~BÏNNEN LAND. Berichten. tjichepen ten ruiden van Drogden opgebracht [fn naar Swinemunde gebracht. Nyborg (Funen), 19 Juli. (Ritzau). Het fweedsche stoomschip Onsela bracht heden e bemanningen aan van den Zweedschen (schoener Bertha en van het Nederlandsche jjjzerschip Bensela, die door een Duit- Ifcche U-boot in den grond geboord rijn. Stockholm, 19 Juli (W. B.) Naar aanleiding van het in den grond boren van het Duitsche stoomschip Cyria op den 16en finnen de Zweedsohe driemiilengrens ten ruiden van Bjuröklubb in de Bothnische golf, heeft de Zweedsche regeering aan ha ren gerant te Petersburg opgedragen, pro test in te dienen bij de Russische regeering. Londen, 19 Juli. (R.) Bericht van Lloyds. Het stoomschip Evangelistria wordt on dersteld tot rinken te zijn gebracht. Het Ita- liaansche stoomschip Angelo ls door een duikboot in den grond geboord. De beman ningen zijn aan land gebracht. Kristianstad, 19 Jul i. (R.) Een 'dagblad bericht, dat het Britsche stoomschip 'Adams, op eene reis van Finland gister na middag door een Duitschen tropedojager ter hoogte van Ahus is aangehouden en naar het zuiden gebracht. Londen, 19Juli. (R.) De afgevaardig de Wing verzocht ten behoeve der gerust stelling van de bewoners der noordoostelijke kust, dat bijzondere voorzorgen zouden wor den genomen tegen raids van duikbooten of andere zeeschepen, daar uit den duikboot raid tegen Seaham, die onlangs heeft plaats gehad, al is hij mislukt, de mogelijkheid van dergelijke invallen gebleken is. Voor de admiraliteit werd door Macnania- ra geantwoord, dat het niet mogelijk is het .verschijnen nu en dan van een vijandelijke 'duikboot binnen het bereik van de kust te voorkomen. Intusschen kan de verzekering gegeven worden, dat de maatregelen, die lijn of zullen worden genomen, zoodanig zijn, dat zulke ondernemingen in toenemen de mate gevaarlijk zijn voor de duikbooten. B e r 1 ij n, 19 Juli. (W. B.) In verband imet den gisteren gemelden aanval van drie Russische vliegtuigen aan den ingang van den golf van Riga, vernemen wij van be voegde zijde, dat het neergeschoten Russi sche vliegtuig door een Duitsche torpedo boot geborgen is. Petersburg, 19 Juli. (TeJ.-agent- schap.) Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op den rechtervleugel van het Kaukazi- Bche leger gingen wij in de streek van Dji- .vizlik, ten zuiden van Trebizonde en Bayburt en ten westen van die plaats opnieuw be langrijk vooruit. Wij verdreven overal de .vijandelijke achterhoeden. In de laatste da- dagen maakten onze troepen buit 85 Turk- sche officieren, ruim 1200 Askari's, een (waar kanon en vijf machinegeweren buit Konstantinopel, 18 Juli. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Uit de nieuwe berichten over de nfet suc ces uitgevoerde militaire operatiën tegen de Italianen in Tripoli en tegen de Engelschen in het westen van Egypte blijkt, dat Nivry Bey, die de operatiën van de Turksche vrij willigers In deze streken leidt, in leven is, In strijd met het Engelsche bericht, dat zijn dood meldde in een van de laatste slagen, en Zijne taak schitterend vervult. In het laatste gevecht, dat hij aan de Italia nen leverde in den omtrek van Misrata en dat met de nederlaag van dezen eindigde, ontnam hij aan de Italianen 200 officieren en 6000 soldaten en 24 kanonnen. De plaatsen Misrata en Djedahie bevinden zich ïn het bezit van de vrijwilligers. Tusschen de beide plaatsen en de kust staat geen Italiaan meer. Onze vrijwilligers bevinden zich in het westen van Egypte in voor hen zegevieren de gevechten, waarover wij nog geene bij zonderheden ontvingen. Aan het Irakfront veranderde in den sector Fellahie niets. Den 15en Juli viel een van onze strijdvliegtuigen eene Engelsche vlieg machine aan en beschoot haar; zij werd be schadigd en viel neer aohter de vijandelijke liniën. In den Euphraatsector deden onze vrijwil ligers- en vliegende afdeelingen geslaagde Overvallen op vijandelijke kampen en etap- penliniën. Zeven geheel met levensmiddelen beladen schepen werden door ons buit ge maakt. Volgens de beriohten van Ibn Sud Reschid Pacha, den bevelhebber van onze in de stre ken van Medjd en Zubair opereerende krach ten, zijn de in den omtrek van Bassorah aan gekomen Engelsohe afdeelingen overwon nen. Een Engelsch vliegtuig werd neerge schoten. Van het Perzisoh front is geen be licht. Aan het Kaukasusfront hadden op den rechtervleugel schermutselingen plaats op Dnze vooruitgebrachte afdeelingen en aanval len van de wederzijdsche verkenningstroe pen. Op den linkervleugel is geene veran dering. Een vijandelijk vliegtuig wierp zon der uitwerking drie bommen neer op den Omtrek van het station Balairhet werd door bet vuur van onze artillerie op de vlucht ge jaagd. Onze aan het Perzische front tegen de Russen voortgaande bewegingen ontwikke len zich in ons voordeel onder medewerking ivan de Perzische Mudjahids. Deze zijn, dank «ij de bemoeiingen van Niza Mei Sultane, idie ze onder zijn opperbevel vereenigde en een uitmuntenden generalen staf bezit, voor treffelijk georganiseerd. Zij opereeren met succes tegen den gemeenschappelijken vij and en bewijzen aan onze troepen door hun- lten bijstand diensten van groote waarde. Londen, 19 Juli. (R.) Officieel be richt. Generaal Smuts bericht, dat de vijande lijke strijdkrachten» die zijne verbindingen ten noorden van Handeni en elders bedreig den de Panganrivier zijn afgejaagd. Eene Britsche strijdmacht is geland te Kongoro, aan de zuidelijke kust van het Victoriameer, en heeft Muanza bezet, dat door den vijand na een korten tegenstand werd ontruimd. Vele geweren, een gedeelte van eene le vensmiddelen-colonne en scheepskanonnen van de Königsberg bleven in onze handen. Londen, 19 Juli. (R.) In antwoord op eene werkmansdeputatie, die aandrong op belasting van den rijkdom, gaf eerste mi nister Asquith bijzonderheden over de reusachtige inkomsten- en andere belastin gen, die reeds betaald zijn door inkomens boven 500 p st., welke in sommige geval len stijgen tot 60 pet. Geen ander land ter wereld had op de gezeten klassen belas tingen gelegd, die konden worden vergele ken met wat wij hebben geheven sedert de oorlog begon. De eerste minister voegde hieraan hoe; Ik zeg zonder eenige aarzeling, dat ik niet ge loof, dat deze last van verhoogde belasting, hoe zwaar hij ook is, als een remschoen op de Industrie van het land heeft gewerkt; hij is gedragen met buitengewone opge wektheid, berusting en trouw door leder, die er aan Is onderworopen (toestemming.) Verspreltle Berichten. Majoor Von Bohlen und H a 1 b a c h. f De Tijd verneemt van iemand die uit Antwerpen terugkomt, dat de beken de majoor von Bohlen und Halbach, een fa milielid van Krupp v. Bohlen und Halbach, van het Duitsche bestuur te Antwerpen, op een reis naar het front het slachtoffer is ge worden van een granaat-ontploffing. De Hollanders, die vroeger te Antwerpen met majoor v. B. in aanraking kwamen aldus de zegsman van De Tijd zullen dit tragisch overlijden betreuren, daar genoem de majoor steeds bereid was in moeilijke aangelegenheden, die een reis door 't bezet te gebied vanzelf met zich brengen, raad te geven. Het was bekend, dat de majoor, die verbonden was aan de adjudantuur van 't Antwerpsche generaal-gouvernement, den vluchtelingen-comité's zeer goed gezind was. Ook tegenover de Belgen was hij, ofschoon op een afstand, zeer hulpvaardig. De behandeling der ge wonden. De correspondent van de Ti mes in het Engelsche hoofdkwartier be schrijft, volgens een Reuter-telegram aan eenige bladen, in een telegram van Vrijdag den aanval der Engelschen op dien dag. De Engelschen hadden slechts 24 uur tegen* over de tweede Duitsche linie gestaan en hard gewerkt om den nieuwen aanval voor te bereiden. Dat die aanval zoo spoedig mo gelijk was, Is een kranig stuk van bevelvoe ring en organisatie geweest. Het is een vreemd gezicht om de Duitsche en Engelsche gewonden, nadat zij op de verbandplaats geholpen zijn, te zien aanko men. In de ambulances wordt de grootste oiv partijdigheid bij de behandeling betracht. De correspondent zag in een ambulance vijf En gelschen en drie Duitschers, ln een andere ambulance twee Duitschers en voor het ove rige Engelschen. Al deze soldaten waren licht gewond en konden zij aan zij naast el kaar zitten. In een andere ambulance zag de correspondent een Engelsch en een Duitsch officier samen. Een van de eerste dingen, die de gevangenen wenschen te doen, nadat zij binnengebracht en gevoed zijn en gerust hebben, is een brief naar huis schrijven. Er zijn duizenden van de brieven geschreven en bijna allen verklaren, dat zij verbaasd zijn over de vriendelijkheid, waarmee zij behan deld zijn. H a nd el s d u i b o o t e n in neu trale havens. Het Duitsche Centrums orgaan Germania zegt in een hoofdartikel dat de erkenning door de Vereen. Staten van de Deutschland als koopvaarder van be lang is voor onzijdige landen, in wier ha vens eerlang handelsduikbooten zullen ver- sèhijnen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 19 Juli. Geopend te 11 u. 50 min. Wet Regeling Brievenposterij. Aan de orde is de voortzetting van de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de art. 3, 5 en 19 van de wet tot regeling der brievenposterij. Daar het vereischte aantal leden niet aan wezig blijkt, wordt de vergadering een kwartier geschorst. Daar ook dan het vereischte aantal leden niet aanwezig is, wordt de vergadering ver daagd tot morgenochtend halftwaalf. EERSTE KAMER. Ouderdomsrente, Verschenen is het voorloopig verslag der Commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot verleening van ouderdomsrenten. Daaraan is het volgende ontleend Gaarne zoude men vernemen, of de Regeering nog prijs stelt op de verdere behandeling van het wetsontwerp. Twijfel toch werd geopperd, of zij zelve wel het tot stand komen van de onder havige wet kan wenschen. In verband met het beroep op den volkswil, door den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad herhaaldelijk in de beide Kamers gedaan, schijnt het immers zeer twijfelachtig, of het beginsel, waarvan het wetsontwerp uitgaat, wel veroenigbaar is met den uitslag van de onlangs plaats gehad hebben de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Deze verkiezingen toch hebben gestaan in het teeken van de Staatspensionneering. Alle link- sche partijen hebben bij die verkiezingen be toogd, dat de rechtsche meerderheid in deze Kamer behoorde plaats te maken voor besliste voorstanders van bedoelde pensionneering. En rui i* de uitslag dier verkiezingen eene zoodanige geweest, dat aan eene verplaoatsing der bestaan de meerderheid in geen geval te denken is. Het volk heeft zich dus, naar het oordeel van de leden, die dit betoog hielden, duidelijk tegen het Staatspensioen uitgesproken, en heeft daar mede getoond te begrijpen, dat het stelsel- Talma beter zal voldoen aan de bestaande be hoefte, dan het hetgeen thans gebracht wordt daarvoor in de plaats te stellen. Ook zouden onderscheidene leden gaarne worden ingelicht omtrent de door den minister van Waterstaat aan te nemen houding, wanneer dezo Kamer dit wetsvoorstel soms mocht ver werpen. Wat de behandeling van het ontwerp door de Eerste Kamer betreft, verklaarden verschillende leden er prijs op te stellen, dat daarmede niet te groote spoed zoude worden betracht. In het bijzonder zouden zij wenschen, dat de commissie van rapporteurs niet al te spoedig haar verslag zoude uitbrengen, en dat de minister daarop niet zoude antwoorden, vóór de wetsvoorstellen wa ren ingediend, welke moeten strekken om het ontwerp, wanneer het wet wordt, te doen aan passen aan de verzekeringswetten-'!*alma, zoo dat het geheel van de wijzigingen kan worden overzien. (De commissie van rapporteurs ves tigt er de aandacht op, dat het onderzoek in de afdeelingen van dit wetsontwerp heeft plaats gehad op 21 en 22 Juni j.l. en hert wetsontwerp tot regeling van het verband tusschen de Inva liditeitswet en de Ouderdomswet is ingediend bij Koninklijke boodschap van 8 Juli j.l.). Het bij deze wetgeving betrokken belang tóch noopt om te trachten tot overeenstemming te geraken. Deze leden wezen'daarbij op hetgeen de minister gezegd heeft in de vergadering der Tweede Ka mer van 13 April j.l. omtrent de uitbreiding van art. 133 der Inval^liteitswet. Met art. 369 van die wet zit men vast en het gaat niet aan den menschen te ontnemen wat hun eenmaal is toegekend. Daarom moet alles worden gedaan om de Invaliditeitswet zooveel mogelijk naast deze Ouderdomswet bestaanbaar te maken. Met het oog op een en ander werd de wen- schelijkReid uitgesproken van het tot stand ko men van een compromis. Aan de commissie van. rapporteurs werd in overweging gegeven om een onderhoud met de Regeering te verzoeken, ten einde te vernemen op welke wijze men daartoe zoude kunnen geraken (de commissie van rapporteurs heeft gemeend, althans voor loopig, geen gevolg aan dit verzoek te kunnen geven). Ook de leden, die tegen het wetsontwerp ge kant waren, verklaarden, dat het hun aangenaam zoude zijn, wanneer men tot overeenstemming kon komen, als dit mogelijk zoude blijken met handhaving en verbetering der wetten-Talma. Zij hadden geen bezwaar eventueel ook anderen dan loonarbeiders in de wet te betrekken, mits het systeem van verzekering bleef gehandhaafd. Sommige leden, eveneens tegenstanders van het thans aan de orde zijnde wetsontwerp, ver klaarden niets liever te wenschen dan dat door een compromis de vrede zoude kunnen gesloten worden, maar tevens niet te begrijpen hoe dit mogelijk zal zijn. Onderscheidene leden waren tegen elk com promis en wenschten de uitvoering van de wet ten-Talma zooals zij thans luiden, behoudens misschien enkele technische verbeteringen. De indiening van dit wetsontwerp door deze Regeering en de aanneming er van door de Tweede Kamer hadden bij velen bevreemding gewekt. Deze regeering toch had zich aange diend als extra-parlementaii, ja zelfs als natio naal, en toch geeft dit wetsontwerp niets an ders dan de uitwerking van één punt partijpro gram: het socialistische, terwijl de bedoeling, om de invoering der sociale wetgeving van het voorgaande ministerie te verschuiven, of, zoo mogelijk, geheel te beletten, voor velen onmis kenbaar schijnt. Ook het feit, dat behalve de sociaal-democra ten die terecht vóór dit ontwerp, als geheel passende in hun program, hebbën gestemd ook de liberalen hun stem er aan hebben gege ven, ofschoon dezen vroeger meerendeels steeds tegen staatsarmenzorg en vóór Invaliditeitsver zekering hadden geijverd, vond men opmerke lijk. Het vond bij zeer velen afkeuring dat het be ginsel van continuiteit ten opzichte der verze keringswetten niet gevolgd is, en gebroken is met de goede constitutioneele praktijk om eene aangenomen wet uit te voeren. Men achtte het bedenkelijk, nu de wet-Talma nog slechts zoo kort bestaat, wederom van stel sel te gaan veranderen en oordeelde in elk ge val de tegenwoordige tijdsomstandigheden van dien aard, dat men geen hulde kan brengen aan het getezen denkbeeld om thans over deze aan gelegenheid, die zoozeer tot eene politieke is verheven, de debatten, die door de aanneming van de wet gesloten waren, te heropenen. W'lde men op de juist tot stand gekomen wettelijke regeling terugkomen, dan, zoo meenden de le den hier aan het woord, ware 's Lands belang beter gediend geweest met die behandeling uit te stellen tot rustiger tijden. Velen beschouwden de indiening van het^wels- ontwerp als een bewijs van legislatief onver mogen. De Tnvaliditeitswet-Talma is in het Staatsblad afgekondigd en had dus moeten worden uitgevoerd. Indien de Regeering hiertegen bezwaar had, had zij een voorstel tot intrekking moeten aan hangig maken en, wanneer dit haar te ver ging, althens eene wijziging moeten indienen, tenein de die wet met hare inzichten in overeenstem ming te brengen. In plaats daarvan heeft zij de wetten-Talma laten liggen. De leden hier aan het woord verlangden uitvoering van die wet ten. Zij weerlegden, dat door de overneming van het amendemont-Duys op art. 411 tot vervroeg de invoering van art. 369 der Invaliditeitswet, door den Minister eene principieele wijziging was gebricht in de richting der Staatspension neering van ouden van dagen en dientengevolge de indiening van het onderhavige wetsvoorstel als het ware was opgedrongen. Aan art. 369 moet steeds het karakter wor den toegekend van.eene overgangsbepaling, be- oogend een bestaanden toestand geleidelijk in een nieuwen, wettelijken te doen overgaan. Vele leden konden zich met dit wetsontwerp niet vereenigen. Zij hadden daartegen onover komelijke bezwaren en wel in de eerste en voor naamste plaats tegen het daarin 'gehuldigd be ginsel van staatspensionneering en het erken nen van een recht op bedeeling uit de staatskas, uitgesproken in artikel 1. Zij ontkenden, dat ouden van dagen een recht hadden, om door de gemeenschap te worden onderhouden anders dan langs den weg van armenzorg, bijaldien de kerkelijke en particuliere liefdadigheid te dien aanzien te kort schiet. Zonder alle bepalingen van de Invaliditeitswet-Tal ma voor hunne reke ning te nemen, waren zij toch van oordeel, dat in die wet het juiste beginsel was nedergelegd van verzekering, met steun von den Staat, zoo lang zij niet op eigen wieken kan drijven; de Staatshulp had aldus een afloopend karakter. Met dit beginsel, en dus ook met.de in het Staatsblad afgekondigde Invaliditeitswet-Talma, wordt in het onderwerpelijke wetsvoorstel per tinent gebroken. Eenige leden wezen er nader op, dat de tegen het door minister Treub voorgedragen ontwerp gerezen bezwaren niet hun grond vonden in overdreven sympathie voor de wetten-Talma. De leden, hier aan het woord, gevoelden, evenveel als wie ook, medelijden met menschen, die op hoogen leeftijd niet voldoende in hun levensonderhoud "kunnen voorzien, maar achtten het hier gekozen middel om hen te helpen: 1. gevaarlijk; 2. te exclusief, en 3. meedoogen- loos tegenover anderen, die evenzeer behoefte aan hulp hebben. Gevaarlijk, als een gemakkelijk, steeds voor de hand liggend wapen voor politieke partijen, om elkander te bestrijden. Te exclusief.'Immers, Indien hier werkelijk me delijden met hulpbehoevenden als beweegreden moet gelden, waarom dan alleen de 70-jarigen bedeeld? Meedoogenloos, want terwijl, door uitvoering te geven aan d.e door de beide takken der Volks-* vertegenwoordiging aangenomen Invaliditeits- verzekeringswetten, de meeste hier bedoelde 70- jarigen met opgeheven hoofd een recht op pen sioen hadden kunnen doen gelden, worden zij nu verlaagd tot bedeeling. Onderscheiden leden betuigden niet bij mach te te zijn om een recht te construeeren, waarop de ontworpen uitkeeringen gegrond zijn. Men wees verder op de bedenkelijke finan- cieele gevolgen, welkë het voorstel zou mede brengen. De kosten zullen die van de uitvoe ring der Invaliditeitswet-Tal ma ver overtreffen, vooral wanneer men bedenkt, dat de vrijzinnige staatspartijen meer en meer afhankelijk worden van de socialisten en deze in de andere Kamer reeds hebben aangedrongen op een verhooging van dc ouderdomsrente en op verlaging van de leeftijdsgrens. Zelfs zonder deze wijziging zal deze wet de Staatsbegrooting met minstens 20,000,000 bezwaren, en nu de pensioenbe lasting van Minister-Treub feitelijk van de baan is, zal dit bedrag althans in den aanvang uit de bestaande middelen moeten gevonden wor den. Vele leden wenschten niet mede te gaan met een zoo avontuurlijke financieele politiek. Bovendien zal vermeerdering der pension- neeringsuitgaven zeer in de hand gewerkt wor den cn naar veler gevoelen niet kunnen uitblij ven, door de bepaling, dat de gemeenten over de uitkeeringen zullen beslissen en deze uit betalen. Ook meende men, dat door de wetten Talma de minvermogenden beter geholpen zullen wor den dan door het aanhangig wetsontwerp. Steun in geval van ziekte en invaliditeit is voor de overgroote meerderheid van veel meer be lang dan steun vóór 70-jarigen, een leeftijd, welke slechts door een betrekkelijk gering aan tal hunner wordt bereikt, terwijl het stelsel Talma in den regel een aanmerkelijk hoogere uitkeering verschoft dan de 2.p. w. Van andere zijde werd het wetsontwerp ver dedigd. Ofschoon werd toegegeven, dat hier van een recht op uitkeering niet kan gesproken worden, verheugden eenige leden zich er toch in, dat de uitdrukking „bedeeling" niet in de wet voorkomt en deze niet het stempel draagt van armenzorg. De geldquaestie moet volgens eenige leden achterwege blijven. Herhaaldelijk zijn ten gevolge van nieuwe wetten maatregelen geno men, zonder dat de wijze van dekking was aan gegeven. De politiek moet volgens hen bij de aanhangige zaak buiten beschouwing blijven. Deze leden hielden zich verzekerd, dat de vrees, door velen gekoesterd omtrent het lot van de wetten Talma van zelf zal verschijnen, wan neer men inlichtingen heeft gevraagd en met het voornemen der Regeering, in het bijzonder wat de invaliditeitswet betreft, bekend zal zijn. Men oordeelde van deze zijde echter den leef tijdsgrens van 70 jaar te hoog en eene uitkee ring van 2 veel te laag. Eene uitkeering van 3 zoude geen overdreven eisch zijn. In eene uitkeering van eenzelfde bedrag over het geheele Rijk zag men echter eene bevoordeeling van het platteland. Het beroep op financieele bezwaren had geen beteekenis. De tegenwoordige tijd leerde, dat als het geld er zijn móest, het er opk wel komt. De tegenstanders van het wetsvoorstel waren door deze beschouwingen niet overtuigd. De leden, die het wetsvoorstel verdedigen, merkten nog op, dat ook de rechterzijde vroeger wel eens met de socialisten is medegegaan. Onderscheidene leden uitten het bezwaar, dat wedeY alle werkzaamheden, welke de uitvoering van de wet medebrengt, op de schouders der gemeentebesturen worden gelegd, zonder eenige vergoeding voor het aanstellen van meer perso neel, enz. Naar aanleiding van de opmerkingen omtrent de financieele gevolgen, werd er op gewezen, dat nu art. 17 belangrijk gewijzigd is, de grond slag van de gegeven raming der kosten zich niet meer aanpast bij het ontwerp in zijn huidigen vorm. Men zou er prijs op stellen, alsnog van de Regeering te ontvangen eene raming van kosten, die het ontwerp, zooals het thans luidt-, wet geworden, zal vorderen, zooveel mogelijk met volledige opgave der gegevens, welke tot die raming hebben geleid. De Staatscoourant van heden 19 Juli bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten: benoemd tot substituut-griffier bij het kan tongerecht te Rotterdam mr. J. Bentfort van Valkenburg, thans griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Zutphen, advocaat aldaar; tot groffier bij het kantongerecht te Druten mr. E. Overbosch, adjunct-commies-redacteur ter gemeente-se cretarie van Arnhem; tot idem te Hulst mr. J. H. Hooft, griffier bij het kantongerecht te Harderwijk; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoofddorp-Haarlemmer meer K. E. A. Vries, thans commies der pos terijen en telegrafie 2e kl.; eervol ontheven van het beheer van het post- en telegraafkantoor te Boxmeer D. van Jole, directeur en is hij werkzaam gesteld bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie. De Koningin te Bergen op Zoom. Woensdagmiddag 1.43 kwam H. M. de Koningin per extra-trein van de H. LJ. S. M. te Bergen op Zoom om aan de daar en in den on&ek liggende troepen een bezoek te brengen. Dadelijk na aan komst steeg H. M. met haar gevolg te paard en begaf zich naar het exercitie-terrei^ „Kijk in de Pot om de aldaar opgestelde- artillerie en infanterie te inspecteeren. Na afloop vertrok H. M. In de richting van Wouw, waar de Koningin In Haar slaapwa- gen den nacht doorbrengen zal, om Donder- dagmorgen inspectie te houden over de daar gelegerde manschappen en daarop 1.43 weer naar Den Haag terug te keeren. (Hbld.) H. M. de Koningin heeft haren Ka merheer in buitengewonen dienst J. D. M. graaf van Lynden opgedragen Haar te ver tegenwoordigen bij de bijzetting a.s. Vrijdaffl' in het familiegraf te Katwijk-Binnen van hef stoffelijk overschot van barones Van Was- senaer van Catwijck, geb. barones van Boet- zelaer, Dame du Palais der Koningin. Pr ins Hendrik in Zwitser land. Men meldt uit Zürich d.d. 17 Juli aan de Msb.: Volgens berichten uit.Zermatt heeft Pringi Hendrik der Nederlanden Vrijdag 1.1. den Breithorn beklommen, vergezeld van twee gidsen. De excursie werd begunstigd door prachtig weer. Zooals men weet, is de Breit* horn 4171 meter gelegen boven den zee spiegel. Schatkistpromessen en Schatkistbiljetten. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij -de storting op 27 Juli 1916 van het verschuldigde wegens toegewezen inschrij vingen op de schatkistpromessen, bedoeld in de bekendmaking, welke werd opgeno men in de Nederlandsche Staatscourant van 13 Juli 1916, gebruik zal kunnen worden gemaakt van de op 1 Augustus 1916 ver vallende schatkistpromessen en schatkist biljetten. Deze promessen en biljetten zullen op 27 Juli a.s. in storting worden aangenomen voor het volle nominale bedrag, na aftrek van vijftig cent§ voor elke duizend gulden van dat bedrag. De aan de schatkistbiljetten gehechte cou pons zijn eerst op 1 Augustus 1916 betaal baar. Het Kamerlid van den BercK van Heemstede. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Oosterhout, dat het lid van de Tweede Kamer voor Oosterhout jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede wegens ge zondheidsredenen zijn ontslag heeft in<?e- diend. Kiellegging kruiser. Op den 15en dezer- is op de werf der Nederland sche Scheepsbouw-Mpij. te Amsterdam, de kiel gelegd voor een beschermden kruiser, in aanbouw voor het departement van mari ne. Wegens het stilliggen der werkzaamheden aan de werf, tengevolge der staking, kon de ze kiellegging, welke anders in Mei geschied zoude zijn, niet eerder gebeuren. Overgang naar de landweer. Indien niet nader het tegendeel wordt be paald, gaan op 1 Augustus a.s. naar de land weer over de dienstplichtigen der militie, be- hoorende tot de infanterie de wielrijders hieronder begrepen de vesting-arttillerie, de pontonniers, de genietroepen, de hospi* taalsoldaten en de administratietroepen: lo. van de lichting 1908, wier diensttijd bij de militie laatstelijk werd verlengd tot 31 Juli 1916; en 2o. van de lichting 1909 en oudere lichi» tingen, die ook in .normale tijdsomstandigi- heden eerst op 1 Augustus 1916 naar de landweer zouden overgaan. De onder lo. bedoelden komen dan te be* hooren tot de landweerlichting 1916c; dé' onder 2o. bedoelden tot de landweerlichting 1916 d. De militieplichtigen, werkzaam bij den mo$ tordienst, moeten, voor wat de onderwerpé*» lijke aangelegenheid betreft, worden be*, schouwd als bij den molordienst gedeta* cheerd. Indien er zich onder hen personerii bevinden, die vóór of op 31 Juli 1916 derf voor hen in normale tijdsomstandigheden* geldenden militiediensttijd zouden hebbed volbracht, gaan deze derhalve naar de land weer over, zoo de overige militieplichtigen hunner lichting en van het wapen, waartoe zij in verband met het vorenstaande moeten' geacht worden te behooren, naar de land weer overgaan. Uit Soerabaja wordt het overlijden ge meld van den "heer B. A. H.Wolterbee^ Muller, gepens. assistent-resident. Nederland en de oorlogf Opgebrachte schepen. Volgens te Rotterdam ontvangen be* richt, zijn ongeveer 50 Nederiandsche vïs- schersschepen naar Engeland opgebracht. Bii-Cde reederij van den stoomlogger VI. 171 te Vlaardingen is van den consul-gene raal Maas te Londen bericht ontvangen, daï; als reden van het opbrengen van de vis» schersschepen naar Engelsche havens word? opgegeven de omstandigheid, dat de eind*' bestemming van de haring Duitschland (N. R. Ct.) Het stoomschip „Rindjani", 14 dezej uit Oost-Indië te Rotterdam aangekomerg heeft de post te Falmouth moeten lossen. L a n d b o u w-B xportbu r e a u. Het onlangs ingestelde Landbouw Export* Bureau heeft dezer dagen zijn werkzaanto heden aangevangen. Het bureau is geves tigd Bazarstraat 7 te den Haag. De suikerdistribu ti e. Blijkbaar in antwoord op hetgeen ter vei* gadering van den Nederlandscnen grossiers^ bond te Amsterdam over de sidker-distrib\£ tie is gezegd, publiceert het bestuur vall de Vereeniging van Fabrieken van Melkproü ducten in de „N. R. Ct." eenige medede^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2