BINNENLAND. Verspreide Berichten. Staten-Generaal. Uit de Pen 'a-—" Ten gevolge van ons geschutvuur is geen "lezer aan\ allen tot ontwikkeling gekomen. In de Dolomieten was de vijand over het ülgemeen minder actief. f Slechts op den Monte San Cadini werd eenigen tiid een zeer hevig artillerievuur ge- ïichtverscheidene daarop volgende kleine aanvallen waren spoedig afgeslagen. h In de streek van Primolano en op ons Jront ten Zuid-Westen van Asiago hebben 'de Italianen hun aanvallen hernieuwd, die echter overal afgeslagen werden. ir Kome, 1 8 J un i. (Slefani). Officieel communiqué. I De aanhoudende en hardnekkige strijd bij de stellingen, die langs den Zuidelijken zoom tven het bekken van Asiago in ons bezit zijn, liewijst, dat de vijand halsstarrig de oor spronkelijke opvatting van zijn offensief '.voortzet. Zijn aanhoudende, agressie\e hardnekkig- h 'd toont, dat de gebeurtenissen op het pCostelijk front de offensieve actie van den .vijand op het front in Trente niet hebben 'doen afnemen. "Hier kan de vijand volstrekt Igeen tTOepen aan zijn front onttrekken, en •üiii zal dit in de toekomst des te minder kun nen met het oog op ons krachtig tegenoffen sief, dat nu in gang is. Gisteren joegen tusschen de Adigo en de C cnta onze artillerie en eenige afdeelingen ^.nfanterie, die aanvallen deden, vooruitge- iegen posten van den vijand op de vlucht, waarbij zij wapens en munitie buitmaakten. Ten Zuid-Westen van Asiago herhaalde de vijand zijne onophoudelijke, verwoede pogingen om zich een doortocht door onze liniën te banen, met name tusschen den berg Lemerle en den berg Magna Boschi, maar steeds werd hij met zeer zware verhe ien teruggeslagen Tusschen het Frenzeladal en Marcesina hielden de vorderingen van onze infanterie aan, hoezeer vertraagd door het hevig vuur der vijandelijke artillerie en door talrijke vijandelijke posten, die verdekt opgesteld ziin in het boschrijke terrein en voorzien zijn van talrijke machinegeweren. Uit de laatst ingekomen berichten blijkt, dat in het gevecht van 16 Juni onze dappere Alpenjagers 306 gevangenen maakten, on der wie zeven officieren. Zij veroverden twaalf machinegeweren, behalve de batterij geschut, waarvan wij reeds melding maak ten. In het Suganadal maakten wij nieuwe vorderingen op den linkeroever van de Mr.so. Aan het Isonzo-front was artillerieactie. In 'den sector van Monfalcone sloegen wij in den nacht van 16 op 17 Juni tegenaanval len van den vijand af, die tot doel hadden de door ons veroverde stellingen te her everen. W e e n e n, 17 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel is de toestand onveranderd. Konstantinopel,17Juni. (W.- B.). Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront beproefde een vijande lijk cavallerieregiment op den rechter Tigris- oever vooruit te rukken. Het werd door den tegenaanval van een onzer afdeelingen tot den terugtocht gedwongen en verloor eenige soldaten en paarden. Onze afdeelingen ver joegen Russische cavallerie, die bij de plaatsen Serput en Ichab, 25 K.M. ten oos ten van Kasr Sjirin, optrad. Toen de Russen aich uit dit gebied terugtrokken, vernielden en verbrandden zij het gewelf en andere deelen van het grafmonument van Iman Hussein, dat drie uren zuidoostelijk van Kasr Sjirin ligt, en scheurden den koran en de heilige boeken in dit grafmonument stuk. De bij Baneh geslagen Russische troepen werden krachtig vervolgd en in de streek 'ten noorden van de plaatsen Sakir en Ier- decht verjaagd. Bij deze gevechten verloor de vijand 500 man aan dooden en liet drie machinegeweren in onze handen. Aan het Kaukazusfront waren in sommige sectoren plaatselijke infanterie- en artillerie- wuurgevechten. Op den linkervleugel wa ren stellinggevechten van de voorposten. Onze artillerie verjoeg twee vijandelijke vliegers en eenige torpedobooten, die Sedd ui Bahr wilden naderen. Twee vliegers, die uit de richting van Mytilene kwamen, wier pen zonder uitwerking eenige bommen op het eiland Keusten en op den westelijken oever van dat eiland. Verder is. er niets te berichten. Petersburg, 17 Juni. (Tel-agent- jichap). Communiqué van den grooten gene talen staf. Aan het Kaukazisch'e front sloegen wij ,Turksche aanvalspogingen af in den sector zan Trebizonde. In de streek van Platane gingen onze troepen vooruit. In de richting van Mosgoel vielen onze verkenners, sterk B7 man, eene vijandelijke afdeeling aan van Omstreeks 300 man en begonnen een ge vecht, dat onafgebroken verscheidene uren duurde. De handvol van onze dappere ver kenners verdreef door een juist gemikt vuur den vijand uit den sector, dien hij bezette, ien noodzaakte hun te vlucht LorenzoMarques,17Juni. (R.). Pfficieel communiqué. De Duitschera vielen een Portugeeschen frenspost aan bij Unde, maar werden met raoht teruggedreven. De Portugeesche ver- Hezen bedroegen een doode en een ge- [svondo Christlanfa, 17 Juni. (Tel.-agenf- aschap). Het ministerie van Buitenlandsche ^aken maakt het volgende telegram van den ■consul in Algiers bekend De geheele bemanning van het Noorweeg. ■che stoomschip Rauna, dat den 30sten Mei fetorpedeerd werd, is gered. Een vroeger ericht gaf ten onrechte vijf man als ver dronken op. Londen, 18 JunL (R.) Bericht van Llovda Het Engelsche stoomschip Gafse is in den grond geboord. P a r ij s 18 Juni. (R.). Na atloop van de economische conferentie der geallieer den te Parijs heeft de Petit Parisien verschil lende afgevaardigden geïnterviewd. Lord Crewe zeide, dat de genomen maat regelen de goedkeuring van geallieerden en neutralen zouden wegdragen. Zij zouden voor goed een einde maken ean den droom van Duitschland om de handelsmarkt te be- heerschen. Pokrowsky (Rusland) verklaarde, dat de economische eenheid der geallieerden de neutralen lot de overtuiging zou brengen, dat het in strijd met hun belangen is om bij Duitschland aansluiting te zoeken. Baron Sakatani (Japan): De geallieerden trachten gemeenschappelijk hun ideaal van vTede en beschaving, dat door de centralen verstoordw erd, te verwezenlijken. Deze con ferentie is reeds een overwinning voor de geallieerden. Wellington (Nieuw-Zeeland), 17 Juni. (R.) Bij de indiening van de begroo ting verklaarde de minister van financiën, dat de raming der inkomsten is 14,510,137 en die van de uilgaven 12.493,107. Het batig saldo van 2.017,030 zal geheel be legd worden in rijksschatkistbiljetten, waar door in verband met het vroeger reeds hier voor aangewezen bedrag het cijfer van de rijks oorlogsleeningen kan worden vermin derd met 3,325,000. In de toekomst kan met vertrouwen ver wacht worden, dat Nieuw-Zeeland in staat zal zijn zijn deel in de hulp van het moeder land tot bestrijding van den vijand volledig op te brengen. B e r 1 ij n, 18 Juni. (W. B.) Kolonel- generaal von Moltke, plaatsvervangend chef van den grooten generalen staf, is heden namiddag om half twee overleden aan eene beroerte, bij de rouwplechtigheid, die In het gebouw van den rijksdag plaats had ter eere van wijlen maarschalk von der Goltz. (Von Moltke is in den eersten tijd van den oorlog chef van den grooten generalen staf geweest, maar moest wegens ziekte dit 8mbt neerleggen. Hij was een neef van den grooten Moltke). Engeland. Londen, 19Juni. (R.) Er ziin gisteren in Dublin geringe rustverstoringen voorge komen. De politie trad op tegen een optocht, die een republikeinsche vlag meevoerde, welke terugkeerde van een lijkdienst ter eere van twee onlangs terechtgestelde Sinn- Feiners. Drie agenten werden gewond, ze ven personen in hechtenis genomen. Zweden. Stockholm, 17 Juni. (W. B.) Op grond van het besluit van den rijksdag tot benoeming van bijzondere commissiën om de eischen voor de landsverdediging te on derzoeken, heeft de regeering aan het einde van de zitting van den rijksdag heden zulke commissiën benoemd. Zij hebben tot taak technische onderzoekingen in te stellen naar de waag met welke behoeften voor de verdediging in de eerste plaats moet worden gerekend met inachtneming van de in den oorlog opgedane ervaringen. Eene commis- »ie zal onderzoek doen naar de behoeften van het leger, eene andere naar die van de marine. Iedere commissie bestaat uit vijf le den. Daarnaast is nog eene bijzondere com missie ingesteld voor de verhoogde berei ding van munitie. Italië. Berlijn, 17 J u n i. (K.N.) Volgens de Secoio is tot dusver de volgende minister- lijst bekend geworden: Minister-president- zonder portefeuille Bis- solati, politiek commissaris voor oorlogs aangelegenheden Orlando, minister van bin- nenlandsche zaken Sonnino, minister van buitenlandsche zaken. Carcano, minister van de schatkist Bonomi, minister van financiën Morrone, minister van oorlog Corsi, minis ter van marine Raineri, minister van land bouw Ruffini, minister van onderwijs Roselli. Mexico. Washington, 17 Juni. (R). Gene raal Funston, de commandant van de Ame- rikaansche troepen in Mexico, meldt, dat generaal Trevino, commandant te Chihua hua, hem kennis heeft gegeven, dat iedere beweging van Amerikaansohe troepen naar het Zuiden, Westen of Oosten gevolgd zal worden door een aanval van de Mexicanen. De dood van Kitchener. Een correspondent van de Daily Mail heeft, volgens een Londensch Reuter-telegram aan enkele bladen, een onderhoud gehad met Rogerson, een der opvarenden van de Hampshire, die te Hertford is aangeko en en zegt de man te zijn, die het laatst lord Kitchener voor zijn dood gezien heeft. Ro gerson vertelt, dat Kitchener het schip niet verlaten heeft. Hij is met het schip onder gegaan. Rogerson zag hoe de kapitein Kit chener riep om in de boot te komen, maar tengevolge van het geraas van wind en zee hoorde Kitchener het blijkbaar niet. Toen de ontploffing geschied was, ging Kitchener kalm naar het campagne-dek, waar hij rus tig wandelde, sprekende met twee officie ren. Zij droegen alle drie khaki-uniformen zonder overjas. Kitchener zag kalm toe bij de toebereidselen, die er op ordelijke wijze gemaakt werden om het schip te verlaten. De bemanning gehoorzaamde aan de beve len en trachtte de booten uit te brengen, maar dit was tengevolge van het ruwe weer onmogelijk. De booten, die uitgebracht wa ren, werden terstond verpletterd. Er gingen mannen in booten, denkende, dat deze, wanneer het schip zonk, zouden drijven. Maar het schip zonk het eerst met het voor ste gedeelte en maakte een yoorwaartsche duikeling, waarbij alle booten mee gesleept werden. Toen Rogerson op het vlot sprong, was Kitchener nog met de officieren aan het praten. Rogerson reide, dat de mannen op het vlot vijf verschrikkelijke uren door brachten. Er werden verscheidene menschen door de beukende zeeën gedood; vele an deren stierven van koude. Een overmachtig verlangen om te slapen overviel hen en om ons wakker te houden, zoo vertelde Roger son, bestompten wij eikaars ruggen. De woedende zee smakte ons vlot tegen de rot sen en ook hierbij zijn vele mannen ge dood. Beschikbaarstelling van levens- middelen. Blijkens het efdeelingsverslag over de suppl. Landbouwbegrooting 1916 betreffende boven staand onderwerp had men met leedwezen de ongesteldheid van den minister van Landbouw vernomen. Men sprak de hoop uit, deft des mi nisters ongesteldheid van slechts tijdelijken aard zou zijn. Mocht de rust, waartoe de minister zich verplicht ziet, nog weken aanhouden, dan zou den velen betreuren, dat in het gemis van een verantwoordelijken bewindsman aan dit zoo be langrijke departement, waar schier eiken dag verstrekkende beslissingen moeten worden geno men, niet wordt voorzien. Het gaat niet aan, zoo meende men vrij algemeen, het beheer over te laten aan ambtenaren, die, hoe bekwaam ook, niet ter verantwoording kunnen worden geroe pen. Verscheidene leden spraken hunne waardee ring uit over de moeite, welke de minister zich heeft gegeven, teneinde een behoorlijke voorzie ning van levensmiddelen zooveel mogelijk te be vorderen. Of de arbeid, daaraan ten koste ge legd, steeds de meest gunstige resultaten heeft gehad, werd van verschillende zijden betwijfeld en over de richting, waarin ten deze de maat regelen zich hebben te bewegen, bestond verschil van mecning. Wat de uitvoerpolitiek aangaat, wezen som migen er op, dat de Regeering niet steeds van juist inzicht blijk geeft, waar het geldt de rich ting, waarin onze export moet worden geleid. Voor zoover de uitvoer van onze landbouw producten wordt toegestaan, yinden deze afzet op de markten, waar voor het oogenblik de hoogste prijzen worden besteed. Vergeten wordt, den export zóó te regelen, dat de markten, waar heen zich vóór den oorlog onze producten be wogen, voor ons worden behouden, en men vroeg, of de Regecring het hare doet om de aandacht van belangstellenden daarop te vesti gen. Gewezen werd op Engeland als afzetgebied voor onze boter. Deze had er de laatste jaien het vroeger verloren terrein herwonnen. Gedu rende den oorlog is de markt verwaarloosd. Denemarken, dat ook veel boter naar Duitsch land exporteert, had intusschen zorg gedragen zich op de Engelsche markt te handhaven. Eenige leden hadden den indruk gekregen, dat de Regeering, althans in het begin van den oor logstoestand, er vooral op bedacht was door de exportmaatregelen zooveel mogelijk goud naar Nederland te trekken. Een wijzere politiek volg den de Skandinavische stoten, die tegenover den uitvoer van hun producten den invoer van de producten der oorlogvoerende landen bevor derden. Men schreef de stijging van de prijzen voor een deel toe aan de ten deze door onze regeering gevolgde politiek. Deze beschouwingen werden door anderen niet gedeeld. Vervolgens werd scherpe critiek geoefend op den in Mei j.l. plotseling toegelaten uitvoer van melkvee. Verschillende inlichtingen werden verzocht. Men wenschte zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte te worden gesteld van de wijze waarop ten aanzien der consenten was gehandeld. Was men wel ingelicht, dan waren de consenten, be halve die voor ingeschreven stamboekvee, alleen gegeven aan het Ned. en het Friesch Rundvee stamboek. Waarom had men zich daartoe be perkt en bijv. de Groningsche gelijksoortige ver- eenigingen niet op gelijke wijze behandeld? Wat is de Reg. bekend omtrent de verhandeling der consenten en 't geen daarvoor werd betaald? Ook wenschte men te weten, welke adviezen tot het toestaan van dezen uitvoer hebben geleid. Is, zoo vroeg men, de Rijkscommissie van Toezicht op het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen gehoord? Is de Regeering bij een belangrijken maatregel als dezen in overleg getreden met het bestuur van den Ned. Slagerbond? Hetgeen geschied was, deed opnieuw aan dringen op een regeling, waarbij minder onze kerheid heerscht en alle belanghebbenden zoo veel mogelijk gelijke rechten verkrijgen. Dat er soms zeer onbillijk werd ingegrepen, bewees, naar eenige leden opmerkten, de grenssluiting, die op 29 April j.l. was geproclameerd ten aan zien van gewassen, die naar s Ministers oordeel voor de volksvoeding van minder be lang waren. Men vroeg hoe de Minister zich daartoe gerechtigd achtte. Is hieromtrent over leg gepleegd met de landbouworganisaties? An dere leden keurden den maatregel evenzeer af, omdat hij producten betrof, welke reeds waren geteeld. Gevraagd werd of het bericht juist is, dat van Regeeringswege een C e n t r a a 1-u i t- voerbureau zal worden opgericht. Sommige leden achten zulk een bureau zeer wenschelijk. Een goede regeling der consenten zou daarbij ip het leven worden geroepen. Van verschillende zijden stelde men prijs op nauwkeurige mededceling van de gestie van het Rijksgraanbureau, van de wijze, waarop het graan wordt gekocht en de tus- schenpersonen. Aangedrongen werd op een en quête, indien het de regeering niet mogelijk is afdoende opheldering te geven. Ook omtrent de vraag of niet te veel tarwe wordt ingevoerd ten koste van den m e e 1 i n- voer zou men gaarne worden ingelicht. De meening werd geuit, dat de bruin- broodreg e 1 in g van de laatste weken niet noodig ware geweest, indien in dit opzicht an ders ware te werk gegaan. Gevraagd werd, waarop des ministers pres sie steunde, toen hij bij de bruinbroodregeling maatregelen nam tegen het ontslag van ar b e i- dersinhetbakkersbedrijf, welke in de vrijheid der patroons zeer ingrepen. Vele leden toonden zich weinig ingenomen met den vorm, waarin het wetsontwerp is aangeboden. Men betwijfelde of er voor pessimisme zoo veel reden was. Werd het gemis van medewer king van burgemeesters eenerzijds betreurd, an derzijds moest de vraag riizen of daarin yopr de Regeering niet een vingerwijzing lag, zich bij het nemen van ingrijpende maatregelen te beperken. Tot een diep ingrijpen in de distributie en vooral in de productie van levensmidde len moest niet dan in de uiterste noodzakelijk heid worden overgegaan. Kan men zich, zoo vroegen sommigen, niet tot een weldoordachte uitvoerpolitiek en het vaststellen van maximum prijzen bepalen? Voorts meest worden bedacht, dat het geenszins de bedoeling kan zijn alle kwade gevolgen van den oorlogstoestand te ver mijden, of van staatswege te verhelpen. Eenige berusting mag worden verwacht in een land, dat, vergeleken bij de omringende lan den, in een gunstige positie verkeert. Enkele leden zouden willen, dat de regeering zich uitsluitend beperkte tot de eerste levens behoeften en dat zij normale algemeen gelden de prijzen bevorderde van de meest noodzake lijke levensmiddelen, zoodat ook personen met Inkomens van b.v. T2002000 daarvan zouden kunnen profiteeren. Op twee hoofdpunten van de door de regee ring voorgenomen maatregelen viel vooral de aandacht. In de eerste plaats besprak men de wijze, waarop de productie van goederen, voor zoover daarmede niet kon worden vol daan aan binnenlandsche behoefte, zal worden aangemoedigd. Voorts maakte de fin an- cieele taak, in de toelichting aan de ge meenten toegedacht, onderwerp van breedvoe rige discussie uit. Een geheel nieuw decentraliseeren d stelsel zal in de plaats treden van het tot dus ver gevolgde. Verscheidene leden zagen in deze verande ring van stelsel geen verbetering. De voorziening met levensmiddelen De V r ij z i n n i g-D emocra a t schrijft hierover o.a.: Hoe meer de maatschappij thans wordt gesocialiseerd, uit haar verband gerukt, hoe meer de menschen, die in het maatschap pelijk verkeer een bepaalde plaats innemen, een bepaalde taak hebben te vervullen, van hun plaats worden gebracht, hunne taak door de Regeering zien overgenomen, des te grooter moeilijkheden zal straks de over gang tot den normalen toestand opleve ren; des te grooter zal de verwarring dan zijn en de ellende. Wie nu maar roepen om meer „socialistische" organisatie, kijken niet verder dan de toestand van dit oogen blik schijnt te eischen, en sturen aan op veel grooter desorganisatie straks. Een algemeene order weerklinkt tot in beslag nemen: voor melk, voor groenten, voor eieren, voor aardappelen, voor vleesch; in beslag nemen en distributie. Dit betee- kent, dat, als de oorlog nog wat lang duurt, voor geheel het landbouwbedrijf en de vee teelt de Regeering de verantwoordelijke lei ding zal aanvaarden. De minister Posthuma heeft eenmaal zoo juist gezegd: „men wil van Nederland maken cén groote melkin richting met den minister als directeur, daar bedank ik voor. Ieder moet op zijn plaats blijven." Zal men nu van Nederland maken één groot bedrijf van landbouw en vee teelt, met den minister als Directeur? Hoe is het mogelijk, dat niet wordt ingezien tot welk een schromelijke desorganisatie, ver warring en ellende zoodanige proefneming zou Ieidenf Men kan wel zeggen: dat is overdreven, de Regeering behoeft zóó ver niet te gaan, maar tot dusver zijn al degenen, ook op de duurte-konferentie, die over de zaak hun licht lieten schijnen, bij het dokteren in ge breke gebleven om duidelijke aanwijzing te geven, hoe ver het gaan moet. Zeker, ei- moet zijn meer „klaarheid" en meer „vast heid", maar ook in de kritiek. De prijszetting op zich zelf geeft niets. Men kan wel maximum-prijzen bepalen, maar dan moet tevens worden gezorgd, dat tegen die prijzen ook wordt verkrijgbaar gesteld. De prijszetting leidt dus tot inbe- slagnemen en distributie, tot het vastleggen van het bedrijf en tot overneming van den handel in de handen van de Regeering. En als men nu eischt: prijszetting, inbe slagneming en distributie van „vleesch", dan moet men bij zich zelf eens nagaan, tot welke consequenties deze eisch voert. Dat beteekent onteigening van den veesta pel, terzijdestelling van de slagers, en zorg voor de instandhouding van den veestapel. Dit alles is gemakkelijker in een krant neergeschreven dan tot uitvoering gebracht. Tot uitvoering gebracht althans zóó, dat de geregelde loop van de voortbrenging en van het onderhoud van het volk verzekerd blijft. Van den aanvang is bij de Levensmidde lenwet vastgesteld, dat achterhouden met het doel van prijsopdrijving moest worden voorkomen. Het is de eenige wettelijke be paling, waarop de Regeering haar recht tot inbeslagneming kan gronden. Dit recht moet zoo streng mogelijk worden toegepast. De Regeering dient zich steeds op de hoogte te houden, waar voorraden van beteekenis aanwezig zijn. Wie opkoopt met het doel om op lateren nood te speculeeren, en zijn voorraad tegen het voorschrift verborgen houdt, heeft het risico van het verlies door beslag in den koop genomen, en kan zich niet beklagen over verlies. Een verkregen recht bestaat hier niet. Berichten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden, H. G. W. Sprenger, kassier, wonende aldaar. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gorinchem, H. W. Heij- man, thans te Harlingen. Metverlof. Uit zeer goede bron verneemt de „Avp.", dat het voornemen bestaat om de lichting 1907 der bereden wapens (artillerie en ca valerie) op 1 Augustus a.s. met onbepaald verlof huiswaarts te zenden. P. H. A. van Wamel. t Zaterdag avond werd op het Bosschestation de heer P. H. A. van Wamel, ingenieur \an den Provincialen Waterstaat van Noord-Brabant, dood in een der spoorwegcoupés van den trein uit Nijmegen gevonden. Een hartver lamming had een pinde gemaakt aan dit voor de provincie zoo verdienstelijk leven. De heer Van Wamel, die den 4en Juli 1894 bij den Provincialen Waterstaat werd b* noemd, bereikte den leeftijd van 59 jaar. J. Th. E. Can eel. t In den oudei^ dom van 68 jaar is te Den Haag overiedeii de heer J. Th. E. Canneel, oud-hoofdcorrw mies bij het Bureau van den Industrieelert Eigendom en oud-vice^conaul der ZufS Afrikaansche republiek.- Nederland en de oorlog# Gift van de Koningin. Het Hollandsch Nieuwbureau seint uH Weenen: Naar de Reichspost mededeelt, heeft Ko» ningin Wilhelmina op een schriftelijk ver*» zoek van de echtgenoote des burgemees ters van Weenen verscheidene wagons ge condenseerde melk laten sturen voor kinde ren en vrouwen. Het blad roemt dit waarlijk koninklijke antwoord van het moederhart der Koningin. Het koninklijke geschenk wordt verdeeld onder de arme vrouwen der reservisten. Verplaatsing van het lichtschip Schouwenbank. (Officieel). Het Departement van Ma rine deelt mede dat in verband met de uit breiding van het Engelsche miinveld in de Noordzee, behalve de reeds vermelde voor genomen verplaatsing van het lichtschip „Noord-Hinder" ook het lichtschip „Schou wenbank" zal worden verlegd. De nieuwe ligplaats van dit lichtschip zal zijn ongeveer 51ü 41M' N. Br. en 3° 18' O.LL van Greenwich. Van den datum van verplaatsing en de juiste lengte en breedte zal nader mede- deeling worden gedaan. v Lichtschip Noord Hinder. (Officieel.) Ten vervolge op het bericht van 16 Juni j.l. deelt het departement van marine mede, dat het lichtschip Noord Hin der heden is verlegd naar eene plaats, ge legen op ongeveer 52° 4' N. B. en 2° 40' O. L. van Greenwich. De juiste lengte en breedte zal later wor den opgegeven. Certificaten van oorsprong. De Nederlandsche Overzee-Trustmaat schappij, commissie voor Nederlandsche overzeesche belangen, heeft aan de reede- rijen bericht: Naar aanleiding van de voortdurende klachten van de Engelsche regeering betref fende verzending van Duitsche goederen op Nederlandsche certificaten van oor sprong en de gevolgen, die daaruit voor de scheepvaart kunnen ontstaan, verzoeken wij u geen verzendingen meer aan te nemen op certificaten van oorsprong, wanneer deze niet eerst door onze commissie geviseerd is. Wij verzoeken u daarom uw afladers hier van in kennis te stellen en hun mede te deelen, dat op de certificaten vermeld moe ten worden: de naam van den fabrikant, de naam van degenen, voor wiens rekening de goederen geëxpedieerd worden en de waar de der goederen. Bij indiening van het certificaat moet een afschrift voor ons archief gevoegd worden. Dit afschrift behoeft niet op zegel te zijn. Zijn bij de vervaardiging van de goederen vreemde (Duitsche, Oostenrijk-Hongaarse ne, Turksche of Bulgaarsche) grondstoven ge bruikt, dan moet bij het r-rtificaat van oor sprong een berekening van den fa brik a t gevoegd worden, waaruit blijkt, dat de waar de dier grondstoffen ten hoogste 25 pet. der totsle waarde bedraagt. Haringuitvoer naar Rusland. Naar het N. v. d. D. uit Vlaardingen - neemt, worden van Engelsche zijde one' handelingen gevoerd voor de levering Hollandsohe haring voor uitvoer naar Rus land De nieuwe aardappelen. Is dezerzijds de uitvoer van nieu aardappelen stilgezet, anderzijds, over Duitsche grens, is een gelijke maatregel nomen betreffende den invoer. Een Anv sterdamsch exporthuis heeft van zijne Du t- sche handelsrelatiën bericht ontvangen geen nieuwe aardappelen te zenden, wijl het vol gens „Kriegsministerielles Befehl", den Duitschers verboden is in hef buitenland nieuwe aardappelen te koopen. Men mag dus nu wel zeker verwachten, zegt het N. v. d. D., dat de nieuwe oogst ir ons land blijft. Rundertelling. Door het departement van Landbouw is aan alle burgemeesters in Zuid-Holland op gave gevraagd van het aantal slachtrijpe runderen in hunne gemeente. Naar men verneemt houdt deze aanvrage verband met de mededeelingen dezer dagen door de Tweede Kamer gedaan met betrek king tot het levensmiddelen-vraagstuk. Varkensvleesch. Vernomen wordt dat voor het tijdvak van 19 tot en met 24 Juni 1916 het gewichtr.- percentage bedoeld in de regeling van den uitvoer van varkensvleesch onveranderc wordt gelaten. Naar wij vernemen heeft de minister van landbouw bepaald, dat gedurende de week van 18—25 Juni 1916 voor 65 pet. der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 35 pet. voor het binnenlandsch verbruik zal moeten worden beschikbaar gesteld, alsmede, dat de bewij zen van toelating tot uitvoer van boter af gegeven door de Rijkscommissie van toe zicht op de Botervereeniging, op grond van die certificaten zullen gelden tot Dinsdag 4 Juli a.s., des voorm. te 12 uur. Eieren. Naar vernomen wordt heeft de Minister van Landbouw bepaald, dat voor de dagen 18 tot en met 24 Juni 1916 voor ieder hoe- veelheid van 100 volversche eieren, waar voor consent tot uitvoer wordt afgegeven»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2