"binnenland. Jlerij opgericht, welke het overzeesche ver deer met handelsduikbooten beoogde. In het handelsregister van Bremen werd op 8 No vember 1915 ingeschreven de Duitsche jOceaanreedei ij G. M. B. H. Bremen, opge richt door de Norddeutsche Lioyd, de Duit sche Bank en Alfred Lohmann: Tot den raad van toezicht behoorden: Alfred Loh- man, voorzitter; Philip Heineken, directeur- generaal der Norddeutsche Lloyd; handels- raad Paul Millinton Hermann van de Duit sche Bank te Berlijn en Carel Stapelfeldt, gevolmachtigd directeur der Norddeutsche Lloyd. Naar de Vossische Ztg. verneemt, zijn verscheidene onderzeebooten in aan bouw. De twee eerste, de „Deutschland" en de „Bremen", varen reeds op den Oceaan. Ze meten ongeveer 2000 ton, en zijn gebouwd op de Germaniawerf te Kiel. Baltimore, 10 Juli. (R.) De Duitsche duikboot Deutschland beweert een onbewa pend handelsschip te zijn, dat lading in heeft. Zii is geconsigneerd aan A. Schu macher en Co., die agenten ijn van de Norddeutsche Lloyd. De lading bestaat uit verfstoffen en geneesmiddelen. De duikboot z onder bewaking gehouden worden. Washington, 10 Juli. (R). Er zal door het staatsdepartement een protest wor- n ingebracht tegen het verblijf van de „Deutschland" in Amerikaansche wateren, indien uitgemaakt wordt dat de boot in eenig opzicht kan worden beschouwd als een oor logsvaartuig/ dat handelt krachtens instruc ties van de Duitsche admiraliteit. Washington, 10 Juli. (R.) De door •Duitsche propagandisten :n de Verecnigde Staten verspreide berichten, dat in Duitsoh- land kleine kinderen omkomen bij 'ge breke van melk en andere voedingsmiddelen, worden als „geheel onwaar" gekenschetst in een officieel rapport van het Amerikaansche gezantschap te Berlijn, dat door het staats departement bekend is gemaakt. Bristane, 10 Juli. (R.) In tien dagen tijds zijn 13.000 ton bevroren vleesch uit Queensland naar Europa gezonden voor de legers van de geallieerden. Engeland. Londen. lOJuii. (R.) Eerste minister Asquith heeft in eene korte verklaring de grondslagen aangegeven van een compro mis-voorstel tot regeling van de Iersche kwestie. De hoofdpunten van dit voorstel zijn: Uitsluiting van de zes graafschappen van Ulster van de Homerule-wet. Het par lement van het nationalistische Ierland zal zijn samengesteld uit de leden, die dit ge deelte van Ierland vertegenwoordigen in het rijksparlement. Het wetsontwerp, waarin het compromis is omschreven, zal aan de rijksregeering het uitsluitende gezag toe kennen over leger en vloot en over alle zaken, voortvloeiende ifft den oorlog. De regeling blijft van kracht gedurende den oorlog en twaalf maanden daarna; zij kan verlengd worden totdat het rijksparlement eene blijvende regeling maakt voor het be- 8t*XïquitR legde er nadruk op, dat de beide voornaamste politieke partijen in Ierland hebben toegestemd in dit compromis Hij deed daarom een beroep op het huis, partij te trekken van eene gelegenheid, die mis schien nooit zou terugkomen om eene re geling tot stand te brengen, die misschien de kiem zal bevatten van eene werkelijk duurzame regeling. Uit de Pers De Statenverkiexingen. Dr. Bronsveld merkt in zijn Stemmen voor Waar he id en Vrede op, dat de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten moeilijk konden vallen op een voor de sociaal-democraten gunstiger tijdstip. „Hun vischwater was meer dan troebel. Zij hebben zich, waar er slechts de gelegen heid toe bestond, tot de tolken gemaakt van de noodlijdenden. Door interpellaties, door moties, door toespraken op volksvergade ringen hebben zij geposeerd als de men- schen, die een oog en een hart hadden, meer dan eenig ander, voor den druk der tijden, waaronder het volk gebogen ging. Zij heb ben 't, in meer dan één geval, bij het rechte eind gehad, en op droeve misstanden ge wezen, maar 't ook niet nagelaten uit deze misère politieke munt te slaan." Dat de sociaal-democraten een buitenge woon groot aantal stemmen behaald hebben, dat z ij bij de herstemmingen in menig dis trict de beslissing in handen hadden, acht Dr. Bronsveld een slecht voorteeken voor de verkiezing welke ons wacht In 't volgend jaar. ,-,Wel weten wij niet, in welke omstandig heden land en volk verkeeren zullen in Juni 1917, maar het laat zich niet aanzien, dat de liberalen dan met meer geestdrift in 't veld zullen komen dan nu. Zij zijn op weg, om het vertrouwen te verliezen van de kie zers, die een afkeer hebben van 't samen gaan met Rome, en die handhaving verlan gen van ons protestantsch karakter en ver leden. Wij binden de belijdenis van Chris tus niet aan een politiek program, maar wij kunnen er niet toe meêwerken, dat de regeeringsmacht in handen komt van man nen, die openlijk den oorlog verklaren aan alle godsdienstig geloof, en ons land willen overleveren aan de meest tyrannieke van alle potentaten, dat is aan het volk. Indien er gevaar bestaat, dat het daartoe bij ons komen zal, dan is dit allereerst te wijten aan de vele landgenooten, die zich hebben laten afschrikken door het woord „liberaal", en meenden, dat de belijdenis van het evangelie meebrengt instemming met het anti-revolutionair program, en samen gaan met Rome. Daardoor heeft men man nen van zich gestooten, die in de praktische politiek met ons zouden gestreden hebben, en pal zouden hebben gestaan tegen de was sende sociaal-democratie. Maar ook de liberalen hebben schuld. Zij hebben geen «o«r gehad voor de gehechtheid van een zeer groot deel onzer natie aan kerk en reli gie zij hebben doctrinair vast gehouden aan hetgeen z ij nu eenmaal goedvonden .„christelijk" tc noemen, en daardoor den schoolstrijd in het leven geroepen, waarin zij gebleken zijn de zwakkere partij te zijn." Zullen nu vraagt Dr. Bronsveld de „christelijk-historischen" in 1917 weer medewerken aan de verzwakking van de liberalen, aan den vooruitgang der sociaal democraten, en aan hun eigen oplossing of zullen zij, erkennende dat noch Rome noch Marx onze leidsman wezen mag, met waarlijk liberale mannen gaan strijden tegen clericalisme en ochlocratie Er zullen libe ralen gevonden worden, die zich los maken van illiberale praktijken en toonen, dat zij een oog en een hort hebben voor onze pro- testantsche tradities? „In Zuid-Holland verloren verleden week in de Staten vier „rechtsche" en vier „vrij zinnige" leden hun zetels, die alle 8 werden ingenomen door sociaal-democraten. Kun nen de christelijk-historischen zich hierover verblijden En' wordt hier aan de liberalen niet een ernstige les gegeven Berichten. De Staatscourant van heden 10 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: tijdelijk benoemd bij de genie tot reserve luitenant kolonel de gepensionneerde luit.- kolonel der genie bij het Indische leger A. S. Ruzette; op verzoek eervol ontslagen D. H. Stam, als leeraar aan de R. H B. S. te Tilburg; dr. K. Kooij, met dankbetuiging, als lector aan de Rijks Universiteit te Groningen; S. Poel man, als onderwijzer aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Groningen; G. van der Laan, idem; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Warfum, L. A. Kortenhorst te Amster dam en A. W. M. Odé te Vlissingen; benoemd tot curator over de Rijks Uni versiteit te Leiden mr. J. Oppenheim, lid van den Raad van State; benoemd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek tot referendaris J. H. F. Claas- sens; tot hoofdcommies H. J. Vooren, W. C. L. de Waal; tot commies W. K. F. Zwier- zina en K. R. M. van Lingen; tot adjunct- commies G. J. Zwierzina, J. N. Vranken en J. van Bergen; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Lemmer, mr. J. Wedeven, advocaat te Groningen; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve 2e luitenant bij hun tegenwoordig corps: bij de infanterie de vaandrigs F. B. C. G. M. Jansen, van het 17e; J. Machielsen, van het 16e; L. J. Toxo- peus, van het 3e reg.; L. Duijzend, van het 21e; W. N. van Nooten van het 4e; P. P. C. van Rijen van het 3e; W. A. M. Noy van het lie; A. M. H. Roothaert, van het 6e; B. J. Gratama van het 8e; P. J. J. Jansen en J. G. Jessen, beiden van het 13e; A. J. Prins Visser en J. M. J. Donders, beiden van het 17e; K. Raadsheer, van het 8e; L. P. C. wuiis van net ue; in. kj. d. LU'ntner van het 4e; J. D. Haye en G. H. J. Rose, van het 3e; P. de Bruin van het 6e; H. van Zweeden en W. A. Duvekot van het 13e; D. P. Rentt van het 10e; J. G. A. Orbaan en A. A. Pot hoven beide van het 15e; A. H. de Vos van het 14e; G. Comello en W. de Groot, bei den van het 15e; J. H. G. Matla van het 4e J. M. Honig van het 13e; L. H. Possen van het 2e; A. van Duynen van het 3e; A. H. Leenen, van het 2e; P. A. Geelhoedt van het 19e; W. F. Dorgelo van het 16e; J. Q. C. Lenshoek van het 14e; bij de cavalerie de cornetten jhr. H. W. C. Hooft, jhr. F. Hooft Graafland, jhr. P. J. Six, allen van het le reg. huzaren; P. V. W. Eschauzier, B. H. H. Wjeesmann, beiden van het 2e reg. huzaren; J. C. M. Wijers en jhr. R. M. C. van der Wyck, beiden van het 4e reg. huzaren; H. S. Goldschmidt, van het 3e reg. huzaren; bij de artillerie de vaandrig J. A. C. van Brakel, van het reg. art.; de kornetten J. van Galen, van het 2e reg. veld-art.; jhr. G. C. T. van der Maesen de Sombreff, van het 4e reg. veld-arlillerie. bsrkoemd tot rceddhe«r~pkat5,vervanger in het genochtshof te Arnhem mr. A. J. A. A. -baron van Heemstra; burge meester der gemeeoto Arnhem, en mr. K. A. W. L. Hazellhoff Roelfzema, oud advocaat en lid van de gemeente van Rheden, wonende te Velp eervol ontslag ve 'eend, op zijn verzoek, met ingang van 10 Juli 191«j, aan H. Feisser, uit zijn-* betrek-ring van k&ntorur-eohter-pleafcsver- vanger in het kanton Zaandam, onder dankbe tuiging voor do als zoodanig bow azen diensten. toestemming verleend aan J. M. J. Borger- hoff Mulder, ontvanger der gemeente Hoevela ken, om tot 1 Mei 1917 te Amersfoort te blij ven wonen; toestemming verleend aan A. C. de Wilde, oscretaris der gemeonte Valkenburg (Z.-H.), om te Rijnsburg te wonen toestemming verleend om tot 1 Mei 1917 te Staphorst te wonen, aan D. J. M. G Otterman, secretaris dor gemeente de Wijk. Het eeuwfeest van Arg e n f i- n i Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Argentijnsche republiek heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken de ge- lukwenschen van de Nederlandsche regee ring persoonlijk aan den Argentijnschen ge zant aangeboden in diens ambtswoning aan het Bezuidenhout te Den Haag. De gezant van Brazilië te 's Graven- hage, de heer S. Gurgel do Amaral is be noemd tot gezant van Brazilië te Berlijn. Zijn opvolger, die in het begin der volgende maand te 's Gravenhage zal aankomen is de heer A. Guera Duval, die tot dusver te Rio de Janeiro een protocolaire functie uitoefen de. Depauselijkegezant. Een parti culier telegram uit Rome d.d. 7 dezer meldt aan de „Maasbode"; Bij schrijven van den pauselijken staats secretaris heeft gister Z. H. Paus Benedictus XV benoemd tot apostolisch Nuntius te Brus sel en apostolisch Internuntius bij het Ne derlandsche Hof, monseigneur Locatelli. Naar wij nader vernemen keert den pause lijken internuntius bij het Nederlandsche hof, mgr Tacci, naar Rome terug, waar hij bij het Vaticaan tot een zeer hooge functie geroe pen is. Hare Majesteit de Koningin Heeft gis ternamiddag ten kwart voor één ten Haren Paleize in het Noordeinde, in afscheidsge hoor ontvangen den Pauselijken Internun tius monseigneur Tacci. Na afloop htfd ten Paleize het gebruike lijke afscheidsdejeuner plaats. Bij Koninklijk besluit is de heer C. To- relli, vice-consul der Nederlanden te Livorno, benoemd tot consul der Nederlanden" aldaar, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat: de provinciën Grosselo, Lh orno (w. o. ook Elba) en Pisa. Aan den heer Torelli moet in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal gesohreven wor den. De Minister' van Financiën maakt be kend dat op de Staatsleening 1916 tot en met 8 Juli jl. was gestort een bedrag van 124.929.000 en dat wegens storting op de Indische leening 1916 is ontvangen tot en met genoemden datum 79.108.943.76. De Distributie wet. De Ka- meroverzïchtschrijver van de Tel. verneemt uit parlementaire kringen, dat er bij ver schillende leden der Tweede Kamer be zwaar moet hebben bestaan, om het ont wei p-Distributiewet nog vóór het reces in het openbaar te behandelen, omdat er be langrijke kwesties van verschillenden aard mede gemoeid zijn. Er is zelfs over gespro ken, om het heele levensmiddelen-debat te houden niet bij het 20-millioen-ontwerp, maar bij de Distributie-wet en deze dan in September te behandelen, dadelijk na de opening der nieuwe z'tling. Zoodoende zou een overijlde behandeling op dit oogenblik worden voorkon.cn. Intusschen isfnen onderling niet tot over eenstemming gekemen en zal de Kamer dus nadei moeten leslissen. Eerste K a m e r v e r k i e z i n g in Noord-Holland. De soc.-democr. leden van de Provinciale Staten van Noord- Holland hebben besloten voor de drie vaca tures vanl id van de Eerste Kamer als hun candidaat te stellen de heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdam. Tweede Kamerverkiezing Almelo. In de vergadering der R.-K. Kiesvereeniging „Ons Recht" te Almelo werd gestemd over de voorloopige candida- ten voor de Tweede Kamer. De heer A. H. J. Engels verkreeg 182, de heer L. baron ixji -v-uorst en ac neer j. ras r stemmen. Het Kamerlid v. Beresteyn. Naar uit Veendam wordt gemeld, wenscht jhr. mr. dr. E. A. v. Beresteyn wegens zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet voor een hèrbenoeming als burgemeester in aanmerking te komen. 16 October a.s. treedt hij af. Burgemeester van Zierlk- z e e. Naar de Midd.Ct. verneemt, heeft mr. A. J. F. Fokker thans besloten, zich be- sohikbaar te stellen voor het burgemeesters ambt van Zierikzee. Organisatie militaire geneeskundige dienst. Men meldt ons uit Den Haag: De commissie, die den minister zal voor lichten over de toekomstige organisatie van den militairen geneeskundigen dienst, zal tot voorzitter krijgen Dr. Ruijsch, voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht en tot secretarissen den officier van gezondheid 2e klasse Veldhuijzen te Utrecht en mr. W. van der Peen te Den Haag; tot leden de Kamerleden Scheurer en Ter Spill; den generaal-majoor Collette; dr. J. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmina- gasthuis te Amst^dam; den dirigeerend of ficier van gezondheid le klasse van der Moer, den inspecteur van den geneeskun digen dienst generaal-majoor Quanjer; Dr. Van Spanje, geneesheer-directeur van het Onze Lieve Vrouwe gasthuis te Am sterdam en Mej. Zuidema, adjunct-direc trice van het gemeentelijke .hulpziekenhuis te Den Haag. De opstootjes te Soera bay a. Het Bondsbestuur van Minder Marine personeel te den Helder ontving van zijn hoofdafdeeling te Soerabaya een rapport over de oproerige beweging van marine- schepelingen naar aanleiding van de mis standen in het hospitaal aldaar. Het rapport vermeldt, dat de hoofdafdeellngsbestuurders zich tegen de demonstratie op straat hadden verzet, maar de leiders er niet van waren af te brengen. Toen hebben zij getracht nog eenige leiding in handen te krijgen, wat slechts gedeeltelijk gelukte. De rapporteur schrijft intusschen de ongeregeldheden ten slotte toe aan de politie, die de demonstra tie had moeten laten begaan, zooals zij dat ook aanvankelijk scheen te doen. Uit zenuw achtigheid zou zij van haar eerste plan zijn teruggekomen. Na de plaats gehad hebben de ongeregeldheden wenschte de groote meerderheid der deelnemers aan de demon stratie deze niet .voort te zetten. Volgens Het Volk is door den mi nister van marine bepaald, dat de met het s.s. Rindjani der Stoomvaart-Mij. Rotterdam- sche Lloyd repatrieerende marineschepelin gen, welke in verband met de zg. relletje» te Soerabaia naar Nederland zijn gezonden# bij binnenkomst aan den Hoek van "Hol land worden overgescheept aan boord van een stoomloodsvaartuig en naar Hellevoet- sluis vervoerd, alwaar zij tot nader order geplaatst worden aan boord van het wacht schip. Hun zal geen verlof en geen vergun ning tot passagieren worden gegeven Ds. A. S. Talma heeft de laatste nachten wel betrekkelijk rustig doorgebracht, doch zijn toestand is van dien aard, dat het erg ste wordt gevreesd. Behalve zijn vrouw, wordt ook zijn jongste zoon in het Diaco- nessenhuis te Haarlem verpleegd. In den ouderdom van 75 jaar overleed te 's Gravenhage de Keer E. J. J. H. Rom- bouts, civiel-ingenieur, voormalig eigenaar van het Technisch Bureau E. Rombouts, aan de Gedempte Glashaven te Rotterdam. Rederland en de oorlog» Beschikbaarstelling van levens middelen. Door B. en W. van Amsterdam en Rot terdam is een schrijven gericht aan de Mi nisters van Landbouw, Binnenlandsche Za ken en Justitie, waarin herinnerd wordt aan den brief, welken adr. met het Gemeente bestuur van 's Gravenhage 26 Mei 1.1. richt ten tot den Minister van Landbouw in zake het toen kort te voren ingediende wetsont werp „Beschikbaarstelling van Levensmid delen" (het z.g. 20 millioen-ontwerp). Daarin hebben adr. de bezwaren uiteengezet, wel ke bij hen bestonden tegen het brengen ten laste der gemeente van een deel van de kos ten der voorgenomen maatregelen. Wij zouden gaat het schrijven voort nu in het dezer dagen ingediende ontwerp der „Distributiewet 1916" geheel hetÖlfde stelsel is nedergelegd, kunnen volstaan mét naar de toen geopperde bedenkingen te ver wijzen, ware het niet dat wij in het ontwerp thans bepalingen aantreffen, welke het door ons ingenomen standpunt o.i. nog' verster ken. Terwijl dusver bij geen enkele verstrek king van levensmiddelen de gemeenten met een deel der kosten werden bezwaard meende de Minister van Landbouw In de toelichting tot het 20-millioen-ontwerp dat voorlaan een andere gedragslijn moest wor den gevolgd, ten einde den gemeenten be lang te geven bij een goed beleid,van aan koop en distributie. Het is duidelijk dat deze overweging al leen dan als juist kan worden aangenomen, indien de gemeentebesturen inderdaad door hun beleid invloed hebben op de kosten. Het thans ingediende ontwerp echter ont neemt hun dien invloed geheel, of nage noeg geheel, gelijk in het schrijven uitvoe rig uiteen gezet wordt. Met aandrang verzoeken adr. daarom als nog de voorgestelde kosten-verdeeling terug te nemen. Meelveilingen. Prof. dr. B. D. perdmans, lid van de Twee- vle Kdnici vwo» nolle» dom in, Kccfl lot don minister van Landbouw, Nijverheid en Han del de volgende vraag gericht: I. Is het nog steeds noodig den Invoer van Amerikaansch meel te doen plaats heb ben op de wijze, zooals die thans geschiedt? In October 1914 is gedurende korten tijd gelegenheid gegeven tot invoer door den handel onder ïegeeringstoezicht. Is het niet mogelijk ook thans dezen weg te volgen, die toen tot geen klachten aanleiding gaf?~ II. Bij de veilingen van door de Regee ring ingevoerd Amerikaansch meel wordt (In afwijking van de voorwaarden bij vroegere veilingen) sedert geruimen tijd herhaaldelijk Ingeschreven door personen, die niet bij het meel-vak zijn betrokken. De voorwaarden voor de laatste veilingen wijken in dit op zicht af van de vroegere voorwaarden. Hierdoor worden tusschenpersonen (die toch reeds de schadelijke gevolgen onder- vinden van te ruime gelegenheid tot inschrij ving bij de allereerste veilingen gegeven) geschaad en ontvangen personen, die nooit bij" het meelvak betrokken waren, aanzien lijke baten. Is de Regeering bereid in dezen de voor waarden weer in overeenstemming te bren gen met haar bedoeling, dat de gewone loop vr.n zaken zooveel mogelijk moet worden be houden en niemand uit zijn bedrijf zal wor den gestooten? Aardappelen. Het Landbouw-Export-bureau heeft weten te bewerken, dat van de voor het buitenland bestemde aardappelen 25 naar Engeland gezonden zal worden. De regeling is onge veer als met de kaas. Wat de aardappelen minder opbrengen dan de vrije marktprijs zal later, worden vergoecf. Aanvankelijk schijnt men zich in de krin gen van de Duitsche Inkoop-centrale een weinig tegen deze regeling verzet te hebben. De veilingen werden vandaag echter gehou den, zonder dat er iets bijzonders voorviel. Niemand kan trouwens meer aankoopen dan ten verkoop wordt aangeboden. En op de vrije markt blijft bij de tegenwoordige rege ling tocht nog 100 50 'i voor het bin nenland 70 Daarvan 25 voor Enge land. Rest dus 52Jé van het totaal voor de vrije markt. (Hbld Kaasultvoer. Te 's Gravenhage werd op 29 Juni opge richt het Landbouw Export-Bureau, een ver- eeniging, waartoe als leden zijn toegetreden de vereenlglngen, die tot doel hebben de regeling van de distributie en den uitvoer van levensmiddelen. Een der voornaamste oorzaken, die medewerkten tot de oprichting, was deze, dat in den uitvoer van onze land bouwproducten in dien zin een wijziging is gekomen, dat deze thans bijna uitsluitend plaats heeft In één richting, en wel ruar Duitschland en Oostenrijk. Men acht het van het grootstet belang, dat aan daze eenzijdigheid een einde ko.me. En daarom heeft de Kansvereenigi. zicfi er ook bij aangesloten. In een circulaire. Waarin een en ander ter kennis wordt gebracht, schrijft het bestuur o.a.: De Kaasvereeniging zal dus regelend op treden bij het bevorderen van den terugkeer van meer normale verhoudingen in den kacs- eenporthandel. In het algemeen zullen han delaars en producten, die belong hebben bi} het opnieuw opvatten van oude relaties in het buitenland, of die meenen, dat zij bi} het herstellen van die relaties den steun be- hoeven van de centrale organisatie, zich moeten wenden tot de Kaas\*ereeniging. Het zal wellicht mogelijk blijken, voor den' uitvoer van kaas naar verschillende landen! regelingen te treffen, die den handel In staaf stellen, om, ondanks verschil in marktver houdingen, den ouden afnemers die Ica- den opnieuw tet leveren. Aanhouding van brievenmalen. Het stoomschip „Maartensdijk", 1 Juli van Rotterdam naar New-York vertrokken heeft de post te Kirkwall moeten lossen. Nederlandsche stoomtrawler in den grond geboord. Gisteravond bij hoogwater van halft' kwam met de' Sch. 307; reeder P. de 3' schipper Engel Baak, de bemanning bin1 van den door de Duitsche duikboot U 4, 57° 15" N.B. en 1° 15" OX., getorpedeer.' i stoomdrifter Geertruida Sch. 103, schipper Dirk Taal, reederij de heer W. den Duik' Jac.zn., welk vaartuig ongeveer voor 6 weken ter haringvisscherij was vertrokken. Naar gemeld wordt, werden van de be manning op de duikboot medegenomen) laatstgenoemde schipper, de 2e-machinisÉ Van Rooyen en de matroos Arie Visser, ten einde, volgens mededeeling Cran den duik bootcommandant, getuigenis af te leggen ter, plaatse van terugkeer, waar men Zondag avond dacht aan te komen. De overige bemanning 'werd, nadat hel schip met meer dan 20 schoten vernield was, en zij overboord was gesprongen in de uitgezette sloep, door den onderzeeër op sleeptouw genomen, tot zij aan de 307 werd! overgegeven. Volgens eenparige opgaven van de 11 man, die gisteravond binnenkwamen, heeft de U 4, na het eerste schot zonder waarschu wing te hebben gelost, geen respijt gegeven, maar dit schot doen volgen door ruim een' 20-tal schoten, waarvan verscheidene dé' masten,d en schoorsteen, de brug en anderé belangrijke deelen van het schip raakten^ tot, bij het laatste schot, dat van veel zwaard der kaliber was en door de machinekamer heen ging, het schip binnen 3 minuten zonlQ* Gelukkig kreeg niemand van de bemarw ning verwondingen. Het schip droeg alle kenteekenen van rijn nationaliteit. Ten eerste had het de kleine Nederlandsche vlag In top en na het eersto schot werd de groote Nederlandsche vlag geheschen. Inmiddels was do duikboot, die op 100CI Meter afstand had gevuurd, de sloepen ge* naderd. De schipper van den drifter maakte den duikbootcommandant opmerkzaam, daf hier een Nederlandsch schip, dat zich van niets bewust was en reed9 een 4-tal duik* booten was gepasseerd, de beschieting had ondergaan. Hierop antwoordde de comman dant, dat hij in de meening verkeerde, daf de koers van den drifter N.W. was, alzoo in de richting van Engeland. De bemanning verklaart verder eenparig, dat het schip, dat op weg naar huis way, omdat de kolen op waren, dadelijk was stil blijven liggen. Het vaartuig was geladen met 70 kantjes haring. De bemanning kort zich de daad van den duikbootcommandanf slechts daaruit verklaren, dat hij de stoom- spil voor een mitrailleur had aangezien. Toen hij op zijn vergissing opmerkzaam werd gemaakt, zeide de commandant „Duitschland zal het wel betalen." Enkele leden van de bemanning kregen op hun verzoek iets te drinken. De bom naar „De Weldaa d." Men meldt uit Umuiden aan de N. Cf.i Maandag avond arriveerden twee zeetjalkert' met hout van Zweden, welke getuige waren geweest, zij het dan ook op eenigen afstand» van den bomaanval op den gisteren aange komen schoener Weldaad, waarover wij Ih het vorig ochtendblad berichtten. Van een der opvarenden dezer schepen hooiden wij, dat zij de bewegingen van hei luchtschip goed hadden kunnen volgen, doch men was aan boord de meening toe gedaan, dat de aanval niet den Nederland* schen schoener betrof, doch een of andeten Engelschen onderzeeër, die beschutting te gen een aanval had gezocht achter den schoener. Men had gezien, dat iets uit de hoogtQ was geworpen en constateerde door de he^ vige beroering in het water, waardoor een( groote waterzuil opsteeg, dat men hier lé doen had met een bom. Een onderzeeër had men wel is waar niet waargenomen. docH het is bekend, dat deze van af een grooté hoogte spoediger wordt opgemerkt dan van af een varend schip. Met groote snelheid had men het luchtschip in de richting vanf Helgoland zien terugkoersen, waardoor menj nog meer in het vermoeden versterkt wercfy dat er 'ots bijzonders aan de hand was, 't welk met grooten spoed aan de Duitsche autoriteit» n moest woiden bekend gemaakt. Zocals gezegd, betreft het hier een bloof vermoeden, omdat niemand met zekerheid iets kan zeggon, doch wanneer deze lezing wao t e:d bevat, zou veel van den onvertf klaarbmen luchtaanval opgehelderd zijn. De „JervaulxAbbey"inEnge- land aangekomen. De „Scheepvaart" had gemeld, dat de Hull-boot „Jervaulx Abbey" waarschijnlijk naar Zeebrugge opgebracht zou zijn. Vol gens de Tel. is echter te Rotterdam be-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2