BINN EN LAN D. 5 mietenfront mislukte een vijandelijke nach telijke aanval. - Bij Rofreddo, op het Iront tusschen de •Brenta een de Astico, sloegen onze troepen weer talrijke aanvallen van de Italianen af, waaronder een krachtige aanval ten noor den van de Monte Meïetta. Ten zuiden van Busibollo werd de naostbijgelegen hoogten- tug veroverd. Drie vijandelijke tegenstooten mislukten. Tn deze gevechten werden 700 Italianen, waaronder 25 officieren, gevan gen genomen. Zeven machinegeweren en een mijnwerper zijn buit gemaakt. R o m e2, 10 Juni. (Stefani). Officieel communiqué. De strijd duurt met hardnekkigheid voort «p de hoogvlakte der Sette Communi. Ten euidwesten van Asiago verdubbelt de tegen stander zijne pogingen tegen onze stellin gen. Ons tegenoffensief wordt in het noordoosten krachtig voortgezet. Gister morgen hadden wij een hevig artillerievuur en kraohtige vijandelijke colonnes her nieuwden hunne aanvallen tegen het ge deelte van het front tusschen den berg Magna Boschi en Roscon. Zij werden tel kens terug geslagen met zeer zware verlie ten. Daarop volgde een intens bombarde ment van talrijke vijandelijke batterijen van elk kaliber. Intusschen hielden onze troepen de linie tusschen den berg Magna Boschi en Roscon stevig vast. Ten noorden van het Prenzeiadal trachtte :len vijand op verscheidene plaatsen onzen druk te verminderen door middel van tegen aanvallen, die overal werden teruggeslagen "daarna zetten onze troepen hun vooruit gang voort, langzaam maar zeker. Grootere vorderingen werden gemaakt op den rech tervleugel, waar de afdeelingen Alpini, die zich reeds in de vorige dagen hadden on derscheiden, stormenderhand de Cima Isi dore namen, waar zij omstreeks honderd ge vangenen en twee machinegeweren buit maakten. Op de rest van het front waren artillerie actiën. Londen, 19 Juni. (R.) De Daily Mail bericht uit Athene, dat de minister Rallis hem gemachtigd heeft tot de verklaring, dat de Grieksche regeering niet voornemens is toe te geven aan den druk van de geallieer den. Konstantinopel, 18 Juni. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront geene verandering. Aan het Kaukasusfront is op den rechter vleugel niets van belang gebeurd. In het cenrtrum werd op sommige plaat sen infanterie- en artillerievuur uitgewisseld. Op den linkervleugel bezetten onze verken- lungsafdeelingen eenige voorpoststellingen van den vijand en brachten hem bij het ver drijven daaruit verliezen toe. Een torpedoboot en twee vijandelijke vliegtuigen, die op zee bij het eiland Keus ten werden opgemerkt, werden door ons .vuur verdreven. Twee van onze vliegtuigen vlogen over het eiland Tenedos; zij wierpen fnet succes bommen op inrichtingen van den (vijand en keerden behouden terug. Verder is er niets nieuws. Petersburg, 19 Juni. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de streek van Gumishan, bij het „dorp Bazardzjik sloegen wij een eanval der Tur ken af. Marseille, 18 Juni. (R.) Het kleine Engelsche stoomschip Sardinia is in den grond geboord. 20 man van de bemanning zijn gered. Londen, 19 Juni. (R.) Bericht van Lloyds. Het Spaansche stoomschip Mendibil is tot zinken gebracht. 22 man van de equipage zijn aan land gebracht. Christiania, 19 Juni. (Havas). Morgenbladet berioht: In strijd met de be weringen van Wolff's bureau, dat het Noor- oveegsche stoomschip Orkedal in den grond geboord is door een Engelsche duikboot, is uit zeer betrouwbare inlichtingen gebleken, <dat een Duitsche duikboot de schuld draagt ean dit misdrijf. Men gelooft, dat de regee- xing zal aandringen op betaling van eene Ech ade vergoe ding. Het blad brengt in herinnering, dat nog zes andere Noorweegsche stoomsohepen sedert een maand zonder waarschuwing in den gTond gebdord zijn en dat sedert het begin van den veldtocht voor 69 schepen schadevergoedingen zijn betaald door ver zekeringsmaatschappijen. Washington, 20 Juni. (R.) Er is eene tweede nota aan Oostenrijk gezonden over den aanval van een Oostenrijksche /duikboot op het tankstoomschip Petrolite. Men verneemt, dat daarin verontschuldiging en herstel van schade verlangd wordt. Oos tenrijk heeft op de eerste nota geantwoord, dat de commandant van de duikboot de Pe trolite heeft gehouden voor een vermomd vijandelijk schip en dat de kapitein van het tankschip vrijwillig provisiën aan de duik boot heeft verschaft. Het staatsdepartement beeft echter een rapport ontvangen van den kapitein van de Petrolite, waaruit blijkt, dat dit schip door kanonvuur is gedwongen stil te gaan liggen en dóór dwang genoopt is een deel van zijne voorraden af te staan. Kopenhagen, 19 Juni. (W. B.) De Deensche algemeene'postdirectie maakt be kend, dat de Engelschen in Kirkwall van het Noorweegsche stoomschip Kristianiafjord 32 postzakken, die van Amerika naar Denemar- 3ten bestemd waren, ïn beslag genomen heb ben. Ottawa, 18Juni. (RHet aantal over de zee dienende Canadeezen bedraagt thans 340,000. De werving duurt nog met iiver voost Bukarest, 18 Juni. (W. B.) De goede- j ren- en effectenbeurs, die sedert het begin van den oorlog gesloten is geweest, wordt i morgen weder geopend. Wisselkoersen wor- j den niet genoteerd. B e r 1 ij n, 1 9 J u n i. (K. N.) De officieele I besprekingen in het ministerie van binnen- landsche zaken tot definitieve vaststelling 1 van de economische plannen voor het nieu we oogstjaar hebben tot volkomen eensge zindheid geleid met betrekking tot de te vol gen gedragslijn. De autoriteiten zullen over het geheel genomen vasthouden aan het eco nomische systeem van het vorige jaar, daar de grondbeginselen van dat systeem jutet zijn gebleken. Daarna werden in de eerste plaats uitvoerige besprekingen gehouden over de zaken, die het oorlogsvoedingsbureau heeft uit te voeren, en werden de door president Batocki voorgestelde maatregelen goedge keurd. Londen, 18Juni. (R.) De markten ver toonden gisteren eene nieuwe algemeene daling van omstreeks drie shilling per quar ter (1.70 frs. per 100 Kg.) De slotprijs was 48 shillings. In vele districten zijn de bak kers reeds overgegaan tot eene verminde ring van den broodprijs met een halve pen ny per vier ponds brood. Engeland Naar wij vernemen zal in die bijeenkomst de eerste lezing van het uit te brengen af- deelingsverslag plaats hebben. Den volgenden dag komt bijeen de Com missie van Rapporteurs betreffende het wetsvoorstel tot wijziging van artikel 192 der Grondv. et. Laatstbedoelde commissie zal, zoo noodig, ook dien Vrijdagavond vergaderen. Gep. Generaal J. van Oam van lesell. f Op 74-jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de heer J. van Dam van Is- selt, oud-generaal-majoor, inspecteur \an het militair onderwijs, oud-voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad. Naar aanleiding van de doodstijding van den gep. generaal-majoor J. Th. Th. C. Van Dam van Isselt, schrijft Het Vaderland: Een man die grooten invloed heeft gehad op de verhooging onzer volksweerbaarheid daalt met generaad Van Dam van Isselt ten grave. Na als cadet de lessen aan de Militaire Academie te Breda gevolgd'te hebben, deed hij zich reeds als jong officier kennen en waardeeren als een groot ijveraar voor het militair onderwijs en het strookte volkomen met zijn neigingen, dat hij, tot majoor be- vorJerd zijnde, de leiding kreeg van den AMSTERDAM 0 Uitgebracht op de heeren: (soc.-dem.) dadelijk gekozen, terwij! de eftn-d-n* J. X. Hendrix, kath., eftr.. 1697. I de vrijzinnig-democraten dr. Van Embden J. B. A. Jonckheer, lib., aftr., 1518. I Boissevain niet in herstemming komen. P. Joosten. soc.-dem., 411. I De stand vóór de verkiezingen was: 54 leden Mr. A. Philips, vrij-lib., 1410. i van links tegen 23 van rechts. Ed. Polak, soc.-dem., 425. Er moet dus voor 26 zetel* een herstemming Mr. C. F. Schoch, chr.-hist., 1550. j plaats hebben, waarvoor in herstemming komcrt Herstemming tusschen de heeren 7 anti-rev., 3 chr.-hist., 7 kath., 13 lib., 7 vrijz» dem. en 15 soc.-democraten. Londen, 20 Juni. (R.) De Times be-1 Hoofdcursus te Kampen, later mocht optre- richt, dat de onderhandelingen over eene j den als gouverneur der Militaire Academie voorloopige regeling van de Iersche kwestie, en ten slotte als inspecteur aan het hoofd die hoopvolle vorderingen schenen te ma ken, thans plotseling verdeeldheid in het kabinet hebben doen ontstaan. Een deel van de ministers is beslist tegen de voorstellen van Lloyd George. Het is mogelijk dat eenige ministers zullen aftreden. Italië. Rome, 19 Juni. (Stefani). De koning heeft heden- morgen het besluit ondertee kend tot samenstelling van het nieuwe kabi net. Het is aldus samengesteld: Boselli pre sident, Sonnino buitenlandsche zaken, Or lando binnenlandsche zaken, Sacchi justitie, Morzone oorlog, admiraal Corsi marine, Ruf- fini onderwijs, Arlotta spoorwegen en han delsmarine, Denava nijverheid, handel en arbeid, Fera posterijen, Bissolati, Bianchi, Commandini en Scieloia ministers zonder portefeuille. De ministers werden heden morgen door den koning beëedigd. Vercenigde Staten. Washington, 19 Juni. (R.) Presi dent Wilsen heeft de staatsmilitie van iede- ren staat opgeroepen om dienst te doen aan de Mexicaansche grens. Tweede telegr am. De minister van oorlog Baker heeft verklaard, dat de mi litie naar de grens zal worden gezonden, als dit noodig is. Het voornemen is niet, het Mexicaansche gebied verder te betreden, behalve voor de vervolging van roovers, die trachten het Amerikaansche gebied te schenden. Washington, 19 Juni. (R.) Met het bevel tot mobilisatie van de militie voor den dienst aan de Mexicaansche grens valt sa men een bevel, dat het marinedepartement heeft gegeven om nog meer oorlogsschepen naar de beide kusten te zenden tot bescher ming van de Amerikaansche burgers. China. Londen, 19 Juni. (R.) De Daily Mail Nassau. van het militair onderwijs heeft mogen staan. Terwijl hij gedurende zijn geheele car rière een varm voorvechter was van het open-lucht-spel als krachtig middel om de weerbaarheid van ons volk te verhoogen, heeft hij door het in het leven roepen van het Reservekader den overgang nr.ar den persoonlijken dienstplicht mogelijk gemaakt en al zou op den duur misschien die instel ling gemist kunnen worden, die hulde mag aan Van Dam van Isselt gebracht worden, dat'hij juist door de organisatie van het Reservekader elementen in het leger heeft gebracht, die er niet in mogen gemist wor den, wil men het inderdaad een volksleger doen zijn. Na zijne pensionneering was de heer Van Dam van Isselt geruimen tijd voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad. De overledene, die tot korten tijd voor zijn door hij bereikte den leeftijd van 74 jaar een goede gezondheid genoot, was een man met een goed geëquilibreerden geest, een helder hoofd en een opgewekt ge moed. Kenmerkend voor zijn karakter was zijn liefde voor de wiskunde, waarvan de beoefening hem oen ontspanning was; geen wonder, dat waar hij voor moeilijkheden des levens stond, hij ze als problemen behandel de en dorst oplossen. Woensdag a.s. zal de crematie op Wes- terveld plaats hebben. Van Dam van Isselt was -een uitstekend schrijver. In tal van militaire en andere periodieken verschenen artikelen van zijn hand. Overste A. P .K 1 e r c q. Te 's-Gravenhage overleed op 75-jarigen leef tijd de oud-kolonel der Infanterie, oud plaat selijk commandant te Amsterdam, A. P. Klercq, officier in de orde van Oranje- bericht uit .Tientsin, dat daar versterkingen zijn aangekomen uit Japan, die werden ge zonden naar Peking en Sjanhaikwan. Londen, 19Juni. (R.) Wij vernemen, dat de versterking van de Japansche garni zoenen in Noord-China een voorzorgsmaat regel is met het oog op den dood van Juansjikai tot bescherming van de Japansche kolonie en van de vreemdelingen. De nieu we troepen zijn omstreeks 600 man sterk; zij zijn bestemd voor Peking en Tientsin. Het uitzenden van deze versterkingen is door Japan ondernomen op een wenk van eenige gezanten der geallieerden te Peking. De Staatscourant van heden 19 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot registratie-ontvanger te Oost burg R. Gerritsen, thans te Medemblik; te Usselstein J. H. Leopold, thans te Texel; benoemd bij hun tegenwoordig korps tot reserve-Ie liutenant de reserve-2e luitenants L. K. Koster van het 18e, W. M. Nieuwen- huizen van het 20e, L. J. Poelman van het 10e, F. J. Goedhart van het 8e, J. van der Knaap van de jagers, J. W. Verloop van het 5e, Z. P. Polak, A. M. J. F. Michels, H. de Jong allen van het 18e; Jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein van de jagers; bij de cavalerie W. C. Benedictus, van het 3e huzaren, M. van Marwijk Kooij, jhr. M. van Asch van Wijck en W. C. Constant van Romondt Vis, allen van het le huzaren en jhr. Repelaer van het 3e huzaren; bij de artillerie A. J. P. Reijn- tjes en J. Ploeg, belden van het 4e reg. vest.- artillerie; bevorderd tot hoofdofficier-machinist 2e klasse de officier-machinist le klasse J. de Winde; benoemd tot electro-technisch ingenieur bij de marine P. H. A. van Lis, thans tijde lijk idem; eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Hellevoetsluis de kapitein-lui tenant ter zee C. Fock, en het bevel opge dragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. van Wageningen; eervol ontheven de kapitein ter zee L. P. W. van de Wal van het bevel over het pant serschip Kortenaer en het bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee C. Fock. Degrondwetsherzlening. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Ka mer nopens de voorstellen betreffende de grondwetsherziening komt a.s. Donderdag bijeen Hij had voorts het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst als officierterwijl hem in 1870 vergunning was verleend tot het buiten dienst dragen van den eeresabel, hem door enkele officieren der dienst doende schutterij te Harlingen geschonken. Provinciale Staten. Noord-Holland. AMSTERDAM IUitgebracht op de heeren: F. van der Goes, soc.-dem., 579. Mr. H. F. L. Hubrccht, lib., aftr., 1272. R. Stenhuis, soc.-dem., 517. Mr. Th. Stuart, vrij-lib., aftr., 1198. Mr. J. Verdam, anti-rev., 892. F. J. A. M. Wierdels, kath., 935. Herstemming tusschen de heeren Hirbrecht, Stuort, Verdam en Wierdels. AMSTERDAM 2 Uitgebracht op de heeren Ch. E. H. Boissevain, vrijz.-dem.. aftr., 474. J. Douwes Jr., anti-rev., aftr., 891. Jos. Loopuit, soc.-dem., 898. C. J. Stroër, lib., 320. J. van den Tempel, soc.-dem., 1017. F. J. M. Wilming. kath., 814. Herstemming tusschen de heeren J. Douwes, Loopuit, Van den Tempel en Wil ming. AMSTERDAM 3 Uitgebracht 10,336 geldige stemmen. Op de heeren E. J. Abrahams, vrijz.,dem., 2036. Mr. H. Bijleveld, anti-rev., 2334. B. Luteraan, S. D. P., 262. C. A. Meyer, chr.-hist., 1896. I. H. de Vos, lib., 2001. Th. van der Waerden, soc.-dem., aftr., 4999. D. Wijnkoop, S. D. P., 584. J. A. van Zutphen, soc.-dem., aftr., 5441. Gekozen de heer Van Zutphen. Her stemming tusschen de heeren Van der Waerden en Bijleveld. AMSTERDAM 4Geldige stemmen 2418. Uitgebracht op de heeren H. Barnstein, vrijz.-dem., aftr., 1194. Mr. G. A. van Hamel, lib., aftr., 1221. B. Luteraan, S. D. P., 37. W. H. A. M. Roelvink. kath., 328. P. Vogd, soc.-dem., 726. S. de Wolff, soc.-dem., 775. D. Wijnkoop, S. D. P., 80. Gekozen mr. G. A. van Hamel. Her stemming tusschen de heeren Barnstein en De Wolff. AMSTERDAM 5 Uitgebracht op de heeren: Mr. P. A. Diepenhorst, anti-rev., 3213. W. van Diesen, vrijz.-dem., aftr., 3220. B. Luteraan, S. D. P., 179. Ed. Polak, soc.-dem., 3092. C. G. Vattier Kraane, vrij-lib., aftr., 3102. P. Voogd, soc.-dem., 2917. D. Wijnkoop, S. D. P., 363 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Diepenhorst, .Van Diesen, Polak en Vattier Kroana Hendrix, Jonckheer, Philips en Schoch. AMSTERDAM 7 Uitgebracht op de heeren: Mr. E. P. F A. v. d. Bogaert, kath., aftr., 1365. Dr. J. H. Gunning Wzn., lib., 844. J. ter Haar Jr., chr.-hist., aftr., 1428. N. van Hinte, soc.-dem., 562. Dr. J. F. Hoekstra, vrijz.-dem., 842. J. J. de Roode, soc.-dem., 584. Herstemming tusschen de heeren Van den Bogaert, Gunning, Ter Haar en Hoekstra. AMSTERDAM 8: Uitgebracht op de heeren: Dr. D. van Embden, vrijz.-dem., aftr., 792. J. J. de Roode, soc.-dem., 1073, W. de Vlugt, anti-rev., 1564. -KI. de Vries Sz., vrijz.-dem.., aftr., 1008, L. van der Wal, soc.-dem., 1026. Herstemming tusschen de heeren Roode, De Vlugt, De Vries en Van der Wal. AMSTERDAM 9. Uitgebracht op de heeren: J. van Eisinga, soc.-dem., 4242. J. G. van Kuykhof, soc.-dem., aftr.. 5278. B. Luteraan, S. D. P., 241. P. Nolting, vrijz.-dem., 5029. Th. Ruys Gz., anti-rev., aftr., 4729. J. H. Scheltema, vrij-lib., 3961. D. V ijnkoop, S. D. P., 509 stemmen. Herstemming tusscl ^n de heeren Van Eisinga, Van Kuykhof, Nolting en Ruys. HAARLEM: Uitgebracht 7386 geldige stem men. Op de heeren: Mr. J. B. Bomuns, kath., 3148. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, lib., aftr., 2226. Jhr. mr. D. E. van Lennep, chr.-hist aftr., 3596. Mr. J. H. Monnik, anti-rev 2979. Mr. J. H. Thiol, vrijz.-dem., 2097. L. J. C. van der Poppe, soc.-dem., 1946. D. Peereboom, soc.-dem., 1680. M. A. Reinaldo, soc.-dem., 1644. dr..J. Timmer, lib., 1760. Herstemming tusschen de heeren Bo- mons, Boreel van Hogelanden, Van Lennep, Monnik, Thiel en Van der Poppe. EDAM: Uitgebracht 2946 stemmen, waarvan op de heeren: J. Korthals Altes, lib., aftr., 1547. W. J. Kernkamp, chr.-hist., 1365. Gekozen de heer Korthals Altes. DEN HELDER. Uitgebracht op de heeren: C. Adriaans, anti-rev., 1324. E. J. Bok, lib., aftr., 1539. Mr. J. B. Bomans, kath., 1162.. G. J. O. D. Dikkers, lib., aftr., 1457. A. W. Michels, soc.-dem., 1583. A. G. A. Verstegen, soc.-dem., 1483. Herstemming tusschen de heeren Bok, Dik kers, Michels en Verstegen. HOORN: Aantal kiezers 5519. Uitgebracht 4059 geldige stemmen. Op de heeren: A. Commandeur, kath., 1795. A. W. Michels', soc.-dem., 333. J. Winkel, lib. aftr., 1931. Herstemming tusschen de heeren Win kel en Commandeur. VEI.ZEN: Uitgebracht op de heeren: Z. Gulden, soc.-dem., 1180. H. van Leeuwen, vrijz.-dem., 1772. P. Vermeulen, anti-rev., aftr., 3554. Gekozen de heer Vermeulen. ZAANDAM. Uitgebracht op de heeren: B. W. Binnendijk, soc.-dem., aftr.., 3267. Joh. W. Dekker, lib., 2331. J. E. W. Duys, soc.-dem., aftr., 3526. D. L. Harms, anti-rev., 2161. R. P. F. Hulsemans, kath., 2093. P. van Mever, vrijz.-dem., 2354. Herstemming tusschen de heeren Bin nendijk, Dekker, Duys en Van Mever. NIEUWER-AMSTEL: Uitgebracht 3804 gel dige stemmen. Op de heeren: C. Spaargaren Dzn., soc.-dem., 300. dr. L H. J. Vos, lib, 967. Mr. W.. J. M. Wcsterwoudt, kath., aftr., 2537. Gekozen mr. Westcrwoudt. ALKMAAR: Geldige stemmen 6321. Uitgebracht op de heeren: Jhr. mr. A. Gevers, chr.-hist, aftr, 3954. A. W. lido, lib, 1599. O. J. Verkerk, soc.-dem, 768 stemmen. G e k o z e n: de heer Gevers. WEESP: Uitgebracht 10,232 geldige stem men, waarvan op de heeren: G. van Mesdag, lib, 2831. W; van Diesen, vrijz.-dem, 2415. Mr. H. Verkouteren, ch.-hist, aftr, 5905. Mr. J. N. J. Heerkens Thijssen, kath, aftr, 5812. J. van Eisinga, soc.-dem, 1286. G. L. A. Wngenfeld, soc.-dem, 1278. Gekozen de heeren Verkouteren en Heer kens Thijssen. ENKHUIZEN: Uitgebracht op de heeren: P. Bos, kath, aftr. 4312. J. Avis, lib, 2860. Van den Brug, soc.-dem, 363. S. Groot, anti-rev, 4390. Dr. J. Zijp, lib. 2866. H. Kofman, soc.-dem, 432 stemmen. Gekozen de heeren Bos en Groot. PURMEREND: Geldige stemmen 3708. Uit gebracht op de heeren: J. Koopman, lib, aftr, 1513. C. Nolet, kath, 1083. J. Verdam, anti-rev, 1018. A. de Vries, soc.-dem, 1003. J. de Vries, soc.-dem, 1052. J. Wildschut, lib, aftr. 1459. Herstemming tusschen de heeren Koop man, Nolet, J. de Vries en Wildschut. SCHAGEN: Geldige stemmen 7485. Uitge bracht op de heeren: J. Zijp Hz, lib, aftr, 3846. K. Breebaart Jz, lib, aftr, 3971. Mr. A. Dorbeek, kath, 2507. P. Verburg, anti-rev, 2580. Michels, soc.-dem, 876. Verstegen, soc.-dem, 932. Gekozen de heeren Zijp en Breebaart. 61 3 61 3 3G 26 33 19 10 48 34 43 28 10 28 54 17 34 26 22 20 22 10 1 30 11 27 7 7 23 27 20 16 li 24 23 23 21 3 3 42 2 25 18 85 IS 17 45 43 2 De stand der partijen in de Provinciale Sta ten is na deze verkiezing de volgende: Van links waren blijven zitten 29 leden, ter wijl er thans 5 zijn gekozen (de heeren Zijp, Breebaart, Van Hamel, Korthals Altes en Van Zutphen), zoodat links thans 34 Jeden telt. Rechts waren zittende 9 leden. Gisteren zijn Nu de verkiezingen voor alle provinciën zijn afgeloopen, geeft de N. Ct. het volgend over- zicht van den stand der partijen in de Staten der verschillende provinciën. Oude stand. Stand op Aant 't oogenblik. herst. Hechts Links Rechts Links Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overh'sel Groningen Drente Limburg De Statenherstemmi n~g e n. Het Volk meldt, dat het Partijbestuur van de S. D. A. P. omtrent de herstemmingen voor de Provinciale Staten in Friesland heeft besloten In Franeker met alle kracht verder te Ijveren voor de gemeenschappelijke candi- daten. In Leeuwarden, waar 4 van de soci aal-democraten 5 candidaten aan het hoofd van de lijst in herstemming staan, doch bij driehoeksverkiezing de verkiezing van é(5n kerkelijke dreigt, wordt aan het districtsfcc- stuur de bevoegdheid gegeven, door weder- zijdsche overneming van candidaten, met Ie vrijzinnigen een akkoord te treffen. Aan Schoterland, waar de toestand op dien van Leeuwarden gelijkt, doch het gevaar van de verkiezing van een kerkelijke minder groot is, werd dezelfde bevoegdheid gegeven. Voor Groningen en Drente achtte het Par tijbestuur geen besluit noodig. In een druk bezochte vergadering der afdeeling 's-Gravenhage van den Bond van Vrije Liberalen, onder leiding van mr. H. C. Dresselhuys, is met algemeene stemmen besloten, overeenkomstig het advies van het Centraal Comité der Vrijzinnigen, zicK er mede te vereenigen, dat één der in herstem ming komende vrijzinnige candidaten, de heer Roest Crollius, zich terugtrekt, en de verkiezing van de vier andere vrijzinnige candidaten, benevens van een der sociaal- demoncratisehe candidaten met kracht te ba vorderen. Ook de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeni- ging 's-Gravenhage en de Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereeniging hebben besloten, de candidaluur-Roest Crollius terug te ne men en over te nemen den candidaat der S. D. A. P. den heer J. W. Albarda. De gisterenavond gehouden ledenverga dering van de Haagsche Federatie der S. D. A. P. heeft zich vereenigd met het advies van het partijbestuur inzake de herstemmin gen voor de Provinciale Staten. Besloten werd derhalve de candidatuur-Buurman te rug te nemen en vier van de in herstemming komende vrijzinnige candidaten te steunen. Nederland en de oorlog* Uitvoer van gecondenseerd# melk. Het bericht uit Weenen betreffende een verzoekschrift van de echtgenoote des bur gemeesters van Weenen aan H. M. de Ko ningin nopens gecondenseerde melk voor kraamvrouwen en kinderen, behoeft, naar men ons uit Den Haag meldt, verbetering in zoover, dat het niet een gift doch een uit voervergunning voor de bedoelde, door het gemeentebestuur van Weenen bestelde, melk betrof. Het verzoekschrift werd op de gebruikelijke wijze in handen van de betrok ken departementen gesteld en de vergun ning tot uitvoer werd daarop verleend. De Ned. geneeskundige zending te Budapest. Het Hollandsch Nieuwsbureau meldt ar.n de N. Ct. uit Budapest, d.d. 18 dezer: De Nederlandsche geneeskundige zen ding, die sedert het begin van Januari in het Budapester reserve-hospitaal no. IV werk zaam is geweest, keert op 25 Juni naar Ne derland terug. De zending heeft zich door haar werk voor dé verwonde en zieke Hon- gaarsche soldaten groote verdiensten ver worven. Vandaag worden aan alle leden van de zending de eereteekenen van het Roode Kruis uitgereikt. De militaire commandant, veldmaarschalk-luitenant Bogat, die door den chef van den geneeskundigen dienst dr. Pausz, werd begeleid, overhandigde de eere teekenen en richtte daarbij een hartelijke toespraak tot de leden van de zending. De leider van de zending, kolonel Van der Moer, dankte uit naam van allen. De vroege aardappelen. In een druk bezochte vergadering van de tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstre ken" is, naar het Leidsche Dagblad meldt, een langdurige discussie gevoerd over het verbod van uitvoer van vroege aardappelen. Algemeen was men van oordeel, dat, in dien dit verbod niet binnen enkele degen, wanneer de massa-aanvoer komt, wordt in getrokken, dit tengevolge van de zeer hooge cultuurkosten, voor de teelders ontzaglijke schade zou veroorzaken. Indien alle vroege aardappelen in Neder land moeten blijven, zal, zoo werd opge merkt, de prijs zóó dalen, dat het bedrijf niet alleen niet-loonend, doch beslist ver liesgevend zal zijn. De geruchten liepen dat de grenzen eerst 15 Juli zouden worden opengesteld, wat de vergadering veel te Lat achtte met het oog op het planten van na- vruchten, als kool, enz. Aardappelen rooLn aldus werd er gezegd voor een prijs, er 7 gekozen, terwijl de heer Teding van Berk- h°r»(chriS!.MhiS,.).in HaarlemmeTe" retLb'j die niet loont, doet men oolc niet zoo spoe- enkelfc candidaatstelling was gekozen, zoodat rechts thans 17 leden s.erlc is. I <"'8- raen w<*ht da" he* "1,erflf f' ,wa!. eC,h! In de 9 Amsterdamsche districten zijn alleen! ter ten gevolge zal hebben, dat de .eeu de heerejt Van Hamel (lib.) en Van Zutphen de navruchten zeer inkrimpt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2