bfnnenlandT r* Londen, 21 CFull. (W. B.) Bericht van Uoyds. Het Engelsche stoomschip Yser en de log ger Loch Leven zijn in de Noordzee In den grond geboord; de bemanningen zijn gered. Londen, 22 Juli. (R.) Volgens een 'Jrericht van Lloyds uit Algiers van den 21 en ijls het stoomschip Cettois in den grond ge- [boord. De bemanning ia gered. B e r 1 ij n, 21 Juli. (W. B.) Het opperste Iprijzenhof te Berlijn heeft in zijn zitting van jfll Juli het Belgische stoomschip „Ambio- JTix" vrijgelaten, dat in de Sond door een jpuitsche torpedoboot opgebracht was. De •kapitein had in het midden gebracht, dat de jopbrenging binnen de Zweedsche neutrali- leits-zAne had plaats gehad en daarom on rechtmatig was. Door het prijzenhof te Kiel werd dit bezwaar als weerlegd beschouwd en derhalve Inbeslagneming van het schip ten volle rechtmatig geacht. Het opperste prijzenhof nam echter aan, Hdt, naar de toedracht van de zaak niet met «ekerheid viel vast te stellen of de opberging buiten of binnen de Zweedsche territoriale wateren had plaats gevonden, zoodat de vrij lating van het schip geboden was. Sofia, 21 Juli. (W. B.) Een tiental leden van de agrarische fractie verklaarden In de zitting van de Sobranje van heden, Bat zij uit de fractie treden en zich aan sluiten bij de partij van Radoslawow (de re- geeringspartij.) Par ij s, 21 Juli. (Havas). De behande ling van onze krijgsgevangenen in Duitsch land heeft een krachtig protest uitgelokt van twee groote commissiën van de Kamer. De commissie van Buitenlandsche zaken is verontrust door nieuwe authentieke stuk ken, die aantoonen, dat de slechte behan deling, waarvan onze soldaten en burgerlijke gevangenen in Duitschland het slachtoffer zijn, niet heeft opgehouden. Zij heeft daar om verzocht dat onverwijld een blijvend toe dicht zal worden ingesteld op alle kampen, labrieken, enz., waar zich soldaten of bur gerlijke gevangenen bevinden, zoowel in Frankrijk als in Duitschland, zoodat het ar- beids- en tuchtstelsel, waaraan zij onderwor pen zijn, voortdurend gecontroleerd wordt en de internationale en menschelijke wetten Biet meer ongestraft geschonden worden. Ook de legercommissie heeft de aandacht Van den minister-president gevestigd op het geval van gevangenen, behoorende tot vrije beroepen, die door de Dultschers naar Rus land gezonden en aan het zwaarste werk worden gezet, en op het geval van genees heren en verplegers, die in Duitschland ge vangen worden gehouden, ln strijd met de overeenkomsten. Londen, 21 JulL (R.) Eerste minister Asquith woonde hedennamiddag een groote meeting bij in Albert Hall, teT viering van den Belgischen onafhankelijkheidsdag, wel ke gepresideerd werd door den Belgischen minister Hymans. De Britsche premier zei- de; De militaire operation van Duitschland gingen gepaard met een wreede uitbuiting der burgerlijke bevolking van België. Groot- Brittannië zal dat niet vergeten en zal her stel vorderen. Het voorbeeld van België heeft de volken en legers der geallieerden bezield en aangevuurd. In de oudheid hebben Athene en Sparta met niet meer kracht aan den druk van Perzië en het Oos ten weerstand geboden dan de kleine staat België aan de Duitsche invasie. De over macht was ln het begin geweldig. Vreese- lijke feiten zijn daar aan het licht gekomen, welke bewijzen, dat de militaire operatiën van Duitschland gesteund werden door een georganiseerde uitplundering der civiele be volking, het vermoorden van mannen, vrou wen en kinderen, het verwosten der meest kostbare monumenten. Deze ontzettende din gen voeren in gedachten terug naar de gru welen van den dertigjarigen oorlog. Dit zal nooit uit het geheugen der Belgen gewischt en nooit zal het Duitsche wapen schild daarvan gereinigdw orden. De gealli eerden zijn België voor dezen tegenstand oneindig veel dankbaarheid verschuldigd. Niet minder bewonderenswaardig was de geest der Belgische bevolking onder het be twind der Duitschers, toen dezen hen in strijd met het volkenrecht wilden dwingen voor ben te werken. Dit was de climax van de Duitsche politiek tot onderdrukking van den tonbedwingbaren geest dezer dappere man nen, die weigerden aan de groote vernieling hunner natie mee te werken. Wij hebben in Engeland van deze dingen nota genomen en wij zullen ze niet vergeten. (Luide bijvalsbetuigingen). Wij eischen daarvoor volledig herstel. In naam der Britsche natie verzoek ik door mid del van deze meeting een telegram te zen gden naar België op dezen gedenkwaardigen Bag. Zegt aan uw volk, dat zijn voorbeeld 3 e volken en legers der geallieerden heeft aangemoedigd, dat de geallieerden het lijden van België medevoelen en zijne dapperheid [bewonderen. Het uur der bevrijding zal ko men. Het zal niet lang meer uitblijven. (Luide toejuichingen). Groot-Britannië is er trotsch op te kunnen medewerken aan het herstel van de vrijheid en de onafhankelijkheid van dat volk. Nooit beeft eenige natie in de geschiedenis der Wereld daarop meer aanspraak gehad. (Luide toejuichingen). Londen, 21 Juli. (R.) In de berich ten van generaal Maxwell, den opperbevel hebber in Ierland, wordt er nadruk op ge legd, dat de Sinn Feiners den opstand be gonnen door soldaten en politie-agenten in koelen bloede dood te schieten. Daar de 'meeste rebellen zonder uniform waren en er van huis tot huis gevochten werd, is het mo gelijk, dat er enkele onschuldige menschen doodgeschoten werden. De generaal legt nadruk op het feit, dat het terugtrekken van de ongewapende poli- Be te Dublin, gm te voorkomen, dat zij zon der genade wérden doodgeschoten, aan rle slechtste elementen vrijen teugel liet, die door de rebellen van wapenen voorzien wer den. Maxwell wijst er op, dat de artillerie slechts gebruikt werd tegen barricaden en zwaar versterkte huizen. Kopenhagen, 21 Juli. (W.-B.). De Russische minister-president Stiirmer heeft in een aan den voorzitter van den voedings raad gericht schrijven er op gewezen, dat in de gouvernementen Orenburg en Samara en in de gebieden Toergal en Oeral mis oogst en hongersnood is te verwachten. Er moeten bij tijds doelmatige maatregelen ge nomen worden om dit te verhoeden. Petersburg, 21 Juli. (Tel^agent- schap). Volgens de laatst ontvangen mede- deelingen, die door de bijzondere voedings commissie ontvangen zijn, is de stand van het graan in gpheel Rusland volkomen be vredigend en zal de oogst een middelma- tigen oogst met 10 pet. overtreffen. Het ge was staat uitmuntend in het groote gebied, gaande van de provincie Perm in zuidweste lijke richting tot Bessarabie, in zuidoostelijke richting tot voorbij de Wolga. In vele andere streken zal de stand van het gewas waar schijnlijk nog verbeteren. -Aan de Staatscourant van gisteren ontlee- nen wij nog de volgende koninklijke besluiten benoemd tot lid der Rijkscommissie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en eene beschrijving van de Nederlandsche Monumen ten voor Geschiedenis en Kunst, dr. C. Hof stede de Groot, kunsthistoricus, te 's Graven- hage, \V. te Riele Gzri., architect, te Deventer, en J. A. Reijer, o. i. oud-administrateur, chef dar afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Departement van Binnenland9che Zaken, te Wassenaar tijdelijk benoemd, met ingang van 1 Augus tus 1916, tot secretaris vam den armenraad te Middelburg, S. Mendels, godsdienatleeraar al daar vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij dc wet gevorderde vercischten voldoen, aan me juffrouw J. A. Bakker, geboren te Maxwell (Amerika), en mejuffrouw E. Hilmer, geboren te Hamburg (Duitschlaivd),. H. M. 'de Koningin vergezeld van hof dame Freule Rengers en Haar adjudant jhr. Hooft Graafland bracht gistermiddag te uur een bezoek aan de Boskoopsche Rozen- tentoonstelling ln den Dierentuin te Den Haag. De Hooge bezoekster werd ontvangen door den heer J. H. van Nes, die Haar door de verschillende zalen rondleidde, terwijl freule Rengers vergezeld werd door den heer Guldemond uit Boskoop. Mej. Mies van Nes bood H. M. een fraaie bouquet aan. In de zaal onderhield H. M. zich' eenigen tijd met dien directeur van het Kon. Zoöl. Bot. Gen., den heer Fock, en liet zich ver schillende exposanten voorstellen. Voorts •prak H. M. eenigen tijd mej. Betsy van Nes die in een wagentje werd rondgereden. H. M. verleende opdracht voor 1000 ro zen aan te koopen bij die exposanten, van wie verondersteld kan worden, dat zij het 't meest noodig hebben. H. M. kocht voorts eenige groote tulnro- zen-struiken aan, die zullen worden opge zonden naar Katwijk. H. M. betuigde Hare groote ingenomen heid met deze tentoonstelling. Voorts deelde H. M. aan den heer Spek, rozenkweeker in Boskoop mede, bijzonder tevreden te zijn over de uitvoering door den heer Spek van de bestelling door H. M. ge daan van rozen uit Boskoop, door hem be handeld en geplant, als geschenk aan H. M. de Koningin-Moeder. De rozen bleken zoo mooi in het park Soestdijk te groeien en te bloeien dat be wezen was dat rozen uit Boskoop op goe den grond overal uitstekend kunnen aarden. Lichting 190 7. Thans is defini tief bepaald dat op 28 Juli a.s. de dienst plichtige onderofficieren, korporaals en sol daten der lichting 1907 van de bereden wapens, de pantserfortartillerie en de tor- pedisten, voor, zoover zij dit zelf wenschen, fn het genot van onbepaald klein verlof moeten worden gesteld. Aan hen, die in vasten dienst zijn van Staat, Provincie of Gemeente mag niet worden toegestaan, onder de wapenen te blijven. Aan allen kan worden vergund, mits voor eigen rekening reizende, reeds in den avond van 27 Juli t.v. te vertrekken. (Avp.) Luit. Hofstee. Met genoegen maakt de N. Ct. er melding van dat luit. H. L. J. Hofstee, die indertijd een ernstigen val deed met lult. H. Polif, of schoon nog niet ten volle hersteld, gisteren weer eenige vluchten heeft gedaan. Hij steeg eenige malen op van de renbaan Duindigt met het aldaar aanwezige toestel van luit. Van Wulfften Palthe. Begrafenis baronesse Van Wassenae r—V anBoetzelaer. On der talrijke blijken van belangstelling had Vrijdagnamiddag in het familiegraf te Kat wijk aan den Rijn de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van mevrouw C. baro nesse van Wasseneer van Catwyck geboren baronesse Van Boetzelaer, in leven dame du Palais van H. M. de Koningin. H. M. de Ko ningin had zich laten vertegenwoordigen door Haren Kamerheer J. M. D. graaf van Lynden. Onder de aanwezigen werden verder op gemerkt verschillende leden van het civiele Huis der Koningin, jhr. Hooft Graafland als vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Hen drik, fae de Sloet, Hofdame der Koningin- Moeder, .nr. Van Lennep, oud-lid, ij jhr. Schimmelpennlnck, lid der Tweede Kamer, de Roemeensohe gezant, jhr. Van Karne- beek, burgemeester van 's Gravenhage, en de heer De Waai Malefijt, burgemeester van Katwijk. Het Haagsche Diaconessenhuis, waarvan de overledene jarenlang bestuurderes was, was vertegenwoordigd door de directrice en zusters, benevens den directeur-predikant ds Snethlage, terwijl ook de kerkelijke colleges uit de beide Katwijken aanwezig waren, be nevens regenten van het Hervormd Wees huis en de onderwijzeressen der Prot. Zon dagsschool, twee Instellingen waarvoor de Ambachtsvrouw zich bijzonder interesseer de. Terwijl het orgel zacht speelde werd de kist naar het koor der kerk gedragen, waar ds. B. Bollee, predikant der Ned. Herv. ge meente te Katwijk aan den Rijn, schetste, wat Katwijk aan zijn Ambaohtsvrouw ver liest. Ds. Snethlage, directetur-predikant van het Haagsch Diaconessenhuis, bracht een wee moedige hulde aan de nagedachtenis van deze vrome vrouw, voor alles wat zij gedaan heeft voor de instelling die haar liefde had. Eindelijk gaf baron Van Boetzelaer, broe der van de overledene, in diep gevoelde woorden een korte levensschets van zijn zus- tetr aan wie hij zooveel te danken heeft. Hierna werd het lijk naar den geopenden grafkelder gedragen, die als bedolven lag onder kransen en bloemen, waarin de kist werd bijgezet. Baron Van Wassenaer van Catwyck dank- tet mede namens zijn zoon voor de laatste eer de overledene bewezen. Hij herinnerde er aan hoe haar laatste woorden zijn geweest; „de Heer is mijn licht en mijn heil" en sprak den wensch uit dat allen dit eenmaal in de laatste ure haar zouden kunnen nazeg gen. Nederland en de oorlog. Aanhouding van brievenmalen. Het s.s. „Besoeki", 7 Juli uit Rotter dam naar Oost-Indië vertrokken, heeft de post te Kirkwall moeten lossen. Aangehouden visscherssohepen. Gisteren ziin bii het hoofdbestuur van de reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij van de door deze ver- eeniging naar Londen gezonden commissie zeer ernstige berichten ter zake van Enge- land's eischen ten opzichte van de Neder landsche visscherij ontvangen. Gistravond kwam de reedersvereeniging in algemegne vergadering in Den Haag bijeen ter bespre king van den toestand. Gisteravond is een commissie uit de LJmuider reeders met mr. D. H. Andreae, van Haarlem, naar Londen vertrokken. De groentenvoorziening. Ter Delftsche groentenveiling werden Vrijdagmiddag al de voor Bet binnenland aangevoerde groenten^door de stedelijke le vensmiddelencommissie, tegen maximum prijzen opgekocht. Voor zoover de partijen voor Delft niet noodig waren, werden de par tijen toegewezen aan kooplieden uit Rotter dam en Schiedam. Gisterenmiddag weigerde het bestuur van de groentenveiling te Leiden, waar veel koopers waren en het nog al rumoerig toe ging, aanvankelijk de maximumprijzen in acht te nemen, omdat dit den vorigen dag in Loosduinen evenmin was geschiedt. De directeur van den gemeentelijken keurings dienst, dr. van Eek, was met zijn staf aan wezig en verlangde dat de maxima gehand haafd zouden worden. Er waren opkoopers uit andere gemeenten aanwezig, die de groenten tegen hoogere prijzen trachtten machtig te wórden. Het recht van voorkeur werd echter verleend aan in Lelden en omgeving wonende groentenhandelaren. Aon het einde der veiling werd het zeer rumoerig. Toen men andermaal ging bieden boven den maximumprijs en het veilingsbe- stuur dreigde met sluiting, liet dr. van Eek een partij bloemkool in beslag nemen, ter distributie onder de Leidsche groentenhan delaren die op de veiling geen bloemkool konden konpen. Men meldt uit Amsterdam; Het was Vrijdagmorgen van vijven tot achten buitengewoon rumoerig op de groen- tenmarkt. De in opdracht van het gemeentebestuur aangevoerde groenten en die door particu liere tuinders aangebracht waren in hoe veelheid onvoldoende, ofschoon in aanmer king moet worden genomen dat de Vrijdag- ochtendmarkt altijd stiller Is, wat de aan voer betreft, dan de overige dagen, den Woensdag uitgezonderd. De venters en winkeliers drongen in alle hoeken en gaten van het uitgebreide markt terrein, om ieder voor zich lets van de kleine partijen tuinboonen en doppers te bemachtigen. De aanvoer van bloemkool was vrij groot, doch in den regel werden mindere soorten voor eerste kwaliteit ver kocht. Onder protest der eigenaars werden een 20-tal partijen, w. o. enkele volgeladen schuitjes van verkoopers, die hun waar niet voor den regeeringsprijs wilden laten, in be slag genomen. Vooral onder de tuinders, die sla aan de markt brachten, werd op deze wijze nogal huisgehouden. De geconfisceerde groenten werden later, tegen achten, onder de gegadigden niet boven de bepaalde prijzen verkocht, even als de voorraden die onwillige tuinders wei gerden te verkoopen. In den loop ran den dag gingen enkele ambtenaren van het Marktwezen, vergezeld door politiemannen, erop uit, om bij winke liers die boven den vastgestelden prijs ver kochten, de groenten in beslag te nemen, een maatregel die menig winkelier tegen viel. Want vermoed wordt, dat menig kooper op de markt tegen hooger prijzen heeft ge kocht om slechts voorraad te krijgen en met den verkooper had afgesproken. Bi ine alle winkeliers kregen op de markt steeds een klein gedeelte van wat zij noo dig hadden. Het is de vraag of in de eerstvolgende dagen in dezen toestand van te weinig aan voer verandering zal kunnen worden ge bracht. Groentenvoorziening te Hengelo. Donderdagavond waren weder voldoende hoeveelheden groenten ter markt te Hengelo aangevoerd. Nu men eenige da gen van groente verstoken was, was de vraag groot en ging alles vlug van de hand. Inbeslagneming van gemeentewege vond niet plaats. De toeslag voorconsumptie- melk'. Door de beheerders der groote Melk inrichtingen te 's Gravenhage en Rotterdam Is bij den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een audiëntie aangevraagd naar aanleiding van het besluit der kaas- vereeniging de toeslag voor consumptiemelk te verminderen en 29 Augustus geheel te doen ophouden. Door hen wordt gevreesd dat door het besluit der Kaasvereenlging ernstige moei lijkheden In zake een geregelde melkvoor- ziening te verwachten zijn. In verband met den onlangs door den minister van Landbouw genomen maatregel om den toeslag voor consumptiemelk te ver minderen, werd door den Raad van Advies van Leveranciers der Amhemsche Melkin richting, vertegenwoordigend 42 melkleve- ranciers, leverende 7000 liter melk per dag, een telegram aan den Minister van Land bouw gezonden, waarin hij verklaart dezen maatregel te betreuren, daar de melkprijzen voor het publiek daardoor zullen stijgen, de kaasboeren toch nog veel meer voor de melk maken dan de consumptie-leveran ciers en de kaasprijzen niet verlaagd zijn. Het Nederl. Tijdschrift voor Melkhy giëne bespreekt het intrekken ven den toe slag der Kaasvereeniging aan de leveran ciers van consumptiemelk. De schmrijver verklaart, dat hem niets be kend is van een véflaging van den kaas- prijs, waardoor de intrekking gemotiveerd wordt. Hij berekent, dat wanneer de toe slag ingetrokken wordt, de zoetboer 8'i ct. en de kaasmaker 13 ct. voor de melk ont vangt, en vervolgt: „Daarbij komt, dat deze intrekking al op een zeer ongewenscht tijdstip valt. De maanden der hooge melkproductie zijn voor bij, en in Augustus en September zal meni ge inrichting zeer moeten scharrelen om voldoende melk te ontvangen. Voor den zoetboer, zoowel als voor de Inrichting, komt de intrekking op een zoo ongunstig mogelijken tijd. De eerste zag reeds zijn ontvangst door daling der melkproductie zeer verminderen en voelt dit nu dubbel zwaar, terwijl de tweede vermoedelijk op tal van plaatsen aangesproken zal worden om uit eigen zak den toeslag te geven. In enkele gemeenten we denken b.v. aan Amsterdam en Utrecht heeft bij het be gin der zomerperiode de melkhandel voor een groot deel zich reeds verbonden den toeslag te blijven uitkeeren, ongeacht of de Kaasvereeniging voortging met den toeslag te verstrekken. De handel deed dit om een melkoorlog te voorkomen en tevens fn het vertrouwen, dat de minister wel midde len zou weten te vinden 'de Kaasvereeni ging te nopen tot het blijven geven van den toeslag. Te eer ging de handel over tot het geven van den cent toeslag, omdat volgens de bewoordingen van den minister zelf de productiekosten der melk tengevol ge van het dure veevoeder met méér dan W 2 cent per Liter gestegen waren, zoo dat het billijk was den consumptiemelker te gemoet te komen." De schrijver voorspelt, dat we Sf een nieuwen melkoorlog zullen krijgen. t>f dat de melkpriizen andermaal zullen opslaan. Om de Kaasvereeniging tot rede te bren gen, stelt hij voor de grens voor den uit voer van kaas te sluiten. Vermindering vBn ho ut- aanvoer.. Het Hbld. verneemt dat er een plotseling einde is gekomen aan de drukke houtaan- voeren per Duitsche stoomschepen uit de Oostzee te Delfzijl, doordien de Duitsche re geering een groot aantal der ln deze vaart gebezigde schepen heeft opgeëischt voor het ertsvervoer van Zweedsche naar Duit sche havens. Vele reeds naar Delfzijl afge sloten charters moesten dientengevolge worden vervallen verklaard. Smeerolie. Door de vereeniging van gebruikers van stoomketels en krachtwerktuigen, gevestigd te Groningen, is een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ge richt, waarin o.a. wordt te kennen gegeven: dat uit een-door de directie van genoemde vereeniging ingesteld onderzoek is geble ken, dat door vele leden der vereeniging buitensporig hooge prijzen moeten betaald worden voor de benoodigde smeerolie, ter wijl daarbij tevens ten duidelijkste aan het licht is gekomen, dat deze prijsopdrijving onder meer een gevolg is van de groote winsten, die door den tusschenhandel in dit artikel worden gemaakt. Met groote ingenomenheid is vastgesteld, dat door de regeering de aandacht is ge schonken aan het gebrek aan smeerolie en dat een overeenkomst is aangegaan met een der groote stoomvaartmaatschappijen, waar bij een maandelijkschen aanvoer van 1000 ton smeerolie ln vooruitzicht wordt gesteld. Steun aan Polen. Het Nederlandsch Comité voor Philanthro- cisclxen Steun pan Polen, deelt het volgende mede Op het Oost-Europeesche oorlogsterreiir heerscht in de laatste tijden nergens zulks ellende als in het aan Russisch Polen gren» zende en vroeger zelf een deel van het Pools sche Rijk uitmakende Litauen, een land ettelijke millioenen bewoners van verschil, lende nationaliteit: Litauers, Wlt-Russen» Polen, Joden. De Polen-comité's en dear- onder in de eerste plaats het in Zwitserland gevestigde comité van Sienklewicz vra gen daarom thans geld voor den nood in Litauen, hetwelk hoofdzakelijk door bemid deling der te Wilna gevormde centrale or- ganisatie ten behoeve van Litauen's bevol king, zonder onderscheid van nationaliteit ol religie, wordt aangewend. Ook het Nederlandsch Comité voor phi. lanthropischen steun aan Polen stelt zich gaarne beschikbaar voor het ontvangen en overmaken van giften voor bovengemeld doel. Men gelieve die dan toe te zenden aan den penningmeester, F. Th. Everard, Amsterdam, Singel 397, met de bijvoeging „voor Litauen." S m o k k e 1-a u t o. Te Bergen-op-Zoom Is gistermorgen ongeveer acht uur de auto van den beer K., aldaar, door soldaat-kom miezen nabij de Oude Tol aangehouden. Bij onderzoek bleek in het reservoir aan de onderzijde van den auto B. U. K. verbor gen te zijn. De auto moest terug. Nabij de stad verzocht de kommies den chauffeur den wagen in'de richting van de douane te rij den; de chauffeur reed echter naar de ga rage, waar zijn patroon hem waohtte. Deze gaf bli jkbaar een te eken den wagen In de garage te doen rijden, waarop een der solda ten een schot loste om te beletten, dat de chauffeur aan dat verzoek gevolg gaf. Ten slotte werd de wagen naar de douane ge reden en daar in beslag genomen. De chauf feur en zekere A. uit Belgisch Putte werden gearresteerd. Tegelijkertijd werd nog een zekere M„ die met paard en wagen 300 K.G. B. U. K. ver voerde bij de grens aangehouden. Over de grens gekomen. Te Stadskanaal zijn twee Engelscb' krijgsgevangenen uit Duitschland over r!~ grens gekomen. Te Haaksbergen fs een Oostenrijksche deserteur over de grens gekomen. Deserteeren bij bosjes. Gisterochtend vroeg is bij Overslag, in Zeeuwsch-Vlaanderen, een Duitsche wacht post, bestaande uit elf man, over de grer.s gekomen. De mannen deserteerden. Cursus openluchtspelen. Gemeld wordt: De Ned. Bond v. Lichamelijke Opvoeding zal van 112 Augustus a.s. te Zwolle een cursus in de open luchtspelen doen hou den, waar de deelnemers een diploma als cursusleider kunnen verwerven. Tot deelname daaraan zijn uitgenoodigd o.a. zij, die in 1914 waren ingedeeld in kl. A van den centralen cursus te Breda en toen door de ontijdige staking van den cursus ten gevolge van de algemeene mobilisatie, geen diploma ontvingen. Het plaatselijk comité voor den spellei ders-cursus te Zwolle heeft zich met het toezicht en de administratieve regeling be last, terwijl de technische leiding ln handen is van 3 leden van de T. C. van den Bond, nmf. de heeren E. J. Stegeman, J, L, G. Rosier en M. G. v. Waart Een slachtoffer. De Tel. deelf mede, dat-de 20-Jarige landstormer D. C. Schuitenmaker, in leven 3e machinist bij de „Nederland", wiens lijk Woensdag te IJmuiden begraven werd, volgens veler mee ning als een nieuw slachtoffer van den mi litairen geneeskundigen dienst beschouwd moet worden, zoodat de vader aan hef graf snikkend uitriep: „Mijn lieve Jongen, mogen de heeren geneesheeren in het militaire kamp van Laren nooit aan hunne kinderen ervaren, wat gij er van hebt moeten verdu ren." Schuitenmaker was, naar het blad meldt na een zeer oppervlakkige keuring goedge keurd en in het kamp van Laren ingedeeld. Kort daarna voelde hij zich ongesteld wor den. Zware hoofdpijnen, thans gebleken eerste verschijnselen te zijn van een zeer ernstige hersenaandoening, maakten hem voor het deelnemen aan den zwaren dienst ongeschikt. Van zijn klachten werd weinig of geen notitie genomen, en toen ze zich herhaalden werd hij, naar we vernamen, als „simulant" beschouwd en werden hem zelfs disciplinaire straffen opgelegd. Meer dan eenmaal heeft de bezorgde vader zich daar over tot de militaire en geneeskundige su perieuren gewend, doch zonder gevolg. Ten slotte werd Schuitenmaker overge plaatst naar een ander garnizoen, doch ba- kwam eerst enkele dagen verlof. In zee? ernstigen toestond kwam hij bij zijn ouders thuis en werd onmiddell jk onder behande ling gesteld van den burger-geneesheer die een ernstige hersenaandoening constateer de. Gedurende de ziekte werd de verlofter mijn overschreden, maar, hoewel de bur ger-geneesheer den militairen geneeskun digen chef van hef nieuw^ garnizoen van S. uitvoerig inlichtte, werd van de zijde van den geneeskundigen dienst door niemand naar hem omgezien. Toen men ten leste kwam informeeren, was de jonge man reeds overleden. Overreden. Te Deventer is hel 3-jarlge knaapje W. I. onder een wagen mei boomen geraakt; het kind was dadelijk dood, Automobielongeluk. Giste» avond kwart voor negen reed de familie v- dj B., uit Den Haag, per auto uit Haarlem in d«T richting van Den Haag. Op den Wagenweg bij Haarlem wilde de chauffeur een vrachfr kar voorbijrijden. Er kwamen toen Juist riet#» rijders uit de aadfiïP richting, aft 9m Mm

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2