Zaterdag 1 Juli 1916. BINNENLAND. FEUILLETON. DE TREKVOGELS N° 1. Tweede Blad. 15" Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Ter 3 maanden voor Amersfoort f 1.30, Idem franco por post., 1.80. Per weck (met gratis verzekoring tegen ongelukken) 0.125. Afzonderlijke nummers0.05. Wekelijksoh bijvoegsel „De Hollandsche Huisvrouw" (onder redactie van Thérèse Hoven) per 8 mnd. 50 ets. ^Wekelijksch bijvoegsel „Pak me meeper 8 mnd. 52 CtS. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTEN TI EN: Vnn 1—5 regolsf O. SO, Elko regel moor«0.15. Dienstaanbiedingen, 15 regels.. - 0.50. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordeoligo bepalingen tot bet herhaald adverteoron in dit Blad, by abonnomont. Eono ciroulairo, bevattonde do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Slaten-üeneraai. Het tekort, aan zee-officieren Eenige leden spraken bij het afdeelings- ©nderzoek van de suppletoire begrooting van •Marine twijfel uit, of de minister, bij zijn po gingen om voor de toekomst te voorzien in het tekort aan zeeofficieren, wel op den goeden weg i*. Door in het bestaande stelsel van opleiding efenige wijzigingen aan te brengen, die een aan vullend karakter hebben, meent hij tot een bete ren toestand te kunnen geraken, maar de vraag werd gesteld, of niet een radicale verandering noodzakelijk is, in dien zin, dat worde terugge keerd tot het stelsel van vóór 1905, toen de aanstaande marine-officieren reeds op jeugdi gen leeftijd op een vakschool in opleiding wer den genomen. Wil men jongelieden op jeugdi gen leeftijd aan een toekomstige bestemming bij de marine binden, dan moet men hun tevens van het eerste oogenblik af een opleiding geven, die hun belangstelling concentreert op hun toe komstig dienstvak en zoodoende hun liefde daar voor tot ontwikkeling brengt. M. a, w. dan is terugkeer tot het vroegere en overal elders ge volgde systeem noodig, zij het met enkele wij zigingen van ondergeschikten aard, om de ge breken, die aan dat systeem vroeger bleken te kleven, niet te doen herleven. Op zulk een radi cale wijziging van stelsel drongen sommige leden aan. Hierbij werd betoogd, dat de minister, die eenerzijds personen van jeugdigen leeftijd voor een loopbaan bij de marine wih lokken, maar anderzijds aan den bestaanden eisch van een eindexamen H. B. S. (of wat vólgens het voorstel daarmede op één lijn zal worden gesteld) vast houdt voor toelating tot het Instituut, daarmede blijk geeft van zekere halfslachtigheid en on vastheid. In dit verband pleitten enkele leden voor regeling der opleiding bij de wet. Verscheidene leden waren van oordeel, dat met dit voorstel beter ware gewacht totdat met het ten vorigen jare geopende internaat eenige ervaring zal zijn opgedaan. De tijd, gedurende welken dit internaat bestaat, is nog te korf om reeds te kunnen beslissen of het een aanvulling als thans voorgesteld, noodig heeft. Men vroeg inlichtingen omtrent de met het internaat opge dane ervaring. Is het juist, dat er slechts 4 ad- spirant-adelborsten in zijn opgenomen Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 30 'Juni bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten: benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad van het grootwaterschap Bijleveld en den Meerndijk G. van der Neut te Har- melen; in den dijkstoel der RhenenSche Nude en Achterbergsche Hooilanden R. van Voorthuizen te Rhenen; benoemd tot chef der afdeeling van het informatiebureau voor zieken en gewonden van het Nederlandsche Roode Kruis L. Oberg, chef eener onder-afdeeling. De Minister van Oorlog bracht gister, vergezeld van den inspecteur der Genie, generaal-majoor Stuten en van zijnen Adjudant, kapitein van Everdingen, bezoeken aan de militaire hospitalen en zie- keninrichtingen te Breda, Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen. Roode Krui s-o ndersc h e i- dingen. Het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis is toege kend aan den vice-admiraal W. Naudin ten Cate, commandant in de stelling van den Helder; aan dr. Dibbetz, commissaris van het Roode Kruis in die stelling en den offi cier van gezondheid Te klasse der zeemacht dr. H. F. Menkema, diestdoende in voor noemde stelling. Het kruis zal den benoemden namens Z. K. H. den Prins-voorzitter worden overhan digd door den hoofdcommissaris van het Roode Kruis, gen.-majoor Tonnet. Naar wij vernemen, zal de Referenda ris bij het Departement van Waterstaat, mr. dr. A. L. Scholtens, met ingang van 1 Juli 1916optreden als Hoofd der afdeeling „Ar beidersverzekering" van dat Departement. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de gediplomeerde apothekers- adsistent J. J. de Kier, thans als zoodanig werkzaam aan het Marine-hospitaal te Wil lemsoord, behoemd tot militair apothekers bediende bij de Landmacht. Mgr. J. C. M e e u w i s s e n. t Don derdag is overleden mgr. J. C. Meeuwissen, oud-apostolisch vicaris van Suriname en titulair-bisschop van Prusa. Begrafenisjhr. D. de Gra e f f. In tegenwoordigheid van zeer vele vrienden en belangstellenden is gister op Oud-Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. D. de Graeff, oud-minister-resident. Als vertegenwoordi ger van de Ned. Handelsmaatschappij, waar van de nu overledene commissaris was, was aanwezig de agent dier maatschappij, de heer G. Hennus. Met eerbiediging van den wensch van den overledene was de begra fenis zeer eenvoudig. Er waren geen bloe men en er werd niet gesproken. Een der zoons van den ontslapene dankte de aanwe zigen voor hunne gewaardeerde belangstel ling. flederland en de oorlog^ De visscherijkwestie te IJmuiden. Op de Donderdag gehouden conferentie aan het ministerie van Landbouw tusschen een deputatie uit het bestuur der IJmuider Visch- handelvereeniging en den heer Versteeg, secretaris-generaal, heeft de laatste ver klaard de toeapssing van het Koninklijk be sluit in zake het uitvoerverbod van versche zeevisch anders dan op consent, niet te kun nen wijzigen. Wel werd door den secretaris-generaal de toezegging gedaan, dat alle mfddelen worden aangewend om de nadeelige gevol gen van het stelsel zooveel mogelijk te voor komen en met de ter zake in te dienen ver zoeken rekening te zullen houden. De conferentie werd o.m. bijgewoond door den heer Schneiders, secretaris der rijks-commissie van toezicht op Zeevisch- vereeniging. (Tel). Hooi-verloven. Naar aanleiding van bezwaren, welke thans door den hooibouw worden ondervon den en met het oog op het groot algemeen en het bijzonder militair belang dat aan het welslagen van den hooi-oogst verbonden is, is bepaald dat aan militairen tot een aan tal van ten hoogste 5 der presente sterkte door de compagnies- (en overeenkomstige) commandanten geheele of gedeeltelijke vrij stelling van den dienst (uitgezonderd van wacht- en grensdiensten) kan worden ver leend om den landbouwers, doch uitslui tend bij den thans in gang zijnden h o o i- b o u w en uiterlijk tot en met 31 Juli e.s., in de omgeving van de troepenstandplaat sen binnen den afstand van één uur gaans van de kwartieren hulp te verleenen en als dan bepaaldelijk tegen het loon dat plaatse lijk voor dien arbeid in den regel aan de werklieden wordt betaald. De genoemde commandanten zullen zich vergewissen dat ten gevolge van het verlee nen van vorenbedoelde vrijstelling de arbei ders, ter plaatse of In de nabijheid woon achtig, niet worden uitgesloten. Vorenbedoelde vrijstelling mag alleen worden verleend aan militairen, die ten minste sedert SVs maand onder de wa4 nen zijn. Zij die van de vrijstelling van dienst ge bruik maken, genieten tijdens den duur daarvan geen periodieke verloven; dienten gevolge verzuimde verlofbeurten worden met ingehaald. Geïnterneerden. Aangezien in de interneeringskampen té Harderwijk en te Zeist voldoende ruimte is beschikbaar geko men doordien een aantal der geïnterneerden elders is werkzaam gesteld, zullen de gein- terneerden uit het kamp te Oldebroek wor den overgebracht naar Harderwijk èn Zeist, zoodat het geheele interneeringsdepot in de legerplaats bij Oldebroek binnenkort zal worden opgereven, vermoedelijk met uitzon dering van de in de omgeving te werk ge stelde geïnterneerden, die tot een groep vereenigd zullen worden, hetzij te Olde broek, hetzij in een der nabij gelegen plaat sen. De duurte. De sociaal-democratische Vrouwenclub te Amsterdam heeft aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken een telegram gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat ondanks toezegging van ingrijpende regeeringsmaat- regelen tot prijsdaling en beschikbaarstelling van levensmiddelen, de navolgende artikelen nog steeds duur of bijna niet verkrijgbaar zijn: vleesch, visch er. vele onmisbare kruide nierswaren, voorts waschmiddelen, schoeisel, garen, band, wol en verdere huishoudelijke benoodigdheden, terwijl bovendien veront rustende mededeeÜngen komen over nieuwe, prijsstijging van aardappelen. De club dringt er bij den minister ten sterkste op aan onmiddellijk ingrijpende maatregelen tot daling dezer hooge prijzen en voldoende, beschikbaar stellen der hier genoemde artikelen te nemen. Verkiezingsprotest. Tegen de verkiezing voor de Provinciale Staten is in het derde district te Middelburg bezwaar gemaakt door een der' kiezers, den voorzit ter der S. D. A. P., op grond dot de voor zitter aan drie personèn een oproepings- kaart had geweigerd, wegens onvoldoend bewijs van indentiteit van die personen. Het hoofdstembureau telde opnieuw de kaarten in het tweede district, waarvan de uitslag Is dat de heer Adriaonse totaal niet 2597 doch 2598 stemmen heeft verkregen en hij dus slechts 3 stemmen bij zijn recht- schen tegencandidaat, den heer Melis is achtergebleven, die namelijk 2601 stemmen behaalde. Landstormer-raadslid. Gede puteerde Staten van Gelderland hebben naar aanleiding van het beroep van den heer G. Wolzak te Oosterbeek van het be-* sluit van den raad, waarbij hij als raadslid ontslagen werd in verband met zijn verbin tenis bij den vrijwilligen landstorm, als hun meening te kennen gegeven, dat volgens art. 23 der Gemeentewet het raadslidmaat schap onvereenigbaar is met de betrekking van krijgsman in werkelijken dienst, waar onder tengevolge het laatste lid van dat ar tikel voor de toepassing dier wet niet wor den verstaan zij die gehouden zijn tot het met tusschenpoozen vervullen van werke lijken dienst; dat derhalve het antwoord op de vraa^ of een raadslid dat een vrijwillige verbintenis bij den landstorm aangaat, daarmede een met zijn raadslidmaatschap onvereenigbare betrekking aanvaardt en dus ophoudt lid van den rand te zijn, afhangt van het ant woord op de vraag, of de vrijwillig dienen de bij den landstorm slechts gehouden is tot het met tusschenpoo^èn ven-uilen van wer kelijken dienst; overwegende dat blijkens landstormwet en de tot haar uitvoering gegeven bevelen de bij den landstorm vrijwillig dienende voor den tijd van zijn verbintenis gehouden is tot voortdurend en niet met tusschenpoo zen vervullen van werkelijken dienst en dus bovenvermelde bepaling niet van toepas sing is op voornoemd raadslid, doch deze toen hij de verbintenis aanging bij den landstorm, ophield Taadslid te zijn; dat hij wel is waar die verbintenis heeft aangegaan vóór dat hij, na op 14 Juli 1915 te zijn herkozen, door den Raad van Ren- kum als lid werd toegelaten, maar dat hij daarna op 27 Nov. 1915 werd bevorderd tot korporaal en daarmee een met zijn lid maatschap onvereenigbare betrekking aan vaardde; overwegende derhalve dat de raad van Renkum terecht fieeft verklaard dat S. Wol zak heeft opgehouden lid van dien Raad te zijn; besluiten aan adressant kennis te geven, dat naar het oordeel van Gedep. Staten het gemelde raadsbesluit niet voor vernietiging vatbaar is. Naar vernomen wordt, heeft de heer Wol zak van dit besluit beroep bij de Kroon aangeteekend. Nederlandsche Vereen i* ging voor Armenzorg en Wel-* dadigheid. In de te Zwolle gehouden vergadering was aan de orde de verkiezing van vijf leden van het bestuur, ter vervulling van vijf vacaturen, ontstaan door het aftre den volgens rooster van de heeren L. do Vries Hzn., dr. N. M. Josephus Jitta, dr. J. H. Adriani, A. C. A. van Vuuren en prof, dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. De aftredenden zijn niet aanstonds her* kiesbaar. De verkiezing geschiedt voor den tijd van 5 jaren. Uit de door het bestuur voorgedragen dubbeltallen werden gekozen de eerst aan- bevolenen, nJ. de heeren mr. W. J. Koppius, bestuurslid van den Bond voor Werkverschaffing en Armenzorg te Groningen J. G. Beukers, voorzitter van het Zedelijk Lichaam Charitas on secretaris van het ge nootschap Liefdadigheid naar Vermogen lo Amsterdam mr. A. de Graaf, bestuurslid van de Ver- eeniging tot Verbetering van Armenzorg ta Utrecht jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, voorzitter van den Hoofdraad in Nederland der Veree- niging van H. Vincentus 6 Paulo te 's-Gra- venhageen mr. H. van der Vegte, voorzitter van den Voogdijraad te Zwolle. Broederschap van commis sarissen van politie. Men meldt ons uit Nijmegen: De Broederschap van commissarissen van politie in Nederland hield Woensdag 'hare 29e algem. vergadering in de groot© theoriezaal van het hoofdbureau van politie te Nijmegen, onder voorzitterschap van den heer P. J. Dammers, commissaris van poli« tie te Utrecht. Nadat ten circa%\\Y» uur de voorzitter met eene rede, welke de werkzaamheden, in de 18 jaar van het bestaan der Br. verricht, herdacht en welke door haren inhoud den indruk maakte van een afscheidsrede, do vergadering had geopend, deelde hij der vergadering mede den 18 Januari 1.1. het bestuur schriftelijk te hebben kennis gege ven, dat hij, na 18 jaar zijn beste krachten aan de oprichting, verdere opbouwing en in standhouding der Broederschap van Comm. van politie te hebben gewijd, en wel de eer ste 12 jaren als secretaris en de laatste 6 jaren als voorzitter, bi| zijne periodieke af treding op den dag van heden zich niet her-* kiesbaar wenschte te stellen en alzoo zijn mandaat als voorzitter neer te leggen, op* dat dat in handen kon worden gesteld van een jongere, meer vooruitstrevende kracht. De secretaris, de heer Gazinjet, comm. van politie te Vlissingen, deelde daarop me de, dat hij, zoowel als zijn medebestuurder, de heer de Fouw, comm. van politie te Nij- mijgen, hebben getracht den voorzitter van zijn voornemen terug te brengen, doch daar in niet zijn kunnen slagen, zeer betreurende dat de voorzitter bij zijn wensch bleef voï- 'epjaijuaSia aSijipssnai ïï:,,ju0(ej uidfti door ANNA' HUBERT VAN BEUSEKOM. 66 „En wij niet minder aan jou Evodi-e," ver- i zekerden we uit den grond van ons hart en >we beloofden, haar mooie briefkaarten uil Holland te zullen zenden, om daarmee haar ka-niertje tc versieren en toen vroeg ze met een allerliefst snuitje; „Krijg ik er dan alstublieft een van la reine iWilhelmine et la petite princesse? Dat zou ik zóó graag hebben." Zcbbel-maar-raakje doet ook al zoo aan doenlijk over ons vertrek, maar als wij weg zijn, komen drie van haar zes kleinkinderen uit Bordeaux Les Calvaux met een bezoek vereeren, zoodat ze wel gauw over 't afscheid teen zal zijn. Madame Bertrands ziet erg tegen deze jpensioimaires op. Het is de vierde maal al, dat ze komen en 't moeten werkelijk héél Ondeugende kinderen zijn, die twee jongens van twaalf en veertien met hun zusje van elf, Sat ook net een jongen is. Germaine en Jeanne vinden ,de komst der geine Cébléraque's echter een heerlijke aflei- ftuig hebben ons allerlei grappen yan hen verteld. De kinderen moeten zooveel mogelijk Engelsch spreken en doen 't nogaPaardig, vooral Léon, de jongen van twaalf, die verder een rakker is. Als hij niet genoeg te eten krijgt, vraagt hij gewoon om meer en speelt vreeselijk op, als 't niet naar zijn zin is. Madame Bertrands, doodsbang 'de klandizie te verliezen', want hun vader betaalt een flinken pensionprijs, zorgt dan altijd voor een grooten eierenvoorraad en laat noodge dwongen, af en toe maar eens een extra- eitje voor den kleinen veelvraat koken of bak ken. Verleden jaar toen de extra-voedering ook eens noodig bleek en madame Léon een „oeuf a la coque" voorzette, dat zeker niet al te versch was, schoof hij 't met afgrijzen van zich af en zei: I cannot eat this egg! There is a bird in it!" De andere jongen, George, is iets minder lastig, maar veel wilder, klimt in de hoogste boomen en boven op schuren, scheurt zijn goed aan flarden en heeft een ware passie voor griezelige beesten. Jeanne vertelde, dat hij in een oude hoedendoos slakken en hage dissen verzorgde en zijn grootmoeder een doodschrik op 't lijf joeg, door vleermuizen in 't huis los te laten, die hij op den hooi zolder boven Aiglon's stal had weten te van gen. La petite Antoinette is een echt „enfant terrible," vangt allerlei gesprekken op èn doet in haar onschuld de malste vragen. Zoo had ze 's middags aan tafel eens hooren pra ten over de boerderij van madame Roche, waar een groote hypotheek op was en toen madame Roche enkele dagen later de Zondag school bü kwafii .woneik ging kleine Toinelte naar haar toe en vroeg met haar liefste stem metje: „Madame, on m'a dit que vous avcz une grosse hypothèque sur vot-maison. Puis-je la voir une fois?" 't Kind verkeerde namelijk in de meening, dal die „grosse hypothèque" 't een of ander beest was! 't Spijt ons na al die verhalen wel, dat wij niets meer van de kleine Zebbel-maar-raakjes te zien zullen krijgen. Voöral Ien is zoo dol op kinderen en weet zoo aardig met ze om te springen, maar „home sweet home" lokt toch meer. "Wc hebben hier alles en alles te samen genomen een éénig tijdje gehad en hoe wel we niemand dij buitenlandsche pension zouden kunnen aanbevelen, om de doortrapte groezeligheid en 't slechte eten, hebben we toch geen spijt van onze onderneming en zijn er^ allebei diep van doordrongen, dat we niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor ons eigen heerlijk, huiselijk leven. En nu hoort onzé Franscbie levensperiode tot 't verleden en zitten we weer veilig thuis... Bij 't afscheid op les Calvaux hadden Ien en ik 't werkelijk allebei even te kwaad en we geneerden ons dan ook niet, Germaine, Jeanne en Evodie, die om 't hardst huilden, op Fransche wijze te omhelzen en op beide wangen te kussen. Van Zebbel-maar-raakje, madame Henriette en Lolotte hadden we den vorigen avond een „tendre adieu" genomen, maar monsieur Claude stond om half zes 's morgen om half acht ging onze trein naar Parijs bii 't riituig ïhet een doos vol heerlijke koekjes, die zijn vrouw ons met haar hartelijke groeten zond en Qucnoppe, alsof ftij begreep, dat hij ons op dit onder- maansclie niet meer terug zou zien, hield druipstaartend de wacht bii onze koffers, tot monsieur Bertrands en monsieur Claude die hadden opgeladen. Madame Bertrands, in een verschoten blauw katoenen peignoir, hield zich wijselijk wat op den achtergrond en wis selde slechts een sober handdrukje met ons. Toen kwam 't „moment suprème"... Men hielp ons in 't rijtuig, monsieur legde met een: „Allons Aiglon" de zweep over 't paard en weg reden we, onder de noodige „au revoir's" en „bon voyage's" van alle achler- blijvenden, die ons nawuifden, tot we voor goed uit 't gezicht verdwenen waren. Voor 't laatst ging 't over den witten weg met de ruischende popels en de wazig-blauwe bergen in 't verschiet, die we wel nooit meer terug zouden-zien... ,iAdieu, Chalamel," wuifden We, toen bij een kromming van den weg, de sfinx ver dween. „Spijt 1 u 'een beetje om heen te gaan? Houdt u toch wel van ons arme Dauphiné, dat zoo heel anders zijn moet dan het rijke Hol land," vroeg monsieur zich omwendend. „O, maar naluurlijkl Kunt u dééraan twij felen? Frankrijk is een prachtig land en iedereen, die oog heeft voor de natuur, kèn niet anders dan er van houden," zei Ina met vuur en ik vulde geestdriftig aan: „Rien de plus pittoresque que la Drómel" wat monsieur, die een echte „Dromadaire" is, zooals hij lachend beweerde, echt goed deed Tot het laatste oogenblik bleef hij even hof felijk als hij altijd geweest .was. T.erwUle .van de koffers bracht hij ons heelemaal naar. Valence, liet daar Aiglon, dien hij daar, anders niet graag aan vreemden overlaat* achter bij 't standbeeld van Désiré Bancel, onder de hoede van een besteller, nam zelf onze kaartjes voor Parijs en zorgde voor onze koffers. „Ne vous fatiguez pas. Vous avez encoré tant faire aujourd-hui," zei hij, terwijl hij ons aan 't perron op een bank deed plaats nemen en zijn goedig, steen-rood verbrand ge-i zicht betrok werkelijk toen de trein aan kwam. Hijgend sleepte hij onze handbagage in een geschikte coupé, plaatste alles in 't net en nam toen een haastig afscheid van ons* een en al agitatie, dat hij er niet veilig meer uit zou komen. Staande in den doorgang wuifden we hem' nog een laatst vaarwel toe en hij, veilig op 't perron, zwaaide zijn slroo* hoedje tot we hem niet meer zien konden Het was een vrij volle trein en warm en stof fig dat 't wast We smolten bijna en bekwa men alleen wat in den restauratie-wagen, waar we ons bedronken aan Eau dc Vals met ijs en 't daardoor naderhand des te warmer kregen. Gelukkig had *t te Parijs, toen we kwart over zes aankwamen, flink geonweerd eni geregend, zoodat we genoten van de heer lijk-vochtige koelie, die ohs *1 aan het Gar© de Lyon tegemoetkwam. (\V«rJt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 5