KOLONIËN* BINNENLAND. iRet Hoogerhuis heeft toegestaan. Hii was jpolgens de Daily Mail niet seer getroffen Hoor deze mededeeling. Casen\ent brengt het grootste deel van zijn tijd schrijvende door. Er zijn steeds twee iwakers bij hem en die zullen tot 't eind toe bij hem blijven. Naar de „Times" uit Dublin verneemt wor den uit verschillende deelen van Ierland pe tities gezonden aan den eersten minister, waarin gratie voor Roger Casement wordt verzocht. Een dier petities is geteekend door ses Iersche bisschoppen, 26 parlementsle den en 42 vertegenwoordigers van univer- llteiten en geleerde genootschappen. Kardinaal Logue, die tot de onderteeke noren behoort, zegt dat hij sijne handteeke- Iting heeft geplaatst op menschlievende gronden, doch niet uit sympathie met de beweging, die Casement gesteund heeft. Oost-lndlë. De verdediging van Indl». Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge- •eind: Het comité voor de verdediging van Ne- 'derlandsoh-Indië besloot in haar vergade ring te Batavia op 31 Augustus in geheel Indië groote patriotische meetings te houden. Er werd een motie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid werd geuit om Indië zoo wel ter zee als te land zoo spoedig mogelijk In afdoenden staat van verdediging te bren gen, waarvan de Koningin, de Minister van Koloniën, de Staten-Generaal en de Gou verneur-Generaal in kennis worden gesteld Waarschijnlijk zal een deputatie uit alle vol- kerenklassen van onzen Archipel aan Ne derland hetzelfde verzoeken. Kameroverzicht Eerste Kamer In de gisteravond gehouden openbare ver gadering van de Eerste Kamer was o. a. in gekomen een kennisgeving van het overlij den van den oud-minister Talma en een Voorstel van het lid den heer Franssen tot Wijziging van art. 38 van het Reglement van jDrde der Kamer. Vrijdag aanst. te 11 uur des ochtends ver gadert de Kamer ter behandeling van de Ontwerpen, die In staat van wijzen zijn. Uit de Pers. Talma. IndeGroeneAmsterdammer (de Oudste) herdenkt de oud-premier Heemskerk Den oud-minister Talma. Mr. Heemskerk iphrijft o. a.; „Als strijdibaar man Is hij hij ieder be kend. En strijden moest hij, omdat hij de gaven en het temperament daartoe bezat, omdat hij eene groote, zaak had te verde digen, en de tegenstanders moest alweren, zoo noodig vervolgenomdat hij met uitge breide kennis en geheel buitengewone •cherpzüuugheid toegerust, steeds xag hoe do werken moesten worden aangelegd, waar versterking noodig was, en waar de9 tegenstanders zwakke punten warenomdat hij dan door zijn levendige natuur terstond tot handelen werd gedrongen, en omdat al wat hij sprak en deed de zaak verder bracht. En dewijl hij dan niet sipaarde, maar d* tegenstanders van zich afsloeg en verzwak te, hebben velen onder zijne bestrijders hem voor scherp gehouden en gemeend, dat strijdlust zijn wezen was. De heb het anders gezien. De kern van zijn wezen was vrede en liefde. De vredo Gods in Christus was zijns levenskracht. De liefde tot den naaste dreef hem tot han delen, als prediker, al9 vriend van den werk man, ook als Staatsman, ook als Minister. Het was alles één»" En verder: c „Toen hij in de politiek optrad gevoelde hij het tot stand doen komen der sociale hervormingen als zijne voornaamste levens taak. En hij kwam, onder allen, het naaste -r voor te staan. Niemand leefde, door zijn verleden en al de bemoeiingen zijns levens, or dichter bij dan hij. Toen hij, vast over tuigd zijnde, dat het onze roeping was om als raadslieden der Kroon op te treden, in het door mij gevormde Kabinet zitting nam. was hij aangewezen om de zware porte~ leuille van Landbouw,-Nijverheid en Han del op zijne schouders te nemen. Hij heeft zijn werk gedaan; maar hij is er onder be zweken. En toch, toen hij eenmaal in de politiek was, heeft hij zich niet tot de sociale wet geving bepaald. Hij is van 1901—1908 als lid van het Parlement in bijna alle groote vraagstukken gemoeid geweest. Ik noem slechts het lager onderwijs, de drankwet, de defensie. Niet het minst deze boezemde hem belang in, overtuigd als hij was, dat iedere afbrokkeling onzer weermacht een dadelijk gevaar voor de handhaving onzer neutraliteit en dus voor ons zelfstandig volksbestaan opleverde. En in de techniek der wetgeving had hij een scherpen blik zooals weinigen. Dit bleek èn bij de debat ten èn bij de vertrouwelijke besprekingen vaak op verrassende wijze. Voor de tegen partij werd hij daardoor op ieder gebied een geducht tegenstander, zoodat zij wel «ens de waardeering \rit "het oog verloor, die zij hem verschuldigd was. Want wel ontzag hij de zwafeke plekken in hare wa penrusting niet, en kon zijne levendigheid «ene enkelo maal aan drift grenzen, maar hij bleef steeds zakelijk, en tastte nimmer iemands karakter of bedoelingen aan. Sommigen hebben wel eens den indruk gehad alsof hy te veel politiek dreef. En toch werd hij door de politiek niet beheerocht Zijn hoofddoel is altijd gebleven de verster king der maatsdmppij, steun en opheffing der zwakken tot hun geestelijk en stoffelijk welzijn, wegneming althans vermindering der sociale nooden door hervorming. Dat niettemin tel van andere vraagstukken ItondJg behandelde, «n in de algemeen? po- liiiek zeer grooten invloed uitoefende, was enkel het gevolg van de hem eigene gave, om In ieder vraagstuk de gegevens waar *o nemen en met een ongewoon helderen bliU to doorzien, en om niet te rusten vóórdat hij he*f had doorgewerkt zoodat hij in kor ten tijd de meest samengestelde onderwerp pen meester was. Vroeg men zijn raad, men vond er baat bijsprak hij, dan moest er rekening mede worden gehouden; handelde hij, dan bracht hij iets tot stand. Voor mij persoonlijk is hij een vriend en makker geweest zooals weinigen. Wij wa ren in de Kamer in een tijd, waarin wij met elkaar nagenoeg alle zaken ;vop belang moesten bespreken en overleggen? Dit ge schiedde steeds eeriijk en open, met dv bedoeling om tot het objectief meest juiste resultaat te komen, om elkaar te steunen in het dienen van de zaak die wij vóórston den. Geen intrigue van welken aard ook is ooit door hem beraamd of bevorderd. Hij meende te moeten optreden als Minister zonder door eenige eerzucht te worden ge dreven, louter uit plichtbesef, en bleef in den Ministerraad met mij en al onze ambt genoot en een trouw en hartelijk vriend en kameraad. Het 19 een diep gevoeld leed, dat hij van ons is weggenomen. Hij heeft zich overwerkt; zich opgeofferd In den arbeid, waaraan hij zijn leven gege ven heeft. Hij zag in het Departement van Landbouw Nijverheid en Handel een organisch geheel, niet wel te splitsen, zonder schade voor de zaken, die het had te behartigenmaar het was bij zijne methode en werken zelfs voor zijne reuzenkracht te veel. Hij rustte niet eer hij, tot in bijzonderheden, alles meester was en werkte den ganschen dag. Ook zijne welsprekendheid kostte hem zijne levens kracht. Want hij droeg niet zijne rede. Zijne rede voerde hem mede. De stroom van fei ten en redeneeringen brak los, en hij kon niet rusten eer zij alle hunne plaats hadden gevonden". De Sooiaal-Democratische Arbeiderspartij. Wij lezen in het vrij-liberale weekblad „De Fakkel." „De positie waarin het revisionistisch ge deelte van de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij verkeert, ia voor ons politiek leven niet zonder gevaar De verkiezingen van 1913 met de daarop gevolgde vorming van het Kabinet-Cort van der Linden hebben de S. D. A. P. in zeke- ïen zin tot regeeringspartlj gemaakt. Het uitbreken van den oorlog- heeft hoar bui tendien in den nationalen hoek geduwd, met den rug daar naar toe weliswaar, en het eene been zoover mogelijk de ruimte in, maar toch onmiskenbaar In den nationalen hoek. Dat alles dwingt nu tot het aanvaarden van allerlei verantwoordelijkheden. Tot het Intrekken van amendementen, als een wet «r door in gevaar komt. Tot het steunen van ministers, als de oppositie hen wil laten vallen. Tot het afwijzen van dienstweige ring, het algemeen erkennen zelfs van de noodzakelijkheid der landsverdediging. Schijnbaar volgt de geheele partij, de lei ders vrij trouw op dien nieuwen weg, zoo veel moeilijker dan de weg van louter ont kenning, afbreken en critiek. Maar wie do kleinere socialistische pers geregeld onder de oog en krijgt, nu en dan debaters tegen over zich had, en stembuscijfers nagaat, hij ziet wel dat er aan dat gedwee volgen nog heel wat ontbreekt. Dit ligt natuurlijk voor de hand. De partij is groot geworden, heeft zich voortdurend gevoed met aardsche paradijs-beloften. In naam daarvan heeft zij de werkelijkheid van heden gekleineerd, den arbeid van wie haar opbouwden geminacht, allen tot zich getrok ken voor wie het leven niet bracht wat zij or in blindheid of zelfoverschatting van ver wachtten. Met zulk een verleden en zulk een aan hang maakt men niet in een paar jaar een parlementaire partij, die op den grond van de werkelijkheid durft te gaan staan. Tel kens moet opkomende oppositie bedwongen worden. Keer op keer moet aan de oproe rige broederen worden getoond dat men nog „durft" tegen het .kapitalisme, en dat men, zoo noodig, even revolutionair is ais zij. In die halfheid ligt het gevaar voor ons politieke leven. Zij doet de naleven op de S. D. A. P. rekenen als op een (misschien dan wat lastige) normale, politieke partij, met wie wel gestadig zou zijn saam te wer ken. En zij verplicht de S. D A. P. zelve telkens tot allerlei revolutiortnaire fratsen en frazen, dfe haar parlementair geheel on berekenbaar maken. Die haar soms ook tot de lafste demagogie leiden. We hebben het in de verkiezingsdagen gezien, met de moeilijkheden der levens middelenvoorziening. We zagen het na de verldezing in een stukje als dat over de be noeming van den heer D. W. Stork tot lid van de Eerste Kamer, waarvoor de schrij ver zich, daarvan houden wij ons over tuigd, schaamt, maar dat de wereld in moest, omdat Wijnkoop en zijn vrienden, mogelijk ook Bennmk (in Enschedé, het vrlj-sooialistisohe Statenlid dat niet aan de stemming deelnam) en zijn aanhang, spotten over het resultaat van heel die socialisti sche verkiezingsactie, die een vrijen libe raal in de Eerste Kamer brengt. We zien het dagelijks in „Het Volk", dat meer dan ooit afgeeft op het kapitalisme en de kapitalisten. We zien het aan Ter Laansche redevoeringen tegen onze defen sie en Amsterdamsche duurte-meetings. Er zijn er die meenen, dat dit alles wel beteren zal, als de heeren sociaal-democra ten moor meer en meer in de regeerings- functies komen. Wij twijfelen zeer. Het re- volutionnaire element knaagt aan alle kan ten voort. En drijft de grofste demagogie. Zelf niet afkeerig van deze laatste, zijn de revisionnistische leiders doodelijk benauwd, zoodra zij op hèn wordt aangewend. Voe len ook wel hoe, onder de aan demagogi sche taal gewende volgers, hunne positie er door wordt ondermijnd. Of meent men, dat de heer Hugenholts geheel onverschillig zal zijn voor een be* richt, atf bet fAlgemeen Haftdefabkd" iqq 19 Juli gaf „Onder de kiezers der S. D-, A. P. schrijft het in het kiesdistrict Weststellingwerf worden pogingen aange wend bij de Kamerverkiezing een candidaat te stellen, die meer anti-militaristisch ge zind is, dan het huidige Kamerlid, de heer Hugenholtz. Er" is reeds eene bijeenkomst gehouden, waarin dit besluit genomen is; er wordt daarvoor verder propaganda ge maakt. Een grootere vergadering zal dan later volden. Naar men wil houdt een en ander verband met actie van de zijde van voorstanders van het diênstweigeringsma- nifest." Men moet op al deze dingen het oog blij ven houden. Mr. Troelstra heeft in 1913 het pleit verloren; de revolutionnaire strooming wae sterker dan hij. Zoowel hij als zijn medestanders zullen mogelijk op de werking van tijd en omstandigheden gere kend hebben. Wij zeggen niet dat zij zich stellig vergissen. Maar dat zij en ande ren bedrogen kunnen -uitkomen, achten wij toch evenzeer mogelijk. En dat dient ieder, die over onze parle mentaire toekomst denkt, niet geheel te vergeten Berichten. De Staatscourant van heden 25 Juli bevat o. a. de volgende besluiten: benoemd tot inwonend assistent aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam J. Klimper, arts te Enschedé, en tot uitwonend assistent J. Rietdijk, arts te Strijen. op verzoek eervol ontslagen M. W. Beek huis als Ieeraar aan de Middelbare Kolo niale Landbouwschool -te Deventer, en mej. A. W. J. Mulder als rijksklerk op het bureau van den inspecteur van het Staatsboschbe- heer en ontginningen te Utrecht. Wij vernemen dat het verblijf van H. M. de Koningin te Soestdijk ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder zal duren van Maandag 31 dezer tot Vrijdag 4 Augustus, en dat Prinses Juliana met de Koningin mede gaat naar Soestdijk. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, zal op Zaterdag 29 Juli e. k. niet plaats hebben. Herziening Grondwet en w ij z i g i n g art. 19 2. Eenige verwach ting bestaat dat de Memoriën van Antwoord op de afdeelingsverslagen der Tweede Ka mer nopens de voorstellen tot herziening der Grondwet en tot wijziging van art. 192 der Grondwet, waaraan aan het departement van Binnenlandsche zaken druk- gearbeid wordt, einde Augustus of begin September zullen kunnen verschijnen. Vermoedelijk zal daarvóór nog eenig over leg plaats hebben tusschen den Minister en de Commissiën van Rapporteurs. Militaire zending "naar F r a n k r ij k. De majoor van het regiment grenadiers R. B. A. N. de Quay wordt be last met eene militaire zending naar Frank rijk en vertrekt doortoe binnenkort naar Perijs. Mail naar Ned. Oost-Indië. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat op 28 Juli e. k. gelegenheid tot verzending naar Ned.-Oost- Indië zal bestaan met het door het Suez- kanaal derwaarts vertrekkende vrachtstoom schip Kediri van de Maatschappij Rotter- damsche Lloyd. Met dit vrachtschip wordt uitsluitend ver zonden gewone stukken en aangeteekende stukken, geen geldswaarde inhoudende, wel ke van een aanwijzing tot verzending daar mede zijn voorzien. Directeur G. W. Leeuwarden. Op de aanbeveling voor de benoeming van een directeur der gemeentewerken te Leeu warden komen voor: lo. L. N. Holsboer, ci viel ingenieur bij de gemeente Rotterdam; 2o. J. F. Boekholt, kapitein der genie te Utrecht; 3o. D. Huender, adjunct-directeur van openbare werken te Haarlem. Nieuwe directeur van de Nederland. Volgens de Tel. zal de heer E. Tegelberg, chef van het Vracht bureau der Stoomvaart-Maatschappij „Ne derland", benoemd worden tot directeur dier maatschappij. De vergadering van commis sarissen moet nog een beslissing nemen. Nederland en de oorlog, Door Engeland aangehouden visschersschepen. De volgende Nederlandsche visschers- vaartulgen zijn blijkens een bij het depar tement van Buitenlandsche Zaken binnen gekomen telegram, aangehouden: Te Peterhead: de vijf Gebroeders SCH. 155, Hielke IJM. 22, Dina Cornelia SCH. 149, Prins Hendrik SCH 4, Abbastonza VL. 21; Cornells SCH 423; Jonge Gerritzier SCH 409; Wouter SCH 35; Minister Heems kerk KW. 159; Friesland VL 121; Willem Cornelis KW. 16; Johan Reindért KW. 116; Sterna SCH 374; Doggersbank SCH 139; Stema 3 SCH 136; Minister Marees van Swinderen SCH 295; Koningin Emma SCH 417; Generaal de la Rey VL. 30; Nora SCH. 164; Arie Cornelis SCH 440; Apollonia SCH 280; Eben Haëzer VL. 56; Cornelis Bart LJM. 173; Nijverheid Ma. 23; Condor UM. 308; Eendracht KW. 31; Koningin Emma VL. 156; Marie Henriëtte VL. 167; Clara VL 172; Leerdam MA. 6; Wilhelmina LJM. 35; Louis Groen Junior LJM. 149; Stel la Matutina VL. 171; Neerlandia VL'. 200; Gesina VL. 180; Henry VL. no. onbekend,- en vele andere nog niet bekend. Te Aberdeen: Eendracht 2 IJM. 131; Eve line IJM. 15; Cornelia IJM. 18; Balder IJM. 134; Pluto IJM. 184; Hercules LJM. 106; .Volharding MA. 38. Te Lerwick en Kirkwall: Johanna Maria KK. 131; Neeltje VL. 166; Wilhelmina KW. 101; Holland één KW. 133; Petronella Neeltje VL. 179; Arie Cornelis, nummer en letters onbekend: De zes Gebroeders VL. 129; Apollo VL. 155; Burgemeester Ripping MA. I, Harry VL'. 60; Toekomst SCH. 13 en vele andere nog niet bekend. Men seint aan Het Volk: Uit alle havens zijn alle voor uitvaart klaargemaakte schepen vertrokken. Kenne lijk oogmerk der reeders is het conflict in den scherpsten vorm te stellen en af te wachten of al deze honderden schepen wor den opgebracht. De zeelieden wachten geen bezwaren, doch onderhandelingen zijn ge opend over schadeloosstelling bij inbeslag neming, aangezien dan de gebruikelijke ioonbetaling in verband met de besomming onmogelijk wordt. Sehepen met regeerlngsgraan aangehouden. Naar het Hbld. verneemt worden thans weder 13 schepen geladen met graan en ge consigneerd aan de Nederlandsche Regee ring door de Engelschen vastgehouden. Van deze schepen met een gezamenlijken ton neninhoud van ongeveer 50,000 ton lig gen er acht te Kirkwall en de andere te Fal mouth en in de Duins. Meel. Van verschillende zijden wordt de klacht geuit, dat de meelfabrieken 61 zeer traag 61 in het geheel geen gebuild meel afleveren. Naar 't H b 1. verneemt, werd daarvoor gis termiddag een conferentie gehouden tus schen den minister van Landbouw en den directeur van het Graanbureau. Uit inlichtingen die het blad kreeg, is ge bleken, dat er vooralsnog geen gebrek is aan meel. Van een nieuwe bruinbroodperiode is dan ook voorloopig niets bekend. De Rotterdamsche correspondent van de Tel. deelt mede, dat er verschillende facto ren zijn, die de broodregeling in de war stu ren. Daarom zou de minister van Landbouw, Nijverheid en Hande! het voornemen heb ben voor het geheele land broodkaarten in te voeren, om zoodoende een scherper con trole te hebben over de hoeveelheden bloem, noodig voor de broodbakkerij. Zoodoende kan hij ook voorkomen, dat bloem of meel voor veevoeder wordt gebezigd, terwijl de broodkaart tevens een uitmuntend middel is om de smokkelarij tegen te gaan, doch in de practijk zal de broodkaart veel bezwaren met zich brengen. De bakkers zijn er wegens den bureaucratischen omslag, dien deze maat regel met zich brengt, zeer tegen gekant Gebrek aan bloem. De Rotter damsche Bakkerspatroonsvereeniging heeft gisteravond bet volgende telegram verzon den aan den minister van landbouw: „Het bestuur der Rotterdamsche Bakkers patroonsvereeniging maakt Uwe Exc. be kend, dat de bakkers hier ter stede geen inlandsche bloem meer kunnen bekomen, zoodat met zekerheid kan worden verwacht; dat binnen enkele dagen bij verschillende bakkerijen geen witbrood te verkrijgen zal zijn. „Wij dringen er bij Uwe Exc. met klem op aan, hiertegen maatregelen te willen ne men, opdat in deze nijpende behoefte wor de voorzien." (N. R. Ct.) Evenals te Rotterdam klagen ook te Am sterdam de bakkers over de geringe hoeveel heden wit meel, die zij van de meelfabrieken ontvangen. De meelfabrikanten wijten dit aan de kleine hoeveelheden tarwe, welke hun door de regeering verstrekt worden. De levensmiddelencommissie heeft den minister Zaterdag telegrafisch op de hoogte gesteld. De firma B. A. de Vrij, meelhandel te Dordrecht, heeft tot den minister van Land bouw te 's Gravenhage het volgende tele gram gericht: Te Dordrecht en omliggende plaatsen ge brek aan bloem. Uwe Excellentie wordt drin gend verzocht maatregelen te willen nemen, opdat tarwebloem in voldoende mate door de fabrieken kan worden afgeleverd. Mocht hierin niet spoedig worden voorzien, zullen de bakkers het bakken van wit brood stop moeten zetten. N o r m a a 1-m a r g a r i n e. Vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel is betreffende marga rine de volgende circulaire tot de burgemees ters gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat met de gezamenlijke margarinefabrikanten is over eengekomen, dat deze eene bepaalde stan daardkwaliteit margarine in den handel zul len brengen en algemeen verkrijgbaar stel len. De kwaliteit dezer margarine, die den naam „normaal-margarine" zal dragen, zal zooveel mogelijk overeenkomen met de ge bruikelijke kwaliteiten, welke thans voor 50 ets. per 'A K.G. in den kleinhandel verkrijg baar zijn; zij zal voldoen aan alle billijke eischen aan goede margarine te stellen en vervaardigd zijn volgens voorschriften van den „Codex alimentarius" en van de Neder landsche Boterwet. De verschillende fabri kanten zullen er naar streven de kwaliteit eene zoo weinig mogelijke onderlinge afwij king te doen vertoonen, hoewel eiken fabri kant vrijheid wordt gelaten ten opzichte van het fabrikaat te handelen, zóoals hij tot nog toe in zijne fabriek gewoon was te werken. De „normaal-margarine", welke voor het publiek verkrijgbaar zijn zal tegen 45 cent per Jé K.G., zal geleverd worden over het geheele land franco ten huize van den win kelier tot den prijs van 39 cent per Jé K.G., netto contant zonder eenige korting. Zij zal verpakt worden in stukken van Jé'en Jé K.G.; gewikkeld in perkamentpapier, in kis ten inhoudende 10 of 5 K.G. De stukjes zul len bij alle fabrikanten In dezelfde afmetirv- gen worden gemaakt en het perkamentpapier zal door «llen est d&glide leuen KQidsn bedrukt, zoodat het geheel den indruU maakt, dat „normaal-margarine" altijd en overal hetzelfde artikel is. Teneinde evenwel volledige controle op de kwaliteit mogelijk te maken en te kun nen nagaan, uit welke fabriek eene bepaab de hoeveelheid afkomstig fs, wordt op elï stukje een herkenningsteeken aangebracht, hetwelk de herkomst aanduidt. Het herken ningsteeken zal bestaan uit een voor iederen fabrikant verschillende bepaalde letter ot een dubbeltal van letters, die in een hoelc van het perkamentpapier zullen worden aan gebracht. In geval van klachten over de kwaliteit der geleverde waar, welke klachten in hel algemeen zullen zijn in te dienen bij hei Rijks Centraal Administratiekantoor voor da' Distributie van Levensmiddelen, is het du9 mogelijk door het vermelden van de letters steeds de herkomst van het artikel te doeri nagaan. Voor het geval U het wenschelijk mochl achten, dat de „normaal-margarine" ooü door winkeliers in Uwe gemeente verkrijg»' baar zal worden gesteld, gelieve U zulks aart het voornoemde kantoor te melden, in welV geval de fabrikanten zorg zullen dragen, dal de winkeliers de „normaal-margarine" in' elke gewenschte hoeveelheid'zullen ontvan gen. Ik voeg hieraan toe, dat de verkrijgbaar» stelling der „normaal-margarine" zal aan vangen op 1 Augustus e. k. Suiker. Vanwege het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel is de vol gende circulaire tot de Burgemeesters ge richt In verband met de omstandigheid, da| zich ten opzichte van de suikervoorziening groote moeilijkheden voordoen, en dat vooiï een volgend jaar een scherper toezicht op! de distributie noodzakelijk is te achten, mei het oog waarop een speciaal Suikerdistribu-' tiekantoor te Amsterdam is opgericht, zal iK gaarne eenige zoo juist mogelijke gegeven» van U ontvangen ten aanzien van de suiker behoefte gedurende het tijdvak van I Octo ber 1916 tot 1 October 1917. Derhalve noodig ik U uit aan te leggen I. eene naamlijst van winkeliers in kolo niale waren en van banketbakkers in Uwe gemeente met achter de namen vermeld hun omzet in suiker over 1 Juli 1915/1916, zoo mede de namen der firma's, van wie zij hun suiker betrokken, met vermelding der hoo< veelheden, gesplitst in a melis I, en b. diver sen, als basterd, tabletten, poedersuiker chips, parelsuiker; H. eene naamlijst van grossiers in kolo niale waren of bakkersartikelen, met achtes de namen vermeld hun omzet ln suiker ovet 1 Juli 1915 1916, zoomede de namen de» fabrieken, van wie zij hun suiker betrokken, met vermelding der hoeveelheden BI. eene lijst, bevattende de namen der F» Uwe gemeente gevestigde industrieën, we.'Ve suiker in hunne producten verwerken, ;Jt l gecondenseerde melk, jam, pepermuntfabr Q. ken, fabrieken van chocolade en suikerwit» ken, likeurstokerijen, biscuitfabrieken, enz. De opgaven sub I en II kunnen dan en kef waarde hebben, wanneer zij zoo noodig doo# inzage van boeken, orderbriefjes, kwitantie» of anderszins zijn te controleeren. Dc verzoek U belanghebbenden er op te wijzen, dat die contróle verricht zal worden, zoodat zij in hunne opgaven daarmede reke ning houden. De bovenbedoelde lijsten gelieve U vóór of op 15 Augustus e. k. in te zenden aan hel Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen, Noordeinda 167, 's-Gravenhage. Bovendien verzoek ilc U aan aanvragen om inlichtingen, die inmid dels tot U mochten worden gericht doos bovenbedoeld Administratiekantoor, wel te willen gevolg geven, alsmede aan de perso nen, die door U op de lijsten worden ge plaatst, mede te deelen, dat ik er op reken, dat zij, mocht het Suikerdistributiekantoor te Amsterdam inmiddels hun eenige opgave van gegevens verzoeken, aan die verzoeken zullen voldoen. Van deze gelegenheid maak ik tevens ge bruik U mede te deelen, dat aanvragen om levering van suiker of klachten over gebrek kige levering voortaan het best worden ge richt aan genoemd SuilTerdistributiekantoor, Oosteinde 16 te Amsterdam en dat klachten over de werking van het Suikerdistributie kantoor zijn te richten tot U, welke klachten U dan wel aan het Centraal Administratie kantoor voor de Distributie van Levensmid delen zult willen overbrengen. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. De minister van Landbouw heeft aan den .voorzitter der Tweede Kamer doen toeko men overeenkomstig de gedane toezegging! a. een overzicht van hetgeen in de ver» schillende handelstakken voor consenten wordt vereiseht, met verzoek dit ter griffie ter inzage van de leden te willen neerleggen! b. een nota, bevattende de gevraagde go-' gevens, n.l. of en op welke wijze de circir- laire van 23 Mel j.l. is beantwoord. Hoewel antwoord werd gevraagd vóór 15 Juni, zijrt' tot I Juli de gevraagde gegevens bij den directeur van het Rijks Centraal Administra tiekantoor voor de distributie van levensmid delen ingekomen. Van 46 gemeenten werd bericht ontvan gen, dat zij niets noodig hadden; 40 g©> meenten meenden geen hoeveelheid te kuis. nen ramen, terwijl 488 gemeenten niet heb ben geantwoord. Boter werd gewenscht voor 105 ge meenten tot een totale hoeveelheid van 1.360.865 K.G.; tterwijl in da afgeloopetl periode van 1 November tot 1 Juni door 293 gemeenten 1.921.792 K.G. werd betrokken. ^Eieren werden gewenscht door 60 ge meenten tot een totale hoeveelheid van 26.897.400 stuks, terwijl than» wekeüjk» 200 gemeenten eieren betrekken tot ee» hoeveelheid van ctaw J.llSLOQjljïui»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2