockholm heeft de Vossische Ztg. verno men, dat den 2en Juni in Petersburg be kend was, dat de Britsche militaire agent zich met zijne beide adjuncten naar Archan gel zou begeven om Kitchener en een 28-tal hoogere Britsche officieren te ontvangen, en dat de Russische zuidwesterspoorweg op dracht had gekregen een extra-trein van Petersburg naar Kiew gereed te houden en een salonrijtuig te versieren in de Engel- sche kleuren. Daarmee is in strijd de Brit sche mededeeling, dat lord Kitchener op zijne reis slechts door eenige personen van zijn persoonlijken staf vergezeld werd, maar dit klopt weer niet met het feit, dat van Rus sische zijde, behalve een generaal-majoor en een ritmeester voor den persoonlijken dienst van Kitchener zelf, nog zeven Russische stafofficieren gecommandeerd waren voor den eeredlenst van leden van Kitchener's staf. Wat was het doel van Kitchener's zending naar Rusland? Had de zending een zuiver militair doel? Was hij bestemd in Rusland op te treden als „organisateur de la victoi- re"? Of had zijne missie eene wijdere strek king? Dit laatste zou kunnen worden afge leid uit de mededeeling, dat hij op verzoek van de Britsche regeering de gelegenheid te baat zou nemen tot bespreking van ge wichtige militaire en financieele kwestiën, en ook uit de van Britsche zijde gedane op gave van de personen, die met hem de reis deden, waaronder men vindt ambtena ren van het Foreign Office en van het mu nitie-ministerie. Dit zijn vragen, die geen actueel belang meer hebben, omdat met den dood van lord Kitchener de zending, die hem was opgedragen, is vervallen. Maar het feit blijft bestaan, dat de noodzakelijkheid werd gevoeld, deze missie uit te zenden. Nog maar enkele weken geleden zijn de ge machtigden van alle geallieerden in Parijs bijeen geweest om de grondslagen te leg gen voor eene regeling, die tegelijk de be hoefte aan eene krachtige leiding en aan eene nauwe samenwerking zou bevredigen. Daar is echter de steen der wijzen niet ge vonden, want het is noodig geoordeeld den Britschen minister van oorlog uit zijn werk te rukken om met Rusland overleg te plegen. En verleden Vrijdag zijn de hoofden van de Fransche en Engelsche regeeringen Jn Londen samen geweest om met elkaar te beraadslagen. Er komt aan die zijde geen einde aan het beraadslagen. Maar inmiddels gaan op de oorlogstooneelen de krijgsope- ratiën hun gang. Dat illustreert de cardinale fout van de oorlogvoering der geallieerden. Wie denkt hier niet aan het voorbeeld van het oude Saguntum, dat onderging terwijl de senaat van Rome beraadslaagde? De oorlmg. Berlijn, 12 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In Champagne, ten Noorden van Perthes drongen Duitsche verkenningsafdeelingen de Fransche stellingen binnen. Zij namen na een kort gevecht drie officieren en meer dan 100 man gevangen, veroverden vier machinegeweren en keerden overeenkomstig het vooraf beraamde plan naar de eigen loopgraven terug. Aan beide zijden van de Maas is onver anderd een levendig artillerievuur. P a r ij s, 12 Juni. (Havas.) Namiddag communiqué. Ten westen van Soissons vernielde de Fransche artillerie Duitsche werken en ver wekte eene ontploffing in de Duitsche llniën. Links van de Maas was bombardement in de streek van Chattancourt. Aan den rechteroever was een zeer levendige artil- leriestrijd in de sectoren ten noorden van Sonville en Tavannes. Heden nacht werd een nachtelijke Duitsche aanval, die gericht was tegen Fransche loopgraven ten westen van het fort Vaux, volledig teruggeslagen. Aan het Engelsche front was de sector Yperen een middelpunt van bedrijvigheid. De Duitschers bombardeerden hevig de stad Yperen en de tweede Britsche linie. Er wa ren geene infanterie-actiën. Avondcommuniqué. Na eene krachtige artillerie-voorbereiding deed de vijand gedurende den dag achter eenvolgende aanvallen met sterke krachten tegen onze stellingen ten noorden van Thi- aumont. Ons courtine-geweervuur sloeg overal den vijand terug, die de zwaarste ver liezen leed. Het artillerieduel strekte zich uit over de geheele streek ten westen en zui den van het fort Vaux. Er was artillerieduel in de streek ten noorden van Chattancourt, maar er was geene lnfanterieactie. Londen, 12 Juni. (R.) Communiqué van het Britsche hoofdkwartier. De operatiën bepaalden zich tot artillerie- en mijnwerk. Er was hevig wederzijdsch bombardement tusschen hoogte 60 en Hoo- ge. Wij bombardeerden hevig en met goed effect de vijandelijke werken ten westen van Loos. Berlijn, 12 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De Duitsche en O.-H. troepen van het leger van generaal Bothmer wierpen de Russische afdeelingen, die ten noordwesten van Buczacz voorwaarts gingen, weder terug. Meer dan 1300 Russen bleven als gevange nen in onze handen. Overigens is de toe stand van de Duitsche troepen niet veran derd. Weenen, 12 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In de Noordoostelijke Boekewina werd de losmaking van den vijand voltrokken onder zware achterhoede-gevechten. Een uit Buczacz in Noordwestelijke rich ting oprukkende vijandelijke tToepen-afdee- ling werd door een tegenaanval van Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche regimenten te ruggedreven. waarbij 1300 Russen gevangen werden gemaalct. Op de hoogte ten Oosten van Wisnowizy werd in den vroegen morgen een krachtige aanval der Russen door ons geschutvuur ver ijdeld. Ten Oosten van Koslow namen onze pa trouilles een vooruitgeschoven post van de Russen in bezit. Ten Noordwesten van Tamopol wordt nog voortdurend heftig gestreden. De meermalen genoemde stellingen bij Worebiowka gingen meermalen van de eene in de andere hand over. Aan de Ikwa en in Wolhynie heerschte gisteren betrekkelijke rust. Ten Westen van Kolki verijdelden onze troepen een poging der Russen om de Ikwa over te trekken. Hier zooals overal elders beantwoorden de verliezen van den vijand aan de wijze waarop hij, zonder menschen te ontzien, zijne troepenmassa's in het vuur brengt. Petersburg, 12 Juni. (R.) Gisteren vielen de Russen het brughoofd te Zalesczy- kl aan. Zij naderden de voorsteden van Czernowitz, waar de Oostenrijkers verschei dene ontploffingen veroorzaakten. (Tel.-agentschap.) Communiqué van den grooten generalen staf. Ten gevolge van onweders in het zuiden van Rusland werd in den afgeloopen nacht de telegrafische gemeenschap tijdelijk ver broken. Dientengevolge ondervond de aan komst van de dagplijksche rapporten ver traging en zijn de berichten aangaande de verrichtingen onzer legers eenigszins be perkt. Intusschen blijkt uit de ontvangen rappor ten, dat het offensief van de troepen van ge neraal Broessilow ook gisteren voortduurde. In vele sectors van het front blijven wij den verslagen vijand vervolgen. Op sommige plekken leveren wij heete ge vechten met den vijand, die wanhopige te genaanvallen onderneemt. Het totale aantal der tot dusverre gemaak te gevangenen is gestegen tot 1700 officie ren en 113,000 soldaten. Ten zuiden van Luzk, aan het front bij de Ikwa, trekt de vijand In allerijl achteruit, terwijl onze troepen hem op de hielen rit ten. In Galicië, in de streek van de dorpen Gliadki en Worobiewka, ten noorden van Tamopol, deed de vijand tot zesmalen toe woedende aanvallen; hij werd in den mor gen van II Juni teruggeworpen. In de streek van Boboelintz, ten noorden van Buczacz, boden de Oostenrijkers, ge steund door Duitsche troepen, die naar deze streek waren overgebracht, een hardnekki- gen tegenstand. Een reeks vijandelijke te genaanvallen, waarop onze troepen van hun kant weder met nieuwe aanvallen antwoord den, dwong onze soldaten hier een weinig terug te gaan. De strijd duurt met steeds toenemende hevigheid voort. In de streek ten zuiden van de Dnjestr leverden onze troepen bij het bruggehoofd van Zalesczyki reeds gisteren slag om de voorsteden van Czernowitz. Er werden ge weldige ontploffingen waargenomen. De vijand liet de brug bij het dorp Makoly, ten oosten van Czernowitz, opvliegen. Op onzen rechtervleugel deden de Duit schers bij Riga, ten Noorden van de Tiroel- moerassen, een aanval. Zij werden terugge slagen en onze afdeelingen rukten opnieuw voorwaarts. Over het geheele front bij Jacobstodt openden de Duitschers den ITen 's morgens een geweldig artillerie- en geweervuur. Daarna rukten de vijandelijke stormcolonnej op, maar werden overal door ons vuur te ruggedreven. 's Nachts vielen groote Duit sche machten ten zuiden van het meer van Driswiaty aan, maar zij moesten ook hier terugwijken. In de streek ten ruiden van Krewo was een aanval met belangrijke effectiefs bij het dorp Kotsjany. Vijandelijke afdeelingen slaagden er in in het bosch ten westen van Kotsjani door to dringen, maar onder ons geschutvuur en de handgranaten moesten zij het grootste deel van het bosch ontruimen. Aan de oevers van de Yasseida bracht ons vuur een vijandelijken aanval tot staan. Weenen, 11 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De Italianen hebben hunne aanvallen op eenige punten van het front hervat, doch' werden overal onmiddellijk met bloedige ver- Hezen afgeslagen. Op den Monte Lemerle hebben onze troe pen vijandelijke afdeelingen, die de omge- ving van den bergtop nog bezetten, onver wacht aangevallen, zich van den geheelen berg meester gemaakt en meer dan 500 man gevangen genomen. Onze vliegers hebben bommen geworpen op het station Cfvidaie. Rome, 11 Juni. (Stefani). Olficieel communiqué. Gisteren concentreerde de vijand zijne krachten tegen een kort stuk van ons front zuidwestelijk van Asiago. Na een intens bom bardement deden dichte vijandelijke mas sa's, ongeveer een divisie sterk, verschei dene malen een aanval tegen onze stelling op den Monte Lemule. Zij werden tegen- aangevallen en teruggeslagen met zeer zware verliezen, waarbij zij een honderdtal gevangenen, behoorende tot het 20e land weerregiment, in onze handen lieten. Van de Adige tot de Brenta begint onze aanvalsactie zich af te teekenen. Onze in fanterie, dapper gesteund door de artillerie, verkreeg nieuwe vorderingen op de beide hellingen van den Val Larsa en langs de hoogten ten zuiden van de Posina en de Astico tot aan het Frenzeledal (Asiago-pla- teau) en links van de Masobeek. Op het Isonzolront duren de artillerie duels en de welgeslaagde invallen van onze afdeelingen voort. In het geheel ontnamen wij in de actiën van deze dagen aan den vijand 566 gevan genen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Fonzaro, zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Eer wij wat weten, zijn wij versleten. door SNNA HUBERT VAN BEUSEKOM. 40 Het theater is aan eene zijde tegen een heu vel aangebouwd. Daar bevinden zich nog de «overblijfselen -van het kasteel der Prinsen van Oranje, dat in 't begin der 17e eeuw met bouwstoffen, van d,e verschillende Romein- sche monumenten afkomstig, werd opgetrok ken, doch vijftig jaar later op last van Lode- iwijk XIV verwoest werd. De concicrge-juf- 'frouw, die ons rondleidde, zei dat men vanaf Öic hoogte een prachtig gezicht over den heclen omtrek had, maar we voelden geen lust ons daarboven in den feilen wind te {wagen en lieten 't dus maar bij ons bezoek fcan 't theater, te meer daar 't tijd werd te gaan lunchen. In een keurig .klein restaurant tnamen we een warmen schotel en werden er 10oor den baas zelf met onderscheiding be- Sfliend. Deze zag ons blijkbaar voor een paar ^merikaansche dollarprinsessen aan, want fcij liet ons een prachtig ingelegd billard zien, Öat hij ons voor slechts 4000 francs wilde ver- koopenf Doch toen we lachend weigerden, •eggend, dat wc zoon meubeltje toch moeilijk, •p sleeptouw konden nemen- drong hij niet verder aan en begon over de schoonheid van zijn land uit te weiden. Hij raadde ons de Fonlaine de Vaucluse te gaan bezichtigen, reeds door Pelrarca bezon gen, maar zijn geestdriftige beschrijving ver mocht ons niet te verleiden van ons reisplan af te wijken. We kuierden nog wat rond door 't mooie, oude stadje, zagen o. a. het stand beeld van Rimbaud II, graaf "van Oranje en kochten briefkaarten van de Are en het Théatre antique, die we aan 't station met een groetje naar Holland stuurden. Ook aan Jeanne zonden we er een en zeer voldaan spoorden we tegen half vier naar Avignon, waar we na een klein half uurtje belandden. Een zeer vriendelijke abbé hielp ons met onze bagage en daar 't hötel, dat we betrek ken wilden, heel dicht hij 't station moest zijn, heslóten we er maar te voet heen te wandelen. Wij vonden 't dadelijk cn toen men ons een niet groote, maar nette kamer toonde met frissche bedden en de nooit ontbrekende stilstaande pendule met coupes op den schoorsteen, bléven we daar maar ineens, rustten er wat, lieten om onzen brandenden dorst te lesschen, een flesch mineraalwater boven brengen en heerlijk opgefrischt trok ken we er toen van vijf tot zeven op uit. We wandelden 't drukke, aanvankelijk zéér modern lijkende stadje door, met zijn kleu rige winkels, mondaingekleede menschen en gonzende electrische tram, tot wij voorhij 't stadhuis met zijn ouden klokketoren ge komen, ineens het reusachtige „Palais des Papes" voor ons zagen, in zijn onregelmatl- gen bouw meer gelijkend op een fort, dan op een paleis. De zeven pausen, die er van 1309—1377 Huishielden, voerden dan ook a| en toe een formeelen oorlog om hun gezag te handhaven. Het palcis, dat wc morgen van binnen gaan zien, dient dan ook somtijds ge deeltelijk tot soldaten-kazerne en bevat onder anderen het geheele archief van het depar tement A'aucluse, waarvan Avignon de hoofd plaats is. Wij liepen 't paleis voorbij en volgden den stijgenden weg langs de Cathédrale Notre- Dame-des-Doms met het vergulde Madonna beeld op den top en kwamen toen boven op een rots-plateau, waar het mooie park „La promenade du Rocher des Doms" gelegen is. Het zat er vol handwerkende dames en kin dermeiden, die de wacht hielden over de haar toevertrouwde jeugd en we genoten van 't prachtige vergezicht, dat men er telkens heeft op de Rhóne met de beroemde Pont d'Avignon geheel vervallen en niet eens meer reikend tot den anderen oever waar van het bekende kinderliedje vermeldt: „Sur le pont d'Avignon l'on y danse tous en rond." Nu verbindt een andere brug Avignon met het vroegere zomerverblijf der pausen, het plaatsje Villeneuve-lès-Avignon met zijn Fort Saint André en vlak over de oude brug la Tour de Phillippé le BeL We liepen 't heele plateau langs en zagen aan de andere zijde de vallei der Durance en den voorlooper der Alpen: le rnont Venloux. Op den terugweg bezochten we de cathé drale Notre-Dame-des-Doms, een sombere kerk In Romaanschen stijl en reeds in <fè vierde eeuw gebouwd, doch telkens veran derd en gerestaureerd. Men ziet er een prach tige graftombe van een der Pausen, die dade lijk de aandacht trekt eo een marmeren pauselijken zetel dicht bij 't altaar, waar boven de in olieverf geschilderde portretten der zeven pausen hangen, die echter modern zijn. Ook is er een mooie madonna van Pradier in een langslepend plooigcwand, dat half over haar eene arm is opgenomen, ter wijl ze biddend de gevouwen handen opheft. De graftombe van paus Jan XXII in de afge sloten zijkapel is echter het meest kostbare, wat er te zien valt. Dit monument Is tijdens de Revolutie zeer geschonden. Het beeld van den paus, in liggende houding onder een gothiscb baldakijn, is zelfs door een geheel ander vervangen, maar het baldakijn zelf is een wonder van beeldhouwkunst, zoo fijn bewerkt dat 't marmer wel kant lijkt. Van de oude schilderijen, die de muren der kapel bedekten, was niet veel meer te zien en langzamerhand een geweldigen honger krijgend, wandelden we terug naar ons hotel, waar we dadelijk konden gaan eten. Onder de glazen veranda voor aan de straat zetten we ons neer. „Ik eet Alles op wat we krijgen. Niets laat ik in de schaaltjes." zei Ina, die nog meer was uitgerammeld dan ik en ze hield woord. Geen aardappel bleef er over van 't smake lijke menu. We kregen zelfs visch en heerlijke perziken en abrikozen toe en werden door een Tartarinachtigen kelner bediend, die net als een schichtig paard telkens het wit van zijn oogen zien liet en daarbij zijn neusgaten ■wijd open spalkte. „Als je 'n beetje moeite doet zou je kunnen zien wal hij denktl Door die wijde neusgaten kan je wel tot In zijn hersenen kijken," be weerde Ien, maar, nadat ik haar had aange toond, dat dit anatomisch onmogelijk .was, smeekte Ik haar verder geen opmerkingen over „de bediening" le maken, vreezend er anders onze waardigheid ten decle bij te zul len inboeten en wc onderwierpen dc Avig- nonsche beau-mondc, die rakelings langs ons ging, aan onzen kritischcn blik, wat minder gevaarlijk cn toch ook amusant was. Een paar huwelijksreizigers en ccn zeef glunder, eenzaam heertje waren de eenige verdere gasten en uiterst voldaan trokken we na afloop van 't diner maar dadelijk naar onze kamer, maakten 't plan voor morgen op en bleven in nachtgewaad nog wat lezen en schrijven tot Ien cr om half negen genoeg van had en naar bed ging. Ze slaapt al bijna een uur en ik ga me nu ook, zeer tevreden over dezen wei-besteden dag, in Morpheus armen werpen. Marseille, 28 Juni. Vanmorgen na een haastig ontbijt op onze kamer was onze eerste gang naar 't post kantoor aan den overkant, waar wc poslo restante een briefkaart van Jeanne vonden, met de raadgeving van Avignon uit inecnf door te gaan naar Marseille cn daarnó pas Arles en Nimes te bezoeken. Ze had namelijk voor ons geschreven aan de directrice van een home voor jonge meisjes te Marseille en deze meldde haar, dat ze ons van 28 to< 30 Juni zou kunnen herbergen, doch dat ver der alle kamers reeds besproken of bezel waren. Indien we dus op genoemde datums niet konden komen, zouden we ergens anders onzen intrek moeten nemen. Het Hotel Ter* minus vlak bij het Gare Saint Charles, waan I we aankwamen, yras bijvoorbeeld heel ge« I schikt 1 fcWoxd* yeryolfid-jl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1