KOLONIËN. BINNENLAND.^ '.örvze insluitingskrachten kon de vijand zich <daar r.iet staande houden. Hij begon onder bescherming van zijne achterhoede, die hij Haar liet blijven, zijn terugtocht in gereed gemaakte stellingen ten westen van Ker- Tnansjah Toen den 30en Juni de achterhoe de van den vijand was terug geweken, trok ken onze troepen Mahidesjt binnen en be gonnen spoedig de vervolging van de Rus sische strijdkrachten des namiddags. De in versterkte stellingen ten westen van Kermansjah zich handhavende vijand werd Sn het front en de flank bestookt en in een strijd gewikkeld, die tot in den nacht duur de. Eindelijk moesten de Russen in den nacht van 1 Juli hunne stellingen geheel prijs geven en zich in de stad Kermansjah 'terugtrekken. In den vroegen morgen dron gen onze troepen, zonder den vijand tijd te gunnen in dc straten een gevecht te leve ren, in de stad waaruit zij de vijand dwon- gen te vluchten. Zoo braken onze troepen, ondanks het zeer moeielijke terrein waarop de gebeurte nissen zich afspeelden, ondanks de 200 Kilomeiers afstand van de grens tot Ker mansjah zonder wegen met verzorgingsmo gelijkheid, zonder den vijand een oogenblik rust te gunnen, den hardnekkigen tegen stand, dien hij bood op iedere plaats, welke ook maar de geringste kans op succes le verde. Zij trotseerden met groote volhar ding alle moeielijkheden, die zich voor hen opstapelden, en streefden met succes één *üoel na: aan de willekeur van den Vijand In deze streken een einde te maken. Londen, 5 Juli. (R.) In het lagerhuis vroeg de afgevaardigde Hunt of de politiek 'der verscherpte blokkade, die nu in werking .s getreden, bedoelt, dat alle schepen, die door de marine op grond van het vermoe den, dat zij voor den vijand bestemde goe deren vervoeren, aangehouden worden voor onze prijsgerechten gebracht zullen worden zonder tusschenko'mst van het ministerie van buitenlandsche zaken of een andere autoriteit, of dat die tusschenkomst nog in sommige of in vele gevallen geschiedt. Lord Robert Cecil zeide in antwoord hier op dat het bij de moderne wijze van oorlog voeren onmogelijk is het recht van ondei- 2oek der schepen behoorlijk in volle zee uit te oefenen. Het is dus noodzakelijk gewor den alle of bijna alle schepen, die naar de havens van aan Duitschland grenzende neu tralen varen en die de Britsche havens niet uit eigen wil aandoen, naar deze havens te brengen, ten einde onderzocht te worden. Het onderzoek zal in deze havens geschie den. Bij de beoordeeling zal rekening ge houden worden met den aard van de lading, <le reputatie van de verzenders en de ge- consigneerden, de hoeveelheid van gelijk soortige goederen, die in den laatsten t'jd in' het neutrale land, waarvoor het schip be stemd is, ingevoerd werden en mogelijk nog andere inlichtingen van vertrouwelijken- aard, die in het bezit van de Britsche regee ring zullen komen. Al deze inlichtingen zul- Jen te Londen verzameld worden. Er zal dus in Londen beslist worden, of er termen be staan om het sohip, de lading of een ge- 'deelte der lading voor het prijsgerechtshof te brengen. Alle schepen en hunne ladingen voor het prijsgerechtshof te brengen, zou piet rechtvaardig en niet verstandig zijn. Londen, 5 Juli. (R.) De sultan van ifohore heeft aan de Britsche regeering veer tien strijdvliegtuigen aangeboden, die in 't geheel 31.500 p. st. zullen kosten. Dit aan bod is in dank aangenomen. Londen, 5 Juli. (R.) De Daily Tele graph bericht uit New-York van den 4en, dat leene Fransche leening van 100 millioen 'dollars met succes is genegotieerd in de •Vereenigde Staten. De Vereenigde Staten en Mexico. Washington, 5 JuIf. (R.) De nota cart Carranza, die heden is overhandigd aan •taotssecretaris Lansing, is kort en van ver zoenenden inhoud. Zij verzekert, dat men verlangt te komen tot eene vriendschappe lijke regeling van de moeielijkheden en be looft, dat inmiddels alle middelen zullen worden aangewend om te voorkomen, dat tich incidenten voordoen, die den toestand veregeren. Carranza neemt in beginsel de bemidde ling aan, die door de vertegenwoordigers ^an eenige Latijnsch-Amerikaansche staten is voorgesteld. Hij wacht bericht af, of de Vereenigde Staten gezind zijn, die bemid deling ook aan te nemen of de voorkeur ge ven aan rechtstreeksche onderhandeling. De nota bevat geen bepaald antwoord op 'de vraag of Carranza de instructie hand haaft, die gegeven is om de Amerikaan- *6che troepen die zich anders dan in noor delijke richting bewegen, aan te vallen. 'Niettemin is de algemeene meening, dat de \pota aannemelijk is voor de Vereenigde Sta ten en dat het oorlogsgevaar voor het oogenblik is afgewend. Oost-lndlë. Een controleur vermoord. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind De spoorwegcontToleux Mende is in zijn standplaats Lhosoekoen door een Atjeher ïermoord. Oproer onder zoutkoelles. Men seint uit Weltevreden aan de Tel. r Onder de koelies van de zoutmijnen van Koelonprogo (gelegen in de Vorstenlanden) tft ©en oproer uitgebroken. Driehonderd koe- Hes zijn bij deze relletjes betrokken. Een militaire macht >s naar de ©laats yan het op- J9MC futiondsD, Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag werd de be handeling der successiewet voortgezet. De heer L o h m a n zal tegenstemmen om dat het opnemen van schenkingen in de suc cessiebelasting een onduldbare inmenging van den Staat in particuliere aangelegen heden is en verhooging' van de heffing in de rechte lijn strijdt met het publiek belang, dat het vermogen in de naaste familie blijft. De heer Kooien wenscht dat de regee ring nog eens zal nagaan of de 18 millioen die uit de 5 aanhangige belastingontwerpen moeten komen, wel noodig zijn nu de belas tingopbrengst zoo meevalt. Misschien zal dan kunnen afgezien worden van verhoo ging in de rechte lijn. Het opnemen van schenkingen en verzekeiingsuitkeeringen acht spr. in principe verbeteringen; ten aan zien van schenkingen gaat het ontwerp even wel veel verder dan noodig is om ontduiking van de Successiewet tegen te gaan. Spr. wenscht dat de bepaling omtrent verzeke- ringssuitkeeringen niet zal ingevoerd wor den, voordat de werking van buitenlandsche maatschapijen is geregeld. Bij de regeling van werkzaamheden deelt de Voorzitter mede, dat binnen enkele dagen een wetsontwerp is te wachten tot re geling van de levensmiddelenvoorziening in verband met de aanvrage om 20 millioen daarvoor. Bij de voortgezette behandeling van de Successiewet betoogt de heer F o c k, dat successiebelas- tingverhooging op de eerste plaats is aan gewezen voor nieuwe heffingen; van kapi taalvernieling is geen sprake. Hij kondigt een amendement der commissie van rappor teurs aan, om schenkingen aan liefdadige in stellingen vrij te stellen en wil bepalingen ten aanzien van buitenlandsche verzekering maatschappijen reeds in dit ontwerp zien opgenomen. Minister Van G ij n betoogt, dat het te kort op den gewonen dienst over 1916 ver moedelijk 16 millioen zal bedragen, waarbij 3^ millioen komt voor de rente en aflossing der leening 1916. Daarom moet ongeveer 20 millioen komen uit nieuwe belastingen bieraccijns.3.6 millioen, dividend- en tan tièmebelasting 1.1 millioen, zegel- en re gistratierechten 3.2 millioen, schatting on roerend goed naar verkoopwaarde 1.4 mil lioen. Van bezuiniging is niets meer te ver wachten en de hoogere opbrengst der be lastingen Is niet zoo hoog als ze lijkt, dus van het gevraagde bedrag is niets te missen. Tot verhooging van het tarief wil de mi nister niet overgaan. Hij erkent de bezwaren tegen het zwaarder treffen in de rechte lijn niet; hij is bereid eenigszins tegemoet te ko men aan het verlangen tot vrijstelling van schenkingen aan liefdadige instellingen en zal ook overigens de betreffende bepalingen loyaal doen toepassen. Tot uitliditing van de bepalingen omtrent levensverzekeringsuit- keeringen uit dit ontwerp is spr. niet bereid; hij wil echter wel eenige bepalingen op nemen omtrent huitenlandsche maatschap pijen. De heer Drion repliceert, evenals de hee- ren Lohman en Ter Laan (Rotterdam). De Minister dupliceert. Te 4 uur 55 worden de algemeene beschouwingen gesloten en de beraadslagingen verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Grond wetsherziening. Verschenen is een uitvoerig afdeelingsverslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot Grondwetsherziening.Vele leden bestreden urgentie en opportuniteit der herziening, met welke bestrijding zeer velen zich echtér niet konden vereenigen. Verscheidene leden waren tegen beperking der herziening tot het kiesrecht en achtten althans eene herziening van het elfde hoofdstuk wenschelijk, terwijl verschei- denen uitvoerig betoogden, dat de Regeering met de indiening had moeten wachten tot zij in de gelegenheid was daarin een voorstel tot her ziening van het onderwijsartikel te betrekken. Vele anderen vonden hie toe ireen aanleiding. Onder erkenning echter dat gelijktijdige behan deling van onderwijs en kiesrecht feitelijk de ver schillende partijen nader tot elkander zal brengen en daarom op het welslagen der grondwetsher ziening een gunstigen invloed kon hebben, werd dan ook door een aantal leden der linkerzijde verklaard, dat zij gaarne bereid waren in de on- derwijsquaestie aan billi'ke wenschen recht te doen en dat zij geen bezwaar hebben een herzie ning van art. TQ2 tegelijkertijd met het kies recht te behandelen. Vele leden concludeerden uit de wijze waarop de Afin. de invoering van algemeen kiesrecht toegelicht had, dat het kies recht hem volkomen koud laat en hij het voor stel alleen indiende omdat dit met den volkswil overeenstemde. In verband hiermede werd be toogd, dat in deze van geen volkswil gebleken is. Velen verklaarden aan het organische kies recht de voorkeur te geven boven individualis tisch. Een aantal leden voegden ei ann toe zich echter bij de Regeringsvoorstellen neer te leg gen, indien gelijktijdig stemplicht en invoering van evenredig kiesrecht worden voorgeschreven. Vele anderen die bovenbedoelde critiek op de toelichting uitvoerig bestreden achten invoering van algemeen kiesrecht noodig teneinde den Invloed van de geheele bevolking op de richting van wetgeving en staatsbestuur te versterken. Vele leden achtten geen reden aanwezig om vrouwenkiesrecht in te voeren, zelfs al zou een belangrijk deel der vrouwen het begeeren, wat zij echter tegenspraken. Zij achtten o. a. de vrouw niet geschikt voor deelneming aan het politieke leven. Door veie- andere leden werd voor vrouwenkiesrecht gepleit en betoogd dat het gewenscht is zich ten aanzien van het actie ve kiesrecht niet te bepalen tot het wegnemen van belemmeringen. Met toekenning van het passieve kiesrecht aan vrouwen was men niet algemeen ingenomen. Tegen de voorgestelde regeling betreffende uitsluiting van het kiesrecht werden verschillende bedenkingen geopperd. Verscheidenen wenschten den minimum leeftijd 4(09* kj£*<u2chjtfi >n dg Grpndwet 99 £5 jaar bepaald te zien. Zeer velen vereenigden zich met de invoering van evenredig kiesrecht, maar ver scheidenen wenschten thar.s veel verder te gaan dan tot wegneming van dc grondwettelijke be lemmeringen er tegen. Zeer velen achtten dade lijke invoering van stemplicht met imperatief voorschrift in de Grondwet gewenscht. Bij mon deling overleg met den Minister verklaarde deze zich tot overweging bereid. Bepl^-'t werd een ver betering in de wijze van samenstelling der Eerste Kamer, daar voor hare afschaffing, thans noch een vercischte mecidcrhel.l in de Sta ten- Generaal, noch medewerking van de Regeering zijn te verkrijgen. Nota van den Leer Drion. De heer Drion heeft aan het Verslag een nota toegevoegd, waarin hij uitvoerig betoogt, dat het voorgestelde stelsel van evenredige vertegen woordiging Heels practisch onuitvoerbaar, deels om principicele redenen reet te aanvaarden is. Versterking der Indische vloot. Het aangekondigde wetsvoorstel tot vermeer dering der Indische vloot met een kruiser en drie ondei zeebooten is bij de Tweede Kamer inge komen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat verleden jaar een bedrag van zes millioen gulden is toegestaan als eerste termijn voor den bouw van twee kruisers en vier onder zeebooten voor den dienst in Ned.-Indië, waar van de totaal-kosten op ongeveer 28 millioen gulden werden geraamd. Voor het dienstjaar 1916 werden als tweede termijn voor den bouw van bedoeld materieel, voor de beide kruisers 3.5 millioen en voor de vier onderzeebooten 2.5 millioen, dus te zomen 6 millioen gulden toegestaan. De Regeering is echter van oordeel, dat zon der uitstel verdere stappen moeten worden ge daan tot versterking van de vloot in Indië, zoo dat thans gelden worden aangevraagd voor het op stapel zetten van een derden snellen kruiser van hetzelfde type en van drie onderzeebooten, en wel een som van 1 millioen gulderv voor den kruiser en I millioen voor de onderzeebooten. Wanneer deze suppletoire aanvragen worden goedgekeurd, zal dus in totaal voor nieuwen aanbouw voor de vloot in Indië een bedrag van 8 millioen gulden ten laste van het dienstjaar 1916 komen. Bij gereedheid van dat materieel zal dan in Indië de beschikking worden verkre gen over 3 kruisers en 10 onderzeebooten, zoo dat bij eiken kruiser een 3-tal onderzeebooten kan worden ingedeeld, terwijl het mogelijk zal zijn door het naar Indië zenden van de thans in aanbouw zijnde ruim 300 ton groote torpedo booten, aan eiken kruiser ook nog twee jagers en twee zeegaande torpedobooten toe te voegen. Hierdoor worden dan drie tactische eenheden gevormd, die een belangrijke aanwinst voor de vloot in Indië zullen vormen. Teneinde de onderzeebooten in staat te stellen geruimen tijd achtereen op het terrein van actie te blijven, zal het noodig zijn enkele depótsche pen aan te schaffen, welke gelegenheid zullen aanbieden voorraden aan te vullen, herstellin gen te verrichten, en. aan de bemanningen rust te geven. Bij het opmaken van de eischen,- waaraan deze schepen zullen moeten voldoen, doen zich verschillende vraagpunten voor, die nog in onderzoek zijn, zoodat thans nog geen gelden voor dit doel worden aangevraagd. De kruiser zal gelijk worden aan de beide eerste. Ook dit schip zal in Nederland worden aangebouwd, waarbij het in de bedoeling ligt de scheepsbouw werven die verleden jaar voor den bouw der kruisers in aanmerking werden ge bracht, wederom in de gelegenheid te stellen voor den bouw in te schrijven. Bij de keuze van het type der onderzeeboo ten' zal voor zoover het mogelijk blijkt betrouw bare gegevens daaromtrent te verkrijgen, ge tracht worden partij te trekken van de onder vinding die met deze vaartuigen tijdens den tegenwoordigen oorlog is verkregen. Het is waarschijnlijk dat de waterverplaatsing daar door nog wat grooter zal worden dan die der vorige booten, zoodat ook de kosten een even redige vermeerdering zullen ondergaan. De sterke stijging der prijzen van alle mate rialen en benoodigdheden heeft ook haar in vloed doen gelden op de bouwkosten der thans in aanbouw zijnde schepen. Werd ten vorigen Jare de prijs van een kruiper met bewapening en uitrusting op ruim tien millioen gulden geraamd, thans moet de totaalprijs, voor zoover de vol gens het contract in rekening te brengen ver hoogingen wegens stijging der materiaolpi ijzen bekend zijn, op ongeveer 12 H millioen gulden worden gesteld. Om dezelfde reden is de prijs der onderzee booten K IVVII, die oorspronkelijk op 1,750,000 geheel uitgerust was geraamd, ge stegen tot ongeveer 2 millioen gulden, terwijl, voor de nieuwe booten- K VIII X gedeelte lijk ook in verband met de te verwachten groo- tere waterverplaatsing veiligheidshalve de prijs op drie millioen gulden per eenheid moet worden gesteld. Berichte*. De Staatscourant van 5 Juli bevot o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen A. W. Kamp, inspecteur der directe belastingen; A. v. d. Ent, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Kralingscheveer. ontbonden met dank de bij Kon. besluit van 5 October 1915 ingestelde Staatscom missie inzake de oorlogswinstbelasting. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Purmerend, met ingang van. 15 Juli 19T6, S. J. Smit, ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Heerenveen, met ingang van 15 Juli 1916: A. J. P. de Lange, inspecteur der registratie en domeinen te Heerenveen, en J. A Drijber, burgemeester der gemeente Angwirden benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid der 2de klasse, bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ne- derlandsch-Indië, de arts Ch. Lekkerkerker. Dinsdagmorgen heeft de Koningin- Moeder een bezoek gebracht aan de Werk inrichting voor Blinden, Tollenstraat 612 te 's Gravenhage. H. M. weid ontvangen door jhr. V. J. G. Beelaerts van Blokland als vertegenwoordi ger van het bestuur. De directeur der in richting, de heer H. W. M. Brüning leidde H. M. rond en gaf toelichtingen over het werk der blinden. De vorstelijke bezoekster onderhield zich met iederer. blinde en gaf hun ieder eên ge^$Uik_e fcift Prins Hendrik in Zwitser land. Volgens een telegram uit Zermntt (kanton Wallis, Zwitserland) is Prins Hen drik daar 3 Juli aangekomen voor een lang durig verblijf. De minister van oorlog be zocht gister, vergezeld van den luitenant kolonel Muller Massis, hoofd der lie afdee- ling van het departement, en kapitein Van Everdingen, adjudant van den minister, de legerplaats bij Oldebroek, tot het bijwonen van schietoefeningen der vesting-aiiillerie. DeAmerikaansche gezant. De gezant der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika te Den Haag, de heer Hen ry van byke, vertrok gisteren met een ver lof vari 'n vijftal weken naar Noorwegen. Tijdens zijn afwezigheid zal als zaakge lastigde van Amerika bij Hr. Ms. hof optre den de heer Marshall Langhorne, seretaris der legatie. Stemplicht. De Haagsche redac teur van het Hbld. verneemt, dat een ont werp tot invoering van stemplicht tegelijk met de Grondwetsherziening, het departe ment van Binnenlandsche Zaken reeds eenige dagen geleden heeft verlaten. Het is in gereedheid gebracht naar aanleiding van het overleg met de Commissie van Rappor teurs, waarvan het afdeelingsverslag over de herzieningsvoorstellen gewaagt. Successiewet. Het Bestuur van de Vereeniging voor Levensverzekering te 's Gravenhage heeft het volgende adres ge^ gezonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. „dat zij heeft kennis genomen van het bij Koninklijke Boodschap van 23 October 1915 aan Uw college ingediend ontwerp van wet tot wijziging der Successiewet, en in het bij zonder van die bepalingen daarvan, die strekken tot het belasten van uitkeeringen wegens polissen van levensverzekeringen als schenkingen of nalatenschappen; dat zij zeer gaarne had gezien, dat het uitstekende sociale doel door de levensver zekering nagestreefd, haar ook onder -de te genwoordige tijdsomstandigheden den tot dusver genoten belastingvrijdom hadde ver zekerd; dat zij evenwel, indien die tijdsomstandig heden het onvermijdelijk maken ook de uit keeringen uit levensverzekering te belasten, daartegen geen verdere bedenkingen wenscht te opperen, ondersterk protest evenwel tegen het motief dat de levensver zekering op eenigszins noemenswaardige wijze strekt tot ontduiking van successie recht; dat zij, hoezeer onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden de wenschelijkheid eener vlugge afdoening van vele belasting ontwerpen begrijpende, ernstig bezwaar moet maken tegen overhaaste afdoening van deze zeer ingewikkelde en technisch moei lijke regeling der belasting van levensver- zekeringsuitkeeringen, omdat die regeling in den aangeboden vorm tot verschillende zeer belangrijke, ongewenschte gevolgen zal lei den; dat die ongewenschte gevolgen in hoofd zaak veroorzaakt worden door: lo. de levensverzekeringmaatschappijen aan strenge controle-maatregelen te onder werpen, die, wijl zij alleen tegenover bin nenlandsche maatschappijen met kracht zijn door te voeren, den buitenlandschen maat schappijen een zeer onbillijken voorsprong geven; 2o. uitkeering uit een polis bij leven ge lijk te stellen met schenking, zonder ook maar eenigszins een daarbij onontbeerlijke regeling te ontwerpen; 3o. uitkeering uit 'een polis bij overlij den gelijk te stellen met een verkrijging uit een nalatenschap, zonder voldoende reke ning te houden met de groote practische bezwaren, die daaraan verbonden zijn. Welk adres van een nadere toelichting vergezeld gaat. Gedeputeerden van Noord- Holland. In de Statenzitting van Noord- Holland werd tot Gedeputeerden gekozen, de heerenJb. Zijp Azn. (aftr., met 32 stem men tegen 21 op Gerhard), A. H. Gerhard (vacature Van Hamel); bij tweede stem ming waarbij de gekozene 37, en de heer Van Tienen 34 stemmen verkreeg en 2 in blanco werden uitgebracht), Jhr. Boreel van Hogelanden (aftr. met 53 stemmen tegen 20 op v. <1. Waarden) en jhr. mr. D. E. van Len- nep (aftr. met 53 stemmen tegen 17 op v. d. Waarden). Verder waren bij de verschillende stem mingen nog enkele verspreide stemmen uit gebracht. Tot buitengewoon lid werd geko zen den heer H. J. Calkoen. Gedeputeerden van Zuid- Holland. In de gisteren gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn de aftredende leden van Gedeputeerde Sta ten mr. H. A. van de Velde, jhr. mr. D. J. de Geer, mr. M. J. C. M. Kolkman en mr. J. Limburg met resp. 52, 65, 65 en 61 stem men herkozen. In de vacnature-Vegtel wer den uitgebracht op den heer H. C. de Wilde 43, op mr. C. P. Zaa-.jer 26 en op den heer H. Spiekman 10 stemmen, zoodat de heer H. P. de Wilde is gekozen, die verklaarde de aanneming van zijn benoeming twee dagen in beraad te willen hou ien. Als buitenge woon lid van Gedep. Staten werd met 43 stemmen herbenoemd de heer A. W. Schip pers. De wethouder De Wilde heeft zijne benoe ming déarom tweemaal 24 uren in beraad ge houden, ten einde nog gelegenheid te heb ben afscheid te nemen van eenige raads commissies, waarvan hij voorzittend wethou der was. Door het zitting nemer, van wethouder De Wilde en het college van Gedep. Staten valt zijn raadszetel in 'district 's Gravenhage II open. De heer De Wilde was destijds met mede* werking der overwegend linksche meerden heid in tden Raad uit de rechtsche fractie tot weihouder gekozen. Hii kan aanspraak maken op vol "Pensioen als gewezen wethou der en mag, na de jongste wijziging ln d© desbetreffende verordening, het gemeente pensioen met zijn bezoldiging als Gedepu teerde, gelijkt'jdig blijven genieten. Zeeland. De Provinciale Staten van Zeeland herkozen tot leden van Ged. Staten de heeren J. A. van Romijn (R.-K.) met 35 stemmen tegen 6 en 1 blanco, J. H. Blum (R. R.) aftr.) met 32 stemmen tegen 8 (blan co en een op mr. A. A. de Veer, A.R In de vacture J G. van Niftrik (vrijz.-dem.) werd uitgebracht op den heer van Niftrik 19, op mr. P. Dieleman (A.R.) 15, P. F. Fruijtier (R. K.) 7 stemmenbij de tweede vrije stem ming werd gekozen de heer Dieleman met 21 tegen 19 op den h^er Niftrik en 1 op den heer Fruijtier. Tot buitengewoon lid werd herkozen mr. A. A. de Veer (A.R.) met 21 stemmen. Gelderland. In de gister gehouden zitting van de Pro vinciale Staten werden tot lid van Gedep. Staten van Gelderland herkozen de heeren mr. A. J. baron van Nagell van Ampsen (vriiz.), mr. A. Ph. R. C baron van der Borch van Verwolde (A. R.) en L. A. M. van Basten Batenburg (R. K.) Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd herkozen mr. W Rosmalen Nepvev (vrijz.) Friesland. In de vergadering van gisteren werden de heeren B. W. Okma (Chr.-Hist.), K. P. W. Besuijen (S. D. A p) en G. L. van der Zwaag (Socialist) als leden van Gedep. Sta ten herkozen, achtereenvolgens met 46, 39 en 37 van de 49 stemmen. Tot buit gewoon lid van Gedep. Staten, vacature-mr. H. Binneris (lib.), werd gekozen de heer L. Zandstra (S. D. A. P.) met 28 stemmen. De heer L. J. de Jong (Soc.-dem.) kreeg 1 stem, de heer R S. H. Visser (R. K.) 12 stemmen, terwijl oen briefje in blanco was. De volgende vergadering is bepaald op 11 dezer. Verkiezing Ged. Staten. Her benoemd zijn tot leden van Gedeputeerde Staten van Groningen de h.h. J. Sypkens, U. G. Schilthuis, mr. F. van der Tuuk en U. Wilkensbenoemd zijn de h.h. G. de Vries, burgemeester van Oldehove, en L. H. Mans- holt, soc.-dem. Gedeputeerde Staten van Overijssel. De Prov. Overijs. en Zw. Ct. meldt: Hoewel de Prov. Staten ln Overijs sel, zooals men weet, door de laatste ver kiezingen om waren, met één stem links meerderheid, heeft, hoewel alle 47 leden tegenwoordig waren bij alle 4 verkiezingen voor één lid van Gedeputeerde Staten, het lot moeten beslissen, doordat het soc.-dem. lid Pennink blanco stemde. Verkozen werden: mr. Van Laar, baron Van Dedem, J. A. van der Sanden en Jor- dens, en herbenoemd Van Wijngaarden Voorts hebben zitting mr. H. van der Vegte en J. M. baron van Voorst tot Voors" Drenthe. In de gehouden zitting van de Prov. Staten werd tot lid van Ged. Staten herkozen mr. W. Th. -Eilerts de Haan, te Meppel, met 30 van de 33 stemmenge kozen werd tot lid in plaats van mr. A. ten Oever, te Assen, de heer G. L. Gratama, te Nieuw-Amsterdam, met 24 van de 33 stem men. In Noord-Brabant en Limburg zijn d« aftredende Gedeputeerden herkozen. Burgemeestersambt Zie- r Ik zee. Te ZIerikzee, is naar de „Zier. Nwsbl." meldt, aan mr. A. J. F. Fokker, waarnemend burgemeester, een door onge veer 500 ingezetenen geteekend adre9 aan geboden, waarbij hem verzocht werd terug te komen van een besluit, zich niet voor het burgemeestersambt aldaar beschikbaar te stellen. De heer Fokker antwoordde aan de deputatie, die het adres aanbood en toe lichtte dat hij het tot hem gerichte verzoek in ernstige overweging zou nemen. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen ge last officieren van gezondheid der 2de klass© W. J. Bronsveld en H. H. van der Meer met 21 dezer respectievelijk geplaatst in rol wachtschip te Willemsoord en schoener Zee hond, kapitein der mariniers V F. M. IJssel de Schepper 1 Augustus a. s. geplaatst bij 's Rijks werf'te Willemsoord. Het beroepsgeheim. Een offh cier van gezondheid le klasse bij de zee macht, dienende aan boord van een oorlogs schip in Oost-Indië, is door zijn comman dant gestraft met zes dagen hutarrest, we gens het stellen van zijn ambtseed- betref fende het medisch beroepsgeheim boven d© reglementaire bepalingen, die hiervan schending eischen. Alzoo dezelfde zaak, waarvoor de off. v. gez. C. M. Beukers kort geleden heeft te recht gestaan, en waarvoor deze door het Hoog Militair Gerechtshof is vrijgesproken. De minister van marine heeft nog steeds geen maatregelen genomen als gevolg op dit vrijsprekend vonnis. De thans gestrafte officier van gez. zal ook weder in hooger beroep gaan. Oud-mini©ter Telma. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de toe» stand ven oud-uiinister A. S. Talma, die se» dert eenige weken in het Diakonessen'nuii te Haarlem verpleegd wordt, zeer zorgelijk. K a p i t e i n H. A. M o s. f Te Nijm^ gen is op 55-jarigen leeftijd overleden d© gep. kapitein der Kon. maréchaussées H. Ak Mos, voorzitter van de Nijmeegsche Sport*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2