emilion' WIJNHANDEL 1. A. SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrek» STADSNIEUWS.^ Utrechtschestrast 34. Telif. 145. vereeniging en een in hippische sportkrin gen bekende persoonlijkheid. Begrafenis mr. 1. Ev e r t s B Hzn. Woensdagmiddag had op de be graafplaats Moscowa te Arnhem de teraar debestelling plaats van het. stoffelijk over schot van mr. I. Everts B.Hzn oud-wethou der der gemeente, oud-lid van de Prov. Sta ten van Gelderland, deken van de Orde van Advocaten. Op het kerkhof waren tal van autoriteiten bijeen. Aan de groeve spralfm de eerste plaats de burgemeester van Arnhem, mr. A. J. A. A. Bon. van Heemstra, die het vele her dacht, dat mr. Everts voor Arnhem gedaan heeft, en geweest is en namens de gemeente eerbiedige hulde en dank bracht aan den man, wiens karaktereigenschappen tot uiting kwamen in een frisschen geest, een scherp vernuft, een vlug verstand, en die een groote werkkracht en een groote regeerkracht ont plooide. Ten slotte zich in gedachten tot den over ledene richtende, zeide spr.: Arnhem dankt u en blijft dankbaar gedenken, dat gij het kostbaarste deel van uw zoo welbesteed le ven aan haar en hare inwoners gewijd hebt. Namens de Balie bracht jhr. mr. A. v. d. Goes hulde aan de nagedachtenis van mr. (Everts, die gedurende 46 jaar zich wijdde tan de rechtspraktijk, den advocatenstand Aeeft hooggehouden en steeds in toepassing tracht het suaviter in modo, fortiter in rae. Door een commissaris van de N. V. G. J. Thieme Co. werden nog in het licht ge steld de groote verdiensten van den over ledene ten opzichte van de vennootschap, in welker bestuur hij jarenlang zitting had. De oudste zoon, mr. B. H. Everts, dankte voor de hartelijke woorden bij het graf van zijn vader, die de nabestaanden tot grooten troost zouden zijn. Nederland en de oorlorji Geen Belgische expansiezucht. Reuter seint uit Londen: Het Algemeen Handelsblad van 27 Juni gewaagt in zijn avond-editie over het be staan eener propaganda-beweging, die on dersteund, zoo niet krachtig aangemoedigd zou worden door de Belgische regeering te Havre, ten_gunste van annexatie van Neder- landsch grondgebied aan België. Reuter is officieel gemachtigd te verkla ren, dat de bewering geheel en al ongegrond is. Noch de Belgische, nóch de Engelsche of Fransche regeering van hun kant hebben ooit eenige propaganda gevoerd of gesteund of wel plannen gemaakt, die ten doel had den aan Nederland eenigen gebiedsafstand te vragen of af te dwingen. Dure groenten. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Naar aanleiding van tal van klachten van huisvrouwen in den lande, dat er niettegen staande de door den Minister van Land bouw', Nijverheid en Handel vastgestelde maximumprijzen voor jonge groenten, waar van de uitvoer nu immers verboden is, n.l. bloemkool, bosjes peen, peulen, doperwten en vroege aardappelen veel te hooge prijzen gevraagd worden door groetenhandelaren, houders van groentenwinkels, die echter te vens per groentenwagen~ de waar aan huis bezorgen, merkt men ons van alleszins be voegde zijde op, dat aan die klachten zeer spoedig een einde zou komen, indien de koopers flinkweg weigerden, aan die exorbi tante eischen van de bovenbedoelde cate gorie van groentenhandelaren te voldoen. Te veel toch blijkt uit het oog te worden verloren dat de vastgestelde maximumprijzen wel is waar gelden voor de groentenventers langs de £traat, die er geen winkel op na houden, doch dat evenzeer aan die prijzen gehouden zijn de winkeliers in groenten, in wier winkels de groenten worden afgehaald, dus wat men noemt over de toonbank ver kocht worden. Nu wordt van regeeringswege wel de bil lijkheid erkend dat door de houders van win kels, die de groenten bij de klanten aan huis bezorgen, een zeer matige verhooging van den prijs voor die moeite wordt in rekening gebracht, b.v. 1 114 cent hooger dan de maximum prijzen, doch nooit mag daarvan het misbruik gemaakt worden waarover, naar .wij vernemen, ontelbare klachten het Depar tement van Landbouw bereiken, n.l. dat men bv. voor de bloemkool 20 cent en meer vraagt, terwijl de maximum-prijs voor Ie soort 12cts. bedraagt. Meestal krijgen de huismoeders, die bij hun winkelhoudenden leverancier, als zij van zijn wagen koopen, tegen die prijzen begrijpelijker wijze opko men, dan te hoorendat de maximum-prij zen, waarop de dames wijzen, niet geldig zijn voor hèm, leverancier, doch slechts voor de straatventers dat zij hetrekking hebben op inferieure waar, doch niet op de eerste kwa liteiten groenten die mevrouw van hèm koopt en dergelijke onjuiste beweringen meer. Daarom worde er nog eens met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men beter doet zich de moeite te getroosten zelf de groenten in te slaan of dit door de dienst bode te laten doen in den winkel van zijn gewonen leverancier, dan zich het benoo- Migde aan te schaffen, aan diens groentekar, <waarmede hij aan huis komt en dan voor rde keuze te worden gesteld om öf de boven bedoelde veel te hooge prijzen te betalen <>f aan een weigering om te verkoopen bloot te staan. Ten overvloede worde nogmaals in herin nering gebracht dat men voor de vastgestel de maximumprijzen allereerste soort groen- ien kan krijgen, en de maximumprijzen zijn: woot bloemkool le «oort 12 ct.; 2e soort 8 jBent, uitschot 4 cent; voor bosjes peen le Boort 6 cent (per bos van 25 wortelen)2e Boort (eveneens per bos van 25 wortelen) cent; peulen le soort 18 ct.. 2e soort 14 ct.doperwten le soort 10 ct. 2c soort 15 ct.vroege aardappelen, ronde 10 ct. per K.G. muizen O cent. Fraude met groenten. Het onderzoek naar de fraude, gepleegd aan de Delftsche Groentenveiling, heeft aan het licht gebracht, dat de voor uitvoer ge laden bloemkool belangrijk beter van quoli- teit was dan die voor binnenlandsch ge bruik, waarvan bovendien het vereischte aantal niet aanwezig was. Uitvoer van aardappelen. Door de Reichs-Kartoffel-Stelle te Berlijn is aan enkele belanghebbenden medege deeld, dat zij geen toestemming kan geven tot vrijen inkoop van aardappelen in Neder land op grond van de omstandigheid, dat met de Nederlandsche regeering overeenge komen zou zijn, dat slechts de inkoop-orga nisatie van de Reichs-Kartoffel-Stelle te 's Gravenhage aardappelen zou mogen in- koopen. Uit goede bron verneemt het Haagsche Correspondentiebureau dat bovenbedoelde mededeeling te eenenmale onwaar is en dat er van eenige overeenkomst te dezer zake geer. sprake is. Ook een manier van distribueeren. De Nieuwe Tielsche Crt. verneemt uit Zet ten Voor de gemeente Valburg werd 65 baal regeeringsrijst gezonden. De burge meester verdeelde de rijst als volgt60 ba len aan de Heldringgestichten, 4 baal voor enkelen der meest gegoede ingezetenen menschen met 2000 3000 inko men per jaar en 1 baal voor den burge- meesteT zelf. In heel korten tijd was de hee- le rompslomp van de distributie afgeloopen. Of 't evenwel overeen kwam met de bedoe ling der regeering en of het wel naar ge noegen der andere gemeentenaren was, is nog de vraag. Elke baal was van 200 pond. Uit een schrijven dat de N. R. Ct. ont ving blijkt dat dergelijke willekeur niet een op zichzelf staand geval vormt, maar dat er in een belangrijke gemeente als Roermond eveneens op zoo ongehoorde wijze gehan deld is. Zaterdag j.l. kwam te Roermond regee ringsrijst aan. Maandag d. a. v. bracht een gemeente werkman hiervan achtereenvolgens 50 K.G. bij den burgemeester; 100 K.G. bij den wethouder....; 50 K.G. hij den gemeente-ontvanger 100 K.G. bij den wethouder Voorts kregen een controleur bij de ge meentebelasting 100 K.G.de gemeente secretaris, een ambtenaar van den Burg. Stand en twee secretarie-ambtenaren, elk 50 K.G.de grossier600 K.G. een coöperatieve bakkerij 1800 K.G. De winkeliers en de Coöp. Vereeniging Het Centrum ontvingen niets. Toestanden op fourage- gebied. Door den Nederlandschen Stalhouders- bond is het volgende telegram gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken. Het bestuur van den Nederlandschen Stal- houdersbond, vergaderd te Amsterdam, deelt Uwe Excellentie hierbij mede, dat door den minister van Landbouw herhaaldelijk verbeteringen in de onhoudbare toestanden op fouragegebied beloofd werden, welke ver beteringen nog steeds achterwege bleven, hetgeen oorzaak is, dat in het laatste half jaar van bijna 10 der leden van den Ne derlandschen Stalhouders bond de bedrijven ten gronde rijn gegaan en publiek geveild. Hij verlangt alzoo dringende maatregelen tot afdoende verbetering en tevens nako ming der beloften inzake geen aankoop door het Rijk van binnenlandsche haver be- noodigd voor de troepen-paarden. Nog dagelijks zijn zoowel de regeering als de stalhouders slachtoffer van den ondoel matig geregelden hooiuitvoer gedurende 1915 en zelfs thans vindt nog hooiuitvoer plaats. Hij verzoekt Uwe Excellentie dringend hem persoonlijk te willen ontvangen op een door U te bepalen tijdstip. Uitvoer van stalen ka t o e n. Naar aanleiding van een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam tot den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gericht verzoek, heeft de Minister die Kamer bericht, dat bij hem geen bezwaar bestaat om den uitvoer toe te laten van stalen katoen door die firma's, welke daartoe een speciale machtiging van de Nijverheidscommissie ontvangen. Be langhebbenden dienen zich derhalve ter zake in verbinding te stellen met genoemde commissie. De Nederlandsche am b u- lance in Rusland. Dinsdagavond vertrok prof. dr. C. F. A. Koch per s.s. Delfinus uit Rotterdam naar Bergen op zijn reis naar Petrograd, om al daar als leider der Ned. ambulance in Rus land op te treden. Bij het vertrek waren aanwezig de vice- president, wnd. president, dr. C. B. Tilanug en echtgenoote, dr. Westerman en echtge- noote, de secretaris W. Zweerls, en tal van familieleden en belangstellenden. In beslag genomen postpakketten. In St.-Ct. 156 wordt medegedeeld, welke postpakketten afkomstig van de mails van de „Grotius", de „Prinses Juliana", de „Ko ningin der Nederlanden", de „Insulinde", de „Rembrandt" en de „Oranje" door de Brit- sche autoriteiten in beslag zijn genomen. Opgebracht. Verscheidene Vlaardingsche loggersche- pen zijn door Engelsche oorlogsschepen naar Kirkwall opgebracht. Men seint uit Hamburg aan de N. R. Ct.: De Nederlandsche 3-mast gaffelschoener „Dina Henderika". kapitein Kielema. van Haarlem naar Gefle, is Dinsdag naar Swï- nemunde opgebracht. Gewonde Duitschers. Nabij Glanerbrug zijn twee Duitsche sol daten geboortig uit Elzas-Lotharingen die aan het Russische front werden verwond en ter verpleging in het ziekenhuis te Gro- nau waren opgenomen, de grens overgeko men. Binnenkort zouden ze weer naar het front worden gezonden, doch zij vluchtten naar Nederland. Ontvluchte krijgs- gevangenen. Bij Selzaete zijn twee Russen, die te Ar ras uit krijgsgevangenschap waren ont vlucht, over de grens gekomen. Zij hadden ruim 20 dagen geloopen. Te Reuver (Limb.- zijn drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Goud- en Zilverindustrie. Als een gevolg van een door de drie vak bonden (Alg. Ned. Bond van Goud- en Zil versmeden in Nederland, R.-K. Bond van Goud- en Zilversmeden en Chr. Bond) ge voerde loonactie, hebben 45 der invloed rijkste patroons in de goud- en zilverindus trie zich bereid verklaard de volgende mi- nimumloonen vast te stellen: in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag 29 cent per uur en met 1 Jan. 1917 30 cent. Utrecht en Haar lem 28 cent en met 1 Jan. 1917 29 cent, Den Bosch en Hoorn 26 cent en met 1 Jan. 19T7 27 cent, Leeuwarden 27 .cent en Schoonhoven 25 cent. In andere steden dan de genoemde, zal het loon overeenkomstig den maatstaf, die in de genoemde steden geldt, worden vastgesteld. Dreigen.de uitsluiting te T i 1 b u r g. De Vereeniging van Tilburg- sche fabrikanten van wollen stoffen heeft gisteren besloten een aangekondigd besluit der vereeniging te handhaven om op 13 Juli a. s. de uitsluiting voor geheel Tilburg te proclameeren wegens een nog voortdurende staking der draadmakers. Gisteravond werd bij het uitgaan der fa brieken aan de arbeiders het ontslagbriefje afgegeven. Indien zich de toestand vóór 13 Juli niet wijzigt, zullen dus op dien dag de fabrieken stop gezet worden, met uitzonde ring van eenige niet bij de vereeniging aan geslotene. Dreigende staking inde schoenindustrie. Te Kaatsheuvel dreigt in de schoenindustrie een groote werkstaking uit te breken. De werklieden hebben 1 duurte-toeslag gevraagdde fa brikanten, die onlangs 10 pCt. duurte-toe slag hebben gegeven, wenschen nu nog slechts 5 pCt. te geven. De werklieden wil len nu het werk neerleggen. De staking zal ongeveer 700 arbeiders en arbeidsters om vatten. advies te geven bij de punten, f, en VI, w«# betreft het onderwijs aan Chineezen, de'hMt' dr. D. A. Rinkers, adviseur voor Inlandsche r ken, wat betreft de Inlandsche talen en het Aré». bisch. Den Raden Kamiï, adjiTnct-fhspecteur van Hp Inlandsch onderwijs te Somarang. Is een nlgfc meen advies govrangd. Reclame b per anker 1 34 per flesch 0.86, plu* I 1.IÏO per mikfr acorns. Provinciale Staten te Utrecht. In de gisterochtend gehouden zitting van de Provinciale Staten van Utrecht haddèn langdurige discussies plaats naar aanleiding van het voorstel van de meerder heid der commissie, belast met het onder zoek der geloofsbrieven van de nieuwge- kozen en herkozen Statenleden, om ook tot toelating van de heeren Van Lier, Van Zeist en Schorer te besluiten, hoewel aan een der stembureaux in het district Utrecht 1 eene Ten Aanzetten tot oproe r. Voor den krijgsraad te Den Haag is behandeld de zaak van den milicien van de vestingartille rie G. B., die beschuldigd was van zijn ka- meraden in het fort Kijkduin op 11 April j.l. tot ophoer te hebben aangezet. Hij zou zich verzet hebben tegen de ar restatie van een anderen milicien, die ge dreigd had \an zijn karabijn gebruik te zul len maken. De waarn. auditeur-militair mr. B. van Rossem eischte 8 maanden gevangenisstraf. Tegen den milicien M. C., die gear resteerd moest worden, werd 4 maanden militaire gevangenisstraf geëischt. Smokkelaar doodgescho ten. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is overleden C. N., uit Munstersche- veld (Dr.), die Donderdagnacht, toen hij 80 pond vet over de grens wilde smokkelen, door een paar buitengewone kommiezen in den buik werd geschoten, nadat hij voor af gewaarschuwd was om halt te houden. Risico van den huiseige- naarl Te Besoijen heeft de mandenmaker J. A. drie revolverschoten gelost op zijn huisbaas, die hem kwam vragen om zijn achterstallige huishuur te voldoen. De mare chaussee heeft hem in verzekerde bewaring gesteld. Inbraken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Breda niet minder dan vijf inbraken gepleegd, n.l. bij de sigaren fabriek van de heeren van Gent, bij het technisch bureau van de heeren Asselberg en Nathenius bij de fuciferfabriek van de heeren Eras en Paulson, bij de groenten- en vruchtendrogerij Paulona en bij de ijzer fabriek van den heer Cozijn. Behalve 50 uit de kleine kas van de heeren Eras en Paulson vonden de inbrekers niets van hun gading. Bij de heeren Asselberg en Nathe nius en de heeren Eras en Paulson hebben de inbrekers vergeefs getracht de brandkast te forceeren. Dinsdagnacht is ingebroken in de woning van den heer Van B. aan den Rot- terdamschen weg nabij den tol te Overschie. Vermist worden onge\eer 100 aan con tanten, alsmede een aantal gouden en zil veren voorwerpen. Om te fuiven. Te Aalst (N.-Br.) heeft zekere koopman zijn huis dat in nog goeden staat verkeerde, verkocht voor slechts 100. De reden hiervoor was alleen dat hij eens wilde fuiven. (N. v. d. D.) Onder de stoomtram. Dinsdag middag is op den Weurtschen weg bij Nij megen een 8-jarig kind door de stoomtram overreden. Het werd dood opgenomen. Val van den toren. Dinsdagavond zijn in den Haagschen toren twee toren- klokmakers, die daar werkzaamheden ver richtten, door het wippen van een plank naar een verdieping lager gevallen. Een hunner heeft een beenbreuk gekregen, de ander vermoedelijk een wervelbreuk. Beiden zijn in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Averij van het s.s. ,Banda". Volgens een Lloyds-bericht uit Londen, passeerde het s.s. „Boerve" West-Browhead met het s.s. „Banda" op sleeptouw. Beide vrachtbooten, behoorende aan de Stoomvaart-Maatschappij Nederland, op reis van Batavia naar Amsterdam, zijn 4 Juli van Falmouth vertrokken. De buit der zee. De stoomtreiler Thor U M 164 heeft op 55,55 Noord en 6,10 Oost met het net gevischt op een op den bodem liggend Engelsch oorlogsschip. In het net werd een kleine installatie voor radio-telegrafie en een seinvlag, opgehaald. Marktberichten» tlermarkt te Rotterdam. 4 Juli 1010. Kipeieren V. P. N. f 6.00—7.00. Regoering f 5.50-5 80. Eondeieren V. P. N. f 7.00—7.25. Regooring f 0,00-6.95. Aanvoer V. P N. 22250 Regeering 219805 242061 School, en Kerknieuw». B. en W. van Amsterdam hadden, naar men weet, op advies van curatoren van de universi teit don Rand voorgesteld tot gewoon hoog leeraar in de oogheelkunde, vacature wijlen prof. dr. M. Straub, te benoemen dr. J. van der Hoeve, oogheelkundig professor te Groningen. Uit den Road was in verband met deze voor- onregelmatigheid had plaats gohad. dracht een geheime zitting aangevraagd, die j slotte werd het voorstel verworpen mei 23 tegen 12 stemmen. Tot leden van Gedeputeerde Stttfen wer den herkozen de heeren mr. B. L. C. C. Baron de Wykerslooth 3e Weerdesteyn, jhr. W. E. Bosch van Oud Amelisweerd, mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe en mr. M. W. L. S. Bilderdijk. Tot buitengewoon lid werd gekozen je heer mr. G. H. van Bolhuis. De vergadering werd hierop verdaagd tot Dinsdag a.s. Brand. Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle uitslaande brand uitgebroken in het glasmogazijn van. de metaaldraadlampenfobriek Holland aan het Merwedekanaal bij Utrecht. Met behulp van de autospuit, de stoomspuit en de water, leiding werd de brand gebluscht. Zendingsfeest te Ba a r n. Gis teren (Woensdag) werd te Baarn in de bos- schen van Soestdijk, daarvoor welwillend af gestaan door H. M. de Koningin-Moederf het 52ste Christelijk Nationaal Zendings- lees* gehouden, opgeluisterd door de Chris telijke Gemengde zangvereeniging „Hallelu ja" te Baarn en een tweetal muziekkorpsen. Het feest werd geopend door dr. J. Lam- rnerts van Bueren, directeur der Heldring- gestichten te Zetten, waarna een 17-tal spre kers het woord voerde, terwijl het feest ge sloten werd door dr. J. R. Slotemaker de Bruine, te Utrecht. Ondanks het aanvanke lijk minder gunstige weder, was een groot aantal belangstellenden op het feestterrein aanwezir- AGENDA voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 7 Juli 1916, des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mededelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om c!e tijdelijke aanstelling van den heer Ti. K;;lstra a!s leeraar in de Hebreeuw- sche taal aan het Gymnasium te verlengen tot 1 September 1917 (Gedr. Verz. no. 152.) 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun machtiging te verleenen, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te ■berichten, dat het voorstel tot overneming door het Rijk van de Hoogere Burgerschool behoudens nadere goedkeuring wordt aan vaard (Gedr. Verz. no. 154.) 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de Verordening, re gelende de samenstelling en inrichting Her commissie van Toezicht op het Lager on derwijs te Amersfoort en van het reglement op het Middelbaar onderwijs (Gedr. Verz. no. 150). 5. Voorstel van de commissie van Wet geving tot wijziging der Verordening op de Straatpolitie, ten einde een verbod in te voe ren om het Plantsoen te berijden met motor rijwielen (Gedr. Verz. no. 155). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het opnieuw vaststellen der Veror dening op de heffing van rechten op de kaasmarkt (Gedr. Verz. No. 149). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om een crediet te verleenen van 25.000.voor aankoop van een reserve- voorraad kabels en armaturen ten dienst* van het electriciteitsbedrijf, (Gedr. Verz. no» 153). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om toe te treden als lid' van de alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Gedr. Verz. no. 151), 9. Vaststelling kohier Inkomstenbelasting, dienst 1916, 2e gedeelte. 10. Afschrijving belastingen wegens ver trek en overlijden,, diensten 1915 en 1916 11. Vaststelling kohier schoolgelden. Feuilleton. Dezer dagen zullen wij aanvangen up m nieuwe feuilleton „De Eerste M** Mil roman door Mr. L. H. J. Lamberts Hurrffp brinck. E i n d-e xamen Gymnast p c» Alle leerlingen der 6de klasse Gymnasium alhier, zijn geslaagd voo K P. J. Conijn, H. A. J. Hott, J. C. Houbaer, 1 van der Knoop, P. J- Kooiman, Da. La. gistermiddag gehouden werd. Daarin is van de zijde van enkele raadsleden-geneesheeren er op aangedrongen den arts W. P. C. Zeeman, assis tent van wijlen dr. Straub, op de voordracht te plaatsen. Besloten werd, dat de benoeming gis teren niet zou geschieden, doch de voordracht aan curatoren zou worden teruggezonden met de opmerkingen, in comité-generaal omtrent de vervulling dezer vacature gemaakt. Koloniaal Onderwijs c o n gr es. Op het Koloniaal Onderwijscongres, dat den 28, 20 en 30 Augustus te 's Gravenhage in den Dierentuin wordt gehouden, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld. Eerste dng, 's morgens. Voorzitter: mr. J. H. Abcndanon, oud-dir. van O. E. en N. in Ncd.-Indië. I. In hoever is samensmelting van het onder wijs ten behoeve van alle bevolkingsgroepen in Ned.-Indic wenschelijk en mogelijk? a. Hoe moet deze samensmelting tot stand komen? b. Voor zoover geen samensmelting wen schelijk of mogelijk is: welke beginselen moe ten don gelden voor het lager en het voortgezet onderwijs voor de niet-Europeesche bevolkings groepen? Inleiders N. J. F. Borel, oud-adviseur voor Chineesche zaken in Ned. Indië; C. Lekkerker- ker, inspecteur inl. onderwijs; A. van Witzen- burg, oud-Indisch onderwijs. 's M i d d a g s. Voorzitter: C. R. Bakhuizen van den Brink, oud-dir. van Financiën in Ned. Indië. II. Welke plaats behooren bij het onderwijs in te nemen, eensdeels de Inheemsche talen, ook het Chineesch en Arabisch, anderdeels het Ne- derlondsch? Inleiders A. G. Boes, oud-inspec teur Inl. oud.; H. J. F. Borel, oud-adviseur voor Chineesche zaken ;n Ned.-Indië; raden Maz •Suordhy Suryaningrat, Javaansch letterkundige. IR. Op welken grondslag moet de onderlinge aansluiting van lager en voortegzet onderwijs, en die met inrichtingen van hooger gaand on derwijs berusten? Inleiders prof. dr. J. Boeke, hooglceraar te Leiden; J. Habbema, oud-inspec teur, inl. onderwijs; dr. H. D. Tjeenk Willink, directeur Kol. Landbouwschool te Deventer. Tweede dag 's morgens. Voorzitter mr. J. H. Abcndanon: IV. Welke beginselen zijn de leidende bij net onderwijs van wege de christelijke zending ten behoeve van de nict-Europcesche bevolkings groepen. Welke verhouding behoort tusschen Regee ring en zending te beslaan ten opzichte van het toezicht op het onderwijs? Inleiders: Dr. N. Adriani, afgev. van het Ned. Bijbelgenootschap; H. Colijn, lid Eeerstc KomeJ* van de Staten-Generaal (alleen voor de tweede vraag). Pater F. G. J. M. van Lith, directeur van de R.-K. Kweekschool te Moentilan. «Middags. Voorzitter dr. C. J. Vinkesteijn, insp. van Gymnasia. V. Moet het M. U. L. O. in Ned.-Indië alleen zijn eindonderwijs, of behoort het ook te zijn voorbereidend onderwijs? Hoe moet dit onderwijs zijn ingericht? Inleiders: H. Colijn, lid Eerste Kamer van de Staten-Generaal (alleen voor de eerste vraag); J. den Hollander, Ind. onderwijzer met verlof; J. Jonkers, Ind. leeraar M. O. met verlof. Derde dag 'smorgens. Voorzitter dr. N. Adriani, oud-zendeling. VI. Hoe moet het onderwijs voor meisjes, be hoorende tot de niet-Europeesche bevolkings groepen, worden ingericht? Welke plaats behooren bij het onderwijs in te nemen eensdeels de inheemsche talen, ook het Chineesch en Arabisch, anderdeels het Ne- derlandsch? Zijn voor dit onderwijs internaten noodig? Zoo ja, op welken grondslag? In het gewenscht meisjes uit de niet-Euro peesche bevolkingsgroepen tot onderwijzeres sen op te leidon? Zoo ja, hoe moet dit geschie den? Inleiders: A. Limburg, arr.-school opziener, oud-directeur' der Kost- en Dagschool voor dochters van hoofden en aanzienlijken te To- mohon; mej. M. S. van der Willigen, Indisch onderwijzeres met verlof. 's M i d d a g s. Voorzitter mr. J. H. Abendanon. VII. Moet een onderwijzeres, behoorende tot de niet-Europeesche bevolkingsgroepen een ruime plaats worden toegekend, ook bij het on derwijs dat gegeven wordt met het Neder- lendsch als voertaal? Is hun opleiding, met steun van Staatswege, ook in hun moederland gewenscht? Op welke wijze -behoort deze opleiding te worden geregeld? Inleiders: Baginda Dahlan Abdullah, Maleisch onderwijzer; Th. J. A. Hilgers, oud-Indisch on derwijzer; D. Koelewijn, directeur van de Prot Zendingskweekschool voor de vorming van inl. adviseur voor Len.Ja. A AÏ du Quesne v.nBruch-, Chineesche zaken te Batavia, verzocht een A, Snul ei* ?t D. ferxeira d* d

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3