WIJNHANDEL J. A.SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrek. Utrechtschestraat 34. Telef. 145. lende heffingen naar de waarde der goede ren zijn n.l. zeer sterk gestegen, ofschoon de hoeveelheid goederen, waarover deze belas tingen geheven worden, kleiner is geworden. Wet narne is de sterke stijging der invoer rechten verklaarbaar door de groote prijs stijging van alle levensbehoeften. Deze brachten in Mei 1914 ƒ1.389,000 op en in Mei 1916, terwijl tengevolge van den oor? logstoestand de invoeren aanmerkelijk zijn afgenomen, niet minder dan ƒ1,614,000 of ruim 2 ton meer. Hetzelfde geldt voor den vleeschaccijns. Ofschoon tengevolge van de duurte het vleeschverbruik stellig niet is toegenomen, bracht deze over Mei 1916 857,000 op te gen ƒ435,000 over Mei 1914, dus ruim 4>* ton meer. Crematie generaal J. van D a~m van I s s e 11. Gisteren had in allen eenvoud op de begraafplaats Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van de gep. generaal-majoor J. van Dam van Isselt. De opperbevelhebber van land- en zee macht was vertegenwoordigd door den ge neraal-majoor H. Kemper, inspecteur van het militair onderwijs, terwijl de generaal- majoor J. W. P. van Hoogstraten, odj. i. b. d. van H. M. de Koningin, gouverneur K. M. A. van welke instelling de overledene gouver neur is geweest, eveneens aanwezig was. Onder de belangstellenden merkten wij verder op prof. J. de Louter; dr. W. P. Ruysch, voorzitter Centralen Gezondheids raad; een deputatie van de vereeniging Volksweerbaarheid; den heer W. J. H. Mu- lier, voorzitter Ned. Voetbalbond. Nadat enkele sprekers de groote verdien sten van den generaal Van Dam van Isselt op verschillend gebied van het maatschap pelijk leven hadden geschetst, bedankte de zoon, kapitein J. W. van Dam van Isselt, voor de laatste eer, zijn vader bewezen. (Hbld.) Begrafenis kolonelKlercq. t Een lange stoet van vroegere wapenbroeders volgde gisteren op Oud Eik en Duinen de «baar, xliè het stoffelijk overschot van den gep. kolonel P. A. Klercq, oud-plaatselijk commandant te Amsterdam, grafwaarts voer de. 'Aan de groeve herdacht generaal Hing- man, oud-regimentscommandant van den thans ontslapene, als zoodanig, maar nog meer als oud-kameraad, in 't bijzonder zijn goede karaktereigenschappen. Mr. W. P. J. Bok, president-commissaris van de Algem. Visscherij-maatschappij „Un\uiden", waarvan de heer Klercq secreta ris-commissaris was, roemde de groote werk kracht, het groote idealisme en de volkomen eerlijkheid van den man, die in de moeilijke jaren der maatschappij zooveel voor haar heeft gedaan. Daarna spraken nog een zwager van den overledene en zijn zoon om te danken voót de betoonde deelneming. Dr. C T. Humme. f In het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag is overleden dr. C. T. Humme, oud-inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht. In November van het vorige jaar was hij eervol uit die betrekking ontslagen. De heer Humme werd in Juli 1883 offi cier van gezondheid 2e kl.; in 1887 volgde zijn bevordering -tot officier van gezondheid le kl. In 1905 werd hij dirigeerend officier van gezondheid 2e kl.; in Mei 1909 had zijn benoeming plaats tot dirigeerend officier van gezondheid le kl. Van 1 Juli 1911 tot November 1915 ver vulde hij het. ambt van inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. De overledene, geboren 22 September 1858 te Malang, die derhalve den leeftijd bereikte van ruim 57 jaar, was ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw, in de orde van Oranje-Nassau en van de Belgische Leopoldorde; hij was gerechtigd tot het dra gen van het eereteeken voor krijgsverrich tingen voor de expeditie naaT Tamiang in 1893, en van het onderscheidingsteeken voor dertigjarigen dienst als officier. Als inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht was de heer Humme ambtshalve lid van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis. Nederland en de oorlog» De vroege aardappelen- De minister van Landbouw brengt ter kennis, dat een gedeeltelijke uitvoer van vroege aardappelen eerst dan in overweging kan worden genomen als een voldoende aanvoer op de binnenlandsche markt 1?gen redelijke prijzen verzekerd is. Op dit oogen- plikjcan dus van het tijdstip waarop een ge deeltelijke uitvoer kan worden toegelaten feen mededeeling worden gedaan. Alle be richten omtrent den datum waarop die uit voer zal worden toegestaan zijn derhalve uit de lucht gegrepen. Naar het Hbld. verneemt, waren gis teren alleen op de Noord-Hollandsche vei lingen 55,000 vat nieuwe aardappelen aan gevoerd, hetgeen voldoende is voor de dag behoefte van een derde gedeelte van ons volk. Aangezien de aanvoer dagelijks groo- ter wordt en ook nog, zij het In geringe hoe veelheid, oude aardappelen aanwezig zijn, i\eemt men in tot oordeelen bevoegde krin gen aan, 'dat de aardappelennood thans Voorbij is. Door bemiddeling van den Tuin- bouwraad zijn de landbouwers gewaar schuwd, niet minder aan de markt te bren gen dan zij plegen te doen. De markt was heden reeds aanzienlijk la ger. Terwijl gisteren nog betaald werd van (f 2.803.25, bedroeg de prijs heden 5 per zak. De gemeenten en delevens- mi d d e 1 e n-v o o r z i e n i n g. Door het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten en het besluut der Vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten is een adres gezon den aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, waarin wordt gezegd, dat zij hebben kennis genomen van het tot den minister gerichte adres van B. en W van Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenha- ge, waarbij deze de aan de gemeenten door het wetsontwerp No. 376 „Beschikbaarstel ling van levensmiddelen'' toegedachte taak te bespreken; dat zij zich ten volle kunnen vereenigen met de in bovenvermeld adres neergelegde beschouwingen en evenzeer de daarin ont wikkelde bezwaren onderschrijven. In het adres worden bovendien nog eeni- ge andere bezwaren ontwikkeld en ten slotte wordt den minister gevraagd, het stelsel van uitvoering der wet, zooals dit in de Memo rie van Toelichting is aangegeven, in dier voege te willen herzien, dat met de genoem de bezwaren rekening wordt gehouden. Rogge en tarwe. Volgens de Limb. Koer. zal de regeering de geheele opbrengst van den te velde staan- den rogge-oogst opvorderen en ook ten aan zien van den tarwe-oogst doortastende maat regelen nemen. Uitvoer van tuinbouw producten. De Minister van Landbouw,-Nijverheid en Handel heeft ingetrokken een 17-tal be schikkingen door hem genomen in het tijd vak van 21 Augustus 1915 tot 7 April 1916 en. betrekking hebbende op den uitvoer van diverse tuinbouwproducten. Suiker. Men meldt aan de N. R. Ct., dat een be langrijke hoeveelheid suiker door de regee ring in beslag is genomen en bestemd is voor distributie aan handelaren in dit artikel. Dezen zullen dus goed doen aanvragen om suiker in te zenden aan het Suikerbureau te Amsterdam, Sarphatistraat 1. Duitsche visch naar Nederland. Aan het Berl. Tageblatt werd dezer dagen het bericht ontleend, dat de Pruisische en de Hessische regeering aan een Nederlandsche visscherij-maatschappij vergunning hadden verleend, in de zomermaanden voor de Duit sche visscherijpachters in den Rijn van Werms stroomafwaarts met ankerkuilen te visschen, en dat twee-derde van de gevan gen visch dan zou zijn voor de Nederland sche beroepsvisschers. De Darmstadter Ztg. spreekt, volgens de N. R. Ct. dit bericht tegen. Wel heeft de Hessische regeering vergunning gegeven, ten bate van de binnenlandsche voeding, vroeger dan andere jaren met het visschen met ankerkuilen in den Rijn te beginnen. Een Houtbureau. Naar de Tel. verneemt, wordt in verband met de verwachte toenemende schaarschte in hout, overwogen om onder de auspiciën van de N.O.T. een houtbureau op te richten, ten einde te sterke prijsopdrijving te voorko men. De medewerking van importeurs, han delaren en consumenten zal hiervoor wor den gezocht. Het nieuwe bureau is dus te vergelijken met het vroegere kolenbureau. Duurtetoeslag bij de N. O. T. Naar wij vernemen heeft de Uitvoerende commissie van de N. O. T. besloten aan haar personeel met ingang van 1 Juli een duurte-toeslag van 15 op de thans be staande salarissen toe te kennen. Om voor dezen toeslag in aanmerking te komen, moet men minstens 2 maanden in dienst zijn geweest. M i s t s e i n e n. Een belangrijke verbetering voor de scheepvaart zal naar aan de N. Ct. gemeld wordt met 1 Juli a.s. in werking treden. Voor het geval schepen zich in de nabij heid van het vuurschip „Terschellinger- bank" of „Noord-Hinder" bevinden op zoo- danigen afstand dat zij de mistseinen van deze vuurschepen zouden kunnen opnemen, kunnen zij mits uitgerust met een in richting voor draadlooze telegrafie die seinen aanvragen tusschen des morgens acht en des avonds tien uur 20 min. Gedurende een uur zal de bemanning van de vuurschepen dan die mistseinen geven. Mochten door de opvarenden van de lichtschepen „Terschellingerbank", „Maas", „Schouwenbank" of „Noord-Hinder" ont ploffingen of bijzondere luchtverschijnselen, die het vermoeden van een zeeramp wetti gen, worden waargenomen, dan zullen de voor elk lichtschip voorgeschreven mistsig- nalen gedurende twee uren worden gege ven teneinde schipbreukelingen de juiste ligging van het vuurschip te doen kennen en een eventueele redding te vergemakke lijken. De Ned. ambulance voor Rusland. Door den secretaris der Ned. ambulance in Rusland is, naar de Tel. meldt, een tele gram ontvangen, vermeldende, dat de am bulance veilig te Bergen is gearriveerd. Ontvluchte krijgsgevangenen. Bij Gendringen zijn 7 'ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grenzen gekomen. Verijdelde smokkelarij. De douane aan het station te Oldenzaal heeft tn beslag genomen circa 10.000 K.G. kopvleesch, uiers, levers, enz., alles gezou ten, en verschillende vaten cocoszeep, wijl slechts een klein gedeelte door een consent voor uitvoer was gedekt. De gezouten waar werd dadelijk tegen zeer lagen prijs in be langrijke hoeveelheid aan ingezetenen van Oldenzaal verkocht. De Herstemmingen voor de Prov. Staten. Naar „Het Volk" meldt, heeft het bestuur de» fëderatie Amsterdana van de S. D. A. P. inzake de a s. herstem mingen voor de Prov. Staten met het partij bestuur geconfereerd. Besloten werd ln de districten I, VI en VD de Concentratie te steunen en in de andere districten de eigen candidaten te handha ven. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt men het volgende aan het Hbld. mede: In de leidende kringen de^-Concentratie is men van oordeel, dat het voor de herstem mingen in Amsterdam zal moeten komen tot een accoord met de sociaal-democraten voor de districten V, Vin en IX, waar een zoogen. driehoekspositie bestaat. Er komen n.l. onderscheidenlijk in herstemming één kerkelijke candidaat met drie linksche can didaten, twee vrijzinnigen en één sociaal democraat, twee sociaal-democraten en één vrijzinnige. Wanneer voor die districten een dergelijk accoord niet wordt gemaakt, be staat er groote kans, dat de kerkelijke can didaat te zamen met één vrijzinnige of met één sociaal-democraat gekozen wordt. In een bijeenkomst moet de Vrijzinnige concentratie besloten hebben, c.q. tot een dergelijk accoord mede te werken. De con centratie zou dan haar candidaat In VIII of ÏX terugtrekken ten behoeve van den sociaal democraat, wanneer de sociaal-democraten hun candidaat terugtrokken in het andere van de. genoemde districten, benevens hun can didaat in district V. Uit het bericht in „Het Volk" blijkt, dat die samenwerking is verworpen. In den boezem der S. D. A. P. bestond bij velen neiging tot samenwerking, doch ten slotte hebben de onwilligen de meerderheid gekre gen. Rotterdam. Door de afdeeling der S D. A. P. wordt in district III een manifest verspreid, waarin den kiezers wordt aanbe volen om te stemmen op de heeren G. J. de Jongh en dr. A. Plate. Dordrecht. De heer H. J. Wich-ers (lib., aftr.), die mede in herstemming komt, heeft verzocht geen. stemmen op hem uit te brengen. Het advies van het Concentratie- bestuur om een candidaat van de soc.-dem. over te nemen, zal door de liberale kiesver eeniging Dordreoht worden opgevolgd. De candidaten, waarop geadviseerd zal worden te stemmen, zijn nu de heeren E. van der Gijp Barendregt (lib., aftr.) en J. H. F. van Zadelhoff (soc.-dem.). Haarlem. De S. D. A. P. heeft aan de Concentratie voorgesteld den candidaat der S. D. A. P. voor den gemeenteraad in dis trict III (den heer Groenendaal) te steunen. Harerzijds zou de S. D. A. P. de candidaten der Concentratie voor de Provinciale Staten aanbevelen, mits de Concentratie den soc.- dem: candidaat Poppe overneemt. Zaandam. De R.-K. kiesvereeniging „Recht en Plicht" alhier heeft besloten zich bij de herstemming tusschen de aftredende soc.-democratische en de vrijzinnige candi daten van deelneming aan de stemming te onthouden. Leeuwarden. Het bestuur der fede ratie van de S. D. A. P. in het district Leeu warden heeft besloten- op het verzoek der Concentratie in te gaan en twee der soc.- dem. in herstemming staande candidaten te rug te nemen. Hierdoor is dus voor de her stemming in dit district de socialistisch-vrij- zinnige samenwerking tot stand gekomen. Herstemmingen Prov. Sta te n. De afd. Arnhem der S. D. A. P. heeft ingevolge het advies van het partij bestuur besloten, bij de herstemming voor de Provinciale Staten op Vrijdag a.s., den soc.-dem. candidaat L. M. Hermans terug te trekken en de vrijzinnige candidaten, de hee ren mr. dr. H. P. de Wilde (aftr.) en mr. G. J. Wurfbain, te steunen, waardoor het wellicht mogelijk wordt, dat de aftredende rechtsche candidaat, de heer D. Lijberse, niet herkozen wordt De afdeeling Zwolle der S. D. A. P. heeft Maandagavond vergaderd en betoonde zich zeer ontstemd over het advies van het hoofdbestuur. Er is besloten, ontheffing van dat besluit te vragen, om den socialistischen candidaat te kunnen handhaven. De afd. Zutphen der S. D. A. P. besloot met 75 stemmen voor en 6 stemmen tegen, de candidatuur van den heer F. C. Gies (S. D. A. P.) te handhaven. Dit is dus tegen het advies van het partijbestuur. In een vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging Dordrecht is besloten over eenkomstig het advies van het centraal co mité der vrijzinnigen. De heer H. J. Wichers zal zijn candidatuur terugnemen, en de kies vereeniging zal met alle macht naast den anderen vrijzinnigen candidaat den candi daat der S. D. A. P. steunen. De gezamenlijke afdeelingen der S. D. A. P. in district Ede hebben, naar „Het Volk meldt, aan de in herstemming komende libe rale candidaten vragen gesteld. Deze heeren verklaarden zich voorstanders van het alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen en voor het staatspensioen. Daarop heeft een gecombineerde vergadering van de afdeelin gen besloten deze candidaten met alle kracht te steunen. In de vergadering van de afdeeling Gro ningen der S. D. A. P. is besloten, bij de herstemming alleen den eigen candidaat, den heer L. J. H. Eversen, te steunen. Weesinrichting Neerbosch. Onder voorzitterschap van ds. A. Pijnacker Hordijk is te Neerbosch de algemeene jaar vergadering der weesinrichting gehouden. Er worden thans 513 kinderen verpleegd. De inrichting ontving ƒ117.731. De uitga ven beliepen ƒ113,456. Gekozen werden tot leden der vereeni ging de heeren P. B. Dane, burgemeester van Fijnaart, C. A. Knook te Willemstad, ds. W. Koelman te Zevenbergen, K. Timmers te Klundert, ds. Bennink Bolt te Zwammer- dam, J. J. Timmers te Oudemolen. Voor controle der administratie voor 1916/1917 werden gekozen de heeren J. P. Vink, E. H. Gerretsen te Nijmegen en Mor tier te Gorinchem. De spoorwegen ten oos ten der hoofdstad. Reeds sedert geruimen tijd hebben er onderhandelingen plaats tusschen het béstuirr van de gemeente Amsterdam en de directie der Staatsspoor wegen, ten einde de moeilijkheden, die de spoorlijn ten oosten van de hoofdstad aan het verkeer bereidt, uit den weg te ruimen. Deze onderhandelingen hebben eenigen tijd geleden geleld tot een conferentie tusschen den Amsterdamschen wethouder van Pu blieke Werken, den heer Vliegen, en de directie der Staatsspoorwegen. Op deze bij eenkomst werd, naar de T e 1. meldt, beslo ten, dat de directeur van Publieke Werken een plan zou opmaken, waardoor de bestaan de verkeersbelemmeringen zouden worden ondervangen. Dit plan, dat voorstelt den staanden spoorweg aanzienlijk te verhoo- gen, zoodat het verkeer door tunnels gelijk met den grond kan plaats hebben, is thans zoo goed als gereed, zoodat verwacht mag worden, dat in de naaste toekomst aan de hinderlijke verkeersbeperkingen ten oosten van de hoofdstad een einde gemaakt zal worden. De geschutgieterij in Den Haag. Wij vernemen schrijft de Hnag- sche redacteur van het Hbld. dat Oorlog nu voornemens is, behalve den onbelang- rijken lateren bijbouw der Geschutgieterij aan de zijde der Princessegracht, ook een belendend deel van het door Pieter Post ge bouwde stuk af te breken. En wel, omdat daarin andere vensters moeten worden aan gebracht. Klinkt dit reeds vreemd, nog ver rassender 'uidt de verzekering dat men, na dat oude brok met zijn dikke muren eerst zorgvuldig te hebben- afgebroken (vanwege de vensters), het daarna weer even zorgvul dig zal opbouwen „precies zooals het nu is" (vanwege de piëteit). Voor zulk een genialen inval moet men toch bijde genie zijn. Hij, die ons dit vertelde, pleegt van der gelijke zaken zoo goed op de hoogte te zijn, dat aan een vergissing nauwelijks is te den ken. Eeneigen gebouw voor de Padvinders. Prins Hendrik heeft voor de vereeniging „De Nederlandsche Padvin ders" door den makelaar George van Bijle- velt doen aankoopen een perceel in de 2e Constantijn Huijgensstraat te Amsterdam. In dat huis zullen ondergebracht worden de bureaux der vereeniging. Bioscoopbezoek door kin deren. De» commissie van toezicht op het lager onderwijs te Vlissingen heeft uitgege ven een woord aan de ouders over het bios coopbezoek, waarin wordt nagegaan hoe groot het aantal kinderen is, dat geregeld de bioscopen bezoekt. De commissie Is van oordeel, dat dit bezoek zeer slecht voor de kinderen is en daarom af te raden. De com missie licht haar meening uitvoerig toe. De moord te Roosendaal. De rechtbank te Breda deed uitspraak tegen Bo- gers en Alers, beschuldigd van diefstal en moord op de weduwe Agtmaal te Roosen daal. B. werd veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf; de eisch was 15 jaar. De tweede beklaagde werd veroordeeld conform den eisch 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Weigeringvangetuigenis. In het Huis van Bewaring te Den Haag is in gesloten en in gijzeling gesteld de heer F. Wirtz, particulier detective, op grond van het weigeren van getuigenis der waarheid af te leggen in de zaak betreffende de herkomst van het Toekomst-dossier, waarvan hij aan prof. Van Hamel een af schrift deed toekomen. Stationsdiefsta 1 1 e n. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde twee locomotievenpoetsers, wegens diefstal van een paar doozen plantenboter op het terrein bij het Weesperpoort-station, tot 10 maan den gevangenisstraf. Vergeetachtige koopman. Een koopman uit Rotterdam was Dinsdag avond na 8 uur in het hoofdpostkantoor te Amsterdam, om eenige postzegels te koo- pen. Aan een der tafejs schreef hij zijn brie ven. Een uur later eerst bemerkte hij, dat hij op de tafel zijn portefeuille had laten lig gen, waarin een bedrag van ruim 5000 aan bankpapier. Toen hij in het postkantoor terugkwam, was de portefeuille verdwenen, zoodat hem niets anders overschoot dan bij de politie aangifte te doen. Mais verduisterd. De schipper van het aakschip „Koopmans Welvaren", zekere B., die een lading mais in verschil lende gemeenten aan de Lek moest distri- bueeren, is tot de ontdekking gekomen, dat waarschijnlijk bij het laden van zijn. schip in de Maashaven te Rotterdam, ongeveer 1800 K.G. mais, verduisterd is. Nekkramp. In de week van 14—20 Juni j.l. zijn ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad de volgende ge vallen van meningitis: Rolde 1, Amsterdam 1, Bloemendaal 1, 's Gravenhage 1 en Nij megen 2 Nekkramp. Het vijfjarig zoontje van den heer.K. H., te Vogelenzang, is aan nek kramp overleden. Verdronken. Uit den Rijn onder Elden (gem. Eist) is het lijk van een onbe kend 7-jarig jongetje opgehaald. Te Spijk bij Lobith is Dinsdagmorgen uit den Rijn opgehaald het lijk van een Duitsch militair, behoord hebbende volgens op het lijk bevonden documenten, tot het 13e regi ment infanterie landweer. Kind verdronken. In een tuin van een perceel aan de Maasstraat te 's Gra venhage viel een éénjarig kindje in een put en was verdronken ahorene de moeder hef kon redden. r Nederlandse K stoomschip gezonken. Reuter seint ons uit L'ondensJ Het Nederlandsche stoomschip „Ortis Tarda'*1 Is gezonken. De kapitein en de bemanning, zijn te Yarmouth geland. Het c&hlp vloog door een ontploffing ln de lucht. De homarV nlng redde zich in booten en werd door eeni' passeerend stoomschip opgepikt. Niemand*, werd gewond. (Het stoomschip „Ortis Tarda" meet bruto 759 ton en behoort aan L. L'. Pieters, te] Rotterdam. Het schip voer op Huil en Goole en was Dinsdag uit Rotterdam vertrok ken). Na den watersnood. Nat» wij vernemen heeft dezer dagen aan het de partement van financiën een conferentie plaats gehad tusschen den minister, het pro-» vlnciaal bestuur van Noord-Holland, de wa tersnoodcommissie, het landbouwwaorborg- Tonds, de Hollandsche Maatschappij ven Landbouw, den directeur-generaal van den landbouw en den voorzitter en secretaris vnn de commissie tot credietverschaffing aan de door de oorlogscrisis getroffen middenstand, de heeren Fock en De Coster, om te be raadslagen over hetgeen gedaan moet wor- den^voor den middenstand in de door den watersnood getroffen streek. Het resultaat der besprekingen was dat de regeering zal voorstellen, voor deze categorie van perso nen ongeveer hetzelfde te doen als voor den middenstand, die door de oorlogscrisis is ge troffen, m. a. w. een wetsontwerp zal indie nen om een deel van de risico uit de crediet verschaffing aan deze lieden voortvloeiend, voor Rijks rekening te nemen, terwijl voorts de provincie en wellicht nog andeVen tot do regeling dezer credietverschaffing hun me dewerking zullen verleenen. Het desbetref fende wetsontwerp is op het oogenhlik in bewerking. School- en Keiknleuwt. Op initiatief van mr. K. M. Phaff, raads heer bij het Gerechtshof van Den Bosch, is naar de „N. R. Ct." meldt, besloten eene Vereeniging! Steun tot Tegemoetkoming in de Jaarwedden van de Predikanten van de Ncderlandsch Her vormde Kerk te 's-Hertogenbosch op te richter*.. De vereeniging wil, ongeacht verschil van rich ting, werkzaam zijn tot verbetering van het trak tement der predikanten in Den Bosch. Als protest tegen het besluit van de kerk voogdij der Herv. Gemeente te Groningen, waarbij aan predikanten met kinderen een duur tetoeslag verleend werd, heeft jhr. mr. O. Q. van Swinderen, die om deze redenen als kerkvoogd ontslag nam, aan vier predikanten zonder kin deren ieder 200 doen toekomen. (N. R. Ct.) Kunt? en Wetenachap Piet Bron en Vera Boudam, die dezer dagen van een tournée door Indië zijn te. ruggekeerd, zijn than* verbonden aan da N. V. Rotterdamsch Tooneel, directie P. D. van Eijsden. Reclame» plu* I I.50 per anker accijns. In het hotel de l'Europe te Utrecht werd gis terenmiddag een vergadering gehouden van het onlangs opgerichte Bureau van Advies voor den Middenstand,begrenzende de prov. Utrecht. Deze bureaux zijn mede op aandringen der re geering, over het geheele land opgericht, tot steun van den middenstand. Do Voorzitter, de heer J. Das Dzn., opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat do Kon. goedkeu ring op de statuten verkregen is. De bedoeling der bureaux van advies is, zoo zeide de voor zitter, den georganiseerde** middenstand voor lichting te geven in hun bedrijf. D© midden stander heeft dikwijls behoefte aan geld voor <ie uitbreiding van zijn zaak. Ook komt !het voor, dat hij op een gegeven oog en blik niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Dikwijls blijkt het dan, dot die middenstander ge>en goed over zicht heeft bijgehouden van de ontvangsten en uitgaven van zijn zaak. Een goede boekhou ding en eten goed ingerichte bolonsrekening lïunnen veel kwaads voorkomen. Voorts moe- tan de gemobiliseerden worden geholpen. Van vele gemobiliseerde middenstanders zijn de za ken geheel aan leger wal geraakt. Deze lieden worden wel geholpen door de Borgmaatschap- pij. maar deze maatschappij moet advies in winnen bij het bureau. Zoo is dus het terrein van het bureau van advies voor den middemsUmd enorm gpoot en veelzijdig. Er zullen adviezen worden verstrekt op technisch, financieel, juri disch en sociaal gebied. Op verlangen der ra- gearing en van de rijksnijverheidsconsulent, ia het bureau geworden een provinciale bond, Waar de werkzaamheden zoo uitgebreid zijn, is liet wenschelijk het bestuur met een paar leden uit te breiden. Alvorens hiertoe over te gaan stelde de Voor zitter de aanwezigen in de gelegenheid eeni ge vragen te stellen omtrent de werkwijze va* he» bureau. De heer v. d. Berkhof, te Utrecht (grossiers» vertsenigingj vroeg of men lid moest zijn van een Middcnstandsvereeniging om ki het bestuur gekozen te lamnen worden. De Voorzitter antwoordde hierop We#1 tig end. De heer Bok te Driebergen (R. K. Middar»» sLandsveieeniging) informeert hoeveei de oon* Irabu tie bedroeg voor het lidmaatsdhap va* het Adviesbureau. De Voorzitter deelde mede,*dot de foarr lijkscho bijdrage voor een vereeniging *v*%^ 1-1.00 leden f 5 bedraagt. Bij een grootor aan»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3