BINNENLAND. Verspreide Berichten- Ben hordneW ~en druk van onze troepen. In fla V*3: Larsa veroverden wij Raossi en dc —ridwsstelijke hellingen van de Mon te Menerle, die krachtig door den tegen stander vareterkt v aren. De vijand deed de hi.ug hij Po»! springen en stak Aste Sant- !A-.n« en S'.einere in brand. Op hat front van dc Posina en de Astica bt .omien or.ze aldeelingen, na kleine aan- van der. vijand bij het begin van de vatte! van Montc-Pitche te hebben afge- fl tgen, den opmarsch dieper In het Posina- c'V. pc grootste vorderingen werden gemaokt ï>p c!en rechtervleugel, waar onze troepen ct «telling van Monte Pria Fora bezetten *n aldeeÜrvgen uitzonden tot aan de eerste huizen vee. Arslero. Op het plet eau der Sette Communi, ten zuidooster, van de linie Monte Longara jGalilc— AsiagoCeneura, die van nu af siftvig in ons bezit is, bezetten wij de noor delijke helünger. van de bergen Bu9ibollo, Bel mort de, Ponoccio, Barco en Cengio; ten noordoosten namen wij den berg berg Ci- xnor.e, den berg Castellano, den Monte del la Contese (ten westen van de Cima della Coldiera). Lar.gs het geheele front vonden wij de verschansingen vol vijandelijke lij ken en eene gTOOte hoeveelheid levensmid- clefen, munitie en materieel, door den in wanorde teruggaande vijand prijsgegeven. I)r actie duurt met kracht voort. In Karintie en aan de Tsonzo was de srtillerieactie bijzonder intens in de Boven B\it, waar wij de vijandelijke liniën overhoop wierpen en ontploffingen en branden veroor zaakten. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen in de omsfreken van Ala en op Pa dua, Fonzazo, Primolano en Grigno. Er werd geen slachtoffer gemaakt en geen schade aangericht. Onze vliegtuigen bombardeerden 'de vijandelijke plaatsen Monzover (ten zuid oosten van Caldonazzo), station Oberdrau- Iburg en de voorraden te Delbach (Dravadal); zij veroorzaakten overal groote .branden en kwamen behouden terug. Rome, 26 Juni. (Stefani). In den «vond van den 25en j.l. drongen onze af- deelingen binnen in het versterkte gedeelte van de zóne bij Durazzo. Zij brachten daar twee stoomschepen tot zinkenéén van 5000 ton en een ander van 3000 ton, die beide geladen waren met wapens en mu nitie. En dit niettegenstaande de moeilijk heden, die onzen troepen in dsn weg ston den. Hoewel de tegenstander een levendig vuur onderhield, kwamen onze afdeelingen zonder verlies van manschappen op hun basis terug. Saloniki, 25 Juni. (R.) Bij Luimnitza ten w esten van de Vardor hadden patrouille ontmoetingen plaats. Kanonnades hadden plaats in den omtrek van het Ardian-meer en In de streek van Kalinovo. Gisteren werd na een bombardement van Poroy een Bulgaar- sche infanterieaanval afgeslagen; het bom bardement van Poroy werd heden voortge zet. Sofia, 26 Juni. (W. B.) Bericht van den generalen staf. De toestand op het Ma cedonische oorlogstooneel is onveranderd. Het kwam tot kleine gevechten tusschen pa trouilles op het geheele front in den Vardar- sector, benevens het gewone geschutvuur Tusschen de plaatsjes Petka en Palmisj ver spreidde ons geschut een vijandelijk batal jon. Vijandelijke vliegtuigen-wierpen op de velden in het Mestadal en tusschen Porto Lagos Tepedjih zonder succes brandbom men. Peters burg, 26 Juni. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ralen staf. Wij hebben door ons vuur en hier en daar met behulp van handgranaten de nachtelijke aanvallen der Turken in den sector van Tre- bizonde bij Platana en Djivizlyk afgeslagen. Op den rechteroever van de Euphraat zijn de Turken met het aanbreken van den dag tot het offensief overgegaan; zij bezetten de tioogte bij het dorp Noerik, maar werden ïegeiv den middag weer verdreven. In Noordelijk Mesopotamië heeft de vij and na artillerievoorbereiding Revandoez aangevallen en eenige sectoren van onze stelling bezet, doch werd door een tegen aanval met de bajonet teruggeworpen; hij liet zijn dooden en gewonden voor onze linies liggen. In de richting van Bagdad is het Turksche offensief door onze troepen, die den vijand zware verliezen toebrachten, gemakkelijk ge- •tuit. Konstantinopel, 26 Juni. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier van den B5pn: Op het Kaukasus-front hadden op den rechtervleugel en in het centrum onbedui dende, plaatselijke vuur-duels plaats. Op den linkervleugel en ten Noorden van de Tsjorok herstelden wij de op de Russen veroverde stellingen en maakten ze voor verdedigingsdoeleinden geschikt. Op andere plaatsen vervolgen onze afdeelingen alle vij andelijke troepen, die van dit front naar de kust vluchten. Zij nemen den uiteengejaag- den vijand in kleine troepen gevangen. Konstantinopel, 26 Juni. (W. B.) Communiqué van den 25en. Van het Irakfront is niets bijzonders te berichten. In Zuid-Perzië vielen Russische troepen Van alle wapens, gesteund door hun ver- Werkte stellingen op den 23en j.l. onze af deelingen aan, die ten Oosten van Servil bezig waren met schanswerken op te rich- len. Het gevecht duurde tot den avond. De Russen keerden daarna onverrichterzake terug, nadat zij belangrijke verliezen gele den hadden. Een vooruitgeschoven Russi- JSche colonne trachtte, na zich gesplitst te bebben, onze troepen in deze streek te om- •mgelen. maar werd ne een tegenaanval gedwongen terug te keeren naar haar uit gangspunt. Onze ten Zuiden van deze streek operefr- rende troepen rukten op tot in de omgeving van Ghllan. De Russen onttrokken zich van den strijd, ontruimden genoemde plaats en trokken in Noord-Oostelijke richting terug. In het Noorden raakten onze van uit Sineh oprukkende tToepen slaags met een Russisch cavalerie-regimentde Russen werden ver slagen wij brachten den vijand groote ver liezen toe aan dooden en gewonden en kwa men bij de vervolging van den tegenstander in de buurt van Sineh. Cairo, 2 6 Juni. (R.) Volgens hier ontvangen berichten, heeft de groot-sjerif drie legers opgeroepen. Het commando over deze legers heeft hij aan zijn drie oudste zoons opgedragen. Het eerste leger onder sjerlf Faisal belegert Medina, het tweede onder sjerif Abdulla heeft Taif be zet en het grootste deel van het garnizoen gevangen genomen, het derde leger verover de Djedda en nam het garnizoen gevangen. Terwijl dit leger Djedda belegerde, waar schuwde het het garnizoen zijn wapens en munitie niet te vernielen, bijgevolg werden een veldbatterij, geweren, snelvuurgewe ren, een groote hoeveelheid bruikbare mu nitie buitgemaakt. Blijkbaar zijn de sjerif en zijn aanhangers vast besloten alle sporen van het comité voor eenheid en vooruitgang uit te wis- schen. De telegrafische verbinding is afge sneden en de Hedsjas-spoorweg opgebro ken, terwijl de stations over een afstand van 150 K.M. vernield zijn, ten einde te belet ten, dat de Turken versterkingen zenden. Naar verluidt, heeft de sjerif tegen Enver pasja, toen deze vijf maanden geleden Hedsjas bezocht, gezegd, dat hij en de on wetende Jong Turken Turkije naar den on dergang voerden. Londen, 26 Juni. (R.) Generaal Smuts bericht, dat zijne krachten den 24en den vijand eene zware nederlaag toebrach ten op de Lukigura-rivier, 40 mijlen ten zui den van Handeni. De vijand bezette eene steTke stelling in het dichte bosch aan de westzijde van de rivier; hij werd in den mor gen in het front aangevallen, terwijl eene andere colonne, die na een naohtelijke marsch op het gevechtsterrein kwam, hem aanviel in de linkerflank en den rug. Wij namen twee machinegeweren en eene hoe veelheid geweren en munitie van allerlei aard en maakten talrijke gevangenen, waar onder acht Duitschers. Onze verliezen waren gering, een viertal dooden en 20 gewonden; die van den vijand waren ernstig. Londen, 26 JunL (R.) Bericht van Lloyds uit Lowestoft. Het stoomschip Astrologa is gezonken; acht man van de bemanning zijn aan land gebracht, de rest is verloren. Het Grieksche atoomschip Nitsa is ter hoogte van Ormfons gezonken; de beman ning is gered. De Deensche schoener Sva- nen wordt gezegd te rijn aangevallen en in brand gestoken. De Italiaansche zeilsche pen San Francisco en Giuseppina en het Fransohe zeilschip Chinch ell a wordt gezegd gezonken te rijn. De Italiaansche zeilschepen Santissia, Sagrado en Familoa en het zeil schip Jagsanespera van onbekende nationali teit zijn gezonken. Barcelona, 26 Juni. (R.) Het Brit- sohe stoomschip Canford Chine, van Cardiff, is gezonken, de kapitein en twaalf man van de bemanning rijn gered. Sofia, 26 Juni. (W. B.) Een aantal Duitsche parlementsleden is gisterenavond hier aangekomen voor een tegenbezoek en door de bevolking met gejuich begroet. Op de begroetingsrede van burgemeester Radew antwoordde de afgevaardigde Müller-Mei- ningen, die wees op de innigheid van het Duitsch-Bulgaarsche bondgenootschap. Berlijn, 26 Juni. (K. N.) De Lokal Anzeiger verneemt uit Konstantinopel, dat de bijzetting van veldmaarschalk von der Goltz op den 25en Juni plaats had in den tuin van het ministerie van oorlog. Behalve Turksche, Duitsche en Oostenrijksche troe pen, werd de haag door de lijfwacht des sultans gevormd. Nadat de militaire geeste lijke een lange en roerende toespraak, welke 25 minuten duurde, had gehouden, trad de minister van Oorlog Enver Pasja naar voren bij de met de Duitsche en Turksche vlaggen bedekte kist en herhaalde onder meer dat von der Goltz gestorven was, maar dat bij het Turksche leger en volk de herinnering aan hem eeuwig zou blijven leven. Aan de bijzetting namen deel het generaalcorps van alle ministers en diplomatieke vertegen woordigers -der verbonden en neutrale mo gendheden, een militaire zending met Liman van Sanders aan het hoofd, benevens talrijke leden der Duitsche en Oostenrijksche kolo nie. De lijkstoet werd geleid door-den com mandant van het le legerkorps Mehmed All Pasja. De kist was op een affuit geplaatst en werd door de hoofdstraat van Stamboel ge voerd naar het ejndpunt van het Serail. Meer dan 100.000 toeschouwers waren op de been. Van daar werd het lijk in een bar kas naar Therapia overgezet, waar het in de oorlogsbegraafplaats naast het graf van den ambassadeur Freiherr von Wangenheim werd bijgelegd. B e r 1 ij n 2 6 Juni. (K. N.) Uit Dresden wordt aan den Lokal Anzeiger geseind, dat op den 25en Juni in den namiddag om 5 uur onder de grootste deelneming van de bevol king van Dresden de bijzetting van Max Im- melmann in de inrichting voor lijkverbran ding te Dresden heeft plaats gehad. Het kerkhof Tolkewitz moest een uur vóór het begin van de plechtigheid door de politie worden afgezet. In de zaal waren o. m. de vertegenwoordiger van den keizer, de gene raal der infanterie Freiherr von Lyncker, de vertegenwoordiger van den koning van Sak sen, de adjudant-generaal Freiherr von Mül- ler, die in opdracht van hun souverefnen kransen op de baar legden. Ook door Prins HeinricK van Pruisen rijn bloemen gezon den. Voorts waren verschenen deputaties van alle vlieger reserve troepen van Sak sen. Door verschillende vlieger-afdeellngen van Pruisen, Beieren en Saksen, die in het veld staan, werden kransen op de baar ge legd. Gedurende de lijkrede kruiste de Z 4 boven het gebouw. Van uit de gondel wer den twee bouquetten van rozen met zwart, roode en wit-groene linten geworpen, die daarna van de galerij van de zaal langzaam op de lijkbaar neergelaten werden. Onder de rouwdragenden waren behalve de moe der en de zuster, ook de broeder die vaandrig ia in het spoorwezen-regiment en 25 vlieger-officieren, die rozen strooiden op de kist, die wegzonk. Solozangen, cello- en orgelspel (de Charfreitagrzauber uit Parsival) verhoogden de stemming der plechtigheid, die eindigde met het gezang „Deutschland über -lies." Londen, 26 Juni. (R.). De prijs van het meel is hier weer een shilling gedaald en is nu 42 shillings per quarter. De com missie van de Londensche beurs bericht, dat alle nog óverige minimumprijzen den 3den Juli zullen worden opgeheven. Engeland. Londen, 26 Juni. (R.) Het ontslag van Selbourne werd veroorzaakt door mee- ningsverschil over- de Home-Rule-kwestie. Londen, 26Juni. (R.) De vergadering van de Iersche partij te Dublin heeft met slechts twee stemmen tegen eene motie aan genomen ten gunste van de aanvaarding van de voorstellen van Lloyd George ter voor- loopige beëindiging van de Iersche kwestie. Londen, 26Juni. (R.) Het proces te gen Sir Roger Casement is heden voor het hooggerechtshof geopend, dat bestond uit den „lord of chief justice" en twee andere rechter, benevens een jury. Het paleis van justitie was overvol. VereenIgde Staten. Chicago, 26 Juni. (R.) Roosevelt heeft aan het nationale comité der progres sisten geschreven, dat hij beslist eene can- didatuur weigert. Hij keurt het stellen van een anderen candidaat der progressisten af en zal zelf met kracht Hughes steunen. Het comité der progressisten heeft zich verklaard tegen het stellen van een progres- sistischen candidaat voor het president schap. Amerika en Mexico. Washington, 26 Juni. (R.) Als ge volg van de nota aan Mexico, welke Is af gezonden na ontvangst van een mededeeling der Mexicaansche regeering dat het gevecht bij Carizal het gevolg was van bevelen om de Amerikaansche troepen aan te vallen, die zich in eenigerlei andere richting dan de grens bewogen, wordt de toestand als zeer ernstig beschouwd. Wilson heeft over den toestand beraadslaagd met de voorzit ters, van het Huis van Vertegenwoordigers en den Senaat. Stone, voorzitter van -de commissie uit den Senaat voor buitenland- sche betrekkingen, trachtte niet te verbloe men dat, naar hij geloofde, de oorlog zoo goed als zeker was. Londen, 27 Juni. (R.) Bij de Veree- nigde Staten is in overweging of het raad zaam is een embargo te leggen op alle in voeren in Mexico. Londen, 27 Juni. (R.) De Daily Chro nic!" bericht, Hat Shachl"ton in Port Stanley is teruggekeerd, nadat zijne pogingen mis lukt rijn om hulp te brengen aan den op Ele phant Island achtergelaten leden van de ex peditie. De Staatscourant van 26 Juni bevat o.a. de volgende koninklijke besluiten: benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Drinkwatervooiziening mr. G. Jannink, Tweede Kamerlid te Den Haag, thans ondervoorzitter; voor 1 jaar. benoemd tot lector in de Engelsche taal en letterkunde aan de Rijks universiteit te Groningen John A. Falconer; benoemd tot leeraar aan de -R. H. B. S. te Roermond dr. L. de Jong, thans tijdelijk; benoemd bij het vrijwillig militair auto mobielkorps tot kapitein de le luitenants- L. D. baron van der Goes van Dirksland; tot le luitenant de 2e luitenant H. van Driel, beiden van het korps; bij het korps mariniers bevorderd tot lui tenant-kolonel de kapiteins C. P. van Bor- selen, A. H. Bakker en J. W. Wijnands. goedgekeurd dat -aan J. P. Kleinschmit, burge meester dei gemeenten Sdhalkwijk en Tuil en 't Waal, op zij verzoek, met ingang van 1 Juli 1916, eervol ontslag Is verleend als secretaris dier gemeenten: goedgekeurd, dat aan G. M. Jansen, burge meester der gemeente Berglharen, op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleand als secretaris dier gemeente: benoemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Middelburg, met ingang van 16 Juli 1916, J. N. Pattist, te Aarcenburg Inspectietocht Koningin. Hare Majesteit de Koningin arriveerde giste renmorgen te 10.30 te Zulien, waar rij door den burgemeester werd ontvangen. Per auto werd naar de Gorsselsche heide gereden, waar zij te paard steeg en zich naar het oefeningsterrein begaf. Daar wa ren 2500 man Infanterie, een bataljon land weer, een afdeeiing mitrailleurs, 2 com pagnieën wielrijders, 2 bataljons veld-artil- lerie, en een eskadron cavallerie opgesteld, onder commando van overste Schönstedt uit Doesburg. H. M. reed het terrein op en insoecteerde de troepen, die voor haar de fileerden. Daarna werden 3 reserve-Iulte- nantt door haar beëedigd. Tegen 1 uur reed de Koningin per auto naar Arnhem. Kamerzetel Almelo. De R.-K. Centrale Klesvereeniging te Almelo plaats ate op de groslijst van candldeten voor de Tweede Kamer in het distriot Almelo (va cature mr. P. J. M. Aalberse) de heeren A. H. J. Engels, ambtenaar aan het bureau van K. S. A. te Leiden; L. baron van Voorst tot Voorst,, voorzitter van den Overiisel- schen Boerenbond te Twello, en J. Pas, schoolopziener in het arrondissement Ol- denzaal, te Enschede. Indecling Landstorm. Volgens het bij de Tweede Kamer aanhan gige wetsvoorstel tot wijziging van de wet van 31 Juli 1915 (Stbl. no. 345) zullen land- stormplic htigen niet enkel ter aflossing van de landweer, maar voortaan ook ter aflossing van sommige groepen van militieplichtigen worden opgeroepen. Komt dc voorgestelde wet spoedig tot stand, dan zal hoogstwaarschijnlijk van de landstorm-jasrklasse 1916, die voor het grootste deel omstreeks 20 Augustus zal moeten opkomen, een gedeelte worden be stemd voor de veldartillerie en ook een ge deelte voor den zeedienst. De landstormplichtigen van deze jaar klasse, die voor indeeling daarbij in aan merking wenschen te komen, kunnen zich daartoe ter secretarie hunner gemeente op geven vóór of op 5 Juli a.s. Zij, die worden toegewezen aan de veld artillerie, zullen in het bovenbedoelde geval tusschen 1 en 3 Augustus moeten opkomen. De opkomst van hen, dia voor den zeedienst worden bestemd, zal plaats hebben tusschen 6 en 10 Augustus. De meest geschikten komen In de eerste plaats voor bedoelde indeeling in aanmer king. Voor de veldartillerie worden zooveel mogelijk gekozen personen, die met paarden kunnen omgaan en vertrouwd of althans he kend rijn met hun verzorging; zij moeten tenminste 1 62 M. lang zijn. Keuring landstorm. De keuring voor de landstorm-Jaarklasse 1910 zal plaats hebben in de maand Juli a.s. Lui t.-k o 1 o n e 1 C. W. F. H a p p Men schrijft uit Montreux aan de N. Ct. 19 Juni overleed te Lausanne plotseling aan de gevolgen van een hartkwaal de gep. luitenant-kolonel C. W. F. Happé, ridder 4e kl. der M. W. O., oud-chef van het wa pen der cavalerie van het Ned.-Ind. leger. De overledene stond in het Indische leger bekend als een flink, bekwaam en kundig hoofdofficier en was in Indië algemeen ge acht als een bescheiden, degelijk en recht schapen mensch. De begrafenis had den 21en d.a.v. plaats op het kerkhof Montoie te Lausanne, in tegenwoordigheid van een twaalftal landge- nooten, waarvan er verscheidene uit Genè- ve en Montreux waren overgekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Ook daar In den vreemde had hij zich onder de Ne derlanders geacht en bemind gemaakt. W. J. H. Bake, f Te Bloemendaal is, op 62-jarigen leeftijd overleden, de heer W. J. H. Bake, hoofdambtenaar der H. D. S. M. De heer Bake werd te Utrecht geboren. Hij werd op 1 Februari 1884 aangesteld als adjunct-inspecteur bij den dienst van Ta- rieve en Handelszaken der H. IJ. S. M. Ver volgens werd hij achtereenvolgens benoemd tot inspecteur, afdeelingschef, adjunctchef van dienstI Juli 1907 werd hij benoemd tot chef van Dienst bij de afdeeiing Tarie ven en Handelszaken. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Nederland en de oorlog» Uitvoerverbod. De uitvoer van wol in eiken vorm is verboden. Rogge-Oogst ISS6. (Officieel communiqué). De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat de komende rog- ge-oogst evenals het vorige jaar een voor werp van Regeeringszorg zal uitmaken. De praktijk van de regeling 1915/16 heeft de wenschelijkheid aangetoond, om in te genstelling met die regeling den Burge meesters thans te verzoeken in hunne ge meente de.opbrengst van den geheelen oogst voor Rijksrekening aan te koopen. Bij de regeling van den vorigen oogst toch, die berustte op het principe van gemeentelijke voorziening in de behoefte van roggebrood voor de menschelijke consumptie, kwam het vaak voor dat in gemeenten, waar geen of weinig roggebrood werd genuttigd en veel verbouwd, de landbouwers een te groot ge deelte hunner rogge konden behouden, waardoor te veel rogge aan de consumptie werd onttrokken. Een twee bezwaar van de gedeeltelijke af gifte voor de consumptie was het veel voor komende verschijnsel, dat de landbouwers zelf de beste rogge behielden en de mindere kwaliteit afstonden voor de consumptie. De landbouwers zullen thans hun gehee len He velde staande rogge-oogst aan de Burgemeesters moeten verkooper tegen een prijs, die is vastgesteld op 9.10 p. H.L. bij een natura-gewicht van 70 K.G. per H.L. en bij gezonde kwaliteit der rogge. Zij zullen zich bij het sluiten der boven bedoelde contracten aanstonds omtrent de door hen verlangde hoeveelheden mais of rogge hebben uit te spreken. De Regeering schenkt haar asndacht aan de vraag op welke wijze het best in de be hoefte aan veevoeder bij de landbouwers, die hunne rogge aan het Rijk zullen ver kocht hebben, zal kunnen worden voorzien. Er zal evenals bij de vorige regeling ver band worden gelegd tusschen den priis v/eervoor de rogge wordt «{gestaan en dan pr.js waar. oor eventwal het veevoeder wordt vaiitocM. Bvtreers Mi het verbod van uitvoer van rc- ff uit de eene gemeente naar de andere,» anders dan ten verkoop aan het Rilk', "e- handhaafd blijven. _T Togen de knoeierij met levens middelen. Naar wordt medegedeeld is door den Minfster van Justitie bij circulaire de aan-' dacht van de leden der parketten gevestigd op de bestaande vervalschingen van- erl knoeierijen met levensmiddelen, met ven» zoek om in de gevallen, waarin van zooda nige Teiten blijkt, een gestreng optreden tegen de schuldigen te bevorderen. Het visechersbedrijf te IJmulden stopgezet. De handelaren vergaderden Maandag en stelden de Reedersvereeniging voor, dat de reeders de consentkosten zouden betalen, vermeerderd met vijftig cent per kist ten bate van de handelaren, die door den nieu wen maatregel, dat alleen door het Centraal Bureau aan de gemeentebesturen mag wor den geleverd, een aantal afnemers kwijt ra ken. Verder zou men gezamenlijk een actie tegen het Centraal Bureau willen voeren. Aangezien de reeders op dit voorstel nlel ingingen, beloten de koopers de staking voort te zetten. Heden ochtend zouden echter een paar der grootste reederijen een aanvang maken met de lossing. Het aantal voor den wal lig gende vaartuigen bedraagt reeds ruim der tig met een aanvoer, welke op ruim drie toni is te schatten. Uit zeer betrouwbare bron wordt verno men, dat de Regeering bij een voortdurende weigering om te lossen of te koopen, op alle visch beslag zal leggen en ze zelf zal distri- bueeren. Naar het Hbld. nader verneemt, heeft de vereeniging van reeders besloten, voor de ladingen van schepen, die thans in de haven liggen, en die, welke op dit oogenblik op zee zijn, het consent-recht aan de handelaars te restitueeren. Hedennacht zou met de lossing begonnen worden. Haring-contróle. Men meldt aan de N. R. Ct. de oplich ting van een maatschappij genaamd: De Ne- derlandsche Haring-contróIe-Maatschappij. Deze maatschappij zal zich ten behoeve van Vlaardingen, Maassluis, LJmuiden. Katwijk aan Zee en Scheveningen belasten met de controle van de haring. Als basis voor deze contróle zal genomen worden vischge wicht en qualiteit. Het gebrek aan scheeps ruim te. Zooals bericht is heeft de regeering het stoomschip Batjan van de Maatschappij „Nederland" gerequireerd voor het vervoe ren van een lading gTaan van Noord-Ame- rika naar hier. In de kringen van den Indischen import en export heeft deze mededeeling nog al ontstemming verwekt, schrijft het Hbld. Het is bekend, dat er naar en van Indië eert groot gebrek aan laadruimte is. Dit laat zicK begrijpen als men weet, dat het geheele ver voer thans moet geschieden door de twee Hollandsche maatschappijen. Het tekort aan scheepsruimte is van dien aard, dat de gouverneur-generaal van Ned.- Indië er zichTnede bemoeide en, waarschijn' lijk om requisites voor andere dan Indische belangen te voorkomen, naar het Dep. van Kol. seinde „All tonnage urgently wanted." Aan dit departement heeft men zich dan ook voor zoover onze inlichtingen strekken krachtdadig verzet tegen het opvorderen van Indische vrachtvaarders. Het-gevolg Is, dat de achterstand van la ding voor Indië en van Indië naar hier aan zienlijk is vergroot. De „Batjan" alleen kan ruim 8000 ton vervoeren en al deze goe deren, die reeds ter verzending gereed la gen, moeten nu in pakhuizen, op schuiten enz. opgeslagen blijven. Het spreekt van zelf. dat dit voor de vei* zei d*»rs aanzienlijke schade met zich brengt en in die kringen evenals tfouv/ens blf de directies van de cultuurmaatschappijen die nog producten uit Indië hebben te ver zenden heerscht geen vriendelijke stem ming over de genomen regeeringsmaatrege- len Tabak-industrie. De N. Ct. schrijft: Het Is te hopen dat de Tabaks-distributie commissie, die kantoor houdt te Amsterdam op den eisch terug zal komen dat om tabak te kunnen ontvangen, de aanvrager werken' moet met ten minste 5 sigarenmakers(sters) niet-leden van het gezin. pr zijn ons reeds ge a ter oore geko men var fabrikanten die c r dien maatre gel met ondergang bedreigd worden. Vooral in dezen voo^ den arbeid critieken tijd, toert de werkgevers het aental hunner arbeiders zagen slinken door het verplicht in militr ivenj dienst houden van hun menschen gedurende de mobilisatie. Een van deze door den maatregel getrof fen werkgevers, de heer A. A. G. van Sert* mondt te 's Gravenhage, heeft zich, na te vergeefs aan het Amsterdamsche bureau zijn nood geklaagd en om intrekking van den! eisch verzocht te hebben, nu met een gelijll verzoek tot den minister van landbouw ga» richt. Wij houden ons overtuigd dat Z.Bxc., wan* neer blijkt dat het algemeen belang het vast houden aan bovengenoemden eisch niet ab» soluut vordert, aan het rechtmatig verzoeW ongetwijfeld tegemoet zal komen. Het böi staan van een groot aantel gezinnen hangt er van af. Belgische geïnterneerden. Vrijdag rijn te Loosduinen een 40-tal Be* gische geïnterneerden aangekomen en iA nette houten barakken ondergebracht. SpoeH dig komer. er daar nog 20 bij. Eenige groot#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2