BINNENLAND. Verspreide Berichten Berichte*. 0 JKarpathen. De ramp, die dit leger heeft ge- ^trcffen, werkt terug op de stelling van net leger van Bothmer aan de Strypa. Petersburg, 21 Juni. (Tel.-agent- fchap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. De verwoede gevechten in de streek ten noorden van Gadomitsji aan de Styr duren voort. Het dorp Gruziatin ging meermalen van de eene hand over in de andere. Gister namiddag drongen onze troepen in-dit dorp; zij maakten 11 officieren en 400 soldaten gevangen en nomen zes machinegeweren, fntusschen dwongen de kogels van het Duit- sche artillerievuur ons wederom dit dorp te ontruimen. Met verwoede hardnekkigheid deden de n de buurt van het dorp Worontsjin, noord oostelijk van Kisselin, opereerende Duit- schers onder dekking van hunne zware en lichte cavallerie herhaalde aanvallen. In den avond van 20 Juni brachten onze jonge re gimenten door een krachtigen aanval da Duitschers op de vlucht; zij maakten ge vangenen, behoorende tot verschillende re gimenten. Om drie uur in den nacht van den 21 en viel de vijand ons in massieve formatiën aan in de streek van het dorp Raymiesto aan de Stockhod ten noorden van Woron tsjin. Het gevecht ging over in een handge meen, waarin de Duitschers, die onzen stort vloed niet uithielden, de vlucht namen. Zij lieten gewonden en gevangenen in onze handen achter; het aantal moet nog worden opgemaakt. Hardnekkige gevechten worden geleverd in de streek van Kisselin en verder naar het noorden. De uiterste linkervleugel van onze troepen ging bij de vervolging van den vijand de Sereth over. Het totaal der gevangenen en zegeteeke- nen, door de legers van generaal Broessilow behaald in de dagen van 4 tot 17 Juni is: 3350 officieren en 160,134 soldaten, 108 kanonnen, 550 machinegeweren, 180 bomwerpers en mijnwerpers. 34 zoeklichten en veel verder materieel. De in de gevech ten van 17 tot 21 Juni buit gemaakte ge vangenen en zegeteekenen worden opge teld. Aan het Dwïna-front beschoot de Duit- «che artillerie hevig de omgeving van het brughoofd van Ikskul en den sector ten noorden van de stellingen van Jacobstadt. In den nacht van 20 Juni namen de Duitschers na een krachtige beschieting van de Russische stellingen ten zuiden van Smorgon het offensief. De vijand slaagde er In in een sector van onze loopgraven bin nen te dringen, maar werd er door de werk zaamheid der Russische artillerie en een te genaanval weer uit verdreven en keerde terug naar zijn punt van vertrek. In andere sectoren in deze streek werden alle pogingen tot een aanval van de Duit schers door ons vuur of door de bajonet verijdeld. Duitsche vliegers wierpen een veertig bommen op het station van Wileika. Aan het Oghinskikanaal hadden eenige gevechten en een hevig artillerievuur aan beide kanten plaats. Weenen, 21 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De toestand is onveranderd. In den Ploecken-sector kwam het tot levendige ar tillerie-gevechten. Aan het Dolomietenfront wezen onze troepen bij Rufreddo een aan val af onder zware verliezen voor den" vijand. Tusschen de Brenta en de Etsch hadden geene gevechten van eenigen omvang plaats. Óp zich zelf staande aanvallen van de Italianen mislukten. Twee vijandelijke vliegers werden neergeschoten. Rome, 21 Juni. (Ag. Stefani). Offi cieel bericht van den opperbevelhebber: Tusschen de Etsch en de Astico artillerie gevechten. Afdeelingen Alpenjagers hebben zich aan de boven-Rosina tijdens een storm van een sterke stelling ten zuidwesten van den Monte Pruche meester gemaakt. Van de westelijke hellingen van den Monte Cengio worden infanterie-gevechten gemeld, met een voor ons gunstigen afloop. Ten zuidwesten van Asiago heeft de vijand in den nacht van 19 op 20 Juni tot driemaal toe pogingen tot overrompeling van onze stellingen op den Monte Magni boschi gedaan. Telkens werd hij bet zware verliezen teruggeslagen. Ten noorden van het Frenzela-dal hebben onze troepen gisteren met taaie volharding hun moeilijken opmarsch door het zware ter rein voortgezet en herhaalde tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Langs het overige front geen enkele ge beurtenis van belang. Vandelijke vliegtuigen hebben bommen achter onze linies geworpen. Er zijn enkele menschen gekwetst en er is geringe schade aangericht. Onze eskaders vliegtuigen van het type Caproni, Savoia en Farman, 34 in totaal, hebben het vliegkamp Pergine, aan het bo veneinde van het Sugana-dal gebombar deerd. Alle vliegtuigen zijn, hoewel ze aan een overvloedig artillerievuur en aanvallen van vechtvliegtuigen hebben blootgestaan, ongedeerd teruggekeerd, na in schitterende luchtgevecht 3 vijandelijke toestellen te heb ben vernield. Sofia, 20 Juni. W. B.) Communiqué .van den generalen staf. Aan het front van Macedonië is de toe stand onveranderd. Zwak artillerievuur aan beide zijden duurt voort in het Wardardal. fTen zuiden van Doiran en Gewgheli was den ^8en de artilleriestrijd iets levendiger. Op dien dag verdreven onze patrouilles aan den rechter-Wardaroever ten zuiden van Be- lassitza Planina verscheidene cavalerie-af- deelingen, die verkenningen uitvoerden, en •loegen ze od de vlucht Vijandelijke vliegers wierpen zonder suc ces bommen op Pardeitzi en Doiran, be woonde plaatsen van den sector-Riepel. Een van onze vliegtuigen viel bij Pato Lagos een vijandelijk transport aan en bewierp het met bommen. Daarbij werd een schipbrug getroffen en ernstig beschadigd. Weenen, 21 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Aan de Beneden Vojusa ontruimden de Italianen, door het vuur van onze kanonnen gedwongen, het brughoofd te Feras. Wij vernielden Italiaansche verdedigingswerken en maakten een talrijk schansmaterieel buit. L o n d e n, 2 1 Juni. (R.) Aan de Times wordt heden uit Athene gemeld dat de Britsche en de Fransche gezanten heden aan de Grieksche regeering een nota over handigd hebben. B e rl ij n, 2 1 Juni, (K. N.) De Lokalan- zeiger ontleent aan de Wiener Zeit het be richt uit Bukarest, dat de quadruple-entente nieuwe, draconische voorwaarden aan Grie kenland gesteld heeft. Zij eischt ontbinding van het parlement, nieuwe verkiezingen, ontslag van de ministers Goenaris en Skoe- loedis, bezetting van alle Grieksche havens, teneinde een controle mogelijk te maken, recht om politiemacht uit te oefenen en be zetting van de spoorwegen voor strategische doeleinden. Petersburg, 21 Juni. (Tel.-agent- schap.) In tot oordeelen bevoegde kringen in Bukarest wordt de toestand van het Oosten- rijksche leger in Galicië en de Bukowina als zeer kritiek beschouwd; men is daar over-1 tuigd dat zeer spoedig oostelijk-Galicië aan' de Oostenrijkers zal worden ontrukt. Vluch telingen uit de Bukowina brengen een ware paniek teweeg. Volgens berichten uit Kopenhagen legt de Duitsche pers gedurende de laatste drie da gen de uiterste ongerustheid en zenuwach tigheid aan den dag in verband met Rume- nië, daar men in Berlijn meent dat Rumenië op dit gunstige oogenblik aan den oorlog zal gaan deelnemen. De Duitsche bladen vallen hevig de Adverul en andere Rumeensche organen aan om hunne sympathiën voor de entente-mogendheden. Rumeensche nationa le propaganda-comité's en unionistische ver- eenigingen hebben tot het volk het volgen de manifest gericht: „De troepen van onzen ouden vijand sneuvelen aan de Galicische grenzen en het lot schenkt ons voor de tweede maal de gelegenheid onze nationale eenheid te verwezenlijken door de Karpa- then over te trekken en aan de vernietiging van Oostenrijk deel te nemen. Elk uur van aarzeling vormt voor ons een gevaar." Het blad Adverul richt een nog nadrukkelijker manifest tot het volk en geeft den raad om, gezien het schitterende offensief van het Russische leger, bij den koning de mobili satie van het Rumeensche leger te verzoe ken. Pet er «burg, 21 Juni. (P. T. Ag.) Of ficieel. In de richting van Diar Bekir schoten de Russische verkenners een belangrijke Turk- sche tToep neer, die een voorpost wilde ver meesteren. In de richting van Mossoel in de omge ving van Revandoeze hadden Russische af deelingen een gelukkig gevecht met een bende Koerden, die voor een groot deel werden gedood. In de richting van Bagdad werden de Tur ken door een overval door de kozakken uit de omgeving van Kolay Sjahin geworpen. Konstantinopel, 2 1 Juni. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irakfront is niets van belang ge beurd. Aan het Kaukazische front was op den rechtervleugel geene verandering. Aan het centrum was in eenige sectoren artillerie- en infanterievuur. Op den linkervleugel mis lukte een verrassende aanval, dien de vijand met een deel van zijne krachten beproefde, door ons geschut. Een vliegtuig, dat boven Sedd ui Bahr verscheen, werd door ons vuur verjaagd. Eenige schepen van den vijand, die bij het eiland Keusten werden opgemerkt, werden door ons vuur verjaagd. Den 18en Juni om 9 uur voormiddags vielen negen vliegtuigen van den vijand El Arish aan met bommen en machinegewe ren. Door ons vuur werden twee vliegtuigen neergeschoten. Wij constateerden, dat een daarvan in vlammen gehuld neerstortte. Deze luchtaanval, die twee uren duurde, was zon der resultaat, want de vijand kon geen schade aanrichten. Londen, 21 Juni. (R.) Officieel. Smuts bericht: Generaal-majoor Hadkins heeft den 19en dezer Handeni bezet. De vijand zette zijn terugtocht naar den centra- len spoorweg voort, na bij de achterhoede gevechten verliezen geleden te hebben. Uit Kondoairangi geen nader nieuws. In het Zuiden heeft eene colonne van generaal Northey 13 dezer Alstangenburg bezet bo ven het Nijassa-meer. Den volgenden nacht heeft de vijand een tegen-aanval beproefd, maar hij werd afgeslagen en trok in Noord- Oostelijke richting terug. Op het Noord- Westelijke oorlogstooneel hebben Belgische troepen stelling genomen in een linie tus schen het uiteinde van het Tanganjika- meer en het Zuid-westelijk uiteinde van het Victoria-meer. Stockholm, 21 Juni. (W.-B.). Uit een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat het Duitsche stoomschip Ems binnen de Zweedsche territoriale wateren door een Engelsche duikboot getórpedeerd werd. De Ems zonk op 1^ minuten afstand van het land. Christiansund, 21 Ju n i. (W. B.) Naar een telegTam uit Marseille aan de ree- derij Heizstein alhier meldt, is het stoom schip Aquila op honderd mijlen afstand van Marseille door een Qostenrijksche duikboot getorpedeerd. De geheele bemanning werd gered. De Aquila was van Cardiff naar Li- vorno op weg met steenkool. Londen, 31 Juni. (R.) Het Corton- lichtschip op enkele mijlen afstands van Great-Yarmouth is, door een mijn of door een torpedo, tot zinken gebracht. Vijf leden der bemanning zijn gedood of verdronken, de rest is zwaar gewond aan land gekomen. Londen, 21 Juni. (R-.). Wij hebben van gezaghebbende zijde mededeelingen ontvangen naar aanleiding van beweringen, voorkomende in de Köln. Ztg., die ze ont leend heeft aan het Hamburger Fremden- blatt. Op grond daarvan kunnen wij verze keren, dat geene Nederlandsche onderdanen beschuldigd zijn van spionage in verband met den slag in de Noordzee en dat er niet dem inste reden is om te onderstellen, dat Nederlanders zich aan dergelijke spionage schuldig hebben gemaakt. Kopenhagen, 21 Juni. (W.-B.). Vol gens dagbladberichten zijn gisteren in Ska- gen twaalf lijken van Duitsche zeelieden, die door visschers waren aangebracht, op het kerkhof ter aarde besteld onder groote deel neming van de autoriteiten en de bevolking. Het Deensche marinedepartement liet palm takken op de graven neerleggen. De Duit sche consul betuigde namens het Duitsche volk dank voor de betoonde eer. Londen, 21 Juni. (R.) De avondbla den schrijven algemeen in zeej instemmen de bewoordingen over de besluiten van de Parijsche economische conferentie. Zij druk ken de hoop uit, dat de aanbevelingen van de conferentie in effectieve daden zullen worden omgezet. De Evening Standard zegt: Wat wij noo- dig hebben is aan Duitschland de kans te ontnemen om in de toekomst de politiek van vreedzame doordringing te volgen, waarvan de gevaren zichtbaar zijn geworden in dezen oorlog. Wij willen zijne schepen uit onze ha vens houden, voorkomen, dat het onze fi nanciën en de voor ons leven noodige in dustrieën beheerscht, voorkomen dat onze groote voorraden grondstoffen in het Duit sche belang worden uitgebuit. Wij willen ook Rusland en Italië helpen zich vrij te maken van de netten van den Duitschen financier en concessionaris, door hun con- cessiën toe te staan, die hun eene vergoe ding zijn voor onmiddellijke offers. Dit alles kan geschieden, wanneer het vraagstuk met vastberadenheid en wijsheid onder de oogen wordt gezien. De Pall Mall Gazette merkt op: Wanneer Engeland, Frankrijk, Rusland en Italië willen verhoeden, dat zij in hun handel voortdu rend worden ondermijnd, dan moeten zij een nieuw blad opslaan en hun gemeen schappelijk welvaren nastreven in de klaarst mogelijke eensgezindheid. Zij moeten elkaar steunen met belastingen, grondstoffen, scheepvaart en geld. Duitschland heeft ja* renlang getracht de heerschappij te krijgen over de markten dt?r wereld; het zal dit stre ven hervatten zoodra de tegenwoordige strijd voorbij is. De geallieerden zullen even kloek hebben te strijden voor hun nationaal be staan als zij heden doen, want de vijand zal hopen zijne militaire verliezen in te halen door economische overwinningen ten koste van de Entente. De Globe schrijft: De centrale mogendhe den bereiden een grooten handelsaanval voor, die zal beginnen zoodra de oorlog voorbij is. Hét zou krankzinnigheid 'zijn, niet daartegen toegerust te zijn, nu wij hebben geleerd, dat een overgeladen artikel de kost baarste vorm is waarin wij ons iets kunnen verschaffen. Een Duitscher, die hier komt werken voor goedkoop loon, is de duurste gast, dien wij ooit hebben te onderhouden. Wij hebben evenmin overgeladen goederen noodig als overgeladen mannen. De Westminster Gazette geeft eene be schrijving van het Duitsche tolverbond, zich uitstrekkende van de Noordzee tot de Perzi sche golf, en laat daarop volgen: Tegenover dit Midden-Europeesche plan moeten wij stellen een Buiten-Europeesch plan. Dat moet, als het iets zal uitwerken, in groote trekken" op dezelfde lijnen zijn opgezet. De geallieerden moeten, evenals hunne tegen standers, bereid zijn de slagboomen tus schen hen weg te ruimen, en toelaten, dat de handel even vrij zich beweegt in Midden- Europa als in Buiten-Europa. Wanneer zij van i'^kaar gescheiden zijn door een netwerk van binnenlandsche tarieven, zullen zij geen rijkdom voortbrengen op dezelfde schaal als hunne tegenstanders en zullen zij blootstaan aan onvolkomenheid en verwarring, hetgeen inzonderheid het gevaar is voor hen, die werken op uitwendige lijnen, zoowel in den handel als in den oorlog. -Londen, 21 Juni. (R.) Bij de behan deling van de wet op de middelen in het lagerhuis zijn de nieuwe rechten op cacao en koffie verminderd van 6 pence tot 4 f4 pence per pond. Londen, 21 Juni. (R.) De Portugee- sche ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën zijn te Londen aangekomen. Mexico. Washington, 20 Juni. (Havas). In het antwoord van staatssecretaris Lansing op de nota van Carranza wordt te kennen gegeven, dat de regeering der Vereenigde Staten weigert gevolg te geven aan het ver longen, om de Amerikaansche troepen uit Mexicc terug te nemen onder de tegen woordige omstandigheden, omdat het haar gebiedende plicht is leven en eigendom van de Amerikaansche burgers te beschermen. El Paso, 21 Juni. (R.) Bericht wordt dat Amerikaansche cavalerie in botsing ge komen is met de troepen van generaal Car ranza; aan weerszijden werden hevige verlie zen geleden. Tweede telegram. Er zijn veertig Amerikanen gedood. De verliezen aan Mexi- caansche zijde zijn geringer De Mexicaansche generaal Gonzales, die te Juarez het bevel voert, meldt dat zeventien Amerikanen krijgsgevangen zijn gemaakt. Het Duitsche oorlogsdoel. De socialistische afgevaardigde Scheide- mann heeft, naar uit Berlijn aan de N. R. Ct. geseind wordt, in een redevoering.gespro ken de verklaring van Vandervelde in tde numanité, die uit de redevoering van Von Bethmann Hollweg de conclusie getrok ken had, dat het oorlogsdoel van den rijks kanselier de verovering van België en al het bezette Fransche gebied zou zijn. Scheide- mann zeide, dat men den rijkskanselier groot onrecht doet, wanneer men hem deze plannen toeschrijft. Ik weet, aldus Scheide- mann, dat hij niet aan zulke plannen denkt. Toen voor een jaar zes économische ver- eenigingen den rijkskanselier hun bekende veroveringsplannen voorlegden, werd ik met eenige vrienden uit de partij door den rijkskanselier ontvangen om tegen deze plannen te protesteeren. Wij hadden de vol doening om uit den mond van den rijkskan selier te hooren, dat hij met die veroverings plannen niets te doen wilde hebben, dat hij hen ver van zich afwijst en dat hij hen, evenals alle dergelijke plannen, op de meest besliste wijze afkeurt. De vlieger Immelmann. i De Vosslsche Zeitung ontvangt een tele- .gram uit Dresden, dat de bekende vlieger luitenant Immelmann, die vele Engelsche en Fransche vliegtuigen in luchtgevechten ver nietigd heeft en deswege herhaalde malen in de Berlijnsche stafberichten vermeld werd, een doodoliiken val heeft gedaan. De moordenaar van Jaurès. In de „Libre Parole" schrijft generaal Humbel, dat na 22 maanden nog geen vonnis is gewezen tegen den moordenaar van Jaurès. Wat ook de reden moge zijn voor die verdediging, de schrijver acht die be denkelijk: het leidt tot allerlei commenta ren. Men heeft het vermoeden uitgesproken, dat Duitschland de hand heeft gehad in dit misdrijf en daardoor een revolutie heeft wil len veroorzaken Maar wanneer dat het ge val was, zou het vonnis reeds lang zijn ge veld, daar men Duitschland's schanddaden niet zou verheimelijken. Dezer dagen dook het berichtje op, dat de moordenaar had ver zocht, hetzij veroordeeld te worden of naar het front te worden gezonden, en er wordt verteld, dat het laatste in overweging wordt genomen. Maar zulk een gunst schrijft de generaal kan men wel een soldaat bewij zen, die een disciplinair vergrijp wil goed maken, maar nooit een gemeenen moorde naar. Het grootste belang aan de bestraffing van den misdadiger heeft ongetwijfeld de socialistische partij, en die is in de regeering sterk genoeg vertegenwoordigd om een on middellijke veroordeeling te bewerken. „Wanneer de socialistische partij dat niet doet", - zegt de schrijver >n slotte „vreest zij dan niet, dat men haar er van be schuldigt, dat zij den moordenaar wil laten verdwijnen, zonder hem gelegenheid te ge ven zich te verdedigen, uit te spreken wat tot verontschuldiging van zijn daad kan strekken, en wat hem tot een wreker stem pelt, in plaats van tot een misdadiger? Kameroverzicht Eerste Kamer In de zitting van Woensdag werd het ont werp Oorlogswinstbelasting behandeld. De heer Diepen (r.-k.) is niet tegen oorlogswinstbelasting; hij vindt het percen tage echter hoog, en hoopt dat geen over legging van fabrieksboeken zal worden ge vorderd, ter beveiliging van fabrieksgehei men. De heer Smits (r.-k.) heeft principieel bezwaar tegen de belasting. Zij treft niet alle winst, er wordt geen onderscheid ge maakt tusschen- moeitevol gemaakte winsten en winsten die als vanzelf in den schoot zijn gevallen. De heer Cremer (u. 1.) verdedigt het ontwerp. Hij ontkent niet dat er fouten aan kleven, het is echter een maatregel van slechts tijdelijken aard en bovendien popu lair. Minister Van G ij n verdedigt het ont werp. Met belasting naar draagkracht is evenmin als bij eene belasting als deze re kening te houden met de energie waarmede winst is gemaakt. Bij de berekening wat billijke afschrijving is, moet gelet worden op den toestand welke zou bestaan als er geen oorlog was. Het ontwerp is zonder stemming aange nomen. De vergadering is verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Uit dc~Pcrt. Van streek. Het nuchtere, niet zeer aangename, maar onder de omstandigheden niet heel belang rijke feit, dat de vrijzinnigen om bij de Sta- ten->herstemmingen eenige ernstig bedreig de zetels te behouden, met de socialisten hebben afgesproken enkeje van hun candi- daten over te nemen en te steunen, heeft de redactie van De T ij d in een geestes toestand gebracht, waaruit redding, althans vóór den herstemmingsdag, niet meer moge lijk geacht kan worden. Een hoofdartikel van Maandag in het R.-K. orgaan vangt aldus aan „Niet enkel met hun heelen verkiezings- trein ontraderd, maar ontredderd, niet door de socialisten uiteengeslagen, maar uiteen- gebezemd, hebben thans de liberalen een daad verricht, waarvan de verklaring tot de uiterste wanhoop herleid moet worden. Indien de verhouding van het liberalisme tot de sociaal-democratie niet sedert jaren in een politiek bijzit-leven ware ontaard, zoodat reeds het gezonken waarheidsgevoel van het vrijzinnigendom en de kwade gevol gen van het ongelijke familieleven, dat zijn vangarmen om de liberale partij houdt ge slagen, aan deze een ontsluiting uit de af schuwelijke omhelzing allermoeilijkst maak ten, dan zou het liberalisme thans zijn be staansrecht aan de bijzit niet hebben prijs gegeven De zedelijke schok, bij de Amsterdamsche redactie naast den politieken teweegge bracht, moet wel hevig zijn om haar tot het gebruik van zulke onfatsoenlijke voorstel lingen te verleiden. Het nummer is bijna niet geschikt meer „voor de huiskamer"van een ltberaal. Laat vraagt deNleuweCt. - Voor Eer en Deugd zoo iets passeeren De Staatscourant van heden 21 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot teekenaar bij het kadaster A. G. Mazeneer te Amsterdam; H. Wolthuis, Gasaselternijveen; A. J. H. van Baarle, Dor drecht; M. Sipkema, Oudehaske; P. Bussink, Arnhem; B. J. Lensen, Zutphen; H. Rus- scher, Zwolle; H. Kamstra, Sneek en A. Ringnaldus, Assen; benoemd tot commies aan het c Algemeen Rijksarchief te Den Haag jhr. mr. Th. van Rheineck Leijssius en mej. dr. S. W. A. Drossaers, thans adjunct-commies; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer dr. J. B. Brunne, thans idem te Leeuwarden, met eervol ontslag als zooda nig; te Leeuwarden J. H. Choufour, thans idem te Sappemeer met eervol ontslag als zoodanig; op verzoek eervol ontslagen J. de Visser, als leeraar aan de R. H. B. S. te Helmond; benoemd tot burgemeester, van Zuidbroelc mr. W. F. Tromp Meesters; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gouda H. Houwink, thans te Tiel. opnieuw benoemd lo. mot ingang van' 1 Augustus 1916, tot schoolopziener in het arrondissement Vaghel, M. C. Thijssen, te Uden 2o. met ingang van 12 September 1916, to schoolopziener in hot arrondissement Tholce, mr. W. F. J. Wogtho, te Kloetinge; vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dot hij de wettelijke bepalingen om trent do uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelijk rvakome, aan Francis Maxwell Chrystal, die, na afigeliegd examen, het recht tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang in Groot-Brittennië verkregen heeft; goedgekeurd, dat W. Geraets, burgemeester der gemeente Buggenum, is benoemd tot se. taris diar gemeente vergunning verleend tot het geven van i- onderwijs, mits zij overigens aam de daartoe J de wet gevorderde vereischten voldoen, aoft mejuffrouwen G. E. Kompermann, geboren 'n Bochum, F. C. Passgang, geboren te Bodhur u M. Ens te, geboren te Warstem (Duitschlor. bevorderd tot eerste technisch ambtena.- het Bureau Gravure der afdeeling Hydro: phie, met ingang van 1 Juli 1916, de tweec-- technische ambtenaren bij dat buretau W. da Lorm en A. Lengkeek De Koninklijke Familie. Men verzoekt ons te melderu Ten einde te kunnen genieten van duin en zeelucht en tevens hare werkzaamheden op de gebruikelijke wijze voort te zetten, heeft H. M. de Koningin besloten zich ge durende eenigen tijd met H. K. H. de Prin ses te vestigen te Katwijk-Buiten. Z. K. H. de Prins is voornemens geduren de dien tijd een reis naar Zwitserland te on dernemen, ten einde daar bergtochten te maken. De Minister van Oorlog begaf zich gisterochtend, vergezeld van den lui' tenant-kolonel Logger, hoofd der IVe afdee ling van zijn departement en van zijn adju dant kapitein Van Everdingen, naar de le gerplaats bij Oldebroek, tot het bijwonen van schietoefeningen der artillerie. Vervolgens bracht Z. Exc. een bezoek aan het barakkenkamp In de legerplaats bij MiU ligen. Staatscommissie schrijfwijze Nederlandsche taal. Blijkens de gisteravond verschenen Staatscourant is ingesteld eene staatscom missie met opdracht de regeering te advi- seeren bij de keuze welke zij te doen heeft nu de meer algemeen in gebruik zijnde schrijfwijze der Nederlandsche taal onzeker heden overlaat en afwijkingen daarvan in breeder kringen ingang hebben gevonden. Tot voorzitter dier commissie is benoemd dr. A. Kluijver, hoogleeraar te Groningen; tot secretaris jhr. mr. J. A. Stoop van Strijen, referendaris bij het departement van' binnenlandsche zaken; tot verdere leden: M. Emants, letterkundige te Den Haag; H. Jj Emous, directeur der bizondere normaalles sen te Amsterdam; dr. J. van Ginneken S.J., te Oudenbosch; dr. J. J. Salverda de Grave, hoogleeraar te Groningen; dr. J. W. Muller, hoogleeraar te Leiden; mr. L. J. Plemp vart Duiveland, hoofdredacteur der Nieuwe Cou rant te Den Haag; dr. C. J. Vinkesteijn, in specteur der gymnasia te Den Haag. Naar verluidt zal uit het afdeelings- verslag der Tweede Kamer betreffende da voorstellen tot grondwetsherziening blijken,'" dat bij het sectieonderzoek aandrang bij da regeering tot uiting is gekomen om stem plicht in te voeren. De Rijksmiddelen. Naar on« gemeld wordt, blijkt uit een vergelijking vai* de opbrengst der Rijksmiddelen over Mei van dit jaar met die in Mei 1914, dat de dura tijd, waarin we leven, in sommige opzichten! heeft bijgedragen tot een. belangrijke stij ging der inkomsten van den Staat. Verschil-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2